DE LAATSTE TOAST r Agenda voor Haarlem „Gevaarlijk van vorm bij bouwkunst alles uit te benaderen" De leerling van Doctor Marciolo r l lei SST) Amsterdamse Beurs Kort en bondig 4 Prof. Ir. H. T. Zzviers over moderne bouwtechniek J. A. ten Wolde begraven HILLEGOM Ben Aerden droeg voor Propaganda-avond Christelijke Besturenbond Voorstel tot verhoging tarieven reinigingsdienst LISSE Gouden jubileum C.H.U. Lisse gevierd Feestavond katholieke Bond voor het Gezin Eerste alarmoefening Lissese brandweer in 1957 HAARLEMMERMEER Burgemeester stelde L.P.G.-station in gebruik Auto geslipt op Rijksweg te Abbenes ZANDVOORT 3 fff/A Humanistisch Verbond houdt jaarvergadering BENNEBROEK Boeiende lezing over het land van Tito i VERVOLGVERHAAL DOOR JAKOB JAKOB! DONDERDAG 17 JANUARI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT „Ontzettend veel kanten in de architec- gegaan wordt van een gefixeerde platte- tuur zün gevaarlijk, wanneer op de onder wijsinstituten alles van de vorm uit be naderd wordt. Wy moeten van deze illu sies af: diegenen, die in de realiteit kun nen denken, zyn ons al een heel eind voor uit". Dit was één van de conclusies, waartoe prof. ir. H. T. Zwiers kwam in een voor dracht, die hij voor leden van de kring Haarlem van de Maatschappij tot Bevor dering der Bouwkunst en van de Bond van Nederlandse Architecten hield. Deze eer ste voordracht had woensdagavond in res taurant Brinkmann te Haarlem plaats en zal gevolgd worden door een tweede op 23 januari. Prof. Zwiers stelde aan het begin van zijn voordracht, dat wij leven in een tijd, waarin het bouwen bezig is zich over de gehele linie te transformeren en waar door het antwoord op de vraag „Waar gaan wij met het bouwen heen?" van zo'n uitermate groot belang geworden is. De esthetica en de techniek gaan eigen wegen, waarbij de esthetica minder gebon den is aan de techniek en de vormwil vrij is ten opzichte van de constructie. Op deze wijze zou de techniek eerst dienares en tenslotte slavin van de esthetica worden. Tegen deze ontwikkeling meende prof. Zwiers te moeten waarschuwen. „Het nare is", aldus de spreker, „dat wij de habitus hadden de dingen van buiten te benade ren. De vorm was het resultaat, waarmee wij tevreden waren". Prof. Zwiers illus treerde dit met enige voorbeelden uit de bouwtechniek, waarna hij tot de conclusie kwam, dat deze dingen bijna onvermijde lijk zijn in een tijd, die zozeer gekarakter iseerd wordt door specialisatie en functie splitsing, als de onze. Als de functiesplit sing verder doorgevoerd wordt, kan men niet meer zien, dat er op een bepaald ge bied mogelijkheden zijn, die langs andere wegen, dan de geijkte verwezenlijkt kun nen worden. Aan de hand van technische voorbeel den op het gebied van de grondmechani ca, de moderne constructietechniek, de bouwfysica en de materialenkennis illus treerde de spreker zijn stelling, dat bij het moderne bouwen mits men even van de gangbare en veel betreden paden afwijkt, zoveel mogelijkheden zijn, die tot een zelf de, of zelfs verkieslijker doel kunnen ge raken. Vooral bij het moderne bouwen in beton zijn er vele mogelijkheden, waarbij onder meer uitgegaan kan worden van een stijve kernbouw (trappenhuizen en dergelijke), waaromheen een meer flexi bele bouw kan ontstaan, waarvan de on derdelen pendelend of scharnierend zijn geconstrueerd. Dit systeem, dat in Ameri ka al veelvuldig wordt toegepast geeft de architect een vrijheid, die hem veroor looft met vele architectonische mogelijk heden te „spelen" en deze ook te verwe zenlijken. Nodig is hierbij slechts, dat uit- Hét stoffelijk overschot van de heer J. A. ten 'Wolde, de zaterdag door een auto ongeluk om het leven gekomen hoofdver tegenwoordiger van de textielfabriek Ter Weeme in Neede, is woensdagmiddag op de algemene begraafplaats van Heemstede ter aarde besteld. Zeer velen hadden zich om de met bloemen overstelpte groeve ge schaard om een laatste groet te brengen aan de heer Ten Wolde, die in Heemstede een zeer geziene figuur was. Onder