Vroegere ULO nu gemeenschapshuis Plannen om gymnastiekgebouw te veranderen in dorpshuis Protestantse huishoudschool Lisse zal miljoen kosten Hongaren betrokken woningen aan Hannie Schaftstraat Grote belangstelling onder Zatidvoortse verenigingen Amsterdamse Beurs VRIJDAG 18 JANUARI 1 957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Dorpshuiscomité Vijfhuizen vergaderde ben nmvom Lezing en film over het Hoogovenbedrijf Burgerluike Stand van Bennebroek haarlemmermeer Toneelavond voor D.S.O. met „Bavospelers" Burgerlijke Stand van Haarlemmermeer Prinses Beatrix verzwikt een enkel bij het skieën Voorstel van B. en W. van Zandvoort Regering spreekt niet met landbouworganisaties Burgerlijke Stand van Lisse Concierge gewenst voor nieuwe ulo-school Aankoop woning Swaluëstra-at Maatschappelijk hulpbetoon Afbraak woning Rozenobelstraat V ergaderkalender UIT STAD EN STREEK Boulevardplan nog niet in Zandvoortse raad Burgerlijke Stand van Zandvoort Vanmorgen zes ongelukken door de gladheid '9 Hoewel vele ongemakken in het gemo derniseerde Vijfhuizen tot het verleden be horen, vormt de vergaderruimte altijd nog een probleem, waarmede alle verenigingen en organisaties te kampen hebben. De enige mogelijkheid voor het houden van bijeenkomsten is het gymnastiekge- Ljouw aan de Spieringweg. Dit wordt ge ëxploiteerd door de gymnastiekvereniging „Vijfhuizen", hetgeen voor deze sportver eniging zeer grote zorgen meebrengt. Met bet onderhoud van een dergelijk gebouw en het daarbij behorende meubilair zijn uiteraard grote bedragen gemoeid, die door een dergelijke organisatie niet kunnen worden gedragen. Het gevolg is, dat ge bouw en inventaris in een zod'anige toe stand verkeren, dat zij niet meer aan het gestelde doel beantwoorden. Hoewel het bestuur van de gymnastiek vereniging „Vijfhuizen" de burgerij ten zeerste aan zich heeft verplicht door het gebouw in beheer te houden en ondanks de geldelijke offers deze vergadergele- génheid voor het dorp heeft behouden, heeft men nu gevoeld, dat dit een minder houd bare toestand wordt. Daarom werd een comité gevormd, be staande lift het toestuur der gymnastiek vereniging, met een afgevaardigde van de Vereniging „Dorp Vijfhuizen" en enkele andere personen van verschillende gezind ien. Dit comité, dat werkt onder de naam „Dorpshuiscomité", beraadslaagde op welke wijze het gymnastiekgebouw door een ra dicale verbouwing zou kunnen worden ver anderd in een dorpshuis, waar allerlei cul turele en andere manifestaties kunnen worden gehouden. Donderdagavond had in café De Clerq een vergadering plaats van 'het comité met afgevaardigden van plaatselijke verenigin gen en organisaties. Deze voor Vijfhuizen zo belangrijke bij eenkomst werd tevens bijgewoond door burgemeester Van dei- Willigen en de wet houders Van Beem, Brouwer, Oudheusden en Ransd'orp. De voorzitter van het Dorpshuiscom. de heer W. A. Braakensiek, droeg na zijr. openingswoord do leiding over aan burge meester Van der Willigen. De burgemeester memoreerde dat deze actie het gevolg was van een onderhoud met het bestuur van de gymnastiekvereni ging „Vijfhuizen" en uitte zich waarderend over de plannen tot oprichting van een dorpshuis, dat in Vijfhuizen niet alleen in een grote behoefte zal voorzien, maar waarop het dorp ook recht heeft. Grote behoefte Hierna werd het woord gevoerd door dé heer B. Fels, hoofd van het bureau voor maatschappelijk werk in de provincie Noordholland, die