Ontsnapte gevangene en IJmuidenaar pleegden roofoverval op de Veluwe Koud weer houdt aan Grotere overheidssteun voor speeltuinwerk bepleit SPIT ^ERWOGÈNE Zondagavond opnieuw brand in dochterfabriek van Rids Panda en de olie^maËeaat Wereldnieuws Zeelt ió Aet zo Samenwerking tussen overheid en besturen in „speeltuinparlement" De radio geeft dinsdag Verdachten bekenden zes inbraken in de gemeente Velsen 2 STREEKCONFERENTIE N.U.S.O. JLHIJIUCÖ. Hamea-Gelei STILT PIJN DOOR" WARMTE Protest tegen het zondagsrijverbod Voorzorgsmaatregelen onvoldoende zegt men in Ossendrecht Heringa Wathrich Rol van zwaar water J MAANDAG 21 JANUARI 1957 liet speeltuinwezen in Nederland heeft vooral de laatste jaren een steeds grotere vlucht genomen. Hoewel aanvankelijk uitsluitend met het doel opgericht tic jeugd van drie tot vijftien jaar des zomers op een afgebakend stukje grond door middel van wat schommels, wippen en een zandbak een veilige speel- gelegenheid te verschaffen, hebben de speeltuinen zich allengs ontwikkeld tot verenigingen, waar de opgroeiende jeugd praktisch het gehele jaar door onder leiding onledig wordt gehouden met talrijke vormen van vrije tijdsbesteding, zoals sport en spel, handenarbeid, toneel, zang en dans en hobbyclubs. Buiten het gezins- en het schoolverband neemt de speeltuin in het leven van duizenden kinderen een belangrijke plaats in. Dat ook de overheid het grote belang van dit zogenaamde derde milieu voor de geestelijke en lichamelijke ontwikkeling en de organisatievorm van het speeltuinwerk met stijgende belangstelling gadeslaat/ kwam weer eens tot uiting tijdens de streekconferentie van de Nederlandse Unie van Speeltuin-Organisaties (N.U.S.O.), welke zaterdag in samenwerking met het Haarlems Speeltuin Verbond in gebouw „Cultura" aan de Jansstraat te Haarlem is gehouden. ADVERTENTIE 7)/ymo€ Ruwe handen Tube Fl. 1.60 cn 95 ct. Nadat de heer D. Rookhuiszen. waarne mend voorzitter van het Haarlems Speel tuin Verbond, alle aanwezigen en in het bijzonder de beide inleiders, te weten, de wethouder van Onderwijs van de gemeen te Leiden, de heer J. C. van Schaik en mejuffrouw C. G. Goudriaan, bestuurslid van de N.U.S.O., hartelijk welkom had ge heten, opende de heer C. J. W. Brunings van de N.U.S.O. de conferentie. Hij deelde mede, dat het aantal bij de N.U.S.O. aangesloten speeltuinorganisa ties thans de vijfhonderddertig heeft over schreden en dat het zich voorlopig nog niet laat aanzien, dat het by dit topcyfer zal blyven. Niet de gestadige groei van de N.U.S.O. baart ons zorgen, aldus de heer Brunings, maar de vraag op welke wijze de organisatie van het speeltuinwerk het best kan geschieden. De bedoeling van de streekconferenties is dan ook de daarmee in verband staande vraagstukken onder het oog te zien en zo mogelijk gezamelijk daarvoor een oplossing te vinden. Hierna hield de heer J. C. van Schaik, wethouder van Onderwijs van de gemeen te Leiden, een inleiding over het onder werp „Overheidssteun bij het speeltuin werk". De spreker zei, dat vooral na de tweede wereldoorlog het aantal speeltui nen in ons land sterk is toegenomen. Jaar lijks melden zich ongeveer veertig nieuwe speeltuinorganisaties bij de N.U.S.O. aan. Thans staan over het gehele land ongeveer driehonderd en vijftigduizend kinderen als lid van een speeltuinvereniging ingeschre ven, zodat het door „vader" Klaren, de Nederlandse speeltuin-pionier, aangevan gen werk wel bijzonder vruchtdragend genoemd kan worden. Het grote belang van het speeltuinwerk achtte de heer Van Schaik genoegzaam bekend om daarop dieper in te gaan. Wel wilde hij ernstig waarschuwen voor de gevaren, die dit werk bedreigen in de vorm van een te korte en daarom onvoldoende voorberei ding van de personen, die in het speeltuin werk een leidinggevende functie willen bekleden. Vervolgens zette de heer Van Schaik uit een hoe hij zich de verticale en horizontale opbouw van het speeltuinwezen in Neder land gedacht had. Als overkoepelende or ganisatie dient de N.U.S.O., aldus de spre ker, door het rijk gesubsidieerd te wor den, terwijl de streekverbonden of -fede raties de steun van de provinciale over- ADVERTENTIE Kunt u er niet voor naar bed? Leg dan Thermogène watten op de pijnlijke spieren. De weldadige warmte verlost u van uw kwaal, terwijl u ge woon aan uw werk blijft. