Kapitaalnood als gevolg van overbestedingen RANG RANG RANG RANG DE LAATSTE TOAST Effecten- en Geldmarkt De leerling van Doctor Marciolo (frl Kort en bondig Ï4 Beperking is alleen als er op staar Besparingen Boterfabriek in Hontenisse leverde aan smokkelaars Ook in hoger beroep 10.000 geëist Het lastige kuchen Toerisme in 1956 bracht veel deviezen in ons land Nederland-USSR instituut over handel met Rusland „De Groene Draeck" zal half mei varen f w/ /mm 7\ II J De bevoegdheid van tandheelkundigen Specialistengroep over de astmabestrijding VERVOLGVERHAAL T DOOR JAKOB JAKOBI J Lezing van prof. Brugmans voor de Franse radio Jonge schippersvrouw door kolendampvergiftiging overleden Kerkelijk Nieuws Agenda voor Haarlem MAANDAG 21 JANUARI 1957 HET IS THANS reeds zo, dat, gelijk ge zegd, de bedrijven hun kapitaalbehoeften niet meer op de meest gewenste wijze kunnen bevredigen. Deze is de uitbreiding van het eigen kapitaal, waarnaast wel een bedrag obligaties mag staan, maar toch slechts tot een zeker percentage, omdat een voortdurende stijging van de vaste lasten rente en aflossing gevaren met zich meebrengt. Wij zeggen niet dat de uitgifte van f 200 miljoen obligaties door Philips de verhouding tussen eigen kapitaal en vreemd kapitaal heeft scheef getrokken, maar een feit is toch dat die verhouding er niet mooier op wordt, waarvan de leiders ook zelf wel overtuigd zijn blijkens de aan de obligaties verbon den mogelijkheid tot conversie in aan delen. Ook de Vereenigde Machinefabrie ken (Stork Werkspooi') zijn tot de uit gifte van converteerbare obligaties (f 11.2 miljoen) overgegaan, waardoor de schul den op lange termijn tot f 18 miljoen stij gen bij een eigen kapitaal van f 32 mil joen. Ook hier is nog geen reden tot ver ontrusting, omdat naast het kapitaal nog f 55 miljoen open reserves aanwezig zijn, maar het is duidelijk dat men op deze weg niet lean voortgaan. Een nog somberder beeld van de kapi taalpositie in ons land krijgt men als wordt bedacht dat Philips ca. f 70 miljoen van de f 200 miljoen obligaties in het bui tenland zal plaatsen, waardoor dus t.z.t. ook een deel van het kapitaal in buiten landse handen zal komen. Jhr. Loudon heeft dezer dagen medegedeeld dat niet meer dan ca. 35 pet. van het kapitaal van de Koninklijke nog in Nederlandse han den is en dat de Shell Transport and Tra ding Cy. Ltd., de Engelse zustermaat schappij van de Koninklijke, pogingen doet haar aandelen op de New Yorkse beurs te brengen, wijst er op dat men voor de toekomstige financiering van het con cern de Amerikaanse kapitaalmarkt wenst in te schakelen. De nog steeds groeiende omvang van concerns als de Koninklijke Shell en Philips brengt mee dat de Neder landse kapitaalmarkt niet voldoende geld middelen ter beschikking kan stellen en in zoverre is het plaatsen van aandelen en obligaties in het buitenland een ver schijnsel dat niet verontrustend behoeft te zijn. Maar het feit dat de Nederlandse kapitaalmarkt thans voor de uitgifte van aandelen nagenoeg gesloten is, duidt toch op een situatie, welke er toe moet dringen de kapitaalmarkt voor de overigens ver antwoorde uitgifte van aandelen zo ont vankelijk mogelijk te maken. Zo als het nu is, kan men zich afvragen of de gedwongen beperking van de indus triële investeringen, onder meer door de opheffing van de investeringsaftrek, wel noodzakelijk is geweest, want zowel de uiterst schaarse kapitaalmarkt, maar In niet mindere mate de stabilisatiepolitiek van de regering, nopen de ondernemingen reeds tot een zo veel mogelijke beperking van nieuwe investeringen, hoewel deze in vele gevallen gewenst en noodzakelijk zijn om tot een grotere produktie en een verlaging van de kosten per eenheid-pro- dulct te komen. Van minister Zijlstra is het woord diepte-investeringen, maar ir. Keus heeft dezer dagen de zeer juiste op merking gemaakt dat, zolang de centraal leidende overheid industrialisatie in de diepte voor staat, zij in de eerste plaats de kapitaalvorming in en buiten de onder neming dient te bevorderen, opdat de genen, die