Vlees hooit ertüj RONSONOL Recital voor cello en piano grieven aan de redactie Receptie Hoofddorps mannen koor „Zang en Vriendschap" M A A NDAG 2 1 JANUARI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Elke aansteker een betere aansteker met De nieuwe Drie bewaakte overwegen in Tour door Nederland Laatste etaphe gaat via ZandvoortHoofddorp Olympia. heeft, gezien de slechte erva ringen van het vorige jaar, toen enkele malen uitlooppogingen door gesloten spoorbomen teniet werden gedaan, voor de foute van de Tour door Nederland voor amateurs 1957 een dergelijke keus ge maakt, dal daarin slechts drie bewaakte overwegen voorkomen. Haarlems echtpaar slaapt nog steeds in portiek Inbraak aan de Linnaeuslaan V erwarmingsmonteur in arrest Volksonderwijs houdt vrijdag jaarvergadering NU OUDERWETSE ERWTENSOEP MET HEERLIJKE KLUIF EN WORST Burgerlijke Stand van Haarlem ELK DOOSJE SPENCER BEVAT 20 VAN DE BESTE SIGARETTEN TER WERELD Prachtige rashonden in „Dreefzicht" De heer L. Terpoorten door directie A.R.M. ontvangen Teraardebestelling ds. G. W. van Deth UIT STAD EN STREEK „Crescendo Spaarndam Het Hoofddorps Mannenkoor „Zang en Vriendschap" heelt zaterdagmiddag tijdens een receptie in hotel „De Beurs" te Hoofd dorp ter gelegenheid van het vijfentwin tigjarig bestaan van vele zijden blijken van belangstelling ondervonden. Burge meester mr. G. C. van der Willigen heeft de gelukwensen aangeboden namens het gemeentebestuur en een geschenk over handigd uit naam van de leden van het ere-comité. Uit het groot aantal bezoekers in de nieuwe beurszaal, waar het koor zaterdag a.s. een feestconcert en een dag tevoren een jeügdconcert geeft, bleek dat het koor in brede kring in aanzien staat. Andere zangkoren uit Hoofddorp waren aanwezig, verder afgevaardigden van plaatselijke verenigingen, o.a. de gymnastiek- en de voetbalclub. De heer De Hey vertegen woordigde het gewest Noordholland van het Koninklijk Nederlands Zangersverbond en ook waren aanwezig afgevaardigden van de Haarlemse koren Koninklijke Lie dertafel „Zangvereniging", het Koninklijk Mannenkoor „Caecilia" en het r.k. koor Haarlem. Tot de gasten behoorden wet houders en leden van de gemeenteraad van Haarlemmermeer. Mr. G. C. van der Willigen zeide in zijn ïoespraak tot het bestuur van het jubile rende mannenkoor, dat in het gemeen schapsleven de zang niet mag ontbreken. Daarom is het te begrijpen, dat er in Hoofddorp veel aan de zang wordt gedaan. .Zang en Vriendschap" neemt daarbij een belangrijke plaats in. Het koor beschikt over een flink aantal leden, maar het kan nog worden opgevoerd. Het koor heeft ge loond over capaciteiten te beschikken en in de loop der jaren zijn bijzondere pres taties verricht. Die kunnen vergroot woi den en de eindstreep is nog niet bereikt. Ir, het koor heerst een goede geest en ge bleken is, dat niet alleen aandacht wordt besteed aan de zang, maar ook aan de vriendschap. „Vijfentwintig jaar is maar een b£gin", aldus de burgemeester, „en de eerste stap is bereikt. Mogen er nog vele jubilea volgen en moge het koor een voor aanstaande plaats innemen". Hulde bracht de burgemeester aan de leiders van het koor en richtte zich daarbij tot de huidige dirigent. Gerard de Barbanson. De burge- ADVERTENT1E de zuiverste, de zuinigste aanstelcerbenzine in fles of bus f 1.20 Een Ronson produkt Zoals bekend wordt deze elappenwed- si''ijd in 1957 voor het eerst ook als ploeg- wedstrijd gereden, namelijk door veertien Ploegen, elk van zeven renners. Natuurlijk ls er ook een individueel klassement. Olympia heeft de volgende route ter goedkeuring aan de bevoegde autoriteiten voorgelegd: 24 mei: start Olympisch sta dion Amsterdam-Utrecht-Steenwijk. To- Pl' 235 km. 25 mei: start Steenwijk-Arn hem-Eindhoven. 