Amerikaans Congres critisch jegens het plan-Eisenhower EEN TWEEDETOSCANINI ONDENKBAAR Naar eer en geweten, maar met hartstocht, vervulde Toscanini ruim een halve eeuw zijn kunstenaarschap in dienstbaarheid ZENUWRUST Groot-Brittannië bepleit in de UNO verbod van raketbommen Aziatisch-Arabische compromis resolutie tegen Israel Partijpolitiek staat een nationaal optreden te veel in de weg „Laat de gelegenheid n iet voorbijgaan' De negen Muzen DONDERDAG 17 JANUARI 1957 Dwangpositie A ansporing WIJNHANDEL DE ZYLPOORT" EAUJOLAIS 1955 Oostenrijk kan de massa vlucht niet verwerken Winstmarge bij de A.K.U. verder gedaald Arts schrijft Sir Anthony volstrekte rust voor Koudegolf in Noord- Amerika Pracht handen H AM E A-GELEI Arrestatie wegens diefstal in Nieuwlandse zaak DE WONDEREN VAN DE WARE MUZIEK fVan onze correspondent in Washington) Te Washington krijgt men de indruk, dat partijschap soms zwaarder weegt dan lands belang en dat Eisenhower's critici niet op houden te schamperen, ook al toont de re gering thans een initiatief waar zij zo lang om hebben geroepen. Een half jaar lang hebben critici de regering verweten, dat zij óe zaken op haar beloop liet en dat zij geen leiding gaf in de wereldpolitiek. Nu cie regering voortvarend van wal steekt, is öe critiek allerminst tot zwijgen gebracht. De nieuwe koers zou indrukwekkender zijn, indien hij geestdriftig werd gesteund door beide partijen. Gesteund wordt hij wel, doch het enthousiasme is niet bijzon der groot en het Congres zet niet veel haast achter deze zaak. Herhaaldelijk heeft men sedert 1952 pre sident Eisenhower verweten, dat hij on danks zijn grote populariteit niet de kunst verstond om zijn politiek door het Congres te laten verwezenlijken. Het is een feit, dat oud-generaal Eisenhower het klappen van de politieke zweep minder goed verstond dan zijn geroutineerde voor gangers Truman en Roosevelt. Thans moet men echter erkennen dat de manier waar op de regering de „Eisenhower leer" pro beert door te zetten, van vakkennis ge tuigt. De regering vond het hoog tijd de communisten te waarschuwen tegen ver dere penetratie in het Nabije Oosten en teneinde Eisenhower's voorstellen zo spoe dig mogelijk door het Congres te laten aan vaarden, heeft men het Congres in een dwangpositie gebracht. De tactiek van de regering was als volgt: men liet het nieuwe plan opzettelijk uit lekken en enkele dagen voordat Eisen hower en Dulles overleg pleegden met de partijleiders uit het Congres, had het plan, aan de communisten een halt toe te roepen in het Nabije Oosten, in grote lijnen in alle kranten gestaan. Het Congres moest toen wel meewerken. Hadden senatoren en leden van het Huis zich er niet mee ak koord) verklaard, dan had men daai-door aan de Sovjet-Unie te kennen gegeven, dat de Amerikaanse volksvertegenwoordigers vrij lauw stonden tegenover communisti sche expansie in het Arabische oliegebied. Verscheidene Congresleden voelden er wel iswaar voor eigen prerogatieven over te dragen aan de president (dit geldt vooral het eventueel gebruik van Amerikaanse strijdkrachten), maar tengevolge van de regeringstactiek moeten zij er in berusten, dat de president zijn verlangde volmachten zal krijgen. De democraten, die de meerderheid in het Congres hebben behouden zijn in deze periode in een critische stemming en daar om was het een andere goede zet van de regering een belangrijk Democratisch oud- Congreslid (Richards) de taak te geven Eisenhower's ideeën uiteen te gaan zetten in het Nabije-Oosten. Hij wordt de voor naamste afgezant van de president in deze actie en daar Richards Democraat is, hoopt de regering, als een gevolg van deze be noeming, gereder steun te vinden bij de oppositie-partij. Aan het einde van deze maand komt Koning Saoed van