TELEVISIE kpouu/d) Meer dan een miljoen bloembollen en planten uitgezet op Linnaeushof Bezorgdheid vertraging tweede gedeelte westelijke randweg Ijfrgfl v.Empelen Voorlopig einde T eyler-proces Uw hloemen- geschenk grieven aan de redactie DINSDAG 22 JANUARI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 Memorie van Antwoord G.S. van Noordholland Schatting kosten ruim anderhalf miljoen meer dan aanvankelijk was geraamd Burgerlijke Stand van Haarlem Propaganda Coöperatieve Vrouwenbond Agrarisch welvaartsplan voor Noordholland Nog geen oplossing voor het echtpaar Van Steyn Mishandeling op bureau huisvesting te Heemstede Kindercircus wekt veel enthousiasme Hoge onderscheiding voor prins Bernhard Nieuw-Zeelands schip liep op een rif Surséance verleend aan Rids, O.C.I.O., Colora Plaatselijke brandweer wil bij O.C.I.O. niet blussen Geen verlaging tarieven van het P.E.N. Adres van middenstand aan Zandvoortse raad Vakantieschema Haarlemse gemeentescholen Afscheid J. M. Bonfrer van St. Jacobs-Godshuis Zesde d-concert met Gérard Souzay Huisvesting diensten Provinciale Griffie Toneelpremière in Haarlem UIT STAD EN STREEK Hier is Uw middel dat veilig en zeker werkt Medicinaal Norit zuivert Uw maag onmiddellijk Man viel vrouw aan Onderneming „Koetosari" betrok nieuw pand Gedeputeerde Staten van Noordholland uiten hun teleurstelling in de Memorie van Antwoord op de vragen van de Provinciale Staten over de wegenplannen in Noord holland ten aanzien van de trage en moei zame bespreking met de minister van Ver keer en Waterstaat en de dienst van de Rijkswaterstaat over een definitieve rege ling van de financiering van de wegen ten westen van Haarlem. Zoals wij reeds berichtten heeft vandaag de aanbesteding plaats gehad van de eerste fase van de aanleg van de zogenaamde westelijke randweg, de ongeveer drieën halve kilometer aarden baan tussen de Wagenweg en de Zijlweg te Haarlem, als mede van de fundering en asfaltering van dit gedeelte van de weg en de aanleg en bouw van de daarin gelegen kunstwerken, zoals een brug over de Leidsevaart, enige vaarduikers in de Hout- en Brouwers vaarten. Gedeputeerde Staten betreuren het, dat zij, nu meer en meer het tijdstip van de opening van de Velsertunnel nadert, aan de Staten nog geen mededeling kunnen doen over de definitieve financiële regeling. Op 17 oktober hebben Gedeputeerde Staten opnieuw op een beslissing aangedrongen, waarbij in het bijzonder aan het rijk financiële medewerking wordt gevraagd in de kosten van aanleg van het wegvak Heussensstraat—Zijlweg. Indertijd heeft de minister van Verkeer en Waterstaat verklaard bereid te zijn de helft van de globaal op zes miljoen gulden geraamde kosten voor aanleg van dit weg gedeelte voor rekening van het ryk te nemen. Gedeputeerde Staten hebben mee gedeeld met deze regeling akkoord te gaan, mits de bijdrage zich uitstrekt over de werkelijke, in plaats van over de ge raamde kosten. In hun brief van 17 okto ber hebben Gedeputeerde Staten dit aan bod herhaald, waarbij een plan gevoegd was voor het wegdek HeussensstraatZijl weg, dat was opgemaakt in overleg met de Rijkswaterstaat in de directie Noord holland en de technische diensten van de gemeenten Haarlem en Bloemendaal. De kosten werden nader geraamd op 7.600.000,—, hetgeen dus ruim anderhalf miljoen gulden meer is dan aanvankelijk geraamd werd. Nogmaals werd de minister gevraagd een uitspraak in deze aangelegen heid te willen doen. Gedeputeerde Staten wijze elke verant woordelijkheid bij voorbaat af, indien het verkeer door en langs Haarlem na het in gebruik nemen van de tunnel te Velsen als gevolg van het niet