Sport in het kort Nu reeds grote plannen voor het lustrum-Hoogovens chaaktoernooi DINSDAG 22 JANUARI 1957 5 Geen straatverkoop van toegangskaarten in Tilburg Duitse supporters gooiden sneeuwballen naar referee Profvoetbal in Italië dit jaar officieel Nog geen klacht van de Hongaarse Voetbalbond Vrouwen van vier Honved- spelers terug in Boedapest Hongaarse voetbalcom petitie met nieuwe teams HVS morgenavond tegen Amsterdamse studenten Internationale volleybal federatie vergaderde Autocoureurs hielden hun wedstrijd op de fiets Biljarten Ossorio behaalde titel 47/2 van de UIFAB Tennis Nel van der Storm niet verder dan eerste ronde Boksen Wereldkampioen Patterson verdedigt zijn titel Piet van Klavereniandidaat voor Europese titel Centrale training van boksers niet op CIOS Hamia Europees kampioen in vedergewichtklasse Het nationaal tafeltennis- team tegen de Belgen Nederlandse tafeltennissers voor wereldkampioenschap Zaalhandbaltoernooien in Aalsmeer Waterpolo De eindstanden in de bekercompetitie De Graaff op de tweede plaats in Hamar Broekman goede derde Broekman toch in Europese kampioenschappen? Zandvoortmeeuwen won van Rap. en niet van HOG Koning Gustaaf-beker voor Zweden James Connolly overleden Zowel Haarlem als DWS trokken protest in HVB-programma voor zaterdagvoetballers De stand van zaken in de bridgecompetitie Basketbal wedstrij den van deze week W aterpoloprogramma Het negentiende Hoogovenschaaktoer nooi is in meer dan écn opzicht geslaagd. Matanovic, de winnaar, was uitgenodigd om hem in de gelegenheid te stellen re vanche te nemen voor zyn min of meer teleurstellend resultaat in 1956. Het is de gewoonte van de Joegoslavische Schaak federatie om elk jaar een andere groot meester of meester naar het buitenland af te vaardigen. Thans had men van deze gewoonte afgeweken, daar men blijkbaar ook van mening was, dat de jonge groot meester zich moest kunnen revancheren. Het resultaat dat de Joegoslaaf heeft be haald, heeft duideiyk bewezen, dat hy de titel van grootmeester ruim verdient. De Zweed Stahlberg zal men in Bever wijk nog wel eens meer zien. Een rustige figuur, gevreesd als geen ander, correct en sportief. In de laatste ronden heeft hy zich uitermate ingespannen om Matanovic te benaderen, maar hy had blykbaar niet gerekend op de taaie tegenstand van onze landgenoten. De Nederlanders hebben allen met élan gespeeld. Donner heeft bewezen dat hij tot zeer goede resultaten in staat is. Hij kwam meer geconcentreerd voor het bord dan andere jaren. Een bijzondere pluim ver dienden Kramer en Van Scheltinga. De Friese kampioen speelde uitstekende par tijen en had naar onze mening meer on dernemingslust dan gewoonlijk. Het ge hele Kennemer Theater leefde op de laat ste dag met hem mee, toen hij hevig moest worstelen om zijn eerste nul te ontwijken. Het is hem jammer genoeg niet gelukt, maar Kramer kan met trots op dit toer nooi terugzien. Van Scheltinga was even eens in uitstekende vorm en wist zijn goe de stijl tot de laatste dag te bewaren. Spanjaard en Bink moesten weliswaar met de laagste plaatsen genoegen nemen, maar zij kunnen niettemin op een goed resultaat terugzien. De Utrechtenaar heeft echter veel bedenktijd nodig en hiervan is hij een paar maal de dupe geworden. Voor Bink was het een hard gelag, toen hij direct al tegen grootmeesters in het strijdperk moest treden. Zijn start was echter veelbelovend, maar het tempo heeft hij na dit zware begin niet kunnen vol houden. Het volgend jaar zal hij in het Lustrumtoernooi van zijn ervaringen in zijn eerste meestertoernooi gebruik kun nen maken. Hermann Pilnik speelde wisselvallig. Na afloop zei hij: „Wanneer ik het volgende jaar geen overwinnaar word, speel ik Voor sportwedstrijden Opkopers