de vele aanwezigen bevonden zich ondermeer de burgemeester van Heemstede rar. A. G. A. Ridder van Rappard, wethouder Van Hou ten, hoofdinspecteur A. Berentsen, de ge meentesecretaris, de heer T. K. M. Schel ling, enige raadsleden en vele oud-verzets strijders, De heer A. H. ter Weeme, één van de directeuren van de textielfabriek, schetste de overledene als een onvermoeibaar wer ker, die onrecht bestreed en altijd degenen, die in moeilijkheden verkeerden met raad en daad hielp. „Zelden heb ik zoveel goede eigenschappen in één mens verenigd ge zien", zei de heer Ter Weeme. Hoofdin specteur Berentsen, één van de vele vrien den van de heer Ten Wolde, bracht de overledene dank voor het vele werk, dat hij als blokhoofd van de Bescherming Burgerbevolking heeft gedaan en zei, dat men hem voortaan in de vergaderingen, waar men hem altijd zo graag zag, heel erg zal missen. Voorts gaf hoofdinspecteur Be rentsen een overzicht van het vele werk, dat de heer Ten Wolde tijdens de bezet tingsjaren in de illegaliteit heeft verzet hij was onder andere één der topfiguren van de organisatie tot steun aan de gezin nen van de zeevarenden en maakte deel uit van de Binnenlandse Strijdkrachten. Naast het belangrijke verzetswerk heeft de thans ontslapene na de bevrijding de grote voedseltransporten naar de Haarlem mermeer op touw gezet en zodoende on telbare mensen geholpen. Nadat een zwager nog enige woorden ter herdenking had gesproken, dankte een zoon voor de betoonde belangstelling. grond. Dit systeem kan het best toegepast wor den bij de bouw van ziekenhuizen, kan toorgebouwen en eventueel kerken. Ook bij de woningbouw zijn deze mogelijkhe den echter aanwezig, getuige een Deens systeem, waarbij woningen op het werk gestort worden, uitgaande van vaste kern elementen. De rest van de bouw geschiedt met glijdende bekistingen, die met behulp van kranen van verdieping tot verdieping geplaatst kunnen worden en meer dan één keer kunnen worden gebruikt. Bij deze bouw zijn de vloeren gewapend, de wan den echter niet, met één uitzondering, na melijk daar waar een concentratie van be lasting kan komen, bijvoorbeeld aan de voorzijde door de ophanging van balkons. Hier past men een plaatselijke bewapening toe, die voor een verspreide belasting zorgt. Na nog enige andere voorbeelden gege ven te hebben kwam prof. Zwiers aan het slot van zijn voordracht, waarbij hy stel de, dat de architect op een eilandje zit met eigen hobbies en een eigen wyze van bekijken. „Wij moeten echter bereid zijn te leren van andere technieken, byvoor- beeld van die van de werktuigbouwers". Hierdoor meende prof. Zwiers dat ontko men zou kunnen worden aan een te zeer vasthouden aan eigen werk- en denkwyze, waardoor aan het bezwaar van een te ver doorgevoerde functiesplitsing enigermate tegemoet gekomen zou kunnen worden. Met het oog op de vele, slechts voor vak mensen begrijpelijke technische bijzonder heden, die prof. Zwiers in zijn inleiding ter illustratie gebruikte, hebben wij hier slechts het meer algemene gedeelte van zijn inleiding weergegeven. De voordrachtkunstenaar Ben Aerden uit Amsterdam heeft dinsdagavond voor de afdeling Hillegom van ,,'t Nut van het al gemeen" een voordracht gegeven van „Kapitein Venijn", een spel over een ver stokte vrijgezel die toch uiteindelijk huwt. De vele aanwezigen hebben volop genoten van het spel, dat deze kunstenaar te zien gaf. De heer C. L. Woerlee sprak een ope ningswoord, ter inleiding van deze vijfde nutsavond van dit seizoen. Aan het einde van de avond bracht de heer J. R. N. J. Bijl van Duivenbode de voordrachtkunste naar dank voor het gebodene. Woensdagavond hield de afdeling Hille gom van het Christelijk Nationaal Vakver bond in „Treslong" te Hillegom een pro paganda-avond, die de heer J. A. Vink met een woord van welkom aan de voorzitter van het C.N.V., de heer M. Ruppert, en de predikanten, opende. De heer Ruppert wees op het belang van de menselijke verhoudingen waarvoor men de laatste jaren meer begrip heeft gekre