Uitgaan in Haarlem MDSNT DE LAATSTE TOAST Beverwijk en Haarlem in moeilijkheden om registratierecht r De leerling van Doctor Marciolo RAT MUIS Aankoop van fabriekscomplex schept voor beide gemeenten complicaties Garage Den Hout Sneven aan de redactie Kort en bondig VRIJDAG 18 JANUARI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT TONEEL EN DANS MUZIEK DIVERSEN TENTOONSTELLINGEN Schilder verdacht van inbraak: eis één jaar Burgerlijke Stand van Haarlem Lutheranen willen kapel bouwen in Santpoort Uw maaltijd hoeft U niet op te breken V VERVOLGVERHAAL DOOR JAKOB JAKOBI "A Sadlers Wells Ballet nu koninklijk Candidaten voor de Lenin-prijs Agenda voor Haarlem '4 Zaterdag 19 januari. Stadsschouwburg. 20 u.: Het Rotterdams Toneel geeft onder regie van Ton Lutz een voorstelling van „De parvenu" (Le bourgois-gentilhomme) van Molière, waarin onder anderen optreden Lia Dorana, Ann Hasekamp, Coba Kelling, Bob de Lange, Ton van Duinhoven. Steye van Brandenberg, Johan Lanting, Pim Dikkers, Pieter Lutz en Ab Abspoel. De vertaling is van Ton Lutz. De decors wer den ontworpen door Nicolaas Wijnberg, de choreografie is van Albert Mol, muziek van Ton de Leeuw Zondag 20 januari, Stadsschouwburg, 20 u.: Het Rotterdams Toneel speelt „Op hoop van zegen" van Herman Heijermans onder regie van Jan Teulings. Hierin treden on der meer op Nell Koppen, Leo de Har- togh, Henny Orri, Wim van den Brink cn Jetty van Dijk Riecker. Dè decors zijn ont worpen door Hans van Norden. Woensdag 23 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: Het nieuwe operagezelschap ..Forum" geeft een uitvoering van „La Bohème" van Puccini. Hieraan wordt medewerking verleend door de sopranen Anneke van der Graaf en Cora van Doesburg, de teno ren Johan van Haage, Peter van Ton en Karei Swagerman, de bassen Jan Duive- man, Henk Eitink, Antonie Wink en An ton Eldering en de bas-bariton Bert Bijnen. Donderdag 24 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: De voordrachtkunstenares Charlotte Kohier treedt op in „Frasquita" (de be werking van „De driekante steek" van Pedro de Alarcón). Vrijdag 18 januari. Concertgebouw, 19.30 u.: De heer Paul Chr. van Westering houdt een inleiding bij het concert, dat het Noordhollands Philharmonisch Orkest zal geven. Vrijdag 18 januari, Concertgebouw, 20.15 u.: Het Noordhollands Philharmonisch Orkest geeft onder leiding van Marinus Adam een uitvoering van de suite „Péleas et Mélisande" van Gabriel Fauré, het Cello concert van Robert Schumann, met solis tische medewerking van Bernard Miche- lin, het Adagio voor strijkers van Lekeu en het Concert voor klein orkest van Roussel. Zaterdag 19 januari. Huize Hesmerg, 20.15 uur: Hendrica Hoekstra Hessels (cello) en Ans Bouter (piano) geven een kamermu ziekconcert met sonates van Beethoven. Brahms en De Fesch. (Lanckhorstlaan 99 in Heemstede). Zaterdag 19 januari, Grote Markt, 1212.30 uur: Stadsbeiaardier Arie Peters bespeelt het carillon van de Grote Kerk ter ge legenheid van de verjaardag van prinses Margriet. Maandag 21 januari, Grote Markt, 15.30 16.30 uur: De stadsbeiaardier Arie Peters bespeelt het carillon van de Grote Kerk. Dinsdag 22 januari, Minerva Theater, 20.15 uur: Het Noordhollands Philharmonisch Orkest verzorgt het eerste van drie con certen gewijd aan muziek van Tsjaikofsky. Onder leiding van Henri Arenas, assistent- dirigent van het Concertgebouw-Orkest, wordt een uitvoering gegeven van de Zesde Symfonie en het Vioolconcert met solistische medewerking van Jean Louis Stuurop. Woensdag 23 januari, Concertgebouw, 20 u.: Het Nederlands Studenten Orkest geeft onder leiding van Jan Brussen een uitvoe ring van Telemans Tafelmuziek, het Tweede Pianoconcert van Beethoven, met solistische medewerking van George van ReifBsse, de Little Lethe Symphony van Hans Kox en de Derde Symfonie van Schubert. VOLKSUNIVERSITEIT Woensdag 23 Januari, Coornhertlyceum, 20 uur: De heer L. Postma begint een nieuwe boetseercursus van zes lessen. Woensdag 23 januari, Frans Halsmuseum, 20 uur: De heer H. P. Baard houdt de