het advies om in de diepte te investeren volgen, zich uiteindelijk niet zelf naar de diepte investeren. In dit licht is de voorgenomen verzwa ring van de vennootschapsbelasting een nieuw gevaar, omdat hierdoor de kapitaal vorming binnen de onderneming verder wordt bemoeilijkt en de mogelijkheid tot investeren wordt verkleind. Ook de be reidheid van de individuele belegger om zich via aandelenbezit bij de ondernemin gen te interesseren, wordt er door geremd. ADVERTENTIE Het merk Rang staat duide lijk op iedere Rangrol, als ook op het beschermend omhulsel van ieder Ranget je. EEN PRODUCT VAN DE KINGFABRIEKEN DE AFGELOPEN WEEK heeft ons weer op ondubbelzinnige wijze geconfronteerd met het reeds geruime lijd bestaande ver schijnsel van de kapitaalnood als gevolg van de overbestedingen, welke de laatste twee jaren hebben plaats gehad. Minister Hofstra, die thans de kastanjes uit het vuur moet halen, welke er door zijn voor ganger zijn in gelegd, heeft van de huidige situatie wel een zeer somber beeld opge hangen voor de werknemers in de P. v. d. A., waar hij onder meer heeft gezegd dat de besparingen in 1955 niet zijn toege nomen en in 1956 wellicht nog zijn achter uitgegaan. Zo erg is het volgens de be kende cijfers van spaarbanken en levens verzekeringsmaatschappijen niet, maar wel blijkt dat men zich in de toekomstige kapitaalbehoeften heeft vergist, althans daarmee niet voldoende heeft rekening ge houden. De kapitaalruimte, welke er een paar jaar geleden bestond, was niet alleen een gevolg van de gunstige ontwikkeling van de Nederlandse handelsbalans, maar mede van de effectenaankopen in Amster dam door het buitenland (Amerika, Zwit serland, België) en zozeer was minister Van de Kieft destijds van die kapitaal ruimte onder de invloed dat hij tot extra aflossing op de buitenlandse schuld over ging. Minister Hofstra, die thans met de praktijk van de economie te maken krijgt, ziet de haussementaliteit als algemeen werkende oorzaak van de huidige situatie en is zo eerlijk ook de overheidssfeer hier in te betrekken, maar zoekt de schuld evenzeer bij de industriële investeringen en de particuliere bestedingen, een uit spraak, die voor een minister van Finan ciën niet onverstandig is. Een feit is dat de overheidsbestedingen van 1954 op 1955 met 2.6 pet., van 1955 op 1956 met meer dan 8 pet. zijn gestegen. Prof. Hellema heeft berekend dat de particuliere beste dingen in 1949/'55 11 pet. minder zijn ge stegen dan het nationaal inkomen, maar dat het verbruik van de overheid daaren tegen 50 pet. meer is gestegen dan het nationaal inkomen. En het feit dat de schatkist, ondanks een belastingontvangst van f 7 miljard in elf maanden van 1956, dat is f 1.2 miljard meer dan in die pe riode van 1955, met grote uitgaven voor de boeg, slechts over een schamel tegoed be schikt, duidt wel op de min of meer be narde positie waarin wij thans ten op zichte van de kapitaalbehoeften verkeren. Want niet alleen de centrale overheid heeft nagenoeg een lege schatkist, ook de gemeenten zitten scheef, nu de vlottende schuld, na uitvoering van de onderhanden werken, tot weinig minder dan f 1 mil jard zal zijn gestegen en zij als gevolg van het voor hen steeds gehandhaafde rentegamma niet in staat zijn op de open markt nieuw kapitaal op te nemen. Ter wijl tenslotte de bedrijven om meer dan een reden thans niet in staat zijn hun ka pitaalbehoeften op de meest wenselijke wijze te bevredigen. Het meer dan eens gesignaleerde gevaar van de collectieve besparingen via levens verzekeringsmaatschappijen, spaarbanken en sociale fondsen, treedt thans wel scherp naar voren. Tegen bedoelde collectieve be sparingen is er op zich zelf beschouwd geen bezwaar, want ook het op die wijze verkregen kapitaal kan een nuttige econo mische functie vervullen. Het gevaar schuilt echter in de opeenhoping van kapi taal, waarover de overheid zich rechten en bevoegdheden aanmatigt en waardoor een economische machtsvorming ontstaat, welke voor de vrije ontwikkeling van het bedrijfsleven fnuikend kan zijn. Er is, al