PHILIPS Vandaag begint in Venetië het proces-Montesi WOLLEK JERSEY Invaliditeitsverzekering voor loontrekkenden Israel laat zich niet door UNO-meerderheid imponeren Op de Oostenrijk wenst overleg van de Grote Vier over Hongarije Van dag tot dag Cairo zou UNO-troepen niet langer dulden als Jeruzalem weigert Zoon van een voormalige minister is de voornaamste beschuldigde Premie zou ongeveer 2,5 pCt van het loon moeten bedragen ^Praatótoel MAANDAG 21 JANUARI 1957 3 Goed teken Nieuwe regeling voor kentekenbewijzen SPECIALE VERKOOP STOFFEN S.E.R. advies over Tsjoe zal na Afghanistan Ceylon bezoeken Nieuwe directeur visserij- onderzoek IJmuiden Het Zuidafrikaanse parlement heeft bij de opening van zijn nieuwe zittingsperiode in 1957 geen nieuw, doch een daarentegen Wel zeer traditioneel geluid vernomen van zijn regering. Gouverneur dr. E. G. Jansen heeft bij die gelegenheid namelijk een ver scherping van het apartheidsbeleid aange kondigd, die zich richt naar een nog dras tischer scheiding tussen de rassen dan die, welke in de voorgaande jaren door de regering-Strijdom werd doorgevoerd. Niet alleen werd een verhoging van de inboorlingen-belasting in het vooruitzicht gesteld, doch ook zullen de ziekenhuizen en de universiteiten thans aan strengere be palingen betreffende het contact der rassen worden onderworpen. Verpleegsters zullen naar huidskleur ook in haar koffiekamers en inschrijfregisters apart worden gezet. Gekleurde studenten zullen van de univer siteiten worden verwijderd en onderge bracht worden in aparte kleurlingenhoge scholen. Deze nieuwe maatregelen hebben op nieuw protesten uitgelokt, ditmaal echter niet alleen van organisaties die px'incipieel de rassenscheiding veroordelen en dus voortdurend in oppositie zijn tegen de re geringsmaatregelen, doch ook van vier Zuidafrikaanse studentenverenigingen. Dit laatste is een bemoedigend teken. Het be wijst, dat de studenten zelf geen bezwaar hebben tegen de gezamenlijke opleiding, doch dat de universiteitenzuivering enkel een onderdeel van de regeringspolitiek vormt. Deze situatie is dus volkomen de omge keerde van die in het zuiden der Verenigde Staten, waar de regering met haar pogin gen tot opheffing der rassendiscriminatie stuit op tegenwerking van de bevolking zelf. Het feit dat niet-blanke studenten totnu- toe in de gelegenheid waren universiteiten te bezoeken, moet worden verklaard uit de omstandigheid dat hun aantal voor de regering niet „onrustbarend" was. Nu de strijd tot emancipatie echter steeds grotere vormen aanneemt en de reactie op de on derdrukkingsmaatregelen de niet-blanken beweegt steeds meer te zorgen voor een intellectuele kadervorming, heeft de rege ring gemeend te moeten ingrijpen. Zij heeft trouwens reeds „van onder af" het ontstaan van zulk een intellectueel kader van niet- blanken steeds heftig tegengewerkt dc allerlei belemmeringen - waarbij het kunstmatig laag houden van de levens standaard der gekleurden een zeer belang rijke factor vormde en nog vormt. Dat de blanke studenten - het toekom stige blanke intellectuele kader - deze dis criminatie thans blijken te veroordelen en dus bestrijden, mag gelden als een hoop gevend teken van doorbraak, waarmede de toekomst van Zuid-Afrika gediend zal zijn. ADVERTENTIE lUPSl „BINNENHUISJE" No 8. (Frits Flits:) Neef Jan doet met zijn zoons sinds kort Verwoed aan bodybuilding-sport Waartoe de zolder helemaal Werd ingericht als gymlokaal; Daar registreert de camera Het resultaat in „voor" en „na", Daarbij perfect geassisteerd Door„Photoflux"die't licht fourneert (Allemaal Wij nemen Philips „Photoflux"l Bij ieder filmpje een paar stuks! Hat feilloze