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Platen. 7.50 Dagpoening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 V. d. huisvr. 9.15 Platen. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Lichte muz. 11.30 Pianorecital. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of platen. 13.20 Pro- menade-ork. 13.55 Beursber. 14.00 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Cello en piano. 16.00 Milork. 16.30 V. d. jeugd. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 V. d. jeugd. 18.40 Westindisch ork. 18.55 Paris vous parle. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Koorzang. 19.35 Platen. 19.45 Toneelbeschou wing. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar.progr. 22.15 De Antwoordman. 22.30 Experimentele muz. 22.55 Ik geloof, datcaus. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. te New York 23.16 Act. en New York calling. 23.3524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en lit.kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Pla ten. 8.50 V. d. huisvrouw. 9.50 Lichtbaken. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Platen. 10.30 School radio 10.50 Platen. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Platen. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 An gelus. 12.03 Resident.ie-ork. 12.15 V. d. boe ren. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Instr. octet. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Dansmuz. 13.50 Platen. 14.00 Schoolradio. 14.20 Platen. 14.30 Wij vrouwen van het land. 14.40 Gevar.progr. 15.50 Platen. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Zieken- lof. 17.00 V. d. kind. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz. 18.00 Lichte muz. 18.20 Sport- praatje. 18.30 Lichte muz. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Cabaret. 19.55 Platen. 20.30 Act. 20.45 De ge wone man. 20.40 En Gij zult het aanschijn der aarde vernieuwen, klankb. 22.10 Bra bants ork en solist. 22.45 Avondgebed en lit.kal 23.00 Nieuws. 23.152 L00 Nouveauté's. TELEVISIE (NTS) 20.30 Journ. en weeroverz. 20.4522.30 Filmprogramma. BRUSSEL, 324 M. 12 00 en 12.10 Platen. 12.30 Weerber. 12.34 Platen 13.00 Nieuws. 13.11 Platen. 15.45 Pla ten. 16.02 Lichte muz. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Zang en piano. 17.45 Boekbe-, spr. 18.00 V. d. jeugd. 18.30 V. d. sold. 19.0C Nieuws. 19.40 en 19.45 Platen. 20.00 Inter view. 20.30 Platen. 21.00 Filmmuz. 21.15 Ork.- conc. 22.00 Nieuws. 22.11 Kamermuz. 22.35 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. heid zullen moeten ontvangen. De plaatse lijke verbonden of niet georganiseerde speeltuinverenigingen dienen dan onder de subsidieregeling van de gemeentelijke overheid te vallen. Belangrijk achtte de heer Van Schaik de kaderscholing en de cursussen voor de jeugdleider, welke door de N.U.S.O. wor den georganiseerd. De rijkssubsidie aan de N.U. j.O. is weliswaar in enkele jaren op gelopen van 19.000 tot 32.500 per jaar, ïnaar verwacht mag worden dat de rijks overheid zijn waardering voor het werk van de N.U.S.O. in een nog grotere stij ging van het subsidiebedrag tot uitdruk king zal brengen. In dit verband heeft mi nister Cals onlangs een