weer op zich zelf beschouwd, geen be zwaar tegen dat, gelijk wij de vorige week hebben gereleveerd, de gezamenlijke le vensverzekeringsmaatschappijen voor 1957 en 1958 f 400 miljoen aan de overheid ter beschikking hebben gesteld voor de wo ningbouw, ook al is reeds betwijfeld of dit geld inderdaad voor de woningbouw zal worden gebruikt. Maar erger is dat zelfs minister Witte de gedachte toelacht aan een regeling, waardoor de woningbouw verzekerd zou zijn van een vrijwillige of De procureur-generaal bij de econo mische kamer van het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft in zijn requisitoir in de zaak tegen een Coöperatieve Vereni ging tot het Bereiden van Zuivelprodukten te Hontenisse gezegd, dat de politierechter te Middelburg zijn inziens terecht deze coöperatie wegens smokkelarij van boter had veroordeeld tot een geldboete van f 10.000 en een verplichte storting van een waarborgsom van f 10.000 voor de tijd van drie jaren. Aan deze coöperatie, welker directeur A. G. H. O., uit Kloosterzande, voor dit misdrijf reeds drie maanden gevangenis straf had ondergaan, was ten laste gelegd dat zij haar chauffeurs boter zonder ver- voerbewijzen had laten vervoeren, welke boter bestemd was voor smokkelarij, dat zij smokkelarij had uitgelokt en er ge legenheid toe had gegeven. De leden van de coöperatie hadden het bestuur, onder welks leiding dit alles was geschied, „weggestemd" en een nieuw be stuur gekozen. Dit nieuwe bestuur en de oude directeur, die was gehandhaafd, ston den in het verdachtenbankje. De bestuurs leden verklaarden weinig of niets van de gehele zaak af te weten. Een hoofd-assis- tent van de rijksbelastingen uit Terneuzen, die als getuige werd gehoord, zei echter dat de smokkelarij een publiek geheim was in Zeeuws-Vlaanderen. De smokkel auto's kwamen soms openlijk op het ter rein van de coöperatie. Volgens een berekening van deze hoofd assistent zou in totaal ongeveer 89.000 kilo boter naar België zyn gesmokkeld. De verdediger, mr. G. Tigchelman uit Ter- neuzen, zei echter dat naar de mening van de coöperatie ongeveer tien ton frauduleus zou zyn afgezet. De fabriek verdiende on geveer vyf cent per kilogram aan de boter. Ongeveer een jaar lang in 1954 en 1955 heeft deze smokkelary geduurd. De procureur-generaal zei in zijn requisi toir dat het nieuwe bestuur nu met een onaangename erfenis zit. Hij vond echter dat de politierechter het vonnis rechtvaar dig had gesteld, temeer omdat de coöpe ratie al vaker was veroordeeld. De verdediger vroeg clementie omdat een hoge boete en waarborgsom de coöpe -ratie in grote financiële moeilijkheden brengt. „Het huidige bestuur en de leden zijn onschuldig en wisten nergens van." De pleiter vroeg een lage boete zonder waarborgsom. ADVERTENTIE TEGEN HOEST EN HEESHEID DAGEIIIKS VOOR STEM EN KEEL in concert, kerk, schouwburg, enz., is zowel voor U als voor Uw om geving onaangenaam en hinderlijk. Gebruik bij hoestprikkel steeds Wybert. verplichte afdracht van kapitaal van de institutionele beleggers. Niet de indivi duele belegger en zelfs niet de levensver zekeringsmaatschappijen, de spaarbanken en de sociale fondsen bepalen dan zelf de wijze, waarop het kapitaal zal worden be legd, maar de centrale overheid, hetgeen dan een volkomen economisch dirigisme zou betekenen. Ook om die reden is het gewenst dat de overheidsuitgaven worden teruggedrongen, want hoe meer deze stij gen, hoe meer men geneigd zal zijn de ka pitaalbelegging in een bepaalde richting te dwingen. De gezamenlijke levensver zekeringsmaatschappijen hebben reeds doen weten dat er na de jongste trans actie met de overheid vooreerst weinig kapitaal voor andere belegging zal over blijven en als ook de middelen van de Pensioenfondsen voor de overheid worden beschikbaar gesteld, zal het bedrijfsleven voor zijn kapitaalvoorziening derhalve na genoeg geheel op de particuliere bespa ringen zijn aangewezen. Volgens zeer voorzichtige schattingen van de Nederlandse Bank heeft het toe risme in 1956 ongeveer 250 miljoen gulden aan buitenlandse