ZE VEN DA GEN HAARLEM jeugdcabaret Succes: „voor de aardigheid" Ze leren het nooit Haarlemse G.G.D. wijst nogmaals op gevolgen van woningnood Grondslag gelegd in Verenigde Straten" GOED BEGIN Kilo's slanker BonKorets Marionettentheater Bert Brugman Van mensen en dingen onder de Damiaatjes Boeke(n)rij DONDERDAG 17 JANUARI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 9 Vooral kinderen het slachtoffer door lichamelijke en nerveuze stoornissen Haarlemse reddings brigade voor de televisie Comité voor hulpverlening aan vluchtelingen Voorwalt-foto Overveen tel. 16012 Zilveren medaille O.N. voor N.Z.H.-jubilaris Burgerlijke Stand van Bloemendaal Twee auto's tegen elkaar gebotst Jaarverslag Tuinbouw- en Plantkunde Bloemendaal VERENIGDE JEUGD G. W. H. de Korte 40 jaar bij Van Waver en IÉÉIpJP de heer De Korte een Partij van de Arbeid in Bloemendaal In het thans pas verschenen jaarverslag over 1955 van de Gemeentelijke Genees kundige- en Gezondheidsdienst te Haar lem wordt meegedeeld, dat de gezond heidstoestand in Haarlem ook in dat jaar reden tot tevredenheid gaf. Bij de besmet telijke ziekten trok het veelvuldig voor komen van roodvonk de aandacht; in het begin van 1955 moest zelfs twee maal tot schoolsluiting worden overgegaan. De dienst bracht in 1955 weer adviezen uit inzake de verdeling van woonruimte naar aanleiding van klachten betreffende de gezondheidstoestand, van woonruimte zoekenden. Hoewel het aantal gevallen kleiner was dan in 1954 (715 en 938) mag hieruit niet worden afgeleid, dat de wo ningnood zou zijn afgenomen. In 547 (680) gevallen bleken de geuite gezondheids klachten gegrond te zijn; niet steekhou dend waren de klachten in 23,5 (27,5) °/o van het aantal behandelde gevallen. Voor het onderzoek werden 1.018 (1.156) bezoe ken gebracht op het spreekuur van de arts en deze bracht 278 (364) visites aan huis. Van de 547 gegronde klachten waren er 48 voor tuberculose, 63 voor hart- en vaat ziekten, 183 voor zenuw- en zielsziekten, 44 voor algemene lichaamszwakte, 117 voor overige ziekten en 92 voor gezondheid schadelijke of onvoldoende woonruimte. Het verslag deelt mee, dat evenals het vorige jaar de slechte woontoestanden vaak oorzaak waren van lichamelijke en nerveuze stoornissen bij het kind. De be perkte levensruimte stelt soms te hoge eisen aan de psychische spankracht van de ouders, waaronder de gezinsverhou dingen lijden. In een sfeer van ongeregeld heid, onbeheerstheid en prikkelbaarheid groeit het kind op, terwijl het door onvol doende en voor de gezondheid ongunstige slaapgelegenheid niet de rust kan vinden, die het voor zijn ontwikkeling nodig heeft. Met hygiënisch-pedagogische adviezen kan in dergelijke gevallen geen hulp wor den geboden. Uitzending naar een kolonie huis geeft slechts een zeer tijdelijke uit komst. Tegenover de lichamelijke en psy chische nood van dergelijke kinderen staat de schoolarts machteloos en soms bekruipt ADVERTENTIE Waarom de last van ongezonde (en vaak lelijke) dikte nog langer met u meedragen? BonKorets geven u in enkele weken weer uw jeugdig slank figuur. Na de maaltijd een dragee met een slokje water - en u verliest ponden per week. BonKorets werken volgens het principe van dehydratie - eenvoudig en snel. Opgehoopt vet smelt weg, geen loomheid en verstopping meer. Veroverende charme straalt van u af. U voelt u weer opgewekt en monter! Begin een nieuw leven - begin nog vandaag met BonKorets, 3.30 per flacon. VERMAGERINGSDRAGEES „De Parelvissersvan Bizet voor V.U. en H.K.G. De Volksuniversiteit voor Haarlem en omstreken en de daarin opgenomen Haar lemse Kunstgemeenschap hadden