de betekenis van dorps huizen en het dorpshuiswerk toelichtte. Dergelijke gebouwen bieden ruimte voor de zelfwerkzaamheid der bevolking in velerlei vorm, zowel ter bevordering van de sociale en de culturele als van de gees telijke en lichamelijke ontwikkeling. De exploitatie moet uitgaan, van een particu liere stichting, met een bestuur dat alle plaatselijke richtingen en confessies ver tegenwoordigt-. Dit bestuur beoordeelt de toewijzing van de ruimte in het dorpshuis. Om tie pi-annen verder uit te werken, moet er in de.eerste plaats een gebouw zijn. Vijf huizen verkeert in de gelukkige omstan digheden, dat het gymnastiekgebouw er reeds staat, al is liet zonder ingrijpende wijzigingen niet bruikbaar. Bij de stichting (of in dit geval de verbouwing) is het al tijd aan te bevelen, dat plaatselijke krach ten hieraan medewerking verlenen.. Zo kunnen bij voorbeeld timmerlieden het timmerwerk verzorgen, een schilder kan het schilderwerk voor zijn rekening nemen en dames kunnen samen de gordijnen naaien. Op deze wijze wordt het gebouw niet alleen veel goedkoper, maar ook veel meer het bezit van de gezamenlijke burge rij. De mogelijkheden die voor dit doel aanwezig zijn, dient elke plaats echter voor zich te beoordelen. Wat de financiering betreft, deelde de heer Fels mede, dat het ministerie van Maatschappelijk Werk een subsidie kan seven tot maximaal 25n/o van de totale kos ten. Ook de gemeente wil wel subsidiëren, terwijl mogelijk voor Vijfhuizen ook be langstelling bestaat bij het Prins Bernhard- fonds, omdat men het dorpshuis vooral vil gebruiken voor culturele manifestaties. Voor de vijfde bijeenkomst van de Cul turele Kring in Bennebroek, die donder dagavond in „Oud Berg en Dal" werd ge houden, was een grote belangstelling. Ir. J. Smits, verbonden aan het Hoog ovenbedrijf in Velsen-IJmuiden hield een causerie over de industrie, die na de eerste wereldoorlog aan de noordkant van het Noordzeekanaal werd gevestigd. De voor naamste reden hiertoe was wel, dat men gedurende deze oorlog had ondervonden hoe moeilijk het was ijzer en staal uit de oorlogvoerende landen te betrekken, waar door het nodig' werd zelf ijzer en staal te laan produceren. Dat. betekende tevens hét begin van de industrialisatie van Ne derland. Uitvoerig weidde ir. Smits daarna uit over de groei en ontwikkeling van dit be drijf dat thans een oppervlakte beslaat van 500 ha en waar niet alleen ijzer en staal maar ook gas, cement, stikstof en nog tal van andere produkten worden voortgebracht. Hij gaf daarbij duidelijk te hennen dat deze ontwikkeling nog lang niet tot stand is gekomen. Momenteel zijn cr drie hoogovens voor de fabricage van ijzer in gebruik, maar er is een vierde in aanbouw. Na er op gewezen te hebben dat er naar gestreefd wordt, per jaar een miljoen ki logram ijzer en een miljoen kilogram staal te vervaardigen, werden enige films ge draaid. De eerste behandelde de totstand koming van de K.S.G. (de Europese Kolen cn Staalgemeenschap). Men kreeg hier een voortreffelijk beeld van dit enorme bedrijf cn de wijze waarop ijzer en staal worden gewonnen uit het erts. ONDERTROUWD: P. v. d. Marei en E. M. v' Zijverden. GEBOREN: Antonius Maria, zoon van A. Heemskerk en Th. M. Th. Tijssen. OVERLEDEN: E. A. Groene wegen, rn„ 77 wednr. van W. H. Buitenhuis; E. F. Smits, L 50 j,, ongehuwd. De heer Fels vestigde ook de aandacht op de sociale mogelijkheden, die een dorps huis biedt, zoals huisvlijt, volksdansen en natuurstudie voor de jeugd, en voor oude ren E.H.B.O.