Oostenrijk zucht onder de last van 70.000 vluchtelingen Rusland en China beloven steun aan nabije Oosten OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Anarchie en bankroet dreigen als er niet méér hulp komt Groepering „vooruitstrevende katholieken" steunt Gomoelka Verzachting zondagsrijverbod wordt overwogen Meerderheid in de UNO voor resolutie tegen Israel NOODKREET UIT WENEN Lof voor India en olijftak voor Japan Polen gaan morgen kiezen De uitslagen worden woensdag bekend m India tegen bezetting en gebruik van geweld door het politieleger Brits militair attaché in Hongarije uitgewezen Meer wind Rode Kruis houdt giro voor Hongarije open jj UNO-registratie geopperd van kernwapenproeven Winterse tooi Nieuwe aanblik Het woord is aan Jordanië polst Washington over grotere bijstand Falcon Wollen Tweedjassen 97.50 Wellicht reeds 27 januari van kracht DEZE WEEK IN ERBIJ Zeven ontslagen bij* de artillerie-inrichtingen Studenten demonstreren in Sevilla tegen de politie Zes doden in het verkeer REEDS 63 DODEN 3 71e JAARGANG No 163 ZATERDAG 19 JANUARI 1957 302e JAARGANG No 11 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WENEN, (Reuter en Un. Press) De Oostenrijkse minister van Bin nenlandse Zaken, Oskar Helmer, heeft op een bijeenkomst van de buiten landse persvereniging gezegd, dat er anarchie en bankroet dreigen als Oostenrijk niet geholpen wordt met het probleem van de Hongaarse vluch telingen. De vluchtelingenstroom houdt aan en het werk van de inter gouvernementele commissie voor Europese migratie stagneert wegens financiële moeilijkheden, zei hij. Er zijn op het ogenblik 70.000 Plongaarse vluchtelingen in Oostenrijk. Als het zo doorgaat, zullen het er spoedig meer dan 100.000 zijn. De kosten van huisvesting, voeding en verdere ver zorging van de vluchtelingen waren tot nu toe meer dan 30 miljoen gulden. Aan financiële hulp uit het buitenland is ongeveer 17 miljoen gulden ont vangen. Het infergouvernementale Europese mi gratie comité heeft op haar begroting voor dit jaar een tekort van meer dan zes mil joen dollar. Indien vóór februari geen nieuwe toezeggingen zijn ontvangen, dan zal de migratie van Hongaarse 'vluchtelin gen uit Oostenrijk moeten worden beperkt of geheel worden stopgezet, aldus heeft de plaatsvervangende directeur Pierre Jacob- sen tijdens een zitting van het I.C.E.M. te Genève verklaard. De normale begroting van 44 miljoen dollar van het I.C.E.M.die zich ook met vele andere vormen van migratie bezig houdt, vertoont een tekort van 1.172.000 dollar. Voor transport van Hongaarse vluchtelingen uit Oostenrijk is een bedrag van 10.6 miljoen dollar uitgetrokken, maar meer dan 5 miljoen dollar moeten nog bin nenkomen. Van 65.400 vluchtelingen zal meer dan de helft naar overzeese gebieden worden verscheept en ongeveer 30.000 naar andere Europese landen. „De verscheidene tien duizenden", die naar Canada of de Ver enigde Staten gaan, maken de reis op kos ten van deze regeringen. Sinds het nieuwe jaar zijn ongeveer 12.000 vluchtelingen uit Oostenrijk ver trokken. Het Amerikaanse comité voor hulp aan Hongaarse vluchtelingen zal èen miljoen dollar uittrekken voor hulp aan 2500 Hon gaarse studenten en 1600 intellectuelen, die naar het westen zijn gevlucht. Een woordvoerder van de Joegoslavische regering heeft verklaard, dat de laatste veertien dagen vierduizend Hongaren naar Joegoslavië zijn gevlucht. Dit is tweemaal WENEN (Reuter). - De Britse militaire attaché in Boedapest, kolonel James Cow ley, zal binnen 48 uur Hongarije moeten verlaten, omdat hij „een actief aandeel heeft gehad