van toegangsbewijzen in hoofd zaak voor sportwedstrijden, gaan in Tilburg een slechte tijd tegemoet. Om de excessen, die in steeds grotere mate aan den dag traden, (zoals het verhandelen van verl ->en entreebewijzen) te voorkomen, hebben B. en W. van Tilburg de raad voorgesteld de des betreffende politie-verordcning te wijzigen en de straatverkoop van entreebewijzen ge heel te verbieden. Het voorhanden hebben van toegangsbewijzen ten verkoop zal even eens strafbaar zijn. De supporters van de voetbalvereniging Jahn (Regensburg) hebben het niet kun nen verkroppen dat hun club zondag met 2-0 door Karlsruher SC werd geklopt. Een menigte mensen had zich na afloop van de wedstrijd buiten het stadion verzameld en toen scheidsrechter Kreitlein onder be geleiding van politie naar zijn auto werd gebracht, daalde een regen van sneeuwbal len op hem neer. Een van de sneeuwballen trof hem met volle kracht in het gelaat, waardoor hij een verwonding opliep. De politie bracht de scheidsrechter naar de grens van de stad, waarna hij zijn reis kon voortzetten. In Italië, waar men jaar en dag de hoog ste bedragen voor voetbaltransfers van Europa betaalt, heeft het profvoetbal tot nu toe geen officiële status. Maar volgens een verklaring van de Italiaanse Voetbalbond zal het er dan toch nog in de loop van dit jaar van komen. Er wordt een officiële liga voor profs georganiseerd met 53 verenigin gen, die in drie klassen worden onderge bracht. De F.I.F.A. heeft tot nu toe geen klacht van de Hongaarse Voetbalbond ontvangen over het spelen van Honved tegen Flamengo te Rio de Janeiro, ondanks het door de Hon gaarse Bond uitgevaardigde, en door de F.I.F.A. bekrachtigde, verbod. Kurt Gass- mann, secretaris van de F.I.F.A., heeft ver klaard dat het niet in de bedoeling ligt een speciale bestuursvergadering te houden over de kwestie-Honved. Deze aangelegenheid zal in de gewone voorjaarsvergadering van het bestuur ter sprake worden gebracht. Radio-Boedapest heeft bekend gemaakt dat drie Hongaarse voetbalclubs uit de eer ste klasse binnen enkele dagen een Europese toernee beginnen. M.T.K. gaat negen wed strijden in West-Europa spelen; Dosza gaat naar Turkije en Vasas zal verscheidene wed strijden spelen in België. Inmiddels zijn de vrouwen van vier Hon- ved-spelers uit Wenen in Boedepast terug gekeerd. Het zijn mevrouw Boszik, mevrouw Rakosi, mevrouw Baniay en mevrouw Du- das. Volgens de Hongaarse radio hebben deze dames verteld dat slechts drie Honved- spelers, te weten Puskas, Sador en Kocsis, in West-Europa zullen blijven en dat alle anderen naar Hongarije zullen terugkeren. De Hongaarse kampioenscompetitie zal op 17 maart worden hervat. Er wordt onder meer aan deelgenomen door een aantal vroe ger zeer bekende voetbalverenigingen, die de laatste tien jaren niet mochten spelen of onder een andere naam uitkwamen. Deze verenigingen zijn onder meer Ferencvaros (vroeger ICinizsi), M.T.K. (vroeger Voros Lobogo) en Ujpest (vroeger Dozsa). Honved zal waarschijnlijk niet aan de competitie deelnemen, onverschillig of het al dan niet voor 17 maart naar Hongarije terugkeert. In zijn plaats zal wellicht Kispest in. de hoogste klasse uitkomen. nooit meer schaak". Toran was over zich zelf niet erg tevreden. Hij wilde zich voor het volgend jaar terdege voorbereiden. De Belgische kampioen O'Kelly had kennelijk plezier in zijn remise-koningschap. Hij heeft misschien al te degelijk gespeeld. Het lustrumtoernooi Wij hebben de indruk, dat de plannen voor het komende Lustrumtoernooi ver wezenlijkt zullen worden. Zoals bekend zullen de meesters, die aan de internatio nale Hoogoventoernooien hebben deelge nomen, worden uitgenodigd, zodat vier of vijf hoofdgroepen gevormd zullen worden. De