-cursussen, tuinaanleg- en on derhoud, speelgoedmaken, natuurstudie met daarbij behorende excursies onder leiding van een deskundige, terwijl er voor de dames kook-, naai, en verstelcursussen en lessen in babyverzorging alsmede boekbe sprekingen kunnen worden gegeven. Ver der vinden plaatselijke toneel-, schaak-, dam- en bridgeclubs er een onderdak. Als werkplan noemde de heer Fels eerst het in orde maken van het. gebouw, waar bij de instelling moet worden gesticht die het exploiteert en de wijze dient te worden gevonden, waarop de burgerij haar bijdra ge aan de verwezenlijking schenkt. Hierna werd onder leiding van de bur gemeester druk van gedachten gewisseld over de mogelijkheden, speciaal met het oog op de plaatselijke toestanden, alsmede over het bestuur en de leiding van een dergelijk dorpshuis. Resumerende kwam men tot de conclusie, dat de taak van het dorpshuis in Vijfhuizen voorlopig uitslui tend zaO. bestaan uit het voorzien in d'e zo noodzakelijke behoefte van ruimte. Op verzoek van burgemeester Van der Willigen zal het comité nu ae plannen ver der uitwerken om te komen tot een defini tieve opzet met een kostenberekening. Hierbij zal de gemeentelijke dienst van Openbare Werken alle steun verlenen. Zondagavond 27 januari belegt de r.k. sportvereniging „DSO" te Vijfhuizen een toneelavond in het gymnastiekgebouw. Hierbij zal de Haarlemse toneelgroep „De Bavospelers" op de planken komen, die werd uitgenodigd gezien het succes dat dit gezelschap verleden jaar heeft geoogst. Thans spelen zij „Komedianten strijken neer", een blijspel in drie bedrijven. GEBOREN: Cornelia Maria, d. v. P. H. Verhoeven cn A. G. Mooijekind; Elisabeth Geertruida Maria, d. v. C. J. Stokman en E. C. P. Stut; Leonardos Johannes, z. v. L. T. v. d. Vlugt en M, P. Dongelmans; Marrian- ne, d. v. J. H. Beukers en M. Michel; Jan Johannes, z. v. J. J. Schouten, en H. W. Wil- derom; Martha Theresia, d. v. G. Krielaart en Th. M. Kersbergen: Jacobus Johanna Ida Maria, d. v. J. A. C. van de Graaf en H. E. Westerman. ONDERTROUWD: Lammert Jan van Gu- lik en Adriana Maria de Lely; Arie de Haas en Johanna van Andel; Cornelis Masten broek en Jansje van Wirdum; Cornelis Hoo- gendam en Trijntje Sjoukje Mantel; Hendrik Tijmen Bastiaan Rebel en Maria Louisa de Koter. GEHUWD: Cornelis Maria Zandbergen en Elisabeth Geertruida d'Hane; Jan Huigen en Teuntje Sofia van Wirdum. Verwacht wordt, dat binnen niet al te lange tijd kan worden begonnen met de bouw van de protestants christelijke huis houdschool te Lisse. De architect, de heer W. de Jonge, heeft deze week zijn plan be kend gemaakt. De school Is bëd'o'eld Voor de gehele streek en in het bestuur zullen dan ook zowel Sassenheimers, Lissers en Hillegommers zitting hebben. De lieer De Jonge heeft, een ruim gebouw ontworpen, dat zal verrijzen aan de Verlengde Hyacin tenstraat tussen de Gereformeerde u.l.o. en de school met de bijbel. Op de begane grond komen: een theorie lokaal van zeven bij zeven meter, twee naailokalen van zeven bij zeven meter en enkele kleinere kamers onder andere voor directrice, concierge en administratie. Voorts een grote hall van vijftien bij zes meter, die tevens dienst doet als aula; een paskamer, een leermiddelenkamer, toilet ten en garderobes. „Ondergronds" bevindt zich een grote kelder met drie ketels voor de centrale olicstook-verwarming. Gelijk