in de contra-revolutie", zo meldt radio-Boedapest Het Plongaarse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vrijdag aan de Britse ambassade in de hoofdstad meegedeeld, dat de kolonel tot niet-gewenst-persoon is verklaard. Het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft officieel de Hongaarse be schuldigingen tegen de militaire attaché van de hand gewezen. De Hongaarse regering verwijt kolonel Cowley, met de opstandige Hongaren con tact te hebben gehad, ook nadat de Russen de opstand hadden onderdrukt en dat hij hun onder meer advies had gegeven over het verbergen van hun wapenen. Tenslotte verzamelde Cowley volgens het communi qué inlichtingen over de uitrusting en het aantal der troepen, die de contra-revolutie de kop indrukte en de bewegingen dier strijdkrachten in Hongarije. Voorts wordt Cowley verweten, zijn tolk en diens gezin eerst de Britse nationaliteit te hebben bezorgd en hem vervolgens veel geld ter beschikking te hebben gesteld waarmee de tolk ambtenaren van de Plon gaarse staat kon omkopen. Het blad „Nep Szabadsag" constateerde vrijdag, dat voor sommige rechtbanken „de onaantastbaarheid van de wet door slecht liberalisme is beïnvloed" en noemt dan voorbeelden van aanhangig gemaakte zaken, die door rechtbanken niet werden behandeld of waarin geen veroordeling werd uitgesproken wegens gebrek aan be wijs. VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van zaterdagavond tot zondagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Veranderlijke bewolking en overwegend droog weer. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Aanvankelijk weinig wind, later tot matig of vrij krachtig toenemende zuidwestelijke wind Vannacht in het binnenland temperaturen om het vriespunt, morgenmiddag temperaturen enkele graden boven het vries punt. Volledige weerrapporten op pagina twee. vwo3<xooooooocooooccoaxxxx>ocoooooGoccoojCoocoor>' DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S, WAARIN OPGENOMEN ERBIJ zoveel als het totaal, dat bij het uitbreken van de opstand en de daarop volgende Russische onderdrukking naar Joegoslavië uitweek. De woordvoerder deed een beroep op de westelijke regeringen vluchtelingen op te nemen. Tot dusverre zijn van de 7.097 Hongaren slechts 29 naar Frankrijk en Ita lië vertrokken en 952 vluchtelingen heb ben verzocht naar westelijke landen te mogen gaan. Ruim 130 waren gerepatri eerd. Terwijl in het begin van het jaar slechts zeven opvangcentra in Joegoslavië waren gevestigd, is dit aantal thans uitge breid tot vijftien. Tot op heden heeft Joe- gaslavië reeds driehonderd miljoen dinar (ongeveer 3,8 miljoen gulden) voor de vluchtelingen uitgegeven De Joegoslavische regering is niet inge nomen met de pogingen der westelijke lan den, hun beloften voor het opnemen van een deel der vluchtelingen na te komen. poï<x>cccccococcccccoDaa<x:<xcccco:occcco^ccccocooccocco p Om misverstanden te voorkomen p maakt het Nederlandse Rode Kruis be- p kend, dat weliswaar de stand van giro 8 777 de f 4.500.000,heeft overschreden, 8 maar dat ten aanzien van de hulpver- p lening aan Hongarije, nog steeds grote 8 sommen gelds worden besteed. Giro 777 8 blijft daarom voor dit doel opengesteld, zolang de Hongaren de steun van het 8 Nederlandse volk nodig hebben. Op 19 8 januari was het bedrag, dat op deze 8 girorekening is gestort: f 4.578.944, ODCCCOCCCCCCOOCOCCCXXOCCCCCOCCCCCCCCCOOOCCCOCCODOCCCOCX>C NEW YORK (Reuter) Noorwegen, Ja pan en Canada zullen bij de UNO-Assem- blee een resolutie indienen, die vooraf gaande inschrijving van proeven met kern wapens