240 km. 26 mei: Eerste halve etappe: Eindhoven-Eijsden. Totaal '30 km. Tweede halve etappe: ploegentijd rit over 16 km op een circuit met Eijsden begin- en eindpunt. 27 mei: Eijsden- bon Bosch 175 km. 28 mei: Den Bosch- liotterdam-Duinhorst 180 km. 29 mei: «assenaar-Hillegom - Zandvoort - Hoofd dorp Uithoorn - Hilversum - Amsterdam, totaal 160 km. Burgemeester mr, G. C. van der Willi gen overhandigde de voorzitter van het jubilerende koor, de heer A. Smit, een partituur. meester verheugde zich er over, dat het koor het initiatief genomen heeft het Noordhollands Philharmonisch Orkest uit te. nodigen aan het jubileumconcert mee te werken. Het orkest treedt voor het eerst in Haarlemmermeer op. De school jeugd wordt ook in de viering van het jubi leum betrokken, hetgeen de burgemeester bijzonder waardeerde. De gemeenteraad heeft de plannen van de jubileumviering gaarne willen steunen door een subsidie beschikbaar te stellen. Burgemeester Van der Willigen sprak ook als voorzitter van het ere-comité, dat zich er over verheugt, dat het koor aan dacht besteedt aan de culturele vorming van de bewoners van Haarlemmermeer. Als geschenk overhandigde hij een parti tuur van „O, land van mest en mist" van P. A. de Genestet. waarbij de burgemeester opmerkte, dat het lied in velerlei opzichten het leven in Haarlemmermeer weergeeft. De heer A. Smit, voorzitter van het koor, richtte zich met woorden van dank tot de burgemeester, die in de korte tijd dat hij in Haarlemmermeer is, grote belangstel ling getoond heeft voor vele zaken en voor het culturele leven. Hij gaf de verzekering, dat als een beroep op het koor wordt ge daan, men op de steun kan rekenen. Op huisvestingsbureau zoekt men naar oplossing Het Haarlemse echtpaar Van Steyn heeft ook de beide nachten van het week einde in de portiek van een winkel op de hoek van de Grote Houtstraat en de Ane- gang doorgebracht. Zoals wij reeds uit voerig schreven, had het echtpaar, dat 42 nachten op het politiebureau aan de Smedestraat heeft geslapen, waar enige dagen geleden geen onderdak meer kon worden aangeboden wegens gebrek aan ruimte, toen besloten de nacht in een por tiek door te brengen tot het ogenblik, dat hun passende woonruimte zou worden aangeboden. Naar wij vernemen doet men op het huisvestingsbureau de grootste moeite om lot een oplossing te komen. Zaterdag is ingebroken in een woning aan de Linnaeuslaan in Haarlem; vermist worden gouden sieraden en tafelzilver, waarvan de waarde op vijftienhonderd tot tweeduizend gulden geschat wordt. Tijdens afwezigheid der bewoners heeft men zich aan de achterzijde toegang verschaft tot het perceel. Vele kamers zijn doorzocht en kasten zijn open gebroken. De Haagse politie heeft een verwar mingsmonteur uit Haarlem aangehouden. Deze werkte in Den Haag op een bouwwerk en ging des avonds met zijn autootje naar dit bouwwerk terug om er metalen onder delen weg te halen. Hij verkocht deze in Haarlem. Bij een opkoopcontrole in zijn woonplaats kwam deze fraude aan het licht. De monteur beweert voor de door hem ge stolen voorwerpen 150 te hebben ontvan gen. Vrijdag 25 januari houdt de afdeling Haarlem van de Vereniging voor Volks onderwijs in het Nutsgebouw in de Lange Veerstraat te Haarlem haar jaarvergade ring. Op de agenda staat