Joegoslaaf stelde aan de toernooicom- missie voor om de winnaars van deze toer nooien in één groep in te delen. Dit zou betekenen, dat de volgende meesters en grootmeesters in aanmerking komen: 1. A. O'Kelly de Galway (België), winnaar 1946; 2. Th. D. van Scheltinga (Ned.), winnaar 1947; 3. Lod. Prins (Ned.), winnaar 1948; 4. J. H. Donner (Ned.), winnaar 1950; 5. H. Pilnik (Argentinië), winnaar 1951; 6. dr. M. Euwe (Ned.), winnaar 1952; 7. N. Rosso- limo (Frankrijk), winnaar 1953; 8. en 9. H. Bouwmeester (Ned.) en V. Pirc (Joego slavië), winnaars 1954; 10. B. Milic (Joego slavië), winnaar 1955; 11. G. Stahlberg (Zweden), winnaar 1956; 12. A. Matanovic (Joegoslavië) winnaar 1957. De winnaar in 1949 was dr. X. Tarta- kower, die in 1955 is overleden. De overige deelnemers aan de internationale toer nooien zouden dan in de overige groepen worden verdeeld. Dit zijn: Beni (Oosten rijk), Czerniak (Israel), Fuderer (Joego slavië), Füster (Hongarije), Golombek (En geland), Heidenfeld (Zuid-Afrika), Hugot (Frankrijk), Kieninger (Duitsland), Klae- ger (Duitsland), Kottnauer (Tsjechoslowa- kije), Kovacs (Hongarije), Palomaa (Fin land), Perez (Spanje), Poulsen (Denemar ken), Rellstab (Duitsland), Scafarelli (Italië), Schmidt (Duitsland), Van Seters (België), Soeltalbejeff (België), Toran (Spanje), Trott (Engeland), Wade (Nieuw- Zeeland), Wood (Engeland), Yanofsky (Ca nada) en onze landgenoten: Baaij, dr. Bergsma, Bink, Cortlever, Henneberke, Kramer, Orbaan, Prins, Roessel, Van Scheltinga, Spanjaard, Van Steenis, Stum pers en Vlagsma. Tijdens het negentiende Hoogoventoer nooi kwamen vele buitenlanders met sug gesties. De Spanjaard Roman Toran deel de ons mede, dat hij in de Spaanse pers een uitvoerige beschouwing over het Hoogoventoernooi zou geven. Tevens wees hij op enige jonge veelbelovende Spaanse spelers, die volgens zijn inzicht naar Be verwijk moesten komen. Van andere zijde vernamen wij, dat Spanje rijk is aan ta lentvolle jeugdige schakers, die weliswaar waarschijnlijk achter staan bij andere lan den wat de openingstheorie betreft, maar die op het gebied van combinaties zeer vernuftig zijn. Uit het vorenstaande en uit de uitlatin gen van vele deelnemers kan men conclu deren, dat niet alleen de organisatoren zich met de lustrumplannen bezig houden, maar ook de gasten. Een goed voorbeeld van de bijzondere sfeer op het Hoogoven schaaktoernooi. De volleybalcompetitie Morgenavond om acht uur speelt HVS in het Krelagehuis in Haarlem voor de volleybalhoofdklasse West-A tegen de Amsterdamse studentenvereniging U.S. Beide ploegen zijn vrijwel van gelijke kracht. Voorts vermeldt het programma een treffen tussen de eerste klasse heren teams van HVS 2 en CIOS, aanvang zeven uur en HBC en Eclecta, aanvang negen uur. Ook de andere Haarlemse hoofdklasser Die Raeckse ontmoet donderdagavond in Delft een tegenstander van formaat in CSDV. Het programma luidt: Heren: HVS—US, HVS 2—CIOS, HBC— Eclecta, GiosDie Raeckse 3, HBC 2 CIOS 2, Rapiditas 2—PWN, HVS 3—PSCB, De Blinkert 2—Eclecta 3, VVSH—Ready. Dames: Eclecta 3PWN, Sizo 2Die Raeckse 5, JBSVcsmia 2, PSVH 2SSO 2, DSS 2—OVRA 2, OG 2—VVSH 2, Die Raeckse 6Gios 3, PSVHDie Raeckse 4, AVC 2Eclecta 4, EclectaGios 2, De Blinkert 2—OSS en HBC 2—Santpoort. Nog geen besluit over wereldkam pioenschap Aan de vergadering van de raad van be stuur van de Internationale Volleybalfede ratie, die in Parijs is gehouden, hebben ver tegenwoordigers van zestien landen, waar onder Nederland, deelgenomen. Als nieuwe leden werden aangenomen West-Duitsland, Columbia, Finland, Pakistan en Zwitserland, waardoor het aantal aange sloten landen tot eenenvijftig steeg. De Europese kampioenschappen voor dames en heren zullen eind augustus of begin