Geen korting van belasting voor spaarders Donner speelde verrassende partij tegen Spanjaard Nederlands militair voetbalteam niet opgewassen tegen Belgen Die Raeckse had groot overwicht en versloeg Sleutelring met 3-0 Over steun aan de landbouw is nog geen beslissing genomen Stahlberg bedreigt Matanovic Haarlems herenteam pas in laatste set door Noordholland verslagen DONDERDAG 17 JANUARI 1957 MINISTER HOFSTRA IN EERSTE KAMER In één nacht Uw handen gaaf en zacht Senaat niet enthousiast voor het industrieel garantiefonds De achterdeur uit Parlementair commentaar De 22 etappes van de Ronde van Frankrijk Hongaarse Voetbalbond dient klacht in Steun voor Joe s i HET HOOGOVEN-SCHAAKTOERNOOI Moeilijkheden bij race over 1000 kilometer? Om de Eurotja-beker Athletico Bilbao won van Manchester United N.B.A. erkent Saddler niet meer als titelhouder Ruime nederlaag na eenminuut iater kon Han°n>uit een fraaie een-nul voorsprong DE VOLLEYBALCOMPETITIE Wereldkampioenschappen schermen niet in Hongarije Tegemoetkomingen op belastinggebied om het sparen voor een bepaald doel te bevorderen, wijst minister Hofstra niet af. Maar fiscale tegemoetkomingen als alge mene maatregel om in deze tijd het sparen aan te moedigen, zou een radicale wijzi ging betekenen van ons belastingstelsel. Als men via de inkomstenbelasting niet zou belasten wat uit inkomen of winst wordt gespaard, dan houdt men een belasting op verteringen over. Dit is een radicale wijziging, die niet in een handomdraai tot stand kan komen in het kader van een tijdelijke bestedingsbeperking, verklaarde minister Hofstra gisteren in de Eerste Kamer. Tegenover een algemene korting van be lasting om het sparen te bevorderen, stond de minister beslist afwijzend. Dat middel kan trouwens sociaal onrechtvaardig zijn tegenover degenen, die door bijzondere omstandigheden, ziekte bijvoorbeeld, niet in de gelegenheid zijn te sparen. Het mid del zou bovendien de schatkist veel geld kosten. Op een verhoging van de rente zouden de spaarders maar zwak reageren. Bovendien is niet uit te maken hoeveel iemand meer spaart dan normaal, hetgeen hem recht zou moeten geven op een extra korting van belasting. Indien minister Hofstra zijn sociale be zwaar consequent zou doorvoeren, dan zijn volgens de heer De Wilde (V.V.D.) nog veel meer maatregelen onrechtvaardig, want er wordt altijd verschillend van allerlei maatregelen geprofiteerd. Ook de heer T e u 1 i n g s (K.V.P.) meen de, dat om die reden het bevorderen van het sparen niet achterwege mag blijven. Evenals de heer De Wilde betoogde hij, dat het sparen mede een middel moet zijn om de bestedingen te beperken. Met enkele tientallen miljoenen uit de schatkist als premie op het sparen zou een resultaat worden bereikt, dat een veelvoud bedraagt van die tientallen miljoenen, tot heil van onze nationale economie. Het aanmoedigen van het sparen behoort thuis in het com plex van de bestedingsbeperking, aldus de heer Teulings. Minister Hofstra antwoordde, dat hij niet op het standpunt staat, dat bevorderen van het sparen maar geheel achterwege moet blijven. Maar er is verschil tussen het sparen in het algemeen en het toepassen van maatregelen om het sparen op een bepaald doel te richten. Met gericht sparen kan men ook het sociale bezwaar vermin deren. Er wordt in ons land ongeveer 6000 miljoen gulden gespaard. Indien men dit bedrag met 600 miljoen wil verhogen en daarvoor een premie moet geven van zes miljoen, dan wordt het schieten met een kanon op een muis. Onderzocht zou dan eerst moeten worden of er structueel in ons land een spaartekort bestaat, zei de minis ter. Volgens ir. Vos (P.v.d.A.) is de hoevee' heid geld, die in Nederland wordt gespaard, voldoende voor onze nationale expansie. Hij zag juist een gevaar in het overdrijven van de besparingen. Als dat moet worden aangemoedigd met premies, zal men op ander gebied minder kunnen uitgeven. Minister Hofstra zou sparen toch wel een goede bestedingsbeperking vinden. Er \yordt in deze tijd veel geld voor luxe uit gegeven, dat beter besteed