voor de woensdag in het Frans Halsmuseum gege ven openingsavond voor de tweede helft van het cursusseizoen de medewerking ge kregen van Bert Brugmans Marionetten theater. Voor dit optreden bestond een overweldigende belangstelling. Velen heeft men door plaatsgebrek moeten teleurstel len. Het theater kwam voor deze gelegen heid met de opera „De Parelvissers" van Georges Bizet, een dramatische eersteling van de componist, die er zelf weinig plezier van heeft beleefd. Pas jaren na zijn dood is men de opera veel meer gaan waarderen en men kan wel zeggen, dat het werk een repertoirestuk geworden is, ondanks de mu zikaal zwakke, zelfs goedkope fragmenten en ondanks het in dramatische zin zwakke slot. Overigens is de ontwikkeling van het operaverhaal een aaneenschakeling Van primitieve reacties in een exotische sfeer, waarmee de „westers" gecultiveerde mu ziek van Bizet een merkwaardig contrast vormt. Dit contrast is bij de marionettenopvoe ring door het gezelschap van Bert Brugman extra geaccentueerd, zelfs in die mate, dat het samengaan van de marionettentypen, die ons soms als echte kannibalen aan staarden, met de „beschaafde" muziek niet meer te aanvaarden was. Bij alle drama tiek, ^aarvan de opera doortrokken is, maakte dat een komisch effect, dat de toe schouwers even kon laten glimlachen, zo als de god Brahma in het tweede bedrijf om al het menselijke gedoe om hem heen. In het handhaven van het dramatische evenwicht zijn de poppen vaak te kort ge schoten. Ik 'geloof, dat het meer in hun wezen ligt om het grappige genre, ook het fijn-komische, te dienen, hetgeen Bert Brugmans gezelschap met „l'Elisir d'amo- re" van Donizetti al zo voortreffelijk be wezen heeft. De hoogtepunten van de opvoering kwa men doorgaans bij de scènes met zwakke belichting, die de poppenfysionomie deed vervagen en die de fantasie van de toe schouwers stimuleerde. Van de technische verwerkelijking van de opvoering kan ik niet anders dan met de grootste lof gewa gen. Achter de schennen verrichtte de fa milie Brugman in volmaakt samenspel de uiterst lastige bediening van de poppen. De individuele emoties der figuren werden vaak treffend tot uitdrukking gebracht. De muziek en de solostemmen werden door middel van de geluidsband tot klinken ge bracht en in onverbreekbare eenheid werd de actie der poppen daarmee verbonden. De decors waren bijzonder goed geslaagd. Hartelijke bijval beloonde de familie Brugman voor haar knappe prestaties, bij welke waardering ook de persoonlijke er kentelijkheid van de voorzitter der Volks universiteit, dr. L. M. van Dis, zich voegde. Deze kondigde in zijn openingswoord voor deze avond aan dat op vrijdag 25 januari door de Volksuiversiteit en de Haarlemse Kunstgemeenschap een bijeenkomst zal worden gehouden, waarop het Nederlands Kamerkoor en de pianist Sas Bunge zullen optreden en dr. C. Spoelder een „Haarlem se" causerie zal houden. Bovendien zal wethouder D. J. A. Geluk het samengaan van V, U. en Kunstgemeenschap bezegelen. hem het gevoel, dat het gehele onderzoek tegenover de donkere achtergrond van de huiselijke omstandigheden een schijnver toning is, die geen oplossing kan brengen. Ondanks dat vleit hij zich met de hoop, dat medeleven en een openstellen voor moeilijkheden de ouders tot steun kunnen zijn. Gemeente personeel Het lage niveau van 1954 ten aanzien van het ziekteverzuim van het gemeente- personeel kon in 1955 niet gehandhaafd worden. Het gemiddeld aantal ziektedagen per personeelslid bedroeg in 1955 17,8, in 1954 15,0, in 1953 19,6 en in 1952 17,3. Het aantal ziektedagen steeg van 42.738 in 1954 tot 51.630 in 1955; het aantal ziekte meldingen van 2.767 tot 3.443. Voor de schoolhygiëne stonden in 1955 onder toezicht 32.350 leerlingen (150 scho len). Het geneeskundig onderzoek bij het uitgebreid lager onderwijs werd volledig ter hand genomen. 