gereed zijn van de weg ten westen van Haarlem niet vol doende vlot kan worden afgewikkeld. Zij menen dat de verantwoordelijkheid hier voor geheel bij het rijk ligt. Trage afwikkeling De gehele geschiedenis met de westelijke randweg belooft tengevolge van deze lang durige onderhandelingen een trage afwik keling te krijgen. Ook Gedeputeerde Staten wijze hierop en spreken als hun mening uit, dat na het gereedkomen van het wegvak ZijlwegWagenweg een deel van het ver keer via de Julianalaan in de gemeenten Bloemendaal en Haarlem naar de Zijlweg zal gaan, zolang het wegvak Heussens straatZijlweg nog ontbreekt. Van de omvang van dit verkeer zal het afhangen, of de route langs de Julianalaan als plaatsvervangende wegen op de Pro vinciale wegenlijst zal worden geplaatst, in plaats van de thans gevolgde route door Haarlem via Verspronckweg en de weg langs de Leidsevaart. Voor de met het oog hierop te ver lenen provinciale bijdrage aan de gemeen ten Haarlem en Bloemendaal zien Gedepu teerde Staten, mede gelet op de beperkte financiële mogelijkheden van de provincie, geen aanleiding. Afgewacht moet worden, in hoeverre het verkeer gebruik zal maken van het weg gedeelte WagenwegZijlweg, zolang het wegvak HeussensstraatZijlweg nog niet gereed is. Met het oog hierop is een spoedige be- ADVERTENTIE zal gewaardeerd worden naar mate het arrangement indruk maakt. Elk stukje, ook het kleinste pulletje bloemen van VAN EMPELEN is ware bloemsierkunst. r BI Bloemenmagazijn Binnenweg 18 Heemstede - Tel. 3-80-80 Haarlem, 21 januari 1957 ONDERTROUWD, 21 jan.: K. de Leeuw en Th J. de Kort. BEVALLEN van een zoon. 18 jan.: Th. A. A. van der Erf—Verkerk; 19 jan.: C. Nag- tegaalAs; E. C. de WitVan Warmerdam; 20 jan.: M. MoerwijkKienjet; G. S. A. Sas senVan Veenendaal. BEVALLEN van een dochter. 17 jan.: R. BijleveldGoedings; 18 jan.: N. Duijn—Man tel; 19 jan.: H. DietersenKetting; A. Wijgh —De Wit; 20 jan.: T. van Bogget—Van Kam pen M. M. LouwerensVan Rijn; 21 jan.: E. LosVan Wetering; M. C. E. J. A. de Wilde—Jansen. OVERLEDEN, 18 jan.: C. A. Rincker. 77 j., Gasthuisvest; B. J. J. Hartgers, 56 j., Bade- lochstraat; J. P. van Kipshagen, 88 j., Be gijnhof; M. W. NoordanusHartman, 49 j., Groendaalsteeg; W. J. C. de Graaff—Van Loenen, 80 j., Gasthuisvest; 19 jan.: J. Kam- straBoersma, 82 j., Merkmanstraal; W. KrulSwagerman, 64 j., Dunklerstraat. slissing van het rijk ten aanzien van het resterende weggedeelte van de westelijke randweg van het grootste belang, juist ook om de waarde van het weggedeelte Wa genwegZijlweg na gereedkoming niet illusoir te doen zijn. Aanbesteding Intussen vernemen wij, dat de laagste inschrijfster bü de aanbesteding door de directie Wegen van de Rijkswaterstaat voor dit wegvak hedenmorgen was de n.v. aannemingsmaatschappü v/h Hillen Roosen uit Amsterdam voor f 1.942.000. Hoogste inschryfster was de firma G. Hul sebosch uit Bloemendaal voor f 2.700.000. „Erfgenamen" krijgen niets, maar moeten kosten betalen De president van de Haarlemse recht bank heeft vanmorgen met het simpele zinnetje: „De eis is afgewezen, de kosten bedragen duizend gulden" een einde ge maakt aan het eerste stadium van het sinds 31 december 1953 lopende proces van de Amsterdamse lampekappenfabrikant Chr. L. Wegerif tegen de directeuren van de Teylerstichting te Haarlem. Uiteraard zijn de overwegingen van de rechtbank heel wat omvangrijker dan de bondige uitspraak, zoals hierboven ge citeerd, doet vermoeden. Deze overwe gingen zullen echter pas na verloop van enige tijd ter beschikking van de partijen staan. Dit betekent, dat degenen die, onder aanvoering van de Duitser Onno Wiard