<3 Diefstal en verduistering voor Haarlemse rechtbank Vier Haarlemse architecten maken collectief ontwerp voor Parkwijk Gezicht op Prinsenbrug over het Spaarne Padvinders leerden koken Tzveehonderd ééngezinswoningen op basis van standaardmaten De Ontgoochelden van Jack Carter neven aan de redactie Examens Ds. G. W. van Deth overleden Drie opzichters bedwelmd door zwavelwaterstof Burgerlijke Stand van Haarlem HEEMSTEDE Operaballet Voortvluchtige werd in Haarlem aangehouden UIT STAD EN STREEK Slot-verantwoording Stille Armen PONDERDAG 17 JANUARI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 1 4 Er heeft op dit ogenblik een zelden voor komende samenwerking plaats tussen een viertal Haarlemse architecten om te komen tot een collectief ontwerp voor een buurt van ongeveer tweehonderd éénge zinswoningen in het zuidoostelijk deel van Delftwyk. Een complex van 48 woningen voor bejaarden, te ontwerpen door de Aaismeerse architect J. Brouwer, zal hier bij nauw aansluiten. De architecten ir. W. Pli. van Harreveld, r, W. van Kempen, H. Brakel en H. Buma hebben voor deze opdracht een team ge vormd onder voorzitterschap van ir. Van Harreveld. Dit werk in ploegverband had de wethouder voor Volkshuisvesting, de heer W. F. Happé, van de aanvang af voor ogen gestaan, maar daarbij was in het begin uitsluitend gedacht aan een nauwe samenwerking tussen de verschillende ar chitecten, die echter ieder hun eigen ont werp zouden maken. In de loop van de besprekingen is echter gebleken, dat men een veel beter resultaat zou kunnen be reiken door gezamenlijk tot één standaard ontwerp te komen, waarop variaties denk baar zijn. De noodzaak om tot een vérgaande stan daardisatie te komen, dringt vooral bij dergelijke complexen ééngezinswoningen, omdat men juist daar zeer moeilijk de rijkscurveprijs - dat wil zeggen de gemid delde kostprijs per kubieke meter welke door het rijk wordt aanvaard voor de toe kenning van de rijksbijdrage - haalt. Bij de grote complexen étagewoningen gaat dat veel gemakkelijker, omdat dan onder meer aanzienlijk minder dakoppervlakte nodig is. De vier Haarlemse architecten, die hun ontwerp in het begin van juni uitgewerkt dienen te hebben, hebben er dan ook naar gestreefd deze tweehonderd ééngezins woningen zo goedkoop mogelijk te doen zijn. Dat wil echter in het geheel niet zeggen, dat op de kwaliteit wordt bezui nigd, integendeel. Maar wel wordt naar een zo groot mogelijke eenheid van maten en modellen gestreefd, opdat deuren, ko zijnen, balken, kasten en trappen in grote hoeveelheden tegelijk besteld kunnen worden. Met een minimum aantal elemen ten zullen een maximum aantal mogelijk heden bereikt worden. Standaardmaten De standaardmaten waarvan wordt uit gegaan zijn zes meter dertig en acht meter negentig. De gevelbreedte van de wonin gen wordt namelijk zes meter dertig (waar van drie meter zestig de breedte van de woonkamer vormt) en de diepte zal onge veer acht meter negentig bedragen. Verder wordt uitgegaan van twee meter dertig als standaardmaat voor de breedte der berg plaats (die de schuurtjes in de tuin ver vangt), het trappenhuis en dergelijke. Of men nu met vier-, vijf-, zes-, zeven- of achtkamerwoningen te maken heeft, deze standaardmaten komen steeds weer terug. Waar het stedebouwkundig niet mogelijk is