optimistisch geluid laten horen, door te verklaren dat het vor mend karakter van het speeltuinwerk ge durende het gehele jaar een verhoging van de rijkssubsidie zeker zal billijken. De heer Van Schaik vond het een logische gedachte dat, gezien de grootte van de subsidie welke door het rijk wordt ver leend, de rijksoverheid medezeggenschap wil hebben in de verdeling van deze sub sidie. Door het instellen van een „speel tuinparlement" zou men deze financiële en ook andere vraagstukken op een voor een ieder aanvaardbare wijze tot oplossing kunnen brengen. Ook besloten tuinen Met stelligheid verwierp de heer Van Schaik de in sommige grote gemeenten gelanceerde mening als zou in een stad met vrije speelruimten een besloten speel tuin niet meer nodig zijn. Een besloten speeltuin heeft vele voordelen boven een open speelweide, zoals bijvoorbeeld haar toezicht, veiligheid en leiding bij het spel. Bovendien kunnen ook de kleuters bij de besloten tuinen terecht. Talrijke jeugdor ganisaties hebben, volgens de spreker, veel aan de speeltuinen te danken. Ook vele ouderen hebben in het speeltuinwerk een goede uitlaat voor de dagelijkse spannin gen gevonden. De gemeenschaDszin vindt bovendien in het speeltuinwerk een dage lijkse oefenschool, aldus de heer Van Schaik. De overheid kan. wat de inrichting en instandhouding van de speeltuinen be treft veel aan het particulier initiatief overlaten, maar zij moet er op toezien dat er niet een te zware last op de speeltuin verenigingen wordt geladen. Het onder houd van de tuin en de speelwerktuigen, maar vooral het clubwerk komt in aan merking voor gemeentelijke subsidie om dat de kosten hiervan de draagkracht van de meeste speeltuinen te boven gaan. Nieuwe wegen Na de pauze sprak mejuffrouw C. G. Goudriaan, bestuurslid van de N.U.S.O., over het onderwerp „Het speeltuinwerk en zijn mogelijkheden". Mejuffrouw Goudri aan meende dat thans de tijd gekomen was naast de tot nu toe gevolgde wegen in het speeltuinwerk andere en nieuwere wegen in te slaan om de plaats, welke het speel tuinwerk als volwaardig vormingsinstituut naast het huisgezin en de school heeft in genomen, te behouden. Zij bepleitte een goede samenwerking tussen de leden, het leiderskorps en het bestuur van de speel tuinvereniging. Als deze goede samenwer king ontbreekt zal het ten koste gaan van de kinderen. De speeltuinmedewerker moet zijn taak zonder* persoonlijke ambi ties en mét een flinke dosis geduld en aan passingsvermogen vervullen. Liefde voor kinderen moet echter zijn voornaamste eigenschap zijn. Bij ontbreken van deze eigenschappen heeft men niet het recht aan het speeltuinwerk deel te hebben, al dus meende mejuffrouw Goudriaan. De spreekster deed een beroep op de leiding bij het clubwerk vooral aandacht te beste den aan het minder begaafde kind. De spreekster wees nadrukkelijk op het grote belang van een goede scholing van de lei ders en leidsters. In aansluiting op deze conferentie heeft de toneelvereniging „Vondel" de avond ge vuld met de opvoering van „Tot weder dienst bereid", een toneelstuk in drie be drijven door Piet Mossinkoff. Om te protesteren tegen het rijverbod op zondag heeft een Haags garagebedrijf tus sen 1 en 4 uur 's nachts zijn wagens ze ventig in getal op straat gezet en wel op het Buitenhof, de Hofweg, het Plein cn de Riviervismarkt. Op de ruiten der auto's waren reclame - biljetten door het garagebedrijf aange bracht. In overleg met de officier van Justitie heeft de politie tegen de directeur van het garagebedrijf procesverbaal op gemaakt wegens het maken van reklame op de openbare weg zonder vergunning. Voorts heeft een inwoner van Den Haag in een request de minister van Financiën gevraagd teruggave van motorrijtuigenbe lasting te mogen ontvangen over