Olthoff, zich als erfgenamen beschouwen van Catharina Olthoff. een nicht van Pie- ter Teyler van der Hulst, aan wie aan vankelijk door deze Haarlemse zijdefabri kant en promotor van wetenschap en kunst een legaat van honderdduizend gulden in Friese obligaties was vermaakt, aanspraak hebben gemaakt op de uitkering van een op dit legaat gebaseerd kapitaal dat op vele miljoenen wordt geraamd hun proces hebben verloren. Zij moeten bovendien de kosten van het geding duizend gulden betalen. Men moet echter rekening houden met de mogelijkheid, dat zij bij het Gerechtshof te Amsterdam in beroep zullen gaan. De belangen van de Teylerstichting wer den behartigd door mr. J. van der Ploeven, die van de zogenaamde erfgenamen door mr. Ed Emmering uit Amsterdam. In restaurant Brinkmann werd maandag een propaganda-avond gehouden van de op 22 oktober j.l. opgerichte Haarlemse afdeling van de Coöperatieve Vrouwen bond. Deze afdeling telt thans ongeveer honderd leden en de voorzitster, mevrouw A. W. Tasseron-'s-Gravendijk, zeide na een jaar op minstens nog honderd leden te rekenen. Mevrouw Henny De Goede uit Utrecht droeg „De vader van Simon" van de Franse auteur Guy de Maupassant voor, een ver haal van een onwettig zesjarig kind, dat het door de wreedheid van de andere jongens in zijn klas, hard te verduren heeft. Mevrouw J. van den Akker-Janssen, voorzitster van de Coöperatieve. Vrouwen bond uit Utrecht en lid van het landelijk hoofdbestuur hield een inleiding over „Wij vrouwen in de coöperatie". De coöpera tieve gedachte is een belangrijk onderdeel van onze samenleving, namelijk om tot meer samenwerking op economisch terrein te komen in deze verre van ideale maat schappij met vele misstanden. Winstbejag en concurrentie spelen in deze tijd een belangrijke rol, waartegen de consumen ten zich moeten wapenen. Het doel van de Coöperatieve Vrouwen bond is om meer economisch begrip bij de leden aan te kweken, waar er gekocht zal worden en welke technische hulpmiddelen de vrouw ten dienste staan ter vereen voudiging van het huishouden. In deze tijd heeft de huisvrouw immers ook buiten haar huishouden nog belangstelling voor allerlei zaken. Het algemeen kiesrecht en nu ook de handelingsbekwaamheid van de vrouw vragen van haar ook meer ver plichtingen in het maatschappelijk bestel. De coöperatieve vrouwen zijn echter be reid de verantwoordelijkheid te aanvaar den. Spreekster legde er de nadruk op dat het de plicht is van de leden van de Coö peratieve Vrouwenbond, ook hier in Haar lem, door een goede samenwerking de coöperatieve idee verder door te geven en uit te dragen. In de Coöperatieve Vrou wenbond bestaat er voor de vrouw ook gelegenheid zich verder te ontwikkelen door scholings- en ontwikkelingscursussen, zodat de huisvrouw een waardige plaats in de coöperatie kan innemen. De Coöpe ratieve Vrouwenbond is ook bereid op neutraal gebied met andere vrouwenbon den in den lande samen te werken. Mevrouw De Goede oogstte nog veel succes met enige voordrachten uit het werk van Annie M. G. Schmidt en de heer D. Klaij, secretaris van het bestuur van de Coöperatie „Haarlem", getuigde van zijn erkentelijkheid voor hetgeen de vrou wen voor de coöperatie doen. Het bestuur van de afdeling Haarlem bestaat uit de dames A. W. Tasseron- 's-Gravendijk, voorzitster; H. de Vries- Venema, secretaresse (Dickmansstraat 21, Overveen, tel. 17353); H. C. Frijn-Van der Pligt, penningmeesteresse en J. C. Poel- geest-Groeneveld en A. C. van Kampen- Schipper, leden. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland zijn voornemens een commissie in het le ven te roepen ten einde een agrarisch wel vaartsplan op te stellen, zoals is voorgesteld door de Gewestelijke Raad van het Land bouwschap voor Noord-Holland. De positie van de agrarische bevolking zal daarbij moeten worden gezien als een deel van de gehele Noordhollandse samenleving. Het echtpaar Van Steyn heeft wederom de nacht in een portiek op de hoek van de Grote Houtstraat en de Anegang door gebracht. Nog steeds heeft de heer Van Steyn niet een naar zijn mening passende oplossing gevonden. Overdag trekt hij er op uit om de adressen af te gaan, waar hij vermoedt woonruimte te kunnen vin den. Wel is hem een slaapkamer aange boden, waar hij en zijn echtgenote 's nachts kunnen slapen. Dit is echter niet de be doeling van de heer Van Steyn. „Immers", zo zegt hij, „dit zou slechts een voorlopige oplossing inhouden en ik wil geen in woning, daar ik hier minder prettige er varingen bij heb opgedaan". De echtgenote van de heer Van Steyn bevestigde nogmaals, dat zij in de portiek zullen blijven slapen tot een, volgens hen, bevredigende regeling zal zijn getroffen. Boete opgelegd aan dienstbode Het gerechtshof te Amsterdam heeft een vierentwintigjarige dienstbode uit Heem stede wegens lokaalvredebreuk en mishan deling van een ambtenaar van het huisves tingbureau te Heemstede veroordeeld tot een boete van dertig gulden. Op 12 novem ber heeft de politierechter haar bij verstek veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien dagen. Zij was in beroep gegaan en veertien dagen geleden eiste de procureur- generaal een boete van zestig gulden. Op 26 september was de dienstbode op bezoek op het bureau voor huisvesting te Heemstede; er ontstond verschil van me ning, waarna haar verzocht werd het bu reau te verlaten. Toen zij weigerde ont stond een kort gevecht met een der amb tenaren, waarbij zij krabde en een klap gaf. Als ergens het optreden van een circus wordt aangekondigd, denkt men gewoonlijk in de eerste plaats aan een piste met brul lende leeuwen, olifanten en paarden. Het kindercircus „Tijl Uilenspiegel", dat zondag in het Haarlemse Concertgebouw een jeugd- matinée verzorgde, had dergelijke enerve rende nummers niet op zijn programma staan. Maar het succes is er in de bijna ge heel met kinderen gevulde zaal niet minder groot om geweest. Waarschijnlijk omdat de samenstellers van het programma de jeug dige toeschouwers zoveel mogelijk actief in de voorstelling hebben willen betrekken. Uiteraard ontbraken ook in dit programma de ti-aditionele nummers niet; zoals de zwoegende mannen in een paardehuid, wier capriolen voor de kinderen kenne lijk toch nieuw zijn geweest, waar door de zotte verrichtingen van „Trixy", het wonderpaard met een stijgend enthousiasme werden gadegeslagen. Ook werden velen in de gelegenheid gesteld zelf het toneel te be treden. Hetzij als vocale solisten, of voor de reeds bij voorbaat tot mislukken gedoemde pogingen om, evenals de „Carlita's", het evenwicht te bewaren op een grote bal en andere wankele attributen. Het aanbod heeft steeds de vraag overtroffen, waarbij de hila riteit om het falen der zo juist tot artiesten gepromoveerde toeschouwertjes hoogtij vier de. De geblinddoekte scherpschutter, die een aantal kinderballonnetjes met verbluf fend rake schoten deed sneuvelen, maakte eveneens aanspraak op de algemene bewon dering die geen grenzen meer kende toen bleek, dat de aldus vernielde voorwerpen een kleine voorraad lekkernijen bevatten, welke terstond met gulle hand onder het jeugdige publiek werd uitgedeeld. De vrou welijke Benjamin van dit gezelschap: het slangenmeisje Clementine verwekte niet minder geestdrift, waarbij haar bewonder