valuta in ons land ge bracht. De directie van de V.V.V. Amster dam heeft berekend, dat hiervan circa 120 miljoen gulden in Amsterdam is besteed. Indien hierbij de 60 miljoen gulden, die (volgens voorlopige berekeningen) in Ne derlandse valuta te Amsterdam is besteed in de toeristische sector, worden gevoegd, dan kan het totaal aan inkomsten uit het vreemdelingenverkeer in de hoofdstad het vorig jaar op f180 miljoen worden ge taxeerd. Volgens voorlopige cijfers kwamen in 1956 700.000 Amerikanen naar Europa, waarbij voor het eerst na de oorlog de luchtvaart de meeste reizigers vervoerde. Sedert 1950 is het transatlantisch verkeer zowel ter zee als door de lucht toegenomen met 10 tot 15 percent. Twintig percent van de Amerikaanse toeristen die Europa „deden", bezochten Nederland. Verwacht wordt vol gens voorlopige berekeningen, dat in 1960 circa 1,5 miljoen Amerikanen naar Europa komen, waarvan een 300.000-tal Nederland zal bezoeken. Het Nederland-USSR-instituut te Rot terdam wijst er in een bericht aan zijn leden op, dat de betreurenswaardige ge beurtenissen op politiek gebied niet nage laten hebben een zekere invloed uit te oefenen op de zakelijke betrekkingen tus sen ons land en Rusland. Uiteraard moet het instituut, aldus de mededeling - hoe wel als instelling op zichzelf geheel buiten de politiek staande -, de consequenties daarvan in zijn beleid verwerken. Er zijn stemmen opgegaan om tot een algehele verbreking van de zakelijke ver bindingen over te gaan, evenals van de diplomatieke. Wat dit laatste betreft heeft onze regering gemeend, onder verwijzing paar het standpunt van andere westerse landen, hiertoe niet te moeten besluiten. Zo ook heeft de westerse wereld (werk gevers zowel als werknemers) besloten om de zakelijke relaties met de oostelijke sta ten niet te verbreken. Zoals wij kunnen vaststellen, aldus het instituut, is de omvang van de handel der oostelijke staten met andere westerse lan den de laatste jaren gestadig toegenomen. Dit behoeft geen verwondering te wekken als wij in aanmerking nemen, dat de eco nomie haar eigen wetten en motieven heeft, die onafhankelijk van en soms tegenstrij dig zijn aan de politieke omstandigheden. Zij kan tijdelijk maar nooit blijvend onder geschikt worden gemaakt aan de politiek. Voor Nederland - bij uitstek handels- land - mag de handel met dit enorme rijk niet verwaarloosd worden, welk feit door vele van de leidende figuren uit ons be drijfsleven, die het instituut hebben opge richt en thans besturen, duidelijk wordt ingezien. Op de werf van de n.v. Amsterdamsche Scheepswerf G. de Vries Lentsch jr. in Am sterdam-Noord is de kiel sectie-met-s pant gelegd voor het stalen Lemsteraakjacht. dat door het comité „Varend Nederland" op haar achttiende verjaardag aan Prinses Beatrix is aangeboden. Het jacht krijgt de naam „De Groene Draeck". Het moet op 15 mei afgeleverd worden. De hoofdafmetingen van „De Groene Draeck" zijn: lengte 15 meter, breedte 4,50 meter, holte 1.87 meter en diepgang 1,05 meter. Het schip voert een grootzeil van 73 m2, een fok van 31,5 m2 en een kluiver van 30 m2. Hulpzeilen zijn een botterfok van 47 m2 en een jager van 92 m2. De zeilen worden in Friesland vervaar digd. Het jacht wordt uitgerust met een hulpdieselmotor van 65 pk. De Lemsteraak krijgt een ruime cockpit voor acht personen, een salon, een vierper- soons hut, een tweepersoons hut, een kom buis en een schippersverblijf 'voor twee personen. Alle houtsoorten voor de betim mering zijn door de Prinses gekozen. De houten randen van de opbouw en de stuurkuip, alsmede onderdelen van de boeg zullen van beeldhouwwerk worden voorzien. De belangrijkste versiering wordt een gevleugelde draak op de kop van het roer, die zal worden ontworpen en vervaar digd door mevrouw Katinka Schouten, de lerares beeldhouwen van prinses Beatrix. Aan de voorzijde van de voet van de mast wordt een fraai bewerkt mastschild aange bracht. A 57 Jongenswat schrok Lodo. Hij stond op en keek bedremmeld naar de scherven op de vloer. Want natuurlijk waren de meeste