het aan tal dagen, dat het zondagsrijverbod hem heeft verhinderd van zijn voertuig gebruik te maken. De verzoeker wil dit bedrag ge bruiken voor een liefdadig doel. De 58-jarige Veluwse eierhandelaar E. K. en zijn zonen Gerard en Jacob zyn zaterdagavond omstreeks kwart voor zeven, toen zy uit Amsterdam bij hun boerderij in de buurtschap Dasselaar (on der Putten) aankwamen, door twee man nen overvallen. Onder bedreiging met een revolver dwongen de mannen de eierhan delaar uit de cabine van zijn vrachtauto te komen. Toen hij niet voortmaakte loste een der overvallers een schot. K. rende toen uit de cabine, maar viel bij zijn vlucht in een slootje, llij werd achter volgd en moest zijn portefeuille afstaan. Inmiddels was de zoon Gerard uit de auto in huis gevlucht. Ilij belde de politie. De overvallers, die K. en zijn zonen vanaf de markt in Amsterdam met een kleine in IJmuiden gehuurde auto hadden ge volgd, werden later op de avond omstreeks negen uur door de rijkspolitie ingerekend. Naar wij vernemen is zondagavond om streeks zeven uur opnieuw brand uitge broken in de destillatietoren van de trotyl fabrieken O.C.I.O. te Ossendrecht, een doch termaatschappij van de n.v. Rids te Haar lem. De brandweer van Ossendrecht kon met haar neveltankwagen niets beginnen, maar de te hulp geroepen brandweer van Bergen op Zoom wist met een lage-druk- pomp en een magyrusladder de brand doel treffend te bestrijden. Het bleek, dat de brand werd veroorzaakt door nagloeiend vuur van de brand welke vrijdagavond volgde op de explosie in een bij de destilla tietoren staande tank. De uit Haarlem afkomstige opzichter Gakes, die na een sprong door de laaiende vlammen met ernstige brandwonden in een ziekenhuis in Bergen op Zoom moest wor den opgenomen, verkeert nog in levensge-' vaar, zo vernamen wij verder. De bij de brand omgekomen arbeider Vegers wordt morgen in Ossendrecht begraven, na een rouwdienst in de Hervormde kerk. De heer Vegers had vrijdagavond om vijf uur de fabriek verlaten, omdat zijn werk voor die dag geëindigd was, maar werd later terug geroepen omdat men hem dringend nodig had voor reparatiewerk. Wij vernemen, dat men vrijdag de gehele dag bij de O.C.I.O. in de destillatieafdeling in de weer is geweest, omdat de druk in de ketel ver scheidene keren te hoog zou zijn opgelopen. Enige deskundigen zouden vandaag een on derzoek naar de oorzaak van de ramp in stellen. Als mogelijke oorzaak wordt thans ook de bevriezing van de leidingen in de destillatietoren genoemd. Intussen houdt dit ongeluk de gemoede ren in Ossendrecht ernstig bezig. Er zijn namelijk in de zuidwesthoek van Brabant nogal wat bezwaren gerezen tegen deze fa briek, waarvan men de ware aard, zo zegt men, pas leerde kennen nadat de gemeente de grond aan de n.v. O.C.I.O. had verkocht. Naar men ons meedeelde werkt de fabriek nog steeds zonder vergunning ingevolge de Hinderwet. Daarover loopt nog een be roepsprocedure bij de Kroon. Er zijn veel klachten gekomen over de schade welke de lozing van afvalstoffen toebrengt aan de landbouwgronden en de bossen in de omge ving. Voorts vraagt men zich af of wel vol daan is aan een eis van veiligheid volgens welke om een dergelijke fabriek een onbe bouwde gordel van één tot anderhalve ki lometer in acht dient te worden genomen. Binnen deze afstand bevinden zich name lijk in Ossendrecht niet alleen enkele woonhuizen, maar ook een vierduizend man sterk legerkamp. In 'normale omstandig heden zou de O.C.I.O. zes tot zeven ton trotyl per dag produceren met een werk- voorraad van vijftig tot honderd ton. Van deskundige zijde werd ons evenwel verzekerd, dat de explosieve kracht van trotyl meer verticaal dan horizontaal is ge richt, waardoor geen wijde veiligheidszone nodig is. Een gebied van