zou zijn aan woningbouw. Belastingfaciliteiten ter be vordering van het sparen wees hij in het algemeen van de hand, maar de vraag of gericht sparen zin heeft, (de bezitsvorming, die bij de kabinetsformatie zo'n grote rol heeft gespeeld) wilde hij beslist niet ont kennend beantwoorden. Minister Hofstra betreurde het, dat hij nog steeds geen mededelingen kon doen over de financiële plannen van de regering. Indien alleen het advies van de Sociaal- Economische raad moest worden uitge voerd, zou de regering verder zijn dan zij nu is. Maar er komen de verlangens bij van het Landbouwschap, die financiële maat regelen nodig zullen maken. Bovendien de S.E.R. is uitgegaan van een te optimistisch inzicht in de financiële toestand. Bezuiniging In het S.E.R.-rapport wordt gezegd, dat de directe belastingen met 50 miljoen om hoog moeten en de indirecte belastingen met 60 miljoen, indien die bedragen niet kunnen worden gevonden door bezuiniging. ADVERTENTIE In het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot oprich ting van een industrieel garantiefonds ver klaren verscheidene leden niet te ver wachten, dat het fonds veel betekenis zal hebben voor de bevordering van de voor ziening in risico-dragend kapitaal voor hier te lande gevestigde of te vestigen in dustriële ondernemingen. Het oorspronke lijke plan was risicomijdend in risico mijdend kapitaal te transformeren. Van zo danige transformatie zal huns inziens bij uitvoering van de ontworpen regeling geen sprake zijn. Het aan de financieringsmaat schappijen ter beschikking te stellen risico mijdend kapitaal blijft risicomijdend. Het ontvangt een volledige garantie van de stichting industrieel garantiefonds. De voorziening van nieuwe of nog jonge on dernemingen met bedrijfskapitaal kan moeilijk geschieden op de wijze als thans wordt voorgesteld. Een fiscaal bezwaar achten deze leden het, dat de vennoot schapsbelasting geen vrijstelling kent van een redelijke rentevergoeding over het ge- investeerde kapitaal. Vele andere leden hadden zich afgevraagd, of het industrieel garantiefonds naast de faciliteiten, welke reeds aanwezig zijn, nog wel een nuttige functie heeft te vervullen. Zij achten de vraag gewettigd, of het gedachte kapitaal van de stichting industrieel garantiefonds niet buiten iedere proportie staat tot de vraag naar risicodragend kapitaal, dat van de diensten dier stichting gebruik zou ma ken. Deze leden zagen daarin een gevaar, want door het grote bedrag, dat beschik baar is, zou de neiging kunnen ontstaan investeringen te bevorderen, die wellicht beter achterwege hadden kunnen blijven. •cccccoxozoxtxccoyx'xoaz&xayxoz/xctxcazcccccc'xmy:' „Verschillende zijden" in de Eerste Kamer zijn ontstemd over de wijze waarop de sluiting van de buitengewone zitting der Staten-Generaal van 1956 was geschied. „Indien men juist was ingelicht", zo staat in het Voorlopig Verslag over de begroting van Alge mene Zaken, „had de minister van Bin nenlandse Zaken a.l. zich naar het In stitute of Social Studies begeven en deze instelling aan de achterzijde door een poort via de Molenstraat in een hofrijtuig verlaten, ten einde in de Eerste Kamer de sluitingsplechtigheid te verrichten. Naar aanleiding hiervan verklaarde men het minder juist te achten, dat die bewindsman zich met het oog op de te verrichten plechtigheid had begeven van een gebouw uit, hetwelk weliswaar vroeger het paleis van H. M. de Konin gin was geweest, doch thans voor parti culiere doeleinden wordt gebruikt. Bo vendien was men van oordeel, dat het verlaten van dat gebouw door de ach terpoort weinig in overeenstemming is geweest met de stijl, welke bij een der gelijke plechtigheid past. Men verzocht de minister-president wel te willen be- vorderen, dat voortaan in casu meer de goede stijl zou worden in acht genomen" j CC<XXOCCCGCOXOOOZXXCiCOXCCO3XCCQC0XGC<XCCCCCOCOCCCC<. Er moet dus eerst worden nagegaan in hoe verre inderdaad bezuiniging mogelijk is. „Ik kan verzekeren - aldus minister Hof stra - dat wij daar in snel tempo mee bezig zijn en zekere