de verkiezing van een nieuwe voorzitter, aangezien de hui dige voorzitter, drs. J. J. Voogd, aftreedt In diens plaats is kandidaat gesteld de heer J. M. Thierry, die thans secretaris van de afdeling is. Voor de verkiezing van een nieuwe secretaris is kandidaat gesteld mevrouw P. NoorlanderTimmer. Als andere punten op de agenda staan vermeld de behandeling van het jaarver slag, de bespreking van een juiste propa- gandavoering en van de stand van zaken ten aanzien van de bijbelkennis op de openbare scholen. Zaterdagavond concerteerden onder veel belangstelling in Huize Hesmerg aan de Lanckhorstlaan te Heemstede de celliste mevrouw Hendrica Hoekstra-Hessels en de pianiste Ans Bouter met een programma, waarvan de kern bestond uit Sonates van Beethoven (F groot en klein) en van Brahms (e klein). Het duospel van twee gelijkwaardige partners was dus domine rend op dit recital. De interpretatie van deze beide hoofdwerken was voorafgegaan door een cello-sonate met continuo-bege- leiding van Willem de Fesch, een stuk dat door zijn bevallige, klassieke lyriek goed geschikt leek om de celliste op dreef te laten komen en een sfeer te scheppen, waarin werk van voorname allure zich gunstig zou kunnen ontplooien. De Adagio- aanzet van Beethovens eerste sonate be wees al direct, dat de geest over beide executanten vaardig was. Dit werd in klankschoon evenwicht een rijke belofte, die gold voor het verdere verloop van het concertante stuk, dat onder de vroege com posities van Beethoven - een opus ontstond in 1796 - een waardige plaats inneemt. Want het werd een spiritueel en geladen wisselspel, met aan het slot de verrassend rustige bezinning in vertraagd tempo, die ADVERTENTIE Hoe 't ook zij: Publikatic van de verenigde slagers in Haarlem aan mevrouw Hoekstra de gelegenheid schonk de innige toon, waarmee zij de sonate had ingezet, weer eens in herinne ring te brengen. Terecht werd het veeleisende stuk van Brahms met een zielsbewogenheid vertolkt, die - wat het aandeel van Ans Bouter betreft - contrasteerde met het parelende spel, dat het klassiek-muzikanteske opus van Beethoven vergde. De celliste wist het lage register van haar instrument een bezielde sonoriteit te geven. Van het Alle- gretto-quasi Menuetto werd door het duo een boeiende badinage gemaakt. In de finale in fugavorm werd een samenspel bereikt, dat haast de bezwaren ophief, die dit contrapunt van ongelijke klanken bij ons steeds wekt. Kleingoed van Gerard Hekking, E. Schmitt en Cassado, waarin de celliste uiteraard een overwegend solistische rol vervulde - en zulks met gelukkige loon vorming en het nodige bravour - besloot deze zeer geslaagde muziekavond. Jos. de Klerk Haarlem, 19 januari 1957 ONDERTROUWD, 19 jan.: C. A. M. Visser en A. D. M. Sijm. BEVALLEN van een zoon, 18 jan.: A. J. M. van Geldorp—Bank; M. J. SnoekKobes; 19 jan.: E. Snijders—De Bruijn; A. A. E. DenijsKlipp. BEVALLEN van een dochter. 18 jan.: A. J. R. PootsHogen Esch; M. J. MolenaarVan der Kruit. OVERLEDEN, 17 jan.: S. P. van Waard. 