Panda en de olie-magnaat Fa. B. ENGELENBERG Ook morgen hetzelfde weer r CWv.JïleiJev Aanspraken op salarissen van de Indische gouvernementsmarine Hamsterwoede in cijfers Oud-kampgevangenen van Japanners procederen thans in beroep De radio geeft vrijdag Garage DEN HOUT Wereldnieuws Toch ió het zo r~ 2 Proc.-generaal: „Lotisico overtreedt Loterijwet" OFFICIeLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN De „Lemsterkerk" in Genua Adres tegen verhoging van de loongrens RENAULT 4 Grote litteraire prijs van Parijs voor Francis Garco Vlieginstructeur die fouten maakte, krijgt geen straf Luit.-gen. Sir Dudley Ward bezocht Nederland GROTE HOUTSTRAAT 16 Laatste restanten Japonnen - Deux Pièces halve prijzen Zoet in Vl: water zee DONDERDAG 17 JANUARI 1957 Voor de Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft het beroep gediend van de heren G. H. te Leidschendam en A. J. L. F. te Heemstede tegen de uitspraak van het Ambtenarengerecht te 's-Gravenhage van 12 maart 1956, waarbij hun aanspraken op salaris waren afgewezen. Beide appellan ten behoorden destijds tot het personeel van de Gouvernementsmarine van het voormalig Nederlands-Indië. Destijds, tij dens de jongste wereldoorlog, heeft men be sloten dit instituut te demilitariseren om het personeel voor internering door de Ja panners te vrywaren. Dit laatste is niet ge lukt, maar wel is tengevolge van deze maatregel het salaris over 1941-'45 niet betaald: het ambtenarengerecht in 's-Gra venhage wees althans de aanspraken van twee tot deze categorie van oud-marine mensen behorende personen af. Voor de centrale raad van beroep trad als verdediger van de beide heren op mr. W. H. Vermeer, advocaat te Amsterdam; het afwijzende standpunt van de staatsse cretaris van Marine werd verdedigd door kapitein-ter-zee C. P. van de Berg te 's-Gravenhage. In eerste instantie betoogde mr. Ver meer, dat de gehele kwestie beheerst wordt door de vraag, of de eisers al dan niet tot de categorie van de militaire ambtenaren in de zin van de militaire ambtenarenwet 1929 kunnen worden gerekend. Volgens de pleiter was zulks inderdaad het geval en tot staving van zijn betoog verwees hij naar zijn pleidooi, op 12 maart gehouden voor het Haagse ambtenarengerecht. De gevolmachtigde van de staatssecreta ris van Marine vertolkte een tegenoverge stelde mening. Hij betoogde onder meer dat de hier bedoelde personen niet als mili taire ambtenaren kunnen worden aange merkt, omdat zij niet in het bezit waren van een vaste aanstelling als zodanig. Ver- De procureur-generaal bij de Hoge Raad der Nederlanden heeft conclusie genomen in de zaak tegen de 54-jarige directeur van de ..Lotisico van. 1898" te 's-Gravenhage, de heer P. S. F. Hij concludeerde tot ver- netiging van het vonnis van de rechtbank, alleen voorzover het bewezenverklaarde niet strafbaar is verklaard en de gerequi- eerde ontslagen was van alle rechtsvervol ging. De verdachte is strafbaar, aldus de pro cureur-generaal, omdat het bewezenver klaarde een strafbaar feit oplevert; name lijk overtreding van de Loterijwet. Hij re- quireerde dat de raad de verdachte zal ver oordelen tot een boete van 1000.sub- sidiar 100 dagen hechtenis. De Hoge Raad zal op 25 februari arrest wijzen. De kantonrechter had m Juli 1955 de heer F. tot 11.boete veroordeeld omdat „De Lotisico" de Loterijwet zou hebben overtreden. In de appèlzitting van de recht bank werd de heer F. ontslagen van alle rechtsvervolging. De officier van Justitie tekende tegen dit vonnis appèl in cassatie aan. ADVERTENTIE Doelstrdat 59 - Haarlem - Tel. 1S252 Commandant" auto cleaner der meende hij, dat de voormalige Indische Gouvernementsmarine niet een zuiver Ne derlands, maar een Indisch instituut was, waarvan de leden dus niet ressorteerden onder de Nederlandse