1508 kinderen werden naar een huisarts verwezen. Op donderdagavond 24 januari zal door de televisieafdeling van de N.C.R.V. een zwem- programma worden uitgeoznden. Op het scherm zal worden gebracht: wedstrijd- zwemmen, kunstzwemmen, schoonspringen, onderwatersport, uitgevoerd door kikvors mannen, en reddend zwemmen. Aan het laatste gedeelte van het programma wordt medewerking verleend door leden van de Haarlemse Reddingsbrigade voor Drenke lingen. Haarlemmerliede en Spaarnwoude Zoals wij rèéds eerder schreven zijn hier te lande regionale stichtingen in het leven geroepen ten einde aan de vluch telingenzorg een voldoende financiële ba sis te geven. De stichtingen dienen er ook voor verdere plannen voor de hulpver lening voor te bereiden en uit te voeren. Een dergelijke stichting is nu ook voor het gezamelijke gebied, waar de gemeenten Aalsmeer, Dicmen, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Haarlemmermeer, Nieuwer- Amstel, Ouder-Amstel en Uithoorn in liggen, opgericht. In elk der gemeenten zal een plaatselijk comité nagaan, welke mo gelijkheden in de gemeente zelf van toe passing zijn. In het comité voor Haarlemmerliede en Spaarnwoude, dat onder leiding staat van de burgemeester, hebben de dames; J. Eilander-Hogenhout, A. M. Fijen-Corne- lisse, E. F. Stapel-Van Hemmen, H. Tan- genberg-Dol en de heren J. J. L. M. Fruij- tier, F. Hokwerda, A. M. J. G. van Roer- mund, M. A. C. Roovers, J. Schipper en A. B. Stokman zitting. Het comité is inmiddels met de werk zaamheden begonnen en vertrouwt daarbij de onontbeerlijke steun van de gehele bevolking te mogen ontvangen. ADVERTENTIE FIL M 8, en. ló'mm y Nog enkele dagen opruiming De heer Th. F. Kalkhuis, commies I van de N.Z.H.V.M., heeft donderdag het feit herdacht, dat hij gedurende veertig jaar zijn beste krachten heeft gewijd aan de maatschappij. In de vergaderzaal van de maatschappij werd het heuglijke feit ge vierd en ook de burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers, gaf van zijn belangstelling blijk. De burgemeester wees op het vele voortreffelijke werk, dat de heer Kalkhuis in de afgelopen jaren voor de maatschap pij heeft gedaan en prees de trouw en ijver van de jubilaris. De heer Kalkhuis ontving de zilveren medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau. De directe chef van de ju bilaris, mr. J. H. Bremmers, secretaris van de directie, overhandigde met enige toe passelijke woorden een geschenk in de vorm van een gratificatie. De heer J. J. Jurissen, directeur van de N.Z.H. over handigde de heer Kalkhuis de gouden me daille en de daaraan verbonden oorkonde van de Maatschappij van Nijverheid. De grootste verrassing voor de jubilaris was ongetwijfeld zijn promotie tot bureau referent. welke promotie men speciaal tot deze dag had uitgesteld. Namens de ju bileumcommissie werd de jubilaris een geschenk onder couvert aangeboden. De heer Kalkhuis was, en hoe kan het ook anders, zeer te spreken over de vele verrassingen, die hem op deze dag ten deel zijn gevallen. BEVALLEN: P. VooijsVan der Meij, d.; E. ter Laag—Mühlhaus, z. ONDERTROUWD: H. J. M. Veldhuis en A. M. Brenninkmeijer; A. J. Konings en J. E. de Fretes; J. Hekkelman en A. M. Halse- ma. OVERLEDEN: Wed. M. van den Berg— Van Bilderbeek, 94 j.; C. J. Schirrmann, 67 jaar; E. Bakker, 85 jaar. Woensdagavond om zeven uur zijn twee personenauto's in de Kostverlorenstraat