hoger te gaan dan een begane grond en een eerste verdieping, zullen de grotere wonin gen een breder front krijgen, maar steeds weer op basis van de genoemde maten. Ook de achtergevels zullen in principe uit dezelfde elementen worden samenge steld als de voorgevels. Deze voor- en ach- J tergevels worden „gevuld", hetgeen wil j zeggen, dat zij zelf geen dragende functie voor het huizenblok hebben. Alleen de zijwanden dragen de gehele constructie. De onderverdeling van de tweehonderd woningen luidt: dertig woningen met vier kamers, honderdtien met vijf kamers en zestig grote woningen, variërend van zes tot acht kamers. Daar het niet overal mo gelijk is hoger te gaan dan twee verdiepin gen, zal het door de gevelbreedte van de grotere huizen waarschijnlijk niet mogelijk zijn, dat er inderdaad tweehonderd één gezinswoningen komen, maar zullen het er waarschijnlijk ongeveer honderdnegentig worden. Niet eentonig Dat de woningen zo eenvoudig mogelijk worden uitgevoerd, (zo krijgen ze bijvoor* beeld eenvoudige platte daken met interne regenafvoer en geen balkons) zal echter in het geheel niet betekenen, dat deze buurt een saai en eentonig uiterlijk zal krijgen. In de eerste plaats zit er voldoende variatie in het stedebouwkundige plan voor Park wijk, maar bovendien streeft deze collec tiviteit van architecten er naar met geringe middelen een zo aantrekkelijk mogelijk uiterlijk aspect te bereiken. Dit zal onder meer geschieden door een weloverwogen toepassing van kleuren en kleurschakerin gen, onder meer door gebruik van muur verf. Dit laatste heeft tevens het voordeel, dat ook een goedkopere steensoort (hoewel eveneens van zeer goede kwaliteit, maar minder fijn afgewerkt) kan worden ge bruikt. Verder kan men ervan overtuigd zijn, dat raam- en deurpartijen een zeer rustige cn toch aantrekkelijke gevel indeling zullen vormen. Het uiterlijk van het complex zal bovendien prettig aandoen door de afwezigheid van schuurtjes in de tuinen, omdat, zoals gezegd, in het huis een ruime, van buiten toegankelijke ber ging is geprojecteerd. Verder wordt een te grote strakheid van de voorgevel vermeden door de voordeuren in een bescheiden por tiek te plaatsen. Alles wijst erop, dat met dit voor Haar lem unieke experiment van collectief ont werpen een belangrijke stap is gedaan naar een vooral voor de ééngezinswoningen bij de huidige rijksnormen broodnodige ver laging der bouwkosten, zonder dat reeds bij voorbaat van „uitgeklede woningen" gesproken behoeft te worden. UTRECHT: Doctoraalexamen Nederlandse letteren: pater E. S. Fick, Utrecht. Doctoraal examen rechten: H. Friederichs, Eindhoven; H. C. J. Cartens, Doesburg. Doctoraalexa men theologie: ds. C. Graafland, Ameide; ds. L. G. Wagenaar, Deurne (N.B.). Docto raalexamen tandheelkunde: E. Krijgers Jan zen, Aalten; J. Lolcama, Breda. AMSTERDAM: (Gemeente Universiteit) Bevorderd tot arts: W. Ezechiëls, J. L. Beije, F. M. Harms, L. H. M. de Keijzer, allen te Amsterdam: K. E. M. Wilking, Hulst. Arts examen le ged.: de heren A. E. C. Saleh en V. F. P. M. van Amelsvoort, Amsterdam. LEDEN: Kandidaatsexamen J, wis- en na tuurkunde: mejuffrouw P. M. J. Klinken berg, Leiden. GRONINGEN: Kandidaatsexamen genees kunde 2a: mejuffrouw M. J. F. Postma, Scheveningen; J. E. Wold, Odda (Noor wegen). Kandidaatsexamen