Saoedi-Arabië voor een officieel bezoek naar Washington. Het zal van groot belang zijn voor de Verenigde Staten, indien men bij de vorst van deze conservatieve, olie-rijke staat van het Na- bije-Oosten begrip kan kweken voor de nieuwe koers. Saoed kan echter gaan twij felen aan de ernst van het plan, indien het Congres al te traag is. Saoed's op han den zijnde bezoek is een aansporing te meer aan het Congres om voort te maken. Maarondanks het vakkundig paaien, aansporen en pressen van regeringszijde blijft het Congres vrij traag en koel. Noch bij de regeringspartij, noch bij de oppo sitie kan er een applausje af, toen Eisen- wer in zijn „State of the Union"-bood- schap (te vergelijken met een troon rede), opnieuw steun vroeg voor zijn plan. ADVERTENTIE Fa. P. BEAUFORT Kinderhuisvest 4751 Telefoon 10717 Haarlem per fles ƒ5.25 Amerika is misschien het enige land dat kan voorkomen dat de communisten (of hun vazallen) tot wilde avonturen over gaan in het Nabije-Oosten. Door betreu renswaardige, doch verklaarbare oorzaken, komt de Amerikaanse actie laat. Helaas wordt zij thans nog vertraagd door een critische partijoppositie. Plet Congres is pas begonnen en de politici zijn als paar den die te lang op stal hebben gestaan: fel, strijdlustig en soms zelfs briesend. De Democraten zien in 1960 hun kans weer komen (Eisenhower moet dan definitief af treden) en zij hebben zich daarom kenne lijk voorgenomen hun bezwaren tegen zijn voorstellen niet onder stoelen of banken te steken. Dat is hun goed recht maar in dit bijzondere geval is er haast bij de zaak en laat het landsbelang niet toe dat er uit partijbelang te lang wordt geredekaveld. Pas wanneer de resolutie aangenomen zal zijn (waarbij de president fondsen hoopt te krijgen, plus de machtiging in ge val van nood strijdkrachten te gebruiken) kan het opbouwende werk beginnen. Toch is het de vraag of de oppositie haar cri tische gezindheid zal willen sparen in een tijd waarin de regering moet proberen een constructieve, harmonische oplossing te vinden voor de problemen van dit gebied. Men neemt grote risico's, indien men op bouwende actie in de Verenigde Naties en daarbuiten langer uitstelt dan strikt no dig is. ADVERTENTIE Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. (Van onze correspondent in Wenen) De Oostenrijkse minister van Binnen landse Zaken, Helmer, heeft aan dr. Lind, de Hoge Commissaris voor het vluchtelin- genwezen, een alarmerend telegram gezon den en hem dringend verzocht alle maat regelen te treffen voor de verdere emigra tie van Hongaarse vluchtelingen uit Oosten rijk. Tegen het einde van deze maand zal namelijk het aantal vluchtelingen tot hon derdduizend zijn gestegen, terwijl er tot nu toe 68.000 naar andere landen zouden worden overgebracht. De kampen in Oostenrijk zijn niet in staat nog meer vluchtelingen op te nemen. Bovendien zijn de geldmiddelen voor huisvesting en ver zorging vrijwel uitgeput. Ofschoon een ze kere terughoudendheid in het buitenland begrijpelijk is, dient men toch wel te be denken dat Oostenrijk de zware last van zo veel vluchtelingen alleen niet kan dragen. Vooral niet, nu na een kleine stagnatie rond de jaarwisseling de stroom van vluch telingen weer toeneemt. (Van onze financiële medewerker De beurs heeft de cijfers voor het vier de kwartaal 1956 van de A.K.U., welke thans zijn gepubliceerd, blijkbaar reeds een paar dagen aangevoeld, blijkens de verdere koersdaling van de aandelen tot ongeveer 200 pet., een koers die ongeveer 150 pet. lager ligt dan de hoogste notering voor 1956 en bijna 200 pet. lager dan de hoogste van 1955. De uitkomsten van het vierde kwartaal zijn dan ook niet mee gevallen. Aan de ene kant is de bruto- omzet teruggegaan van 57,2 miljoen tot 56,3 miljoen, aan de andere