gebroken bij het vallen. En wat zou doctor Marciolo wel zeggen Nee, dat mocht de doctor niet weten. Lodo probeerde er iets op te vinden. „Weet je watik zal de half lege flessen bijvullen!" dacht hij. Eerst ruimde hij de gebroken flesjes op; toen nam hij een grote kruik en vulde alle overgebleven flesjes bij. 37-38 De vaste commissie voor de volksgezond heid uit de Tweede Kamer heeft met mi nister Suurhoff overleg gepleegd over het wetsontwerp inzake aanvullende bepalin gen tot het verlenen van de bevoegdheid van tandheelkundige. De commissie vroeg de minister of deze het bij nader inzien niet billijk en uit een oogpunt van volksgezondheid verantwoord achtte, de groep van ongeveer 40 tand- technici uit de periode 1913-1925, die hetzij in Nederland een door de Nederlandse Tandtechnische Vereniging georganiseerde vierjarige cursus, hetzij een „dentist"-op- leiding in Duitsland met goed gevolg heb ben voltooid, op dezelfde voet te behande len als ten aanzien van twee andere groe pen wordt voorgesteld. De minister achtte een dergelijke verrui ming met de opzet van het ontwerp onver enigbaar. De commissie was van mening dat het ontwerp beoogt, de in de wet van 28 april 1913 ontbrekende en pas door de latere wetgeving in 't leven geroepen overgangs regeling zoveel mogelijk te perfectioneren. De minister zette uiteen, dat in 1913 de wetgever heeft vastgesteld, dat ook vóór 10 juni 1913 de volledige tandprothese be hoorde tot de tandheelkunst en dus aan alle anderen dan bevoegde tandartsen ver boden was. Met enig recht kan men stellen dat pas door het arrest van de Hoge Raad van 5 februari 1920 voor de betrokken tandtechnici algehele duidelijkheid werd geschapen. Sedertdien kon niemand meer in het onzekere verkeren. De tandtechnicus van de jaren na 1920 wist waar hij aan toe was, althans waartoe hij bevoegd was. Indien men de thans vanuit de commissie gesuggereerde weg zou opgaan, zou, naar de minister met vol strekte stelligheid voorzag, de grondge dachte van het ontwerp, het karakter van overgangsregeling, worden verlaten en zou gekoerst worden naar een nieuw criterium, te weten of een tandtechnicus met goed gevolg een aanvullende cursus heeft ge volgd. Met het tekort aan tandartsen als argument zou dan aandrang op de instel ling van zodanige cursus worden uitge oefend, waarmede de gehele aangelegen heid Weer op losse schroeven zou komen. Een onder auspiciën van de gezondheids organisatie T.N.O. gevormde advies- en werkgroep, bestaande uit gespecialiseerde medici, heeft zich beraden over de moge lijkheden tot bestrijding van astma. Zij heeft haar conclusies neergelegd in een brochure: „Enkele beschouwingen over de tegenwoordige stand van het astma-vraag stuk". Aanbevolen wordt het oprichten van werkgroepen waarin onderzoekers met een zo breed mogelijke gezamenlijke kennis samenwerken. Het aantal patiënten, dat periodiek of chronisch aan astma-aanvallen onderhe vig is, dwingt tot maatregelen waarvan een effect mag worden verwacht dat meer blijvend is dan dat van de nu toegepaste Naar schatting bedraagt het aantal pa tiënten in Nederland namelijk honderd duizend, van wie er circa tweeduizend in valide zijn in de zin van de invaliditeits wet. Elk jaar overliiden zeshondei'd mensen aan astma. Dit cijfer is ongeveer even hoog als dat betreffende longtuberculose. r' PARIJS (UP) - Professor Hendrik Brug mans, professor aan de universiteit van Utrecht en Rectorcollege van Europa in Brugge, België, heeft vrijdagavond in het Nederlandse Instituut, dat verleden week door Prins Bernhard werd geopend, een lezing gehouden over het onderwerp „De Nederlandse bijdrage voor de Europese be schaving". De lezing van prof. Brugmans, die specialist is op het gebied van het Europese federalisme, is door het instituut aangeboden als een deel van haar bijdrage aan de Frans-Nederlandse culturele uit wisselingen. De Franse radio heeft de lezing van prof. Brugmans opgenomen. Op een nog niet vastgestelde datum in maart zal er een uitzending aan worden gewijd. AC Ik neem aan, dat het voor