Het westen wil UN O-leger in Gaza en Sinai houden Hongaars regime ontbond lastige sch rijve rsfedera tie 15" NAAIMACHINES 1000 BROEKEN Verenigde Staten en de Sovjet-Unie steunen Afro-Aziatische resolutie Nieuwe terreur onder de arbeiders UIT ANDERE BLADEN cootercap de "Vestola Honderdduizenden hebben MILLER BROS nu gerookt. Ze zijn enthousiast! MILLER BROS is een King Size van sublie me goudgele Virginia, die door zijn lange formaat een natuurlijk filter heeft. Deze 80 cts-King Size geeft U een ongekende kwaliteit. Iedereen merkt het fantastisch goede resultaat van het kostbare smaakonder zoek, dat vooraf over geheel Nederland werd gehouden. Profiteer daar óók van! de nieuwe Virginia KING SIZE KLM bestelt drie „Twin Pioneers" voor Nw.-Guinea ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 UNO-rapport over de economie van Hongarije Lof voor de verdeling der Rode Kruisgoederen Westduitse minister Strauss (Defensie) in Algerije Frans-Duits akkoord in raketten-re se arch Kracht en zwakheid van Sukarno Amerikaanse regering moet drastisch bezuinigen India ontkent concentratie van troepen in Kasjmir Westduitse leiders naar de Verenigde Staten is opnieuw verkrijgbaar! VRIJDAG 18 JANUARI 1957 NEW YORK (Reuter/AFP/UP) De Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk zijn het erin beginsel over eens geworden dat het internationale politie- leger van de UNO de Israëlische troepen op het eiland Tiran, bij de ingang van de golf van Akaba en in de strook van Gaza moet vervangen, aldus verneemt AFP in Washington. Bij de UNO wordt een onL- werpresolutie van deze strekking voor bereid. Het zou de bedoeling zijn, dat het internationale politieleger in de strook van Gaza en in het gebied om de Golf van Akaba zal blijven totdat er een definitieve regeling is getroffen. Volgens een woord voerder van het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken in Londen is het de wens van Groot-Brittannië dat de Israëlische troepen het schiereiland Sinai ontruimen en het gebied van Gaza onder het gezag van de UNO wordt gesteld. De groep van Afro-Aziatische landen in de UNO heeft bij de UNO-Assemblée een resolutie ingediend, waarin „met spijt en ongerustheid" wordt vastgesteld dat Israel haar troepen niet uit Egypte heeft terug getrokken, zoals in een UNO-resolutie is gevraagd. In de ontwerp-resolutie wordt secretaris-generaal Dag Hammarskjoeld verzocht te bewerkstelligen, dat de Is raëlische troepen binnen vijf dagen worden teruggetrokken. De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken dr. Fawzi zei aan het begin van het debat dat Israel zijn agressie in Gaza voortzet en doorgaat met het vernielen van installaties. De Australische afgevaardigde, Sir Percy Spender, zei dat de gebieden van Gaza en de golf van Akaba, na terugtrekking van de Israëlische troepen, bezet moeten wor den door het internationale politieleger totdat een regeling in deze gebieden is getroffen. Hij verklaarde de verzekering, dat beide gebieden niet door Egyptische troepen bezet worden, noodzakelijk te achten. Gematigd De Amerikaanse afgevaardigde, Cabot Lodge, zei voor de Aziatisch-Afrikaanse resolutie te zullen stemmen, omdat het een „redelijke en gematigde" resolutie is, die „veroordeling en tegenbeschuldiging" ver mijdt. Volgens hem moeten alle buiten landse troepen uit Egypte teruggetrokken worden. De UNO-troepen moeten zo op gesteld word, dat zij een herhaling van vijandelijkheden kunnen verhinderen, zo zei hij. De Nieuwzeelandse afgevaardigde, Sir Leslie Mun.ro, verklaarde, dat een terug keer naar de „status quo ante" zowel on rechtvaardig als gevaarlijk zou zijn. Israel heeft recht op enige verzekeringen, zo zei hij. De UNO-troepen zouden zeker in het gebied moeten blijven tot de kwesties-Suez en -Akaba opgelost en enige vorderingen gemaakt zijn