Groen Co ZWITSAL Panda en de olie^maömaat Waterstofbom geeft geen garantie voor vrede nu f 24.50 11MS1U r De radio geeft zaterdag schrale huid? In de nacht weer lichte vorst Amerikaans plan voor nabije Oosten is niet zonder risico's 1000 GULDEN BELONING DE LEEUWEN Wereldnieuws Zoolt ió het zo VRIJDAG 18 JANUARI 1957 2 Centrale Verwarming Pow-R-Matic Oliebranders „Het dagboek van Anne Frank" ook in Israel D AMESCO ATS 100% wollen camel Zessen en zevens Spaanse minister zal zijn ontslag niet nemen Gissingen in Madrid over de ware reden MacMillans regering is nu bijna voltallig Tweede ministerslijst bevat 22 namen wk qenééstï m Communistische partij in Oostenrijk gehalveerd Londen zou de dienstplicht door selectie vervangen Bezuiniging op defensie is onvermijdelijk r Engelse kustvaarder in Humber gezonken WIJ RUIMEN ALLES OP! DE KLOMPENCENTRALE ZWAAR WATER J (Van onze correspondent in Washington) „Zowel de Verenigde Staten als de Sov jet-Unie hebben grote hoeveelheden su perwapens en de kracht daarvan is ruim voldoende om een werelddeel te verwoes ten". Dit, een citaat uit het nieuwste boek van de Amerikaanse kerndeskundige dr. Ralph E. Lapp, „Atoms and people" (Ato men en mensen), wiens waarschuwingen men niet in de wind mag slaan. Ongeveer een jaar lang van de topconferentie in Genève tot het najaar van 1956 heeft de publieke opinie in de wereld een periode van betrekkelijk optimisme gekend. In de zomer van 1955 zouden de grote vier het er over eens zijn geworden, dat een oorlog met kernwapens zo verschrikkelijk was „dat het voor iedere partij waanzin zou zijn zulk een strijd te ontketenen. Men be gon, vooral sedert Genève, te schrijven over het „pat" in de kernkrachtmeting over een evenwicht in grootste vernietigings kracht, waardoor de wereldvrede wellicht automatisch kon worden gehandhaafd. Zou de wereld alleen bestaan uit. Ame rika en Rusland, dan zou deze theorie mis schien opgaan: beide landen zouden zich wel driemaal bedenken, alvorens over te gaan tot een oorlog op grote schaal met kernwapens. Amerika en Rusland beslaan echter lang niet de gehele wereldbol en het najaar van 3956 heeft het velen duide lijk gemaakt dat een grote mogendheid ook in dit kerntijdperk nog allerlei kan sen heeft om haar macht en invloed uit te breiden. Wankel evenwicht In de herfst van het vorig jaar, werd het zelfs voor leken duidelijk, welk een invloed de Sovjet-Unie aan het winnen was in het Nabije-Oosten. Die expansie zou na verloop van tijd een enorme machtsver groting van het communisme kunnen be tekenen ten aanzien van de gehele vrije wereld. De afschrikwekkende kracht van een wereldoorlog met kernwapens waar borgt dus nog geen stabiliteit in de inter nationale verhoudingen: integendeel, juist omdat de grote mogendheden beducht zijn een conflict in het groot uit te vechten, heeft de brutaalste thans kans op de halve wereld en wellicht op meer1 Amerika, het enige land, dat effectief kan optreden tegen de Russen, kwam tot het ontnuchterende besef, dat zijn groot arsenaal van superwapens en zijn af schrikwekkende strategische luchtmacht, geen garantie boden tegen een communis tische penetratie, zoals die zich in het Nabije-Oosten aan het voltrekken was. Het omgekeerde kon zelfs het geval zijn. Veronderstel dat Syrië gesterkt door Russische wapenleveranties een aanval doet op Irak. Amerika zou Rusland in zulk een geval waarschijnlijk als de hoofdschuldige zien, maar het zou wel de gelijk aarzelen bij een aanval van Syrië op Irak Moskou en Leningrad met kern wapens aan te vallen. De'verschrikkingen van een derde we reldoorlog zijn zo groot geworden, dat een grote mogendheid aarzelt haar krachtigste vergelding toe te passen. Daardoor krijgt haar rivaal de kans hap voor hap de kleine landen op te slokken: de „patstel ling" (het evenwicht van krachten) werkt ADVERTENTIE BLOEMENDAAL TELEFOON 22143 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.23 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Lichte muziek. 