te Zandvoort door nog onverklaarbare oor zaak met elkaar in botsing gekomen. Een van de auto's werd bestuurd door een Haarlemmer, die een shock en inwendige kneuzingen opliep en naar het Diacones- senhuis te Haaxdem werd vervoerd. Een in de auto naast hem zittende dame klaag de over inwendige pijnen. Na in het Diaco- nessen'nuis te zijn onderzocht, werd zij naar haar woning vervoerd. Een in de Kostvei'lorenstraat geparkeerd staande auto werd door een van de wagens ge raakt en evenals de botsende auto's zwaar beschadigd. Het jaarverslag 1956 van de Koninklijke Nedeidandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, afdeling Bloemendaal en omstreken, laat een gunstig beeld zien wat de activiteiten en de financiële toestand van deze vereniging beti-eft. Het jaar werd ingegaan met honderd drieëntwintig leden, waarvan er drie be dankten; tien nieuwe leden traden toe, zo dat 1957 werd ingegaan met honderddertig leden. Er werden in 1956 acht bestuux-s- en zeven ledenvex-gaderingen gehouden. In het jaarverslag worden de diverse lezingen en excui-sies gememoreerd. De inkomsten en uitgaven konden zo in evenwicht worden gehouden, dat er aan het eind van het jaar nog een bescheiden batig saldo aanwezig was. Floralia: Er werden 4398 planten uitge reikt, waarvan er 3094 weer ter keuring werden ingeleverd. Toegekend werden 29 ereprijzen, 228 eei-ste, 355 tweede, 416 der de en 2066 troostprijzen. Aan deze wed strijden werd deelgenomen door 29 scholen en kleuterklassen. De vorming van jeugdverenigingen hoeft heus niet altijd door ouderen te worden aan gemoedigd. Dat gebeurt meestal wel in gevallen, waarbij een doel geponeerd wordt, dat vooral tot de ouderen spreekt, ntaar waarvoor ook jongeren warm moeten worden gemaakt. Maar met name de jongere jeugd stelt zichzelf doelen, die op een wat minder pretentieus vlak liggen en waarin uiteraard het vermaak een belangrijker plaats dan de lering inneemt. Velen zullen zich dat soort verenigingen herinneren als de beste, waar zij ooit deel van hebben uitgemaakt. Zij ontstaan spontaan in een of andere buurt in de vorm van koekblik-trommelkorpsen, circussen, paramilitaire horden met houten degens en voetbalclubs. Wanneer men nu de oorsprong zoekt van het Jeugdcabaret „Succes", dat elke zondagmiddag in het buurthuis aan de Kampersingel repeteert, dan moet men ook in zo'n jeugdig buurtgenootschap zijn. uitlegde moest P. Zwaanswijk De leiding berust bij een achttienjarige electro-mon- tew, Gee Vouw tweede van links op de foto), die de regie en de organisatie op zich heeft genomen. Met dezelfde 'ustige volharding, tvaarmee hij een meisje in een schetsje hoe haar reactie ijn voor het bureau van een hooghartig directeur, zette hij ons zijn idealen met dit jeugdcabaret uiteen. „We willen graag spelen voor kin dertehuizen en jeugdvereni gingen en zo, waar ze zulke dingen niet zo best kunnen betalen", zei hij. 't Moet zó blijven, dat we er aardigheid in houden. We kijken niet zo erg op prestaties. Ze hebben er allemaal zin in, want er is geen keer of ze zijn er bij. Ên ik laat ze het allemaal maar zo veel mogelijk doen als zij het zélf zien'. Het cabaret telt op het ogen blik al 25 leden, tien meisjes en vijftien jongens, allemaal tussen de twaalf en vijftien jaar. En verscheidene leden er van kent Gee Pouw al veel langer omdat ze zich al veel eerder samen vei'maakten in hun eigen stx-aten in Haarlem- Oost. Hij komt zelf uit de Bastiaanstraat in Oost, waar het straatleven na schooltijd altijd al een georganiseerd ka rakter droeg. Er werd gevoet bald op een nabijgelegen bouwteiTein, niet alleen met lui