sep tember 1958 in Praag worden gehouden. Volgens de raad van bestuur bestaat een kans dat bij de volgende zitting van het Internationaal Olympisch Comité in septem ber in Sofia, het volleybal zal worden opge nomen in het programma van de Olympi sche Spelen 1960. Er werd in verband daar. mede besloten de organisatie van de wereld kampioenschappen nog niet bestuderen voor dat de beslissing van het I.O.C. bekend is. De deelnemers aan de .jaarlyks te hou den autowedstrijd in Chester hebben laten zien dat zij wel raad weten op de Engelse benzinedistributie. De wedstryd werd toch gereden, hoewel niet achter het stuur van een Ferrari of een Maserati maar op gewone fietsen. Alle deelnemers waren in het bezit van de papieren, die ook worden uitgereikt bij de echte auto-wedstrijd. Winnaar van deze fietswedstrijd werd de 28-jarige Brit White, die al menig maal achter het stuur van een Aston-Martin racewagen had gezeten. De eredivisieclub Elinkwijk heeft een nieuwe aanwinst voor haar hoogste elftal. Het is de Surinamer Kruin, die in zijn eerste wedstrijd zeer behoorlijk voetbal liet zien. Men ziet hem hier in actie tijdens de zondag gespeelde wed strijd tegen BW, die de Utrechtenaren zoals bekend met vier-twee wonnen. Doelman Saris stompt de bal boven het hoofd van de Surinamer weg. Toch slaagde Kruin erin de Bossche doelman drie maal tot capitulatie te dwingen. Uiteraard is Elinkwijk best tevreden met deze uiterst nuttige midvoor. Maar nu wil het geval dat een aanhanger van Blauw Wit zegt dat Kruin reeds een contract met hem heeft gesloten. Zijn club kon dat niet doen omdat die tot juli geen nieuwe contracten mag afsluiten. Toen deed de supporter, die groot handelaar is in aardappelen, dat maar. Deze zegde Kruin ook de vergoeding toe van de reiskosten Paramaribo-Amsterdam. De groothandelaar is nu bijzonder kwaad dat Kruin voor Elinkwijk is gaan spelen en niet voor Blauw Wit en heeft medegedeeld een kort geding aanhangig te maken om zijn recht te vragen. De Spanjaard Ossorio heeft het interna tionaal toernoi 47/2 gewonnen, uitgeschre ven als Europees kampioenschap door de UIFAB voor de landen die haar trouw zijn gebleven. De prestaties lagen over het algemeen ver beneden het Europese peil van de laat ste jaren en eveneens beneden dat van de nationale kampioenschappen in België, Ne derland, Duitsland en Saarland die, gelijk bekend is, uit de UIFAB zijn getreden en een nieuwe internationale federatie, de FIB, hebben gesticht. Het eindklassement luidt: 1. Ossorio (Sp.); 2. Galvez (Sp.); 3. Domingo (Sp.); 4. Pinto (Port.); 5. Grivaud (Fr.). Nel van der Storm-Hermsen heeft het in het dames enkelspel van de internationale tenniskampioenschappen van Scandinavië, die in Kopenhagen worden gehouden, niet ver gebracht. In de eerste ronde werd zij door de Zweedse Gudrun Rosin verslagen. De cijfers waren 6-3, 6-3. Joergen Uurich, één van de Deense topspe- lers verzwikte toen hij in de eerste ronde heren enkelspel tegen de Fransman Saus- sine uitkwam een enkel. Dit betekende voor hem het einde van het toernooi. Hij moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. Ook in de eerste ronde van het gemengd dubbelspel van de internationale tennis kampioenschappen van Scandinavië werd Nel van der Storm-Hermsen, die met de Fin Hyyssonen samen speelde, uitgeschakeld. Het Noorse paar Laila Skou NielsenGunnar Sjoevall zegevierde met 6-4, 4-6, 6-3. De wereldkampioen in het zwaargewicht Floyd Patterson, zal in het voorjaar of in het begin van de zomer zyn titel verdedi gen tegen Tommy „Hurricane" Jackson. Dit heeft zyn manager, Gus d'Amato, aan de „International Boxing Club" te New York bericht. Gus d'Amato deelde mede, dat er voor lopig nog geen sprake is van een titel gevecht tussen zijn pupil en Edie Machen, de k.o.