10.45 Buitenlands overzicht. 11.00 De Familie Doorsnee, hoorspel met muziek. 11.30 Viool en piano. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Koorazng. 14.50 Boekbespre king. 15.05 Platen. 15.30 Van de wieg tot het graf, causerie. 15.45 Kamerorkest en solist. 16.30 Is de maat vol?, causerie. 16.45 Lichte muziek. 17.10 Radioweekjournaal. 17.40 Roe meens orkest. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Ballroomorkest. 18.45 Platen. 19.00 Ar tistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, cau serie. 19.40 „Het Evangelie van Johannes", causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Amateurs programma. 22.40 „Samen uit, samen thuis", hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.1r> Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en lit. kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 1145 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin gen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 33.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Gevarieerde muziek. 14.00 Voor de jeugd. 14."0 Engelse les. 14.40 Boekbespre king. 14.50 Amateursuitzending. 15.10 Kron. v. Letteren en Kunsten. 15.45 Amateursuitz. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Voor de jeugd. 17.10 Metropole orkest, klein koor en solist. 17.30 Instr. trio. 17.55 Lichte muziek. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Platen. 18.30 Par'cmentair overzicht. 18.40 Platen. 18.45 Regeringsuitzending. 19.00 Nieuws. 19.10 Kamerorkest en solist. 19.40 Lichtbaken, causerie. 20.00 Uitsl. S.U.S.-loterij. 21.10 Act. 21.25 Gevar. progr. 22.35 Wij luiden de zon dag in! Daarna: Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22— 24.00 Nieuwe platen. TEIEVTSIE (KRO en AVRO) 17.00 Voor de kinderen. 20.00 Journ. en weerber. 20 1522.00 Gevar. programma. BRUSSEL. 324 W 12.v Ork cr-nc. 12 ?n Weerber. 12.34 Ge- orok^n aperitief 12 45 Platen. 13.00 Nieuws 3.11 Radio-almanak 14.30 Journ. 15 00 Pla ten. 15.15 Accordeonrecital. 15.30 Platen 15.45 Accordeonrecital. 16.00 Platen. 16.15 Ork.conc. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Dagk'appcr 17.20 Ad te levavi. 17.30 Gevar.muz. 18.00 Koorzang. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Cabaret. 21.00 Platen. 21.15 Amus.ork. 22.00 Nieuws. 22.11 Verzoekpro gramma. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Platen. als een reuzenparapluie, waaronder ouder wetse veroveringen bedreven kunnen worden. Indirecte agressie Toen president Eisenhower in het begin van dit jaar zijn plannen voor het Nabije- en Midden-Oosten bekend maakte, had hij vooral zulk een indirecte agressie, zoals bijvoorbeeld via Syrië, op het oog. Ook de Sovjet-Unie is beducht voor cenTwereld oorlog met kernwapens en daarom ver wacht men niet dat de Russen rechtstreeks tot een aanval op een van hun buurlanden zullen overgaan. Zij weten in dat geval in een grote oorlog met Amerika gewikkeld te zullen worden. Vandaar dat zij er de voorkeur aan moeten geven bepaalde lan den in het Nabije-Oosten met wapens te versterken. Gaat zulk een land tot een aanval over, dan zal het niet altijd ge makkelijk zijn uit te maken, of het land handelt op instructies van het „internatio naal communisme". Zou echter Irak (om bij dat voorbeeld te blijven) kans lopen overrrompeld te worden door een min of meer communistisch gezind Syrië, dan zou het een goede kans hebben desgevraagd Amerikaanse bijstand te krijgen. Die mogelijkheid tracht de Amerikaanse re gering thans te scheppen, nu zij het plan- Eisenhower in het Congres aanhangig heeft gemaakt. Het is te hopen, dat de Russen zodanig onder de indruk zullen komen van de nieuwste Amerikaanse af- weermaatregelen dat zij van dergelijke penetratie-pogingen zullen afzien. Want, zou een land als Syrië (met communis tische steun) inderdaad in oorlog raken met een land als Irak (gesteund door Amerika), dan zouden de twee grootste mogendheden van de wereld slaags raken. Dulles heeft reeds te kennen ge geven dat in zulk een geval de strijd niet beperkt behoeft te blijven tot het grond gebied der betrokken landen. Ook de ver bindingen en buitenlandse opslagplaatsen zouden aangevallen kunnen worden Opzettelijk vaag Omgekeerd zouden de Russen wellicht van mening zijn, dat de Amerikaanse zes de vloot in de Middellandse Zee voor aan vallen in aanmerking zou komen. Kortom: een lokaal ontbrande strijd, waaraan Rus sen en Amerikanen gaan mee doen. zou zich kunnen ontwikkelen tot de derde we reldoorlog. De voorstellen van Eisenhower kunnen door haar waarschuwende krachteen gunstige afschrikwekkende werking heb ben tegen communistische penetraties, doch de risico's mag men niet onderschat ten. Juist omdat deze risico's bestaan, lijkt het wijs dat de Amerikaanse regering zich niet gebonden heeft tot een haarfijn uitge stippelde gedragslijn voor alle mogelijke gevallen. Critici hebben de plannen „vaag" ge noemd, doch deze vaagheid geeft de re gering de vereiste mogelijkheid tot manoe- vrerén. Het door het Amerikaanse echtpaar Francis Gooddrich en Albert Hackett ge schreven toneelstuk „Het dagboek van Anne Frank", een bewerking van „liet Achterhuis" van het in een concentratie kamp omgekomen Joodse meisje Anne Frank, zal nu ook in Israel worden opge voerd. Het stuk gaat in de nieuw-He- breeuwse vertaling van Nissum Aloni on der regie van Israel Becker op 22 januari in Tel Aviv in première. De hoofdrol wordt vertolkt door de actrice Ada Tal. Op 31 januari zal het stuk voor de Israëlische president Caim Weizmann in Jeruzalem worden gespeeld. ADVERTENTIE aan ieder die kan bewijzen, dat deze aanbieding niet echt is m. 3644 van 57.50 Gen. Cronjéstr. 59 hoek Kloosterstr. ADVERTENTIE v draaiden mij 's avonds voor de ogen, futloos hing in in mijn stoel. Het vele balanswerk kluisterde mij aan mijn bureau, waar ik rekende, rekende en narekende tot alles weer begon te draaien. Nu lees ik in die stoe'. weer rustig mijn krant. De krant waarin ik las over die PRODUX MULTATOR. Deze rekenmachine rekent nu voor mij, hij deelt zelfs, trekt af en vermenigvuldigt. Dat is nog eens tijdsbesparing, accuratesse en efficiency! Dit alles brengt mij de Produx Multator en., rust! En de prijs; net geschikt voor mij, slechts 225. Vraagt ook eens die folder met uitgebreide gegevens rechtstreeks bij de importrice JOS DE SWART Co - Tel. 3430 - Beverwijk MADRID (Reuter). De Spaanse mi nister zonder portefeuille Jose Luis Arrese, die tevens secretaris-generaal van de Fa- langepartij is, zou zijn verzoek om ontslag, dat hij, naar verluidt, de vorige week bij generaal Franco heeft ingediend, hebben ingetrokken. Arrese zou zijn ontslag heb ben aangevraagd omdat Franco de voor stellen tot herziening van de grondwet, clie Arrese heeft ontworpen, niet geschikt achtte. Politieke kringen in Madrid geven twee mogelijke redenen voor het intrekken van zijn ontslagverzoek. De eerste is, dat er wellicht een compro mis is gesloten over de grondwettelijke voorstellen. De tweede kan het verlangen zijn van Arrese en de Falangisten om een gemeenschappelijk front naar buiten te tonen met het oog op de spanning in Bar celona, waar een aantal studenten is ge arresteerd na botsingen tijdens een boycot van openbare vervoermiddelen, die on danks hevige koude en sneeuwval donder dag werd voortgezet. Deze actie is begon nen na de verhoging van de tarieven. De politie van Barcelona zou een man hebben gearresteerd, die informaties inwon over een zogenaamde, door communisten en anderen geleide, beweging om een „nieuwe Spaanse republiek" te stichten. Van onze correspondent in Londen) Premier MacMillan heeft, op de onder ministers na, zijn regering voltooid. De tweede ministerslijst