hoge luchtdruk, dat za terdag boven zuid-Engeland lag heeft zich sindsdien naar het zuidoosten verplaatst en is nu in Hongarije aangekomen. Met deze verplaatsing hield een uitbreiding van de depressie-invloed tot ver in het Noordzee gebied gelijke tred. Op het noordelijk deel van de Noordzee stond gisteren vrijwel de gehele dag een zuid westerstorm met windkracht 9. Langs de Waddenkust bereikte de wind de kracht van harde wind. Ook boven land was de wind naar het zuidwesten gedraaid. Door dat het in Frankrijk nog elke nacht flink vriest ook vanochtend meldden vele Franse stations ongeveer 10 graden vorst kwam er geen warme, maar koude con tinentale lucht naar ons land. Gisteren overdag steeg op de meeste plaatsen in Ne derland de temperatuur tot slechts 2 of 3 graden boven nul. Alleen uit het noorden van het land werden nog temperaturen van 4 en 5 graden gemeld. De afgelopen nacht vroor het in Zuid-Limburg weer 4 graden. Doordat de druk in het zeegebied tussen de Azoren en Portugal sterker daalt dan in midden-Europa zal de wind ook morgen overwegend uit zuidwest tot zuid waaien. Het koude weer zal daarom nog voort duren. WEERRAPI'ORTEN 22 januari Zon op 8.36 uur, onder 17.11 uur. Maan op 0.46 uur, onder 11.03 uur. Maanstanden 22 jan. 22.48 uur laatste kwartier. 30 jan. 22.24 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 21 januari Hoog water: 7.21 en 19.43 uur. Laag water: 2.57 en 15.25 uur. Dinsdag 22 januari Hoog water: 8.11 en 20.36 uur. Laag water: 3.46 en 16.14 uur. (De temperatuur ls van M M hedenmorgen 7 uur, de .5 is P neerslag van de laatste ■o d ui s u p 24 uur.) So s O c-S Stockholm zwaar bew. W 8 0 Oslo licht bew. nw 5 0 Kopenhagen regen wzw 1 1 Aberdeen half bew. z 3 0 Dublin motregen zw 7 4 Londen geheel bew. zw 6 0 Brussel zwaar bew. zw _2 0 Parijs nevel z -7 0 Bordeaux nevel ozo -5 0 Grenoble nevel vvindst. -11 0 Nice onbewolkt nnw 2 0 Berlijn nevel zw -4 0 Frankfort onbewolkt windst. -12 0 München nevel windst. -9 0 Zürich motsneeuw zzo -9 0,1 Genève mist windst. -7 0 Locarno onbewolkt windst. -8 0 Wenen mist zo -8 0 Innsbruck mist windst. -17 0 Rome nevel no 0 0 Mallorca licht bew. nno 2 0,5 Amsterdam onbewolkt z 2 0 Den Helder zwaar bew. zw 5 0' Ypenburg onbewolkt zzw 1 0 Vlissingen geheel bew. zzw 1 0 Eelde geheel bew. zw 1 0 De Bilt geheel bew. zzw 1 0 Twente geheel bew. zzw -1 0 Eindhoven geheel bew. zzw -0 0 Vlv. Z.-Limb. licht bew. zzw -4 0,1 2b'. Toen Panda de vier vaten pas-gewon nen olie in de pijpleiding geledigd had, vroeg hij bezorgd: „En wat doen we nu verder, Joris? Vier vate-n was weinig! Zo komen we er niet!" „Tata! Ik zie dat de oliekoorts u danig te pakken heeft, ven tje!", mompelde Joris. „Misschien begrijpt ge mijn ver-strekkende plannen niet ge heel. Het is namelijk niet mijn bedoeling, lat wij voortaan de gehele dagen gelijk de spreekwoordelijke petroleum-koelies zullen zwoegen en zweten. Neen: wij wil len de handen rein houden! Propria manu, schrijven reeds de wijzen der oudheid voor! Hoeveel bevredigender zal het niet zijn, om straks het grove werk te laten verrichten door lieden van minder delicate natuur, terwijl wij ons beperken tot het vergaren der gelden! Wanneer gij evenwel zo gaarne olie ziethier dan, ik wil u niet teleurstellen!" En met deze woorden ondernam hij opnieuw een vastberaden prik in de grond, die tot Panda's vreugde een kersverse oliebron opleverde. Het werk kon dus weer voortgaan! Maar de driftige Graaf Isen Grim was nog steeds niet zo ver. Deze edelman had thans met grote doortastendheid zijn gehele landgoed door zeefd met degenstoten maar geen druppel olie was er opgeweld. Geen wonder, dat woede en teleurstelling thans bij hem om de voorrang streden, zodat hij zich getergd opnieuw op weg begaf naar