gen. „Velen zijn lid van het C.N.V. uit eigen belang, of omdat men georganiseerd wil zijn met gelijkgezinden, aldus spreker. Op zichzelf zijn deze motieven niet fout te noemen. God verlangt echter ook van de mens, dat hij zich bemoeit met andersge- zinden en daarom mag het eigenbelang niet op de voorgrond staan. De keuze van het C.N.V. houdt verband met de vraag hoe men het leven in deze wereld beziet. Het leven heeft pas dan een bestemming als het op God is gericht. Ook collectief moet men pogen de wereld meer te doen beantwoor den aan diens wil, aldus de heer Ruppert. Hiervoor nu is het C.N.V. Spreker wees er tot slot op, dat juist in deze tijd voor de naaste moet worden gebeden. Na de inleiding van de heer Ruppert heeft de christelijke amateur-toneelvereni ging uit Overschie een toneelstuk van Anne Holtrop en A. Borstlap opgevoerd, getiteld: „De dag begint vanavond". B. en W. van Heemstede hebben bij de raad een voorstel ingediend om de na 1946 niet meer herziene tarieven voor het legen van beerputten en het weghalen van spe ciale vrachten vuil en dergelijke te verho gen. Tengevolge van deze verhoging wordt het bedrag, dat de reinigingsdienst per jaar meer zal opbrengen, geraamd op f 2500. Voorgesteld wordt het tarief voor het legen van beer- of andere putten te ver dubbelen en te brengen op tien gulden voor hoeveelheden tot drie kubieke meter. Voor het weghalen van ketelvuil, afval en tuin- vuilnis tot 1500 kg. wordt zes gulden in re kening gebracht. Voor het in ontvangst ne men van vuilnis op de vuilnisbelt worden bedragen van een tot vijf gulden berekend, al naar gelang de grootte van de hoeveel heid vuil. Voor het regelmatig weghalen van winkelafval kan een jaarabonnement worden afgesloten. Woensdagavond is in gebouw „Reho- both" te Lisse het gouden jubileum van de Christelijk Historische Unie, afdeling Lis se, gevierd. Velen hebben deze jubileum viering bijgewoond; onder meer was de landelijk voorzitter, de heer J. Tilanus, aanwezig. Na een openingswoord van de voorzitter, de heer A. de Vries, gaf de secretaris, de heer Tanis, een uitvoerig overzicht van het wel en wee der af deling in de afgelopen vijftig jaar. In 1906 werd de C. H. kiesvereniging opgericht en in 1911 trad zij toe tot de landelijke unie, die echter gezien de politieke ontwikke ling in 1913 weer werd verlaten. Enkele jaren later sloot de afdeling zich weer bij de unie aan. In 1940 maakte de bezetter aan de politieke activiteit een einde. Toen het bestuur in juli 1945 voor de eerste maal na de oorlog weer bijeen kwam, bleek het nog voltallig. In 1947 volgde de heer Tibboel de heer Kingma als voor zitter op. Bij zijn benoeming tot wethou der droeg deze de leiding van de afdeling op zijn beurt over aan de heer De Vries. De landelijk voorzitter, de heer Tilanus, richtte zijn hartelijke gelukwensen tot de afdeling, waarbij hij zei, dat politieke be langstelling thans meer dan ooit gewenst is, gezien de problemen, die op nationaal en internationaal vlak moeten worden op gelost. Spreker dankte de leden van de jubilerende afdeling voor hun steun in de voorbije jaren en zei, op deze medewer king te blijven rekenen. Namens de statenkring Leiden compli menteerde de heer Steenbakker de jubi lerende afdeling, waarbij hij een geschenk onder couvert overhandigde. Na de pauze werd de film over het bezoek van de Ko ningin en de Prins aan Suriname en de Antillen vertoond. Het cabaret „Truxini Company" uit IJmuiden heeft de leden van de afdeling Lisse van" de Katholieke Bond voor het Ge zin ter gelegenheid van de viering van het jaarlijkse vastenavondfeest dinsdag in het gebouw van de Katholieke Arbeidersbond in Lisse met een vlot en gevarieerd pro gramma een prettige avond geboden. De voorzitter van de vereniging, de heer C. Strik, zei in zijn openingswoord, dat het in de bedoeling ligt, dat pastoor Brands uit Nieuw-Vennep in februari iets zal ver tellen over „Te vroege verkering en ge mengde verkering". Het „Truxinicabaret" met conferencier Co van Wel, die