bevat 22 namen. Er zijn twaalf wijzigingen in belangrijke pos ten aangebracht. De grootste verrassing is het vertrek van de assistent-minister van Buitenlandse Zaken, woordvoerder van de regering in het Hogerhuis, de markies van Reading, die sinds 5 951 aan Buitenlandse Zaken was en zijn functie sinds 1953 had bekleed. De beide assistent-ministers van Buitenlandse Zaken zitten nu in het Lager huis. Het zijn commander Nobel, die zich voornamelijk zal bezigheden met de UNO. en de heer Ormsby-Gore, die Europese za ken zal behandelen. Beiden waren reeds voor de reorganisatie van het kabinet in functie. Opvolger van Lord Hailsliam als minister van Miarine is cle Schotse graal van Selkirk. Het Lagerhuis is er allesbehalve op ge brand, dat Hogerhuisleden belangrijke de partementen krijgen toegewezen, omdat zij dan niet rechtstreeks door de gekozen volksvertegenwoordiging ter verantwoor ding kunnen worden geroepen, maar al leen via hun plaatsvervangers. De afge treden minister van Brandstofvoorziening Aubrey Jones kreeg het departement van Militaire Bevoorrading in plaats van de heer Maudling, die benoemd is tot alge meen betaalmeester, een sinecure. Hij wordt woordvoerder in het Lagerhuis voor het nieuwe departement van Energie, welks hoofd, Sir Percy Mills, zitting heeft in het Hogerhuis. Algemeen werd verwacht, dat de woordvoerder in het Lagerhuis Ernest Marples zou worden, vroeger MacMillans rechterhand aan Woningbouw, maar deze werd minister voor PTT. Met de jongste benoemingen heeft Mac Millan weinig of geen rekening gehouden met het jongste verleden, hetgeen als een bewijs van kracht wordt opgevat. Tenslot te was het gehele kabinet verantwoorde lijk voor Suez en na het vertrek va,n Eden heeft de aanwijzing van andere zondebok ken weinig zin. De algemene indruk is, dat MacMillan van zijn regering een goed slui tend team heeft gemaakt, dat in staat is onder zijn krachtige leiding inspirerend te werken. ADVERTENTIE (Van onze correspondent in Wenen) Van de 120.000 communisten die in Oos tenrijk officieel als lid van de partij waren ingeschreven, heeft meer dan de helft zijn lidmaatschap niet hernieuwd. Deze „af val" begon na de ondertekening van het staatsverdrag en zette zich voort na het wegtrekken van de Russische troepen uit Oostenrijk. De grootste verliezen heeft de partij geleden na de gebeurtenissen in Hongarije. Het merendeel van de voor malige communisten blijft partijloos, an deren laten zich als lid van de socialis tische partij inschrijven en een klein deel zoekt zijn heil bij de rooms-kalholieke Volkspartij. De nog overgebleven commu nisten zijn ontevreden over de partijlei ding, die van stalinisme en van een over dreven pro-Russische houding wordt be schuldigd. In deze gehalveerde rijen ziet men in een nationaal communisme de enige oplossing voor de toekomst van de partij. (Van onze correspondent in Londen) Het verluidt, dat de Britse regering in beginsel heeft besloten de militaire dienst plicht in de huidige vorm af te schaffen en te vervangen door een selectie-systeem, dat overeenkomt met de Amerikaanse methode. Overwogen wordt loting in te stellen. Ook denkt men aan de vrijstelling van degenen, die zich bekwamen in tech nische functies, welke groot vakmanschap vereisen, maar er zal voor gezorgd worden, dat de militaire strijdkrachten de grote aantallen technici zullen krijgen die zij no dig hebben. Het nieuwe defensie-systeem zou het zonder grote troepenmacht moeten stellen en gegrondvest zijn op de nieuwste technische wapens. De Labour-oppositie pleit sinds lang voor afschaffing van de dienstplicht, die in Groot-Brittannië in vredestijd nooit heeft bestaan en altijd onpopulair is geweest. De socialisten vinden een selectie-systeem echter niet democratisch. Het plan tot her ziening van de dienstplicht vormt een on derdeel van de bezuiniging op defensie-ge- bied, waarmee nu een begin