tandheelkunde: A. F. Holthuis, Coevorden. Doctoraalexamen tandheelkunde 2e ged.: J. Boersma en A. J. H. de Wilde, beiden te Groningen; H. Kei- holt, Zutphen; G. Raat, Bergen; H. P. van Gorcum, Wassenaar. Doctoraalexamen rechtsgeleerdheid: J. J. A. Greven, Bilt- hoven. Predikant-directe ur K i n der zo rg N oordholland Te Bloemendaal is in de leeftijd van achtenvijftig jaar overleden ds. G. W. van Deth, predikant bij de Hervormde ge meente te Bloemendaal met een bijzon dere opdracht en predikant-directeur van de Nederlands Hervormde Vereniging Kinderzorg voor Noordholland. De thans overledene is in 1898 geboren en studeerde theologie aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam, waar hij in 1925 kandidaat werd. Van 30 augustus 1925 tot 30 oktober 1927 was ds. Van Deth hulp predikant voor Santpoort van de Gerefor meerde Kerk in Hersteld verband. In 1927 vertrok hij naar Zaandam, waar hij predi kant werd, in 1930 naar Bussum en kort daarop naar Haarlem. Tot 1945 heeft hij de Gereformeerde Kerk in Hersteld Ver band gediend. Daarna is deze kerk opge nomen in de Hervormde kerk. Inmiddels had ds. Van Deth grote be langstelling getoond voor de kinderzorg en toen de Vereniging Kinderzorg in de clas sis Haarlem en Hervormde Kinderbe scherming te Haarlem besloten tot stich ting van de Vereniging Kinderzorg in de classis Haarlem werd ds. Van Deth be noemd tot directeur-secretaris. Op 2 juni 1946 werd hij bevestigd als predikant bij de Hervormde gemeente Bloemendaal als buitengewoon predikant ten behoeve van „Kinderzorg". Een jaar later is het ar beidsterrein uitgestrekt over de gehele provincie. Ruim tien jaar heeft ds. Van Deth zijn arbeid ten bate van de jeugd verricht en dat is op een bijzondere wijze geschied. Het heengaan betekent dan ook een groot verlies voor de vereniging. Zaterdag om twaalf uur zal in de Her vormde Kerk te Bloemendaal een rouw dienst worden gehouden; om half twee ge schiedt de begrafenis aan de Bergweg' te Bloemendaal. In de zwavelwaterstof-wassing van de kooksovens op het Hoogoventerrein, waar woensdagmiddag de vacuumpomp opnieuw werd aangezet, ontstond een storing en trad gas naar buiten. Drie leden van het toezichthoudend personeel raakten be dwelmd; twee hunner konden na behan deling in de verbandkamer naar huis gaan, maar de derde, de opzichter Z. K. uit IJmuiden-Oost, moest ter observatie in het Rode Kruis-ziekenhuis worden opgenomen. Haarlem, 16 januari 1957 ONDERTROUWD. 15 jan,; J. W. van Mel- sen en B. M. Th. Louman; 16 jan.: C. D. Aarsen en N. Th. J. Baars; J. H. B. Versluis ei W. Rohde; B. van Maas en J. G. van Ba lenburg; K. J. Rotteveel en M. L. Chr. Zwièrsen; M. Schoenmaker en W. G. Dam; A. H. Haer en C. M. Stam; P. C. van Hal en A. B. D. M. de Beer; H. J. Dirks en K. Borg; C- E. de Haas en N. M. Jonker; P. Anker en J. van der Werf; J. J. Geutskens en W. M. Meijer. GEHUWD, 16 jan.: A. J. M. Warmerdam en M. A. Peperkoorn; J. Heijne en S. E. Koeleveld; H. N. Leijs en G. T. Ger eis; J. van Wijk en M. L. van Werven; H. w. Luiten en J. van Berloo; G. R. Rodeving ei G. M. Scheurkogel. BEVALLEN van een zoon, 13 jan.: M. •"lederkoornDe Ball; 15 jan.: J. M. Stoe- hngaWeijers; J. P. ChungRové; W. P. CedeeVan Dijk C. M. KeesomKunst; 16 Jan.: J. A. Oote-man—Van Leeuwen; G. Vis- scher—Asma; Chr. A. PoppenRoobol. BEVALLEN