Gomoelka's kansen bij Poolse verkiezingen niet ongunstig OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Polen kiezen waarschijnlijk van twee kwaden het minste HET WEER Algemene democratie is een reactionaire eis Arturo Toscanini overleden Europese ontwerpverdragen zijn bijna voltooid ofttl MORRIS {jejjoieuouluu! en Eatóeland Voornaamste vraagstuk levert weer de landbouw op Kadar tot Tsjoe En Lai: „Nepszabadsag" noggeen volkomen spreekbuis Droog en vriezend „Statendam" terug van geslaagde proefvaart De wereld verloor haar grootste dirigent" Russische straaljagers in Syrië aangekomen UNO-commissie voor Hongarije bijeen Washington zou leiders uit Nabije Oosten uitnodigen Nasser vroeg opheldering over A merika's plannen Het woord is aan Sultan van Marokko reist naar Italië en Spanje 71e JAARGANG No 161 DONDERDAG 17 JANUARI 1957 302e JAARGANG No 9 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N., Soendaplein, TeL 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Bij het begin van de verkiezings campagne verklaarde Gomoelka smalend, dat er in Polen natuurlijk geen sprake kon zijn van een demo cratie met „27 partijen". Daartegen over kon hij evenmin vasthouden aan een volksdemocratische eenheidslijst, met het gevolg dat hij zijn toevlucht nam tot een compromis, waarvoor een echte democraat maar weinig kan voelen. Er werden namelijk slechts drie partijen toegelaten: de communistische „Verenigde Arbei derspartij", de „Verenigde Boeren partij" en de meer burgerlijke en in tellectuele „Democratische partij". De candidaten werden door het pa triottische front van deze partijen opgesteld, dat wil zeggen: uit 60.000 sollicitanten werden 720 candidaten gekozen voor de 459 zetels in het parlement of Sejm. De kiesvrijheid blijft dus beperkt, maar de kiezers kunnen in alle geval 261 candidaten afwijzen. Toch heeft de communistische partij reeds van tevoren de sterkste posities in bezit genomen, want de helft van de can didaten is communist, 25 percent behoort tot de boerenpartij, 10 percent tot de demo cratische en de rest is verdeeld onder partijloze geleerden, kunstenaars, schrij vers en technici. Bovendien heeft Gomoel ka verklaard, dat de communistische partij haar leidende positie nooit zal prijsgeven - hoe de verkiezingen ook mogen uitvallen - vervolgens, dat de kiesresultaten in die kringen als ongeldig worden beschouwd, waar minder dan 15 percent van de stem gerechtigden aan de verkiezingen deel neemt. Dat alles maakt nu niet een bepaald democratische indruk. Gomoelka en zijn aanhangers zijn namelijk niet zeer gerust, nu zij gemerkt hebben dat de niet-commu- nisten een sterkere propagandistische acti viteit ontplooien dan de communisten zelf, die dan ook door hun persorganen fel wor den aangevallen. Na de teleurstellende ver klaring van Tsoe En Lai leggen deze bla den niet meer zo sterk de nadruk op het nationale als wel op het humanitaire en economische karakter van het communis me in Polen. Men leest nu ook niet meer, dat de vroegere Duitse gebieden gepoloni- seerd moeten worden, daar men de Duitse minderheid aldaar voor het gematigde communistische systeem wil winnen. Al deze stromingen komen dan ook in de can- didatenlijsten tot uitdrukking, alleen de oude stalinisten ontbraken, alsmede een zuiver katholieke partij. Gomoelka zit tussen twee vuren. Terwijl hij enerzijds weet, dat hjj niet meer het vertrouwen van Moskou geniet, wil hy het Kremlin toch niet nodeloos prikkelen. An derzijds echter kan hy geen al te scherpe koers inslaan en gevaar lopen zyn prestige in zijn eigen land te verliezen. De meeste kiezers denken voorlopig alleen aan het toekomstige parlement, dat gekozen moet worden. Zy hebben slechts een beperkte vryheid en velen van hen zullen daar ge