nje flltslamp|e CT Bij Koninklijk Besluit is een nieuwe regeling ingevoerd voor kentekenbewijzen voor motorvoertuigen. Het kentekenbewijs zal voortaan uit twee gedeelten bestaan. Het ene, met de kenmerken van het voer tuig, zal doorlopend bij het motorvoer tuig behoren, het andere kan bij wijziging van de tenaamstelling (overdracht) op de belastingkantoren worden ingewisseld: Lang wachten op een kentekenbewijs zal dus in de toekomst niet meer voor komen, omdat een geïmporteerd of ge fabriceerd motorvoertuig dadelijk een ken tekenbewijs zal kunnen krijgen, waarna bij levering het tweede deel met de te naamstelling zal kunnen worden afgehaald bij het belastingkantoor, dat ook de wegen- belastingkaart verstrekt. JERUZALEM/NEW YORK. (Reuter/AFP). Het Israëlische kabinet heeft zondag de nieuwe oproep van de UNO-Assemblee om onmiddellijk de Israëlische troepen uit Egypte terug te trekken, besproken. Naar verluidt is de regering echter niet van haar standpunt teruggekomen, dat zij eerst verzekeringen moet hebben, dat Israel vrijelijk gebruik kan maken van de Golf van Akaba en dat de strook van Gaza niet meer als basis voor aanvallen op zijn grondgebied zal worden gebruikt. Een woordvoerder van het Israëlische mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat het „uit moreel oogpunt on verdedigbaar is, dat er een wet voor Egyp te en een andere voor Israel zou bestaan". Over de nieuwe UNO-resolutie, zei hij: „Zou de UNO-Asscmblée werkelijk ver wachten, dat Israel zou instemmen met een hervatting van de onwettige Egyp tische blokkade in de Golf van Akaba en dat het zich weer zou willen blootstellen aan aanvallen op onbeperkte schaal door Egyptische zelfmoordbrigades, uitgevoerd vanuit bases in het gebied van Gaza?. Welk UNO-lid zou zich, in de positie van Israel, niet afvragen of de UNO niet in de eerste plaats tot taak heeft hervatting der Egyptische agressie onmogelijk te ma ken?", aldus de woordvoerder. In diplomatieke kringen in Cairo is ver klaard, dat Egypte wellicht zijn standpunt ten aanzien van de UNO-troepen zal her zien, als Israel zijn troepen geheel uit Egypte terugtrekt. De Indiase UNO-afge- vaardigde, Krisjna Menon, heeft ver klaard, dat de Indiase eenheden van de UNO-troepen teruggetrokken zullen wor den als Egypte daarom zou vragen. In Cairo verluidt dat dan waarschijnlijk ook de Joegoslavische en Indonesische een heden Egypte zouden verlaten. O verweldigend De UNO-Assemblée heeft met 74 tegen twee stemmen bij twee onthoudingen be sloten dat Israel het Egyptische grond gebied geheel moet ontruimen. Israel en Frankrijk stemden tegen, Cuba en Costa Rica onthielden zich. In de resolutie wordt secretaris-generaal Hammerskjoeld ver zocht binnen vijf dagen verslag aan de UNO-Assemblee uit te brengen over deze zaak. In de resolutie wordt met „leedwezen en bezorgdheid" geconstateerd, dat Israel geen gevolg heeft gegeven aan vroegere resoluties, waarin een spoedige en vol ledige terugtrekking werd geëist. De Israë lische afgevaardigde Abba Eban zei, dat een terugtrekking uit Gaza en het gebied van de Golf van Akaba vergezeld moet gaan van maatregelen om een nieuw con flict te voorkomen. Hij noemde het ver bazingwekkend, dat zulk een matige eis op verzet stuit. Israel is van mening, aldus Eban, dat het UNO-leger zo moet worden opgesteld, dat er een brede scheiding tus sen Israel en Egypte ontstaat. Eban her innerde aan de resolutie van de Veilig heidsraad, waarin van Egypte wordt ge- eist dat het Israëlische schepen doorgang door het Suezkanaal verleent en waaraan Egypte zich niet heeft gehouden. Israel streeft niet naar annexatie van de strook van Gaza, maar