„Door financiële maatregelen raakt de gemeente in benarde toestand" SCHOUS In afgelopen jaar kwamen minder woningen gereed dan in 1955 slagers-halfwas Burgemeester van Bloemendaal: Vondelschool in Aerdenhout mag niet worden uitgebreid Stijging aantal woningzoekenden CJ.M.V.-Bloemendaal krijgt hobbyclubs Halve villa Jos. v. Bodegraven winkelpand met woonhuis Balans-Opruiming BABY- EN KLEUTERTEXTIEL-AFDELING OP ALLE TEXTIEL 10% KORTING VRIJDAG 18 JANUARI 1957 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 BLOEMENDAAL IN CIJFERS NIEUWE UITGAVEN Huldiging van twee P.E.N.-jubilarissen Bedriegelijke bankbreuk van bijna een halve ton Gerepatrieerden en de Ouderdomswet Lijk van bejaarde man opgehaald Bijeenkomst in Amsterdam van oud-verzetslieden Verhoogde subsidie voor Chr. Militair tehuis Apartheidspolitiek scherp veroordeeld Scheepvaart Kinder- en Wandelwagens /i fa.JMSciwus IN DE DONDERDAG GEHOUDEN vergadering van de gemeenteraad van Bloe mendaal heelt burgemeester dr. D. H. Peereboom "Voller tijdens zijn nieuwjaarsrede de aandacht gevestigd op het feit, dat Bloemendaal door nieuwe financiële maat regelen van overheidswege in een benarde toestand zal geraken. Bloemendaal draagt per hoofd f 266 bij aan het gemeentefonds en ontvangt uit dit fonds slechts f 47,80 per hoofd terug. Een bedrag van vierenhalf miljoen gulden word bijeen gebracht voor andere gemeenten, waardoor deze een behoorlijk financieel gunstige toestand kunnen bereiken. Bloemendaal is dus de dupe van de reeds sedert 1943 bestaande financiële verhouding tussen rijk en gemeenten. In zijn rede besprak de burgemeester de ondernemingsbelasting en de beste dingsbeperking, twee punten die dit jaar van groot belang zijn voor de gemeente- financiën. In de afgelopen jaren werden de batige saldi van de gemeente-rekenin gen steeds minder. Een tekort is te ver wachten en het zal moeilijkheden op leveren dat te dekken. Op de begroting te bezuinigen zal niet gemakkelijk zijn. De burgemeester besprak de schulden last van Bloemendaal, die in verhouding met andere gemeenten niet groot is. Zo is de schuld per inwoner in Bloemendaal f 193, in Velsen f 826. Toch worden in Bloemendaal bijzonder weinig kapitaals- werken uitgevoerd. Bloemendaal krijgt weinig kans dat te doen, omdat de uit kering uit het gemeentefonds beneden de grens is gebleven. Verhoging van de uit kering mag daarom niet alleen een ver zoek worden genoemd maar men dient eerder te spreken van een recht. Spreker herinnerde er aan, dat voor 1953 nieuwe maatregelen te verwachten zijn, als het rapport van de commissie-Oud uit gewerkt wordt. Zo ver is het nog niet en het is nog niet bekend welke maatregelen genomen zullen worden. De boventallige leerkrachten zullen mogelijk niet gehand haafd kunnen blijven, zodat de gemeente moet nagaan of het instituut al of niet in stand kan blijven. De burgemeester zeide, dat het niet mogelijk is op de nog on bekende maatregelen vooruit te lopen, maar in ieder geval zal de gemeente in de naaste toekomst de financiële toestand met zorg onder ogen moeten zien. Bouwn ijverh ei d Ten aanzien van de bouwnijverheid in Bloemendaal merkte de burgemeester op, dat het er op lijkt, dat die in de gemeente eerder wordt afgeremd dan bevorderd. Het landelijk beleid is niet juist. Bij de ge meente ontbreekt het niet aan activiteit, maar het is bijna niet mogelijk om tot de bouw van woningen over te gaan. Een ander punt bij de woningbouw is het huizentype. Velen prefereren een bun galow; in hoeverre dit systeem toegepast dient te worden is een kwestie van beleid. Overal in de gemeente past een dergelijke bouw niet. Streekplan De burgemeester besprak in het kórt ook het ontwerp-streekplan Zuid-Kerine- merland, waarover in het afgelopen jaar zoveel te doen is geweest. Bloemendaal is goed voor de dag gekomen met zijn be zwaarschrift, dat goed gefundeerd is. Het is niet de bedoeling van het bezwaar schrift critiek uit te oefenen, het gaat' er om de betrokkenen er op te wijzen wat er in de gemeente leeft en wat van belang is voor de toekomst. Daarom zijn nieuwe plannen ingediend. Daarbij is in het bij zonder de aandacht gevraagd voor de re creatie. Vondelschool Van provinciewege is gewaarschuwd er rekening mee te houden, dat niet tot uit breiding van