ondermeer een imitatie gaf van „Cry" van Johnny Ray, wist de stemming er al gauw in te brengen. Uit volle borst zongen de aanwezigen de lied jes mee, die accordeonvirtuoos Wim Bos aan zijn muziekinstrument wist te ontlok ken. De spectaculaire acrobatische toeren, die de twee Bertwini's uithaalden ontlok ten bij het publiek kreten van bewonde ring. Pastoor Staadegaard, de geestelijke adviseur, sprak tot slot een kort woord. ADVERTENTIE «P. rijdt 7AT 7170 topkwaliteit A 4P MÉÊ hoofdagent tÊÊ WW 9 OVERVEEN C rayon Haarlam Tol. K 2500 - 18997 - 25453 - 11123 Woensdagavond om kwart over negen rinkelden de alarmschellen bij de Lissese brandweer. En weinige minuten later was, met het gaspedaal op de plank, de nieuwe brandweerwagen volledig bemand op weg naar het clubgr' uw op het ijsbaanterrein, waar brand zou zijn uitgebroken. Het betrof dit keer gelukkig een oefening. Wan neer het bittere ernst was geweest, zou de Lissese brandweer het trouwens bijzonder druk hebben gekregen, want 0111 kwart voor iten kwam het tweede alarm: „de boerderij van de heer Warmerdam in de Roversbroek polder staat in lichter laaie". De tweede mo- torspuitwagen met aanhangwagen rukte uit. Al gauw kwam uit de polder het bericht, dat men de brand niet meester kon worden. De brandweerwagen, waarmee de brand in het clubgebouw aan de ijsbaan werd be dwongen, ging op weg naar de Tweede Poel laan om assistentie te verlenen. En alsof het allemaal nóg niet genoeg was. moest de plaatsvervangend commandant, de heer K. Nieuwenhuis, daar nog een melding krijgen, dat er op het Hobaho-terrein een auto in brand stond. Hij nam zijn bestelwagen, wierp er een koolzuursneeuwapparaat, een schop, wat slangen en straalpijpen in en reed met drie man weer terug naar het dorp om daar het derde brandje te blussen. De commandanten waren over het verloop van deze oefening zeer tevreden. In „De witte Zwaan" praatte men onder het genot van een bord hete „snert" nog wat over het verloop van de oefening na. De burgemeester van Haarlemmermeer, mr. G. C. van der Willigen, heeft woens dagmiddag een propaan (L.P.G.) afleve ringsinstallatie, gevestigd aan de Nijver heidstraat te Hoofddorp, officieel in wer king gesteld. Een naamloze vennootschap L.P.G.-station Hoofddorp in oprichting heeft de installatie geplaatst. In Hoofddorp is het negenenveertigste station van ons land in gebruik genomen en bij de openingsplechtigheid heeft een vertegenwoordiger van de maatschappij, die de liquified petroleumgas (L.P.G.) im porteert, meegedeeld dat het thans mogelijk is in alle delen van het land gas te kopen. Nadat burgemeester Van der Willigen de installatie in werking had gesteld en de Nederlandse vlag had gehesen richtte hij zich met woorden van gelukwens tot de vertegenwoordigers van de n.v. in op richting. De gemeente Haarlemmermeer zal het gas gebruiken; in de laatst gehouden ver gadering van de gemeenteraad is besloten twee roltrommelauto's van de gemeente reiniging van een L.P.G.-installatie te voorzien. Bij het nemen van het besluit is overwogen, dat een aanmerkelijke ver mindering van het benzineverbruik bereikt zal worden, zodat de uitoefening van de reinigingsdienst niet meer door benzine gebrek in gevaar komt. Des avonds is in hotel „De Beurs" te Hoofddorp een bijeenkomst gehouden, waarop enkele sprekers inlichtingen heb ben verschaft over de mogelijkheden en toepassingen van LtPiG. in liet huidige vervoer. Bestuurder ernstig gewond Op de Rijksweg nummer 4 in de Haar lemmermeer is vanmorgen omstreeks kwart over acht een auto geslipt en ge kanteld. De bestuurder, de tweeënvijftig- jarige heer A. de Groot uit Amstelveen, reed in de richting Den Haag. Vermoede lijk door de gladheid van de weg is de auto nabij het viaduct te Abbenes geslipt; de wagen reed de berm in en kantelde en kelen malen. De bestuurder was er ernstig aan toe en is naar een ziekenhuis te Lei den vervoerd. Nieuw schoolhoofd Mariaschool Zuster Euphronia zal met ingang van 1 februari haar functie als schoolhoofd van de r.