slechts naar veiligheid, al dus Eban. Vredesplan De Nederlandse afgevaardigde mr. C. B. A. Schürmann steunde het Nieuwzeelandse plan voor handhaving van de vrede in het Midden-Oosten. Dit plan houdt in dat het besluit dat het werk van het UNO-leger is voltooid moet genomen worden door de UNO en niet door Egypte of een ander land. Het leger moet in elk geval blijven totdat de kwesties van het Suezkanaal en de Golf van Akaba zijn geregeld en enige voortgang is gemaakt naar een algemene regeling. Er moet aandacht worden ge schonken aan de vorming van een gede militariseerde zone tussen Israel en Egypte en aan de mogelijkheid van het overdragen aan het UNO-leger van het werk dat tot dusver door de organisatie voor toezicht op het bestand is gedaan. De UNO-Assemblée moet er voor zorgen, dat de strook van Gaza niet wordt gebruikt voor aanvallen op Israel en de mogelijkheid bestuderen dit gebied onder UNO-toezicht te brengen. Voor alle landen, Israel incluis, moet de vrije doorvaart verzekerd zijn. De UNO- Assemblée moet aanbevelingen doen voor een oplossing van het Palestijnse vraagstuk in het algemeen. ADVERTENTIE Mr. C. B. A. Schürmann Mr. Schürmann noemde vrije toegang tot de Golf van Akaba en handhaving van vrede, recht en orde in alle grensgebieden, Gaza inbegrepen, een eerste voorwaarde voor de terugkeer van de rust. Mr. Schür mann zei dat de verklaring dat Israel geen gevolg heeft gegeven aan de UNO-resolu- ties de indruk wekt, dat Israel in het ge heel niet heeft geluisterd, terwijl het toch zijn troepen uit het grootste deel van het eerst bezette gebied heeft teruggenomen. Volgens de Nederlandse afgevaardigde zou het niet minder dan rampzalig zijn, zowel voor de UNO als voor het Nabije Oosten, als de UNO haar taak niet afmaakt en na laat een toestand van duurzame vrede te scheppen. Van onze correspondent in Rome) Vandaag begint een nieuw proces-Mon tesi, nu niet in Rome maar in Venetië. De advocaten voorzien, dat het proces er moeten honderdvijftig getui gen worden gehoord van vier tot vijf maanden zal duren, net genoeg om de Venetiaanse hotels en restaurants door de stille tijd heen te helpen. Het is eigenlijk een fantoom, dit proces-Montesi, dat op nieuw de aandacht vraagt. Op 11 april 1953 werd op het strand bij Tor Vaianica ten zuiden van Rome het lijk gevonden van de 21-jarige Wilma Montesi. Bij de eerste lijkschouwing werd vastgesteld dat de jonge vrouw verdronken was, ongeveer achttien uren voor het stoffelijk overschot werd gevonden. Weldra kwam de officiële lezing: Wilma Montesi was onwel geworden bij het pootje baden op het strand van Ostia, was verdronken en haar lijk was twintig kilometer zuidelijker aangespoeld. In oktober werd het dossier-Montesi door de politie afgesloten, hoewel reeds in mei de naam was genoemd van Gianfranco Piccioni, zoon van de toenmalige minister van Buitenlandse Zaken. In oktober schreef de jonge journalist Silvano Muto in zijn weekblad „Attualita" een opzienbarend artikel waarin hij de jonge Piccioni min of meer openlijk van doodslag beschuldigde. Piccioni reageerde met grote vertraging op deze beschuldiging en op de geruchten, die al maandenlang de ronde deden. Maar van overheidswege werd Mulo voor het gerecht gedaagd, be schuldigd van het „verspreiden van ge ruchten die de openbare orde in gevaar brachten". Het werd 'n opzienbarend pro ces. De voornaamste getuige a décharge, juffrouw Bisaccia, legde zeer verwarrende en fantastische verklaringen af en bleek voor Muto eer bezwarend dan ontlastend. Een tweede jonge vrouw, Anna Moneta Caglio, vertelde dat zij zich, toen het politie-onderzoek nog hangende was, reeds bij de procureur