de Vondelschool in Aerden hout kan worden overgegaan. Dit houdt in, dat de provincie haar plannen voor de aanleg van een verkeersweg in Aerden- hout-Noord naar Zandvoort handhaaft Parkeergelegenheid De politie heeft een telling gehouden van het aantal geparkeerde auto's op straat. Het bedraagt tweehonderden vijf. In Overveen en Bloemendaal staan er honderdzestig op straat en in Aerdenhout en Vogelenzang vijfenveertig. In de om geving van de Prins Hendriklaan staan er vierentachtig, op de Kleverlaan en de Iepenlaan dertig, in de omgeving van de Braziliëlaan achtentwintig en nabij de Spiegelenburghlaan vierentwintig. Vol gens de burgemeester is het noodzakelijk bij het maken van uitbreidingsplannen aandacht te besteden aan parkeerruimte. Jeugdbaldad igheid De burgemeester verklaarde, dat de jeugdbaldadigheid met vijftien percent is afgenomen. In de Paasvakantie is de bal dadigheid het grootst; des zomers heeft de jeugd voldoende gelegenheid om te spelen. Gepoogd moet worden de jeugd in de Paasvakantie in goede banen te leiden. Bevolking Het aantal inwoners bedroeg op 31 de cember 1956 19.680 (een jaar tevoren 19.755), een vermindering dus van 75. In !955 was er een toename van 44. Het ge boorteoverschot was 28 (57), het vertrek- overschot 103 (13) en het vrouwenover schot 2.546 (2.728); de gestichtsbevolking be haal Ziekenhuis 1.564 (1.627); 162 (163) hu- droeg 2.384 (2.473), waarvan in 't Provin- welijk'en werden gesloten en zes buiten landse huwelijken ingeschreven; het aan tal echtscheidingen bedroeg 17 (13). Minder kinderen dan in 1955 De burgemeester vestigde er de aan dacht op, dat het aantal kinderen tot vijf jaar minder bedraagt dan in 1955. Het was °P 31 december j.l. 1275 en een jaar te- vpren 1540. Het aantal inwoners boven vijfenzestig jaar neemt toe en vormde der tien percent van de bevolking. De groot ste bevolkingsgroep wordt gevormd door de inwoners van vijftig tot vijfenzestig Jaar en bedraagt 1450; dit aantal is groter dan het aantal kinderen tot vijf jaar. Het aantal leden van de gestichtsbevolking is verminderd en daardoor het aantal in woners van Bloemendaal. Ook vertrokken vele huispersoneelsleden uit de gemeente. Voorts vroeg de burgemeester de aan dacht voor de stijging van het aantal ze dendelicten. De sexuele misdrijven stegen van eenendertig tot vierenveertig en vor men ongeveer een vijfde deel van het aan tal misdrijven (191). Spreker achtte het noodzakelijk, dat de bevolking wordt in gelicht over gevaren voor de jeugd en was van mening, dat er een taak voor de kerk, scholen en jeugdverenigingen ligt om op bijeenkomsten voorlichting te geven. Tenslotte sprak de burgemeester de wens uit, dat Bloemendaal een aantrek kelijk woonoord van Zuid-Kennemerland zal blijven en riep de medewerking van de raad in daaraan mee te werken. De heer Smidt van Gelder dank te de burgemeester namens de raad voor het gesprokene en bood het college de beste wensen aan voor 1957 bij het vol brengen der niet gemakkelijke taak. De financiële nood der gemeenten wordt hoe langer hoe groter. Dit spreekt in het bij zonder voor Bloemendaal. Zoals de burge meester opgemerkt heeft draagt de be volking een groot bedrag in het gemeente fonds bij, maar de gemeente krijgt weinig terug. Bloemendaal deelt deze positie met andere gemeenten. Het verdient aanbe veling na te gaan op welke wijze kan wor den samengewerkt. Spreker hoopte, dat de plannen tot bouwen van woningen ver wezenlijkt kunnen worden en dat met het indienen van het bezwaarschrift wat be reikt kan worden ten aanzien van het streekplan. Het plan wordt vastgesteld door personen, die niet voldoende op de hoogte kunnen zijn van de materie, maar spreker sprak de wens uit, dat er van het plan iets goeds terecht zal komen. Speelplaats Kinheimpark Bij de gemeenteraad waren adressen van enige inwoners van het Kinheimplein binnengekomen, houdende bezwaren tegen het maken van een kinderspeelplaats op het Kinheimplein. B. en \V. stelden voor deze adressen in hun handen te stellen ter afdoening. Mr. Vliegen (Arbeid) meende, dat het noodzakelijk is in de omgeving van het plein een kinderspeelplaats te maken, daar net terrein voor kleine kinderen be stemd wordt verwachtte hij weinig lawaai en geen hinder voor omwonenden. Burgemeester