vloers komt tevens een groot gymnastiek lokaal van tien bij achttien meter, een bergruimte voor de turnapparaten, een kleedkamer van vier bij zeven meter en een kamer voor de turnleraar. Ook bevindt zich hier een ruimte, waar de meisjes zich kunnen opfrissen: twaalf douches en zes tien tapkranen staan de turnsters ter be schikking. Naast dit gymnastieklokaal ligt een grote kantine, waar de overblijfsters. tussen de middag hun boterham kunnen eten. Het gymnastieklokaal is ook van buiten af te bereiken via een aparte hoofd ingang. Dit met het oog op eventueel ge bruik door leerlingen van andere scholen. Op de eerste verdieping bevinden zich twee theorie- en twee naailokalen, een vouw- en een strijkkamer, een leermidde lenkamer, een lokaal voor de leraressen, een huishoudlokaal, een leskeuken met provisieruimte, een linnenkamer en droog- kamers. De kosten van dit gebouw zullen bijna een miljoen gulden bedragen. De datum van de aanbesteding is nog niet bepaald. In Lisse zal een protestants christelijke huishoudschool worden gebouwd, be stemd voor de bollenstreek. Architect W. de Jonge heeft een ruim gebouw ontworpen, dat aan de Verlengde Hyacint.enstfdat zal verrijzenIn het gebouw zullen behalve theorie- en praktijklokalen een ruime kantine, een gymnastieklokaal en wasgelegenheid worden ingericht. Voorts zullen zich in het schoolgebouw een leskeuken met provisieruimte, naailokalen, een strijk kamer, een linnenkamer en droogka- mers bevinden. De kosten zullen bijna een miljoen gulden bedragen. INNSBRUCK (United Press) Prinses Beatrix heeft bij het skiën in Sarrkt Anton haar enkel verzwikt en een pees in haar been verrekt. Het ongeval overkwam haar toen zij de helling van de Hexenboden afdaalde en viel. Zij was niet in staat zich te bewegen en werd na een half uur door een Oostenrijkse politie-agent op de been geholpen en naar het hotel gebracht. Artsen die haar onderzochten verklaarden dat de Prinses enige dagen rust moet hou den en niet mag lopen. ADVERTENTIE SCHRALE PIJNLIJKE HANDEN Snel weer zacht en gaaf door - niei te vergelijken reeds vanaf f 1.35 Daar het behalve uit financiële over wegingen óók uit ideëel oogpunt door burgemeester en wethouders van Zandvoort belangrijk werd geacht, dat de oude ulo school aan het Schoolplein, die tot gemeen schapsgebouw zal worden omgebouwd, door een stichting in beheer en exploitatie zou worden genomen, wendde het college zich tot verschillende plaatselijke verenigingen en instellingen, met verzoek of zij in be ginsel bereid zouden zijn aan de totstand koming van zulk een stichting mede te wer ken om hierdoor tevens vorm te geven aan het in de gemeente bij verschillende groeperingen en verenigingen steeds ster ker wordend streven tot samenwerking, ter versterking van de binding in de Zand- voortse gemeenschap. Van de volgende verenigingen en instel lingen werd medewerking toegezegd: de kerkeraad der Nederlands Hervormde ge meente, de kerkeraad der Gereformeerde kerk, het rooms-katholiek kerkbestuur, de afdeling Zandvoort van de Nederlandse Protestantenbond, de stichting „Culturele kring 't Helm", het Instituut voor Arbei ders Ontwikkeling, de Zandvoortse muziek kapel, het Zandvoorts mannenkoor, de Zandvoortse operettevereniging en het be stuur van de Openbare leeszaal en biblio theek. In een op 7 januari gehouden bespreking met alle deelnemende corporaties werd overeenstemming bereikt over de ontwerp statuten der