had gemeld en hem de toedracht der zaak, voor zover haar be kend, had willen uiteenzetten, maar dat zij door hem als fantaste de deur was gewezen. Interessant Toch waren haar mededelingen interes sant genoeg. Reeds het verhaal van haar aankomst in Rome (zij is Milanese) met een aanbevelingsbrief van haar vader, een notaris, aan de minister van Binnenlandse Zaken, was de moeite waard. De secretaris van de minister zei haar dat de man die werkelijk invloed had, niet de minister was, maar „markies" Montagna. Dit bleek juist te zijn. Zo juist, dat mejuffrouw Caglio en zij schaamde zich er niet voor het te zeggen het voor haar carrière in de hoofdstad verstandig vond op de zeer openlijke attenties van de mar kies in te gaan. Na enige tijd had zij het vermoeden opgevat dat een deel van de inkomsten van Montagna voortvloeiden uit een handel in verdovende middelen, waarbij enkele zeer vooraanstaande per sonen waren betrokken. - Het proces eindigde met de veroordeling van Silvano Muto die in hoger beroep ging. Bij het tweede proces ging „La Caglio" door de Brits-Amerikaanse pers „zwarte zwaan" genoemd nog verder en haar woorden schenen aan betekenis te winnen, doordat een hoge officier van de carabi nieri een rapport inzond, waaruit bleek dat Montagna, de vriend van ministers als Tupini (thans burgemeester van Rome), Piccioni (een der meest vooraanstaande christen-democratische politici) Spataro en Scelba, in werkelijkheid een Siciliaans avonturier was, die ten onrechte de naam voert van „Markies van San Batholomeo". Hij was reeds enkele malen veroordeeld wegens oplichting en het was hem ver boden Rome te bezoeken, laat staan er te wonen. In de fascistische tijd had hij zich gehandhaafd door diensten te bewijzen aan hoge fascisten, onder meer de zoons van Mussolini, die hij in aanraking bracht met vrouwen van verdacht allooi. De positie van de jonge Piccioni werd erg wankel, toen bleek dat de datum van een recept, dat hij had overgelegd om te bewijzen, dat hij op de dagen 9 en 10 april 1953 ziek was geweest, vervalst was. Me juffrouw Caglio vertelde over een nachte lijk bezoek van Montagna aan het minis terie van Binnenlandse Zaken, waar hij intiem vriend van het hoofd der politie, Politi zijn jonge vriend Piccioni, die in moeilijkheden was, zou hebben geholpen. Mejuffrouw Bisaccia, een hysterisch per soontje, ondermijnd door het misbruik van cocaïne, verklaarde dat alles wat zij vroe ger had gezegd, vals was, dat zij wel de gelijk wist van de feesten op Capocotta, maar dat men haar met de dood had be dreigd, als zij zou praten. Later nam zij dat alles, in een zitting waarbij zij een ze nuwaanval kreeg, weer terug. Aanklacht Op dat ogenblik vond het O.M. dat het tijd werd het proces tegen Muto af te slui ten en de instructie te heropenen over de raadselachtige dood van Wilma Montesi. Het onderzoek werd opgedragen aan de rechter van instructie Sepe, die er vele maanden aan werkte en tenslotte vierhon derd kilo materiaal verzamelde. Piccioni en Montagna werden tijdelijk in voorarrest geplaatst. De voornaamste aangeklaagde is nu Piccioni, die ervan beschuldigd wordt, dat hij, om schandaal te voorkomen en overtuigd dat zij toch dood was, Wilma Montesi, die in zijn gezelschap tijdens een festijn door het overmatig gebruik van verdovende middelen bewusteloos was ge worden, op het strand heeft neergelegd, op zulk een wijze dat het de schijn had of zij dood was aangespoeld. Door dit te doen heeft hij veroorzaakt, dat de bewusteloze, die water en zand in de longen kreeg, de verstikkingsdood is gestorven. Montagna en het vx-oegere hoofd der politie, Politi, worden beschuldigd hem bij deze opzet te hebben geholpen, en Politi in het bijzon der, dat hij het politieonderzoek naar de doodsoorzaak van het meisje opzettelijk zo heeft geleid, dat men tot verkeerde con clusies moest komen. Daarnaast zijn er nog elf beschuldigden wegens meineed, onder wie „La Bisaccia". 