bruik van maken door van twee kwaden het minste te kiezen. Zij hopen daardoor een stap te kunnen doen in de richting van een latere, iets grotere, vrijheid. Pools-Chinese verklaring (Un. Press) Onder de nogal uiteen lopende interpretaties van het Pools-Chi nese communiqué, dat na het bezoek van Tsjoe En Lai aan Warschau is uitgegeven, is er ook een, die de correspondent van U.P. in Warschau, Anthony Cavendish van politieke waarnemers aldaar vernam, en waarin Gomoelka 70 percent van de stem men bij de verkiezingen van zondag wordt toegezegd. Hun oordeel is gebaseerd op twee feiten: Gomoelka heeft uit commu nistisch China en van de R.K. kerk in Polen vier dagen voor zijn „vrije verkiezin gen", niet te veronachtzame steun gekre gen. De katholieke geestelijkheid heeft de Polen opgeroepen de komende verkiezin gen niet te boycotten en de meeste Polen zijn rooms-katholiek, zodat dit verzoek wel weerklank zal vinden. In het communiqué, dat uitgegeven werd aan het einde van het bezoek dat Tsjoe En Lai aan Warschau heeft gebracht, heeft men een overwinning gezien voor Gomoel ka's onafhankelijkheidspolitiek. Want wel- »XCO»CCOCCOCCCCCODCOXOXCOOCOCCCCOCOCOOOCOOOCCOCOOOO VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Weinig bewolking en droog weer, plaatselijk mist. Aanvan kelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind tussen oost en zuidoost. Vannacht lichte vorst, morgen overdag temperaturen om het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. cocoooc<x:coooxooooc>oooocoxx>ccc>c»cxxxxx>oooooccocccioooóc DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S iswaar werd Rusland het hoofd van alle socialistische landen genoemd, maar er werd ook lovend gesproken over de Poolse onafhankelijkheid, en de pogingen tot het opbouwen van een socialistische staat. Het is voor Gomoelka een belangrijk punt in zijn voordeel dat Tsjoe En Lai mede de stelling poneerde dat „de toestan den in verschillende communistische lan den in aanmerking moeten worden geno men", en dat er geen scherpgestelde af keuring werd uitgesproken over de Hon gaarse revolutie. Antisemitisme Vijfentwintigduizend Joden hebben, naar gemeld wordt, toestemming gevraagd Polen te mogen verlaten. Dit is bijna de helft van het joodse volksdeel. In regeringskrin gen wordt gezegd, dat dit cijfer „sterk overdreven" is, maar men geeft toe, dat er veel Joden naar Israel gaan. Volgens Joodse waarnemers zien de Joden in Polen geen toekomst meer. Een lid van de Poolse raad van state, prof. Oskar Lan ge, heeft gezegd dat het antisemitisme de kop weer opsteekt. Vanochtend vroeg is het s.s. „Staten dam", dat volgende week woensdag door Prinses Beatrix gedoopt zal worden en dan aan de vloot van de Holland-Amerika Lijn zal worden toegevoegd, bij de werf „Wil- ton-Fijenoord" te Schiedam na een proef tocht, die ruimschoots aan alle verwach tingen heeft voldaan, teruggekeerd. Men heeft de machines 24 uur op volle kracht beproefd, hetgeen tot volle tevredenheid verlopen is. De proeftochtsnelheid heeft 21,9 mijl per uur bedragen. Naar aanleiding van berichten in de En gelse couranten betreffende de demagneti- seringsuitrusting, die meer op die van een oorlogs- dan van een passagiersschip zou lijken, heeft de directie medegedeeld, dat geen enkel deel van het schip speciaal voor oorlogsdoeleinden is ingericht. De bouw prijs van het schip kon niet worden mede gedeeld, maar het is voor 55 miljoen gul den verzekerd. In de zomermaanden zal de „Statendam" passagiers tussen Amerika en Europa vervoeren, maar in het winter seizoen gedurende ongeveer vijf maanden toeristenreizen maken. In het schip zijn nieuwe constructies verwerkt. Woensdagmiddag is de beroemde diri gent Arturo Toscanini in zyn huis in Riverdale nabij New York