aars uitriepen: „Het is een pop!" en „Zij is van elastiek!". Naast het acrobatische optreden van de .Wacom's" en de evoluties op het slappe koord van de „Wakua's", was ook het komische element een behoorlijke positie toebedeeld. Hiervoor zorgden de beide clowns Krok en Wisky. Prins Bernhard is door de Koninklijke Spaanse Academie te Madrid, wegens zijn verdiensten voor de bevordering van de studie van de Spaanse taal in Nederland, benoemd tot „academico honorario". De Koninklijke Spaanse Academie neemt in de Spaans sprekende wereld een zelfde plaats in als de Academie Frangaise in Frankrijk. Het 4.250 ton metende Nieuw-Zeelandse passagiersschip „Matua" is maandag nabij het Fidji-eiland Vanua Levu op een rif gelopen. Een Amerikaanse torpedoboot ja ger kwam het schip te hulp en haalde de 160 passagiers en zestig leden van de be manning van boord. Daarna stelde de tor- pedobootjager pogingen in het werk om de „Matua" vlot te trekken. Deze pogingen gelukten pas met de hulp van nog een Amerikaanse torpedoboot- jager. Met hand tussen papiermachine Een 46-jarige chef-walser is tijdens werkzaamheden in een bedrijf aan de Waarderweg in Haarlem met zijn hand in een papiermachine gekomen, waardoor de toppen van zijn duim en wijsvinger wer den afgekneld. De oorzaak moet waar schijnlijk worden gezocht in het feit, dat de man over een of ander voorwerp is gestruikeld. (Verkort weergegeven) Verkeer. In de afgelopen zomer was ik te Kopenhagen en constateerde dat het verkeer daar bijzonder veilig is (een stad, nog wat groter dan Amsterdam). Iedere automobilist is daar namelijk ge wend te stoppen voor voetgangers op oversteekplaatsen. Ik heb gezien hoe vol komen veilig oude en gebrekkige mensen daar brede, drukke straten (en toegangs wegen) kunnen oversteken. Als vreemdeling-automobilist ben je er direct aan gewend: je let er eenvoudig op. Als vreemdeling-voetganger en Neder lander, die onze gevaarlijke steden kent, kan je in het begin bijna niet geloven, dat „die automobilist, daar daar aankomt" je werkelijk niet zal overrijden, maar hij stopt keurig en beleefd. Zou dat nu bij ons niet kunnen? A. P.-T. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen de naamloze vennootschappen Rids te Haarlem, Organisch Chimisclie Industrie Ossendreclit O.C.I.O. te Ossendrecht en de kleurstoffenfabrick Colora te Zandvoort definitief surséance van betaling verleend gedurende anderhalf jaar, ingaande op data waarop de voorlopige surséance werd ver leend, hetgeen voor alle ondernemingen in de tweede helft van juni van het vorige jaar het geval was. Naar wij uit Ossendrecht vernemen is de uit Haarlem afkomstige opzichter W. Th. opzichter Gakes, die vrijdagavond bij de ontploffing in de O.C.I.O.-fabrieken te Ossendrecht een dochtermaatschappij van de n.v. Rids te Haarlem, werd gewond, iets vooruitgaande. Gehoopt wordt de man in leven te houden. De brandwonden, die de man bij een sprong door de laaiende vlammen heeft opgelopen, blijken niet van ernstige aard te zijn. In een ziekenhuis te Bergen op Zoom, waarin hij is opgenomen, wordt getracht door middel van een zuur stofbehandeling de giftige gassen, die de opzichter heeft ingeademd, te verdrijven. Inmiddels heeft de brandweer van Os sendrecht de burgemeester laten weten, dat zij niet meer bij de O.C.I.O. in actie zal ko men. De brandweercommandant, de heer J. Smout, zou namelijk onvoldoende medewer king van het fabriekspersoneel hebben ont vangen. Naar de brandweercommandant mededeelde, zou een produktiechef zich laatdukend over het materieel van de Os- sendrechtse brandweer hebben uitgelaten. Deze produktiechef zou zondagavond, toen er opnieuw brand bij de dochterfabriek van Rids uitbrak, tegen de brandweercomman dant hebben gezegd: „Gaat u maar weg. U kunt hier toch niets uitrichten". Naar de mening van de brandweercommandant heeft deze geen enkele steun ondervonden van de bedrijfsbrandweer, waarover de O.C.I.O.