160 cm. breed (U heeft dus veel minder stof nodig) een ideale kwaliteit voor japonnen en blouses, in zwart en pasteltinten Gr. Houtstraat 54-éö Haarlem Tel. 11955 De Sociaal-Economische Raad heeft op verzoek van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid een advies opgesteld inzake de herziening van de invaliditeits verzekering. Vallen thans ook de zelfstandigen onder de werkingssfeer van de invaliditeitswet, het uiteenlopen van de behoeften van deze zelfstandigen aan een voorziening tegen geldelijke gevolgen van invaliditeit en de te verwachten moeilijk heden bij de inning van de premies van de zelfstandigen met lage inkomens, maken het aldus de S.E.R. ongewenst ook hen in de verplichte invaliditeitsverzeke ring te betrekken, zodat geadviseerd wordt deze verzekering tot de loontrekkenden inclusief het ovex-heidspersoneel te beperken. Een premie- en uitkeringsloon grens, gelijk aan die van de ongevallenwetten, wordt gewenst geacht. Volgens de S.E.R. zal de premie ongeveer VA percent van het loon moeten bedragen. Een deel van de raad acht het aan vaardbaar, dat wel de mogelijkheid wordt geopend van vrijwillige voortzetting der verzekering door degenen, wier ver plichte verzekering een einde neemt, een en ander onder bepaalde waarborgen. Het andere deel van de raad acht een dergelij ke vrijwillige verzekering in strijd met de opzet van het geheel. De S/E.R. is van oordeel, dat de verze kering slechts dan een redelijke compen satie van door invaliditeit veroorzaakte loonderving geeft, indien de uitkeringen verband houden met het gederfde loon en met de mate van invaliditeit. Voorgesteld wordt vier klassen van in validiteit in te voeren. Aangezien loon wijzigingen tijdens de uitkeringsduur de omvang van loonder ving beïnvloeden, kan de doelstelling van de verzekering slechts ten volle worden verwezenlijkt door aanpassing van de uit keringen aan de wijzigingen in de algeme ne loonindex. Nu met de invoering van de algemene ouderdomswet de oudex-dom als een zelf standige oorzaak van inkomstenderving is aangemerkt, is er volgens de S.E.R. geen reden daarnaast na het bereiken van de 65-jarige leeftijd een vergoeding wegens loonderving uit hoofde van invaliditeit toe te kennen. De betrokken uitkeringen wa ren daarom bij het bereiken van de 65- jarige leeftijd te beëindigen. Cumulatie van uitkeringen krachtens de invaliditeits-verzekering met uitkeringen krachtens de ongevallen- en ziekengeld verzekeringen dient volgens de S.E.R. niet mogelijk te zijn. Gelet op het collectieve kax-akter der verzekering en op de vaststelling van de uitkeringen als een percentage van het loon, dient volgens de S.E.R. ook de premie uitgedrukt te worden in een pei'centage van het loon. De economische gevolgen van de invoe ring der verzekering vox-men uitzonder lijke omstandigheden daargelaten geen beletsel tegen invoering daarvan, aldus de S.E.R. Overeenkomstig de organisatiewet so ciale verzekering zal de invaliditeitsverze kering door de bedrijfsverenigingen dienen te worden uitgevoerd. Om te waax-borgen, dat ten aanzien van de invaliditeitsschat- ting en de beoox-deling van de revalidatie- mogelijkheid gelijke maatstaven worden aangelegd, dienen coördinatiemaatregelen ten aanzien van de medische beoox-deling te worden getroffen. Het denkbeeld de premie per bedrijfs vereniging vast te stellen, heeft