stichting, welke zal worden opgericht, zodra de gemeenteraad het voor stel daartoe heeft aanvaard. Het stichtingsbestuur zal dan in contact kunnen treden met de architect, de heer B. J. J. M. Stevens, wie reeds door het ge meentebestuur opdracht werd gegeven tot het maken van een schetsontwerp voor de De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dr. S. L. Mansholt, heei't namens de regering geantwoord op het telegram, dat de drie centrale land bouworganisaties aan de minister-president hebben gezonden betreffende het overleg over het landbouwbeleid. De minister wijst er op, dat het overleg tot dusver steeds met het Landbouwschap is gevoerd. Zo is nog op 15 januari j.l. een bespreking met het landbouwschap gehou den, waarop uitvoerig van gedachten is ge wisseld over het landbouwbeleid. De be windsman dringt er bij de landbouworga nisaties, die slechts een deel uitmaken van de in het Landbouwschap vertegenwoor digde organisaties, op aan zich er mede te verenigen, dat het overleg met het land bouwschap blijft gevoerd. GEBOREN: Johannes Jacobus Maria. d. van Th. P. van der Salm en M. A. van Leeu wen; Jeroen Hubertus Maria. z. van J. M. Bartels en E. W. J. M. van der Grinten; Adrianus Carolus, z. van H. van Dongen en C. C. van Bakel; Christianus Johannes Maria, z. van A. J. Zwetsloot en M. A. P. van der Ham. ONDERTROUWD: J. Broekhuizen en J. de Gier. GEHUWD: P. G. van Buijten en W. Möhl- mann VEEMARKT LEIDEN. LEIDEN. 18 januari. Aanvoer stieren 3, melkkoeien 40, vette koeien 210, varekoeien 59. vette kalveren 23, nuchtere kalveren 75. vette schapen 150, vette lammeren 1870. var kens (zeugen) 27, schrammen 279, biggen 402, geiten 9. Totaal 3152. Notering: melkkoeien f 9701030; vette koeien f 2,60—3,20 per kilogram slachtge- v/icht; varekoelen f650850; vette kalveren per kilogram levend gewicht f2.403; nuch tere kalveren per kg levend gewicht f 1.40 1,60; vette schapen f80—125; vette lammeren f90—135; zeugen f275—350; schrammen f65 —105; biggen f4052. Handel: voor vette koeien zeer lui; voor verse koeien levendig: voor varekoeien kalm; voor vette kalveren en nuchtere kal veren vlug; voor vette schapen en vette lam meren vlug; voor zeugen, schrammen en big gen lui. Zeer grote aanvoer van schapen. Vanmorgen omstreeks elf uur zijn vijf Hongaarse gezinnen uit het kamp „Her penduin" te Ravestein per bus bij de Han nie Schaftstraat in Haarlem aangekomen, waar zij hun intrek hebben genomen in de vijf woningen, die de gemeente voor hen beschikbaar heeft gesteld. De echtgenote van de burgemeester, mei'rouw C. E. Cre- mersDe Bruyn, was ter begroeting aan wezig. Vele leden van de Haarlemse vrouwen organisaties en het Rode Kruis hebben onder auspiciën van het Haarlemse vluch telingencomité dagen achtereen naarstig gewerkt om de kamers in te richten. In de moderne huiskamers met gordijnen in frisse kleuren, een gezellig brandende haard, comfortabele stoelen en een gezellig aandoend vloerkleed is het prettig toeven. Om de huiselijke sfeer nog te verhogen heeft men hier en daar een vaasje met bloemen neergezet en als speciale verras sing een fruitmand en een lekkere taart. Natuurlijk is ook voorzien in de huishou delijke attributen. In de keuken staan een prachtig gloednieuw gasfornuis en een compleet stel pannen ter beschikking van de huisvrouw. Elk gezin heeft men voorts nog bedacht met een grote naaidoos, zodat de vrouw de kleren van man en kinderen in de toekomst