uit de Bastiaanstraat, maar ook met deelnemers uit de Die- penbrockstraat. Hoe ze er op zijn gekomen wist Gee Pouw niet meei-, maar herinnert zich nog de naam „De Verenigde Straten", waaronder dit allemaal ge beurde. Zij trokken 's zomers samen naar de duinen en in de avonduren schoolden zij vaak samen bij de winkel galerij aan de Willem Pijper straat, waar aan de belang rijkste voorwaarde voor de jeugdige expressiedrang werd voldaan: er was altijd een heleboel publiek van een paar turven kleiner dan zij, dat het benauwd kreeg van het lachen om hun clownerieën. En zoiets stimuleert natuurlijk geweldig. Natuurlijk was de eenheid van de Verenigde Straten kwetsbaar maar dat maakte de zaak alleen maar levendiger-, bijvooi-beeld toen één groep meedeed aan de kinderoperette van „Diogé" en een andere aan de kinderoperette van de speeltuin „Oostex-kwartier". Maar zij zochten toch altijd elkaar op om er op te pochen. „Later is dat natuurlijk allemaal een beetje uit elkaar gevallen", zei Gee Pouw met nü al een tikje spijt, „maar ik heb toen al gemerkt, dat ik ff jeugdwerk zo leuk vond. Eigenlijk had ik best onder wijzer willen worden, maar goed, ik heb nu een ander beroep en doe in mijn vrije tijd niets anders als jeugd werk:". Pouw is al een paar jaar vrijwillig jeugdleider in het Buurthuis aan de Kam persingel. Daar moest eens een feestavond geox-ganiseerd worden en. men wist vlak daarvoor nog niet hoe. Maar Gee Pouw had nog wel vrien den in de „Verenigde Staten" en anderen wisten een paar lui in Haarlem-Nooi-d. De eex-ste repetitie was meteen de generale en die vex-liep zo rommelig, dat men, indachtig een bekende zegswijze, een voortreffelijke uitvoering CCOOCCCCOCCOCOCCOCOOCXXXXXOOOCOOCOOOCOO" mocht verwachten. En het liep gesmeerd: het wei'd een echt non-stop-programma van schetsjes, conférence en muziek. Nog de volgende dag kwamen ze weer allemaal bij elkaar om de club nu meteen maar definitief op te x-ichten. Op 18 augustus gaven zij een voorstelling voor de korfbal vereniging „Oosterkwartier" en op 8 december volgde er een geheel eigen voorstelling in het Patronaatsgebouw: een accordeonband, een mond harmonica-ensemble, een 12- jai-ige trompettist, een dans groep, een „Spaanse danse res" en 'n heleboel schetsjes. „Op 19 januari maken we een voorstelling voor Bruyn- zeel", zei Gee met een vak term, „voor de bedrijfsschool. Dan gaan we allemaal naar Zaandam". En in maart hopen zij ook voorstellingen te kun nen geven voor het kinterte- huis St. Jozef en voor Jon gensstad in Haarlem-Noord. Maar het kost allemaal lang zamerhand nogal wat en daar om hopen zij op donateurs. Consumpties uit de kas ontzeg gen, zij zich al bij hun uitvoe ringen, want zij hebben hun geld hard nodig. Het jeugd cabaret kan verder nog best wat jongelui met muziekin strumenten gebruiken. Het cabaret telt leden uit diverse delen van Haai-lem rondom een kex-n uit de „Ver enigde Straten". Toch kunnen ook vroegex-e kamex-aadjes verandex-en, ondervond Gee, want er was er een, die hij aanzocht om conferencier te woi-den op grónd van de pret, die zij eens om hem gehad hadden en die nu weigerde omdat hij het niet aandurfde. Maar meestal voldoen ze wel aan de verwachtingen. „Al moet je natuurlijk blijven uit kijken", zei de jonge Pouw. „Ik weet tenminste nog goed hoe ik schrok toen er eentje in een toneelschets op de uitvoering vorige zomer alleen de schuin- gedrukte x-egels van de rol had geleex-d. Hij moest van de stoel vallen en behoorlijk au roepen, maar hij riep „Val van de stoel!" en bleef zitten. Geluk kig, dat de mensen er gewoon om lachten". Wij vermoeden De vorige