van een dochter, 14 jan.: A. J'an den BroekWesseling; 15 jan.: J. Th. Beune—Pannekeet. OVERLEDEN, 13 jan.: P. G. Bos, 78 jaar, Bipperdapark; 14 jan.: R. Chr. A. van Cra- nenburgh, 83 j.. Wagenweg: 14 jan.: S. Bou man— Spittje, 86 j., Zaancnlaan; 15 jan.: H. f- Boni, 83 j., Diepenbrockstraat; D. W. M. "ierhout, 51 j„ Raamvest; G. J. Th. J. Ken- 69 j-, Wagenweg; R. Th. LuijteOomen, jaar, Witte Herenstraat. ONDERTROUWD: F. A. van der Put en U. van Rijn. GETROUWD: G. H. van der Hoeven en A. Rechter; J, Riemond en Ch. Visser. GEBOREN: Jitske Fennie, d. v. M. Kuijer cn M. Veenstra; Arnold Peter, z. v. A. Dek ker en P. C. Schlötjes; Jacobus Petrus Jo- iaimes, z. v. J. N. Slijkerman en M. C. Reu- Zénaar. OVERLEDEN: Th. A. van Haaren, 65 j.; m J. Verdoom, 81 j.; wed. W. M. Bartels Pe Nijs, 83 j.; wed. B. P. Bossaert—Bels, 81 Jaar. Aan dertien verkenners van de N. P. V. uit Haarlem en omgeving is woensdagmid dag het insigne kok uitgereikt nadat zij een cursus koken van enkele maanden in het gebouw van de Protestants Christelijke Nijverheidsschool aan de Tetterodestraat te Haarlem hadden gevolgd. In de afgelo pen weken hebben zij onder leiding van mejuffrouw W. G. Knottnerus een kook cursus gevolgd en gistermiddag moesten zij laten zien tot welke prestaties zij in staat waren. i In de keuken van de school werden de proeven afgenomen door mejuffrouw C. Hagenbeek, directrice der school en mejuf frouw Knottnerus en met voldoening heb ben zij geproefd wat de jongens hadden bereid. Een stamppot van rauwe groenten moest worden klaar gemaakt, spek gebak- j ken en een aardappelkoek als nagerecht worden gemaakt. Tijdens de cursus hadden 1 de padvinders geleerd een groot aantal ge- In de keuken van de Prot. Chr. Nijver heidsschool te Haarlem moesten ver kenners laten zien hoe ver zij gevor derd waren met het bereiden van maaltijden. rechten in gereedheid te brengen en naar ae cursusleidster meedeelde is er met ani mo gewerkt. Hopman H. P. H. Plevier heeft in zijn kwaliteit van assistent-districtscommissa ris voor verkenners de uitslag bekend ge maakt en dank gebracht aan de dames die het houden van de cursus mogelijk hebben gemaakt. De belangstelling onder de ver kenners voor het volgen van een cursus is zo groot, dat binnenkort een tweede cursus gehouden wordt. Namens de cursisten heeft een der ver kenners aan mejuffrouw Knottnerus bloe men aangeboden. *5 Het Ballet van de Nederlandse Opera begon zijn eerste programma in het nieu we jaar, woensdagavond in de Stads schouwburg te Amsterdam, met een nieu we versie van de tweede akte van „Cop- pélia" op de bekende muziek van Delibes. waarbij de choreografie evenals de vorige keer, hoewel dat een geheel andere zet ting was, aan Mérante werd toegeschreven Dit is nog merkwaardiger als men bedenkt dat het oorspronkelijke werk door Arthur Léon is gemaakt, maar vrij algemeen wordt aangenomen. Van de verhalende inhoud bleef niets wezenlijks over, maar dat zal niemand zich bijzonder aantrekken, al kan men het betreuren dat Johan Verdoner zelfs geen kans had de bedrogen poppen- maker Coppelius ook maar enigszins in teressant te maken. Van Yvonne Jocelyn ging als Swanhilda weinig uit. Het groot ste deel van het variaties was vervangen door onbenullige pantomime, misschien te