bij de UNO beoogt te verwezen lijken, aldus verluidt te New York. Een Amerikaanse woordvoerder zei, dat zijn i land dit initaitief met instemming begroet en een dergelijke resolutie „in beginsel" zal steunen. Volgens United Press is in Japan een groeiende onrust merkbaar met het oog op de Britse proeven met thermo-kernwapens in de wateren nabij Christmas Island in de komende lente. Er zijn protesttelegrammen gezonden aan premier MacMillan, en de UNO door de Japanse raad voor verbod op kernwapens. Deze fraaie aanblik bood vrijdagmor gen de weg van Haarlem naar Amster dam met zijn berijpte bomen in het ivinterse morgenlicht. Overeenkomst inzake steun aan Jordanië in Cairo CAIRO (Reuter). President Nasser van Egypte, koning Saoed van Saoedi- Arabië, koning Hoessein van Jordanië en de Syrische premier Sabri El Assali heb ben vandaag te Cairo een overeenkomst getekend voor hulp aan Jordanië. Goethe: Wij schrikken van onze eigen zonden pas, als wij ze bij anderen aanschouwen. In het gemeenteziekenhuis te Den Haag vond vrijdagmiddag een kleine „mode show" plaats van modellen van het nieuwe verpleegstersuniform. Het ont werp is goedgekeurd. Rechts het uniform zoals het thans wordt gedragen. LONDEN (Reuter/AFP/UP) In Mos kou is na de besprekingen van premier Tsjoe en Lai met de Sovjet-leiders een Chinees-Russische verklaring uitgegeven, waarin wordt aangedrongen op „nauwere samenwerking tussen de socialistische lan den". In de verklaring wordt gezegd, dat de beide landen zich zullen verzetten tegen het plan-Eisenhower voor het Nabije-Oos- ten en de volken van dat gebied zoveel mo gelijk zullen steunen. De Sovjet-Unie en China zijn van mening, dat „alle besloten militaire groeperingen zoals het verdrag van Warschau, de NAVO, de ZOAVO en WARSCHAU (Reuter) Een nieuwe vereniging van vooruitstrevende Poolse katholieke intellectuelen heeft vrydag te Warschau verklaard haar vertrouwen te stellen in de (communistische) Verenigde Arbeiderspartij. In de verklaring wordt gezegd, dat dit de enige partjj is, „die in staat is Polen naar zijn bestemming te voeren". In de verklaring wordt onder meer ge zegd: „In de huidige, historische omstan digheden, kan in Polen geen ander maat schappelijk stelsel bestaan dan het socia listische, in zijn Poolse vorm. Ondanks de verschillen, die er in we reldbeschouwing tussen katholieken en marxisten bestaan, wensen wij in het ka der van het socialistische stelsel onze steun te verlenen aan alles, dat het welzijn van individu en gemeenschap dient, het schep pend vermogen van de mens verhoogt en het volk in zijn geheel een hoger econo misch, cultureel en moreel peil kan doen bereiken". De verklaring wordt onderschreven door twee andere katholieke kandidaten voor de komende parlementsverkiezingen, na melijk professor Zbignief Makarcyk van de katholieke universiteit in Lublin en Stanis- law Stomma uit Krakau. Andere vooraanstaande leden van de nieuwe Poolse katholieke organisatie zijn Jerzy Turowicz, hoofdredacteur van het thans weer in Krakau verschijnende ka tholieke dagblad, en de schrijver Antoni Golubief. De stembureaus „Tribunaludu", het orgaan van de Poolse Verenigde Arbeiderspartij (communistisch), meldt dat vele buiten de partijen staanden deel zullen uitmaken van de stembureaus, die zondag de bij de Poolse parlements verkiezingen uitgebrachte stemmen zullen tellen. Uit de burgerij zullen te goeder naam en faam bekend staande personen worden aangewezen, die kunnen helpen bij het op nemen der stemmen en die mogen ingrij pen, indien zij menen dat er onregelmatig heden bij de