-k. Mariaschool in Zandvoort, om ge zondheidsredenen neerleggen. Wel zal zij als onderwijzeres aan de school verbonden blijven. De heer C. P. M. Bosman, thans onderwijzer aan de r.-k. jongensschool te Vogelenzang, zal zuster Euphronia opvol gen. AK Lodo was nu al een hele tijd in dienst bij doctor Marciolo. Hij leerde er verschil lende dingen, want de doctor gaf hem iedere dag les. Dan moest Lodo proberen, al de moeilijke namen te onthouden van de honderden verschillende flesjes en potjes, die geneesmiddelen bevatten. En daar waren heel wat vreemde en lastig te onthouden namen bij! 31-32 De gemeenschap Zandvoort van het Hu manistisch Verbond zal woensdag 23 janu ari in hotel Keur te Zandvoort haar jaar vergadering houden. De agenda vermeldt ondermeer de verkiezing van vijf bestuurs leden. Voorzitter, secretaresse en penning meester stellen zich zo nodig herkiesbaar, maar de vooratter, de heer R. de Jong zou het wenselijk achten indien een jongere la-acht de voorzittersfunctie van hem zou overnemen. Voor de twee bestaande vaca tures stelde het bestuur mevrouw E. A. I-IaldermanSwaagman en de heer Th. J. M. J. Meijer kandidaat. Tot slot van de vergadering zal een bespreking plaats heb ben over door leden ingediende vragen be treffende de minder ontwikkelde gebie den. Woensdagavond hield de heer J. E. Do- minicus, leraar te Alkmaar, voor de leden van de afdeling Bennebroek van de Katho lieke Vrouwenbeweging een boeiende lezing met lichtbeelden over het land van Tito: Joegoslavië. Na een korte inleiding van de presidente, mevrouw Van 't Riet, begon de heer Do- minicus zijn lezing met de aardrijkskundige indeling van het land van Tito, dat uit zes verschillende republieken bestaat en voor 31 percent rooms-katholiek is. De republie ken Slovenië en Kroatië zijn geheel rooms- katholiek, andere republieken zijn Grieks katholiek en ongeveer twintig percent is mohammedaans. De levensstandaard is niet hoog; de spreker, die twee jaar geleden een bezoek aan dit land bracht en ook andere Slavische landen heeft bezocht, verklaarde dat hij, telkens als hij een vreemd land bereist, een bepaalde vooruitgang consta teert, behalve in Joegoslavië. Er heerst in dit land een zekere zwaarmoedigheid, die waarschijnlijk een gevolg is van de kerk vervolgingen die vooral in de rooms- katholieke gebieden herhaaldelijk voor komen. Officieel is er natuurlijk geen kerk vervolging en kan men op de zondagen normaal zijn godsdienstplichten vervullen. De vader,'die het echter waagt, zijn pasge boren kindje te laten dopen, krijgt niet al leen een officiële boete maar wordt met zijn vrouw bovendien in een herscholings kamp geplaatst. Het is nog maar een vraag wanneer hij weer wordt vrijgelaten en wanneer dit eens mocht gebeuren dan be staat een gerede kans, dat hij zijn vroegere betrekking niet meer terugkrijgt en hier door tot de bedelstaf vervalt. Ontstellend is het grote tekort aan mannen, tengevolge van het feit, dat in de afgelopen oorlog bijna twee miljoen man nen zijn gesneuveld. De Duitse horden heb ben er in de oorlogsjaren op een afschu welijke manier huisgehouden en zich aan vrouwen en kinderen vergrepen die zij vaak met de mannen hebben opgehangen. Een zeer mooie serie kleurendia's liet duidelijk zien, hoe prachtig dit zo zwaar getroffen land met zijn vriendelijke be volking is, maar tevens werd aangetoond hoe ver het nog ten achter staat bij de Westelijke landen. Er zijn in Joegoslavië maar heel weinig wegen en slechts enkele worden behoorlijk onderhouden. De heer Dominicus besloot zijn inleiding met een overzicht te geven van de oude costuums, die prachtig zijn van kleur en vorm. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3y3 °/o Nederl/47 83% 83% 3 o/o Nedl. 1962/64 89)4 89% A. K. U 202 199 Calvé Delft 309 309 Van Gelder Zonen 205 204 K. N. Hoogovens 277)4 273 Nederl. Ford 325 325 N. Kabelfabriek. 273 270 gew.Philips Gloeil 226)4 227 pref.Philips Gloei! 