-fabrieken voorheen hebben be schikt. Het blusmaterieel van de fabriek zou trouwens volkomen defect zijn. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben aan de Provinciale Staten meege deeld, dat tariefsverlaging van elektriciteit onder de huidige omstandigheden, waarbij de lasten van het bedrijf steeds toenemen en met name dx kolenprijzen belangrijk stijgende zijn, niet in het vooruitzicht kan worden gesteld. Zelfs dient er ernstig reke ning mee te worden gehouden, dat bij een verdere stijging van de kolenprijzen aan een verhoging van de kleinverbruikers tarieven niet valt te ontkomen. Bij de vast stelling van de thans geldende kleinver bruikerstarieven is uitgegaan van een kolenprijs van 57 per ton; thans is de kölenprijs reeds gestegen tot 85 per ton. Uit een onderzoek is gebleken, dat de tarieven van het Provinciaal Elektriciteits bedrijf Noordholland geenszins hoog zijn in verhouding met de tarieven elders. In het bijzonder zijn de kleinverbruikerstarieven aan de lage kant. Volgens Gedeputeerde Staten worden geen grote winsten gemaakt, welke zouden worden weggewerkt in de vorm van reser veringen en afschrijvingen, die nodig zou den zijn voor toekomstige investeringen ter uitbreiding van de Centrale te Velsen en ter vergroting van de capaciteit van het distributienet. De besturen van de Zandvoortse Han delsvereniging en de r.k. middenstandsver eniging „De Hanze" hebben een gezamen lijk adres aan de Zandvoortse gemeente raad gericht, waarin zij er met klem op aandringen, het raadsbesluit van 23 maart 1954 te handhaven, waarin de raad zich er in principe voor uitsprak te bevorderen, dat het eindpunt van de bus zal worden gevestigd op het zogenaamde Zwarteveld. Zulks wordt in het algemeen belang en speciaal in het belang van de Zandvoortse middenstand geacht. Het is gebleken, dat in tegenstelling tot eerder gepubliceerde berichten dit principe-besluit inderdaad is genomen. ADVERTENTIE Koninginneweg 6 - Haarlem - Tel. 14024 Voor het jaar 1957 zijn de vakanties van de gemeentelijke scholen van Haarlem als volgt samengesteld: Paasvakantie: Scholen voor v.h. en m.o., u.l.o. en de gemeentelijke handelsavond school met vijfjarige cursus van en met 18 april tot en met 29 april. Alle andere scholen van en met 18 april tot en met 27 april. Pinkstervakantie: Scholen voor v.h. en m.o., u.l.o. en de gemeentelijke handelsavond school met vijfjarige cursus van en met 8 juni tot en met 11 juni. Alle andere scholen van en met 8 juni tot en met 12 juni. Zomervakantie: Scholen voor v.h. en m.o., u.l.o. van en met 15 juli tot en met 2 sep tember. Dr. A. van Voorthuysenschool van en met 22 juli tot met 17 augustus. Alle andere scholen van en met 22 juli to en met 24 augustus. Herfstvakantie: Dr. A. van Voorthuysen school van en met 28 oktober tot en met 2 november. Alle andere scholen van en met 31 oktober tot en met 2 november. Kerstvakantie: Alle scholen van en met 24 december tot en met 6 januari 1958. De heer J. M. Bonfrer, chef van drukke rij het St. Jacobs-Godshuis te Haarlem, zal op zaterdag 16 februari wegens het be reiken van. de pensioengerechtigde leeftijd deze drukkerij verlaten. De heer Bonfrer is secretaris van de Katholieke Arbeiders beweging in Haarlem en is nog actief werk zaam op het terrein van het rooms-katho- lieke openbare leven. Hij