kant zijn de kosten van 48,9 miljoen tot 50,5 miljoen gestegen, zodat de bedrijfswinst van 8,3 miljoen in het vierde kwartaal 1955 tot 5,8 miljoen in dat kwartaal van 1956 is teruggegaan. Voor het gehele jaar resul teert dit in een bedrijfswinst van 26,5 mil joen tegen 34 miljoen in 1955 en 37 mil joen in 1954. Een teleurstelling is voorts, dat ook de inkomsten uit de deelnemingen, welke bij de A.K.U. belangrijk zijn, in het vierde kwartaal van 1956 niet meer dan 1,7 mil joen hebben bedragen, dat is 1,2 miljoen minder dan in dat kwartaal van 1955, waaraan de slechtere resultaten van de American Enka voor een deel debet zijn. De totale winst, vóór aftrek voor belas tingen, heeft in het vierde kwartaal 7,2 miljoen bedragen tegen 11 miljoen in de overeenkomstige periode van 1955, terwijl voor het gehele jaar een totale winst van 63,8 miljoen in 1954 en 51.8 miljoen in 1955 tot 37,2 miljoen is verminderd. Doordat ook de belastingen uiteraard lager zijn, bleef er in 1956 een netto winst van 24,8 miljoen tegen 32,4 miljoen in 1955. In 1955 werd van de beschikbare winst van rond 33 miljoen ruim 20 miljoen in het bedrijf gehouden, zodat ongeveer 13 miljoen tot uitkering kwam, hetgeen een dividend van 12 pet. op de gewone aan delen mogelijk maakte. Daarnaast werd nog 3 pet. uit de agioreserve uitgekeerd. Ditmaal is er slechts 24,8 miljoen beschik baar en de vraag komt dus op of de A.K.U. het dividend op 12 pet. zal hand haven, in welk geval niet meer dan rond 11 miljoen voor reservering kan worden aangewend. Overigens kan het dividend over 1956 wederom met een uitkering uit de agio reserve worden aangevuld, maar of dit zal geschieden, moeten worden afgewacht. New York (Reuter) Groot-Brittannië heeft er in de politieke commissie van de UNO-Assemblée op aangedrongen de erva ring met de kernwapens ter harte te ne men en het eens te worden over het ver bod van inter-continentale, niet-bestuurde wapens zolang deze zich nog slechts in het stadium van ontwikkeling bevinden. De Britse afgevaardigde, Allan Noble, verklaarde tijdens het debat in de com missie over de ontwapening, dat er in 1945 en 1946 bepaalde tijdstippen zijn geweest waarop de gehele ontwikkeling van kern en warmtekernwapens door een gemeen schappelijke actie misschien voorkomen van alle typen, vlammenwerpers, raket ten en andere wapens te beperken en con trole hierop uit te oefenen. Inspectie en controle Noble verklaarde dat de sub-commissie van deontwapeningscommissiewellichtkan zoeken naar gebieden waar inspectie- en controleproeven gedaan kunnen worden, met inbegrip van proeven inzake maar schalks Boelganins denkbeeld in strategi sche centra grondposten in te richten ten einde een verrassende aanval te voorko men. Noble opperde voorts het denkbeeld de subcommissie de mogelijkheid van een had kunnen worden. Volgens hem is er nu overeenstemming over het beperken van wellicht een andere gelegenheid, die niet proefnemingen met kernwapens te laten lang zal bestaan, om het eens te worden onderzoeken ofwel als onderdeel van over het verbod van niet-bestuurde pro- i een ontwapeningsplan ofwel afzonderlijk, jectielen. Noble wees op de bedreiging De Belgische gedelegeerde, Fernand van van onderzeeboten voor lange afstanden, Langenhove, zei dat het Russische voorstel die ook gebruikt kunnen worden als bases i tot inspectie van de lucht uit van een voor het lanceren van geleide projectielen, beperkt gebied in Europa onlogisch is, om- Noble zei verder, dat het ook noodzakelijk dat het niet van toepassing is op gebieden is het aantal militaire vliegtuigen, oorlogs- waar deze inspectie de nuttigste uitwer- schepen, bewapende voertuigen, kanonnen king zal hebben. (Van onze correspondent in Londen) Eden is door zijn dokter, Sir Horace