week hebben we toegezegd ter compensatie van enige opmerkingen over de lijn- en route-aanduidingen van de stadsbussen, ook eens de feilen der passagiers te tonen. Wij menen, dat met een zekere vrijmoedigheid te kun nen doen, omdat we als ge regelde klanten sinds Haarlem een volledig stadsnet rijk is onszelf zeker niet willen vrij pleiten van de grotere en klei nere zonden welke busreizigex-s jegens de N.Z.H. bedrijven en die voor een niet gering deel een regelmatige dienstuitvoe ring in de weg staan. De narigheid begint als regel al nog voor er een bus in zicht is: een ordeloze troep mensen aan de halte, elk individu er slechts op uit als eerste te kunnen 'instappen. Het frap peerde ons steeds weer, dat er slimmerds zijn, die zelfs bij de filehekjes nog kans zien haan tje de voox-ste te worden. Een maal bij de chauffeur wordt er dan omstandig naar knipkaart en geld gezocht en dat is nog het gunstigste geval. Velen jien namelijk de bestuurder als een soort agent van de Neder landse Bank, waarbij zij ge makkelijk hun bankbiljetten in pasmunt kunnen omzetten. Er zijn er zelfs, die menen, dat zij bij de eerste rit van de dag al met een zwierig gebaar een geeltje of een meijer kunnen aanbieden. Eenmaal binnen gaat de rechtgeaarde Haax-lemse bus passagier natuurlijk niet zitten, al zijn er nog plaatsen beschik baar. Het liefst stelt hij zich dadelijk voor de uitgang op, ook al komt hij pas twaalf haltes verder op de plaats van bestemming. Maar het is na tuurlijk een uitzonderlijk ge noegen zich bij elke stopplaats te laten smeken: „Mag ik effe p'sei-en?" Hun grootste triomf beleven de Haarlemmers - maar die uit Heemstede en Bloemendaal mogen er ook zijn! - pas wan neer zij het hebben klaax-ge- speeld, dat de chauffeur, het steeds weer roepen van „Wilt u even doorlopen!" moede, een halte met wachtenden maar ovex-slaat, hoewel er achterin nog comfortabele staan- en zelfs zitplaatsen disponibel zijn. Voorin staat men dan lekker warm op een kluitje. Een ander beproefd middel om voor twee te genieten bestaat erin een zitplaats aan het loop pad te kiezen, waardoor de toegang tot de vrijgebleven zitplaats aan het raam minder aantrekkelijk wordt. Men kan daar dan, met negatie van het bagagenet, zijn tas op uitstal len. Deze kleine bloemlezing is voor uitbreiding vatbaar. On getwijfeld zullen vele buspas sagiers thans geërgerd de lezing van ons stukje willen staken. Toch zullen we elkaar moi'gen weer vx-iendelijk toe lachen. Wanneer we elkaar voorin de bus de weg naar de uitgang versperren. En dan zeggen: „Ze leren het nooit!" Voorbijgangers op het Klok huisplein en de Riviervismarkt hebben gisteren een tikje ver baasd gekeken naar de velen die de Lange Begijnestraat en het Gemeentelijk Concertge bouw ingingen. Zij waren ken nelijk nog niet op de hoogte met het bestaan van de koste loos toegankelijke orgelbespe lingen in de lunchtijd, waar van Albert de Klerk woens- dagmiddag de eerste gaf. Er was een verheugende belang stelling van vele jonge men sen, die blijk gaven niet bij het middagbroodje alleen te willen leven. Albert de Klerk schotelde hen een prachtig programma voor, met de on vermijdelijke Koekoek en nachtegaal als lijsttrekker, maar ook met zulke hartver warmende stukken als het Pièce héroïque van de brave César Franck en de Suite go- thique met de imposante toc cata tot slot van Léon Boëll- mann. Terwijl wij in de half duistere zaal meegenoten van dit orgelfestijn in zakformaat bedachten wij ineens, dat de Haarlemmers zich toch wel bijzonder bevoorrecht mogen achten met een stadsbestuur, dat zoveel aandacht heeft voor wat de