eerste van vier voordrachten over „Vijf eeuwen schilderkunst in de Nederlanden", geïl lustreerd met lichtbeelden. Vrijdag 25 januari, Minerva Theater, 20 u.: Mevrouw G. A. HinlopenNanninga en de heer F. Hinlopen verzorgen de eerste van twee voordrachten getiteld „Israël in de branding", geïllustreerd met lichtbeelden. „GELOOF EN WETENSCHAP" Maandag 21 januari, Brinkmann, 20 uur: Wouter Paap (hoofdredacteur van het mu ziektijdschrift „Mens en Melodie") houdt ADVERTENTIE amsterdam een voordracht over „Hedendaagse Neder landse muziek". Vrijdag 25 januari, Brinkmann, 20 uur: Dr. J. L Brown, verbonden aan de Ameri kaanse Ambassade in Brussel, spreekt over „Katholicisme en litteratuur in de Ver enigde Staten". AMATEURTONEEL Vrijdag 18 januari, Stadsschouwburg, 20 u.: De toneelvereniging ..St. Genesius" speelt „Jij weet, jij weet, wat ik niet weet" van A. van Zuylen. Vrijdag 18 januari, gebouw St. Bavo, 20 u.: De toneelgroep ,,'t Spectrum" geeft een opvoering van „Geef mij uw hand" van Wim Dumont. Maandag 21 januari, Stadsschouwburg. 20 De r.-k. toneelvereniging „Thalia" speelt „We weten niet alles". Deze voorstelling wordt herhaald op dinsdag 22 januari. FILMVOORSTELLINGEN Rembrandthcater: Zondagochtend 11 uur vertoning vna de Italiaanse film „Het ver loren continent". Cinema Palace: Zondagochtend half elf ver toning van de Deense film „Zo begint het leven". Lidotheater: Zondagochtend 11 uur verto ning van de „Forsyte Saga" naar de roman van Galsworthy. Studiotheater: Zondagochtend 11 uur ver toning van „Das Land des Lachelns" naar de gelijknamige cperette van Lehar. ANDERE BIJEENKOMSTEN Vriidag 18 ianuari, Concertgebouw. 20 uur: Voor de Bond van Oud-Illegale Werkers spreekt de heer M. A. Ph. H M. Janssen over „Radio-omroep en zijn geheimen". De lezing wordt geïllustreerd met licht beelden. Vriidag 18 januari, Minerva Theater, 20 uur: Onder auspiciën van een Heemsteedse fotohandel zal de heer A. van der Nieu- wenhuizen in de bovenzaal een groot aan tal Kodachrome dia's vertonen met als onderwerp „De kleine wonderen der na tuur". Zaterdag 19 januari, Minerva Theater, 14.30 uur: Herhaling van een kindermatinee met vertoning van een poppenfilm over het beroemde sprookje „Hans en Grietje". In het voorp-ogramma drie tekenfilms. Deze vertoning wordt ook gegeven op zondag 20 janauri om 14 en 16.15 uur. Zondag 20 januari. Concertgebouw, 14.30 u.: Het Leids Kindertoneel geeft met een 'tin- dercircus een voorstelling waaraan wordt medegewerkt door de clowns Krok en Wisky, het slangenmeisje Tarzanrina, Maika de beer en Chita de aap. de gooche lende clown August en de muzikale clown Uilenspiegel Maandag 21 januari. Gedempte Oude Gracht, 20 uur: Voor het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling leest de heer C. van Beek voor uit „De gouden Reael" van Jan Mens. De bijeenkomst wordt gehouden in het wijkgebouw van de Nederlands Hervorm de Gemeente. Dinsdag 22 januari. Concertgebouw, 20 uur: In de serie „Ontdek de wereld" spreekt Lucy Schouten over „Indianen in Ame rika". Woensdag 23 januari, Minerva Theater, 20.15 uur: In de omroeptoemee geeft de VARA een amusementsprogramma, waaraan wordt medegewerkt door Cees de Lange. Rijk de Gooijer, de Annabella's. de drie Chico's, Miep Last, Roland Wagter, Co van der Heide en Weima en Simon Sint. Vrijdag 25 januari, Stadsschouwburg, 20 u.: De Haarlemse Kunstgemeenschap en de Volksuniversiteit houden gezamenlijk een Haarlemse avond, waaraan wordt mede gewerkt door het Nederlands Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel, de pianist Sas Bunge en dr. C. Spoelder, die een voordracht zal houden getiteld „Genus Haarlemmers". Huis Van I <oy: Ter gelegenheid van de Willem Bilderdijkherdenking worden van 12 tot en met 30 januari boeken, hand schriften, portretten en curiosa uit de na latenschap van Bilderdijk tentoongeri-ld. De expositie is dagelijks geopend van '0 12.30 en van 13.30—17 uur. 's Zondags van 1417 uur. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend don derdags van 1012.30 uur er. van 13.3017 uur en zondags van 14—17 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoonstel ling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden. Onder meer de meesterwerken van Frans Hals. Het museum is geopend op werkdagen van 1015 uur dagelijks en zondags van 1315 uur. Het tapijt „Gezicht op Zutphen", waarover wij reed' uitvoerig berichtten, wordt van 18 tot 26 januari, gelijktijdig met het voor de gemeente Nijmegen ge restaureerde tapijt „Arcus en de beer" tentoongesteld. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen on der meer van Rembrandt, Michel Angelo, Claude Lorrain. Geopend op iedere werk dag (behalve maanuag van. 1115 uur) en Haarlemse rechtbank Donderdagmorgen stond voor de Haar lemse rechtbank terecht een 39-jarige schil der uit Utrecht, die ervan verdacht werd, dat hij in de nacht van 8 op 9 oktober 1956 ingebroken had in een woning aan de Con stants n Huygenslaan te Heemstede, waar hij drie portemonnaies, met in totaal vijf entwintig gulden zou hebben weggenomen. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, vond het een moeilijk geval. De man had al zestien veroordelin gen achter de rug en was nog steeds ter beschikking van de regering. Ook waren er vele psychiatrische rapporten over hem uitgebracht. „De verdachte heeft door al dit gedokter en geschipper een minderwaardig heidsgevoel gekregen". Mi". Van der Valk Bouman voelde nog het meest voor het advies, dat de laatste dokter, die de schilder had onderzocht, gaf: „Beschouw de man eens als normaal en pak hem als een gewoon crimineel geval aan". De man was een behoorlijk vakman en zou na zijn eventuele detentie gemakkelijk op normale wijze aan de kost kunnen komen. De officier van Justitie eiste een gevange nisstraf van één jaar, met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht. De raadsman, mr. K. A. F. J. Pliester was het in grote trekken met het requisitoir eens. Het was voor de man funest, dat hij nog steeds ter beschikking stond. „Maar" zo vroeg mr. Pliester zich af, „hoe verander je dat. De terbeschikkingstelling kan niet door de rechter ingetrokken worden". Vol gens de raadsman zou het beste zijn, als de verdachte de kans kreeg normaal in de maatschappij te gaan werken, onder een eventueel zeer streng toezicht van de re classering. Hij bepleitte een gedeeltelijk voorwaardelijke straf. De verdachte zelf deed ook nog een klem mend beroep op de president, mr. N. Smits, waarbij hij de rechtbank vroeg ervoor te willen zorgen, dat hij niet meer in „inrich tingen" zou komen. „Dergelijke instellin gen zijn niets voor mij. Op deze manier kom ik nooit in het rechte spoor". Uitspraak op 29 januari. Haarlem, 17 januari 1957 ONDERTROUWD, 17 jan.: J. H. De Mijt- tcnaere en J. H. Meure. GEHUWD, 17 jan.: A. Gilein cn M. J. M. P. Zuidhoek: W. Bossen en A. M. van Leu ven; J. Bosman en J. A. Tiglens; G. Reinink en A. Hacquebord. BEVALLEN van een zoon, 15 jan.: M. Th. KoelemanSmits; 16 jan.: A. Teeuwen Langeveld; G. Bol—Van der Zwalm; 17 jan.: M. H. C. SnoeksNelis. BEVALLEN van een dochter, 15 jan.: E. MolemaWals; J. HavenaarBraaksma; M. A. OudVan der Vliet; 16 jan.: A. C. J. Moi- sonVan der Landen. OVERLEDEN, 14 jan.: G. H. van Broek huizen, 82 j., Rijksstraatweg; 15 jan.: P. Ge- lein, 90 j., Joan Maetsuykerlaan; G. W. van Deth, 58 j., Gasthuisvest; L. Dekker, 86 j„ Schotersingel: J. W. van EskertHooger- beets, 77 j., Hazepaterslaan; M. P. Mciland— Van Straten, 78 j., Busken Huetstraat; 16 jan.: A. Ruifrok, 69 j., Teding van Berkhout straat; A. M. JanmaatAgterof, 51 j., Kam perlaan; G. Milatz, 85 j., Hagestraat. ADVERTFNTIE en uitgeroeid met de eerste zondag van iedere maand van 1315 uur. Bisschoppelijk museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen, be halve maandag van 10—17 uur, des zon dags van 1316 uur. Grote Kerk, Grote Markt: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur. Bezichtiging onder geleide uitsluitend op aanvrage voor groepen van t .minste vijftien personen. Tinholthuis, Bloemendaal, Vrijburglaan 17: Het museum is geopend van