recht, want haar techniek verzekert haar weinig evenwicht. Nicolaas Wijnberg maakte een decor met een geweldige trap van hier tot nergens. Een curiositeit was het fameuze duet uit „De Notenkraker" op muziek van Tsjai- kofsky, waarin Martin Scheepers overi gens waardering verdiende. Hij is de laatste tijd veel lichter geworden en be vestigde in prima stijl zijn goede vorm. Maar Hanny Bouman deed niet veel an ders dan stralend om alle moeilijkheden heenlopen. Men kan waarlijk niet zeggen dat men het publiek met sensationele vir tuositeit, aan het leveren waarvan de choreografen Pelipa en Ivanov mede hun reputatie danken, heeft willen overbluffen. Het is mij een raadsel hoe men de verge lijking met recente uitvoeringen van dit duet door het American Ballet Theatre en door het Nederlands Ballet durft trotse ren. Enfin, men durft wel meer, want ook een volkomen mislukt divertissement-met- inhoud als „De Fotograaf" kwam weer op het toneel, een heel klein beetje veranderd en nauwelijks verbeterd. De enige noviteit bleek een aanwinst te zijn, zij het geen grote: „De Ontgoochel den" door Jack Carter, op muziek van Dimitri Sjostakovitsj, die door het Kunst- maand Orkest onder leiding van Anton Kersjes met solistische partijen door de oianist Jan van Spaendonck en de trom- oetist Cees Schijvershof werd gespeeld. Dit ballet wordt ais volgt toegelicht: „Wan neer we jong zijn, lijkt het leven heerlijk, welgeordend, stralend en vol beloften. Maar bij het stijgen der jaren merken wij. dat dit niet zo is. We verliezen onze illu siesDienovereenkomstig is het eerste deel in een tamelijk ..abstracte" stijl ge houden, die niet zozeer aan Balanchine als wel aan Frederick Ashton doet denken, gekenmerkt door mooie groeperingen met weinig verrassende ontwikkelingen. In de volgende delen, die de raadselach tige titels „Plet zingende hout" en „Feest der aasgieren" dx-agen. nemen duistere driften en chaotische elementen bezit van het door Norman McDowell sfeerrijk ge stoffeerde toneel. In zekere zin. vooral ar tistiek gespx-oken, betekent deze teruggang van apollinische klaaxie naar dionysische duisterheid en vervoering een anti-climax. Misschien moet men daardoor de lichte te leurstelling na het veelbelovende begin verklaren, al bleven er vele geslaagde combinaties van motieven te bewonderen. Het was in ieder geval degelijk vakwerk en knap in scène gezet. Hans van Manen is allei-minst de aangewezen figuur voor een vertolkende rol. Hij stortte zich voort durend al te letterlijk in zijn werk. Een markante verschijning liet Maria Svlvaine Vanaf de spoorbrug van de spoorlijn Amsterdo.m-Haarlem wordt u hier een kijk je gegund op de werkzaamheden aar de Prinsenbrug ovei het Spaarne in Haar lem.. Drijvende hei- machines slaan mo menteel de laatste houten palen voor de remmingwerken in de grond. Links op de foto ziet men een ge deelte van de bouw put voor de kelder waarin het mechanis me voor de bascule- brug zal worden aan gebracht. Ook kar men nog een glimp opvangen van dc keermuren. Op d( achtergrond de hulp brugloaarin ee draaibaar gedeelte i aangebracht om d< schepen door te latei Deze brug dient on het materiaal van d< ene naar de ander- oever te vervoeren e zal weer worden aj gebroken, wannee- de werkzaamheden aan de Prinsenbrug zullen zijn