136 136 Unilever 354)4 353 Wilton Fijenoord 218 Dordtsche Petrol 811)4 810 Konkl. Petroleum 162,10 161,90 A'dam Rubber 81 80 Holl. Amer. Lijn 181 181 N. Scheepv. Unie 173 171 Phs. van Ommeren 275)4 275H H. V. A 99)4 97 Verg. Deli Mijen 102 101 H Amsterd. Bank 225 225 Ned. Handel Mij 168 168 Rotterd. Bank 189 J4 189)4 Twentsche Bank. 191 )4 191)4 Anaconda Copper 70)4 70 Bethlehem Steel 186 187 U. S. Steel 67% 67)4 General Motors 41% 42 Shell Union 85?» 85 J4 Tidewater 37)4 36/4 >2 Zeer vermogend zou ik niet zeggen, maar mijn schoonvader is eigenaar van een belangrijke onder neming.- een cliché-inrichting en offsetdrukken], met waar? Ja. Mijn vrouw is de enige dochter en ze kreeg nog steeds een zogenaamd speldengeld. Weet u, wat uw vrouw met dit geld deed? Daar heb ik haar nooit rekenschap van gevraagd. Zij gaf het altijd voor zichzelf uit. De laatste tijd, zo heeft zij mij verteld, wilde zij dat geld opsparen. Ze stortte het op een of andere rekening. Muck knikte slechts. Op dit ogenblik ging de huisbel over. Het geluid was een storende onderbreking. Irene Wittstock keek eerst mevrouw Amthor en toen Muck vragend aan. Muck keek op zijn horloge en knikte. Toen Irene de deur opende, verscheen een politieagent. Hij gaf Muck enkele papieren en twee pakjes, een klein en een vrij lang. De agent vertrok daarop weer. Muck las eerst aandachtig de papieren door en maakte toen het kleinste pakje open. Er kwam een zware, vreemd gevormde ring uit te voorschijn. Muck liet het kleinood aan mevrouw Werdohl zien. Kent u deze ring? Natuurlijk, antwoordde zij, ik zoek er al enige tijd naar. Die ring komt uit de verzameling van mijn man. Plotseling drukte Muck op een kleine verdikking van de zetting. De steen sprong als een dekseltje open. Een minuscule ruimte werd zichtbaar. Plaats genoeg voor een hoeveelheid vergif om ten minste een half dozijn te doden! Mevrouw Faber slaakte een kreet, mijnheer Amthor deed een stap terug en Dorothea Werdohl werd plotse ling doodsbleek. Ik wist niets van dat mechanisme af. Haar woorden klonken glashelder, bijkans scherp in de doodse stilte Muck begon te glimlachen. Dat is het juist, wat deze zaak voor mij zo moeilijk maakte. Uw woorden kloppen namelijk, mevrouw! Vervolgens maakte hij het langwerpige pakje open. Er kwam een lange dolk, een kris, uit te voorschijn. Het heft was met paarlemoer ingelegd. Ook dit wapen kent u, mevrouw? Mevrouw Werdohl keek er even naar. Vertaald uit het Duits Copyright: Cosmopress, Génève Oorspr. titel: „Toen de champagne werd geserveerd" Ja, antwoordde zij slechts. Bernhard Albertz werd met deze kris vermoord Niemand durfde een woord te zeggen. Termühlen kreeg op dat moment de indruk, dat mijn heer Busch, die naast mevrouw Werdohl stond, ondanks de ruimte tussen hen beiden, opzij ging. Onverstoorbaar ging Muck verder. Ik heb, dames en heren, dit met opzet zo gedaan. Ik wilde u namelijk laten zien, hoe buitengewoon gauw een verkeerde mening kan ontstaan, op welk een licht zinnige wijze iemand als verdachte gebrandmerkt kan worden. Wekenlang heb ik zulk een verkeerd spoor ge volgd Ik zal u niet veel langer meer in spanning houden, want er wacht nog een treurige plicht op mij. Hoe alles gegaan is, zal ik u nu vertellen. Vele motieven of valse motieven voor deze daden gaan ver terug. De tijd heeft al veel bedekt en verhuld, maar ik moet er toch nog een keer op terugkomen. Muck zweeg weer even en hij haalde uit zijn aktentas een map te voorschijn. Ik zal u precies vertellen, wat mijn gedachtengang is geweest, zodat u begrip voor één en. ander zult krijgen en op de hoogte bent, hoe alles zich heeft afgespeeld. Dat zal u in de toekomst in uw ki'ing wel van nut zijn. Toen ik, vertelde de commissaris verder, uit opmerkingen van mijnheer Termühlen hij knikte even in zijn richting de overtuiging had gekregen, dat Irmgard Christensen het slachtoffer was geworden van een tragische vergissing, volgde ik de gewone techniek bij mijn onderzoek De simpele vraag luidde Wie kon aan cyaannatrium komen? Vandaar, dat ik mijnheer Kotter verdacht Ik hoop dat