dr. Peereboom V o 1- 1 e r merkte op, dat adressanten het plan niet kennen. Als zij zich eerst op de hoogte hadden gesteld, dan hadden zij de rekwes ten niet ingezonden. Er wordt een klein gedeelte gereserveerd voor jeugdige kin deren. Het is te verwachten, dat de op geschoten jeugd zich daar niet zal ophou den. Het plantsoen blijft bestaan. Dien overeenkomstig besloot de raad. Bü de gemeente Bloemendaal stonden op 1 januari 1956 397 woningzoekenden in geschreven en op 31 december 464; het aantal nam met 17*/# toe. Er kwamen 37°/u minder woningen dan in 1955 gereed. Het aantal zeer urgente gevallen van woning zoekenden steeg van 92 tot 126; dat van minder dringende gevallen van 306 tot 338; dat van woningzoekende ingezetenen n 271 tot 312; dat van woningzoekenden uit andere gemeenten van 126 tot 153. De vraag naar arbeiderswoningen steeg van 105 tot 113; naar kleine middenstands woningen van 214 tot 242; naar grote mid denstandswoningen van 73 tot 97; naar duurdere woningen van 5 tot 12. vHet aa.ntöl .verleende huisvestingsver gunningen bedroeg 848 (1039): Er vestigden zich 359 (503) gezinnen. In 1956 kwamen 66 woningen tot stand en er werden plannen gemaakt voor de bouw van 106 woningen, waarvan in uit voering zijn 67. Plannen voor de bouw van 36 woningen aan de Bovenweg en de Don- kerélaan zijn ingediend bij Wederopbouw; de drie woningwetwoningen aan de Graaf Florislaan zijn opgehouden. Voorts zijn in de vrije sector in voorbereiding of reeds in uitvoering de bouw van een flatgebouw aan de Dompvloedslaan en de Kleverlaan, alsmede 68 woningen door particulieren. Publieke werken Onder leiding van de dienst van Publie ke Werken zijn wegen, voet- en rijwielpa den aangelegd of hersteld over een lengte van 64.000 m2. Het aantal straatlantaarns bedraagt 1782 (1682); 320 armaturen wer den vervangen door T.L.-armaturen en dit aantal bedraagt thans 630. Tijdens de rioleringswerkzaamheden werd vernieuwd of aangelegd 1720 meter. De bestaande rio lering beslaat 54.220 meter. In uitvoering is thans dé vernieuwing van de riolering in de Julianalaan en omgeving (2100 me ter). 4 De vuilnisstortplaats aan de Zeeweg, die in 1955 in gebruik is genomen, voldoet goed. Gedeputeerde Staten hebben de voor twee jaar geldende vergunning verlengd. Politie Het aantal gepleegde misdrijven bedroeg 191 (177), waarvan werden opgelost 81 (73); de overgrote meerderheid werd ge vormd door diefstallen, namelijk 108 (111). Het aantal sexuele misdrijven steeg van 31 tot 44. Er werden 1681 (1806) overtredingen ge constateerd, waarvan 1471 (1563) verkeers overtredingen. Er deden zich 302 (268) verkeersongeval- „Dreigend dreunen de tam-tams" door Junius Ingerman (bij Scheltens en Giltay te Amsterdam verschenen). Liefde voor de zwarte mensen bracht Junius Ingerman tot een diepgaande bestudering van hun in nerlijk en van de daarmee gepaard gaande uiterlijkheden in zeden en gewoonten, waardoor hij een analyse vond, die in dit boek als een waarschuwing wordt weerge geven. De schrijver signaleert de tekenen van verzet in Afrika, verklaart de aanlei ding tot dit verzet uit de fouten der blan ken en tracht begrip te wekken voor de genen, die als pioniers reeds sinds jaren hun christelijke opvattingen in het Zwarte Werelddeel tot gelding brengen. Dat hij op deze wijze in conflict komt met veel wat de regering van de Unie van Zuid-Afrika pro pageert en in praktijk brengt, behoeft geen betoog. Dit boek levert geen doorwrochte weerlegging van de; apartheidsprincipes, noch een duidelijke oplossing van de voor liggende vraagstukken langs andere weg, doch het stelt het probleem in zijn eenvou digste vorm, het christelijke beginsel tegen over de regelrecht onchristelijke wijze van handelen die blanken in Afrika tot een ge woonte is geworden. Daardoor versterkt het ongetwijfeld in niet geringe mate het kamp der strijders tegen onrecht en dwa lingen ten opzichte der kleurlingen. En dat is een verdienste. Het boek is rijk geïllus treerd en zeer leesbaar ingedeeld al vormt het geen documentair gheel. Daarvoor is de stof te zeer incidenteel gekozen en de anekdotische vorm te veel vooropgesteld. len voor, waarvan geen enkel (in 1955 twee) met dodelijke afloop. Gas en water Het opgepompte water daalde met 36.000 m3 of 5°/n vergeleken