resultaten hebben bereikt, die nog moeten worden geconcretiseerd. De minister ontkende, dat de regering een beslissing zou hebben genomen over de steun aan de landbouw en daarvoor 200 miljoen gulden extra be schikbaar wil stellen. Eerst moet de regering inzicht hebben in de gevolgen van een grotere steun aan de landbouw en daarvoor is advies gevraagd aan de Stichting van de Arbeid. De regering acht een verantwoorde beslissing, al komt die iets later, juister dan een overhaaste beslissing, waarvan men de consequenties niet heeft overzien. Bij de bestedingsbeperking wordt ge streefd naar een evenwichtig geheel van maatregelen, gedeeltelijk op financieel ter rein, maar voor een deel ook daarbuiten. Er zullen bezuinigingen nodig zijn bij de partementen, waar het dikwijls pijn zal doen de taken te beperken. Als het komt tot verhoging van de inkomsten, zal het zijn in de vorm van belastingverzwaring. Het gehele proces zal onaangename kanten hebben, maar ik meen, aldus minister Hofstra, dat wij deze onaangename maat regelen zullen moeten nemen. In wezen is de Nederlandse ekonomie gezond en sterk. Als wij deze bescheiden operatie uitvoeren ben ik overtuigd dat, indien er geen inter nationale inzinking komt, Nederland daar na weer gunstige vooruitzichten voor zich zal zien. (Van onze parlementaire redacteur) Het tweedaagse debat in de Eerste Ka mer over de financiële toestand had veel weg van het nuttigen van hazepeper zon der haas. Want de nota, die de regering voornemens is aan de Staten-Generaal te doen toekomen naar aanleiding van het rapport van de Sociaal-Economische Raad over het vraagstuk van de beperking der bestedingen, is nog steeds niet gereéd. Sterker nog, het kabinet heeft tot dusverre over de verschillende te treffen maatrege len om onze financiële en economische toe stand weer even gezond te maken als deze was, geen enkele definitieve beslissing ge nomen. De senatoren konden dus wel aller lei opmerkingen en wensen te berde bren gen, die op zichzelf het overdenken waard waren, maar minister Hofstra zag zich ge noodzaakt, zich er zorgvuldig van te ont houden precies te vertellen wat er nu zal en moet gaan gebeuren. Hij bepaalde zich tot de geenszins overbodige waarschuwing, dat allerlei minder aangename maatrege len onontbeerlijk zijn, dat onder meer ook wel belastingverhoging nodig zal zijn om de eindjes beter bij elkaar te kunnen krij gen, doch hierbij bleef het. Dat is hem niet te verwijten, want er doen zich dusdanige uiteenlopende en ten dele ingewikkelde problemen voor, dat het heel begrijpelijk is, dat het kabinet alles zo goed mogelijk van diverse kanten en in onderlinge sa menhang wil bekijken, alvorens definitieve beslissingen te nemen. Toch geloof ik, dat men goed zal doen er niet al te lang meer op te studeren en elk streven naar perfec tionisme, dat ons, Nederlanders, van nature eigen is, achterwege te laten. Zelfs al zou een ietwat sneller doortasten het risico in houden, dat er iets gedaan zou worden, waarvan men naderhand misschien zou kunnen zeggen, dat het beter geweest was het niet te doen, begint het tijd te worden de knoop door te hakken en spijkers met koppen te slaan. Juist nu de daling van on ze deviezenvoorraad aanhoudt, wordt het meer dan ooit noodzakelijk door te tasten. Op zichzelf, zo kan gelukkig worden vast gesteld, is de deviezenreserve nog niet be nauwend gering. Doch de afneming ervan is als een teken aan de wand te beschou wen. Het wordt hoog tijd het stadium van bestuderen door dat van handelen te ver vangen. Dit lijkt mij bovenal het nut van de jongste senatoriale gedachtenwisseling te kunnen zijn. Daarnaast leverde zij ook nog dit goede op, dat de minister van Fi nanciën, die men waarlijk niet van licht vaardig optimisme kan beschuldigen, dui delijk heeft gemaakt, dat en waarom er - gelukkig - tenslotte geenszins reden be staat voor enige paniekstemming. De pa tient zal wat bittere pillen hebben te slik ken en dan kan hij. ongetwijfeld even ge zond worden als weleer. v De 22 etappes voor de Ronde van Frank