Statendam voldoet aan hoogste verwachtingen Vijftig jaar geleden Agrs-gola Van dag tot dag Vara herdenkt vanavond Arturo Toscanini Technische proefvaart naar wens verlopen VRIJDAG 18 JANUARI 1957 3 Uit Haarlems Dagblad van 18 Januari 1907 So g8 c&nt Prof. mr. A. L. de Block lid van de Raad van State Vacature griffier der Staten van Noordholland Examens Gebouwd in recordtempo Haarlemse bijdrage Kerkelijk Nieuws Zeepost Gisteren zag ik een hond met een kale plek. Bij de hondenkapper", zei hij, „pro beren ze me allerlei zalfjes en stralerij te verkopen; oliemassage en speciale sham poo. Ik heb mijn laatste hondenpenning er aan uitgegeven. Als ik op straat poe dels aanspreek, lachen ze me in mijn ge zicht uit. Ik heb al geprobeerd een pruikje van echt hondenhaar te dragen, maar het verschuift als ik achter een bromfiets aan hol. Ik heb mijn opgeruimde natuur verloren en ben naar de hondenpsychiater geweest. Deze sprak van nest-fixaties en stuurde me een rekening voor zeven-en-dertig vijftig. Maar ik- ben nog even kaal", zei de hond. Afgezien van het merkwaardige feit, dat deze hond openlijk sprak over een klacht waarover wij mensen maar al te gemakke lijk zwijgen, zit hierin niet een lering voor mijn trouwe lezers? „Ach hond", had ik willen antwoorden - maar ik kon niet, het verkeer was ter plaatse zeer zwaar en ik vreesde overreden te worden; ook de hond holde tussen de wielen van passerende vrachtauto's. „Ach hond, ook onder een kale plek kan een edel hart kloppen. Het is juist de man (of in jouw geval de hond) die zich met zijn uiterlijk heeft verzoend, die uit deze aan vaarding kracht put. Zo heb ik een flamin go met één poot gekend, die gelukkiger was dan een varken met vier". Persoonlijk vond ik, dat die kale plek de hond karakter gaf. Ook in heren heb ik dit vaak gemerkt. Waarom zou Loesje anders altijd gezien worden in Café-Bar Mondain in gezelschap van heren met kale hoofden? Ik. vertelde dit aan de hond, toen een rood licht het verkeer tot stilstand bracht. Maar het dier luisterde nauwelijks. Hij volgde een poedel met de ogen en kwispel de, blijkbaar volledig berustend in zijn lot. Ik geef dit gesprek weer voor wat het waard is. Men kan mij zeggen, dat honden praat ijdele praat is. Maar de rector van het meisjes-lyceum in Grauw had zijn ge voelens niet pregnanter onder woorden kunnen brengen. Alleen had hij niet zo handig tussen de wielen kunnen weg komen. Nu kan men beweren, dat een kale plek in een rector niet zo storend is als in een hond. Een doctor in de klassieke talen wordt niet pijnloos afgemaakt bij begin nende haaruitval. Aan de andere kant kan men van een classicus weer niet verlan gen, dat hij blaft zodra iemand het tuin hek opent. Een hond die de Oden van Ovidius niet vlot kan vertalen - en dat geldt voor het merendeel - kan daarom nog een goede kameraad zijn. Als zijn neus maar nat is, zijn oren fief omhoog staan, zijn staart lustig kwispelt, zijn pels glanst en hij zindelijk is. Voor een rector is dat niet genoeg. Wat bewijst dit alles nu? Ach, het is zo kortzichtig om altijd maar te vragen naar bewijzen en argumenten. U zult het me ten goede houden, dat dat meer de rector in ons is dan de hond. Van het kale dier kan men leren: te berusten. Geen pensioen, geen grote vakantie, altijd maar snuffelen en beentjes uit vuilnisvaten wroeten Een rector zou ervoor bedanken; een hond met een kale plek doet het zonder wrok ken of zelf-beklag. Wat is een beetje kale plek in ons, heren, als wij denken aan die lieve, snuf felende, hollende hond, die ik gisteren zag? H. B. Fortuin LONDEN. De Petersburgsche cor respondent van een Engelsch blad maakt melding van een reeks politieke moorden in Rusland, welke elkaar gevolgd zijn met regelmatige tusschenpoozen van zes of zeven dagen. Op 22 December werd te Twer Graaf Ignatiëf vermoord. Op 28 December volgde te Omsk generaal Lit- winof; op 3 Januari gaf Von der Launitz den geest onder de kogels van een revo- lutionnair; den 9den Janauri werd Pav lov vermoord en op 16 Januari schoten te Minsk twee mannen den garnizoens commandant Bjelawin op den