mens, boven zijn ma teriële welvaart, behoeft. Zo immers worden de kostelijke cultuurschatten van hier en elders, uit heden en verleden, ontsloten en binnen het bereik gebracht van steeds grotere bevolkingsgroepen, wier leven daardoor op onschatbare wijze wordt verrijkt. Ook door zo'n schijnbaar simpel orgelconcert tussen de boterhammen, de koffie en het werk door. zelfs dat zij er buitengewoon om gelachen hebben. „Verder laat ik hen zoveel mogelijk vrij om een houding te kiezen. Ik ga niet lopen re gisseren, want ze moeten het zelf zien te vinden. Vaak heb ben toe ook dat we samen zoe ken naar een of andere hou ding. Dan springt er een naar voren: volgens mij moet het zó-en-zó en als het goed is dan doèn we het ook zo. Dat is best leukZo hou je er alle maal plezier in". Er is veel kindervariété in Haarlem en omgeving. Wij heb ben er een voorbeeld van uit gepikt, waarbij de jeugd zelf het eerste en het laatste woord heeft. Hieronder volgt een lijst van boeken aangeschaft door de Stads, bibliotheek. Romans: Govy, Zaaier in de wind; Holesch, Ruta de hond; Johnson, Catherine Carter; de Madariaga, Het hart van jade; Van Praag, La chatelaine; Salten, Florian, het paard van de keizer; Forester, Hornblower and the Atropos; Sa.vers, Have his carcase; Philippe, Charles Blanchard. Populair wetenschappelijke boe ken: Wilson, De boekrollen van de Dode Zee; Wirsing, De terugkeer van de Mondo Mogo (Het Afrika van morgen); de Gaa.v Fortman, Architectonische politiek, frag menten uit de sociaal-politieke geschriften van dr. A. Kuyper; De vorming van het arbeidende jonge meisje; Sixma, Voed u goed en blijf gezond; Gerritsen-Veen, Een voudig weven, Peppink, De auto hogeschool; Pagnol, César (toneel stuk); Herodotus, Historiën, dl. 3 (commentaar op boek VII—IX); Zernike, Kleine drieklank (gedich ten); van der Waals, Apollo's reis door Nederland; Valleide, Zon, maan en hun verwend publiek; Bekende figuur in voetbalsport „Veertig jaar is lang, maar als je gedu rende d'ie tijd altijd met animo hebt ge werkt en nog zoveel in het leven hebt als ik dan is het eigenlijk te kort", zei de heer G. W. H. de Korte, die 22 januari het heug lijke feit zal herdenken dat hij veertig jaar geleden als jongste bediende in dienst trad bij Van Waveren's koninklijke graanhan del n.v. in Haarlem. Momenteel is de toe komstige jubilaris werkzaam op de boek- houdafdeling, waar hij heel wat mensen heeft zien komen en gaan. Niet alleen op kantoor maar ook in sportkringen is de heer De Korte een zeer geziene figuur. In september hoopt hij nog een jubileum te vieren en wel van wege het feit, dat hij dan reeds gedurende vijfentwintig jaren zijn beste krachten heeft gegeven als be stuurder van de Haarlemse scheids- r ech ter sverenigin g. '■mmmmySBÊL. No° steeds koestert \mmmi. warme belangstelling voor zijn geliefde voetbalsport en staat hij, zoals zijn echtgenote vertelde, als het ware met de voetbal op en gaat ermee naar bed. Nog altijd is deze oud-scheidsrechter ac tief. Hij is voorzitter van de Haarlemse scheidsrechtersvereniging en secretaris van de scheidsrechtercommissie. Ook geeft hij rnet veel animo scheidsrechtercursussen, die veelal druk worden bezocht. Wij vroe gen de heer De Korte, wat de betekenis van het gouden speldje was, dat op een van zijn revers prijkte en trots vertelde hij, dat dit de onderscheiding van hetC.O.V.S. was, dat men krijgt als men vijfentwintig jaar bestuurslid van de scheidsrechtersver eniging is. Natuurlijk vertelde deze door gewinterde „referee" enige grappige voor vallen uit zijn voetbal-loopbaan. Zo moest hij eens een wedstrijd „fluiten" in