trad in dienst op 13 maart 1922 en is dus reeds bijna 35 jaar als chef van de drukkerij werkzaam. Dinsdag 29 januari geeft het Noordhol lands Philharmonisch Orkest het zesde concert in de serie d. Het concert staat onder leiding van de Israëlische gastdiri- gent Ohan Dourian. De Franse bariton Gérard Souzay verleent solistische mede werking. Het concert wordt geopend met de ouverture „Don Giavanni" van Mozart, waarna Gérard Souzay vier aria's van Mozart zal zingen: „Mentre ti Lascio" en „Der VogelfÊinger bin ich ja" uit „Die Zau- berflöte" en Serenade en „Finchan dal vino" uit „Don Giavanni". Hierna volgt een uitvoering van de Onvoltooide Symfo nie van Schubert. Na de pauze zingt Gé rard Souzay twee Heebreeuwse melodieën van Ravel, namelijk „L'énigme éternelle" en „Kaddish". Het concert wordt besloten met de Vierde Symfonie van Roussel. Met. betrekking tot de door een lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland gestelde vraag, hoe Gedeputeerde Staten zich voorstellen de verbouwing van het Griffiegebouw aan de Dreef te bewerkstel ligen, nu het gebouw van de Provinciale Waterstaat in een andere wijk van Haarlem (nabij de Zijlweg) zal verrijzen, zodat het griffie-personeel dus niet tijdelijk aldaar kan worden onder-gebracht, vestigen Gede puteerde Staten er de aandacht op, dat bij de ingebruikneming van het nieuwe wa terstaatsgebouw het bij de Provinciale Pla nologische dienst in gebruik zijnde pand Stolbergstraat 9 alsmede het door deze dienst gebruikte gedeelte van het tegen over de Griffie gelegen pand Florapark 6 zullen leegkomen. Hier zou in ieder geval een deel van de Griffie kunnen worden on dergebracht. Blijspel voor de jeugd De stichting Nieuw Nederlands Jeugd toneel, gevestigd in Den Haag, zal in het vervolg onder de naam Toneelgroep Arena optreden. Dit gezelschap geeft op 4 februa ri in de Haarlemse Schouwburg de Neder landse première van „De reis naar Bom- bola" onder regie van Joris Diels, die ook de bewerking onder bovenstaande titel van het kinderstuk „Als ik koning was" van Jaap Hoogstra vervaardigde. Op 5 en 12 februari worden herhalingen eveneens voor scholieren van deze voorstelling gegeven. De nieuwe leider van het ensemble, Eric Vos, schreef zowel de tekst als de muziek voor een muzikale komedie voor de jeugd, getiteld „Het dansende ezeltje". Daarvan wordt onder zijn regie de première gege ven op 12 februari in het Luxor Theater in Roterdam. Uit het bovenstaande blijkt tevens, dat het gezelschap voortaan ook „in doublure" speelt, dat wil zeggen: met twee stukken in verschillende bezetting tegelijk. Op de Linnaeushof te Benncbroek bloeien in de volle grond al enige prille narcissen, die men als de schuchtere voor boden zou kunnen beschouwen van de bloemen en planten, die hier dit jaar weer hun knoppen zullen openen. De enkele zeer vroeg bloeiende narcissen, Cragford genaamd, hebben weinig hinder van de nachtvorsten ondervonden. Zij staan in de bloementuin tussen meer dan een miljoen uitgeplante bloembollen en planten. Dit jaar zal de bloementuin weer tot oktober open zijn, maar verwacht wordt, dat de tuin in juli tijdelijk zal worden gesloten, teneinde de bloei van de tulpen en het uit komen van de zomerbeplanting te over bruggen. De directeur van de Linnaeushof, de heer Henry W. Roozen, heeft met de kre- diteuren een regeling getroffen, zodat de financiële positie van de hof geconsoli deerd is. Getracht wordt thans de bloe mentuin met bescheidener middelen clan vorig jaar open te houden. „We zullen wat rustiger aan moeten doen", zei de heer Henry W. Roozen. „Maar wij zullen ons doel bereiken: een goede