45 j., Reigerstraat; 18 jan.: M. J. de Jong, 6 jaar, Merwedestraat. ADVERTENTIE 555 Clubwedstrijd „K enne nier land" Zondag heeft de Kynologenclub .Kenne- merland haar jaarlijkse clubmatch in café restaurant „Dreefzicht" in Haarlem gehou den. Deze dag was de trouwe viervoeter koning, hetgeen de honden toonden met een geblat. gepiep, gejank en gekef van jewel ste. De kynologenclub heeft zich kunnen verheugen in een enorme belangstelling: de zaal kon bij lange na niet alle honden vrienden bevatten. De honden stelden de bewonderende blikken van de toeschouwers echter niet zo overmatig op prijs en toonden meer belangstelling voor hun rasgenoten. Soms ontstond een kleine onenigheid tussen de geëxposeerden, die zo nu en dan uitliep op een robbertje vechten, tot een standje en een vermaning zich voortaan te gedragen, zoals een rashond van goede huize betaamt, een einde aan het lawaai maakte. Op het strijdtoneel, bestaande uit een groot zeil, dat op de vloer was uitgespreid, para deerden de 82 honden van ruim dertig ras sen, waaronder enorme St.Bernhards, gees tige boxers, zware Rottweilers, ranke Whip pets, waardige Afghanen, grappige Corgi's, sneeuwwitte Sealyhams en vurige terriers, voor de ogen van de zeer critische jury. Alle eigenaren hebben prachtige resultaten be reikt, waarvoor zij zich wel beloond zagen, zij het niet immer door een prijs, dan toch door een waarderend applaus. De punten, waaraan de jury voornamelijk aandacht schonk, waren de lichaamsbouw het gebit, de kleur van ogen en neus en hef temperament, dat de dieren ten toon sprei den. „Perequent's Queeny", de charmante das hond van mevrouw N. Brinkmann-Van Wijk uit Aerdenhout, werd uitgeroepen tot beste hond van de show. Tevens was de jury van oordeel dat het hier de beste teckel en de beste jachthond betrof.' De tweede prijs werd toegekend aan de Rottweiler van de heer Van der Broek. Me vrouw Th. Gerth-van Heukelom behaalde met de zeldzame Cavalier King Charles spaniel een uit de Engelse geschiedenis vermaard ras de derde prijs. In de kampioensklasse ging de eer naai de fraaie Gordon Setter van de heer Duurt- sema uit Beverwijk. De tweede prijs was voor de eerder genoemde spaniel van me vrouw Gerth-van Heukelom. De heer Derks behaalde de derde prijs met een Welsh Corgi. Zaterdag' is de heer L. Terpöorten uit Haarlem, die zoals wij .reeds berichtten, op 1 januari als taxichauffeur de dienst van de Amsterdamse Rijtuigmaatschappij te Haarlem, wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd, heeft verlaten, door de directeur van het concern, mr. R. E. Hattink, op het directiekantoor te Am sterdam ontvangen. De heer Terpoorten was vergezeld van zijn vrouw en de directeur van het bedrijf in Haarlem, de heer L. A. Kleijn, alsmede van een collega. De ontvangst strekte zich tevens uit tot een ander personeelslid van de A.R.M., dat eveneens met pensioen was gegaan. Mr. Hattink bedankte de afscheidnemende em- ployé's voor hun goede zorgen en plichts betrachting en overhandigde hen de gebrui kelijke enveloppe met inhoud. Na dat officiële gedeelte heeft men zich gedurende anderhalf uur genoegelijk met elkaar onderhouden, waarbij vele herin neringen uit het verleden werden opge haald. (Verkort weergegeven) Expogé. In „Van dag tot dag" van 19 dezer beticht de redactie de Nederlandse Vereni ging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd ervan, dat zij oud-nazi's, die zelfs na 1945 nationaal-socialistische propa ganda Voerden en daardoor enkele jaren in Duitse gevangenissen verbleven, een aan gename vakantie van drie weken in Hol land te bezorgen. Uw redafctie vindt dit „wonderlijk", maar heeft niet getracht de berichten, die haar uit welke duistere bron dan ook bereikten, te verifiëren. Is het niet naïef te veronderstellen, dat de ex-politieke gevangenen van 19401945 thans bezig zijn deze oud „nazi's" te fête ren, omdat zij door de communisten zijn gegrepen"? Is het niet naïef te schrijven, dat onze gasten „gevangen zijn gezet in Duitse kampen, vanwege