met de hoe veelheid water in 1955, die 729.892 m3 be droeg. De hoeveelheid ingekocht gas nam toe met 218.000 m3 of 7%. De gastarieven moesten worden verhoogd. Onderwijs De huisvesting van het onderwijs onder vindt nog steeds stagnatie door de vele administratieve voorschriften, waaraan dient te worden voldaan alvorens tot de bouw van scholen te geraken. Zeven les lokalen moesten worden bijgebouwd, één vergroot, drie lokalen zijn in aanbouw. Het aantal leerlingen bedroeg 4950 (4764), waarvan 51% uit andere gemeenten. Dit percentage bedraagt voor de drie ulo scholen zelfs 79. Hedenmorgen zijn de heren J. II. van Dam, hoofdopzichter bij het PEN te Bloe mendaal, wonende Kralenbergstraat 5 lo Velsen-Noord en A. W. R. Siebenlisf, bu reelambtenaar-B bij genoemd bedrijf, wo nende Zeestraat 229 te Beverwijk, ter ge legenheid van hun zilveren jubilea bij het P.E.N. door de directie ontvangen en ge feliciteerd door de directeur ir. J. den Boesterd, die hen tevens de gebruikelijke gratificatie overhandigde. Van het provin ciaal bestuur was er voor hen een bloe menhulde. De heer Van Dam recipieert hedenmid dag in „Watervliet" te Velsen, waar hij namens de jubileumcommissie zal worden toegesproken door de heer M. O. W. van Geytenbeek. De heer Siebenlist zal vanmiddag na mens het jubileumfonds te zijnen huize gecomplimenteerd worden door de heer L. Kroon. De politie heeft de 48-jarige smid J. H. S. wegens bedrigelijke bankbreuk ten be drage van 47.000 aangehouden. Toen S. in maart 1956 failliet was gegaan, heeft hij goederen „voor een appel en een ei" van de hand gedaan en zo de crediteuren be nadeeld. Voorts kocht S. op naam van zijn schoonzoon L. H. R. een auto, een radio en een televisietoestel In het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer over de begroting van Maatschap pelijk Werk wordt onder meer gevraagd of het juist is, dat een algemene maatregel van bestuur zal worden uitgevaardigd op grond van de Algemene Ouderdomswet ten behoeve van uit Indonesië gerepatrieer den. Men had namelijk vernomen, dat voor Nederlanders, die vóór de souvereiniteits- overdracht alsmede voor hen die binnen tien jaar na de souvereiniteitsoverdracht naar Nederland kwamen of nog zullen ko men, voor de toekenning van het ouder domspensioen het wonen in Indonesië zou worden gelijkgesteld met het wonen in Ne derland bij de beoordeling van de vraag, of zij na hun 59ste jaar reeds zés jaar in Nederland hebben gewoond. Vele leden vroegen de minister haar zeer bijzondere aandacht te blijven besteden aan de naar ons land overgebrachte Hon gaarse vluchtelingen. Zij spraken daarbij de wens uit, dat de streng ambtelijke rege len met de gewenste soepelheid zullen worden toegepast, opdat het gastvrije Ne derland voor deze ongelukkigen inderdaad een gelukkigmakend toevluchtsoord zal zijn. KONINGIN EN PRINS TE LONDEN Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn donderdag met een militaire Dakota op het militaire vliegveld Northolt te Londen aan gekomen Het vorstelijk paar, dat een be zoek brengt aan de Engelse koninklijke familie in verband met het overlijden van de graaf van Athlone, zal de terugreis niet gezamenlijk maken. Koningin Juliana keert vandaag naar Nederland terug; Prins Bern hard woont zaterdag te Windsor de ter aardebestelling bij op Windsor Castle. Donderdagmiddag; heeft de Haarlemse politie het stoffelijk overschot van de 71- jarige heer W. van Poorten, die reeds ruim drie weken werd vermist, uit de Brouwers vaart in Haarlem opgehaald. Voorbijgangers zagen omstreeks vier uur een lichaam in de Brouwersvaart drijven en stelden de politie hiervan op de hoogte. Het stoffelijk overschot is naar het St. Elisabeths gasthuis overgebracht. Uit een onderzoek bleek, dat er geen redenen be staan om aan te nemen, dat er misdaad in het spel was. De mogelijkheid wordt niet uitgesloten, dat de heer Van Poorten door de duisternis misleid te water is ge raakt. De afdeling „Bloemendaal" van de C.J.M.V. heeft grote plannen. Met ingang van 1 februari wil deze Christelijke Jonge- mannenvereniging aldaar namelijk naast het gewone jeugdwerk beginnen met een drietal hobby-clubs, te weten een foto club, een radioclub (die al veertien dagen aan de gang is omdat de jongens eenvou dig niet langer konden