zal kunnen stoppen. Alleen het noodzakelijke is echter aan geschaft, zodat de gezinnen later andere artikelen er zelf bij zullen moeten kopen. De dames, die zo spontaan voor de inrich ting hebben zorg gedragen en hiervoor heel wat vrije tijd hebben opgeofferd zijn ech ter wel voor hun moeite beloond. Immers de Hongaren konden geen woorden vinden voor hetgeen zij allemaal hebben gekregen. „Ik kan mij niet voorstellen, dat dit wer kelijkheid isn, zo zei de moeder van het Hongaarse gezin Ferenc Lang ontroem. „Het is net een droom". Do heer Lang ver telde, dat hij zo ontzaglijk dankbaar is voor alles, wat de Nederlanders voor hen heb ben gedaan. Voorts was hij zeer erkente lijk voor het feit, dat de mannen binnen kort aan de slag kunnen gaan. Vol trots vertelde hij ons tot slot, dat hij al heel wat Nederlandse woorden had geleerd en in het Nederlands dat hij zich in zijn nieuwe woning al echt thuis voelt. Een Hongaars gezin zit gezellig om de tafel geschaard. De kinderen kijken met begerige ogen naar de taart-, ter- vrij l moeder een kopje koffie inschenkt. verbouwing, waarvoor een krediet van 7000 in de raadsvergadering van 25 sep tember werd beschikbaar gesteld. De stichting zal dan rijkssubsidie kunnen gaan aanvragen en zodra de architect een definitief verbouwingsplan heeft ingediend, zich kunnen gaan beraden, omtrent de fi nanciering. Daarvoor zal een gedeelte van het benodigde kapitaal door het Rijk wor den verstrekt, vanuit de gemeenschap zul len gelden moeten worden aangetrokken en ten slotte zal de stichting het nog ont brekende kapitaal van de gemeente, of on der garantie van de gemeente moeten lenen. Na een indiening van de exploitatie-opzet zal dan ten slotte gemeentelijke subsidie kunnen worden aangevraagd. Het college van B. en W. stelt daarom de raadsleden voor, aan de „Stichting Ge meenschapshuis Zandvoort" i.o. het be doelde schoolgebouw kosteloos in eigendom over te dragen. In een aan de raadsleden gericht stuk stellen B. en W. van Zandvoort voor over te gaan tot de instelling van de functie van concierge van de Wim Gertenbach- school voor ulo en in principe te besluiten tot de stichting van een conciërgewoning bij deze school. In hun toelichting merken B. en W. op, dat de grote toeloop van leerlingen reeds thans een tekort aan plaatsruimte op de nieuwe school veroorzaakt. Van de minis ter werd echter reeds een urgentieverkla ring ter verkrijging van bouwvolume voor de voorgenomen uitbreiding met vier les lokalen, verkregen. Met het schoonhouden van de school is thans slechts één werk ster belast, welke echter na de uitbreiding zeker niet in staat zal zijn haar taak naar behoren te verrichten. Daar er tevens aan leiding bestaat voor het treffen van bij zondere voorzieningen, behoort er volgens B. en W. te worden overgegaan tot aan stelling van een concierge in vaste dienst, die met zijn echtgenote de volledige zorg voor het onderhoud van gebouw en terrein op zich zou kunnen nemen. Deze zou tevens dienst kunnen doen bij gebruik van het schoolgebouw in de avonduren. Daar deze concierge zijn taak slechts goed zou kun nen verrichten, indien hij bij het school gebouw woont, menen B. en W. dat er alle aanleiding is de hierboven genoemde voorstellen aan de raadsleden voor te leg gen. De concierge zou dan een bezoldiging moeten gaan ontvangen, gelijk aan die, welke voor de concierge van het gebouw Publieke Werken is vastgesteld. B. en W. van