overleden. De geniale dirigent, die over de gehele wereld bewondering genoot, werd negenentachtig jaar. Zijn gezondheid ging steeds meer achteruit, nadat hij zich in 1954 uit het openbare muziekleven had teruggetrokken. Sinds het begin van dit jaar heeft hij ziek te bed gelegen. Het stoffelijk overschot van Toscanini zal te Milaan in het familiegraf naast dat van zijn in 1951 overleden echtgenote worden bijgezet. Het orkest van de Scala zal bij de plechtigheid enige van de meest- geliefde symfonieën, die Toscanini placht te dirigeren, ten gehore brengen. Ten teken van rouw was het theater gister avond gesloten. Bij het vernemen van het overlijdensbericht werden alle lichten gedoofd. Talrijk zijn reeds de commentaren. Pre sident Eisenhower zei: „Als mens en als musicus verdiende hij de bewondering van de wereld. Hij sprak in de universele taal van de muziek, maar ook in de taal van de vrije mens. Zijn muziek en zijn haat tegen de tirannie maken een kostbaar deel uit van de erfenis van onze tijd". Met deze woorden doelde de Amerikaanse president op Toscanini's fanatieke strijd tegen alle vormen van 'fascisme, niet alleen in zijn geliefde vaderland, maar ook in Duitsland en Oostenrijk, waar hij tijdens de jaren der nationaal-socialistische overheersing weigerde op te treden. Eduard van Beinum, die hem kort na de bevrijding te Salzburg voor het eerst ont moette, verklaarde in Los Angeles: „Ik ben diep geschokt door het verscheiden van zo'n groot man, die zo'n gezegende leeftijd mocht bereiken. Hij leidde een hoogstaand leven en gaf zeer veel aan zeer velen". Pablo Casals meende, dat de technische perfectie van het moderne orkest aan Tos canini is te danken. „Ik heb een van mijn beste vrienden verloren. De wereld ver loor haar grootste dirigent!", aldus Pierre Monteux. WASHINGTON (AFP). - Het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken beschikt over inlichtingen volgens welke vliegtuigen van Russische makelij in Syrië zijn aangekomen, zo heeft een woord voerder van het departement in Washing ton bekend gemaakt, in antwoord op vragen van verslaggevers om commentaar op een bericht in de New York Times, dat in de afgelopen weken tien Mig-17-straaljagers aan Syrië geleverd zouden zijn. Hij voegde hier nog aan toe, dat het departement nog geen bevestiging van de inlichtingen heeft ontvangen. Volgens de New York Times zijn Russische piloten en deskundigen waarschijnlijk reeds in Syrië, of zullen er spoedig aankomen. Volgens berichten in de Egyptische pers van een week geleden zijn twaalf „Migs" in Syrië aangekomen als mede een lading tanks en wapens die Syrië had besteld. Dimitri Metropoulos liet de uitvoering van „Madame Butterfly" in de Metropolitan Opera te New York gisteravond door de vierde akte van „La Traviata" van Verdi, de levenslang vurig vereerde leermeester van Toscanini, voorafgaan. Het symfonie orkest van de National Broadcasting Cor poration te New York, dat onder leiding van Toscanini vermaard is geworden, on derbrak zijn repetitie voor het spelen te zijner nagedachtenis van de „Jupiter"- symfonie van Mozart, een der geliefdste werken uit zijn repex-toire als dirigent. Uit de gehele wereld bereiken ons soort gelijke berichten van verslagenheid ge mengd met dankbare herinnering aan een der weinigen wie het gegeven was zoals Sir Adrian Boult in Londen zei vijftig jaar na zijn eerste concert nog te mogen dirigeren. Wieland Wagner noemde Tosca nini „de grootste man, die ooit in Bay- reuth het rostrum betrad". De directeur van de Scala in Milaan verklaarde: „Ik heb nooit een man gezien, die de muziek van de meesters met zulke religieuze gevoelens benaderde". Toscanini heeft één keer in Nederland gedirigeerd, namelijk in 1937. In het Concertgebouw te Amsterdam