in de richting van een alge mene regeling. Ook moet Israel verzeke ringen krijgen tegen aanvallen vanuit het gebied van Gaza. Overwogen moet wor den, of het gebied onder UNO-toezicht moet woi'den geplaatst, aldus Munro. De Rus Koeznetsov zei, dat zijn delegatie de resolutie zal steunen, ook al is zij vol gens haar onvoldoende. Hij verklaarde, dat de Verenigde Staten verantwoordelijk zijn voor de huidige toestand in het Midden- Oosten en de weigering van Israel zijn troepen terug te trekken. Mevrouw Golda Meir, de Israëlische mi nister van Buitenlandse Zaken, zei dat Is rael hoopt de UNO-Assemblée binnenkort een plan te overleggen, volgens hetwelk er in de strook van Gaza vrede en veilig heid komen en de economische toekomst van de bevolking verzekerd wordt. Ook zou dit plan de UNO, met volle mede werking van Israel, in staat stellen doel treffende vorderingen te maken voor een oplossing van het vluchtelingenvraagstuk. Over het denkbeeld het UNO-leger de strook van Gaza te laten bezetten, zei me vrouw Meir dat elke tijdelijke maatregel om oorlog te voorkomen en een vrije vaart te verzekeren niet doeltreffend is tenzij van tevoren wordt gegarandeerd dat de maatregel van kracht zal zijn totdat een vredesverdrag wordt gesloten of totdat er een of andere maatregel met internatio nale garanties tot stand komt die een permanente vrije vaart verzekert. Geen internationale strijdmacht is bij machte de terugkeer te beletten van elementen die de plaatselijke bevolking en de vluch telingen zullen opstoken en intimideren, aldus mevr. Meir, die hieraan toevoegde dat deze strijdmacht evenmin een weder opleving van de activiteiten van de Ara bische zelfmoordcommando's kan voor komen. Mevr. Meir vestigde er ook de aandacht op dat het niet mogelijk is een gebied als de strook van Gaza in econo mische afzondering van elk naburig ge bied te laten. Tenslotte verklaarde zij dat het enige doel van Israel in het gebied Sjarm el Sjeik langs de Golf van Akaba is te verzekeren dat de Egyptische „blok kade" niet opnieuw begint. „Israël is van mening dat een Israëlische •politiemacht in het gebied van Gaza moet worden gehandhaafd, ook wanneer de UNO-troepen daar zijn binnengetrokken", zo heeft een Israëlisch woordvoerder in Jeruzalem medegedeeld. De gemeente raden zullen onder toezicht van het Is raëlische ministerie van Binnenlandse Za ken blijven na de terugtrekking der troe pen, aldus de woordvoerder. De KLM heeft ten behoeve van haar dochteronderneming op Nederlands Nieuw Guinea „De Kroonduif", drie Scottish Aviation „Twin pioneer" verkeersvliegtui gen besteld. De toestellen, die samen met de reservedelen, ongeveer tweeënhalf mil joen gulden zullen kosten, zullen in april worden afgeleverd. De „Twin pioneer" is een tweemotorige hoogdekker met niet-intrekbaar landings gestel en met een staartwiel. Het vliegtuig kan zestien passagiers en een bemanning van twee koppen vervoeren. De „Twin pioneer" heeft ten hoogste driehonderdvijf tig meter nodig om op te stijgen of te lan den. Het toestel is echter, vooral als er een beetje wind is, na een aanloop van nog geen honderd meter in de lucht. De lan dingssnelheid is zeer gering. De kruissnel heid bedraagt tweehonderd km. per uur, de maximumsnelheid 267 km. per uur. Het toestel mag met lading niet meer dan 6120 kg. wegen. Het maximale laadvermo gen van 1500 kg. is tweemaal dat van de Havilland „Beaver" vliegtuigen die voor het gouvernement door de KLM in Neder lands Nieuw Guinea worden gebruikt. Het vliegbereik van de „Twin Pioneer" is ne genhonderd kilometer. „De Kroonduif" vliegt met drie Douglas Dakotas en vier de Havilland „Beavers". Het luchtnet in Nederlands Nieuw Guinea is ruim 3100 km. lang. KLM-bemanningen vliegen de toestellen. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze Gen. Cronjéstr. 