juffrouw Wittstock 'v bestemd was, daar ik van uw oude betrekkingen tot mijnheer Wittekindt, de tegenwoordige verloofde van juffrouw Wittstock, volkomen op de hoogte ben. Jammer, dat juffrouw Christensen sterven moest. Ge luk voor ons beiden, dat ik cavalier genoeg ben om mijn I mond te kunnen houden, dubbel geluk, omdat ik toch wel mag aannemen, dat u bereid bent mijn vrouw te worden. Ik stel voor, dat ik in ons huwelijk alle kleinig heden vergeet. Maar ik mag dit wel met nadruk zeg gen, geachte mevrouw alleen in geval van een huwe lijk tussen ons. Ik deel u dan ook nog mede, dat ik tijdens het condoleancebezoek na het overlijden van uw man zo piëteitsloos was uit het album, dat ik toevallig op één der vitrines vond, de foto. Muck onderbrak de voorlezing van de brief even. Het woord foto is niet op een en dezelfde regel gekomen. Er staat „fot"- en op de volgende regel „o", dat was dus het woordfragment, dat op het carbonpapier gevonden werd. Maar ik zal verder voorlezen: de foto, mee te nemen, waarop duidelijk aan uw hand de gifring prijkt. Het moet voor mij een onderpand voor uw bereidheid zijn, daar ik uit verstandelijke overwegingen, naar ik aanneem deze ring niet meer aan uw hand heb mogen ontdekken. Uw antwoord zie ik gaarne tegemoet. Met gevoelens van hoogachting, uw zeer toegenegen Bernhard Albertz. Mevrouw Werdohl zat weggedoken in haar stoel. Was deze brief aan mij gericht? Dat is afschuwelijk' Ja, het was afschuwelijk, zei Muck, maar voor juffrouw Van Alsum was het nóg verschrikkelijker' Plotseling meende zij met ontstellende duidelijkheid tc zien, dat u, mevrouw Werdohl, zélf ingegrepen had... Wat?, riep mevrouw Werdohl, kon zelfs tantf Lottchen mij voor een moordenares houden? Ja, helaas is 't zo. Met haar ziekelijk voorstellings vermogen hield zij die mogelijkheid voor aannemelijk Zij had toen nog slechts één wens, namelijk dit gevaai van u af te wenden. Tante Lottchen?, vroeg mevrouw Werdohl zachtjes waarom heeft ze mij dat dan niet gezegd? Dat is het nu juist. Zij hield zich klaarblijkelijl- voor de goede fee, of de heks, die haar lieveling moesl beschermen. Eerst ontfermde zij zich over die ring, die ergens in uw slaapkamer lag. Hoe weet u dit allemaal?, vroeg mevrouw Werdohl. Vertaald uit het Duits Copyright: Cosmopress, Génève Oorspr. titel: „Toen de champagne werd geserveerd" Dat vertel ik straks wel. Ik wil nu chronologisch met het verhaal verder gaan. Tante Lottchen zocht Bernhard Albertz op. Meerdere keren zelfs. Zij bood hem geld aan voor die foto; volgens haar voorstellings vermogen zéér veel geld. Vijfduizend mark! Albertz lachte haar echter uit. Toen verbood hij haar om hem verder op te zoeken en begon zelfs te dreigen. Hij stuur de nog een tweede brief die heb ik hier ook waarin hij zijn eisen iets duidelijker herhaalde en op de 18de februari wees. Ook „18 febru" stond op het einde van een regel en er stond inderdaad een afkortingsstreepje ach ter. Dat is dus het tweede woordfragment, dat op het carbonpapier gevonden werd. Bij juffrouw Van Alsum rijpte toen een plan. Ze wilde in het bezit zien te komen van de belastende documenten, in eerste instantie van de foto. Dat mag u, dames en heren, misschien absurd voor komen, maar de denkwijze van juffrouw Van Alsum was nu eenmaal absurd. Muck keek op dit moment mevrouw Werdohl aan, die met grote ogen naar hem staarde. Hij kreeg de indruk, alsof zij toestemmend knikte. Wij komen nu langzamerhand aan het einde van ons verhaal, zei Muck. Juffrouw Van Alsum ging ver volgens de kansen na, die haar geboden zouden kunnen worden zij wist al, hoe men ongezien het flatgebouw binnen kon komen en besloot door te zetten. Uit vei ligheidsoverwegingen nam zij de kris mee. Meer instinc tief dan doelbewust overigens. Ze hield het huis in het oog en toen Albertz vertrok, sloop zij via de binnenplaats en de achterdeur naar zijn flat. Het was voor haar niet moeilijk met een loper het slot van de voordeur te openen. Ze begon ogenblikkelijk te zoeken. Weliswaar haastig, maar zorgvuldig. Ze vond