rechtssfeer en der halve ook geen aanspraak kunnen maken op de voordelen, die de Nederlandse mili tairen genieten krachtens de Militaire Ambtenarenwet. Bij zijn repliek bestreed mr. Vermeer dit standpunt en betoogde dat de Indische Gouvernementsmarine destijds een werke lijk deel uitmaakte van de Koninklijke Ne derlandse Marine en dus dezelfde rechten heeft. Deze rechten zijn, anders dan bij de landmacht, niet aan grenzen gebonden. Derhalve concludeerde hij tot rechtmatig heid van de salaris-aanspraken van zijn cliënten en tot vernietiging van de afwij zende uitspraak van het Haagse ambtena rengerecht. De Centrale Raad zal op 5 februari uit spraak doen. Het Nederlandse vrachtschip „Lemster kerk" (7.230 ton) dat bijna twee maanden in het Suezkanaal heeft gelegen is in Ge nua gearriveerd, alvorens de reis naar het Verre Oosten via de Kaaproute voort te zetten. De „Lemsterkerk" raakte in het Suez kanaal in de val toen daar de vijandelijk heden uitbraken. Het schip was op weg naar de Perzische Golf met een lading goederen van 7000 ton. PRINSES HELENA VAN GEHUWD FRANKRIJK De 22-jarige prinses Helena van Frank rijk, dochter van de Franse kroonpreten dent, de graaf van Parijs een achter achterkleinzoon van koning Louis Philippe is woensdag te Louveciennes, nabij Pa rijs voor de wet gehuwd met de 28-jarige Belgische graaf Everard van Limburg-Sti- rum. Het kerkelijk huwelijk wordt vandaag in de oude kapel van Dreux, in Normandië voltrokken. Tot de gasten, onder wie zich veertig prinsen en negentien leden van koninklijke families bevinden, behoort ook koningin Frederika van Griekenland, met twee harer kinderen. Het echtpaar zal zich in Zuid-Rhodesië vestigen, waar de graaf een boerderij heeft. De Nederlandse Vereniging van Ongeval len- en Ziekteverzekeraars heeft aan de Staten-Generaal een adres gericht, waarin de Kamerleden wordt verzocht hun stem te willen onthouden aan het wetsontwerp tot verhoging der loongrens voor de sociale verzekering van f 6.000 tot f 6.900. Deze verhoging, aldus het adres, doet een deel van het arbeidsveld van de in de vereni ging georganiseerde ziekteverzekeraars ver loren gaan. De vereniging zegt dat dit een onnodige verkleining is van het toeh reeds door vergaande uitbreiding van het zieken- fondsenbesluit ingekrompen terrein, onno dig omdat de stijging van het aantal verze kerden in de na-oorlogse jaren het de ver zekeraars mogelijk heeft gemaakt, hun voorwaarden van verzekering aanzienlijk te verruimen en de acceptatiepolitiek vol gens soepelere maatstaven te voeren dan voorheen mogelijk was. Een voorbeeld van deze verschijnselen kan men, volgens het adres, bespeuren bij de collectieve contrac ten, die een werkgever sluit ten behoeve van zijn werknemers, wier salaris boven de loongres komt te liggen. De besparing van uitgaven aan de uitvoeringsorganen van de sociale verzekeringswetten en de kosten van administratie, die de loon grensoverschrijding van een werknemer betekent voor de werkgever, schept voor hem de mogelijkheid deze bespaarde gelden te besteden ter dekking van de risico's. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.23 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 School radio. 10.00 Avonturen met kinderen, cause rie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Orgelspel. 10.45 Voor de kleuters. 11.05 Blaaskwintet. 11.35 Wat doe je voor de kost. 12.00 Metro- pole orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.25 Elektronisch Mandoline ens. en solist. 13.55 Koersen. 14.00 Viool en altviool. 14.25 Voordr. 14.45 Gevar.progr. 16.00 Platen. 16.20 Muziekcauserie. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.20 Promenade orkest en solist. 18.50 De puntjes op de i, causerie. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 „Alle dagen kun je niet verdienen", klankbeeld. 19.30 „Wat geloven Vrijzinnig Protestanten?", causerie. 19.50 Ber. 20.00 Nieuws. 20.05 De Oudheidkunde van Pales tina, causerie. 20.20 Voordracht en muziek. 20.35 Europa één, causerie. 20.45 Zwart op wit, causerie. 21.00 Dansmuziek. 21.40 Leert uw landgenoten kennen. 22.10 Buitenlands weekoverzicht. 22.25 Lichte muziek. 22.40 „Zorg om de mens", causerie. 22.50 Avond wijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 7.10 Gewijde muziek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Waar voor uw geld. 9.30 Platen. 9.35 Radiophilharmonisch ork. 10.15 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Or gelspel. 11.30 De jeugd vliegt uit, hoorspel. 12.10 Bariton en piano. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Instr. septet. 12.53 Platen en act. 13.00 Nieuws. 13.15 Promena de-orkest en soliste. 14.05 Schoolradio. 14.25 Meisjeskoor. 14.45 Platen. 15.15 Voordracht. 15.35 Lichte muziek. 16.00 Tuinbouwpraatje. 16.15 Kamerorkest en sol. 17.00 Voordracht. 17.20 Koorzang. 17.40 Beursberichten. 17.45 Platen. 18.00 Stemmen van Overzee. 18.15 Marinierskapel. 18.35 Voor de jeugd. 18.50 Openbaar kunstbezit, causerie. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Regeringsuitzending. 19.30 Platen. 19.40 De voorlopige uitbreiding van de Gereformeerde Bundel, causerie. 20.00 Radiokrant. 20.20 Platen. 20.25 De jeugd vliegt uit, hoorspel. 20.55 Platen. 23.00 Avondoverdenking. 23.15 Nieuws. 23.3024.00 Pla'en. 324 M. 12 0° Ork conc 12.30 Weerber 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.11 Platen. 14.00 School radio. 15.45 Platen 16.00 Koersen. 16.02 Mu- zie'- en dans. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte mu ziek. 17.45 Duitse les. 18.00 Platen. 18.10 Voor dracht. 18.20 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Ork.conc. 20.40 Kunstkaleidoscoop. 20.55 Ork.conc. 21.45 Platen. 22.00 Nieuws. 22.11 Zang en piano. 22.30 Platen. 22.35 Zang en piano. 22.5523.00 Nieuws. Het nieuwe filter is „easy drawing" - houdt toch bestanddelen in de rook tegen die de mild heid schade kunnen doen. King Size Filter 85 ct. Uit gegevens van het Economisch Insti tuut voor de Middenstand over het omzet- verloop in een aantal branches uit het mid den- en kleinbedrijf blijkt dat in november bij enige branches een opmerkelijke om zetstijging werd waargenomen, die in be langrijke mate moet worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat de zeer gespan nen internationale politieke toestand, die op 5 en 6 november een hoogtepunt be reikte, het publiek ertoe bracht extra aan kopen te doen. De meest gehamsterde ar tikelen waren spijsvet en olie, rijst, gecon serveerde voedingsmiddelen, zeep, koffie, thee, specerijen, petroleum, lakens, onder goed, wollen kleding, wol, garens, schoeisel, alcoholhoudende dranken en tabak. In het kruideniersbedrijf waren de geld- omzetten 35 percent hoger dan in novem ber 1955, in de detailhandel in textiel 45 percent, in de schoenwinkels 35 percent en in de meubelzaken 26 percent hoger. De omzetstijging in tabakszaken was 10 per cent. De aanzienlijke omzettoeneming in de detailhandel in alcoholhoudende en alcohol vrije dranken met 35 percent hield ook verband met de accijnsverhoging voor ge distilleerd. Ook het drogistenbedrijf behoort met een stijging van 24 percent tot de branches waarin de omzetstijging in belangrijke ma te moet worden toegeschreven aan extra aankopen tengevolge van de politieke span ning. De stijging van de geldomzet van oktober op november bedroeg niet minder dan 24 percent voor het kruideniersbedrijf, 18 pet voor de detailhandel in schoeisel, 26 pet voor die in textielwaren en 46 pet voor die ADVERTENTIE Enkele onderdelenprijzen: Bumper 18.90. Voor- of