-specialist, die als een der belang rijkste uitdagers van Patterson werd ge noemd. Men is nieuwsgierig naar de reactie van de „International Boxing Club". Temeer omdat Jackson ernstige moeilijkheden heeft met de politie. Enkele dagen geleden reed hij een oude man aan, het slachtoffer is later overleden. Bij controle van zijn papieren bleek Jackson in het bezit te zijn van een vervalst rijbewijs. Hij werd toen in arrest gesteld. De NBB zal de Nederlandse kampioen in het lichtgewicht, Piet van Klaveren uit Rotterdam, kandidaat stellen voor de Euro pese titel in het lichtgewicht, waarvan de Italiaan Giulio Loi thans houder is. De EBU heeft inschrijving van kandidaten opengesteld tot 27 januari. De centrale training van de N.B.B., die kort na de Nederlandse bokskampioenschap pen medio maart begint, zal niet op het CIOS in Overveen kunnen worden gehouden. Het instituut is namelijk volgeboekt. De N.B.B. zoekt thans een andere mogelijkheid. Vast staat evenwel, dat nog voor de landen- wedstrijd tegen Denemarken op 5 april in Kopenhagen, de eerste bijeenkomst gehouden zal worden. In een partij over 15 ronden, rnet als inzet de vakante titel van Europees kampioen vedergewicht, heeft de Fransman Cherif Hamia op punten gewonnen van de Belg Jean Sneyers. De titel stond tot voor enkele maanden op naam van de Spanjaard Galiana, die er afstand van deed omdat hij moeilijk heden had met de gewichtsgrens en over ging naar een zwaardere klasse. Voor de tafeltennisontmoeting tussen de herenploegen van Nederland en België, die op zaterdag 26 maart te Maastricht wordt gehouden, zijn de teams als volgt samenge steld: Nederland: Gimbel, Schoofs, Wim Stoop en reserve Jan Scheffer Non-playing captain. P. J. Scheffer. België: Roland, Dugardin, De La Baerre en res. Bertrand. Non-playing-captain: Schaal De volgende vier spelers zullen Nederland bij de wereldkampioenschappen tafeltennis, die van 7 tot 16 maart in Stockholm worden gehouden, vertegenwoordigen: Wim Stoop. Paul Gimbel, Frans Schoofs en Jan Scheffer. De speelsters, die aan de wereldkampioen schappen zullen deelnemen, worden binnen kort aangewezen Het ligt in de bedoeling, dat zowel bij de dames als bij de heren aan de team- en de individuele wedstrijden zal worden deelgenomen. De handbalvereniging „Aalsmeer" houdt een reeks van toernooien zaalhandbal, waar bij enige interessante buitenlandse ontmoe tingen op het programma staan. Zaterdag 26 januari is er in Aalsmeer een toernooi voor meisjes-junioren met deelne ming van Athene (Den Haag) en Sagitta (Amsterdam). Zaterdag 9 februari wordt het Anjer-toernooi voor heren gehouden, waar voor zijn uitgenodigd de bekerhouder Mun ster 1862 (Did.), alsmede Kettwig 1870 (Did.) en landskampioen Olympia (Hengelo). Zaterdag 16 februari vindt een internatio naal jongens-junioren-toernooi plaats, waar voor uitgenodigd zijn A.H.C. (Amsterdam) en Viktoria (uit Dusseldorp). Zaterdag 23 februari wordt de toernooienreeks met wed strijden van jongens-aspiranten besloten waarbij De Blinkert (Bloemendaal) en Turn. lust (Den Haag) uitkomen. De wedstrijden worden gehouden in het veilinggebouw. Voor de bekercompetitie dames werden in de afgelopen week de laatste wedstrijden gespeeld. HVGB deelde de punten met Waterlelie (twee-twee). Ook de ontmoeting IJ—Nereus eindigde gelijk (vier-vier). De eindstand van afdeling B is: Nereus 4 6 Haarlem 4 4 H. V. G. B. 4 4 Het IJ 4 3 Waterlelie 4 1 Met uitzondering van Waterlelie komen deze teams in de eerste ronde van de afval- bekercompetitie. In afdeling C won HZPC met vier-één van Sleutelstad en versloeg GZC, RPC met zes-nul. Van deze afdeling is de eindstand: G. Z. C. D. Z. V. H. Z. P. C. 5 9 5 7 5 7 H. P. C. R. P. C. Sleutelstad 5 5 5 2 5 2 De vier best geplaatste clubs gaan over naar de eerste afvalronde. VZV kreeg thuis Vliegende Vissen op bezoek; het was de laatste wedstrijd die voor afdeling B van de heren bekercompetitie werd gespeeld en de eerste overwinning (vijf-twee) die VZV boekte. De eindstand in deze afdeling is: D. A. W. 4 7 V. Z. V. 4 2 Nept. Za. 4 7 VI. Vissen 4 1 Kroosd. 