is gemaakt. Of werkelijke bezuiniging mogelijk zal zijn dient te worden afgewacht, omdat de mo derne technische wapens en het weten schappelijk onderzoek zeer kostbaar zijn. Hoofdzaak zou zijn, dat de defensie, welke 1500 miljoen pond sterling per jaar ver slindt, naar verhouding tweemaal zoveel als in ons land, niet nog duurder wordt. ADVERTENTIE •- .vTi. v Friese beschuit eerlijk overheerlijk In de afgelopen nacht vroor het op de meeste plaatsen 3 tot 6 graden. In de mist, die zich gistermiddag van het noorden uit naar de zuidelijke provincies verplaatste, kwam rijpvorming voor. Het hogedrukge- bied bij Schotland nam verder in betekenis af en verplaatste zich langzaam naar het zuiden. Op het noordelijke deel van de oceaan is de depressie-activiteit sterk toegenomen. Een tamelijk d'iepe depressie bij de zuid punt van Groenland dringt langzaam naar het oosten op, waardoor het zwaartepunt van het hogedrukgebied, dat zich boven Engeland bevindt, vermoedelijk op het Europese continent komt te liggen. Voor bet weer in ons land heeft deze ontwikke ling de komende 24 uur nog weinig beteke nis, zodat de komende nacht opnieuw lichte vorst verwacht kan worden. De neerslag kansen blijven gering. 19 januari Zon op 8.40 uur, onder 17.05 uur. Maan op 22.09 uur, onder 9.48 uur. Maanstanden 22 jan. 22.48 uur laatste kwartier. 30 jan. 22.24 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmoiden Vrijdag 18 januari Hoog water: 5.03 en 17.18 uur. Laag water: 0.47 en 13.08 uur. Zaterdag 19 januari Hoog water: 5.50 en 18.07 uur. Laag water: 1.33 en 13.54 uur. WEERRAPPORTEN (De temperatuur ts van Cl) hedenmorgen 7 uur. cle neerslag van de laatsle ■O d g 24 uur.) So 5'g O CJ u ës Stockholm onbewolkt w -4 0 Oslo mist windst. -9 0.7 Kopenhagen geheel bew. zw 0 0 Aberdeen zwaar bew. w 1 0 Dublin geheel bew. no 4 0 Londen zwaar bew. no 1 0 Brussel onbewolkt on o -7 0 Parijs onbewolkt no -4 0 Bordeaux onbewolkt windst. -8 0 Grenoble nevel windst. -7 0 Nice half bew. nn-w 2 0 Berlijn mist wzw -3 0 Frankfort onbewolkt ono -7 0 München onbewolkt windst. -15 0 Zürich sneeuw ono -11 0,1 Genève geheel bew. n -7 0 Locarno onbewolkt windst. -8 0 Wenen mist nw -14 0 Innsbruck mi-t windst. -19 0 Rome zwaar bew. 110 2 0 Mallorca regen n 5 10 Amsterdam mist no -1 0 Den Helder zwaar bew. z -2 0 Ypenburg mist ono -1 0 Vlissingen onbewolkt no -3 0 Eelde onbewolkt ozo „2 0 De Bilt mist or.o -6 0 Twente mist windst. -4 0 Eindhoven mist no -5 0 Vlv. Z.-Limb mist ono -5 0 24 Toen Panda daar achter de vaten de boosaardige Iseii Grim ontdekt had, her won hij al spoedig zijn kalmte. „V loopt me hier in de weg!", zei hij. „Ik moet die vaten hebben om er onze olie in op te van gen!" „Ik kom niet voor jou - ik kom voor je baas, kleine lummel!", snauwde Isen Grim, terwijl hij met een zekere behen digheid over de stapel vaten klom. Maar daarna trok hij een gemaakt-vriendelijke lach, en tot Joris sprak hij zoetsappig: „Kijk riu toch eens aan, hoe toevallig! Daar hebben we mijnheer Goedbloed, mijn buurman! Ik liep hier toevallig langs, en wat zie ik? Een spuitende oliebron! Gefeli citeerd, buurman, hartelijk gefeliciteerd! Maarehvertelt u eens hoe doet u dat nu eigenlijk?" „Voor ons, intellec tuelen, is het slechts een eenvoudige op gave", antivoordde Joris minzaam. „Men prikke met de wandelstok in de vrucht bare bodemen ziehier het resultaat!" „Maar dan - dan moet ik onmiddellijk naar mijn eigen park om hetzelfde te doen!", riep de valse graaf uit. „De olie prijzen liggen hoog! Jij baadt je hier in de olie en ik heb niets! Dat maakt me kwaad!" „Dat zij u vergund - doch laat u door uw woede niet zozeer verblinden, dat ge mijn nuttige pijpleiding vernietigt!", sprak Joris. Deze terechtwijzing was zeer op zijn plaats; door een slordig gebruik van de ivandelstok bracht hij namelijk juist de begerige graaf ten val over een geheimzinnige buis, die in