rijk, van 27 juni (Nantes) tot 20 juli (Parijs), zijn thans bekend gemaakt. De totale lengte van het parkoers is ongeveer 4630 km. De etappes zijn: Ie etappe, 27 juni: NantesGranville, 200 kilometer; 2e etappe, 28 juni: GranvilleCaen 224 kilometer; 3e etappe, 29 juni: Op het circuit van de Paririe, klassementsrit tegen het uurwerk in ploegen, daarna CaenRouen 135 km; 4e etappe, 30 juni: RouenRoubaix, 233 kilometer; 5e etappe, 1 juli: Roubaix—Charleroi, 195 kilometer; 6e etappe, 2 juli: CharleroiMetz, 250 km; 7e etappe, 3 juli: MetzColmar 224 km; 8e etappe, 4 juli: ColmarBesangon 195 kilometer; 9e etappe, 5 juli: BesangonThonon, 186 kilometer; Zaterdag 6 juli: rustdag te Thonon; 10e etappe, 7 juli: Thonon—Briangon 247 kilometer; 11e etappe, 8 juli: BriangonCannes 270 kilometer; 12e etappe, 9 juli: Cannes—Marseille 242 kilometer; 13e etappe, 10 juli: MarseilleAles 170 kilometer; 14e etappe, 11 juli: Ales—Perpignan, 243 kilometer; 15e etappe, 12 juli: Perpignan—Barcelona 198 kilometer; Zaterdag 13 juli: rustdag te Barcelona. Eigenlijk betreft het hier slechts een halve rustdag, want de renners zullen 's avonds uitkomen in een individuele tijdrit op het circuit van Montjuich over ongeveer vijftien kilometer. De organisatoren verwijzen als toelichting op deze noviteit naar het feit dat de meeste renners toch op een rustdag vrijwillig enige tijd trainen. 16e etappe, 14 juli: BarcelonaAix les Thermes 220 kilometer; 17e etappe, 15 juli: Aix les ThermesSt. Gaudens 235 kilometer; 18e etappe, 16 juli: St. GaudensPau 205 kilometer; 19e etappe, 17 juli: Pau—Bordeaux 195 kilometer; 20e etappe, 18 juli: Op het traject Bor deaux— Royan: individuele tijdrit over 60 km tegen het uurwerk (de stad, waaruit de renners voor deze tijdrit vertrekken, is nog niet bekend); 21e etappe, 19 puli: Royan—Tours 278 km; 22e etappe, 20 juli: ToursParijs 228 km. De Hongaarse Voetbalbond heeft bij de FIFA een klacht ingediend tegen de Zuid- Amerikaanse voetbalorganisaties, die on danks het uitgevaardigde verbod zullen toestaan, dat de bij hun aangesloten ver enigingen wedstrijden speelt tegen „Hon- ved". Een desbetreffende verklaring van de voorzitter van de Hongaarse bond werd uitgezonden door radio-Boedapest. In de verklaring wordt verder gezegd, dat de „gemengde Hongaarse ploeg", die zich op het ogenblik illegaal in Zuid- Amerika bevindt, geen enkel recht heeft de naam „Honved" te dragen. Indien de ploeg desondanks als zodanig overeenkom sten aangaat, zullen de organisaties, die daarbij zijn betrokken, gerechtelijk worden vervolgd. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat de Braziliaanse Voetbalbond, op verzoek van de vereniging „Flamengo", aan de FIFA heeft gevraagd „Honved" toch toe stemming te verlenen om wedstrijden te spelen tegen Braziliaanse teams. >COCCOCCCC<XCOCCCO^>WOCCOCCCOCCCCCCCCODCCOCCCCCCCOCOCC- g - V. \i Twee zakenmensen uit Nebraska zijn g 8 een actie begonnen om de oud-wereld- 8 8 kampioen zwaargewicht Joe Louis uit g 8 zijn belastingschulden te helpen. In ok- 'h tober hadden zij voor dit doel een fonds 8 8 gesticht, hoewel zij de oud-wereldkam- 8 pioen nooit hadden zien boksen. „Louter 8 uit sympathie voor de man, die de klap- 8 8 pen krijgt", zo verklaarden zij. Nu g 8 hebben zij de inschrijving voor het 8 fonds geopend. De actie zal drie weken 8 duren en worden gevoerd via radio, 8 televisie en pers. Ere-voorziter van het actie-comité is Jack Dempsey. g Joe Louis heeft een belastingschuld guan 1.250.000 dollar, ongeveer 4% mil- b' o joen gulden. Dagelijks wordt aan deze 8 8 schuld ruim 1000 gulden aan rente toe- g 8 gevoegd. De (bruto) inkomsten van x Louis worden op het ogenblik geschat g op 95.000 gulden per jaar. Het actie- 8 8> comité hoopt, dat een aanvaardbare 8 regeling kan worden getroffen met de 8 g regering. g COCCCOCOCOCCCOCODOOCCCCODCOOCOCOCCCOOIC-COCOCCCOC-CCOOOC^ In de zesde ronde van het Hoogoven-schaaktoernooi was het duel Spanjaard-Don- ner het aankijken waard, maar meer om het min of meer verrassende verloop dan om de schoonheid van