achterveer ƒ11.95. Voorruit 22.50. Vergelijk dit eens met andere merken. in huishoudelijke artikelen. In de genotmiddelehbranches kwam van oktober op november een omzetstijging van 25 percent voor bij de detailhandel in aicoholhoudende en alcoholvrije dranken, mede als gevolg van de aangekondigde ac cijnsverhoging. De Grote Prijs voor Letterkunde van Pa rijs is dinsdagmorgen toqgekehd aan Fran cis Carco voor zijn gehele ceuvre. Francis Carco is een dichter en romanschrijver, die zich heeft toegelegd op de beschrijving, van de onderwereld. De prijs bedraagt vierhon derdduizend Franse francs. .- .SëJ Als gevolg van de sterke uitstraling heeft slagkansen zijn ook het komende etmaal het de afgelopen nacht op de meeste gering. plaatsen 3 tot 6 graden gevroren. De laag- WEERRAPPORTEN ste temperatuur, min 7 graden, werd uit (De temperatuur is van fn w Zuid-Limburg gemeld. Bovendien ontstond hedenmorgen 7 uur. cm plaatselijk mist. Het krachtige hogedruk- neerslag.,4v^"]rdf laats,e gebied bij Schotland begint nu tamelijk snel in betekenis af te nemen, omdat het Stockholm door een ander hogedrukgebied wordt Oslo overvleugeld, dat bij New-Foundland ae Kopenhagen oceaan bereikt heeft. Bovendien wordt het Aberdeen aan zijn noordflank aangetast door druk- Dublin dalingen, die met een depressie samenhan- Londen gen, die tussen IJsland en Groenland naar Brussel het oosten trekt. Hoewel dit proces belang- Parijs rijke wijzigingen in de 1 uchtdrukverdeling Bordeaux tot gevolg heeft, zal er de komende 24 uur Grenoble nog geen merkbare verandering in het Nice weerbeeld komen. Berlijn De komende nacht zal weer lichte én Frankfort mogelijk hier en daar matige vorst optre- München den. Morgen overdag lopen de temperatu- Zürich ren tot enkele graden boven het vriespuntGenèvc op. De wind draait morgen naar zuidoost Locarno of zuid en er kan wat bewolking in de Wenen hogere luchtlagen binnendrijven. De neer- Innsbruck Rome 18 januari Zon op 8.41 uur, onder 17.05 uur. Maan op 20.46 uur, onder 0.23 uur. Maanstanden 22 jan. 22.48 uur laatste kwartier. 30 jan. 22.24 uur nieuwe maan. Hoog en laag water In LJmuiden Vrijdag 18 januari Hoog water: 5.03 en 17.18 uur. Laag water; 0.47 en 13.08 uur. zwaar bew. w mist wmdst. zwaar bew. nnw geheel bew. nnw onbewolkt nnw motregen no onbewolkt wmdst. onbewolkt sneeuw nevel zwaar bew. nnw nevel onbewolkt onbewolkt zwaar bew. geheel bew. zwaar bew. wmdst. geheel bew. nnw geheel bew. ozo geheel bew. nno geheel bew. windst. no nno o zw ono nno ono nno Mallorca Amsterdam onbewolkt Den Helder onbewolkt Ypenburg onbewolkt Vlissingen onbewolkt Eelde mist De Bilt onbewolkt Twente onbewolkt Eindhoven onbewolkt Vlv. Z.-Limb. onbewolkt 23. Toen Graaf Isen Grim hijgend in de richting van zijn voorvaderlijke ruïne draafde, werd zijn aandacht getrokken door een hoge stapel olievaten, die in het park van het aangrenzende landgoed Mal- pertus lagen. Aangezien zijn gedachten geheel van olie vervuld waren, kon hrj niet nalaten even een onderzoek in te stellen. Welnu - de vaten bleken leeg te zijn maar het toneeltje dat zich daar achter afspeelde gaf hem. veel te denken! Daar zag hij Joris Goedbloed en Panda staan bij een vreemdsoortige, donkere fontein, die zo-maar uit het gras omhoog spoot. „Oliesiste de getergde edelman. „Het is dus waar! Er is hier echte olie! Daar moet ik mijn deel van hebben!" Inmid dels waren Panda en Joris zich er niet van bewust, dat z-ij bespied werden en Joris ging dan ook rustig voort met het geven van opdrachten en aanwijzingen. „Er wacht u thans een drukke, maar be langwekkende werkkring", zo sprak hij tot Panda. „Het werk aan een oliebron bete kent flink aanpakken - dat kan ik u ver zekeren! Met mijn gewone scherpzinnig heid heb ik evenwel op alles gerekend en alreeds een