slordige kron kels door het gebied liep. Den Engelse kustvaarder „Holdernith", van 963 ton, van Londen onderweg naar Goole, in Yorkshire, is donderdag op de Whitton zandbanken in de Humber aan de grond gelopen. ADVERTENTIE Eerste keus braadpannen van 8.50 voor 3.95 Melkkokers van 5.75 voor 2.95 Vierkante stenen botervloot ƒ0.75 Emaille pannen, vanaf 1.95 Lepelrek met 4 lepels 2.95 Prima wringer met bok, samen 55. Trappen, vanaf f 1.60 per trede. Alle soorten en maten in voorraad. Dr. Le(jdsstraat 10 - Haarlem - Tel. 11784 Fijngevoelig. Een blinde professor te Buf falo in de Amerikaanse staat New York heeft een apparaatje ter grootte van een vulpen ontworpen, waarmee blin den kunnen „zien". Het apparaat zet licht om in geluid. Hoe groter de licht sterkte die van een voorwerp wordt op gevangen, des te sterker is het geluid. Het apparaat is zo fijngevoelig, dat de maan „gezien" kan worden en een over drijvende wolk kan worden gevolgd. Verscheurend. In de dierentuin van Frank fort hebben acht leeuwen in de nacht van woensdag op donderdag twee tij gers verscheurd De leeuwen konden de kooi van de tijgers bereiken, doordat een oppasser vergeten had de verbin dingsdeur te sluiten. Drooglegging. De Spaanse regering heeft bekend gemaakt dat de langdurige droogte haar gedwongen heeft de rant soenering van elektriciteit uit te brei den van Barcelona tot Madrid en het kustgebied aan de Middellandse Zee. Er komen twee stroomloze dagen. De etalageverlichting mag niet meer bran den en lichtreclames mogen alleen op zon- en feestdagen aangestoken wor den. De maatregelen zijn nodig omdat het waterniveau in de stuwmeren, die Spanje voor 75 percent van elektrici teit voorzien, gevaarlijk laag is. Doeltreffend. Een naar de Verenigde Sta ten gevluchte Hongaar heeft verklaard dat hij in 1953, toen hij naar een Rus sisch concentratiekamp bij Kiev werd gebracht, tweehonderd Duitse en Spaanse geleerden had gezien van wie de tongen waren uitgesneden en de trommelvliezen waren doorboord om te voorkomen dat zij zouden spreken over het Russische kernonderzoek, waaraan zij gedwongen moeten werken. Oplossing. De correspondent te Sofia van het Warschause jeugdblad „Sztandar Mlodych" heeft bericht dat Bulgarije en de Sovjet-Unie overeen zijn gekomen 15.000 Bulgaarse werklozen in de ooste lijke gebieden van de Sovjet-Unie te werk te stellen. De correspondent schreef dat het, volgens onbevestigde berichten, in hoofdzaak ontslagen hoofdarbeiders en voormalige boeren zouden zijn die in de steden geen werk kunnen vinden. In het begin van de lente zouden de eerste transporten uit Bulgarije vertrekken. Storm. Als gevolg van een storm, die de 'Canarische eilanden heeft geteisterd, zijn 26 mensen om het leven gekomen. Twee huizen, die werden bewoond door vijftien personen spoelden weg. Ver scheidene personen worden nog vermist. De storm heeft tevens ernstige schade toegebracht aan de bananen-aanplant. Uilenspiegel. „Eulenspiegel", het enige sa tirische tijdschrift in Oost-Duitsland, is opgehouden met critiek op het Oost- duitse régime. Op de voorpagina van de laatste nummers van het blad staan alleen nog maar anti-westelijke kari katuren. Oneerbiedig. „Neues Deutschland", het partijorgaan der Oostduitse communis^ ten, verheft zijn stem tegen het „gebrek aan eerbied" voor het regime waarvan sommige middelbare scholieren blijk geven. Met name wordt hun „onver- '5' sëhilligheid ten aanzien van gemeen schappelijk bezit verweten, minachting voor produktieve arbeid -en ongepaste trots tégenover nederige arbeiders". Krijgsgevangen. De UNO-commissie voor krijgsgevangenen deelt in haar jaar verslag mede, dat gedurende het afge lopen jaar 13.568 Duitse en 2.991 Ja panse krijgsgevangenen door commu nistische landen zijn vrijgelaten. Vol gens West-Duitsland worden nog 1.594 Duitse krijgsgevangenen in communis tische landen vastgehouden en is over het lot van 