hun politieke dus nationaal-socialistische instelling en bedrijvigheid"? De Expogéers zijn vrouwen en mannen, die zich in de bezettingstijd daadwerkelijk en principieel tegen de nazi's hebben ver zet. Zij deden dit, omdat zij de vrijheid en gerechtigheid hoger stelden dan persoon lijk gemak. Zij kwamen voort uit alle lagen onzer bevolking en er werd niet naar gees telijke of politieke overtuiging gekeken. Na de bevrijding bleven de politieke ge vangenen bij elkaar en besloten de strijd voor vrijheid en gerechtigheid nationaal en internationaal voort te zetten. Er werd echter voor één groep een uit zondering gemaakt, n.l. voor de communis ten. In deze strijd waren dit de directe vij anden en konden dus geen lid zijn van de Expogé. De Expogé haalde uit West-Berlijn 23 jonge mensen van circa 30 jaar, die uit Oost-Duilsland naar het vrije Westen wa ren gevlucht. Zij hebben jaren in Russische concentratiekampen en tuchthuizen door gebracht. Allen hebben zij zich onder moei lijker omstandigheden dan de Hollanders in 19401945 tegen de communistische dic tatuur verzet. Allen zijn zij studenten, die vrijheid en gerechtigheid verkozen boven onderdrukking van de geest en daarvoor offers hebben gebracht Allen hebben vonnissen van Oost-Duitse rechtbanken, waarin zij tot 20, 25 jaar tuchthuis of kamp werden veroordeeld, ge kregen, omdat zij daadwerkelijk verzet pleegden tegen de communistische dicta tuur en dus niet als gevolg van hun hou ding tijdens het Hitlerregiem. Thans zijn zij drie weken de gasten van Expogé en van de Groningse burgerij. Pro vinciale en gemeeltelijke overheid verlenen steun en medewerking'. Vooraanstaande professoren houden lezingen en gesprekken met deze jonge mensen. Vele Groningse in dustrieën ontvangen hen als gasten en vele sociale instellingen werden bezocht, want het is niet voor een aangename vakantie dat onze gasten in Holland zijn. Het is een leergang' in democratie en praktische kennismaking met het vrije westen. Daarom verleent ook de Westduitse Bondsregering in Bonn haar volle mede werking en daarom ontving de Duitse am bassadeur in Den Haag dit gezelschap. Het „Haarlems Dagblad", Oprechte Haar- lemsche Courant publiceert echter zonder daarover informaties te hebben ingewon nen dat wij oud-nazi's fêteren. Begrijut uwe redactie, dat zij daarmede onze jonge Duitse gasten diep heeft ge krenkt en dat zij ons werk, waartoe wij ons verplicht voelen, ernstig heeft geschaad? NED. VER. V. EX-POL. GEV. (Naschrift: Natuurlijk was het geenszins de bedoeling onzer redactie, het werk der Expogé te schaden. In de beschouwing werd mede de aandacht gevestigd op de „wonderlijke berichtgeving". Deze bericht geving wettigde namelijk de conclusies, die in dit artikel veronderstellenderwijs wer den getrokken. Het waren allerminst „duistere bronnen", waaruit deze bericht geving stamde, doch de normale pers bureau-kanalen, die daarbij gebruik maak ten van een communiqué van de Expogé zelf. Wanneer deze berichtgeving door on gelukkige formulering een onjuiste voor stelling van zaken suggereerde, dient deze te worden rechtgezet. Onze redactie is dan ook gaarne bereid op dit onderwerp terug te komen naar aanliding van de bijeen komst op 24 januari, waar de resultaten van het bezoek der Duitsers zullen worden bekendgemaakt (Red.) Woningnood I. Met belangstelling lees ik steeds ingezonden stukken in uw blad en dus ook over het probleem huisvesting van Hongaren en Indische Nederlanders. Maar nooit lees ik over de jonggehuwden, die