hoeveelheid vaten aangeschaft. Gij zult moeten beamen, dat dit een schran dere zet is geweest! U wacht thans de ge wichtige taak, om de hier op-spuitende olie in deze vaten te vangen! Alzo, ventje - thans maar opgewekt aan de slag!" Nu - Panda wilde wel en begon dus opgewekt met een der vaten te rollenmaar hij schrok niet weinig, toen hier nu plotseling de schurkachtige Isen Grim opdook met het blote rapier in de hand! De Raad voor de Luchtvaart heeft uit spraak gedaan inzake twee ongevallen die op 15 juni en 15 augustus van het vorig jaar zijn gebeurd op het vliegveld Hilver sum met twee vliegtuigen die' werden be stuurd door de chef-vlieginstructeur D. H. L. van de afdeling Rijksluchtvaartschool van de Rijksluchtvaartdienst. Naar het oordeel van de raad is het on geval met een vliegtuig van het type Fokker S-ll, veroorzaakt doordat de be stuurder in strijd met voorschriften en in structies, onmiddellijk na het loskomen op geringe hoogte een snelle overtrokken rol- viucht heeft uitgevoerd, zonder dat hij zich te voren heeft gerealiseerd dat hij daarbij door een neergaande luchtstroming in moeilijkheden kon komen. Het vliegtuig raakte bomen, waarbij de romp van de vleugelconstructie werd gerukt. De be stuurder bleef ongedeerd. Het ongeval met een vliegtuig van het type ..Tiger Moth", dat op 15 augustus ge beurde en waarbij het vliegtuig onmiddel lijk na de start in aanraking kwam met een lierkabel van een zweefvliegtuig, is volgens de Raad voor de Luchtvaart te wijten aan de omstandigheid dat de gezag voerder onvoldoende aandacht heeft ge wijd aan de koers van het vliegtuig. Het kwam daardoor buiten het voor dit vlieg tuig bestemde gedeelte van het terrein op een hoogte van veertig meter met de schroef in aanraking met een zes mm. dik ke stalen lierkabel. De Raad voor de Luchtvaart heeft zich ernstig afgevraagd of bij beide ongevallen gebleken onnadenkendheid van de betrok kene tot strafoplegging noodzaken. Het feit dat hij de door hem gemaakte fouten onverbloemd heeft erkend, siert hem, al dus de raad. Voor de wijze waarop hij het vliegtuig na de aanraking met de lierka bel behouden aan de grond heeft weten te zetten, wil de raad zijn waardering niet verhelen. Tevens heeft de raad zich rekenschap gegeven van het feit dat de markante en eervolle vliegcarrière van de betrokkene gedurende een tijdvak van drieëndertig jaren nimmer door enige smet werd ont sierd en dat hij zich zijn fouten zeer ern stig heeft aangetrokken. Voorts heeft de- raad overwogen dat de vlieginstructeur bij de rijksluchtvaart school, wat zijn pensioenaanspraken be treft, gelijk staat met iedere andere bur gerlijke ambtenaar, hoewel de aard van zijn werkkring, welke bij .voortduring een hoge graad van vliegvaardigheid vereist; een afwijkende regeling alleszins zou rechtvaardigen. Het-is volgens de raad niet te verwachten dat de instructeur, ook al valt de medische keuring gunstig uit, tot zijn 65se jaar aan de vereisten zal kun nen voldoen welke zijn verantwoordelijke werkkring hem stelt. Onder deze omstandigheden is de raad na ampele overweging met de directeur- generaal van de Rijksluchtvaartdienst van oordeel dat de noodzaak van strafopleg ging niet aanwezig is. Wo'énscLag Tièefi luitep^nt-generaaf $ir Dudley Ward, dié op 1 januari het! com mando over de „Northern Army Group" hpeft, overgenomen van géneraal Sir Ri chard Gale, zijn eerste bezoek aan Neder land gebracht. Generaal Ward werd op het hoofdkwartier van de Generale Staf in Den Haag ontvangen door de chef van de Generale Staf generaal B. R. P. F. Has- selman. Na inspectie van de erewacht on^ derhield genei-aal Ward zich met generaal Hasselman en met de sous-chefs van de Generale Staf. Tegen elf uur werd een be zoek gebracht aan de minister van Oorlog