40-44 - Haarlem - Tel. 15438 NEW YORK (AFP) De gebeurtenissen in Hongarije hebben een zware slag toege bracht aan de economie van het land, aldus het vrijdag te New York gepubliceerde ver slag van het onderzoek van de commissie van de UNO, die onder leiding van De Seynes van 4 tot 7 januari een onderzoek heeft ingesteld naar de Hongaarse econo mie. In het verslag wordt de verdeling van goederen door het internationale en het Hongaarse Rode Kruis in Hongarije voor beeldig genoemd. De commissie van onder zoek spreekt zich uit voor uitbreiding van deze vorm van hulpverlening en voortzet ting tot 15 juli 1957. Het is moeilijk thans te zeggen, waar de hulpverlening aan slachtoffers ophoudt en het herstel van de Hongaarse economie begint, zo wórdt ge zegd. Voedselvoorziening op een voldoend ni veau tot de volgende oogst kan slechts worden bereikt door aanzienlijke invoer van levensmiddelen. De moeilijkheid voor de industrie is het gebrek aan steenkool. De winning hiervan is thans ongeveer 45.000 ton per dag tegen 78.000 vóór het uitbreken van de opstand. De Sovjet-Unie heeft toegezegd 600.000 ton steenkool te zullen leveren, de andere communistische landen in Oost-Europa zullen in het eerste kwartaal van 1957 150.000 ton leveren. In het eerste halfjaar zal er een tekort zijn van 3.000.000 ton, in het tweede van 2.000.000 ton. Alleen door invoer kan het tekort worden opgeheven, aldus het rapport. In het rapport wordt de verwachting uit gesproken, dat in het eerste kwartaal van 1957 de uitvoer een waarde zal belopen van 600.000.000 forint, dat is een tiende van de normale uitvoer. ALGIERS (U.P.) De Franse minister van Defensie Bourges-Maunoury en zijn Westduitse ambtsgenoot Strauss hebben in Algiers een overeenkomst opgesteld waar- oij een deel van het in beide landen ge- Voerde wetenschappelijke onderzoekings werk ter voorbereiding van raketwapens, wordt gecombineerd. Deze overeenkomst werd gesloten, nadat Strauss in gezelschap van luitenant-generaal Adolf Heusinger en andere vooraanstaande figuren uit de Westduitse strijdkrachten, een bezoek had den gebracht aan een geheim Frans ra ketten-proefstation, nabij Colomb Bechar in Algerije. ADVERTENTIE LONDEN (ANP) „The Times" schrijft dat president Sukarno niet kan worden vergeleken met Nehroe of Oe Noe. Wat ook de waarde van persoonsverheerlijking in tijd van revolutionaire gloed is, zij heeft haar gevaren niet slechts in communisti sche landen. Voor Indonesië is het nodig zich te zetten aan de ernstige taken van eigen bestuur. Het is zowel de kracht als de zwakheid van president Sukarno ge weest, dat hij zijn rol slechts ziet in ter men van revolutionaire stoutmoedigheid. Verre van het afdekken van het revolu tionaire vuur, heeft hij het aangewakkerd: westelijk Nieuw-Guinea, de betrekkingen met Nederland, het als gastheer optreden voor het Afrikaans-Aziatisch orkest. Over de verwachting, dat de president een „revolutionaire raad" zal voorstellen schrijft het blad, dat hij misschien nog een massa volgelingen heeft, maar dat het twijfelachtig is of dit vermetele plan zelfs bij zijn politieke volgelingen in de P.N.I. in de smaak zal vallen. Het enig mogelij ke en te prefereren alternatief zou dan een nieuwe coalitie onder drs. Hatta zijn. WASHINGTON (Reuter) In een bij eenkomst met de pers heeft de Ameri kaanse minister van Financiën Humphrey verklaard, dat de Verenigde Staten een depressie zullen meemaken, die „de haren ten berge zouden doen rijzen", zoals hij zei, als de federale regering haar uitgaven niet vermindert. Hij voegde hieraan toe, dat als er een depressie mocht komen en de regering zou trachten deze te bestrijden met behulp van de zogenoemde „deficit financiering" hij waarschijnlijk zou aftre den. Hij zei het op prijs te zullen stellen als het Congres het voorgestelde