tenslotte de doorsla gen van de twee brieven aan mevrouw Werdohl. Voor de zekerheid stak ze die bij zich en zocht toen systematisch verder. Plotseling hoorde zij Albertz komen. Het liep al tegen één uur. In haar angst verborg zij zich tussen de leur en de boekenkast. Ze wilde vluchten. Toen dacht zij ïan de kris. Ze haalde het wapen uit haar bijzonder grote handtasen op dat ogenblik kwam Albertz binnen, die het licht aan wilde doen Nee, schreeuwde plotseling mevrouw Werdohl, nee, nee! Dat kan niet! Dat is onmogelijk! Ook dr. Faber was enigszins nerveus opgestaan. Het hele gezelschap begon zich te roeren. Het spijt mij, mevrouw Werdohl, zei Muck, maar ik heb u vooruit gewaarschuwd, dat ik tot mijn spijt persoonlijke gevoelens niet kon ontzien. We zullen later zien, dat het ja, wat zal ik zeggen een hax-de, maar toch goede oplossing was. De vlijmscherpe kris drong tussen twee ribben door tot in het hart; Albertz bezweek ogenblikkelijk. Eerst schrok juffrouw Van Alsum bij zonder, maar toen overviel haar de genoegdoening, dat haar wraakgevoelens bevredigd waren, die langzamer hand bijkans bovenmenselijk groot waren geworden. Juffrouw Van Alsum kon niet alleen iemand liefde in overdreven dimensies schenken, maar zij kon ook even buitensporig haten. In haar geforceerde fantasie begon zij tenslotte verder te zoeken ik moet u nog zeggen, dat zij handschoenen had aangedaan om geen vinger afdrukken achter te laten. Plotseling ging de voordeurbel over, die in de hal is aangebracht. Juffrouw Van Alsum schrok toen erg en plotseling werd zij zich de situatie bewust, waarin zij verkeerde. Zij wachtte totdat het bellen ophield en verdween toen als een spookgestalte door de achterdeur. Afschuwelijk, mompelde mevrouw Werdohl. Char lotte Amthor keek haar met medelijdende blik aan. Hoe weet u dat eigenlijk allemaal?, vroeg Ter- mühlen plotseling. Muck maakte een afwerend gebaar. Zo ver ben ik nog niet. Ik moet u nog vertellen, hoe mijn gemoedstoestand in die dagen was. Toen ik het portret van u, mevrouw Werdohl, in Albertz geldkist vond, leidden zó veel sporen naar uw huis, dat ik meende te kunnen toeslaan. Ik was van plan u te arresteren, mevrouw. U zult wel begrepen hebben, dat ik hierbij vooropstel, dat u niets met deze zaak te maken heeft. Doch zo ver was ik op dat moment nog niet. Toen ver telde mijnheer Termühlen mij iets, dat mij nogal frap peerde. Ik bedoel de kwestie van de verdwenen lijst, waaruit u de beide nummers geschrapt had, die juist de belangrijkste bewijsstukken waren: de ring, een zoge naamde gifring en de Maleise kris. Ik schrok eerst en meende, dat u mij een valstrik wilde spannen. Toen ik de zaak echter goed overdacht had, kwam ik tot de slot som, dat nooit iemand, die een moord begaan heeft, een zó belastende foto naar Marburg zou kunnen sturen. (Slot volgt). Mond- en klauwzeer. In de ons om ringende landen zijn de laatste maanden honderden boerderijen met mond- en klauw, zeer besmet en zijn talloze dieren gestorven. Veterinaire deskundigen achten de toestand alarmerend. In Nederland zijn in het afge lopen jaar slechts enkele gevallen voorge komen. De Veeartsenijkundige Dienst heeft de veehouders met klem geadviseerd hun veestapels zo spoedig mogelijk na 1 februari te laten inenten. Schaking. De politie heeft proces-ver baal opgemaakt wegens schaking tegen een 26-jarige Amsterdammer, die met zijn acht tienjarige verloofde, met wie hij reeds in ondertrouw was gegaan, naar Schotland was getogen om daar het huwelijk te sluiten. Om dat het meisje de ouderlijke toestemming tot een huwelijk was geweigerd, waren zij enige weken geleden in het geheim vertrok ken. Na de voltrekking van het huwelijk in Schotland keerden zij per vliegtuig terug naar Schiphol, waar de bruidegom door de politie werd aangehouden. Hij is weer op vrije voeten gesteld. Nieuw Eerste Kamerlid. In de vaca ture, ontstaan door het ontslagnemen van de heer H. C. Nijkamp (K.V.P.) is tot lid der Eerste Kamer benoemd de heer H. Rotting huis te Groningen. Voor Indonesië. Bij de werf Gusto te