overigens in de raad geen meerderheid kunnen ver- werven. Het gevolg hiervan zou namelijk zijn, dat niet onbelangrijke verschillen in de premiehoogte zouden kunnen ontstaan, hetgeen ongewenst geacht werd. COLOMBO (AFP) Premier Tsjoe En Lai van communistisch China heeft een uitnodiging aanvaard om op 4 februari de onafhankelijkheidsfeesten op Ceylon bij te wonexx. Hij wordt eind januari te Colombo verwacht, aldus heeft de Singalese pre mier Baudaranaike medegedeeld. Tsjoe is zaterdag voor een officieel be zoek in de Afghaanse hoofdstad Kaboel aangekomen. Thans is de benoeming tot directeur van het Rijksinstituut voor visserijonderzoek te IJmuiden van dr. P. Korringa, bioloog te Bergen op Zoom als opvolger van dr. B. Havinga officieel afgekomen. Dr. Korringa is afkomstig uit Heemstede, waar hij in 1913 werd geboren. Nadat hij in Haarlem zijn lagere en middelbare stu dies had voltooid, studeerde hij te Amster dam biologie, deed in 1937 zijn doctoraal en pi-omoveeröe in 1940 cum laude op een proefschift over „Broedval bij oesters". Dr. Korringa, die twintig jaar in Bergen op Zoom bij het rijksinstituut voor visserij- onderzoek gewerkt heeft, gaat zich in Dx-ie- huis vestigen. Het instellen verder van één centraal beoordelingsorgaan heeft eveneens meer nadelen dan voordelen. Hiervan heeft men dus afgezien en slechts geadviseex-d tot het instellen van een coördinerend lichaam. Dit orgaan zal dus toezicht dienen te hou den op de medische diensten der ver schillende bedrijfsverenigingen. De door deze instanties uitgebrachte adviezen zul len door dit centrale orgaan beoordeeld worden, waarna zij weer in handen zullen worden gesteld van de bedrijfsverenigingen. Tot herstel of ter vergroting van de ar beidsgeschiktheid dient aldus het ad vies de mogelijkheid te worden geopend, dat krachtens de verzekering genees- en heelkundige behandeling en andere voor zieningen, zoals omscholing, hulpmiddelen e.d. worden verstrekt. De beslissing hier over dient aan het uitvoeringsorgaan te worden overgelaten. Op weigeringen wil men het stellen van sancties mogelijk maken. De vraag of het aanbeveling zou verdie nen de ziekengeld-, irwaliditeits- en onge vallenverzekering tot één wettelijke ver zekering tegen geldelijke gevolgen van ar beidsongeschiktheid samen te vatten, heeft de S.E.R. niet behandeld, omdat een dus danige éénmaking invoering van de nood zakelijke verbeteringen in de invaliditeits- wetgeving ongetwijfeld zou vertragen. De S.E.R. is voornemens een afzonderlijk advies uit te brengen over de materiële in houd van de bij intrekking van de inva liditeitswet te treffen overgangsregeling, zowel voor de invaliditeitsverzekering als voor de weduwen- en wezenverzekering. In dit advies zal de S.E.R. dan tevens be handelen de financiering van de over gangsregeling en de regeling van de aan spraken krachtens de huidige invaliditeits wet. T uinieren Medeburgers, het zal er wel nooit van komen, maar indien wel: Ik wil graag in uw tuintje komen zitten als het klaar is, maar ik steek er geen hand in uit. Géén hand! Of het zou een beetje harken moe ten zijn; maar do.n een klein overzichtelijk stukje en vooral niet om hoeken, waar niemand meer naar me kijkt. Eens, in een zeer prille toestand, toen ik nog aan het ontluiken was, heb ik ge meend een zekere groei in het midden, precies onder de knoop van mijn colbert jasje, te kunnen onderdrukken met spit- en hakwerk, maar dat bleek een tragische fout te zijn. Ik kwam al werkende terecht in die vicieuze cirkel: Meer werken, meer honger, meer buikDat was toen een klei ne teleurstelling, die echter geen sporen naliet. Maar mijn hevige idiosyncrasie voor