wachten) en een tafeltennisclub. De landelijke C.J.M.V. is een interkerke lijke vereniging. Het ligt in de bedoeling dat aan deze clubs jongelui van alle ge zindten kunnen deelnemen, aan de clubs voor fotografie en tafeltennis ook meisjes. Het bestuur van de afdeling Bloemendaal wil er gemengde clubs van maken, iets wat in landelijk verband bij deze vereni ging tot nu toe altijd op bezwaren heeft gestuit. De afdeling Bloemendaal bestaat al zes enzeventig jaar. Het is een bloeiende af deling. De landelijke bond bestaat al meer dan honderd jaar. De afdeling Bloemen daal is steeds met haar tijd meegegaan en bestaat uit een drietal clubs, namelijk voor de leeftijd van twaalf tot veertien jaar, met vijftien jongens, veertien tot zestien jaar met vijftien jongens en zestien tot achttien jaar met tien jongens. Jongelui van achttien jaar en ouder gaven leiding aan deze veertig jongens. Maar ongeveer twee jaar geleden kwam er een kink in de kabel omdat diverse leiders verhuis den of onder dienst moesten. Het bestuur, bestaande uit de heren F. E. Backhuys, voorzitter, F. A. van Beem, secretaris en J. M. Vermeer, penningmeester, zon op middelen om de leemte in het jeugdwerk te Bloemendaal aan te vullen. Met besloot de jongens en meisjes scheppend werk te laten verrichten. De heer J. Sieswerda, radio-technicus te Bloemendaal heeft zich belangeloos beschikbaar gesteld als vak kundige de radioclub te leiden, daarbij door de heren J. M. Vermeer en J. F. Kroone jr. bijgestaan. Ook voor de foto club heeft men deskundige helpende han den. Verder zullen de heren A. Kranen burg en D. van Beem daar leiding geven. De tafeltennisclub staat onder leiding van de heren W. L. de Graaf en R. Wieldraaier. Organisatorisch en financieel komt er natuurlijk bij deze clubs heel wat kijken. Zo moeten de leiders, die thans voor het bestaande jeugdwerk al twee avonden per week afstaan, zich nog een derde avond disponibel stellen. Wat de financiën be treft is men gaan praten met de Hervorm de Jeugdraad, die bereid was een bijzon dere subsidie beschikbaar te stellen om de eerste kosten te dekken. Daarbij komt dan de subsidie van gemeentewege, zodat men in elk geval met de hobbyclubs kan gaan werken. De deelnemers aan de clubs betalen een kwartje per les en krijgen het materiaal tegen inkoopsprijs. Niette min zullen giften van particuliere zijde voor dit mooie werk, waarbij de sportieve, de technische en de culturele vorming van de jeugd op de voorgrond staat, zeer wel kom zijn. De radiobouwclub komt eenmaal per week, op vrijdagavond, in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan bijeen. Jongelui bo ven de vijftien jaar kunnen daar zelf ver sterkers, radio's en microfoons leren bou wen. De fotoclub komt eens in de veertien dagen, op donderdagavond bijeen. Men wil daar later ook exposities aan verbin den, waar de foto's door een deskundige jury zullen worden beoordeeld. Voor de tafeltennisclub zijn drie tafels in het Jeugdhuis beschikbaar, elke maandag avond zal er gespeeld worden in twee groepen, namelijk van zeven uur tot half negen voor jongelui van vijftien tot acht tien jaar en van half negen tot tien uur voor ouderen. Bij voldoende belangstel ling zal in september aan de tafeltennis- competitie worden deelgenomen. Voor de radiobouwclub zijn al acht deelnemers. De fotoclub, die ook de beschikking over een donkere kamer zal krijgen, telt reeds tien leden. Het is te wensen dat de jeugd in Bloe mendaal dit initiatief door een grote be langstelling voor de hobbyclubs naar waarde zal weten te schatten. Er zal on der de Bloemendaalse jeugd en op enige scholen een folder over dit werk verspreid worden. Morgen, zaterdag 19 januari, wordt om acht uur in het Concertgebouw te Anas ter- dam een bijeenkomst gehouden onder auspiciën van de Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet Nederland. Tijdens deze bijeenkomst spreken de heren G. Ritmeester, landelijk voorzitter van de NFR en lid van de Tweede Kamer, en J. H. Scheps, lid van de NFR en Tweede Ka mer, over respectievelijk „Samenwerking van alle oud-verzetsmensen" en „Behoud van de vijfde mei als nationale feestdag". Het Noordhollands Philharmonisch Orkest speelt tijdens de bijeenkomst werken van Mozart, Beethoven,Smetana en Peter van