maandag tot cn met zaterdag van 912 en van 1416 uur Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines. Dagelijks geopend van 912.30 en van 13.3016 uur. Galerie Espace: Tot 21 januari exposeert de Israëlische schilderes Lea Nikel ruim twintig van haar werken. Dagelijks ge opend van 11 tot 17 uur. De kerkeraad van de Evangelisch Luther se gemeente in Beverwijk cn Velsen heeft de gemeente Velsen verzocht te verkopen voor de stichting van een kapel, de grond, groot ongeveer 225 m2, nabij de J. T. Cre- merlaan te Santpoort. De prijs voor deze grond is bepaald op ƒ12 per m2. De gegadigde heeft met deze prijs ingestemd. Het verzoek kan naar de mening van B. en W. worden ingewilligd. De kerkbouw zelf kan nog niet binnen afzienbare tijd gerealiseerd worden, om dat de daarvoor nodige financiën voorals nog ontbreken. Vrouwencoöperatie. De onlangs opge richte afdeling Haarlem van de Nederlandse Coöperatieve Vrouwenbond belegt op maan dag 21 januari een propaganda-avond in café-restaurant „Brinkmann" te Haarlem. Spreekster op die avond is mevrouw J. van den AkkerJanssen, voorzitster van de bond, uit Utrecht. Mevrouw H. de Goede, even eens uit Utrecht, zal declameren. Er kwamen veel patiënten in de apotheek van doctor Marciolo, om drankjes te halen, die de doctor had voorgeschreven. Lodo was nu al zover, dat hij sommige recepten mocht klaarmaken. Daar was hij erg trots op, want hij vond het prettig, dat de doctor zoveel vertrouwen in hem had; en hij deed goed zijn best, om alle klanten netjes te bedienen. 33-34 Met machtiging van de raad hebben B. en W. van Beverwijk in 1956 besloten tot aankoop van het fabriekscomplex van de n.v. Gebr. Doctor aan de Koningstraat en de Meester van Lingenlaan, zulks in het belang van de volkshuisvesting en ter uit voering van een voorgenomen sanering van de bebouwde kom in dat deel van de gemeente. Nadat dit besluit door Gedeputeerde Staten was goedgekeurd heeft het notariële transport plaats gevonden. Aangezien deze aankoop geschiedde in het belang van cfe volkshuisvesting, werd bij het transport geen ï'egistratierecht in reke ning gebracht. Bij de aanbieding ter registratie heeft de Inspecteur van de Registratie te Haarlem van mening dat de onderhavige aankoop niet viel te rangschikken onder de vrijstellingen bedoeld in de Rcgistratiewet 1917 alsnog een registratie recht ad f 23.000 geheven. In een uitvoerig request hebben B. en W. zich daarop tot de minister van Finan ciën gericht met het verzoek te bevorde ren dat het geheven registratierecht werd terugbetaald. De staatssecretaris van Fi nanciën heeft echter afwijzend op het ver zoek beschikt. De Staatssecretaris grondt zijn beslissing op de overweging dat welis waar het voornemen bestaat te zijner tijd over te gaan tot sanering van het onder- werpelijke gedeelte van Beverwijk, doch op dit moment nog geen concreet uitge werkt plan tot sanering bestaat waarin de bebouwing is opgenomen en dat bestemd is om in een niet te verre toekomst te worden geeraliseerd. Dit laatste zou ook blijken uit de omstandigheid dat de ge meente de gekochte percelen overeenkom stig de reeds ten tijde van het afsluiten der overeenkomst bestaande plannen voor geruime tijd heeft verhuurd. Naar B. en W. menen mag in deze be slissing niet zonder meer worden berust. Immers het enige werkelijke motief tot aankoop is voor de gemeente sanering ge weest. Ware dit niet het geval geweest, dan zou er ook van de kant van de ge meente geen bezwaar tegen hebben be staan, dat het complex aan het rijk of een andere gegadigde werd verkocht. De ver huur op langere termijn doet niet ter zake en is hier slechts als een gevolg te be schouwen van het feit dat ook het rijk ge gadigde voor aankoop was. Aangezien gebleken was dat zich ook in de gemeente Haarlem een aankoop onder vrijwel dezelfde omstandigheden had voorgedaan, waarbij eveneens geen vrij stelling van registratierecht werd ver leend, hebben B. en W. ter zake contact opgenomen met het gemeentebestuur van Haarlem. Dit overleg heeft tot resultaat gehad dat