de party. Donner verdedigde zich met de moderne Benoni- verdediging en paste op de negende en tiende zet een nieuw verdedigingssysteem toe. Spanjaard koos hierop echter een minder goede voortzetting. Donner, die dit jaar trouw zijn glaasje melk drinkt, profiteerde hiervan door op de dame-vleugel het initiatief te nemen. Zyn vrije a- en b-pion rukten op naar de eerste rij, maar de aanval van de Utrechtenaar werd zeer gevaarlijk. De stelling werd zo ingewikkeld, dat beide spelers blijkbaar allerlei spookbeelden zagen. Afwisselend stonden de meesters goed en slecht. Spanjaard zag zelfs kans om mat in twee zetten over het hoofd te zien. Tenslotte triomfeerden de beide dames van Hein Donner. De Friese kampioen Kramer speelde een goede partij tegen de gevreesde Matanovic De Joegoslaaf kwam in een Konings-indi- sche partij met een nieuwtje, dat hem enig voordeel bracht. Kramer begon echter on middellijk met een offensief op de dame vleugel. Er ontstond een eindspel met ogen schijnlijk goede kansen voor Matanovic, maar onze landgenoot toonde aan, dat de stelling een remisekarakter had. O'Kelly en Toran kwamen met de Joego slavische variant van het Koningsindisch voor de dag. Het werd een gelijkopgaande strijd. Na 25 zetten kwamen de meesters tot een remise-overeenkomst. De beide grootmeesters Pilnik en Stahl berg waren kennelijk van plan om elkaar zwaar te bevechten. Het werd een Franse partij met de d3-variant, die Smyslov te gen Botwinnik had toegepast. Het werd voor beide partijen een moeilijk positiespel. De Argentijnse grootmeester offerde tijde lijk een pion. Het werd een niet gemakke lijk te beoordelen eindspel. De partij werd in een iets gunstiger stand voor Stahlberg afgebroken. Hedenochtend besloten beide schakers tot remise. Bink verloor van Van Scheltinga. In een vrij gelijkopgaande strijd verloor Bink een tempo, waarvan Van Scheltinga direct pro fiteerde. Na 33 zetten moest Bink zijn ko ning omleggen. De stand na de zesde ronde luidt: Matanovic 4y2, Stahlberg 4, Donner, Kramer en Pilnik 3y2, O'Kelly 3, Toran en Van Scheltinga 2/2, Spanjaard 2, Bink 1. Reservegroep IA: Schneiders-Beye afg., Durao-Kriiger 1-0, Prechwinkel-Diemer 0-1, Simmons-v. d. Tak 1-0, Van Mindeno- Dries 1-0. Beye gaat fier aan de kop met 4 punten plus 1 afgebroken partij. Zijn rivaal Dries heeft 31/2 punt. Reservegroep IB: v. Weesel-Jansen 1-0, Moran-Fleischmann afg., Pereira-Vlagsma Vz-'Ai Vandenbroeck-Kayser 0-1, Baren- dregt-Bekker 1-0. Kayser is nog steeds ongeslagen (5 uit 5), maar Barendregt is met 4 punten plus 1 afgebroken partij een geduchte concur rent. De coureurs die zullen deelnemen aan de 1000 km-race te Buenos Aires, die geldt voor het officieuze merkenkampioenschap voor sportwagens, hebben bij de organisa toren geklaagd over het gevaarlijke traject. De race wordt gehouden op een nieuw 10 km. lang parcours in de omgeving van Buenos Aires. Tot nu toe werd het par cours altijd uitgezet over het circuit en een gedeelte van de Autostrada, maar deze keer heeft men in de omgeving van het vliegveld een struk straatweg ingescha keld, die eenvoudig met stroobalen in de lengte in twee helften is verdeeld, met het gevolg dat de wagens elkaar kruisen en er steeds gevaar voor botsingen bestaat. Na het enorme succes van Maserati in de grote prijs van zondag, is dit merk ook voor de sportwagenrace favoriet, vooral ook omdat Fangio en Stirling Moss een koppel vormen. Voorts zullen waarschijn lijk aan de start komen Behra/Menditeguy en Schell/Bonnier, terwijl voor Ferrari de teams worden gevormd door Castellotti/ Musso, Hawthorn/Collins en de Portago/ Graf. Voorts zijn er twee Jaguar-Teams: Flockhart/Mieres en Sanderson, van wie de co-equipier nog niet bekend is. Matonovic Damesgroep: mej. Loeffler-mevr. Vinke 1-0, mevr. Bollekens-mevr. Rabar 0-1, mevr. Dranert-mej. Bacic 0-1, mevr. Heemskerk-mevr. Klijn 1-0, mevr. v. Veen- mevr. v. Aalst afg. Onze landskampioene heeft thans 4'/2 P- uit 5 partijen. Een keurig resultaat! Kramer-Matanovic 1. Pf3 Pf6, 2. b3 g6, 3. Lb2 Lg7, 4. c4 d6, 5. d4 00, 6. e3 e5, 7. dc5: Pfd7, 8. Le2 de5:, 9. Pc3 f5„ 10. e4 c6, 11. 