123.230 anderen niets be kend. Japan deelde mede, dat nog 44 Japanners in communistisch China wor den vastgehouden en dat van 35.565 anderen niets bekend is. Ontvreemd. De Italiaanse politie zoekt naar een portret van prins Rainier en prinses Grace van Monaco, dat uit het atel'ier van de Italiaanse schilder Mario Raimondo in Ventimiglia is verdwenen. Het. schilderij is een geschenk van Italiaanse toeristische bureaus ter ge legenheid van de geboorte van het kind van de prins en prinses, die spoedig wordt verwacht. Verwachting. De namen van de in Monaco verwachte vorstelijke baby zullen, in dien het een jongen is, luiden Gre- goire, Georges, Pierre, Richard. Indien het een meisje is, Caroline, Louise. Marguerite. Prins Rainier maakte op een persconferentie bekend, dat een jongen de titel erfprins zal krijgen. Een meisje zal alleen prinses Caroline wor den genoemd. NAARMATE er meer ontdekkingen worden gedaan, winnen allerlei onder werpen aan belangwekkendheid. Een ty pisch voorbeeld hiervan is wel het water, een zo algemeen bekende stof, dat we reeds lang ineenden hiervan alles te weten. Door de ontdekking van het zware water en de vreemdsoortige gedragingen daarvan, zijn echter een paar leemten in onze kennis aan de dag getrer den, die het water als onder zoekingsobject aanzienlijk in teressanter hebben gemaakt dan het voorheen was. Wat zwaar water eigenlijk is, behoeven we na de vele publicaties van de laatste tien jaren wel nauwelijks te vertellen. Zoals bekend, wordt een watermolecuul gevormd door 2 atomen waterstof en 1 atoom zuur stof. Is één van deze atomen een isotoop, dan spreekt men van een zwaar-water- molecuul. Nu is de zaak natuurlijk weer niet zo eenvoudig als we hier doen voorkomen, want van waterstof van 3 isotopen be kend, evenals van zuurstof, zodat 18 ver schillende molecuulsoorten kunnen voor komen. We zullen al die verwarringwek kende mogelijkheden echter laten voor wat ze zijn en van zwaar water spreken, als de componenten door één of meer isotopen van waterstof of zuurstof worden gevormd. Belangwekkend blijft het dan nog, te weten waarom dit water als zwaar water te boek staat. De oplossing hiervan is even eenvoudig als vernuftig. Want toen in 1932 werd ontdekt, dat gewoon water voor on geveer 0,02 percent was gemengd met een ander soort water, dat in hoofdzaak de zelfde eigenschappen heeft, maar een ho- A ger soortelijk gewicht bezit, werd deze nieuwe watersoort als zwaar water aan geduid. Eenvoudiger kan het dus niet. Dit .zware water, dat een kwart eeuw geleden nog een curiosum was, maar thans In vrij grote hoeveelheden wordt aange maakt, blijkt in geweldige hoeveelheden over de gehele aarde voor te komen. Im mers, wanneer ongeveer 0,02 percent van alle water door zwaar water wordt ingenomen, hebben we méér van deze stof dan enig land zichzelf ook maar zou kunnen toewensen. De moeilijkheid is echter weer de winning, waarover we thans niet zullen spre ken, omdat er nog een paar merkwaardig heden te vermelden zijn. Zwaar water komt namelijk in de natuur niet in de zelfde concentraties voor. De belangrijkste scheiding tussen water en zwaar waler blijkt in de natuur op te treden bij ver damping van water en condensatie van waterdamp. Dientengevolge mogen we ver- ivachten, dat regen arm is aan zwaar wa ter. Onderzoekingen hebben echter aan getoond, dat regen bij het begin van een bui rijker aan zwaar water is en daarna minder zwaar water dan normaal gaat bevatten! Mensen en dieren drinken water, waar van een deel in het lichaam verdampt, wat dus een verrijking aan zware isotopen in hel lichaam geeft. Niettegenstaande deze veronderstelling blijkt koemelk een gerin gere hoeveelheid zwaar water te bevatten, mensenmelk daarentegen aanzienlijk méér! Hiermee zijn de zwaar water curiosa nog niet uitgeput. Daarover morgen. II. Petition

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2