door beide gemeentebesturen aan de te Haarlem gevestigde advocaat en procureur mr. J. van der Hoeven op- ADVERTENTIE Een of twee Bennies blussen dat zuurbranden dadelijk. n Uitkomst die Rennies, voor alle lijders aan Brandend Maagzuur Zorg 6teeds ze bij de hand te hebben Makkelijk bij u te steken één voor één hygiënisch verpakt nog makkelijker in te nemen, zonder water of wat ook. Vraag Rennies bij uw Apotheker of Drogist. U moet ze in huis hebben, voor uzelf. voor uw huisgenoten. dracht werd gegeven ter zake het nodige te doen om het betaalde registratierecht terug te ontvangen. Daartoe staan twee wegen open. De eerste is om alsnog bij het ministerie van Financiën aan te dringen op herziening van de afwijzende beschik king. De tweede weg is, zo de eerste geen resultaat mocht opleveren, om ingevolge de Rcgistratiewet bij de rechter een actie in te stellen tot terubetaling van onver schuldigd betaald registratierecht. Aangezien de mogelijkheid tot het in stellen van een dergelijke actie aan een termijn gebonden is, wordt geadviseerd reeds nu te besluiten tot het zonodig in stellen van een rechtsvordering tegen de ontvanger van de registratie en successie. ADVERTENTIE Doe de benzineprijsverhoging te niet d.m.v. RENAULT 4 of RENAULT Dauphine Beide tot 90 km per uur 1 op 17. Bij lagere snelheden nog lager verbruik Prijzen v.a. 4190. (Verkort weergegeven) Twee maten. In het Haarlems Dagblad van 16 januari j.l. las ik dat van een offi ciële ontvangst van vijf Hongaarse fami lies deze keer geen sprake was. Eerlijk ge zegd zou ik het een ietwat overdreven geste gevonden hebben. Merkwaardig toch die ziekelijke verering voor vreemdelin gen! Het feit dat men zijn medemens zo veel mogelijk moet helpen is een christe lijk begrip. Mij valt het op dat onze eigen landgenoten o.a. de uit Indonesië gerepa- trieerden in dat opzicht wel iets tekort gekomen zijn. Wat zou een Ambonese fa milie bijvoorbeeld zeggen van een eenvou dig gemeubileerd appartement (een huis hoeft nog niet eens)wat zou hij dankbaar zijn! Ik hoop van ganser harte dat ook aan deze vluchtelingen een krachtiger hand geboden zal worden. Plet is niet goed met twee maten te meten. ERNA KEIZER Londen (U.P.) Bij koninklijk besluit van koningin Elizabeth van Engeland zijn het wereldberoemde Sadlers Wells Ballet van Covent Garden en het Sadlers Wells Theatre Ballet van het Sadlers Wells The atre samengevoegd tot een corporatie on der de naam Royal Ballet. Beide balletge zelschappen zullen in de twee theaters blij ven optreden. Het nieuwe koninklijke bal let zal ook de balletschool omvatten. Ko ningin Elizabeth is de koninklijke be schermvrouwe en Prinses Margaret presi dente van de corporatie. Lord Waverley voorzitter van het curatorium van de as sociatie, verklaarde dat de groepen waren samengevoegd teneinde een betere coördi natie te krijgen, maar dat men onafhanke lijk van elkaar zal blijven werken. MOSKOU (U.P.). - Meer dan tweehon derd personen zijn candidaat gesteld voor de Lenin-prijzen die voor muziek, littera tuur, schilderkunst, toneel, ballet en cine matografie worden verstrekt. Men noemt David Oistrach en Emil Gilels, de ballerina Galina Oelanova, de violisten en de com ponisten Dmitri Sjostakovitsj en Aram Katsjatoerian. De prijzen, waarvan er vijf tig worden uitgedeeld, bedragen elk 75.000 roebels. De Lenin-prijs is op het ogenblik de belangrijkste Russische prijs. Dit was vroeger de Stalin-prijs. a o Hierdoor wordt het merkwaardige dubbelspel ver- klaard en als ik niet in bepaalde opzichten zo veel geluk had gehad, dan had ik de zaak niet zo snel kunnen oplossen. Toen ook Albertz werd vermoord, stond ik voor een bittere teleurstelling Ik had namelijk het volgende ge concludeerd; Indien Irmgard Christensen inderdaad het verkeerde slachtoffer was, dan moest degene, die ver moord had moeten worden, in groot levensgevaar ver keren Ik moest er daarom voor waken, dat de moorde naar niet nóg een keer zou toeslaan Ik heb u allen, dames en heren, zeer nauwkeurig laten volgen en ik heb uiteraard - u zult