heeft Marius Flothuis gisteren enkele woorden ter herdenking van Toscanini ge sproken, waarna het orkest het concert onder leiding van Eugene Ormandy met de treurmars uit de „Eroica" van Beetho ven begon. (Zie ook pagina 5) Het let, en in de streek van Gaza gaat rustig door hoewel wel veranderingen zijn uitgevoerd als gevolg van de Israëlische bezetting. Op de foto ziet men een armoedig Arabisch meisje met een distributiekaart in de ene en een kan frisse melk in de andere hand uit de drukte rond het distribu tiecentrum van de „Care" organisatie komenDeze organisatie distribueert wekelijks melk voor ongeveer dertig duizend vluchteling et j es. NEW YORK (United Press) De door de Algemene Vergadering der UNO inge stelde speciale commissie voor onderzoek van de situatie in Hongarije zal vandaag haar eerste bijeenkomst houden. De vijf leden van de commissie verte genwoordigers van Tunesië, Uruguay, Ceylon, Denemarken en Australië zul len in besloten zitting hun werkzaamhe den beginnen. Vier Indiase studentenorganisaties heb ben opgeroepen tot een boycot van het ko mende jeugdfestival in Moskou en verbre king van alle culturele en sociale uitwisse ling met Russische jeugd- en studentenor ganisaties uit protest tegen het Russische optreden in Hongarije. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse regering zal „Arabische en Afri kaanse leiders uit het Nabije en het Mid den-Oosten" uitnodigen voor een bezoek aan de Verenigde Staten als onderdeel van de politiek om de vestiging van een vijan dige, door de Russen gesteunde as in dat gebied tegen te gaan, zo verluidt in Washington. Er zijn al voorbereidingen getroffen voor een bespreking met koning Ibn Saoed van Saoedi-Arabië, met kroon prins Emir Abdoel Ilah van Irak en met de Libanese minister van Buitenlandse Zaken Malik. Naar verluidt wil de Ameri kaanse regering spreken over algemene beginselen en zich niet begeven in inge wikkelde onderhandelingen over bepaalde kwesties. Vooral bezoeken van leiders van de nieuwe naties in Noord-Afrika, zoals Soedan, Libië en de Goudkust, zouden wenselijk worden geacht. President Nasser heeft in een vraagge sprek met de hoofdredacteur van het Atheense blad „Ethnos" meegedeeld, dat de Egyptische regering het plan van president Eisenhower voor het Nabije en Midden- Oosten heeft bestudeerd en dat zij Washington om „opheldering over de vage gedeelten" heeft gevraagd. Dit is de eerste maal, dat Nasser zich over het Ameri kaanse plan uitlaat. Hij ontving de Griek se hoofdredacteur ter gelegenheid van zijn 39ste verjaardag. Volgens het persbureau voor het Midden- Oosten zal de „Egyptianisering" van bui tenlandse banken en verzekeringsmaat schappijen buitenlandse beleggingen niet aantasten. De Egyptische wetten bevorde ren juist dergelijke investeringen, aldus dit persbureau. Een woordvoerder van het Egyptische ministerie van Financiën heeft verklaard, dat „Egyptianisering" niet neer komt op „nationalisering". Handelsonder nemingen mogen haar bedrijf niet staken zonder toestemming van het Egyptische ministerie van Sociale Zaken. In Franse regeringskringen is verklaard, dat Frankrijk het Egyptische besluit tot „nationalisatie" van Franse bankei en ver zekeringsmaatschappijen in Egypte niet zal erkennen. Er is overleg gepleegd met Groot Brittannië, dat eveneens door het Egypti sche besluit wordt getroffen. Het besluit is volgens Frankrijk in strijd met internatio nale verplichtingen. Henry David Thoreau: Een grote stad is een verzamelplaats van eenzamen. (Van onze correspondent in Brussel) Vandaag beginnen op Val Duchesse, het kasteel naby Brussel, de laatste bespre kingen van de gouvernementele delegaties bij de Europese conferentie, waarop de laatste hand zal worden gelegd aan de