Anrooy. B. en W. van Haarlem stellen de gemeen teraad voor de aan de Vereniging „Christe lijk Tehuis voor Militairen" voor 1957 toe gekende subsidie te verhogen van één tot tweeduizend gulden. Daar de vereniging enige initiatieven heeft genomen, gericht op de vrije tijdsbesteding en het geestelijk welzijn van de te Haarlem gelegerde mili tairen, heeft zij de gemeenteraad gevraagd de subsidie te verhogen. Bij de ingebruik neming van een nieuw gódeelte van het huis aan de Jansweg op 1 november j.l. hebben wij mededelingen gedaan over het werk. Cursussen op cultureel gebied wor den gehouden en hulp wordt verleend bij studie en verdere voltooiing van vakoplei ding. Lesing „Weten en Werken" In het gebouw der Vrijzinnig Hervorm den te Haarlem heeft de heer K. R. Junius Ingerman voor de leden van „Weten en Werken" een inleiding gehouden over „Het negervraagstuk". In een boeiend betoog heeft spreker de achtergronden van de rassenpolitiek in Zuid-Afrika uiteengezet. Hij doorspekte zijn betoog met talrijke geestigheden, die hij putte uit zijn lang durige omgang met de negers. De heer Junius Ingerman wees erop, dat het grond probleem van het rassenvraagstuk is het gebrek aan liefde en christelijke geest. „Nog vijftien jaar en er is geen blanke meer in Afrika", is een gedachte, die bij vele Afrika-kenners leeft. Het is de me ning van Albert Schweitzer, dat een totale verdrijving van de blanken uit Afrika mogelijk nog te keren is; doch dan zal men eindelijk christelijk moeten worden, want aan christelijke liefde heeft het in Afrika ontbroken. „Je kunt in Zuid- Afrika niet leven als waarachtig christen", zei de heer Junius Ingerman die de apart heidspolitiek scherp veroordeelde. De in leider schetste, hoe honderden negers in het land van Strijdom in concentratie kampen leven. Tien a twaalf personen wonen in een hut van afgedankte benzine- blikken dicht opeen. Voor 450 mensen is slechts één waterkraan beschikbaar. Dag en nacht leven man en vrouw met hun kinderen in een kleine ruimte; de kinderen worden hierdoor reeds vroeg geconfron teerd met dingen, waarvoor zij nog niet rijp genoeg zijn. Dronkenschap en vele ziekten komen veelvuldig voor. Om negen uur 's avonds dienen de negers achter het prikkeldraad te zijn. „Het erge is, aldus de inleider, dat het christendom deze schanddaden dekt. 's Zon dags zit die regering van de rassenpolitiek onder het gehoor van de dominee." Ook in de protestantse kerken in Zuid-Afrika is de apartheid doorgevoerd, echter niet in de rooms-katholieke kerken. In de pro testantse kerken komen 's morgens de blanken en 's middags de negers bijeen Maar de dominee, onder wiens gehoor de heer Junius Ingerman zich bevond, bad tijdens de dienst voor de blanken „Onze Vader" en in de kerkdienst voor de ge kleurde bevolking „De Vader", want God is alleen de Vader van de blanken. Waarderend sprak de inleider over het geen in de Belgische Kongo tot stand wordt gebracht. Toen Koning Boudewijn aan dit gebied een bezoek bracht, liet hij zich aan negers voorstellen en ontving de communie uit handen van een negerpriester. In Zuid- Afrika zijn echter ook predikanten, die het met de apartheidspolitiek niet eens zijn. De inleider wees erop, dat de re geringsleiders van dat land leven vanuit een groot geloof. Doch zij houden vast aan de Oud-Testamentische vervloeking van Cham en daarom zijn zij er heilig van overtuigd, dat men de negers niet als zijn naasten behoeft te beschouwen. De heer Junius Ingerman zette tenslotte uiteen, dat de rassenwetten in Zuid-Afrika de zelfde zijn als die welke voor de oorlog in Duitsland werden ingevoerd. De rassen politiek van Strijdom is dan ook fascis tisch. De inleider vertelde van zijn gesprekken met Albert Schweitzer en van zijn ont moetingen met vele vooraanstaande Zuid afrikaners. Tenslotte zei hij, het als een zending te beschouwen tegen de rassen politiek te protesteren, want „hier worden duizenden mensen als vee behandeld" Na de pauze vertoonde de inleider een aantal lichtbeelden die het gesprokene dui delijk illustreerden. Alwaki, pass. 16 Kp. Dc Goede Hoop n. Bushlre. Amstelstad, 16 v. Bermuda n. Houston. Axeldijk, 16 te Antwerpen. Amstelland, 16 v. Amsterdam n. Hamburg. Amstelpark, 16 v. Amsterdam n. Dakar. Aldabi, pass. 17 St. Vincent n. Las Palmas. Amstelslot, pass. 17 Singapore n. Bombay. Argos, pass. 17 Gibraltar n. R'dam of A'dam. Aagtedijk, pass. 16 Beachyhead n. Genua. Annenkerk, 17 te Takubar v. Shanghai. Akkrumdljk, 17 te Philadelphia. Alhena, 16 te Rosario. Amerskerk, 16 te Durban. Adonis. 