mij dat wel niet kwalijk nemen zorgvuldig inlichtingen ingewonnen. Ik mag wel even op mijn verhaal vooruitlopen. Intussen ben ik te weten gekomen, wie op het verjaar dagsfeestje vermoord had moeten worden: Albertz! Hij werd later vermoord, maar uit gans andere motieven en door een gans andere hand, dan die hem oorspronkelijk had willen treffen. Muck pauzeerde even Het hele gezelschap zweeg op bijna pijnlijke wijze. De sfeer in de salon was als 't ware geladen. Alleen mevrouw Faber, die nogal nerveus was, streek enkele keren over haar voorhoofd. Ik ben, zoals reeds gezegd, enigszins op mijn ver haal vooruitgelopen, ging Muck tenslotte verder. Maar het is beter, ais ik nu de draad weer opneem. In de beginne vond ik ook maar niet de geringste schakel tussen de gifmoord hier en de aanslag op Albertz. Maar door pijnlijk nauwkeurige nasporingen kwam ik veel, bijzonder veel zelfs, uit het leven van mijnheer Albertz te weten Ik kan u. dames en heren, tot mijn spijt niet de teleurstelling besparen, dat uw vriend en lid van uw kennissenkring Albertz een doortrapte schurk was Een andere omschrijving zou ik niet weten te geven Hij kende geen remmingen Tijdens zijn leven was hij bij zonder door de vrouwen verwend en dit geluk bij het andere geslacht buitte hij zonder enige scrupules uit, óók materieel Het kwam hem op een afpersing meer of minder niet aan. daar hij héél goed wist, dat men in uw kringen niets zo zeer vreesde als een openlijke blamage. Dat heb ik gelukkig ontdekt. En toen kwam ik stap voor stap verder. Het was overduidelijk, dat de moor denaar van Albertz iets op zijn flat gezocht heeft, waar bij hij echter werd gestoord door het bellen van een vertwijfeld meisje, dat ondanks het nachtelijke uur nog Vertaald uit het Duits Copyright: Cosmopress, Génève Oorspr. titel: „Toen de champagne werd geserveerd" geprobeerd had van Albertz de inlossing van een zeer belangrijke belofte los te krijgen. Maar dat doet nu niets ter zake en ik kwam daar pas vrij laat achter. In Albertz woning was mij echter iets bijzonders opgevallen. De moordenaar had iets gezocht en misschien ook wel gevonden. Dat nam ik tenminste eerst aan, om dat de derde deur van de boekenkast niet geopend bleek te zijn. Toen vond ik het carbonpapier, dat Albertz voor het doorslaan van zijn brieven gebruikte. Het was wel al veel gebruikt, maar aan de randen stonden nog enkele duidelijk leesbare woordfragmenten. Mijn assistent Dick- hoff Muck wees met een hoofdbeweging naar hem heeft vastgesteld, dat in Albertz' archief de doorslagen van twee brieven ontbraken Op de ene stonden de drie letters „fot" en op de andere „18 febru". Halt, dacht ik. De moordenaar heeft naar deze doorslagen gezocht en ze gevonden. Waarschijnlijk waren zij de grondslag voor een afpersing. Op dat moment maakte ik een fout, die mij bijna veertien dagen heeft gekost. Ik had aanvankelijk Albertz voor een vermogend man gehouden en daar de moordenaar geen belangstel ling voor de geldkist, die achter de derde deur van de boekenkast had gestaan, had getoond, maakte ik geen haast met het napluizen van dit eventuele spoor. Ik hield mij veel meer bezig met het spoor van de woordfrag menten „fot" en „18 febru", en toen mijnheer Termühlen mij vertelde, dat hij samen met juffrouw Wittstock beiden zijn op de 18e februari uw gast geweest, mijnheer Amthor door een fotograaf in de opera gefotografeerd was, ging ik dit spoor na en kwam uiteindelijk ook in het bezit van de foto, die ik u al heb laten zien. Maar hierop kom ik zo dadelijk nog wel terug. Muck pauzeerde weer even. Hij keek naar mevrouw Amthor. Mag ik voorstellen, mevrouw, dat wij stoelen gaan halen? Ik heb nog héél wat te zeggen en daar ik na deze lange inleiding dingen moet aanroeren, die meerderen van u nauwer aangaan Muck liet zijn stem dalen waarschijnlijk zelfs een schok zullen bezorgen, is het misschien het beste, dat we niet langer blijven staan. Ik verzoek u echter wel dringend dezelfde volgorde in de kring weer in te nemen. Iedereen haalde een stoel en ging zitten. Geen