ontwerp-verdragen van de gemeenschap pelijke markt der zes landen van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal en van de Euratom. Dit ter voorbereiding van de bijeenkomst van de zes ministers van Buitenlandse Zaken op 26 en 27 januari telBritse Gemenebest thans genieten, de ban- 99 WENEN Reuter/AFP/United Press). De Hongaarse premier Janos Kadar heeft in een door radio-Boedapest uitgezonden rede, die hij woensdagavond in tegenwoor digheid van de Chinese premier Tsjoe En Lai op een communistische partijvergade ring in Boedapest hield, verklaard dat alle burgerlijke elementen uitgesloten moeten worden van machtsuitoefening in Hon garije. Hij zei: „De eis tot invoering van een democratie op algemene basis kan slechts een eis van de contra-revolutionai ren worden genoemd. De dictatuur van het proletariaat beoogt uitbreiding van de rech ten van de arbeiders en beperking van de rechten van de burgerlijke elementen. De vernietiging van deze elementen kan slechts verzekerd worden door versterking van de partij en van de staatsdiscipline". „Men moet de massa ontwikkelen met de wapens van het marxisme en leninisme en met geduld te werk gaan", heeft volgens radio-Boedapest Kadar verklaard. Hij oefende scherpe critiek op de Hongaarse pers. Hij achtte de wijze waarop het partij orgaan „Nepszabadsag" de regeringsverkla ringen beknot, ontoelaatbaar. Ook het ver melden van moorden onder grote kop en de manier waarop berichten uit het westen worden gegeven, keurde hij af. „Er bestaat toch een socialistisch nieuwsbureau", zei hij. Tsjoe zei in een korte toespraak dat de „westelijke imperialisten hadden getracht het kapitalisme in Hongarije te herstellen, maar hun doel was het gehele socialistische kamp uiteen te doen vallen". De premier eindigde volgens personen die bij de aankomst tegenwoordig waren, met de woorden: „lang leve de communis tische eenheid onder leiding van de Sovjet- Unie". Reeds vóór de aankomst van Tsjoe en zijn gezelschap in Boedapest hadden zijn verklaringen in Moskou en Warschau reeds de hoop der Hongaren op de een of andere vorm van Chinees-Indiase bemiddeling bij premier Kadar, om zijn politiek van de harde hand te wijzigen, de bodem ingesla gen. Onder meer verklaarde Tsjoe En Lai, dat het Russische leger gelijk had toen het de Hongaarse opstand verpletterde, voorts, dat Hongarije in de toekomst moet vertrouwen op de Russische vriendschap en dat de Hongaarse regering er voor zal zor gen het volk tegen „de activiteiten van contra-revolutionairen" te beschermen. Tsjoe En Lai wordt vandaag al weer in de Russische hoofdstad verwacht, zo heeft een woordvoerder van het Russische mi nisterie van Buitenlandse Zaken meege deeld. Andere toon Waarnemers is het verschil in toon opge vallen tussen Tsjoe's woorden in War schau en die in Boedapest. In de Hongaar se hoofdstad beschuldigde hij president Eisenhower van inmenging in Hongaarse interne zaken. Maar in het Chinees-Poolse communiqué werd niet van westerse in menging in Hongaarse zaken gerept. En in het te Warschau uitgegeven communiqué werd over de Hongaarse opstandelingen evenmin gesproken als „contra-revolutio nairen". Dit werd kennelijk nagelaten uit consideratie voor de Poolse houding ten aanzien van Hongarije. De Polen hebben blijk gegeven van sympathie voor de Hon gaarse opstand en op zeker ogenblik ver hieven zij zelfs hun stem tegen het gebruik van Russische troepen om de opstand te onderdrukken. ADVERTENTIE BARÏELIORISSTR HAARLEM - TEL 13439 FERO. B0LSTR. 48 A DAM - TEL 717162 Suède Dames - Heren - Kinderjasjes RABAT (U.P.). Sultan Mohammed V van Marokko is, vergezeld van elf advi seurs, uit Casablanca vertrokken voor een reis van drie weken naar Italië en Spanje met het Italiaanse s.s. Conté Biancamano. Hij