Malpertus. „Olie moet ik hebben - of anders hijgde hij. En wat er anders zou gebeuren maakte hij duidelijk door woeste zwaaien met het blanke wapen. De overvallers waren de 25-jarige W. van der W. uit Amsterdam en de 36-jarige W. E. G. van den E. uit IJmuiden. Van der W. is op 5 november 1956 uit de strafge vangenis te Scheveningen gevlucht, waar hij tot 17 januari 1959 zijn straf had moe ten uitzitten voor het plegen van diefstal len met braak. Met de overvallers had ook de Velsense recherche een appeltje te schillen; zij be kenden in deze gemeente een zestal in braken te hebben gepleegd. De K's hadden pas in Baarn gemerkt dat zij werden gevolgd. Bij de boerderij kwam de kleine auto plotseling met grote snel heid naderbij. De overvallers stopten hun wagen naast de vrachtauto, sprongen naar buiten en kwamen dreigend met een re volver nader. De uitroep „geld of je leven" werd kracht bijgezet met het schot. De K's maakten aanstalten om naar buiten te ko men. De oude man ging eerst en viel in de sloot. In de portefeuille, die hij aan de bandieten gaf, zat maar f 50. De zoon Ge rard had namelijk het marktgeld, onge veer drieduizend gulden, op zak en vlucht te zijn huis in. De politie was zeer snel ter plaatse, maar de overvallers waren toen al gevlucht. Toen zij in de dikke mist met de gehuurde auto snel wegreden, botsten zij tegen een telefoonpaal. De be stuurder kreeg daarbij een bloedende wond aan zijn gelaat. Burgemeester Quar- les van Ufford van Putten, die ook op on derzoek was uitgetrokken met een wacht meester zag de mannen in de Stations straat te Putten naderen. De wachtmees ter bracht de mannen onder bedreiging met zijn revolver naar de stationswacht kamer. In het huis van de Amsterdammer cn de IJmuidenaar zijn goederen aangetrof fen, afkomstig van tientallen recente in braken in het westen van het land. onderzoek hiernaar is thans in volle gang. Over de beroving hebben beiden een vol ledige bekentenis afgelegd. Velsense inbraken opgehelderd Het onderzoek naar hun aandeel in de serie inbraken, die de afgelopen maanden Velsen bezig hield, leverde reeds een aan tal positieve aanwijzingen op. De recher che in Velsen had reeds geruime tijd be langstelling voor Van den E. en toen de man, die na de slipper met het gehuurde wagentje nog erg van streek was, stevig aan de tand werd gevoeld, gaf hij toe te zijn betrokken by zes inbraken, welke feiten hy in de cel te Nij kerk ten over staan van een rechercheur en de com missaris van politie uit Velsen vlot be kende. Hiermee werden opgehelderd de inbraak in een villa in Velserbeek, de inbraak bij de Velsense gemeente-ontvanger, bij een bakker aan de Meeuwenlaan en bij een sigarenwinkelier op de hoek van de Vel- serduinweg en de Willemsbeekweg, in een woning aan de Iepenstraat en hoogstwaar schijnlijk ook een insluiping in het station. He grootste deel van de buit werd in middels opgemaakt aan wufte vermaken Tegelijk met Van den E. is ook de Am sterdammer v. d. W. op zijn verleden on derzocht en deze ontsnapte gedetineerde bleek allang de compagnon van de-IJmui denaar te zijn en bekende zijn aandeel 'in de inbraken eveneens. Toen de recherche ging dóór zoeken, werd een derde lid van de bende, die ech ter niets met de Puttense roofoverval te maken had, ingerekend: de 23-jarige in woner van de hoofdstad S. E. H. Hij kon door de Velsense recherche in samenwer king met de centrale recherche in Amster dam van bed worden gelicht. De politie bleek een goede vangst te hebben gedaan de drie verdachten beschikken namelijk over een uitgebreide kerfstok en hebben talnjke malen contact met de justitie ge had. Tenslotte werd met de arrestatie een inbraak in Heemstede opgehelderd, waar een aantal munten ontvreemd werd. die de daders voor pasmunt aanzagen, maar die later bleken gasmunten te zijn. De buit werd deels in IJmuiden in het water ge gooid, maar is inmiddels achterhaald. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Moordplicht. Talrijke tegenstanders van d» dienstplicht hebben zaterdag in de Duitse steden Frankfort en Offenbach een betoging gehouden. Zij voerden in auto's borden mee, waarop onder meer te lezen stond: „Dienstplicht is moord plicht". Geslonken. Het ledental van de Britse com munistische partij is van 33.900 tot 20.400 geslonken. Teruggeven. De Amerikaanse vooruitge. schoven marinebasis in Bremerhaveu zal in het komende voorjaar aan Duits- land teruggegeven worden. Dit is maan dag bekend gemaakt bij de overdracht van zeven kleine schepen aan de West- duitse marine. Sedert juni zijn nu 42 schepen aan de nieuwe Westduitse ma rine overgedragen. Brussel-Parijs. De Belgische luchtvaart maatschappij Sabena heeft bekend go- maakt, dat zij op 3 maart begint met een helicopterdienst tussen Brussel en Pa rijs. De 12-persoons helicopters van het type S-53 zullen vliegen tussen de heli port aan de Allé Verte in het hart van Brussel en de Heliport Dissybalard even buiten Zuidwest-Parijs. Samen uit. Drie negers en drie blanken, allen studenten, die in Tallahausseé (V.S.) bij elkaar in dezelfde autobus za ten zijn gearresteerd wegens overtre ding van het „noodwetje", dat gearran geerd is om de rassenscheiding in Talla hassee in stand te houden, ofschoon deze oficieel is afgelast. Lawines. Zondag waren 26 van de voor naamste Italiaanse wegen door lawines geblokkeei-d. De tien voornaamste Al penpassen zijn door zware sneeuwval versperd. In Frankrijk zijn door de koude van de afgelopen week tien personen om het leven gekomen. Er wordt thans echter dooi verwacht. Brand en braak. Een chocoladefabriek in Romford in Engeland is tot de grond af gebrand. Het werk der brandweerlieden, werd bemoeilijkt door de stromen ge smolten chocolade, die uit het gebouw- kwamen. De oorzaak was het bewerken van de brandkast met snijbranders door inbrekers. Automatisering. Volgens het Britse dag blad „Daily Mail" heeft de Royal Air Force besloten het aantal escadrilles jachtvliegtuigen met de helft te vermin deren cn deze te vervangen door een- heden geleide projectielen. Volgens de „News Chronicle" zal de Britse mi nister van Verdediging Sandys op de komende Brits-Amerikaanse besprekin- gen een plan voor geleide projectielen voorleggen, waaraan beide landen zul. len deelnemen. Fout. De 23-jarige Engelse mej. Mary Bet- teridge, die vijf jaar in een Britse in richting voor geesteszieken heeft door- gebracht, is zaterdag vrijgelaten, nadat een parlementslid had aangetoond dat haar opneming een gevolg was vari een administratieve fout, begaan in het zie- kenhuis, waar zij indertijd voor een ge wone ziekte was opgenomen. De afge vaardigde, Norman Dodds, voert reeds enige tijd een campagne om de voor schriften voor het opnemen van geestes zieken gewijzigd te krijgen. Mars. In Oost-Berlijn is zondag een herder.- dingsmars georganiseerd naar het kerk hof waar Karl Liebknecht eri Rosa. Luxemburg, twee Duitse communisti sche leiders, die op 15 januari 1919 ver- moord werden, begraven liggen. Aan 'dé demonstratie namen leidende commu nisten, Russische soldaten, eenheden, van het Oostduitse leger en fabrieks delegaties deel. Aan het hoofd van de stoet liepen premier Grotewohl en partij secretaris Ulbricht. Dwang. In Dresden (Oost-Duitsland) zijn verscheidene jonge mensen veroordeeld tot dwangarbeid, omdat zij in november „onder invloed van de gebeurtenissen in Hongarije", propaganda gemaakt hebben voor een opstand tegen het Oostduitse regime. Evenveel. In Monaco hebben juristen cri- tiek geleverd op het besluit van prins Rainier, dat er