ir. C. Staf. In de middaguren bezocht generaal Ward in Apeldoorn de commandant van het eerste legerkorps luitenant-generaal J. H. Couzy. Hier werden aan hem voorge steld de commandanten van de vijf Neder landse divisies, 's Avonds vertrok de gene raal naar België. ADVERTENTIE Moordenaar. Een moordenaar, die in '1929 uit een gevangenis van de Amerikaanse staatMississippi was ontsnapt, is in Colorado Springs opnieuw gearresteerd. Van de 27 jaar die hij in vrijheid heeft doorgebracht, vervulde hij twaalf jaar achtereen de functie van onbezoldigd plaatsvervangend sheriff in de staat Co lorado. Hij was veroordeeld voor het vermoorden van zijn vrouw. Doodvonnissen. Het Tsjechoslowaakse Hoge Gerechtshof heeft twee Tsjecho- slowaken ter dood veroordeeld, die be schuldigd worden van spionage ten gunste van Britse inlichtingendiensten. Twee medeplichtige ambtenaren kregen tien en vijftien jaar gevangenisstraf. Te weinig. De hoogste Russische regerings- en partijleiders hebben er bij de land arbeiders op aangedrongen de produktie te vergroten. In de oproep wordt critiek geleverd op deze arbeiders, omdat er te weinig groenten, aardappelen en suiker worden voortgebracht, aldus meldt het Sovjet-persbureau Tass. Israël. De bevolking van Israel zal dit jaar de twee miljoen zielen halen, zo heelt de Israëlische minister van Financiën, Levy Eshkol, in zijn begrotingsrede in de Koesseth (parlement) verklaard. Op het ogenblik heeft Israel 1.816.000 in woners. In 1956 werden 23 nieuwe nederzettingen gesticht. De begroting voor 1957/58 is elf percent hoger dan de vorige. De uitgaven voor de defensie worden geheim gehouden. Ernst. Het Oostduitse communistische partijblad „Neuer Weg" klaagt, dat de communisten in plaats van de „impe rialisten" tegenwoordig door de cartoo nisten als onderwerp worden gekozen. De communistische propagandaleider, Albert Norden, waarschuwt de politieke cabarets en humoristische bladen „in alle ernst" dat dergelijke aanvallen van Hongaarse intellectuelen de weg bereid den voor de Hongaarse revolutie. Kalmerend. In de grootste kernbomvrije en gasdichte schuilkelder ter wereld, die in Stockholm is voltooid, kunnen twin tigduizend mensen gedurende korte tijd of vijfduizend personen voor een langere periode 'dekking vinden. De schuilkel der bestaat uit drie verdiepingen en is, om.een eventuele paniek te voorkomen, in afzonderlijke vertrekken verdeeld. De muren zijn beschilderd in kleuren, waarvan een kalmerende werking uit gaat. Defensie. De Zweedse opperbevelhebber, Nils Swedlund, heeft in een bezwaar schrift aan zijn regering lucht gegeven aan zijn misnoegen over de financiële politiek jegens de defensie. Hij waar schuwt dat Zweden misschien gedwon gen zal zijn bij een vijandelijke aanval gebied prijs te geven, tenzij de defensie begroting aanzienlijk wordt verhooogd. Aanslag. In de bureaus van het militaire hoofdkwartier voor Algerije, in het cen trum van Algiers, zijn twee raketten ontploft die opstandelingen uit een huis tegenover het hoofdkwartier hadden afgevuurd. Een majoor werd gedood, Een kolonel en twee politiemannen wer den gewond. Men neemt aan, dat de aanslag op generaal Salan was-gemunt. De raketten troffen het vertrek waarin Salans voorganger, Lorillot, zijn bureau had; Intelligent. - De Amerikaanse schout-bij nacht Delmer S. Fahrney heeft op een persconferentie te Washington gezegd, dat „ongeïdentificeerde vliegende voor werpen" kennelijk „bestuurd door intel ligente wezens" het luchtruim der aarde binnendringen. Hij zei dat de voorwer pen zich met snelheden voortbewegen, die noch in de Verenigde Staten, nóch in Rusland bereikt kunnen worden. Fahrney heeft pionierswerk verricht op het gebied van de ontwikkeling van draadloos bestuurde vliegtuigen en projectielen. Verderfelijk. De