hier in hun geboortestad nog niet eens kamers kunnen krijgen !Let wel kamers! Over een huisje maar niet gesproken Wie SDringt er nu voor ons in de bres? D. SMITS Woningnood II. Met leedwezen las ik in uw blad van zaterdag 19 januari 1957 om trent de woningnood waar volgens het huisvestingsbureau niets aan te doen is. Om het feit dat echter dit Nederlands ge zin uit elkaar gerukt is door deze omstan digheden schijnt men zich niet te bekom meren. Wel bekommert men zich om de Hongaarse gezinnen die zoals gezegd wordt, niet uit elkaar gerukt mogen wor den. Zeker deze gezinnen moeten ook ge holpen worden, maar moeten onze eigen Nederlandse gezinnen dan maar achteruit gezet worden? W. H. S. Woningnood III. Toen in die dagen van november 1956, een beroep gedaan werd op het Nederlandse volk, om een vertrapt volk te helpen, toen schaarden wij ons ach ter die hulp. Er werd gecollecteerd, er werden uurlonen afgestaan, en met liefde, en wij allen zouden weer graag iets in die richting willen doen. Maar de spontane hulp gaat m.i. wel een beetje te ver; er worden zelfs huizen afgestaan, met gehele nieuwe inboedel, terwijl onze eigen land genoten in portieken slapen. Er zijn geen huizen, 700 spoedgevallen staan in Haar lem op de lijst. Maar in de Hannie Schaft- straat worden vijf flats gezellig aange kleed voor niet-Nederlanders. Duizenden aanbiedingen om één of meer vluchtelin gen in gezinnen op te nemen, werden van de hand gewezen, om de Hongaarse ge zinnen bij elkaar te houden. Maar onze eigen landgenoten die getrouwd zijn, wor den uit elkaar getrokken. Wel, hier ligt ook een schone taak voor u, gevers van huizen, bekijk ook eens uw eigen land genoten. E. J. v. d. BERG Onder vele blijken van deelneming is zaterdagmiddag het stoffelijk overschot van de dinsdag na een ziekte van slechts enkele dagen op achtenvijftigjarige leef tijd overleden ds. G. W. van Deth, predi kant bij de Hervormde gemeente te Bloe- mendaal en predikant-directeur van de Nederlands Hei-vormde vereniging „Kin- derzorg" voor Noordholland op de alge mene begraafplaats aan de Bergweg te Bloemendaal ten grave gedragen. Om twaalf uur werd in de hervormde kerk aan het Kerkplein een rouwdienst gehouden, geleid door dr. J. H. Stelma, Nederlands Hervormd predikant te Bloe mendaal. Bij het betreden van de kerk door de familie Van Deth speelde de organist Paul Chr. van Westering „Jesu, joy of man's desiring" van J. S. Bach. Gezamenlijk zong de gemeente gezang 293. De schriftlezing geschiedde uit het Oude Testament (Deute- ronomium 33 en 34) over de zegen en het sterven van Mozes en uit het Nieuwe Testament een gedeelte uit het evangelie naar Johannes, hoofdstuk 21. De organist speelde uit de gezangenbundel van de Ge reformeerde Kerken (H.V.) „d'Almachtige is mijn Herder en Geleider" en „O heilige dag, naar wiens komst wij verlangen". De gemeente zong nog gezang 180 4, 7 en 11. Dr. Stelma had tot tekst gekozen Johan nes 3 27. „Geen mens kan iets aannemen, of het moet hem uit de hemel gegeven zijn". Met deze tekst werd indertijd het huwelijk van ds. en mevrouw Van Deth ingezegend en de tekst vormde de achter grond van hun leven. Deze woorden heb ben hen geleid op hun levensweg, de levenswijsheid dat wij alles van God ont vangen' ons werk, de plaats waar wij ge steld zijn en onze moeite en strijd, ook in onze omgang met anderen. Eerbied en be scheidenheid jegens God, dit geldt ook voor de familie Van Deth. De kinderen, de familieband, het huis en het werk worden geaccepteerd als een