bij de geboorte van een zoon 101 saluutschoten zullen worden afgevuurd, maar bij de geboorte van een dochter slechts 21. De rechtskundigen wijzen er op, dat een prinses, als er geen mannelijke nakomelingen zijn, troonop volgster zal zijn en als zodanig recht heeft op evenveel saluutschoten als een prins. Tentoonstelling. Zaterdag is de eerste Rus sische industrietentoonstelliny in Egyp te geopend. Tot de tentoonstellingsgoe deren behoren helicopters, een „kobalt- bom" en vele andere medische hulpmid delen, vrachtauto's, automobielen en landbouwmachines. ZUIVER ZWAAR water heeft op wa terorganismen, zoals kikkervisjes, goud vissen, protozoën, enz. een dodelijke werking Ook tabakszaad bleek in zui ver zwaar water niet tot ontkieming te kunnen komen. Moeten we hieruit con cluderen, dat zwaar water giftig is voor dergelijke organismen? Dat zou een wat overhaast besluit zijn, want water met 30 percent zwaar water bleek in deze gevallen geen enkel effect te hebben. Velen hellen daarom over naar de opvatting, dat zwaar water bij deze organismen geen ver giftigingsverschijnselen ver oorzaakt, maar een verstoring van de reactiesnelheden en evenwichten van de scheikundige verbindingen die noodzakelijk zijn voor de levensprocessen. Hiermee is de zaak niet afgedaan, want gist, blijkt in 90 percent zwaar water vier maal sneller te groeien dan in gewoon water en een bepaalde schimmel, de as- pergilus, groeide op een voedingsbodem met een deel zwaar water 16 maal zo weel derig als op de bodem die uitsluitend ge woon ivater bevatte. Tevens bleek een op lossing zwaar water van 1 op 2000 gunstig te werken op de groei van Spirogyra, maar bij een verdunning van 1 op 7000 was geen enkele bijzonderheid te zien. Deze verschillende werkingen, waarvan men het wezen, noch de oorzaak begrijpt al zijn er wel enige theorieën over op geworpen - mogen wat zonderling klinken, maar de gemiddelde mens zal er niet zo erg veel betekenis aan hechten, omdat hij nu eenmaal weinig geconfronteerd wordt met een A'spergilus of Spirogyra. Voor hem is het daarom belangwekkender te toeten, dat de Japanners ltoh, Inoshita en Titani de werking van verdund zwaar wa ter op tuberkelbacillen hebben onderzocht en duidelijk hebben waargenomen, dat de groei van de bacteriekolonie door toene ming van de concentratie werd bevorderd. Trouwens, verscheidene eencelligen blij ken eveneens in staat te zijn in het meest geconcentreerde zwaar water voort te le ven. Wat hief achter steekt, is nog niet uil te maken, doch het Hikt geenszins onwaarschijnlijk dat de geringe hoeveelheid zwaar water die in de gehele na tuur aanwezig is, een veel belangrijker rol speelt in het leven van eenvoudige organismen, dan men aan vankelijk kon vermoeden. In de biologie blijkt zwaar water, dat als bouwsteen de zware waterstof (deute rium) bevat, inplaats van de gewone wa terstof, met de massaspectrometer gemak kelijk te volgen, zodat kan worden nage gaan of er uitwisseling plaats vindt van water in het lichaam van de vis en het omringende water. Op deze wijze kan ook worden gecontroleerd, hoe water, door ons lichaam opgenomen, zich verspreidt en hoe lang het duurt eer het er weer uit verdwenen is, een onderwerp, dat we jaren geleden eens hebben aangeroerd. Zelfs heeft men gemeend de lotgevallen van een druppel water, die bij Schaffhausen in het Meer van Constanz valt, te kunnen vol gen, maar dat schijnt ons een wel wat overdreven verhaal toe. Voor wie het in teresseert, is het overigens belangwekkend genoeg te weten, dat een glas water ge middeld 13 dagen in ons lichaam blijft.. Maar de eigenlijke betekenis van zwaar water ligt toch bij de kernfysika. Daarover morgen, (Nadruk verboden) H. Pétillon

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2