openbaren weg neer. Volgens den correspondent is Pavlov vermoord omdat hij de vader der gruwe lijke veldkrijgsraden is geweest; Von der Launitz omdat hij de hand heeft gehad in de gruwelen van Tambof, waar de be kende Maria Speridonowa in haar cel gemarteld werd. Litwinof was eveneens een wreedaard, terwijl Ignatiëf een der ergste reactionnairen was. ADVERTENTIE 'ADVERTENTIE MA*k&itf(Aiud/ met Aan mr. J. R. H. van Schaik is op zyn verzoek met ingang van 1 februari 1957 eervol ontslag verleend als lid van de Raad van State, met dankbetuiging voor de gewichtige diensten in die functie aan het land bewezen. In zijn plaats is tot lid van de Raad van State benoemd prof. mr. A. L. de Block te 's Gravenhage. Prof. De Block is thans griffier van de Eerste Kamer. Prof. De Block, die op 19 juni 1901 te Amersfoort werd geboren, studeerde rechtswetenschappen aan de rijksuniver siteit te Leiden. Na enige tijd als secretaris van de Nederlandse Kamer van Koophan del te Keulen werkzaam te zijn geweest, studeerde hij aan de universiteit te Oslo ter voorbereiding van zijn proefschrift: „Scandinavische samenwerking inzake wetgeving", waarop hij in 1927 promoveer de tot doctor in de rechtswetenschap. In datzelfde jaar volgde zijn benoeming tot commies-griffier van de Eerste Kamer. In 1935 werd hij benoemd tot griffier, als opvolger van wijlen jhr. dr. W. A. Bee- laerts van Blokland. Drie jaar later werd mr. De Block buitengewoon hoogleraar in het staats- en administratief recht aan de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg. Voordracht voor opvolger van mr. M. A. Stuf kens Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben aan de Provinciale Staten van Noordholland voorgesteld met ingang van 1 september aan mr. M. A. Stufkens op de meest eervolle wijze ontslag te verlenen als griffier der Staten van Noordholland. Wij hebben reeds meegedeeld, dat mr. Stufkens in december vijfenzestig jaar is geworden en dat hij eervol ontslag als griffier had aangevraagd. Ter voorziening in de vacature hebben de Provinciale Staten de volgende voor dracht aangeboden: 1. mr. G. W. van Dok- kum, hoofdadministrateur *A. ter provin ciale griffie van Zuid-Holland; 2. dr. D. van der Wel, administrateur C ter provin ciale griffie van Noordholland; 3. mr. M. van Manen, hoofdadministrateur ter pro vinciale griffie van Noordholland. De eerste voorgedragene, mr. G. W. v a n Dokkum, is vijftig jaar oud en in Utrecht geboren, waar hij rechten gestu deerd heeft. Mr. Van Dokkum is eerst werkzaam geweest bij de provinciale grif fie van Utrecht en sedert 1 januari 1937 is hij bij de provinciale griffie van Zuid- Holland. Van hoofdcommies is hij opge- klomrheh tot hoofdadministrateur A. Hij is chef van de tweede afdeling, waaronder o.a. ressorteren provinciale financiën, ver pleging van krankzinnigen en zwakzin nigen, subsidies en personeelsaangelegen heden. Dr. D. van der Wel, die in 1917 te Rotterdam is geboren, heeft in Leiden ge studeerd. Voor hij op 1 november 1949 be noemd werd bij de provinciale griffie van Noordholland was hij werkzaam bij de ge meentesecretarie van Sassenheim en bij de Vereniging van Nederlandse gemeen ten. Sedert 1 oktober 1953 is mr. Van der Wel chef van de afdeling 2b (verkeers- en wegenvraagstukken en economische aan gelegenheden) bij de provinciale griffie van Noordholland. De derde voorgedragene, mr. M. van Manen is op 1 januari 1931 in dienst ge treden bij de provinciale griffie van Noordholland en is thans hoofdadmini strateur, chef van de eerste afdeling (volkshuisvesting, volksgezondheid, land en tuinbouw, algemene zaken enz.). DELFT: Tot doctor in de technische we tenschappen zijn gepromoveerd de heren O. E. van Lohuizen en ir. M. R. Mantz. De heer Van Lohuizen promoveerde op het proef schrift „De verhuizing van asylgroepen bij monoglyceriden" en ir. Mantz op het proef schrift „Harmonische bedrijfsvoering". Intérieur van de kaartkamer toeristen klasse. Achter links een der vier wand schilderingen, die de Zandvoortse kunstenares Nel Klaassen voor deze zaal maakte. renswaardige afkeuring mogen hier worden