17 v. Amsterdam n. Hamburg. Amor, 17 v. Izmir n. Cavalla. Angolakust, 17 v. Antwerpen n. Dakar. Aagtekerk, 17 te Porto Grande. Albireo, 18 v. Lissabon n. Boulogne. Algenib. pass. 16 Kp. Finisterre n. Rio de Jano. Arkcldijk, 18 te Kaapstad. Alblasserdijk, 17 te Rotterdam. Billiton, 16 te Amsterdam. Banda, 16 te Dakar v. Amsterdam. Bantam, 17 te Singapore v. Belawan. Bawean, 17 te Chittagong verw. v. Singapore. Britsum, 16 580 m. n.o. Flores n. Batonrouge. Beninkust, 17 te Antwerpen. Bloemfontein, 17 te Antwerpen. Banka, 17 te Amsterdam. Bintang. 16 te Halifax n. Boston. Baarn, pass. 17 Flores Az. n. Curasao. Breda, 18 v. Caldera n. Antofagasta. Caltex Nederland. 16 v. Rotterdam n. Fredericia. Ceronia, 16 v. Curagao n. Rio de Janeiro. Cinulia, pass. 17 Fayal n. Curagao. Clavella, 17 v. Singapore n. Rangoon. Caltex Leiden, 16 te Sidon v. Pernis. Caltex Pernis, 16 45 m. w. Algiers n. Sidon. Cinulia, 16 300 m. n.o. Azoren n. Curagao. Crania, 16 25 m. o. Mozambique n. Curagao. Corilla, 17 te Pladju v. Singapore. Camerounkust, 16 140 m. w.n.w. Kaap St. Vin cent n. Dakar. Congokust, 17 te Dakar. Calamares, 17 te New York v. Santa Marta. Castor, 17 v. Port of Spain n. Grenada. Bandarmashur. Cradle of Liberty, 22 te Mena Al Ahmadi verw. Calt. Rotterdam, pass. 18 Muscat n. Band.mashur Charis, 18 te Maracalbo. Drente, 18 te Singapore. Delfland, 16 70 m. z.w. Oucssant n. Las Palmas. Dongedijk, 17 te Cristobal v. Londen. Diemerdijk, 17 te Londen. Dalerdijk, 18 te Los Anegles. Delfshaven, pass. 17 Ouessant n. Marseille. Eos, 16 v. Rotterdam n. Hamburg. Enggano, 16 v. Dakar n. Europa. Esso Nederland, 16 v. Fawley n. St. Kitts. Erinna, 17 v. Chittagong n. Pladju. Esso Rotterdam, 13 te New York verw. Eemland, 17 te Bahia. Esso Den Haag. pass. 16 Vlissingen n. L. Palmas. Eemaijk. pas. 13 Flores Az. n. Le Havre. Felipes, 17 v. Pladju, 22 te Makassar verw. Groote Beer, 16 v. Rotterdam n. Halifax. Grootekerk, 16 te Antwerpen. Gadilla, 18 te Pladju. Gordias. 19 te Piraeus verw. Guineekust. 17 te Porto Amboin v. Luanda. Gooiland. 18 te Las Palmas. Gaasterkerk, 16 260 m. z. Bathurst n. Las Palmas. Gabonkust, 16 v. Accra n. Winneba. Hathor, 17 te Amsterdam. Hoogkerk, 16 106 m. n.o. Finisterre n. Antw.. Haulerwijk, 19 te IJmuiden verw. Hecuba, 18 te San Juan verw. Haarlem, 16 te Callao n. Mollendo. Ivoorkust, pass. 17 Las Palmas n. Le Havre. llos, pass. 16 Kp. De Garde n. Algiers. Ittersum,, 21 te Avonmouth verw. Iberia, 17 v. Bilbao n. Rotterdam. Japara KRL, 16 v. Sorong n. BalikDapan. Java, 17 457 m. w. Oporto n. Amsterdam. Jupiter, 16 v. Gibraltar n. Piraeus. Kopionella, 16 v. Houston n. Curagao. Korenia, 16 v. Bajogrande n. Le Havre. Kalinga, 16 v. Kielerkanaal n. Rotterdam. Kieldrecht verm. 16 v. Calcutta n. Chittagong. Kabylia, 17 te Mamonal. Kalydon, 17 te Curagao. Katelysia, 17 te New York. Kermia, 17 dw. Cuxhaven n. Hamburg. Koningswaard, 16 v. Gibraltar n. Bahrein. Kosicia. 17 v. Proefvaren te Rotterdam. Langkoeas, 16 v. Rotterdam n. Tj. Priok. Lekhaven, pass. 16 Fern. Noronha n. Rio de Jan. Louis Lantz, 16 v. Monrovia n. Emden. Lieve Vrouwekerk, 17 te Le Havre. Limburg, 17 v. Hamburg n. Bremen. Larenberg, 16 1200 m. v. Amsterdam. La wak, 18 te Tanga. Loenerkerk, 17 v. Kaapstad n. Bombay. Lutterkerk, 17 te Bushire v. Rastanura. Maashaven, 16 v. Rio de Janeiro n. Las Palmas. Mapia, 17 te Semarang. Merwede, 17 v. Takoradi n. Accra. Mitra, 18 te Curagao. Maas, 16 130 m. n. Finisterre n. Hamburg. Malvina, 16 15 mijl w. zuidpunt Mindoro naar Balikpapan. Macoma, 18 te Singapore v. Pladju. Maureen, 16/17 225 m. w.z.w. Bermuda n. Londen. Moordrecht. 9/2 te Landsend verw. Mijdrecht, 23 te Fao verw. Marisa, 17 te Marseille. Mentor, 16 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Muiderkerk, 18 te Kaapstad. Molenkerk, 17 v. Rotterdam n. Hamburg. Nigerstroom, 17 v. Monrovia v. Takoradi. Nias, 17 te San Francisco. Oostkerk, pass. 16 Kaapstad n. Las Palmas. Oranje, 18 te Singapore. Overijsel, 17 v. Fremantle n. Adelaide. Osiris. 