voltooid. Scène uit „De Ontgoochelden" wederom zien. Naast haar moeten onder anderen Milly Gx-amberg, Alexandra van Rhijn en Marie-Rose Bastiaans worden genoemd. Gaarne zal ik dit ballet terug zien, hopende er dan de „diepere" beweeg redenen van te ontdekken. David Koning Een tweeëntwintigjarige Plaarlemmer, die op nieuwjaarsdag uit de Rekkense in richtingen is ontsnapt en vorige week in Rotterdam er met een auto van een ver zekeringsagent van door ging, is in Haar lem aangehouden en naar Rotterdam over gebracht. Hij was bezig de gestolen auto van de hand te doen. Gebleken is, dat hij na zijn ontvluchting een bromfiets heeft gestolen, waarmee hij naar Amsterdam is gereden. De jongeman wordt verdacht in Velsen een pomphouder te hebben opge licht, want nadat de benzinetank was ge vuld ging hij er zonder te betalen van dooi-, In de auto lagen boeken met post zegels en tafelbestek ter waarde van f 3.000. Deze goederen verkocht hij in Utrecht maar ze konden worden achter haald. Nieuws in het kort Christen Vrouwenbond. Het onder werp, dat ds. H. S. J. Kalf uit Bennebroek vrijdag 25 januari op de bijeenkomst van de afdeling Zandvoort van de Nederlandse Christen Vrouwenbond in de nieuwe con sistorie der hei-vormde kerk in Zandvoort zal behandelen, is getiteld: „De jonge staat het oude land". Postduivententoonstelling. De postdui- venvei-eniging ,,De Reisduif" zal op 19 en 20 januari in het gebouw aan de Achterweg 2A in Haarlem-noord een postduivententoon- stelling houden. De tentoonstelling is zater dag van 17 tot 22 uur geopend en zondag van 10 tot 17 uur. Propaan-propaganda. Een aantal bij propaangas (L-.P.G.) belanghebbenden heeft een bijeenkomst geox-ganiseerd, welke op 23 januari in Brinkmann, Grote Mai-kt, wordt gehouden en waarop de voordelen van L.P.G. in de huidige omstandigheden uiteen worden gezet. Brand in slagerij. Woensdagmoi-gen is begin van brand ontstaan in een rokerij van een slager aan de Rijksstraatweg in Haai-- lem-noord. Vijfentwintig kilogi-am spek en worst gingen verloren. De slager en zijn zoon hebben het vuur geblust en liepen brandwonden op. Door het breken van touw van een stuk spek kwam dit op een roostei-, waaronder zich smeulend mot bevond. Van het spek liep vet op het mot, waardoor bi-and ontstond. Heemstede Het comité voor Stille Armen te Heem stede heeft na de verantwoording van 19 december 1956 nog dc volgende bijdragen ontvangen: J.E. f5; J.W.S. f20; N.N. fó; J.C.W. f5; mevrouw K. f2; H.J.A. f10; M.H.B. f 50; W.A. v.G. f5; R.K. f"0; L.v.L.— S.v.L. f 10; B.D.O. f 100; H.E.v.T. f2.50; M.AM. f7.50; J.A.t.W. f25; H.d.W. f 5; P.v.d.P. f5; P.M.v.D. f5; D.Z. f 10; mevrouw H.B. f2; H.B. f5; F.J.G.Z. f5; C.J.H.—S. f5; A.B. f5; M.B.d.V. f2.50; R.S. f 12.50; C.H.B. f5; M.C.d.V.—v.d.V. f 10; V.H. f 10; mevrouw P.E. f5; mevrouw S.v.S. f5; mevrouw A.v.S. f5; G.H.K. fö, F.H.H. f 15; T.enL. f25; mevrouw B.K.W.H. f25; mevrouw G.A. f 10; H.C.