Evans, gewaarschuwd dat zijn toestand ernstig is en dat hij volstrekte rust moet houden tijdens zijn overtocht naar Nieuw- Zeeland en nog enige weken daarna. Deze reis is geen vakantie maar een deel van de medische behandeling. Eden zal Londen vrijdag verlaten. Hij heeft deze week op nieuw hevige pijnen doorstaan, die haar oorzaak hebben in de galblaas, waaraan hij driemaal is geopereerd. CHICAGO (United Press). - De ergste sneeuwstorm van de winter heeft het noordoosten van de Verenigde Staten ge teisterd. In het binnenland heerst een diepvries-toestand. Volgens het Ameri kaanse weersinstituut kan het ijzig koude weer, dat in een groot deel van de natie reeds een week duurt, nog wel een maand aanhouden. Het voorspelt tot midden fe bruari, bijzonder lage temperaturen in de meeste gebieden en „veelvuldige sneeuw val" ten oosten van de Appalachian-bergen tot aan de Carolina's in het noorden. United Press telde tenminste 47 slacht offers van de vorst, sinds deze maandag zijn intrede deed. In de stad New York viel de sneeuw juist tijdens de morgen spitsuren en duizenden arbeiders kwamen telaat op hun werk. Scholen werden ge sloten wegens de slechte wegen en ruim tienduizend kinderen kregen een onver wachte vakantie. In sommige gebieden van de staat New York ligt de sneeuw meer dan veertig centimeter hoog. ADVERTENTIE en nimmer ruw ol schraal Het is de Hamamelis die het 'm doet Benoeming. Tot hoofdleraar voor viool aan het Utrechts conservatorium is benoemd de violist Herman Salomon. De heer Salomon ontving zijn opleiding in Berlijn, waar hij leerling was van Carl Flesch en Joseph Wolfsthal. Na zijn stu dietijd was hij violist in het Berlijns Strijkkwartet en concertmeester van het Berlijns Kamerorkest en bovendien altist in het Amsterdams Strijkkwartet. Sedert dien is de heer Salomon in vele landen in en buiten Europa als solist met orkest en in recitals opgetreden. Hij bespeelt- een stradivarius, die hem tijdens een Engelse tournee door Londense bewonderaars ten geschenke werd gegeven. Brons. Een schenker, die onbekend wenst te blijven, zal de gemeente Nijmegen een bronzen beeld aanbieden van Marieken van Nieumeghen. Het beeld wordt ver vaardigd door mevrouw Van Hasselt- Tummers uit Heerlen, leerlinge van de beeldhouwer Albert Meertens in Nijmegen en Charles Vos in Maastricht. Het beeld krijgt een plaats op de'Markt. Terzake van het overlijden van de we duwe Kodde te Nieuwland, is de politie overgegaan tot de arrestatie van de chauf feur L. H. Hij wordt ervan verdacht, zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal of verduistering van geld, dat na de dood van de weduwe Kodde vermist wordt. Hij is opgesloten in het Huis van Bewaring te Middelburg. Omtrent de vraag of er sprake kan zijn van moord, werd vanwege de Justitie niets medegedeeld. NEW YORK (U.P./Reuter). De UNO- Assemblée begint vandaag met het debat over de situatie in het Nabije-Oosten. De groep van de Afrikaans-Aziatische landen, die 27 UNO-leden omvat, heeft overeen stemming bereikt over een compromis resolutie, waarbij secretaris-generaal Hammarskjoeld zal worden verzocht zijn pogingen voort te zetten om Israel tot een volledige nakoming van de UNO-resolu- ties over de terugtrekking van alle troe pen uit Egypte te brengen. De resolutie bevat geen voorstellen tot het nemen van sancties tegen Israel, maar wel het ver zoek, dat Israel de UNO-resoluties binnen vijf dagen nakomt. Arabische leiders ver klaarden terug te zullen komen op hun oorspronkelijk plan, waarin sancties wor den geëist, indien Israel opnieuw weigert de UNO te gehoorzamen. Hammarskjoeld heeft in een rapport meegedeeld, dat verdere besprekingen met Israel gewenst zijn inzake de ontruiming van de landstrook van Gaza. Israel is be reid met