genoemd: „Tyl Uilenspiegel" en „Guys and Dolls", de eerste een Franse de tweede een Amerikaanse film, beide reeds dadelijk na hun debuut geprezen als zeer bezienswaar dige exemplaren in hun genre. „Tyl Uilen spiegel" kan als tendens-figuur moeilijk rekenen op de sympathie van katholieken doch waarom zijn de Belgische katholie ken bereid de film in hun land te tolere ren en de Nederlandse niet? Het boek „Tyl Uilenspiegel en de Lamme Goedzak" kan men in Nederland vrij kopen en lezen, en niemand zal het in zijn hoofd halen een verkoop- of drukverbod daarvan te be pleiten. Wie het leze wil, leze het. Wie het een verderfelijk boek vindt, trekt daa-uit de consequenties voor zichzelf. Waarom kan dit niet ten aanzien van de fihn? En dan „Guys en Dolls"!. Deze film is verbo den omdat zij het Leger des Heils belache lijk zou maken! Welke kleine of grote volksgroep is er in Nederland, die al niet eens in een of andere film door Harold Lloyd, Laurel en Hardy, Abbott en Castel- lo, Fernandel en andere filmkomieken be lachelijk is gemaakt? Alle buschauffeurs, dienstmeisjes, kruideniers, militairen, jour nalisten, politie-agenten, burgemeesters en ministers hebben nu recht en reden om verbod van films te eisen wegens „beledi ging van hun groep". En de centrale commissie zal zich weldra nog slechts tot goedkeuring van tekenfilms kunnen be palen, vooropgesteld dat Donald Duck en Pluto geen persiflages op bestaande Ne derlandse volksgroepen leveren. Wij worden op deze wijze wel overdadig beschermd tegen alles, wat ons kwaad zou kunnen doen. Wij, dat zijn alle volksgroepen van Nederlanders tezamen, in horizontale en verticale richting onderverdeeld naar religie, politieke kleur, stand, vak en in tellect in hokjes ondergebracht. Als deze tendens aanhoudt, wordt het in derdaad de grote vraag of er nog wel te kenfilms van Donald Duck kunnen worden vertoond. Want als er iemand ooit op de film een belachelijke figuur heeft gesla gen, dan is het wel de Groep der Eenden (De G.D.E.). Of wil de keuringscommissie door haar dictatoriale beschermingspraktijken wel licht suggereren, dat wij Nederlanders in tegenstelling met de leden der commis sie allemaal tot de G.D.E. behoren? Zo ja, dan wordt het tijd keuringscom missies in het leven te roepen voor littera tuur, prentbriefkaarten, week- en maand bladen, kranten, affiches, zakagenda's, re clamefolders, postzegels, schilderijen, be hangselpapier en japonkatoentjes. Want er is wellicht ergens een bevolkingsgroep te vinden desnoods levend in natuurlijke staat in de ondoordringbare wouden van Epe die door de daarop voorkomende voorstellingen beledigd zou kunnen worden. ADVERTENTIE De Vara zal hedenavond om 9 uur eigen opnamen uitzenden, die op 23 maart 1938 werden gemaakt van het enige radiocon cert, dat Toscanini in Nederland heeft ge dirigeerd. Hij trad toen op met het Resi dentie Orkest. Ten gehore worden gebracht de ouverture „Anacreon" van Cherubini, de „Prélude a l'après midi d'un faune" van Debussy en de „Tovenaarsleerling" van Dukas. Vooraf zal een fragment worden weergegeven van een repetitie, die Tosca nini met het orkest hield. Daarbij hoort men aanwijzingen van de dirigent. HET WAS een zeer voldane kapitein Haagmans, die gisteren de pers ontving aan boord van zijn trotse „Statendam", de nieuwste aanwinst van de Holland Amerika- lijn. Het schip was 's morgens in alle vroegte aan de Schiedamse werf teruggekeerd van een driedaagse proeftocht, waarbij het ruimschoots aan de gestelde verwachtin gen voldaan heeft. De maandag en dinsdag waren gewijd aan het gewone routine werk, het compenseren der kompassen en de demagnetisering die in Portland ver richt werd. Daarna werden de door Lloyd's Register voorgeschreven ankerproeven gedaan om de kracht der ankerlieren te controleren en vervolgens koerste het schip weer huiswaarts, waarbij men de machines een etmaal lang volle kracht heeft laten lopen. Snelheids- (21 mijl) en stuurproeven verliepen tot volle tevredenheid: in een halve minuut werd het roer van 35 graden bakboord naar 35 graden stuurboord ge draaid, en daarbij „volgde" het machtige schip zo prachtig, dat er geen noemens waardige slagzij optrad. De Statendam leverde tevens het bewijs, een zeer rustig varend schip te zijn, dat zelfs op topsnelheid nagenoeg trillingsvrij is. Enkele uren heeft men zwaar weer gehad, doch ook in de storm bleek het schip bizonder goed te manoeuvreren, in weerwil van de voor schepen van deze grootte (24.000 b.r.t.) geringe diepgang van 25 voet. Met de stabilisators grote roterende vinnen, die buiten de romp uitsteken en die automatisch ingesteld worden had men nog weinig erva ring kunnen opdoen, maar de gezagvoerder verwacht, hiermee slingeringen van der tien graden tot een halve graad te kunnen „afremmen". De nieuwe Statendam is, na de Nieuw Amsterdam (36.000 ton), het grootste pas sagiersschip van Nederland en neemt op de wereldranglijst de twintigste plaats in. De bouw was een snelheidsrecord: op 18 juni 1955 werd bij Wilton Fijenoord de kiel gelegd, op 12 juni van het vorige jaar ging het schip te water. Gedurende de drie maanden afmontage werkten er aan boord dagelijks 1400 mensen; bij de toele vering van onderdelen, outillagestukken en inventaris zijn vele tientallen firma's met tienduizenden werknemers betrokken geweest. Het schip is vrijwel van A tot Z Nederlands fabrikaat, slechts voor enkele pompen en uitrustingsstukken moesten buitenlandse leveranciers worden inge schakeld. Schip en inrichting zijn thans voor een waarde van vijfenvijftig miljoen gulden verzekerd; een tiende deel van de totale bouwsom werd besteed aan meubi lair en betimmeringen. De inrichting en de decoratie der salons, bars, lounges en hutten werden toever trouwd aan binnenhuisarchitecten en kun stenaars van naam. Vrijwel alle technie ken der beeldende kunsten zijn daarbij aan het woord gekomen, olieverfschilde rijen en wandschilderingen, beeldhouw werk, metaalplastieken, naaldsierkunst en vele andere. De meeste kunstvoorwerpen en kunstnijverheidsprodukten zijn van min of meer moderne stijl, maar van over- wekend figuratief karakter, uitgesproken „abstracties" zijn er vrijwel niet. Ook een aantal kunstenaars uit onze om geving heeft aan de verfraaiing van de in terieurs van het schip meegewerkt. In de eerste plaats mevrouw Nel Klaassen uit Zandvoort, die trouwens al vele jaren voor de Holland Amerikalijn werkt. Van deze Prix-de-Rome winnares beeldhou wen prijken in de „anteroom" der eerste klasse een meterslang wandtapijt in klas sieke gobelin-techniek, en in het „obser vatory" vier decoratieve wandschilderin gen, „De vier winden". Haar plaatsgenoot de heer Jan Bouhuys vervaardigde twee prachtige marmermozaïeken „Dag en nacht", voor de vestibule van het prome nadedek; elk dier tableaux meet ruim twee bij twee meter en weegt ongeveer 450 ki logram. De duizenden stukjes marmer, onyx en andere soorten halfedelsteen zijn afkomstig uit alle delen van de wereld en werden door de heer Bouhuys en me vrouw Klaassen zelf op maat gehakt en „geknepen". Debutante in deze scheepvaartkunste naarskringen is het eenentwintigjarige Haarlemse meisje Joke Haverkorn, die nog maar kort geleden, samen met een vriendin, in Amsterdam een miniatuur atelier voor kunstnaaldwerk „Het Uiltje" op poten zette. Zij kwamen in kennis met de bekende Amsterdamse ontwerpster Gi- sele van Waterschoot, die het werk van deze jonge Haarlemse zo goed vond, dat zij Joke de uitvoering van haar gobelin „Augurium" toevertrouwde. Het kleurige resultaat daarvan siert nu de wand van een der „duurste" zalen aan boord van de Statendam, de „drawing room" eerste klasse. Een succes om trots op te zijn! Ook de Santpoortse kunstschilder Jan Makkes, de bronsgieterij Binder hebben een bijdrage geleverd; van de eerste prijkt o.a. een fraai schilderij in het stewards- verblijf. Voor meubilair en betimmering zijn, de traditie der Hollandse passagiersvloot ge trouw, de edelste houtsoorten en de kost baarste bekledingstoffen gebruikt. De kleurencombinaties zijn goed gekozen, dik wijls verrassend, maar nooit brutaal. Al les aan boord getuigt van degelijkheid èn goede smaak: een soort van decente luxe, die nergens opdringerig