4 3 De drie best geplaatste verenigingen van deze afdeling gaan over naar de eerste ronde van de afval-bekercompetitie. In Den Haag deelde DWT de punten met Swift (drie-drie). ZIAN 2 won met vier-twee van Sleutelstad. Hierdoor werd de eindstand van afdeling C: De nederlandse hardrijders in Hamar hebben de laatste weken weer gebruikt om flink te trainen. Dat zij dit met goed resul taat hebben gedaan, is gebleken bij de in ternationale schaatswedstrijden, die zater dag en zondag in Hamar zijn gehouden. De temperatuur was echter aan sterke schom melingen onderhevig. De Graaff In het algemeen zijn door onze Neder landers vrij goede tijden genoteerd op de 500 meter. Op ijs, dat traag was, maakte Broekman 45,2, Jan Pesman 46.2, Jacques Vogels 46,3 sec. en Jeen van den Berg 46,4 sec. Zij hadden dan ook enkele dagen ge leden speciaal op de korte afstand getraind onder leiding van de Noorse specialist Hans Engnestangen. Broekman versloeg Johannesen Broekman heeft op de 5000 meter ge toond dat hij zijn goede vorm weer terug heeft. Hij startte met Tangen als het ze vende paar, terwijl voor hem reeds Noorse lange-afstandrijders als Sverre Haugli ge reden hadden onder gunstiger omstandighe den. Broekman won echter zijn rit tegen Tangen in de uitstekende tijd van 8 min. 12,2 sec. de snelste tijd welke tot dat mo ment was gemaakt en welke naar later bleek, door geen enkele rijder verbeterd zou worden. Zelfs Johannesen, de favoriet voor het Noorse kampioenschap, die in de rit na Broekman aan de start kwam, bleef met 0,6 seconden boven de tijd van onze landgenoot. Ook Jan Pesman heeft zich weer van de goede kant laten zien. Met 8 min. 21.5 sec. eindigde hij op de vijfde plaats achter de Noorse cracks Johannesen, Haugli en Tan gen en vóór zijn ploeggenoten Jeen van den Berg en Wim de Graaff. Van den Berg werd zevende met 8 min 26,1. Pesman wint 10.000 meter De Noor Haugli heeft hier op de tweede dag de internationale schaatsontmoeting gewonnen met 192.502 punten. De tweede en derde plaats werden bezet door de Ne derlanders De Graaff (193.283) en Broek man (193.423). De Nederlander Pesman legde beslag op de eerste plaats in de 10.000 meter race. Het was de eerste maal dat de 21-jarige Pesman, die voor de tweede maal aan het internationale schaatsseizoen deelneemt, uitkwam op de 10.000 meter. Pesman die 17.06.8 voor zich liet afdrukken, werd ge volgd door De Graaff in 17.14.8. De derde plaats was voor Broekman 17.21.4. De sterke Noorse rijders Johannesen en Tangen ver schenen niet meer aan de start. Pesman staat in het algemeen klassement op de vijfde plaats met 194.090 punten, ter wijl Jeen van der Berg op de achtste plaats staat genoteerd met 196.873. Vogels bezette de tiende plaats met 198.788 punten. Tan gen, Johannesen, Hearn (Engeland) en Stil le (Denemarken), die niet aan de 10.000 meter hebben deelgenomen, werden niet in de klassementslijst opgenomen. De Nederlandse schaatscrack Kees Broek man probeert van alles om toch aan de Europese kampioenschappen in februari in Oslo mee te kunnen doen, ondanks de Neder landse beslissing om ons land niet te laten vertegenwoordigen. „Ik zal waarschijnlijk de Internationale Schaatsbond (I.S.U.) vra gen om mee te mogen doen deze tiende keer dat ik in de Europese kampioenschappen mee kan rijden", verklaarde Broekmar. De