Hammarskjoeld te onderhande len over de ontruiming van een strook langs de golf van Akaba. De secretaris generaal voegt hieraan toe, dat men wel licht kan overwegen dat de internationale betekenis van de Golf van Akaba het recht van vrije vaart door de straat van Tiran en de Golf van .Akaba, in overeenstem ming met de erkende regel van het inter nationale recht, wettigt". Volgens Hammarskjoeld is een vol komen ontruiming van alle Egyptisch ge bied een onmisbare voorwaarde voor de vrede in het Nabije Oosten. Hammarskjoeld oppert de mogelijkheid een aantal verantwoordelijkheden der UNO-waarnemers over te dragen aan het UNO-leger. In een verslag van een Amerikaanse UNO-waarnemer is verklaard dat de Is raëlische autoriteiten in het gebied van Gaza orde en rust hebben hersteld en alle pogingen tot opstand en plundering met krachtige hand had onderdrukt. Uitgeput De fondsen van de UNO-commissie voor hulp aan Palestijnse vluchtelingen in het Nabije-Oosten zijn voor nog slechts twee maanden toereikend, tenzij er onmiddel lijk meer geld beschikbaar gesteld wordt, zo heeft de adviescommissie van de hulp organisatie bekendgemaakt. De commissie is onder de huidige financiële omstandig heden niet in staat het betrekkelijk lage basisrantsoen van 1.500 calorieën per dag voor de vluchtelingen te verhogen en aan allen die dat nodig hebben onderdak te verschaffen. Paraat Het Israëlische ministerie van Econo mische Zaken stelt plannen op om het land in staat te stellen mogelijke sancties te doorstaan, die het gevolg zouden kunnen zijn van Israels weigering zijn troepen terug te trekken uit de zuidelijke punt van de Sinai. Te Jeruzalem verluidt dat de plannen voorzien in een scherpe beperking van de invoer van verbruiks- en kapitaal goederen en in een inkomstendaling van twintig tot dertig percent. De plannen moeten rekening houden met een moge lijke bevriezing van de Amerikaanse eco nomische hulpverlening, staking van de Amerikaanse leveranties van levensmid delen uit de overschotten en verwerping van Israels verzoek om lëningen van de export-import bank der Amerikaanse re gering. De gisteren nabij New York overleden dirigent Arturo Toscanini heeft gedurende meer dan een halve eeuw een overheersen de positie in het internationale muziek leven ingenomen. Hij werd op 25 maart 1867 als zoon van een kleermaker in Parma geboren. Hoewel zijn ouders geen muziek beoefenaren waren, onderkenden zij al vroeg de bijzondere begaafdheid van hun zoon. Reeds op negenjarige leeftijd werd hij aan het conservatorium ingeschreven om viool te studeren. Hij verliet deze in stelling met een cum laude toegekend di ploma voor cello, piano en compositie. In de bibliotheek van dit conservatorium in de stad van Verdi worden nog drie van zijn composities uit zijn leerlingentijd be waard. Door financiële nood gedwongen ging hij naar Brazilië, waar hij een plaats kreeg bij het opera-orkest te Rio de Janeiro als cel list. Door een samenloop van onvoorziene omstandigheden begon hier zijn eigenlijke carrière. Toen de dirigent namelijk bij zijn komst, naar aanleiding van slechte critie- ken in de dagbladen, werd uitgefloten, ver liet deze de zaal, waarop Toscanini - ter nauwernood negentien jaar - achter de les senaar plaatsnam, de partituur van „Aida" dichtklapte en de voorstelling liet begin nen, het gehele werk uit het hoofd dirige rend. In 1898 werd hij tot eerste dirigent van de Scala te Milaan benoemd. Slechts één keer zou hij nog als cellist in een or kest meespelen: bij de eerste uitvoering van „Otello" van Verdi. Zijn verbintenis aan de Scala duurde tot 1929. Er waren in zijn werkzaamheden in Milaan grote onderbrekingen. Van 1908 tot 1915 vervulde hij gastdirecties bij de Me tropolitan Opera te New York, in 1920 en 1921 