Zandvoort stellen de raad voor het perceel Swaluëstraat 20 aan te ko pen voor een bedrag van ƒ8600,Voor de sanering van de oude dorpskern wordt deze aankoop belangrijk geacht. Op 31 december j.l. zijn periodiek afge treden als lid van de gemeentelijke instel ling voor Maatschappelijk hulpbetoon te Zandvoort de heren P. D. de Jong, S. Slag veld en B. Bosman. B. en W. hebben in ver band hiermede drie tweetallen gesteld voor de nieuwe verkiezing, waarbij genoemde heren wederom nummer één werden ge plaatst. Voorts komen op de voordracht voor. de heren L. J. Rinkel, G. Oskam en A. Luijendijk. Burgemeester en wethouders van Zand voort stellen de raadsleden voor, een bedrag Van ƒ8000.beschikbaar te stellen voor het afbreken van de oude smederij met woon huis, gelegen aan de Rozenobelstraat 4 en het daarachter gelegen voormalige brand spuithuisje alsmede voor het ter plaatse aan leggen van een plantsoentje en wijziging van de bestrating. Op 27 september 1955 werd dit pand door de gemeente aangekocht, met de bedoeling het ter verfraaiing van het Gasthuisplein, zo spoedig mogelijk af te breken. De contactcommissie „Culturele belangen" te Zandvoort heeft de verenigings-vergader- kalender voor de maanden januari en februari gepubliceerd. Deze luidt als volgt: 18 januari: Forum-avond Hervormde kerk; 19 en 26 januari: Contact-avonden Herv. jeugdvereniging „De vliegende schotel"; 19 en 26 januari: Cabaret-avonden Zand voortse Operettevereniging; 23 januari: Jaarvergadering Humanistisch Verbond; 23 januari: Filmavond supportersvereni ging „Geel-Blauw"; 25 januari: Lezing Ned. Chr. Vrouwen bond; 26 januari: Kien-avond Zandvoortse red dingsbrigade; 30 januari: Balkan-avond Instituut voor Arbeidersontwikkeling; 2 februari: Propaganda-feestavond Neder landse reisvereniging; 7 februari: Concert-avond Culturele kring .,'l Helm"; 7 februari: Kerkmuziekavond Geref. Jon gelingsvereniging „Gideon" met medewer king van Feike Asma, orgel, en enkele andere instrumentale en vocale solisten; 9 en 23 februari: Contactavonden Herv. jeugdvereniging „De vliegende schotel": 12 februari: Operetteuitvoering door de j operettevereniging „Fiësta"; 14 februari: Lezing door burgemeester mr. H. M van Fenema v. d. Zandvoortse midden- 'andsverenigingen; 15 februari: Lezing door de heer K. Norel oor de A.R. Kiesvereniging „Nederland en franje"; 20 februari: Kien-avond Zandvoortse Chr. besturenbond; 20 en 21 februari: Toneeluitvoeringen „Op hoop van zegen"; 22 februari: Jubileumavond afdeling Zand voort Neder 1. Christen-Vrouwenbond; 26 februari: Toneeluitvoering Zandvoortse toneelvereniging „Sandevoerde". Nieuws in het kort Meubeltjes. Wegens de benoeming van een geriater en een maatschappelijk werkster voor de bejaardenzorg bij de ge meentelijke genee kundige- en gezond heidsdienst, die beiden voorlopig zullen worden gehuisvest in het perceel Kenaupark 10, is het noodzakelijk enig meubilair aan te schaffen en een kleine voorziening te treffen met betrekking tot de verwarming. Met een en ander is gemoeid een bedrag van naar schatting ƒ2500.—, welk bedrag door B. en W. aan de raad v.ordt gevraagd. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal de behandeling van het Boulevard-plan nog niet in de eerstvolgende vergadering van de Zandvoortse raad plaats vinden. De stichting „Recreatieoord Zandvoort" heeft namelijk wél uitgewerkte plannen bij het gemeentebestuur ingediend, doch deze zijn thans in studie bij de dienst van publieke werken te Zandvoort, die er een straten-, wegen- en pleinenplan voor ont werpt. Een en ander zal tot gevolg hebben, dat ook het ivederopbouwplan „Friedhofi" op dit punt wijzigingen moet ondergaan. Men verwacht thans, dat het volledige plan in de raadsvergadering, die in fe bruari op een nog nader te bepalen datum zal worden gehouden, in behandeling zal komen. Salarisherziening ambtenaren Burgemeester en wethouders van Zand voort stellen de raadsleden voor. de salaris sen van het gemeentepersoneel aan te pas sen aan de salarisherzieningen der rijksamb tenaren als gedeeltelijke compensatie van de door het gemeentepersoneel verschuldigde premiën ingevolge de invoering van de Al gemene Ouderdomswet. Deze wijziging komt neer op een verhoging met 5.6 percent tot een maximum van 32,20 per maand. GEBOREN: Son ja, d. v. E. v. Konings- bruggen en S. Kraaijenoord. ONDERTROUWD: A. F. W. Janssen en P. L. van der Mije. OVERLEDEN: J. A. H. Blecking, 60 jaar. weduwe v. D, van Meurs. De plotseling ingetreden gladheid heeft vanmorgen in Elaarlem en Heemstede heel wat weggebruikers verrast, hetgeen een zestal ongelukken ten gevolge had. Het ergste was een 68-jarige bewoonster van de Valkenburgerlaan in Heemstede eraan toe, die omstreeks tien uur een boodschap wilde doen in de groentewinkel die op de benedenverdieping van haar huis is gevestigd. Op het trottoir kwam zij ten val, waarbij zij het rechterheup been brak. Zij is naar het St. Elisabeths Gasthuis in Haarlem overgebracht. Het is reeds de tweede keer in enkele jaren tijd, dat deze dame slachtoffer wordt van de gladheid. Enige jaren geleden brak zij daardoor na melijk ook een heupbeen. Omstreeks tien minuten over zeven week een 36-jarige bromfietser op de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord, vóór de' brug over de Jan Gijzenvaart, naar rechts uit om een autobus gelegenheid te geven te passeren. De bromfietser slipte en zijn bromfiets werd licht beschadigd. Even voor negen uur zijn twee be stelauto's tengevolge van de gladheid op de hoek van de Amsterdamstraat en de Herensingel tegen elkaar gebotst. Ook hierbij ontstond lichte schade. Op dezelfde plaats gleed omstreeks tien uur een personenauto onder een vrachtauto van Van Gend en Loos. De auto werd aanzienlijk beschadigd. Om dezelfde tijd wilde op het Zuider Buiten Spaarne een vrachtauto een stil staande trekker met oplegger passeren, maar moest bij deze manoeuvre remmen voor een tegenligger. De vrachtauto gleed door en kwam gedeeltelijk onder de op legger. Ook hier ontstond aanzienlijke materiële schade. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-315 Nederl/47 84'/i6 84'/, 3 ü/n Nedl. 1962/64 89% 89% A. K. U 19815 197 Calvé Delft 307 307 Van Gelder Zonen 202/5 202 K. N. Hoogovens 269 >5 268 Nederl. Ford 322 322 N. Kabelfabriek. 267 268 geiv.Philips Gloeil 227 229 pref.Philips Gloeil 139 139 Unilever 350 1 349 Wilton Fijenoord 221 221 Dordtsche Petrol 81015 806 Konkl. Petroleum 161,70 161,20 A'dam Rubber 81 80 Holl. Amer. Lijn. 181 181 N. Scheepv. Unie 17015 170 Phs. van Ommeren 275 k, 275 k, H V A 95 V2 98 Verg Deli Mïjen toil 1 '2 Amsterd Reik 123 223 Ned Handel Mij 167 li 167 '4 Rotterd Bank 187 '4 187 Twentsche Bank 191 191 Anaconda Copper 70 69 Bethlehem Steel 187 188 U. S. Steel 68 68 General Motors 4U/.o 41 Shell Union 85/5 85 Tidewater 37 36%

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7