telling der stemmen plaats vinden. Aan de verkiezingen wordt deelgenomen door kandidaten van het „Poolse Nationale Front", dat, zoals gemeld, de (communis tische) Verenigde Arbeiderspartij, de Ver enigde Boerenpartij en de Democratische Partij omvat. Commissies van het Natio nale Front stellen ook de stembureaus samen. Er zijn meer dan honderdduizend WASHINGTON (United Press) Te Washington is meegedeeld dat Jordanië de Verenigde Staten verzocht heeft de eco nomische hulp van zeven miljoen te ver groten tot dertig miljoen dollar per jaar. Dit verzoek dat de Jordaanse minister van Economische Zaken in Amman via de Amerikaanse ambassade heeft gedaan wordt in Washington als een „informele benadering" beschouwd, daar men nog niet weet in hoeverre de Jordaanse regering hier achter staat. Jordanië wenst louter Amerikaanse adviezen voor de projecten waarvoor het geld gebruikt zou worden. Tot dusverre heeft Washington nog geen economische hulp verstrekt, die niet ge paard ging met enige zeggenschap over de wijze waarop het geld besteed werd. Men vermoed dat Jordanië tracht het verlies van de Britse subsidie, die onge veer dertig miljoen dollar per jaar be droeg, goed te maken. Men verwacht dat op de nieuwe Britse begroting in maart geen steun aan Jordanië opgenomen zal worden. ADVERTENTIE v-/ n HUKK1J J/oif BARTELJORISSTR HAARLEM - IEL 13439 FERD B0LSTR. 48 ADAM TEL 717162 Op het ministerie van Economische Zaken wordt thans overwogen het zondags rijverbod enigszins te verzachten. In de loop van de volgende week zal minister Zijlstra naar alle waarschijnlijkheid een beslissing in dit opzicht bekend maken, zodat mag worden aangenomen, dat een verzachting reeds op zondag 27 januari van kracht zal worden. Aanleiding tot deze overweging op het ministerie is de benzinepositie in ons land, die geenszins ongunstig genoemd kan worden. Men neemt aan, dat minister Zijlstra zich zal laten leiden door de voorstellen, die het bedrijfschap Horeca enige tijd geleden heeft gedaan. Eén van de suggesties, die het bedrijfschap deed, betreft een vermindering van het aantal verbodsuren. Uit de mogelijkheden daarvoor zal de minister een keus moeten doen. Er wordt bijvoorbeeld gedacht aan opheffing van het rijverbod gedurende een deel van de zondag of aan een „vrije" zondag eens in de twee of drie weken. stemopnemers voor de 15.443 Poolse kies districten. Het dagblad „Zycie Warszawy" meldt, dat geen onvolledige uitslagen van de ver kiezingen zullen worden gepubliceerd. De officiële einduitslag zal pas woensdag a.s bekend zijn. biz. f De verhoudingen op Formosa, tien jaar na de opstand 1 Vreemde historie van de weinig- bekende Nederlandse avonturier Johan Willem Ripperda 4 8 Over de baarden en snorren van y onze voorouders 5 8 Het reisverslag van onze correspon- dent in Australië handelt ditkeer over schapenfokkerij 6 j Bob Buys schrijft over Braque, een j-j bijzondere medewerker over het Vo- gel-Psalmboek 3 g Verder onder meer de rubrieken: In de p o caravan. Onze Puzzel. Voor de micro- x p /oon. Over oude litteratuur. Onze na- p men en de afdeling voor de jeugd. 