trok hij met een Italiaans orkest door de Verenigde Staten, in 1925 werd hij lei der van het filharmonisch orkest van New York, waarmee hij ook een tournee door Europa maakte. In 1937 vertrok Toscanini voor lange tijd uit Italië na een langdurig onderhoud met Mussolini, die vergeefs probeerde hem met de denkbeelden van het fascisme te verzoenen. „Ik ben diri gent, geen leider van een militaire kapel!" zou hij hebben gezegd. Uit protest tegen de jodenvervolging weigerde hij na 1933 in Bayreuth te dirigeren, hoe groot hij het voorrecht.ook achtte als Italiaan in het huis van Wagner te mogen werken. Afscheidsconcert In 1937 gelukte het de maestro te ver binden aan het symfonie-orkest van de NBC in New York, dat onder zijn leiding een der beste ensembles ter wereld werd, behalve in de radiostudio ook concer- Op bijna negentigjarige leeftijd is de beroemde orkestdiri gent Arturo Toscanini gisteren in een voorstad van New York overleden. Pas drie jaar geleden nam hij afscheid van het po dium. De berichten, die ons bereikten over de laatste concerten die hij leidde, getuigden van zijn onverzwakte vitaliteit, zijn spreekwoordelijke accuratesse en zijn fabelachtig geheugen. Een legendarische figuur is met hem heengegaan. In hem zal men de onverbiddelijke krachtmens blijven zien, die op een keerpunt der tijden de kunst van de orkestdirectie een nieuwe impuls gegeven heeft, die van de objectiviteit en de volstrekte eerbied voor de componist. Als zodanig stond hij lijnrecht tegenover Nikisch en Mengelberg, typische exponenten van de subjectieve opvatting. Toscanini was een realist. Hij wilde het niet beter weten dan de componist van het werk dat hij onder handen had. Een nuchtere interpreet was hij echter geenszins, maar hij had zijn vurig temperament onder sterk beheerste con trole en bezat daarenboven het geduld en het doorzettingsver- mogen om met zijn executanten de klare en evenwichtige resul taten te bereiken, die zijn vertolkingen vermaard gemaakt heb ben en, voor zover vastgelegd op de grammofoonplaat, als mo dellen zullen blijven gelden van een volmaakt samenspel. Zijn hartstocht voor de coi-recte interpretatie van de geschreven of gedrukte tekst ging echter niet zover, dat hij als een droge musicoloog, voor wie zelfs een klaarblijkelijke zetfout of schrijf- vergissing een dubieus geval is, geen wijzigingen in een parti tuur zou hebben aangebi-acht. Vincenzo Tomasini heeft inder tijd een lijstje van verantwoorde correcties gepubliceerd, die Toscanini in werken van Beethoven: zevende en negende sym fonie en Leonore III, van Wagner: „Tristan" en „Meesterzan gers" aanbracht. Maar coupures of veranderingen in de orkes tratie, zoals Nikisch of Mengelbei-g zich veroorloofden, moest men van hem niet verwachten. De invloed van Toscanini op de jongere generaties is groot geweest. Datgene echter wat hem groot maakte, zijn persoonlijkheid, was en bleef zijn onver vreemdbaar eigendom. Een tweede Toscanini is ondenkbaar. Bij toeval is Arturo Toscanini dirigent geworden. Hij had in Parma, waar hij 25 maart 1867 geboren werd, aan het conser vatorium cello en compositie gestudeerd en maakte op negen tienjarige leeftijd als orkestlid deel uit van een Italiaans opera gezelschap, dat in Zuid-Amerika op tournee was. Het gebeurde te Rio de Janeiro, tijdens een opvoering van „Aïda" van Verdi, dat de dirigent van het ensemble ongesteld werd. Geheel on voorbereid nam de jonge cellist zijn plaats in en maakte de op voering tot een groot succes. Dit feit was beslissend voor zijn verdere cai-rière. In hetzelfde jaar (1886) werd hem de leiding van het opera-orkest van Turijn toevertrouwd, waar hij in functie bleef tot 1898. Negen jaar heeft hij vervolgens aan het hoofd van het orkest van de Scala te Milaan