woord werd daarbij gezegd. Termühlen verbaasde zich er over dat Muck, die anders zo cynisch en oppervlakkig werkte, naar hij tenminste meende, ditmaal zo lang ernstig bleef. Ik moet nu goed nadenken, zei Muck, en precies op mijn woorden passen. Het is mogelijk, dat ik mijzelf zal herhalen, maar deze zaak is in zijn afwikkeling zó gecompliceerd, doch in zijn logische uitwerking zó con sequent geweest, dat het noodzakelijk is strikt zakelijk te blijven, In de periode, dat ik het spoor van de letters „fot" volgde, vond ik nergens de draad, die de samenhang tus sen de moord op Irmgard Christensen en die op Albertz vormde. Integendeel, ik kwam over Albertz dingen te weten, die het vermoeden deden ontstaan, dat er twee verschillende motieven waren geweest en twee afzon derlijke misdaden. In de loop van mijn nasporingen stuitte ik op de verpleegster Erika von Stach een, zo moet men wel zeggen, slachtoffer van Albertz. Uit haar woorden begreep ik, dat de moordenaar door het bellen van haar gestoord was, wat mij als een koude douche overviel, want dan kon mijn theorie over de niet ge opende derde deur van de boekenkast niet kloppen Door Erika von Stach werd mij echter een tweede aanwijzing in handen gespeeld, die ik eerst voor een bijzaak hield, doch die later de sleutel bleek te vormen voor de hele geschiedenis. Ik haastte mij toen de geldkist, die ik op mijn kantoor had opgeborgen, omdat ik haar later, zonder het slot te vernielden, open wilde laten maken, te forceren. Dit heb ik in die kist gevonden. Muck haalde de foto van mevrouw Werdohl te voor schijn. Kent u die opname, mevrouw Werdohl? Ja, antwoordde Dorothea Werdohl, zij werd uit het album met foto's van mij, die mijn man gemaakt had, gestolen. Ook dat wist ik al. Ik had in die geldkist alles vermoed, behalve deze opname, dat geef ik toe. Maar plotseling had ik hierdoor een tweede aanknopingspunt voor het woordfragment „fot" in handen gekregen En verder het voorwerp, waar de moordenaar van Albertz naar gezocht had, doch dat hij niet had gevonden, omdat hij door het bellen gestoord werd en toen in grote angst wegvluchtte zonder nog verder te zoeken. (Wordt vervolgd). Problemen. De burgemeester van Haarlem, mr. O.P.F.M. Cremers, zal op de vrijdag 25 jan. te houden lunchbijeenkcmst van het departement Haarlem van de Neder landse Maatschappij voor Nijverheid en Handel een ccuserie houden over „Proble men rondom Haarlem". De- bijeenkomst vindt plaats in de kroonzaal van Brinkmann aan de Grote Markt. Japanse ambassadeur. De Koningin heeft woensdag de nieuwe Japanse ambas sadeur, de heer A. Ohye, voor de aanbieding van zijn geloofsbrieven op het Koninklijk Paleis te Amsterdam ontvangen. Een ton schade door brand. Het vee voederpakhuis annex maalderij en mengerij van de veevoederhandelaar J. van de Ridder te Elspeet is geheel door brand "erwoest. De brand ontstond door kortsluiting in een dieselmotor. De schade beloopt bijna 'n ton. Oefening „Vale Ouwe". Onder leiding van de commandant van de 4e divisie zal de 41e gevechtsgroep van maandag 21 tot en met donderdag 24 januari worden geoefend op de Veluwe in de driehoek Arnhem-Sta- verden-Elspeet. De oefening die de naam draagt „Vale Ouwe" is een gevechtsoefening, waarbij de gevechtsgroep zich van een con centratie-gebied uit zal ontplooien voor een aanval over een breed front Aan de oefe ning nemen ongeveer 4000 man deel. Vuurwater by brandweer. Ambtenaren van de dienst van Invoerrechten en Accijn zen te Eindhoven hebben een inval gedaan in de brandweerkazerne en daar beslag gelegd op een hoeveelheid van honderd liter jene ver Hiervan was geen aangifte gedaan voor de accijns-navordering. De jenever zou bet gezamenlijke eigendom zijn van de brand weerlieden. Oud-burgemeesters op Soestdtfk. De Koningin en prins Bernhard hebben vorige week de oud-burgemeester van Amsterdam en mevrouw d' Ailly en deze week de oud- burgemeester van 's Gravenhage en mevrouw Schokking op Soestdijk voor het middag maal ontvangen. Visum voor Tanger-zone. De Marok kaanse autoriteiten