8 <x»j3ccocco3c<xx»Dcocooococooo3cocccccor-Tocccoocooocco het verdrag van Bagdad moeten worden vervangen door verdragen van „collectieve vrede", die Europa, Azie en het gebied van de Stille Oceaan beslaan. De beide landen ontkennen het bestaan van „diepgaande meningsverschillen of botsingen van belan gen" tussen de socialistische landen. In de verklaring wordt hulde gebracht aan de grote Aziatische mogendheid India, die een politiek van vrede en neutraliteit blijft voeren. De beide regeringen zijn er volgens de verklaring van overtuigd, dat de vestiging en ontwikkeling van betrek kingen met Japan voor alle drie de landen van belang is. Premier Boelganin heeft volgens Tass op een afscheidsreceptie in het Kremlin gezegd dat bij de besprekin gen een volkomen gelijke gezindheid ten aanzien van de voornaamste internationale vraagstukken is gebleken. De Russische premier is van mening dat er na een kleine verbetering weer meer internationale span ning is gekomen, zowel in Afrika als in Azië en Europa. Premier Tsjoe en Lai van China zei: „Mijn bezoeken aan Hongarije en Polen hebben bevestigd, dat de eenheid in het socialistische kamp, met de Sovjet-Unie aan het hoofd, gegrondvest op gelijkheid en op de beginselen van de proletarische solidariteit, de zekerste waarborg is voor de vooruitgang en het geluk van de mens heid. Tsjoe heeft in het Mausoleum op het Rode Plein twee kransen gelgd. Op de ene stond: „Aan de grote meester van de re volutie V. I. Lenin" en op de andere: „Aan de grote maxist-leninist J. V. Stalin". Gevoelig Het bezoek van een communistisch Chi nese delegatie aan Joega Slavië is ietwat pijnlijk begonnen. Op de eerste dag van hun bezoek hebben de twaalf gasten een plompe voet op een gevoelige Joegoslavi sche teen gezet. Bij de aankomst in Bel grado sprak een der Chinese parlements leden over de leidende rol der Sovjet-Unie onder de communistische landen. Er bestaat weinig twijfel in Belgrado, dat het werkelijke doel der Chinese mis sies, die Europa bereizen, is de satellietlan- den te overtuigen van het nut van de com munistische eenheid onder Russische leiding hetgeen neerkomt op gemeenschappelijke Russische-Chinese leiding. De Russische vice-premier, vroeger mi nister van Buitenlandse Zaken, V. M. Mo- lotov heeft gisteren in een rede te Voro nezh het Amerikaanse imperialisme ervan beschuldigd het Nabije-Oosten van de Brit ten en Fransen te willen overnemen. Aan zeven leden van het personeel der artillerie-inrichtingen te Zaandam is van daag ontslag verleend in verband met hun politieke gezindheid. Voor deze ontslagen heeft de minister van Sociale Zaken ont heffing verleend van het bepaalde in art. 6 eerste lid van het bijzonder besluit ar beidsverhoudingen, waarin is bepaald, dat voor d~ verlening n ontslag de goedkeu ring is vereist van de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau. SEVILLA (UP/Afp/Reuter) In de Spaan se stad Sevilla hebben vrijdag studenten gedemonstreerd. De politie die met stenen werd bekogeld vuurde in de lucht om aan de betoging een einde te maken. Naar ver luidt was de actie van de studenten be doeld als protest tegen de verhoging van de tramtarieven. De betogers slaagden er in een tramwagen om te gooien. Maandag en dinsdag zijn in Barcelona vijftig personen gearresteerd die stenen naar rijdende trams zouden hebben gegooid. NEW YORK (Reuter/AFP). - De UNO- Assemblée heeft het debat over de reso lutie van 25 Aziatische en Afrikaanse lan den, waarin terugtrekking der Israëlische troepen tot achter de bestandsgrenzen van 1949 wordt geëist, voortgezet. Waarnemers geloven, dat de resolutie met overweldi gende meerderheid aangenomen zal wor den. De Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson, sprak zich vrijdag voor de resolutie uit. Hij verklaarde, dat de UNO-Assemblée de kwestie van de vrije vaart van Israëlische schepen door de golf van Akaba dient te behandelen en maatregelen moet nemen om verdere moeilijkheden in dat gebied te voorkomen. Na terugtrekking der Israëlische troepen uit het gebied langs de golf