0—0 De7, 12. a4 Pc5, 13. La3 Pbd7, 14. b4 Pe4:, 15. Pe4: fe4:, 16. b5 Pc5, 17. Pd2 Td8, 18. Dc2 Dg5, 19. Pe4: Pe4:, 20. De4: Lf5, 21. De3 De3:, 22. fe3: Lh6. 23. Kf2 cb5:, 24. ab5 Td2, 25. Tfdl Tad8, 26. Td2: Td2:, 27. Lel Tc2. 28. Kei Lf8, 29. La3 Lh6, 30. Lel L£8, 31 La3 Remise. Ongeveer 60.000 toeschouwers trotseer den gisteren de hevige sneeuwstorm, die woedde tydens de wedstrijd tussen de kampioensploegen van Spanje (Athletico Bilbao) en Engeland (Manchester United) om de Europa-beker in Bilbao. En zy wer den daarvoor beloond door een schitteren de overwinning van hun landgenoten, want van de eerste minuut af aan was de Spaanse ploeg fel in de aanval met het gevolg dat de rust reeds inging met een 3-0 voorsprong en het einde kwam met een 5-3 overwinning. Na 90 seconden spelen reeds passeerde linksbinnen Urbine met een fraai schot de Engelse doelverdediger Ray Wood. Een tweede goal van dezelfde speler na 29 mi nuten schudde Manchester United wakker, maar hoe hard de Engelsen ook terugvoch ten, steeds werden hun aanvallen vlak voor het Spaanse doel gebroken. Twee mooie kansen deden zich voor de Engelse kampioenen voor, maar linksbuiten Pegg miste ze beide. Precies drie minuten voor dat de scheidsrechter voor de rust floot, besloten de Spanjaarden een offensief met een doelpunt van rechtsbinnen Marcaida. Toen de tweede helft begon scheen Man chester United vastbesloten zijn huid duur te verkopen. Binnen negen minuten was de achterstand reeds ingelopen tot 3-2 door doelpunten van Taylor en Viollet. In middels was de sneeuwstorm opgehouden, maar het zware, modderige veld eiste eveneens grote inspanning van de spelers. Manchester United, dat alles in het werk stelde om de gelijkmaker te scoren, werd na 27 minuten hevig teleurgesteld door een tegenactie van Bilbao, waarbij eerst middenvoor Merodio en later Artiche voor een doelpunt zorgden en hun club de lei ding gaven met 5-2. Kort voor het einde tenslotte besloot Whelan een solorun met een succesvol schot, hetgeen de stand bracht op 5-3. De tweede ontmoeting tussen beide clubs wordt op 6 februari te Manchester gespeeld. Indien Manchester de tweede wedstrijd zou winnen, geeft het doelge- middelde de doorslag. De Engelse club zal op 6 februari dus een overwinning met een verschil van ten minste drie doelpunten moeten behalen om voor de halve finale geklasseerd te worden. Het bestuur van de National Boxing Association heeft besloten Sandy Saddler niet langer als wereldkampioen vederge wicht te erkennen, omdat hij niet voor het verstrijken van de voorgeschreven ter mijn (15 januari) een contract heeft gete kend voor een titelgevecht. De wereldcommissie voor de beroeps- bokssport. waarin de New Yorkse Boks- commissie, de EBU en de Engelse Boks- bond zijn vertegenwoordigd, heeft haar standpunt nog niet bepaald. In groep 1 van het toernooi om het inter nationale militaire voetbalkampioenschap heeft het Nederlandse elftal woensdag avond op het terrein van Anderlecht in Brussel een nederlaag met nogal sprekende cijfers (14) geleden tegen de Belgische militairen. De nederlaag kan niet onver diend heten, want alhoewel de Nederlandse militairen zich in de eerste helft, die met de stand 11 eindigde, belioorlyk weerden en er zelfs in slaagden de score te openen, maakten de Belgen toen ook al potentieel een sterkere indruk. Na rust bleeke die in druk juist te zijn geweest, want de Bel gen gingen steeds beter spelen. Hun ploeg vertoonde toen geen zwakke plekken en tegen de vastberaden, goed gecoördineerde aanvallen waren de onzen niet meer be stand. Dadelijk na het begin trokken de Bel gen van leer volgens het bekende Rode Duivels-recept. Een snelle aanval noopte keeper Van Dijk (Sparta) tot ingrijpen en nauwelijks had hij de bal weggewerkt of de Belgen zwermden al weer voor zijn doel. De voorwaartsen haddeh op het gladde veld echter nogal moeite de bal onder controle te krijgen, waardoor in laatste instantie aardige combinaties mis lukten en