Schiedam is het m.s. „Bengawan", dat daar gebouwd is voor rekening van de republiek Indonesia, officieel overgedragen aan de zaakgelastigde van de republiek, de heer Kweedjiehoo. Eerste prijs. Een groep van de Ko- ninklijke Nederlandse Luchtmacht heeft een eerste prijs behaald bij een vliegtuigherken- ningswedstrijd, die in Londen is gehouden. De deelnemers moesten vliegtuigen identifi ceren, waarvan tevoren afbeeldingen waren geprojecteerd. De Nederlandse ploeg werd eerste van afdeling militaire groepen. Atoomtcntoonstelling. Het Britse ge zagsorgaan voor atoomenergie zal op de In ternationale Tentoonstelling van Kernener gie, die dit jaar op Schiphol zal worden in gericht, een speciaal vervaardigd model van Calder Hall, de eerste atoomkrachtcentrale voor industrieel gebruik, tentoonstellen. Voorts bevat de Britse inzending materiaal ter illustratie van de produktie van isotopen en films die het krachtstation in volle wer king laten zien. School in brand. In de nacht van zater dag op zondag heeft een felle brand de twee bovenste verdiepingen van de gemeente school voor scheepswerktuigkundigen te Breda verwoest. Zaterdagavond is tot kwart over zes in het gebouw les gegeven. De schade wordt geschat op een ton. Naar de oorzaak wordt nog een onderzoek ingesteld. Etherpiraat. Zondag is te Appingedam de geheime zender „Je Maintiendrai" door ambtenaren van de rijkspolitie, rijksrecher che en van de P.T.T. bij de Appingedammer J. R. in beslag genomen. De zestienjarige zoon des huizes bleek reeds geruime tijd, zonder dat zijn ouders het wisten, te hebben uitgezonden. Zondagmorgen omstreeks zeven uur werd de 19-jarige schipper W. van N., die met zijn binnenschip „Wilhelmina" in de Waalhaven te Rotterdam ligt, kennelijk uit een bedwelming wakker en ontdekte tot zijn ontsteltenis, dat zijn 19-jarige vrouw geen teken van leven meer gaf. Het echt paar was vrijdagavond in de roef ter ruste gegaan terwijl de kachel nog brandde. Vermoedelijk doordat de elleboog van de pijp door roet verstopt was, is het echt paar door kolendamp bedwelmd geraakt. Doordat de kachel na enige tijd was uitge gaan heeft de schipper het bewustzijn her kregen. Zijn jonge vrouw is echter over leden. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Apeldoorn C. Jongeboer te Lisse. Geref. Kerken Beroepen te Heerhugowanrd G. v. d. Ber gen, kand. te Amsterdam. Bedankt voor Scherpenzeel (Geld.) J. Banga te Vleuten-de Meern. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Midwolda (Old.) W. van Heest te Rozenburg. Geref. Gemeenten in Nederland Beroepen te Ederveen H. Ligtenberg te Rotterdam-West. MAANDAG 21 JANUARI Minerva: „Sous le ciel de Paris", 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Trapeze", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Trapeze", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „High society", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Studio: „Ger- vaise", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Dr. Vhmmen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Rock, rock, rock", alle leeftijden, 8 uur. Roxy: „Viva villa", 18 jaar, 7 en 9.15 uur, Gebouw „Zang en Vriendschap": Bijeen komst geestelijk centrum „De grotere wereld", 8 uur. Begijnhofkapel: Interkerke lijke samenkomst, 8 uur. Zangdienst van 7.30 uur af. DINSDAG 22 JANUARI Rembrandt: „Trapeze", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Trapeze", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „High socie- ty", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Studio: „Gervaise", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Dr. Vhmmen", 18 j-aar, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: „Rock, rock, rock", alle leeft., 2.30 en 8 uur. Roxy: „Viva villa", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Concertgebouw: Lucy Schouten vertelt over „Indianen in Ameri ka 8 uur. Minerva: Eerste concert Tschai- kowsky-cyclus N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends, 8.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6