—K. f7.50; J.A.J.v.D.M. f 10; Jhr. H.V.L. f25; A.K. fl; H.J.L. f2.50; E.v.L. f 10; J.v.M. f 10; O.E.M. f10; R.C. en A.S. f5; J.V. f2.50; Blok 7 f32.42: L.B.D.potje f 100; A.W.V. f50; N.N. f4.50; N.A.J. f2.50; A.v.d.L.T.H. f5; mevi-ouw K. f 5; M.J.v.T.B. f 100; J.J.v.L. f 12.50; H.L.S. fó; P.H.F.v.d.S. f 10; P.M.v.d.G. f 10; H.C.K.S.W. f 50; K.W.v.d.T. f20; N.W.A.O. f25; G.M.S. f5; N.N. f 10; totaal 979.42, zodat nu is ontvangen f 3.943,19. Het comité betuigt zijn hartelijke dank aan allen, die door hun giften het mogelijk hebben gemaakt, dat wederom aan een gi-oot aantal gezinnen een kerstgave kon worden uitgex-eikt. (Verkort weergegeven) Boven de veertig. Inzendster van brief over „boven de veertig" heelt vol komen gelijk! Ook ondergetekende heeft twee jaren lang met hetzelfde bijltje ge hakt. Er wordt gezegd, het leven begini als je veertig bent, met recht, alleen is er niet bij gezegd: bex-oerd te worden. Mijn vak is ondei-verdeeld in yier vak ken, elk kan en wordt afzonderlijk bedre ven, daarbij ben ik vertegenwoordiger en kan zeggen ervaren chauffeur te zijn, doch van alles is het struikelblok, de leeftijd. Ervaring doet geen opgeld meer! Alleen diploma's en niet ouder dan twintig en wil je dan werken voor een klein salaris, dan krijg je een kans. T. P.-P. Verkeer I. Sinds 1 januax-i in Neder land 47 doden in het verkeer, volgens uw blad van 15 januari, en wellicht zijn er nu al weer bijgekomen. Kan hier nu wer kelijk niets aan worden gedaan? Militaire auto's, zandauto's, kortom verschillende lieden, die bestuurder zijn van een door motorkracht aangedreven voertuig, maken zich schuldig aan onverantwoord rijden en dat het zo vaak nog goed afloopt is meer geluk daxt wijsheid. Haast, haast en nog eens haast. En waarom? Het is hoog tijd, dat er van overheidswege ingegrepen wordt om hieraan paal en perk te stellen Dan maar wat langzamer. Is het niet ge noeg, dat er op de grote wegen voor snel verkeer met een behoorlijke gang kan ge- x-eden wox-den? Moet dat in de bebouwde kom ook? Zeker, de voetganger moet ook uitkijken, maar laten er daxi in vredes naam meer beveiligde oversteekplaatsen komen. Ik roep dan ook de betrokken instanties op om deze ten hemel senreien- de toestand niet langer te dulden en de klachten hierover niet langer naast zich neer te leggen. G. M. Verkeer II. De Schoterweg te Haar lem is veel te breed om door oude mensen veilig te kunnen worden overgestoken. Ik schat dat het wegdek 15 meter breed is. Iemand die loopt met een snelheid van Imp. sec. doet daar 15 sec. over. Een naderende auto legt in die 15 sec. ruim 200 m af. Natuurlijk zijn er ook bezwaren tegen verkeersheuvels. Maar als het zó door gaat worden de oude gebrekkigen eenvou dig uitgeroeid. L. Donderdagmorgen stond voor de Haar lemse rechtbank terecht een 35-jarige koopman uit Haarlem, die ervan verdacht werd een vat brons vijlsel te hebben gesto len van een metaalindustrie aan het Spaar ne in de Waarderpolder. Ofschoon de man het tenlastegelegde fc-'t hardnekkig ontken de, eiste cle officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, tegen hem een gevangenisstraf van tien maanden met af trek van de tijd in voorax-rest doorge bracht. Tegen een 42-jarige koopman, die behulpzaam was geweest met het vervoe ren van het bronsvijisel werd wegens schuldheling een onvoorwaax-delijke boete van 60 geëist en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van één maand met een proeftijd van drie jaar. Ten opzichte van de opkoper van het bronsvijisel tenslotte, een 37-jarige koopman, eveneens uit Haar lem, achtte de officier van justitie het ten- lastegelegde niet bewezen, zodat hij tegen deze man vrijspraak eiste. De