gave van de hemel Wie het voorrecht had dit gezin van meer nabij te kennen, vertoefde er gaarne, al dus ds. Stelma; het werd gekenmerkt door een nuchterheid en een eerlijkheid en een verbazingwekkende droge humor en ge zelligheid. Na de ambtelijke loopbaan van ds. Van Deth gememoreerd te hebben, zeide ds. Stelma, dat „Kinderzorg" van een kleine tot een grote vereniging is uitgegroeid. Het werk was niet gemakkelijk; het ging vaak boven zijn kracht in deze wereld met jaloezie en wanbegrip. Hij heeft het ver staan om terug te treden en hij heeft met een zekere relativiteit al dat menselijke kleine gedoe gezien. Geroepen te zijn tot het werk voor Kinderzorg was voor hem een voorrecht, dit werk had de liefde van zijn hart. De laatste tien jaar noemde hij de gelukkigste van zijn leven. Gezegend is de mens die zo zijn bestemming vindt, al dus dr. Stelma. Nu is voor hem het einde gekomen, maar Gods genade toont ons het beloofde land. Voordat ds. Van Deth stierf, ontving hij Gods genade. Enige uren voor zijn dood zeide hij: „Het leven is de moeite waard. Het is goed te leven en te werken en het sterven is niet moeilijk, want God is er". Wij zullen hem in dankbaarheid gedenken. Hij is nu ingegaan in de vrede des levens. De voorzitter van de vereniging Kinder zorg, de heer H. van de Bunt zeide na het zingen van Psalm 103 2, dat kinderbe scherming en kinderzorg door het ver scheiden van ds. Van Deth een gevoelig verlies hebben geleden. Verleden jaar kreeg hij al een waarschuwing zich wat te moeten ontzien. Nog kort geleden maakte hij plannen voor de opening van een nieuw tehuis Hij was een bijzondere figuur en een goed directeur van Kinderzorg. Hij was een gaaf mens, wat stug soms, maar hartelijk en diepvoelend. Ook was hij een waarachtig christen, die het gevoelsleven van het kind. dat aan zijp zorgen was toe vertrouwd, goed begreep. Daardoor was hij in de ruim tien jaar ook een voor treffelijk directeur voor het kind in nood Hij was een groot mens, wars van alle uiterlijk gedoe en een goed mens en vriend, die de goede geest in de vereniging op bekwame wijze wist te handhaven en met een gezond gevoel voor humor. Een zoon van ds. Van Deth gaf een levensschets van zijn vader, die voor het gezin zo enorm veel heeft betekend. Voor allen was het bij de ouders goed toeven. Met het zingen van psalm 103 vers 9 en het spelen van „Eens overwint toch de genade" op het orgel werd de rouwdienst gesloten. Zeer velen begaven zich naar de be graafplaats Dr Stelma bad het Onze Va der en de weduwe, mevrouw I. L. Van Deth-De Jong en een zoon spraken woor den van dank voor de blijken van mede- P. v. d. A.-bijeenkomst. De afdeling Haarlem VII van de Partij van de Arbeid houdt woensdagavond 23 januari in het clubgebouw van de speeltuinvereniging „Het Vondelkwartier" aan de Vergierdeweg in Oud-Schoten een ledenvergadering. Na afhandeling van het huishoudelijk gedeelte van de agenda zal de heer Alfred Mozer, de internationale-secretaris van de P.v.d.A., spreken over het onderwerp „Het Midden- Oosten en Oost-Europa". Rapport commissie-Oud. Dinsdag 5 februari wordt in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht de jaarverga dering van de vereniging van Christelijk- Historischo leden van gemeentebesturen ge houden. De burgemeester van Zelhem, de heer H. J. Langman, zal hier het woord voeren over „Onze bejaarden" en de ge meente-ontvanger van Haarlem, de heer B. J. ThijsSen, zal spreken over „Rapport van de commissie-Oud, betreffende de -egeling van