zal via Cannes, Genua, Florence, Mi laan en Napels naar Madrid reizen. Brussel. De Nederlandse delegatie staat 1 onder leiding van dr. Linthorst Homan van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Uit de jongste besprekingen van minis ter Spaak te Londen, waar hij de Britse ministers ontmoette, en ook de nieuwe pre mier MacMillan, een vriend van hem uit de Europese beweging, blijkt dat de land bouw, evenals in de Benelux-Unie, het grote struikelblok zal zijn van de Europese douaneunie der zes landen en van de nog grotere vrijhandelszone, welke de douane unie der zes landen en Groot-Brittannië zal omvatten. De reis van Spaak naar Londen heeft duidelijk doen blijken, dat Groot- Brittannië in een vrijhandelszone met con tinentaal Europa slechts kan samenwerken, indien de voorkeursrechten van de Nieuw- zeelandse, Australische, Canadese en Zuid- afrikaanse landbouw bij de import in Groot-Brittannië behouden blijven. De Ne derlandse en Italiaanse landbouw zou hier door worden benadeeld. Nederland en Ita- tië zouden hun grenzen moeten openzetten voor de Britse industriële produkten, maar de Britse tegen-prestatie zou gering zijn. De deskundigen van de douane-unie van de zes landen zullen zich tot maandag met dit vraagstuk bezighouden. Benelux voorbeeld Wij vernemen, dat er voor Europa wordt gedacht aan een stelsel van minimum prijzen en van preferentiële contracten voor bepaalde landbouwprodukten, zoals er bestaan voor boter en enkele andere agrarische produkten in het kader van de Benelux-unie. Dit systeem zou in grote lijnen de beginselen van het Benelux land- bouwprotocol van 1947 volgen. Het ont staan van een markt van 160 miljoen klan ten zal voor de landbouw export-landen, zoals Frankrijk, Nederland en Italië, die vruchten, wijnen, zuivelprodukten en groenten exporteren, het nadeel van het systeem van minimum-prijzen bij de in voer opheffen hetgeen op de kleine Bene- lux-markt niet altijd mogelijk is. De land- bouwlanden zouden in de douane-unie der zes landen een grotere export kunnen ont wikkelen. Het is een van de meest ingewikkelde vraagstukken van de hedendaagse econo mie, aldus zei een expert. Hoe steviger wij echter in de zes landen de voorgenomen douane-unie uitbouwen, hoe eerder Groot- Brittannië tot onderhandelingen bereid zal zijn. De grote Britse export-industrieën kunnen niet lijdelijk toezien, dat de West- duitse industrie, en voornamelijk de auto mobielindustrie, zich meester zal maken van de eenheidsmarkt in continentaal Europa. Het eiland-complex en de supe rioriteitscomplexen doen het Britse zaken leven niet vergeten, dat een officieel on derzoek heeft uitgewezen, dat de expansie van de Britse export in de eerstkomende tien jaren in de richting zal gaan van con tinentaal Europa, en niet naar het Gemene best dat nochtans de helft van de Britse export afneemt. Ook Groot-Brittannië heeft onmiddellijke voordelen by de Europese eenheidsmarkt, waarvoor Spaak zo voort varend pleit. De verdragen tussen de Benelux-landen, Frankrijk, Duitsland en Italië tot vorming van een gemeenschappelijke markt en een gemeenschap voor kernenergie (Euratom) naderen hun voltooiing. Vandaag zijn in Brussel de slotbesprekingen tussen de hoof den dc zes nationale delegaties begonnen en eind volgende week zullen ministers uit de deelnemende landen bijeenkomen om over de bereikte resultaten van gedachten te wisselen. Intussen heeft het Franse parlement de laatste dagen al uitvoerig over deze jongste plannen op het gebied van de Europese eenmaking gedebatteerd en het West- duitse kabinet heeft er reeds zijn goed keuring aan gehecht. De voorzitter van de commissie, die de verdragen opstelt, mi nister Spaak, heeft de deelneming van Engeland aan een rondom de gemeenschap pelijke