schoten faalden. Langzamerhand kwam men aan de Ne derlandse kant meer op dreef en toen volgde er een evenwichtige strijd. Twee Belgische offensieven leverden even zovele corners op, zonder verdere schade. Een van die Nederlandse aanvallen resulteerde in een hoekschop waaruit Bisschops (Ra pid) in de 41ste minuut de score opende. Prompt gaven de Belgen repbliek en een pass van Bertels de gelijkmaker in de tou wen schieten. Met de stand 11 ging de rust in. Plannen Na de hervatting installeerden de Bel gen, die blijkbaar grote plannen hadden, zich op de Nederlandse helft. Tweemaal moest de verdediging een hoekschop af staan, maar ze handhaafde zich. Ook toen de Belgische druk steeds zwaarder werd. Gelukkig liet het schieten van de Belgen veel te wensen. Na een kwartier, waarin de Nederlan ders het hard te verduren hadden gehad, konden ze zich aan de greep ontworstelen en het spel verplaatsen. Maar lang duurde dit niet, want de Belgische aanval kwam weer aan het woord en Van Gooi besloot een fraaie combinatie met een zuiver schot (2-1). Het offensief van de gastheren werd voorgezet en in de 25ste minuut was Ber tels de Nederlandse verdediging te snel af, zodat hij het derde Belgische doelpunt liet aantekenen. Hierbij bleef het niet want een minuut later dreef Jurion het leer langs twee van onze verdedigers om het vervolgens in het net te plaatsen, daar mee de stand, die tevens eindstand werd, op 41 brengend. Tegenvaller Het spel van de Nederlandse militairen viel wat tegen, alhoewel ze de zege niet cadeau hebben gegeven. In de voorhoede was eigenlijk alleen Bosselaar gevaarlijk voor de Belgische verdediging die hij her haaldelijk handen vol werk heeft bezorgd. De volgende wedstrijd in deze groep, LuxemburgNederland, wordt op 23 janu ari gespeeld in de hoofdplaats van het groothertogdom. Daarna volgen Nederland België op 20 februari te Eindhoven en Nederland—Luxemburg op 6 maart in Den Haag. v -- - Die Raeckse heeft gisteravond in het Kre lagehuis in Haarlem met het Leidse Sleu telring weinig moeite gehad. De Leidenaren waren in vele cpizc'iten de minderen van de gastheren, die vooral opbouwend beter werk toonden en in het bijzonder in de eerste set aanvallend een groot overwicht bezaten Wat betreft volleybal boden de wedstrijden die de hoofdklasse wedstrijd tussen de Haar lemse teams en de districtsteams gespeeld werden, heel wat meer. Het Haarlemse herenteam gaf de districtsploeg fanatiek party, zodat een vijfde set pas een beslissing kon brengen. De Haarlemse dames, die vrij wel met een B-team de strijd aan moesten binden, boden ook behoorlijk tegenstand maar moesten toch met een gedecideerde nederlaag genoegen nemen. Die Raeckse liep na een kleine achterstand (30) via 3—3 uit tot liefst 12—3. Goed op bouwend werk resulteerde in een aantal goede smashes. Sleutelring trachtte met en kele time-outs de bakens te verzetten, maar zonder succes (154). In de tweede game was het spel van de Haarlemmers aanvan kelijk heel wat minder met gevolg een 41 achterstand voor Die Raeckse. De gastheren pakten toen de zaken energieker aan en er deden zich aardige momenten voor. De ge broeders De Graaf excelleerden in de vei-- dediging en De Nobel bleek aanvallend in goede vorm. Hoewel Die Raeckse steeds weer in het bezit van de serve kwam, was het wegwei'ken van de achterstand toch geen gemakkelijke opgaaf en via 43 en 5—3 liep Sleutelring andermaal uit tot 84. Vooral het verdedigen bij de Leidenaren was toen beter dan in de eerste set. Even later reduceerde Die Raeckse met minder spel de achterstand en liep zelfs uit tot 139. Even later was met 159 het pleit be slecht. De derde set bracht evenmin hoog staand volleybal, maar was toch wel aan trekkelijk. De Leidse ploeg kon lange tijd een voorsprong met succes verdedigen: 30, 55, 75, 86 en 118. Doch in de laatste fase kon Die Raeckse, waarin Molenaar met tactisch gespeelde ballen succes trachtte te bereiken, de score weer in evenwicht bren gen: 1212 en 1313. De serve ging ver scheidene keren over en weer en na veel spanning