hebben bepaald, dat met- ingang van zondag 20 januari voor binnen komst, terugkeer en transit van de zone van Tanger voor niet-Marokkanen een visum vereist is. Nederlanders moeten zich voor hun aanvrage wenden tot de Franse, am bassade in Den Haag. Een ton. De rebuswedstrijd „Voor het Kind" heeft ongeveer ƒ100.000 opgebracht, die ten goede komen aan het Nederland Comité voor Kinderpostzegels. Kattententoonstelling. Zaterdag 19 januari wordt van 10 tot 19 uur in de glazen zaal van het Ahoygebouw te Rotterdam een internationale kattententoonstelling gehou den. Er zijn inzendingen uit Frankrijk, Bel- gië, Engeland, Zweden en Nederland. Honderdzesjarige. Mevrouw Neeltje v. Velzen, de oudste burgeres van Dordrecht en de op twee na oudste inwoonster van Nederland, hoopt naandag 21 januari haar honderdzesde verjaardag te vieren. Haar gezondheidstoestand ;s wat achteruit gegaan sinds zij enkele maanden geleden een ziekte doormaakte. Dit heeft onder meer tot ge volg, dat zij niet meer op eigen gelegenheid een wandelingetje kan maken, zoals zij tot voor haar ziekte gewend was. Hotelbouw. De Nederlandse Vereni ging van Reisbureaus heeft zich tot de rege ring gewend met het dringend advies te be vorderen, dat er meer goede hotels in ons land komen. Bij de huidige situatie lukt het tijdens de periode van bloembolVnbloei cn gedurende het hoogseizoen, dat zeer ruim genomen kan woi'den, niet alle vreemdelin gen onder te brengen, tot schade van de Nederlandse inkomsten aan deviezen, aldus het advies. Nieuwe stichting. In Drachten is op gericht de „Stichting voor ziekte-, ongevals- en oorlogsslachtoffers". Iniatiefnemer en enig bestuurslid van deze stichting is de heer P. de Boer te Drachten. Volgens de statuten is het doel van de stichting „De rechten cn belangen te behartigen van alle Nederlanders, die door ziekte, ongeval of oorlogshandelingen dan wel andere omstan digheden zijn getroffen en de totstandkoming van afdoende wettelijke voorzieningen 'oor deze personen te propageren". Show. In zijn nieuwjaarsrede "i de burgemeester van Alkmaar gesproken over de steeds dalende aanvoer op de Alkmaarse kaasmarkt. „Daar de economische noodzaak om via de markt te verkopen niet meer aanwezig is", aldus mr. Wytema, „is haar basis zwak. De propagandistische waadde er van wordt in zuivelkringen nog wel erkend, maar als de kaasmarkt het alleen daarvan moet hebben, kost het krachtsinspanning om de ontaarding tot een show voor vreemde lingen tegen te gaan". VRIJDAG 18 JANUARI Minerva: „Blackboard jungle", 18 jaar, 8.15 uur. Roxy: „-aoordend lood", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „High society", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Frans 'lals: „Rock, rock, rock", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Studio: „Gervaise", 18 jaar, 7 en 9.15 u. Lido: „Dr Vlimmen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Trap-ze", aile leeftijden, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Trapeze", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Concertgebouw: N.Ph.O. niet vijfde concert, serie V, o.l.v. Marinus Adam, 8.15 uur. D opsgezinde Kerk, propaganda- avond. De heer en mevrouw Hinlopen— Nanninga over: „Een jonge staat in het 'and van de Bijbel", 8 uur. Concertgebouw: P- Chr. van Westering bespreekt concerten voor volksuniversiteit, 7.30 uur. ZATERDAG IS JANUARI Minerva: „Han? en Grietje", poppenfilm, alle ieeft 2.30 uur; „Blackboard Ju ;!e", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Moor iend lood", 14 jaai 2.30, 7 en 9 15 uur. Frans Hals: „Rock, rock, rock", alle! eeft., 2 30, 7 en 9.15 uur. Lido; „Dr Vlimmen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Gervaise", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Trapeze", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Trapeze", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palac „High society", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: Rotterdams Toneel met „De parvenu", 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6