de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten voor 1958 en volgende jaren". Bal Masqué. Zaterdagavond 2 februari houdt de geheelonthouderstoneelvereniging „Nieuw Leven" in de Concertzaal in Haar lem een Bal Masqué met muzikale mede werking yan „De witte kraaien" onder lei ding van K. Krab en een harmonieloop- orkest. Dr. Van der Mast naar Delft. Dr. R. van der Mast, die predikant-directeur is ge weest van het pastoraal centrum „Linden- heuvel" te Bloemendaal, is naar Delft ver trokken, waar hij optreedt als decaan van de Technische Hogeschool te Delft. Hij is belast met sociaal werk voor de studenten. Verdacht van verduistering. De Haar lemse politie heeft een vieren veertigjarige koelhuisarbeider aangehouden verdacht van verduistering; hij had een radiotoestel, dat hij in huurkoop had, maar nog niet betaald, verkocht. —Feestavond. Woensdag 23 en donderdag 24 januari zal de afdeling Haarlem var de Algemene Bond van Ouden van Dagen in het gebouw St. Bavo in Haarlem een feest avond voor haar leden houden. De Tiroler kapel „De Alpenroos" onder leiding van Jos Witjes zal optreden. Geen spreekuur. De wethouder van huisvesting der gemeente Bloemendaal, mr. J. C. C. W. Hijszeler is verhinderd dinsdag spreekuur te houden. 95 De muziekvereniging Harmonie „Cres cendo Spaarndam" had voor de feestelijk gestemde uitvoering, die zij zaterdag heeft gegeven, de noordelijke periferie van Haarlem verlaten: het centraal gelegen ge bouw St. Bavo aan de Smedestraat was als plaats voor het concert gekozen. Vele vrienden van het korps waren medegeko- men en deze sympathieke belangstelling heeft de muzikanten ongetwijfeld een flinke stimulans gegeven om goed voor de dag te komen. Er was reden om met enige spanning de resultaten van deze muziekuitvoering af te wachten. De dirigent van het korps, de heer H. Bakker, had namelijk door ziekte enkele repetities niet kunnen leiden en moest ook voor het concert de dirigeer- staf aan een ander overdragen. Als zijn plaatsvervanger heelt Jan Groot echter „Crescendo Spaarndam" uit de nood ge holpen. Jan Groot is een ervaren korpslei der. maar dit behoefde nog niet t.e beteke nen, dat er zonder slag of stoot het ge wenste contact mogelijk zou zijn. Dat is allemaal nog al meegevallr Uit dit con cert was althans op te maken, dat Jan Groot prettig met „Crescendo" heeft kun nen werken. Natuurlijk waren er nog fragmenten te horen, die voor verbef ering in aanmerking kwamen, soms door vol maakter beheersing van de speeltechniek, ook door meer reactie op de intenties van de dirigent inzake subtiele nuancering, alsmede door het streven naar juiste into naties. Gelet op de omstandigheden moet gezegd worden, dat er behoorlijk werk werd geleverd. De toehoorders konden te recht tevreden zijn met hetgeen hun bij de vertolking van werken van Cori, Fil- leul, Boedijn, Barat, Lortzing en Zehle werd geschonken. Zo waren er in de suite van Filleur mooie momenten. Ook mot het beheerst gespeelde Divertimento van Ge rard Boedijn liet het korps zich van zijn goede zijde kennen en als steeds bleek de klompendans van Albert Lortzing pittige, frisse muziek. Uit erkentelijkheid voor wat hij voor „Crescendo" had gedaan werd Jan Groot hartelijk toegesproken en op een originele wijze met de uitvoering van een mars gehuldigd. Na de pauze heeft men zich nog kunnen vermaken met het optreden van het caba- leven tijdens het ziekbed en na het over- ret „De witte Kraaien", lijden bewezen. p. z.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3