handbalcompetitie ZIAN 2 H. Z. P. C. 2 Sleutelstad 4 7 Swift 4 5 D. W, T. 4 5 4 2 4 1 Ook de drie beste clubs van deze afdeling gaan over naar de eerste ronde van de beker-afvalcompetitie. In de kop boven het handbaloverzicht van.de tijdens het weekeinde gespeelde wedstrijden stond vermeld dat de dames- ploeg van Zanvoortmeeuwen de ploeg van HOC met 4-2 verslagen had. Ten onrechte want, zoals ook in het overzicht bleek, won Zandvoortmeeuwen van de damesploeg van Rapiditas. Het damesteam van HOC speelde in het geheel niet. Zweden heeft een jaar beslag gelegd op de Koning Gustaaf-beker. In de eindstrijd ver sloeg het Frankrijk met 4-1. In het derde enkelspel won de Zweed Davidson met 6-2, 2-6, 6-4, 6-1 van de Fransman Haillet en Schmidt (Zweden) zegevierde in het vierde enkelspel met 6-1, 10-8, 6-3 over de Fransman Darmon. Het dubbelspel van de finale leverde een Zweedse overwinning op. Davidson en Schmidt vesloegen Remy en Darmon met 8-6, 3-6, 6-1, 6-4. De eerste Olympische kampioen hink-stap- sprong, James Brendan Connolly, is op 87- jarige leeftijd in Boston overleden. Connolly, destijds student aan de Harvard university, nam aan de eerste Olympische Spelen van onze moderne tijd, die in 1896 in Athene gehouden werden, deel en werd winnaar in het nummer hink-stap-sprong. Later vestigde hij in dat nummer het we reldrecord op zijn naam met 14,396 meter. Later werd Connolly vooral bekend als schrijver van boeken, vooral over de zee. In 1948 werd hij doctor honoris causa in de letteren aan de Fordham- university in Bronx (N.Y.). i Zowel Haarlem als D.W.S. hebben het protest dat zij na de zondag in Amsterdam gespeelde voetbalwedstrijd hebben inge diend. ingetrokken. De uitslag twee-twee zal dus geen verandering meer ondergaan. Het voetbalprogramma van de H.V.B. dat zaterdag jongstleden werd afgelast, zal ge speeld worden op zaterdag 26 januari aan staande. In de landelijke hoofdklasse afdeling A van de bridgecompetitie behielden de Am sterdamse studenten een kleine kans op het kampioenschap door van Bergen te winnen. „De Sleutels" uit Leiden bedierf zijn laat ste kansje door tegen studiecentrum-2 (Den Haag) gelijk te spelen. De eerste Groningse Bridgeclub staat er nu in deze afdeling het beste voor. In afdeling-B, waarin studiecentrum-1 op permachtig is, speelden de kantoorbonden uit Rotterdam en Amsterdam tegen elkaar. Met 64-41 wonnen de hoofdstedelingen. In afdeling-C is de strijd nog niet overzichtelijk en zijn er nog diverse kampioenskandidaten. Gorkum en „De Oude Bond"-4 deelden de punten (41-41), terwijl de Utrechtse Bridge club thans versterkt met de gebroeders Kai- ser-WOC-2 aan de zegekar bond. In afdeling-D was een herstel van DOB-3, dat nu van zijn stadgenoot ABC won. De Arnhemse Bridgebondvereniging won van de grote concurrent, de Amsterdamse kantoor- bridgebond-2 en staat er nu uitstekend voor. De Haarlemse bridge oefenclub heeft nog een kansje en versterkte dat door van de bridgekring-3 te winnen. De belangstelling van de basketballers zal deze week uitgaan naar de wedstrijd van het vertegenwoordigende Haarlemse herenteam tegen het voorlopige Neder lands team, welke ontmoeting vrijdag avond om acht uur in het Krelagehuis zal aanvangen. Het Haarlemse team ziet er als volgt uit: H, Regenboog, Samson, J. Otto (allen ZBVS), M. Dinkelberg, H. van Elk, F. Hooijveld, J. Starink (allen The Typhoons), R. Bodegom, K. Dingshoff, P. Veenenbos, J. Swierstra (allen Antilopen) en A. Kaart (The Flamingo's). Behalve deze wedstrijd zal deze week nog een volledig competitieprogramma worden afgewerkt, waarin de dames eer ste klasse ontmoeting Antilopen tegen HOC de meeste aandacht vraagt. Het volledige programma luidt: Donderdag (Krelagehuis): Dames: Typhoons 