tuinarbeid is ontstaan in een latere perio de. Als u even de tijd hebt, zal ik het u vertellen: Ik had een buurman, die op- en onder ging in zijn tuin. Daar ik hem graag mocht, liep ik vaak, met een volkomen gefingeerde belangstelling, met hem die tuin rond, langs al dat groene grut vlak boven het aardoppervlak, dat voorbeschikt was om, onder onuitspreekbare Latijnse namen, op te groeien tot de edelste gewas sen, maar dat voor mij in niets verschilde van het ordinairste onkruid. Met een vage aandacht, die in werkelijkheid ergens an ders toefde, voedde ik zijn enthousiasme. Tot zover tvas het steeds goed gegaan. Toen kwam echter die noodlottige dag waarop hij, met iets smekende in zijn ogen, zei: „Ik kom er niet doorheen. Zou je me niet even willen helpen?" Ik had het ge voel, dat het iets met zijn geluk te maken had, dus zei ik „Ja": Maar al gauw bleek, dat dat „even" heel veel langer duurde kan ik begrepen had, namelijk een volle dag lang! Aan het eind van die beproeving zaten we als twee gezapige vuile landmannetjes op een bankje nog wat na te lallen in de avondzon, met aan onze voeten ons in drukwekkend operatieterrein, nu een mooi stuk diep-zwarte aarde met talloze richel tjes, greppeltjes en georganiseerde kluit jes, waarin op regelmatige afstanden ein deloos veel pas beginnende plantjes nog in een soort flauwte neerlagen. En toen gebeurde het verschrikkelijke! Als door een onzichtbare hand werd plot seling het hekje opengestoten en een se conde later was de tuin gevuld met een ontstellende hpeveelheid dartele hondjes. Waar ze allemaal vandaan waren gekomen is me tot op heden een raadsel gebleven, maar het zal wel een feestje van een hon den-buurtvereniging geweest zijn. Met een onverklaarbare energie en onder het uitstoten van woeste klanken rausten ze achter elkaar aan de tuin door, in een steeds wilder tempo. De kluiten pas be- werkte aarde vlogen hoog door de lucht en met die aarde ook al het jonge groene leven, dat daar even tevoren met zoveel liefde in was gevlijd. De buurman, van zijn eerste schrik be komen, sprong met heroïsche gebaren de arena binnen, maar al zijn vreselijke be dreigingen met dood en verminking had den niet de minste uitwerking. Het waren waarschijnlijk allemaal dove hondjes. Vijf minuten precies duurde dit hondse tafereel. Toen verdwenen ze weer even plotseling als ze waren gekomen, een stuk omwoeld land achterlatend, dat in niets meer verschilde van de onontgonnen ter reinen buiten het hek. Mijn buurman stond daar als een ge broken man, een gebroken tuin-man. „We kunnen weer van voren af aan beginnen" zei hij. „We kunnen het ook niét doen", dacht ik. En ziet, toevallig viel mij op dat ogenblik in, dat ik de eerste dagen, alle eerste dagen zelfs, bezet was. Met veel spijt en spit heb ik toen afscheid van hem genomen. Ik kon nog net mijn bed berei ken. Huisgenoten hielpen me erin. Sindsdien heb ik hem nooit meer in zijn tuin zien staan. Dat wil zeggen, hij moet er nog wel vaak gestaan hebben, maar gezien heb ik hem nooit meer. Vat u me? Cliiel de Boer WENEN (Reuter Kanselier Julius Raab van Oostenrijk heeft zondag voorge steld, vier-mogendhedenbesprekingen te houden over de Hongaarse kwestie. Zijns inziens moest men voorstellen om Honga rije een neutrale status te geven in over weging nemen. In een radiorede verklaar de Raab, dat het Hongaarse volk „zeker graag akkoord zal gaan met neutraliteit in een of andere vorm". Hij ontkende, dat Oostenrijk zich tracht te mengen in de bin nenlandse aangelegenheden van Hongarije, „maar het is voor ons een zaak van het hart om die mensen te steunen, die bjj ons hun toevlucht zoeken". Raab zei, dat