u, in het belang van de zaak, mij dat niet kwalijk wilt nemen Cyaannatrium wordt echter niet alleen bij het harden van ijzer ge bruikt. maar ook Muck wierp een blik op mevrouw Werdohl en mijnheer Busch bij het vervaardigen van cliché's in een drukkerij. Uit uw kring hadden mevrouw Werdohlen mevrouw Busch toegang tot een druk kerijbedrijf. Wie? Wat?, vroeg mijnheer Busch ontsteld. Ja. helaas, zei Muck Vervolgens zette ik de tweede stap en ging naar het motief zoeken. Bij mijnheer Kotter kon men, met een beetje kwade wil, er wel één construeren, en daarom was ik gedwongen mijnheer Kotter in voorlopige hechtenis te laten nemen. Ik ging daarbij van de overweging uit, dat zo mijnheer Kotter niet de dader was de werkelijke dader daardoor in slaap zou worden gesust en misschien onvoorzichtig zou worden. Ik verzoek u vriendelijk, mij niet te onder breken, voegde Muck er aan toe, toen hij zag dat mijn heer Kotter iets wilde zeggen. Bij mevrouw Busch kon ik helemaal geen motief vinden en bij mevrouw Werdohl stootte ik op het spoor, dat zij vroeger met mijnheer Wittekindt verloofd was Toen ik van het overlijden van mijnheer Werdohl hoor de, vond ik de aanwijzingen nóg duidelijker. Juffrouw Wittstock en mijnheer Wittekindt stonden kort voor hun huwelijk En daarin zag ik het motief. Zij wilde, volgens mij, verhinderen, dat dit huwelijk tot stand zou komen Staat u het mij toe, mevrouw, dat ik even mijn fantasie laat gaan? U verkeerde destijds in vrij kommervolle omstandigheden en trouwde toen met een veel oudere, vermogende man. Hij liet u, bij zijn overlijden, als een rijke vrouw achter. Was het daarom zo vreemd dat ik veronderstelde, dat u toen de wens koesterde uw oude liefde in vervulling te doen gaan? Mevrouw Werdohl keek Muck geschrokken aan. Ik weet, wat u zeggen wilt, mevrouw dat ik gedachten kan lezen. Dat heeft mijnheer Termühlen mij ook al eens gezegd. In de eerste tijd van uw huwelijk heeft u misschien wel zulke gedachten gehad. Ik wilde u reeds laten arresteren, toen ik een weg vond om u door Termühlen te laten bewaken, zonder dat u en hij daar enige notie van konden hebben. In wat Termühlen mij vertelde, viel mij één ding bijzonder op Misschien was dat zuiver een gevoelskwestie en onbewust, misschien ook bewust. Allereerst het feit dat u klaarblijkelijk helemaal geen contact had met de heer Wittekindt - wat uitzonderlijk genoemd zou moeten worden, indien de liefde inderdaad zó ver was gegaan, dat men daar voor een moord zou willen riskeren, en ten tweede dat uw gevoelens zich veranderd hadden. Ik meen te mogen zeggen, dat u geleerd hebt van uw man te houden Dorothea Werdohl liet het hoofd zinken. Desondanks, ging Muck verder, moest ik in de eerste plaats deze conclusies wel trekken En er was nog een tweede spoor nu kom ik bij de kern van de zaak: Albertz! Wordt vervolgd). Radar. Deskundigen van het Nederland se Radar Proefstation hebben een plan op gesteld voor een uitgebreid radarsysteem op de Schelde van Antwerpen tot de Noordzee. Het plan voorziet in de oprichting van een aantal walradarstations op Belgisch en Ne derlands grondgebied. S.E.R. De heer H. Oosterhuis heeft ont slag genomen als lid van de Sociaal-econo- nomische Raad. Ter vervulling van de hier door ontstane vacatures zijn door het Neder lands Verbond van Vakverenigingen be noemd tot lid A. H. Kloos en tot diens plaats vervanger P. de Vries. Zes weken. Het gerechtshof in Den Haag heeft een koopvaardijofficier, die op 17 juni met zijn auto in Rotterdam te gen een tram was gebotst, tengevolge waar van vijf inzittende dames min of meer ern stig wérden gewond, conform het vonnis van de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes weken en ont heffing van de rijbevoegdheid voor de tijd van één jaar. De verdachte was, toen het on geluk gebeurde, op weg naar Baarle Nassau, waar men roulette zou spelen. Jubileum-jamboree. Tweeduizend Ne derlandse padvinders zullen deze zomer van 1 tot 12 augustus in Engeland deelnemen aan de negende wereldjamboree, die