afdeling Moskou van de Liga van jonge communisten, die naar raming een half miljoen leden telt, heeft besloten studenten naar fabrieken, par ken en bouwwerken te sturen voor het verrichten van handenarbeid, als onder deel van een campagne „om het ideolo gische werk onder de studerende jeugd te verbeteren". Volgens het blad van de liga, de „Komsomolskaja pravda" moet de jeugd beschermd worden tegen de „verderfelijke invloed van de burger lijke ideologie. Het blad leverde critiek op-het slechte politieke onderwijs van het cinematografisch instituut van Mos kou, dat slechts negen man had bijge dragen voor de ontginningscampagne in Siberië ën Kazakhstan. Correctie. De piüns Napoléon stond giste ren-abusievelijk als de achterneef van Napoléon I in Wereldnieuws vermeld. De prins is echter een achter-achterneef. OP VERSCHILLENDE plaatsen kan in zee zoet water worden aangetroffen. Dit verschijnsel is op zichzelf helemaal niet zo verrassend als het op 't eerste gehoor lijkt, want denkt u maar eens aan de ge weldige hoeveelheden zoetwater die de grote rivieren in zee lozen. We bedoelen dan de wérkelijke grote rivieren, zoals de Kongo die in sommige perio den 80.000 kubieke meter wa ter per seconde in zee loost, en de nog veel grotere Ama zone, die vanuit haar 80 km brede monding soms 100.000 kubieke meter zoetwater per seconde in zee stuwt. Deze ge weldige watermassa's schui ven tot wel 100 km ver over het zoutt zeewater de oceaan in, eer zij zich daar mee hebben vermengd. Overbodig dus, te zeggen, dat in volle zee een stevige slok zoetwater kan worden genoten, zonder dat ook maar in de verste verte enig land te bekennen valt. Veel belangwekkender zijn echter de zoetwaterbronnen, die vanuit de zeebodem c.ntspringen en hun drinkbare inhoud in het zeewater uitgieten. De bekendste hier van bevindt zich bij de Bahreineilanden in de Perzische Golf. Deze, zich in volle zee bevindende zoetwaterbron, wordt door de eilandbewoners even druk gebruikt als onze dorpspomp in vroeger dagen. Duikers worden n.l. naar een bepaalde plaats in zee geroeid, springen met een waterzak over boord, en duiken naar de bodem, waaruit het zoete water opwelt. Daar vul len zij de waterzak, die aan boord wordt gebracht en naar het land wordt vervoerd, om aldus te voorzien in de behoefte aan zoetwater van de inlandse bevolking. Hier is sprake van een wel zeer krach tige zoetwaterbron in de zeebodem, welke bron gevoed wordt door een ondergrondse rivier, waarvan de oorsprong waarschijn lijkgezocht moet worden in de bergen van Oman, in Arable, op een afstand van 800 km. Het verschijnsel van zoetwaterbronnen in zee, is niet zeldzaam, doch meestal vloeien ze niet krach tig genoeg om hun werking in een wijde omtrek te doen ge voelen. Het zoete water ver mengt zich in den regel reeds spoedig met zeewater, zodat y het effect niet veel méér is clan wat brak water. Bij laagwater kan ook een zoetwater bron worden waargenomen bij Dover, evenals in de monding van de Humber. Tromvens, in dit opzicht mogen ook wij niet ontevreden zijn, want in de Ooster- schelde bevindt zich de bekende bron van St. Geertrui, die dan wel geen gebotteld bronwater levert, maar toch waard is ge noemd te worden. Ook in de Golf van Spezia bevindt zich een zoetwaterbron, waarvan de inhoud zich met het zeewater vermengt In deze laatste gevallen zijn de bronnen veel minder krachtig dan die bij Ie Bahreineilanden en lenen zich dus niet voor het „putten" van water, omdat zoet water nu eenmaal lichter id dan zeewater, spoedig naar de oppervlakte stijgt en zich daardoor gauw mët het zeewater ver mengt. Een mooie aanleiding, om eens te spre ken-over zwaar water, dat zich eveneens in zee bevindt. Daarover morgen. II. Tétïllon

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2