markt te vormen vrij handelsgebied met de nieuwe Britse premier en leden van diens regering besproken. Er zit dus wel beweging in de zaak, méér beweging dan er sedert Frankrijk's verwerping van de Europese Defensie-Gemeenschap in enige andere kwestie van Europese inte gratie heeft gezeten. Wij moeten ons echter hoeden voor de illusie, dat wij nu op de drempel van het Verenigd Europa staan. Want de twee ver dragsteksten, waaraan in Brussel nu bijna een half jaar is gedokterd, rammelen nog van de onopgeloste vraagstukken. Die vraagstukken liggen, wat de gemeenschap pelijke markt betreft, op het gebied van de landbouw, het vervoer, de overzeese gebieden, het kapitaalverkeer, de vrijheid van arbeidersmigratie binnen de gemeen schap, de investeringen, het gemeenschap pelijke buitentarief, en de instellingen van de gemeenschap. Dat zijn bijna alle ge bieden, waarmee het verdrag te maken heeft. En ook inzake het verdrag voor Euratom is er nog niet op alle punten over eenstemming bereikt. De landbouw-kwestie dat wil zeggen de eventuele afschaffing van invoerrechten en andere beschermende maatregelen voor agrarische produkten die binnen het kader van de ontworpen gemeenschappe lijke markt al moeilijkheden genoeg heeft opgeleverd, is door de Britse bezwaren nog moeilijker gemaakt. Londen staat voor het probleem dat opheffing van de voorkeurs positie, die de landbouwprodukten uit hef den tussen Engeland en zijn mede-leden van het Gemenebest nog losser zou maken dan ze door de na-oorlogse politieke ont wikkelingen al zijn geworden. Maar aan de andere kant wil Engeland zich toch ook weer niet geheel en al op het Gemenebest blijven instellen, vooral niet als het daar door de kans zou gaan lopen, op het Euro pese vasteland geconfronteerd te worden met de concurrentie-mogelijkheden van een economisch-aaneengesloten gebied met meer inwoners dan de Verenigde Staten. Engeland wil dus, om het populair uit te drukken, van twee walletjes eten: het wil de voordelen, zowel van het Gemenebest als van de Europese eenwording, mee genieten, maar het wenst niet dat daar ook maar een enkel nadeel tegenover komt te staan. Een begrijpelijke nationale politiek, die elke regering van elk land wel zou wil len voeren, maar die onverwezenlijkbaar is in een nu eenmaal op geven en nemen ingestelde wereld. Met alle waardering voor het feit, dat het nieuwe Britse kabinet een meer pro- Europese houding schijnt te willen aan nemen dan het vorige, kunnen we het gebaar, dat MacMillan in de richting van de Europese markt heeft gemaakt, dan ook niet bepaald „gul" noemen. We zouden het eerder als een minimum-aanbod willen beschouwen, als een bewijs van versterkt Europees begrip en bewustzijn van de Engelsen, waartegenover het vasteland een tegemoetkomende houding dient aan te nemen om voortzetting van de Britse poli tiek in deze richting aan te moedigen. Maar het vasteland moet daarbij wel de nodige voorzichtigheid met betrekking tot zijn eigen plannen betrachten: met andere woorden, het mag zich bij het maken van die plannen geen onnodige beperkingen opleggen, alleen ten gerieve van Engeland. Want deze plannen vertegenwoordigen toch reeds het minimum van wat er op het gebied van Europese economische aan eensluiting dringend verwezenlijkt moet worden. Het is dan ook te hopen, dat er niet wordt ingegaan op de vérgaande concessies, die de Britse regering zou hebben ge vraagd, vooral wat betreft de mogelijkheid tot wijziging van het verdrag ook nadat het eenmaal is ondertekend op verzoek van niet-deelnemers aan de gemeenschap pelijke markt. Datgene wat nu, na zoveel tijd en moeite, op het punt staat te worden bereikt, mag niet weer op losse schroeven worden gezet. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1