wordt georganiseerd ter gelegenheid van het vijf tigjarig bestaan der padvindersbeweging en van het feit dat honderd jaar geleden de stichter van deze internationale jeugdorga nisatie Lord Baden Powell, werd geboren, Aan deze „golden jamboree" zullen 35.000 padvinders uit alle werelddelen deelnemen. Vakantie. De procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof heeft drie weken gevangenisstraf en ontzegging van de rijbe voegdheid voor de tijd van negen maanden gevorderd tegen een 47-jarige Haagse ver tegenwoordiger, die moest terechtstaan wegens dronkenschap achter het stuur. Op 31 juli was hij in Rotterdam eerst tegen een tegenligger en daarna tegen een muur ge- botst. De politie constateerde dat hij dronken was. De verdediger vroeg het hof de ver dachte niet meer dan twee weken gevange nisstraf op te leggen, omdat de vertegen woordiger slechts twee weken vakantie heeft en hij de straf in zijn vakantie wil uit zitten, ten einde te voorkomen, dat zijn werkgever, die van niets weet, hem zal ont slaan. Bergen zonder licht. Enige buitenwij ken van Bergen en geheel Bergen aan Zee zijn van stroom verstoken, doordat bij af gravingswerkzaamheden van de duinen langs de Zeeweg naar Bergen 'n graafmachi ne gisteren in de late namiddag 'n hoofdvoe- dingskabel van 10.000 volt van het Gemeen telijk Elektriciteits Bedrijf doormidden heeft getrokken. De binnenwijken konden op een andere voedingskabel worden overgescha- keld. Oude man in brand. Toen een der be woners van een flatgebouw te Rotterdam een hevige brandlucht rook stelde hij op ver schillende etages een onderzoek in en stapte de woning van de 79-jarige P. Dane binnen. Hij zag de oude man, wiens kleren vlam had den gevat, bij de kachel op de grond liggen. Snel schoot hij te hulp en hij slaagde er spoedig in het vuur te blussen De oude man bleek echter overleden te zijn. Het wordt zeer waarschijnlijk geacht, dat de 79-jarige tengevolge van een hartverlamming bij de kachel is neergezakt, waarna zijn kleren in brand geraakten. ADVERTENTIE BOSKAMP O VER VEEN BLOEMENDAALSEWEG 25<L TELEF. 23510 DONDERDAG 17 JANUARI Minerva: Bijzonder kerkewerk voor de gemeente Heemstede, „Morgen zie ik je weer' alle leeft., 8.15 uur. Luxor: „Bandido", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Leise flehen meine Lied r", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „High society", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het salvo der dapperen", 14 jaar, 8 uur. Koxy: „Het rattennest", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Gervaise", 18 jaar, 7 en 9.15 uur'. Lido; „Folies Bergère", 18 jaar, 7 en 9.15 u. Zuiderkapel: Zendeling W. Könemann ver telt over de overval op Obano, 8 uur. Jeugd- kapel Sionskerk: Suriname-avond voor het cultureel comité „Over de brug", 8 uur. Ge bouw H.J.M.V.: Ned. Ver. voor sexuole her vorming, „Het huwelijk gaat modieus *e- kleed", 8 uur. Brinkmann: Prof. dr. R. van Brakell Buys spreekt voor „De vrije ge meente" over „Nietzsche en de nieuwe reli giositeit", 8 uur. St. Bavo: Emigratiefilm avond over Canada, 8 uur. VRIJDAG 18 JANUARI Minerva: „Blackboard iungle", 18 jaar, 8 15 uur. Roxy: „Moordend lood", 14 jaar, 2.30, 7 en 9 15 uur Cinema Palace: „High socieiyalle leeftijden. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: „Rock, rock, rock", alle leeft.. 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „Gervaise", 18 j.. 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Dr. Vlimmon", 18 jaar. 2. 4.15, 7 en 9 15 uur. Rembrandt: „Tra peze" 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Trapeze", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Concert gebouw: N.Ph.O. met vijfde concert, serie V, o.l.v. Marinus Adam, 8.15 uur. Doopsgezinde Kerk, propaganda-avond. De heer en mevr. Hinlopen—Nanninga over: „Een jonge staat in het land van de Bijbel", 8 uur. Concert gebouw: P. Chr. van Westering bespreekt concerten voor volksuniversiteit. 7.30 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6