kon Die Raeckse door een fout van de Leidenaar Hoppenbrouwer de strijd met- 1513 beslechten. Strijd Het Haarlemse herenteam heeft tegen het Noordhollandse districtsteam een uitsteken de wedstrijd gespeeld. De Haarlemmers Clay en Verheem, die nu tot de tegenstanders van de Haarlemse ploeg behoorden, konden de eerste set met hun ploeggenoten aanval lend hoge druk op de gastheren uitoefenen. De eerste set ging dan ook voor Haarlem verloren (1510). In de tweede set begreep men elkaar beter en mede door goede bloks luwde de kracht van het districtsteam en won Haarlem de set met 1511. De derde game was weer voor Noordholland (157), maar Haarlem won de vierde set (1511), zodat men nog een vijfde set speelde om het pleit te beslechten. Deze game bood het mooiste volleybal van de avond. De Haarlemmers vormden een hechte ploeg, vielen uitstekend aan en speel den bijzonder beweeglijk in de defensie. Dit leverde een 115 voorsprong op. Maar de districtsploeg kon dit onmogelijk op zich laten ziten. zodat men zich ooit aan deze zijde volledig gaf en met Clay voor het net in vorm werd de Haarlemse ploeg steeds weer met harde smashes bestookt. Geleide lijk werd de voorsprong van Joop Petersen c.s. kleiner: 11—7, 11—10, 12—10, 13—12 en 1313. Verschillende keren ging de serve nog over, maar de druk was te groot, Haar- moest de winst na een felle en uitstekende strijd afstaan aan Noordholland (1513). De dames districtsploeg bestaat voor een groot deel uit Haarlemse speelsters, die be wezen hebben hun plaats waardig te zijn. Maar de grootste winst voor deze ploeg is toch Janny Turkstra van Smash it Castri- cum, die zowel aanvallend als verdedigend uitstekend werk deed. In de Haarlemse da- mesploeg viel 't werk van de AV--peelsters Haverkamp en Leeuwenberg te loven, ter- wlij ook Wil Spierings van dit zestal zeker niet de minste was. Het was jammer dat dit team door verschillende omstandigheden niet sterker in het veld verscheen. De Haar lemse dames verloren met 155, 1614, 15 4, 15—12 en 12—15. Het is te betreuren dat de technische com missie van "e afdeling Haarlem er tot heden niet in geslaagd is stedenwedstrijden te hou den. Gisteravond bleek weer eens dat de afdeling Haarlem momenteel over tal van jeugdige speelsters beschikt, die in een der gelijk mileu tot goede verrichtingen komen. De Haarlemse heren kwamen tegen Am sterdam verleden jaar reeds bijzonder goed voor de dag. De afdeling De reserves van Die Raeckse zijn er in geslaagd om Santpoort een puntenverdeling af te dwingen. Een uitstekend resultaat van de roodwitten. De setstanden werden (DR— 5.) 13—15, 15—12, 9—15 en 15—10. In de eerste klasse dames zorgde OVRA voor een verrassing door Vesmia te kloppen: 15—10, 15—2. 15—10 en 6—15. Ook de Blin- kert deed van zich spreken door O.G. met 615, 1511, 154 en 1512 terug te wijzen. In de tweede klasse versloeg OSS het PSVH damesteam, waardoor de Zandvoortse dames leidster Eclecta blijven volgen. In 2B strui kelde leidster Die Raeckse 3 tegen Altijd Welkom. De uitslagen De uitslagen van gisteravond luidden: Heren: Die Raeckse 2 Santpoort 22, WSH 2—Gios 3 2—2, CIOS 3—PSVH 2 0—4, Gios 2—DSS 2—2, CIOS 4—OSS 1—3, WIKSSO 40. Dames: OVRAVesmia 31, OGDe Blinkert 13, Die Raeckse 4 —Eclecta 0—4, Santpoort—HVS 2 2—2, OSS —PSVH 3—1, Gios 2—HBC 2 1—3, SSO— Velox 2 3—0, Eclecta 2—MHBS 2 3—1, HBC 3Sizo 03, Die Raeckse 3AW 13. De Hongaarse Schermbond heeft beslo ten de wereldkampioenschappen 1957 niet te organiseren. Hongarije, dat van de In ternationale Scherm Federatie destijds toestemming had gekregen voor het hou den van de wereldkampioenschappen in Boedapest, heeft aan de internationale federatie meegedeeld dat zij geen kans ziet de verplichtingen in deze na te komen. IJ.H.C. „DEN HAAG". De ijshockeywed- strijd tussen IJ.H.C. „Den Haag" en oud spelers van H.H.IJ.C., welke woensdagavond op de HOKY in Den Haag is gespeeld, is in een 4—1 overwinning voor de oud-H.H.IJ.C.- spelers geëindigd. De tussenstanden waren: 1-0, 1-0, 2-1.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11