begro tingsbedrag voor het fiscale jaar aanvan gende 1 juli van 71.8 miljard dollar zal verminderen. Hij zei geen critiek te willen oefenen op de regering wat de omvang van de nieuwe begroting betreft en noem de deze de beste welke onder de gegeven omstandigheden mogelijk is. Dienaangaan de bestaat er in de regering geen verschil van mening, d.och aan de stijgende tenden tie der federale begrotingen moet onmid dellijk een einde worden gemaakt, zo zei hij. NEW YORK (A.F.P.) De Veiligheids raad van de UNO zal woensdag de kwestie Kasjmir verder bespreken. De Indiase af gevaardigde, Krisjna Menon, heeft bekend gemaakt, dat hij dan zal antwoorden op een verklaring van de Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken, Noon. Het is niet waar, dat er in Kasjmir Indiase troepen zijn samengetrokken, aldus is in bevoegde kringen te Nieuw Delhi verklaard naar aanleiding van de rede van Noon, die melding had gemaakt van Indiase troepen concentraties. Minister Noon drong er op aan „onmiddellijk" een politieleger van de UNO te zenden om Kasjmir te beschermen en de binnenlandse veiligheid van dit ge bied te verzekeren. Noon verzocht ook spoedig een volksstemming te doen houden om te beslissen over de toekomst van het vroegere prinsdom, dat een twistappel tussen India en Pakistan vormt. Voorts stelde hij voor dat de raad beide partijen verzoekt hun troepen uit Kasjmir terug te trekken en dat ook de plaatselijke strijdkrachten ingekrompen, zo niet ont bonden worden. Volgens Noon heerst er terreur in het door India bezette deel van Kasjmir. De Indiase regering heeft naar zijn zeggen „bij herhaling alle redelijke voorstellen van of vanwege de Veiligheids raad genegeerd". Noon betoogde dat be slissing van het „marionetten-pax'lement" van Kasjmir en Djammoe tot aansluiting bij India, op 26 januari, zonder volksstem ming geen wettige waarde heeft. Bomaanslag in Italië Op de spoorweg BolzanoMendola, in Noord-Italië, is een tijdbom tot ontploffing gebracht. Dinsdag werd een hoogspan ningsleiding door een ontploffing vernield. Woordvoerders van de Italiaanse poli tieke partijen beschuldigen pro-Oostenrijk se elementen ex-van, door deze bomaansla gen hun eis voor aansluiting van Alto Adige (Zuid-Tirol) kracht te willen bijzet ten. WENEN (Reuter) De fedex-atie van Hongaarse schrijvers heeft van de minister van Binnenlandse Zaken, Ferenc Münnich, opdracht gekregen alle activiteiten t.e sta- -ken, omdat haar optreden „in strijd met de belangen van de volksdemocratie" is. Er is een regeringscommissie benoemd om de belangrijkste zaken van de federatie te behandelen, zo meldt radio-Boedapast. Westelijke waax-nemers in Boedapest verklaren, dat de federatie een der voor naamste organisaties achter de opstand van 23 oktober is geweest. Sedert de regering- Kadar met Sovjet-hulp aan de macht kwam, is de federatie democratisering blij ven eisen. Volgens de fedex-atie is het de schuld van de Russen dat de revolutie „met bloed bevlekt is". Donderdag zijn twee westelijke corres pondenten uit Hongarije gewezen. Het zijn een cox-respondent van Reuter en een cor respondent van de Süddeutsche Zeitung en andere Westduitse bladen. De laatste week zijn er nu in het geheel drie westelijke correspondenten uitgewezen. Als x-eden voor de uitwijzing is opge geven, deelneming aan de gebeurtenissen op 11 januari in Csepel. (Vijf arbeiders werden gedood en een aantal gewond toen leden van de Hongaarse communistische militie op demonstrei-ende arbeiders vuur den, die hogere lonen eisten en protesteer den tegen de wedex-aanstelling van „stali nistische functionarissen" in de leiding van de staalfabrieken van Csepel, in het zuide lijke deel van Boedapest). Dinsdag werd de Weense correspondent van de New York Times, Jack McCromack het land uitgezet. (United Press) De politie