3HOC 4; Schoten GiantsZBVS; SC HaarlemAntilopen 2; SC Haarlem 3IHJ 2; AntilopenHOC (21.15 uur). Heren: SC Haarlem 3—IHJ 3; ZBVS— DECO (Den Haag) 20.00 uur. Vrijdag (Krelagehuis): Dames: Antilopen 3HOC 3; Rapiditas 2—White Stars 3. Heren: Haarlems teamNederlands team (20.00 uur); Flamingo's 2White Stars 2; SC Haarlem 3—IHJ 3. Zaterdag (Houtrustliallen): Te Werve White Stars (dames); SSDThe Flamingo's (heren); Vodo SCWhite Stars (heren). Zondag (Krelagehuis): Nationaal jeugd- toernooi (10.00 uur 17.00 uur). Het programma van de op zaterdag 26 januari in het Sportfondsenbad in Haarlem vastgestelde waterpolo-competitiewedstrijden luidt: Kringcompetitie heren, tweede klasse: DWR 3HVGB 3. Districtscompetitie, dames eerste klasse: HaarlemDWT. Districtscom petitie dames tweed- klasse: HPC—Water lelie. Districtscompetitie heren eerste klasse: DWR—Nereus. Kringcompetitie heren twee de klasse: Haarlem 3DWT 3. JUDOPLOEG NAAR LONDEN. Op uit nodiging van de London Judo Society heeft de Amsterdamse judoleraar Ge Koning in overleg met de N.J.J.B. een ploeg samenge steld, die op zaterdag 26 januari a.s. in de Albert Hall te Londen tegen een Londense ploeg uitkomt. RECORDPOGING. Tijdens de nationale zwemwedstrijden, welke op donderdag 24 januari door „De Vest" te Naarden worden gehouden, zal Ada den Haan van 't Gooi een wereldrecordpoging ondernemen op de 100 meter schoolslag. De limiet hiervoor is vast gesteld op 1 min. 18,2 sec. Voor het Europees en Nederlands record geldt dezelfde limiet. KERNPLOEG. De leden van de Neder landse kernploeg zullen zaterdag 26 en zon dag 27 januari deelnemen aan internationale wedstrijden te Kristiansand. Broekman, Pes man, Van den Berg en De Graaff zullen zeker in deze wedstrijden uitkomen. De deelneming van Vogels is nog niet geheel vast. IJSHOCKEY. De ijshockeywedstrijd tussen Italië en Zwitserland in Bozen ge speeld is met 2—1 door Zwitserland ge wonnen. De tussenstanden waren: 00, 11, 10 voor Zwitserland. In Moskou zegevierde het Russische ijshockeyteam met 41 over Polen. De tussenstanden luidden 20, 21, 0-6. TURKEN. De Turkse voetbalclub Ada- let heeft in Mithatpasha-stadion in Istamboel met 10 van de Oostenrijkse club Austria gewonnen. Bij de rust was de stand 00. Ongeveer 8.000 personen woonden de wed strijd bij. NEDERLANDERS NAAR BRUSSEL. De Nederlandse tafeltennisploeg, die aan de internationale tafeltenniskampioenschappen van België, die op 2 en 3 februari te Brussel worden gehouden, zal deelnemen, bestaat uit de speelsters Coby en Noortje van Megen en de spelers Wim Stoop, Paul Gimbel, Frans Schoofs en Jan Scheffer. DENEMARKEN—NEDERLAND. De N.B.B. heeft thans definitief de uitnodiging van Denemarken, om begin april een lan- denwedstrijd te komen boksen, aanvaard. De officiële landenwedstrijd wordt op 5 april in Kopenhagen gebokst. Op 7 april volgt dan nog in Aarhus een officieuze wedstrijd tus sen een Deense en d^ Nederlandse ploeg. MISLUKTE RECORDPOGNG. Een ploeg van Het IJ heeft in het Sportfondsen- bad-oost in Amsterdam een vergeefse po ging gedaan het Nederlands record 4 x 50 meter wisselslag estafette, dat met een tijd van 2 min. 1,2 sec. op naam van L.Z.O. (Leeuwarden) staat, te verbeteren. De Am sterdammers Peter Swijghuysen (rugslag), Cor Wiering (schoolslag), Bert Sitters (vlinderslag) en Harry Vriend (vrije slag) kwamen tot 2 min. 2,2 sec. WALESIERLAND. De voetbalwed strijd voor amateurs tussen Wales en Ierland is door Wales gewonnen met 31. GEWICHTHEFFEN. De Russische stu dent Nikolai Saksonov heeft in de klasse middengewicht een nieuw wereldrecord trekken gevestigd, met 154 kilogram. Het oude record stond met 153,5 kg op naam van een Egyptenaar.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7