Zaandijk en toen hij het veld aan een nader onder zoek onderwierp kwam hij tot de ontdek king, dat de voorgeschreven afstanden in het strafschopgebied helemaal niet klopten. De afstand van de penaltystip tot het doel was slechts negen meter, terwijl deze elf meter hoort te bedragen. In allerijl zette hij daarop de terreinknecht aan het werk en met veel moeite kon de wedstrijd on danks deze tegenslag op tijd beginnen. Het voetbalspel is niet het enige, dat de heer De Korte bezighoudt. Urenlang kan hij druk in de weer zijn met het knutselen aan elektrische leidingen, waar vooral zijn echtgenote zeer over tevreden is. Zij hoeft er immers nooit bang voor te zijn, dat zij in het donker zal komen te zitten. ADVERTENTIE G. J. N. M. Ruygers sprak over de Suez kanaal kwestie Dinsdagavond heeft de afdeling Bloe mendaal van de Partij van de Arbeid haar jaarvergadering in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan gehouden. Nadat een korte bespreking over het werk van de fractie van de partij geduren de het afgelopen jaar in de Bloemendaalse gemeenteraad was behandeld, hield de heer G. J. N. M. Ruygers, lid van de Tweede Ka mer, een inleiding over „De Suezkanaal- kwestie en het standpunt van de P. v. d. A. daarin", waarin hij duidelijk deed uitkomen dat de P. v. d. A. zich niet met het ingrij pen van Engeland en Frankrijk in Egypte kan verenigen. Niettemin bracht de heer Ruygers ook enige argumenten naar voren, waai-door het, naar zijn mening, min of meer begrijpelijk is dat deze beide landen tot deze militaire actie zijn overgegaan. Spreker wees erop dat in de Tweede Ka mer de meningen over d.e Suezkanaalkwes- tie verdeeld zijn. Over Israel heeft in de fractie van de P. v. d. A. nimmer menings verschil bestaan en men heeft dit land nooit als agx-essor beschouwd. Voor Israel werd het een dwingende noodzaak zich veilig te stellen. De Brits-Franse politiek inzake het Suezkanaal en Egypte is voor Engeland en Frankrijk op een mislukking uitgelopen, aldus spx-eker. Het conflict rond het Suezkanaal is volgens de heer Ruygers bepaald niet te herleiden tot alleen maar een rechtsgeschil. Het politieke conflict, dat hier aan de orde is, gaat in feite om de vei-houding tussen de Westerse en de Azia tische wereld. Engeland en Frankrijk heb ben hierin een bijzonder ongelukkige rol gespeeld, aldus spreker. Het aanzien van beide landen in de wereld is aanzienlijk gedaald en tussen de NAVO en het Britse Gemenebest is de samenwerking slechter geworden. De heer Ruygei-s wees erop, dat de UNO zwakke punten heeft, doch het is de plicht van de P. v. d. A. de UNO sterk te maken. Als er één land is dat geleden heeft onder het optreden in Egypte dan is dat wel Hon garije. Het gaat hier om zedelijke en men selijke idealen. Daax-om spi'eekt de P. v. d. A. zijn veto uit over het militair optreden in Egypte. Het grote probleem van deze tijd is de volken van Azië en Afrika aan de kant van de vrije wereld te krijgen. Naar de mening van de heer Ruygers is de bittere critiek op de V.S. niet altijd ge rechtvaardigd. Ons aller vrijheid en wel vaart hangen af van de goede verstandhou ding met de V.S. Op het betoog van de heer Ruygers volg de een geanimeerde discussie van ruim een uur. De vragen werden door spreker op puntige wijze beantwoord. Men was hier door zo in tijdnood komen te zitten, dat de verdex-e agendapunten van deze jaar vergadering, onder meer de bestuursver kiezing niet meer aan de orde kwamen en werden verschoven naar de eerstkomende vergadering, die op dinsdag 26 februari ge houden zal woi'den.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 13