van de re gering Kadar heeft opnieuw een aantal arbeidersleiders gearx-esteerd, overeenkom stig haar nieuwe instructties, waarbij allen, die tot staking aanzetten, met de dood straf kunnen worden gestraft. Ten minste vijf leden van de arbeidersraden in de fa brieken in Boedapest zijn gegrepen. Men vreest ervoor, zo deelden Hongaarse vluch telingen mede, dat deze arbeiders zullen worden opgehangen om een schrikwekkend voorbeeld te stellen. Opnieuw zijn honderden arbeiders onder gedoken en weer andere arbeidex-s zijn op weg gegaan naar het westen. Op de muren in Boedapest werden bil jetten aangeplakt en leuzen geschilderd, waarin de arbeiders werd aangeraden „de zuiverheid van hun arbeidersraden te be schermen". UNO-commissie begon De Deen Alsin Andersen is dondex-dag gekozen tot voorzitter van de speciale commissie van de UNO, die als gevolg van de op 10 januari door de Algemene Ver gadering der UNO aanvaai'de resolutie is opgericht om een onderzoek in te stellen naar de toestanden in Hongarije. De commissie besloot vluchtelingen te interviewen, in afwachting van een andere poging om waarnemers van de UNO naar Hongarije te zenden. ADVERTENTIE Keus uit méér dan Ferenc Kadar De commissie stelde voorts een brief op, waarin de Hongaarse regex-ing toestem ming wordt verzocht het land te bezoeken. Volgens AFP zijn slechts 66 Hongaarse vluchtelingen donderdag in Oostenrijk aangekomen: dat is het kleinste aantal, dat sedert 23 oktober op één dag in Oos tenrijk om asiel heeft verzocht. Het merendeel van hen had zozeer van de kou geleden, dat zij zich onder me dische behandeling moesten stellen. Ook een dag tevoren was het aantal in Oosten rijk binnengekomen vluchtelingen laag als gevolg van zware sneeuwstormen. Vele uitgewekenen zakten van uitputting ineen, toen zij de grens waren gepasseerd. Een vrouw bleek reeds te zijn overleden, toen Oostenrijkse grenswachten en vrijwilligers te hulp kwamen. Een andere vrouw en een kind leden aan bevx-iezing in ernstige graad. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse bondspresident prof. Heuss die op 31 januari 73 jaar hoopt te worden, zal waarschijnlijk in het begin van maart een officieel bezoek aan de Verenigde Sta ten brengen. Het officiële gedeelte van het bezoek van het Westduitse staatshoofd zal slechts vier dagen duren, maar Heuss, die vroeger hooglex-aar en journalist is geweest, zal - officieus - wat langer in Amerika blijven. Ook bondskanselier Adenauer en zijn politieke tegenstander Ollenhauer, de lei der van de Westduitse sociaal-democrati sche partij, gaan binnenkort naar de Ver enigde Staten. Hun verblijf zal niet officieel zijn. Door Adenauer ditmaal niet als offi ciële gast te ontvangen, willen de Ameri kanen blijkbaar, met het oog op de alge mene verkiezingen in West-Duitsland iedere schijn vermijden partij te kiezen. Deze verkiezingen moeten in september plaats hebben en de verkiezingscampagne zal spoedig beginnen. Adenauer is van plan een nog grotere activiteit aan de dag te leggen dan in de verkiezingsstrijd van vier jaar geleden, toen hij maandenlang in de weer is geweest. Hij zal het land per trein, auto, vliegtuig en zelfs per helicopter doorkruisen om ook in dorpen en in grote fabrieks- en mijnbedrijven te kunnen spre ken. ADVERTENTIE Waarom werd de Vestola, die Gerzon kortgeleden in Nederland introduceerde, in één dag uitverkocht Omdat de Vestola de hartewens vervult van elke elegante vrouw i de modieuze chic van een stola, de behaaglijke warmte van een vest en de attractieve prijs van slechts 15.75 Warm aanbevolen voor koude dagen, deze nieuwe, practische en behaaglijke scootercaps van zuiver wollen jersey in tal van contrasterende kleurencombina ties. Enorm voordelig voor slechts 5.90 zwart wit grijs

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9