wordt. Persoonlijk beviel ons de toeristenklasse het beste: zij is iets frisser en lichter van karakter dan de „make up" der eerste klasse, waar de meubels wel eens wat tè solide, tè ge- polsterd en ietwat monumentaal aandoen, maar dat is uiteraard een kwestie van smaak. Wat de Statendam de passagiers op zijn negen dekken nog meer aan ontspanning en comfort biedt, is teveel om hier opge somd te worden. We doen daarom maar een vluchtige greep: sportdekken met ge legenheid voor dektennis, shuffleboard en andere spelletjes, twee zwembaden, waar van een permanent overdekt, Turkse ba den, „medicinale" rugdouches, rooksalons, lees- en kaartzalen, een grote theaterzaal, die tevens als bioscoop en als kerkzaal ge bruikt kan worden, twee ruime hospitalen met operatiekamer en isoleerafdeling, een kinderspeelkamer, een gymnastieklokaal, een eigen drukkerij, kapsalons, diverse winkels, e.d. Veel van deze zaken vindt men natuur lijk op de meeste grote passagiersschepen, maar in de Statendam is het allemaal net iets mooier, moderner en comfortabeler, maar daar is het dan ook de nieuwste oceaanstomer voor. „Het is een goed schip", zegt kapitein Haagmans met ge rechtvaardigde zeemanstrots „en ik hoop er heel lang op te varen". De Statendam heeft een lengte van 193 meter en een grootste breedte van 26 meter. Hij kan 84 eerste klasse passagiers en 871 toeristenklas. sers herbergen: de bemanning bestaat uit 433 koppen. Modern en fleurig is dit hoekje van de serre op het promenadedek. De betim mering is van lichte houtsoorten, de fauteuils zijn uitgevoerd in staal en plastic. Overal is een ruim gebruik gemaakt van decoratieve planten. Ned. Herv. Kerk Ds. H. G. v. Beusekom, woonachtig te Rhoon, stelt zich opnieuw beroepbaar. Beroepen te Veenendaal (5e pred.pl.) H. Talsma te 's-Gravenhage. Geref. Kerken Beroepen te Slootdorp H. J. Lugtigheid te Een (Dr.). Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden.; de data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan achter de naam van het schip vermeld: Argentinië: m.s. „Paraguay Star" 22 jan. en s.s. „Alcantara" 24 jan.; Austra- lieë via Engeland 26 jan.; Brazilië; m.s. „Paraguay Star" 22 jan. s.s. „Alcantara" 24 jan.; Canada: m.s. „Westerdam" 24 jan.; Chili: via New York 24 jan.; Indonesië: s.s. „Limburg" 24 jan.; Ned. Antillen: m.s. „Adonis" 21 jan.; Ned. Nieuw-Guinea: s.s. „Limburg" 24 jan.; Nieuw Zeeland: vja Engeland 26 jan.; Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Winchester Castle" 26 jan.; Suriname: m.s. „Mentor" 23 jan. Een gedisciplineerd mens is zijn vrijheid waard, zou men, met een kleine variant op de bekende slagzin der destillateurs, kun nen betogen tegen allen, die erop uit zijn die vrijheid te beknotten met de beste be doelingen doch de bedenkelijkste resul taten. Neen, dit slaat niet belagers van onze nationale souvereiniteit van binnenuit of van buitenaf. Het is deze keer bedoeld te gen hen, die menen dat zij het monopolie van het Nederlandse geweten bezitten en met deze zware last op hun schouders steeds verder gaan in het verbieden van dingen, die een gedisciplineerd mens zelf zou moeten kunnen en mogen beoordelen. Wie de internationaal spreekwoorde lijk geworden Nederlandse bekrompen heid ten aanzien van wat mag en niet mag tot maatstaf wil nemen voor de opbouw van een verbodenstelsel-van-boven-af, werkt aan de vrijheidsberoving van die Ne derlanders, welke zich een bredere en roya lere kijk op de samenleving hebben ver worven en uit dien hoofde menselijker in hun oordeel zijn geworden. Het komt ons voor, dat die vrijheidsbe roving steeds ijveriger beoefend wordt in de kring der filmkeuring, die ons telkens weer cinematografische produkten onthoudt welke wij gaarne zelf op hun waarde zou den hebben beoordeeld. Die opgelegde ont houding is strijdig met de persoonlijke verantwooi-delijkheid. Zij geeft ons volk het stempel van onmondigheid wat een aanmatigende en ongemotiveerde zelfover schatting der filmkeurders moet worden genoemd. Twee markante voorbeelden van afkeu-

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5