gestaan. Tal van opera's heeft hij in die eerste Italiaanse periode van zijn diri gentenloopbaan een schittei'ende première bereid, zo onder meer „Paljas" en „Zaza" van Leoncavallo, „La Bohème" en „Turan- dot" van Puccini, „Germania" van Fi'anchetti, „Gloi'ia" van Cilea, „Wally" van Catalini, „Sly" van Wolf-Ferrari. Ondertussen groeide in zijn vaderland ook zijn naam als con certdirigent, als hoedanig hij zich voornamelijk te Turijn en Rome manifesteerde. De Verdi-feesten te Busseto de geboor teplaats van de grote opei-acomponist waren voor de repu tatie van Toscanini dooi'slaggevend. In 1907 vexTiet hij de Scala voor de Metropolitan in New Yoi-k, in 1921 keerde hij naar Milaan terug, ditkeer om de volledige artistieke leiding van de Scala op zich te nemen en deze geheel te doordringen van zijn geest voor orde en artistieke waardigheid. Als gastdirigent groeide in Europa zijn vermaardheid. Andermaal kwam hij in Amerika, ditkeer in concurrentie met Mengelberg, terecht. Water en vuur! Met het Concertgebouw-Orkest te Amsterdam heeft hij niet willen optreden. De enige keer, dat hij in Nedei-- land gedirigeerd heeft, was bij het Residentie-Orkest, waar hij de boel tamelijk op stelten zette, als een razende ï-oeland te keer trok, musici naar huis zond en tweede partijen tot eerste promoveerde. Maar een hoboïst als Jaap Stotijn had hij Den Haag graag willen afsnoepen. Toen hij in 1936 de eerste concer- Toscanini voor het symfonie-orkest te Baltimore in 1942. De op deze foto zichtbare solist is de violist Fritz Busch. ten van het Joods Orkest in Tel Aviv dirigeerde, kreeg hij toch zijn zin, daar de vermaarde hoboïst ging meewerken. In 1930 deed Toscanini zijn intrede in het Wagnex-theater te Bayreuth, met opvoeringen van „Tannhausex-" en „Parsifal" onder meer. Later volgde Salzburg, maar na de „Anschluss" wilde hij daar evenmin als in Hitler-Duitsland dirigeren. Dit bracht hem in 1938 voor de Muziekfeestweken te Luzern, waar hij een concert leidde op het terras van Wagners woonhuis „Tribchen" en met het orkest en het koor van de Scala in de Jezuïetenkerk het Requiem van Verdi dirigeerde. Sinds 1937 stond hij in New Yoi-k voor het ox-kest van de National Broadcasting Corpo ration, waarmee hij regelmatig concei'ten gaf in Cai-negie Hall en in 1940 ook een tournee door Zuid-Amerika maakte. Met dit ensemble is hij ook voor de film opgetreden. Hoe groot de suggestie was die van Toscanini op het publiek uitging, bewijst het feit, dat ei-, toen hij in 1952 in Royal Festi val Hall te Londen, op twee avonden de vier symfonieën van Brahms dirigeerde, er zestigduizend plaatsen besteld waren, of schoon er slechts plaats was voor nog geen zesduizend bezoe kers. Bij loting moest de toegang tot die concerten worden toe gewezen. Als men zich bedenkt dat de bei-oemde dirigent het gehele gangbare repertoire van opei-a's en oi-kestwerken tot in de kleinste finesses in het hoofd had (hij was bijziende, wat hem noopte in alles op zijn geheugen te vex-trouwen) zou men aan een wonder kunnen geloven. Men zal Toscanini blijven geden ken als een fenomeen onder de meesters van de maatstok. Jos. de Klerk terend in tal van gi-ote Amerikaanse ste den. In 1946 zette hij voor het eerst weer voet op Italiaanse bodem om ter gelegen heid van de heropening van de Scala de scepter te zwaaien. Na de dood van zijn echtgenote (in 1951) vestigde hij zich defi nitief in New York, waar hij in 1954 voor het laatst dirigeerde. Voor zijn afscheids- concex-t had hij een Wagner-programma gekozen. Zijn biograaf Samuel Chotzinoff gaf een aangrijpende beschrijving van het daarbij gebeurde. Een gedeelte daarvan (ontleend aan het door Bertus van Lier vertaalde en bij J. M. Meulenhoff in Amsterdam verschenen boek „Toscanini van nabij") moge