Oostenrijk de vluchte lingen, die naar huis willen terugkeren, niet tegenhoudt. Tot dusver hadden echter slechts 1.773 Hongai-en om repatriëring verzocht. Eerder had een woordvoerder van de Oostenrijkse regering de door de Hongaarse regering uitgespoken beschuldiging, dat Hongaarse vluchtelingen mishandeld wor den in Oostenrijkse kampen en hun belet wordt naar Hongarije terug te keren, als zij dat willen, van de hand gewezen. Deze beschuldigingen waren vervat in een brief die de Hongaarse delegatie bij de UNO aan secretaris-generaal Hammarskjoeld gestuux-d heeft. De minister van Binnen landse Zaken, Oskar Helmer, verklaarde, dat de Oostenrijkse autoriteiten alleen maar een schriftelijke verklaring ver langen, dat vluchtelingen vrijwillig terug keerden. Helmer vertelde dat van de 167.000 Hongaarse vluchtelingen slechts 1.595 verzocht hebben te mogen terugkeren en dat 1.460 van hen reeds naar Hongarije teruggebracht zijn. Ook zeide Helmer, dat in de kampen speciale maatregelen ge troffen worden om te beletten, dat vluch telingen leden van de Hongaarse repatri- eringscommissie beledigen die reeds in Oostenrijk gearriveex'd zijn en die spoedig een bezoek aan de kampen zullen brengen. Dit is een duidelijk bewijs dat Oostenrijk niemand belet terug te keren, aldus de x-egeringswoordvoerder. Het Oostenrijkse ministerie van Lands verdediging heeft medegedeeld, dat een dertigtal Hongaarse militairen zondag middag nabij Nikitisch, in het Burgenland, ongeveer driehonderd schoten uit automa tische wapens heeft gelost op twintig Hon gaarse vluchtelingen, die zich ongeveer vijftig meter aan de Oostenrijkse zijde van de grens bevonden. De vluchtelingen waren hierdoor gedwongen naar Hongarije terug te keren. Het ministerie besloot met de verklaring dat de Oostenrijkse regering, na een zorg vuldig onderzoek van de toedracht van dit incident, een krachtig protest bij de Hon gaarse autoriteiten zal indienen. C omplimenten De voorzitter van de Hongaarse com missie voor repatriëring van Hongaarse vluchtelingen, Esztergalyos, heeft na be sprekingen in Wenen voor radio-Boeda- pest de vertegenwoordigers van de Oosten rijkse regering, de UNO en het internatio nale Rode Kruis gepx-ezen voor de mede werking, die zij aan de commissie bij haar werk in Oostenrijk hebben verleend. Hij hoopte, dat de commissie ook in andere westelijke landen zo ontvangen zou wor den. Esztergalyos verklaarde, dat de com missieleden vrijelijk met de vluchtelingen in Oostenrijk over de economische toe stand in Hongarije gesproken hebben. „Wij willen dat onze landgenoten in het buiten land een juist beeld hebben van de toe stand, die zij bij terugkeer verwachten kunnen, om teleurstelling te voorkomen. Wij willen niemand dwingen naar ons land terug te keren", zo zei hij. Onze correspondent te Wenen voegt hier aan toe: De Oostenrijkse regering is be zorgd over de kampen, die in de nabijheid van de Hongaarse grens liggen, en waar mogelijkerwijs onlusten kunnen uitbreken tengevolge van minder goede verpleging. Het is niet uitgesloten, dat ontevreden ele menten Oostenrijkse opslagplaatsen gaan plunderen en wanneer Oostenrijkers zich hiertegen zouden verzetten, wie waarborgt de Oostenrijkse regering dan, dat er geen Hongaarse militairen binnen stromen om hun landgenoten zogenaamd te helpen of te bevrijden? Ofschoon Oostenrijk gebukt gaat onder de financiële lasten van een miljoen schil ling per dag voor de verpleging van de vluchtelingen, is de regering toch het meest bezorgd over de politieke complicaties, die een gevolg kunnen zijn van te weinig hulp uit het buitenland.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5