zouden waar nemers van de UNO-troepen daar kunnen toezien op de vrije vaart, zo meent hij. Ook de nieuwe Britse minister van Staat, Allan Noble, steunt de resolutie. Volgens de Britse regering heeft Israel „zeer ernstige grieven" tegen de regering van Egypte, doch dit rechtvaardigt de Israëlische aan val op Egypte niet, zo zei hij. De Joegoslavische afgevaardigde, die de resolutie eveneens steunde, verklaarde, dat de UNO-Assemblée pas na volledige terug trekking van de Israëliërs zou kunnen be ginnen met een bespreking van een rege ling op lange termijn. Krisjna Menon, de vertegenwoordiger van India, deelde mee. dat zijn land een voorstel tot uitbreiding van de taak van de UNO politie-macht. waarvan ook Indiase eenheden deel uit maken, nauwkeurig zal moeten overwegen Uitbreiding van deze taak kan alleen ge schieden na overleg en overeenstemmig tussen alle partijen, zo zei hij. Het moet niet zover komen, dat dit leger dodelijke wapens gebruikt zonder voorafgaande toe stemming van de regeringen, aldus Menon. Zijn regering is het niet eens met het standpunt van enkele afgevaardigden, dat het politieleger bezettingstaken op zich kan nemen. Opgeblazen Naar aanleiding van berichten over het opblazen van militaire inrichtingen te El Arisj door terugtrekkende Israëlische mili tairen zei Menon, dat indien deze vernie lingen na het staken van het vuren zijn uitgevoerd, zulks een nieuwe aanvalsdaad is. die men niet licht mag opnemen. Hij zei over inlichtingen te beschikken, dat deze vernielingen niet tot militaire instal laties beperkt zijn gebleven. Er zouden ook fabrieken en andere inrichtingen, die zowel in Egyptische als in buitenlandse handen zijn, zijn opgeblazen. De Pakistaan se vertegenwoordigster, mevr. Ikramoel- lah, noemde het Israëlische argument, dat Israel zich niet kan terugtrekken uit zekere punten in Sinai en het gebied van Gaza „onhoudbaar". Ook de Deense afgevaar digde, Eskelund, zei voor de resolutie te zullen stemmen. Israel maakt geen aanstalten de Gaza- strook aan Egypte terug te geven. Het ministerie van Binnenlandse Zaken te Jeruzalem heeft twee gemeenteraadsleden en drie dorpsrader, benoemd. De meesten van deze personen waren ontslagen toen de Egyptenaren de zone in 1948 hadden overgenomen. Ambtenaren en plaatselijke Arabische functionarissen hebben het bestuur van de zone overgenomen van de Israëlische be zettingstroepen, aldus meldt United Press. De vijftienjarige A. K. uit Kootwijker broek is bij B a r n e v e 1 d van zijn fiets gevallen en onder een uit de tegenoverge stelde richting komende motor gekomen. De jongen is kort daarna aan zijn verwon dingen overleden. Te Hilversum is de 62-jarige brom fietser A. van L. uit 's Graveland in botsing gekomen met een bestelauto en overleden. Te E i n d h o v e n is op de Geldropseweg de 63-jarige H. T. uit Eindhoven, toen hij plotseling de weg overstak, door een per sonenauto aangereden en gedood. Te We-tstellingwerf (Friesland) is de 13-jarige K. D., toen hij door glad heid van de weg met zijn fiets slipte, door een vrachtauto aangereden en gedood. Te Weert is de 54-jarige H. S. over leden aan de gevolgen van een verkeers ongeval, waarbij hij met zijn bromfiets door een vrachtauto werd aangereden. Te D i e m e n overleed de 40-jarige J. T., die donderdag te Diemen ernstig gewond raakte, toen hij met zijn auto tegen een hem tegemoetkomende auto reed. Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land zijn in 1957 j reeds om het leven gekomen 63 j personen, waarvan 12 kinderen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1