hier volgen: „Hij begon de ouver ture tot Tannhauser met zijn gewone ge obsedeerde zelfverzekerdheid, bereikte in een beklemmende exaltatie het hoogte punt om zich van daaruit met beheerste razernij in de maalstroom van het Baccha naal te storten.... De roes van het Bac chanaal stierf geleidelijk weg, de harts tocht was uitgeleefd. Het stuk naderde zijn einde. Op het punt waar de strijkers van ver de herinnering weerkaatsen aan de onstuimigheid der nachtelijke orgie om dan weg te wijken voor het schemerig ochtendgloren, sidderde Toscanini's stok en begon deze onbegrijpelijke bogen te be schrijven. Het orkest, plotseling verschrikt, volgde nog enkele maten uit gewoonte de vreemde, nu zinloze gebaren van hun maestro. Daarop namen de musici instinc tief de leiding en trachtten vertwijfeld het ensemble te herstellen en het slot saam horig te bereiken, zij het zonder binding door een leider. In de gedempte kakofonie, die volgde, staakte Toscanini zijn diri geren en legde zijn hand over zijn ogen. De musici hielden op. In de zaal viel een vreselijke stilte. Misschien gingen er der tig seconden voorbij, maar het leek een jaar. Toen richtte de maestro zich op en hief zijn stok voor de machtige aanhef van „De Meesterzangers". Nog onvast, maar ritmisch en welluidend genoeg om onmiskenbaar Toscanini te zijn, begon het werk te leven. Het leek dat het onheil be zworen was. Toch, vlak voor het einde, gebeurde het. Toscanini's arm aarzelde, kwam omlaag, hing roerloos neer. De diri geerstok gleed uit zijn handen. Hij stapte wankelend van zijn podium en liep met gebogen hoofd van het toneel, terwijl ach ter hem nog het orkest het triomfantelijk schetterende C-majeur uitjubelde tot be sluit van het voorspel. Het klonk als een gunstig oordeel over de man, die haar zo lang de wonderen der ware muziek had geopenbaard". Drie dagen na het afscheidsconcert kwam hij echter een tevoren aangegane verplichting tot dirigeren in Carnegie Hall na. Het was een programma, dat uit wer ken van Vei-di bestond. „De Toscanini, die daar Un Ballo in Maschera en Aida leidde" aldus besluit Chotzinoff zijn bijzonder lezenswaardige boek „was in alle op zichten de autocraat, de zelfbewuste, on vergelijkbare strijder voor het volmaakte, zoals de wereld hem sinds meer dan een halve eeuw had gekend". Misschien was de beproeving van het openbare afscheid hem teveel geweest. Zyn naam een begrip Hoe dan ook, iedere musicus beschouw de het als een eer, hoe hard en meedogen loos hij iemand terecht kon wijzen, onder de grote Italiaanse maesti-o gespeeld te hebben. Hij regeerde met straffe hand, maar wist een zeldzame glans aan zijn concerten te geven. Hij ging er van uit, dat het mogelijk moest zijn met de grote, hedendaagse orkesten dezelfde zuiverheid en nauwkeurigheid te bereiken als met de uit virtuozen bestaande kleine ensembles van de vorsten uit de achttiende eeuw. Hij kende van ieder instrument de speci fieke geheimen, die hij uitbuitte in vol komen dienstbaarheid aan de scheppingen der componisten, van wie hij bovenal Ver di („een groot componist, een goed mens") aanbad. Zijn afscheid van de Scala in Mi laan nam hij in 1954 met diens „Falstaff". Voor de grillen van solisten had de strenge, despotische, humeurige Toscanini geen enkel respect. Toen een prima donna hem eraan herinnerde bij een aanmerking, dat zij een „ster" was, moet hij geant woord hebben: „Mevrouw, er zijn slechts sterren aan de hemel. Hier beneden zijn wij kunstenaars, goede of slechte. U be hoort bij de slechte!" Hijzelf zal voort leven als een begi-ip: dat van de waarlijke goede kunstenaar, die bij al zijn gevi-eesde eigenzinnigheden uiteindelijk alleen zijn geweten, als musicus gehoorzaamde.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9