16 70 m. w. Haifa n. La Guaira. Oranjestad. 17 v. Amsterdam n. West-Indië. Ouwerkerk, 18 v. Lissabop n. Las Palmas. Papendrecht, 16 v. Rotterdam n. Perzische Golf. Polyphemus, 17 v. Tj. Priok n. Cheribon. Prins Alexander, 16 80 m. o.z.o. Haifa n. Antw. Pr. Frederik Hendrik, 16 80 m. w. Kreta n. Antw. Pendrecht, 18 te Barcelona verw. Pieter S, verm. 16 v. Swansea n. Rotterdam. Peperkust, 16 v. Abidjan n. Monrovia. Pr Willem George Frederik. 17 te Halifax verw. Poseidon,, 16 v. Aruba n. Cartagena. Poelau Laut, 18 te Khorelmufatta. Polydorus, 17 te Amsterdam. Prins Philips Willem, 17 v. Las Palmas n. Dakar. Rempang. pass. 17 Gibraltar n. Antwerpen. Riouw, 17 v. Genua n. Amsterdam. Reyniersz, 16 te Gorontalo. Roggeveen, 17 te Sungeigerong. Rijndam. 16 v. Curagao n. Havana. Radja, 17 Kp. De Goede Hoop n. Belawan. Ruys, 17 te Yokohama v. Nagoya. Statendam, 17 te Schiedam. Scherpendrecht, pass. 16 Curagao n. Rotterdam. Salatiga, 18 te Singapore. Schelp wijk, pass. 17 Belawan n. Balikpapan. Sommelsdijk, pass. 17 Key West n. Houston. Stad Schiedam, pass. 17 Ouessant n. IJmuiden. Schiedijk, 16 te New York v. Boston. Saidja, 17 te Pladju n. Sambu. Siberoet, 17 te Tj. Priok v. Cheribon. Sirrah, 17 te Singapore v. Palembang. Soestdijk. 16 te Boston v. New York. Stan vac Selo. 18 te Sungeigerong v. Semarang. Statue of Liberty, 20 te Einswarden verw. Sarpedon, 17 te Paramaribo v. Georgetown. Sloterdijk, 17 te Antwerpen. Stad Amsterdam, 17 te Bremen. Stad Breda, 18 te Rotterdam verw. Sibajak, 16 1400 m. o.n.o. Tahiti n. Papeete. Stentor, 17 v. Paramaribo n. Demerara. Senegalkust. 17 te Amsterdam. Sawega, 17 te Aarhus. Slamat, 18 te Halifax. Stad Maassluis, 18 nog te Amsterdam. Stad Dordrecht, 18 te Gibraltar. Tiberius, 16 v. Kingston n. Honduras. Tankhaven, 16 v. Sungeigerong n. Belawan. Trajanus, 16 330 m. z.w. Landsend n. Punta Del Gada. Tjitjalengka, 17 te Port Elizabeth v. Capetown. Tara, verm. 17 v. New Orleans n. Houston. Tiba, pass. 16 Beachyhead n. Rio de Janeiro. Telamon, 17 v. Amsterdam n. Zeebrugge. Titus, 16 v. St. Lucia n. F. de France. Talisse, 19- te New York verw. Tamo, 18 te Bremen. Tawali, 17 te Rotterdam. Van Noort, 17 le Tj. Priok. Wonogiri, 16 te Rotterdam. Westland, 16 v. St. Vincent n. Buenos Aires. Willemstad, 16 v. Cartagena n. Aruba. Waal, 17 te Piraeus verw. v. Patras. Wleldrecht, 14/2 te Barcelona verw. Woensdrecht, 16 te Singapore verw. Wonosari, pass. 16 Durban n. Mogadiscio. W. Alton Jones, 17 v. Pta. Cardon n. Rotterdam. Zeeland, pass. 16 Finisterre n. Rotterdam. Zijpenberg, pass. 17 Las Palmas n. Sierra Leone. Zuiderzee, 18 te Norfolk. SLEEPVAART Cycloop, 16 230 m. n.o. Barbados n. Maracaibo. Ebro, 16 te Bremerhaven. Noordzee, 16 180 m. z.o. Guardafut n. Mombasa Oceaan, 16 te Hamburg. Oostzee, 17 v. Fremantle n. Hongkong. Thames, 16 te Lissabon. Witte Zee. 16 240 m. z.z.w. Finisterre n. Falmouth. Tjitjalengka, 18 te Pt. Elizabeth. m. garage, oliestook, mo derne salon, 5 slaapk., etc. in uitst staat van onderhoud gelegen Heemsteedse Dreef Koopsom f 65.000. Make laarskantoor W. BOS, Heem stede, tel. 34271. ROCK EN ROLL BROEKEN 16.50 Bromfiets laarzen 15.30 E. A. F. broeken 6J50 Schilders overalls 8.50 Prima Werkschoenen 16<50 Manchester Broeken Schutte veld 17.50 Kinderschoenen vanaf 3.95 Zeiljoppers, Monty Coats Camouflage jassen, Regenbroeken, Skipetten alles extra voordelig RIDDERSTRAAT 3 Tel. 13237 Zakenman vraagt beleefd te gen hoge rente en aflossing en winstaandeel 6000.— TER LEEN Overwaarde aanwezig. Brie ven no. 4585. Gevraagd: Aanmelden 's avonds na 7 uur bij Firma J. VAN ES, Verbindingsweg 39, Bloe mendaal. Te koop aangeb. in Haarlem- Noord een voor velerlei doeleinden ge schikt. Koopprijs f 25.000. Achter gelegen werkplaats is verhuurd voor f 900 p. jaar. Inlichtingen: Stichting Bak- kersbelang, Langestraat 42, te Nijkerk. Standard coats N.V. Confectie atelier vraagt voor direct: A. Machinestiksters. B. Prima afperser C. Handwerksters eventueel halve dagen van 812.30 uur of 1317.15 uur. Aanmelden Bakenessergr. 65 Na 6 uur Tesselschadestr. 37. Extra voordelige aanbiedingen in onze Tijdens de UITVERKOOPMAAND tegen zeer aantrekkelijke prijzen Hl Oude Groenmarkt 16-14 Haarlem-Tel. 11266 (K2500) C

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3