eerste verdachte, die zich bezig hield met het opbaggeren van metalen en andere voorwerpen uit het Spaarne zou volgens zijn eigen verklaring in begin november 1956 in zijn vlet, die op dat ogenblik in de buurt van de metaalindustrie in het Spaarne lag, een vat hebben gevonden, waarvan de inhoud op het eerste gezicht uit zand bestond. Later had hij begrepen, dat het geen zand geweest was en meende, dat het opveegsel uit de fabi-iek was. Hij had toen contact gezocht met de tweede verdachte, die hij gevraagd had het „spul" te vei-voeren. Eerst had hij echter nog een aantal zakken gekocht en een schop. Sa men hadden de mannen het vijlsel toen in de zakken geschept, waania zij er mee naar de opkoper gegaan zouden zijn, die na in formatie bij een handelaax, zestig cent per kilo voor het goed betaalde. Als getuige werd de bedrijfsleider van de metaalindustrie gehoord, die bevestigde dat er op de waRekant aan het Spaarne enige vaten bronsvijisel gelegen hadden. Na enige tijd waren deze verd wenen, waar na een onderzoek was ingesteld. De baggeraar-koopman bieef echter hardnekkig ontkennexi, dat hij het bewuste vat had gestolen, hetgeen de px-esident mr. N. Smits, de opmerking ontlokte, dat hij het geen geloofwaardig verhaal vond. De officier van Justitie vond het ont kennen van verdachte alleen aannemelijk, als hij de tenlastegelegde diefstal met an deren samen zou hebben gepleegd en hij de namen van zijn handlangers niet wilde noemen. Hij achtte diefstal bewezen en kwam, mede in overweging nemende de vijftien veroordelingen, die vei-dachte al achter de rug had tot zijn reeds genoemde eis. De raadsman, mr. J. Spreij, vex-schilde met de officier van mening, in zoverre hij diefstal niet bewezen achtte. Vast stond slechts dat zijn cliënt het vijlsel had over- geschept en had vei-kocht: dit was echter niet voldoende om tot het bewijs voor dief stal te komen. Wat de verduistering betreft: mr. Spreij vond, dat het heel begrijpelijk was, dat zijn cliënt meende, dat het goed waarde loos was. De koopman zou heel verbaasd geweest zijn, toen de opkoper hem f 300 voor het goed bood. De mogelijkheid be stond, dat door een veroox-deling de ver gunning voor het dreggen van zijn cliënt zou wox-den ingetrokken. De x-aadsman vroeg een gecombineerde straf, waarvan het onvoox-waax-delijke gedeelte twee maan den zou bedragen. De koopman, die de eei\ste verdachte met het transport had geholpen had hiervoor f7.50 gekregen. De officier van Justitie meende, dat deze verdachte wel voorzich tiger had kunnen zijn. maar achtte dief stal niet bewezen, waarna hij tot zijn ge noemde eis kwam. Met betrekking tot de opkoper achtte mr. Van der Valk Bouman geen schuld bewezen. Bij de eis tot vrijspraak van de officier sloot zich de verdedigex-, mr. G J H. de Leeuw aan, waarbij hij in een nader pleidooi nog wees op bet gnpde ge drag vnp ziip Pb'Önf einde 1„. K-tp veroord01'"'-'g in de oorlog w tv ens een dis- 'ributie-dplict. De president mr N Smits, bepaalde de uitspraken op 29 januari. Benoeming. Tot opvolger van profes sor Ten Hoi-n is door het bestuur van de Jan van Eyck-Academie in Maastricht benoemd professor Albei't Troost uit Nuenen om on derwijs te geven in de glazeniersjèunst en monumentaal schilderen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7