bloementuin van april tot oktober in stand te houden". Half april zal de hof worden geopend en hier aan zal weer een officieel tintje worden gegeven. Er zal in beperkte mate in ons land, België en West-Duitsland reclame worden gemaakt. In de loop van de vol gende maand zullen de folders de deur uitgaan. Om de bloementuin in stand te houden zal zo veel mogelijk personeel van de fir ma Roozen worden ingezet. De gehele win ter door wordt het bosachtige terrein zeer verzorgd. Teneinde het bosgebied zo goed mogelijk te beplanten, is van bloemisten medewerking ontvangen, meer dan het vo rig jaar het geval was. Het terrein, gren zend aan Binnenweg en Rijksstraatweg is dichtbeplant, teneinde de tuin vanaf deze wegen onmiddellijk een goede indruk te geven. Grote groepen vaste planten en ro zen zijn uitgezet. Een van de heuvels in het terrein is „Rozenheuvel" gedoopt; te gen de heuvel zijn vele rozen geplant, zo dat men er in de bloeiperiode een prach tige indruk van krijgt. Bij de beplanting van het geheel is ervan uitgegaan, dat deze zoveel mogelijk aan het bos moet zijn aangepast. Het restaurant zal voorlopig niet worden afgebouwd. De funderingen zullen worden afgedekt en aan het oog worden onttrokken door een pergola. Aan de zuidkant van het verleden jaar x-eeds gebouwde nood-restaurant zal een zonne terras worden aangelegd. Op 23 mei zal het 250 jaar geleden zijn dat Carolus Linnaeus, de Zweedse botani cus naar wie de hof is genoemd, te Rashult werd geboren. Zoals bekend heeft Lin naeus van 1735 tot 1738 op de Hartekamp, die vroeger een groter gebied besloeg dan thans, gewerkt als lijfarts van George Clifford, bux-gemeester van Amsterdam. Dit jaar zal in Zweden een herdenkings plechtigheid worden gehouden. Het ligt in de bedoeling, ook op de Linnaeushof de Zweedse botanicus te herdenken. Waaruit die herdenkingsplechtigheden zullen be staan, vormt thans nog onderwerp van bespreking. Intussen staat het wel vast, dat weer bloemen naar Zweden zullen worden gezonden, die gelegd zullen wor den op het graf van de botanicus in Upp sala. Nieuws in het kort Onder invloed. De Heemsteedse poli. tie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een 43-jai-ige man uit Vogelenzang, die zaterdag, avond onder invloed van sterke drank een auto zou hebben bestuurd. De man zou in ITillegom, Bennebroek en Heemstede een aantal café's hebben bezocht. Ter hoogte van de Valkenburgerlaan is hij door een plant soen gereden. Het rijbewijs van de man is ingeti-okken en de auto is inbeslag genomen. De grote race. De toneelvereniging „Vi'iendenkring" zal woensdag 6 februari in het gebouw St. Bavo in Haarlem haar twee- de toneeluitvoering geven in dit seizoen. Opgevoerd zal worden „De grote race", een thriller in drie bedrijven van Dorothy en Campbell Christie, vertaald door Caro van Eyck. Jean Delhaye. Dondei'dag 31 januari zal de heer Jean Delhaye in de aula van het stedelijk gymnasium te Haarlem voor de „Alliance Frangaise" en het genootschap „Nederland—Frankrijk", iets vertellen over het onderwerp: „De astronomie en de Fran se bijdrage". Bijzondere zendingsavnod. De heer D. Mulder en zijn verloofde, mejuffrouw S. Stapersma, die als zendelingen van de Africa Inland Mission naar Tanganyika vertrekken, zullen zondag 27 januari in de Zuiderkapel te Haarlem voor de „Stichting tot verkondi ging van het evangelie en verspreiding van christelijke lectuur" iets vertellen over hun roeping en hun werk. Zij maken een toernee door Nederland onder het motto: „God roept ons broeders tot de daad". Het onderwerp zullen zij toelichten met enige kleurendia's over Afrika. Niet op verkeer gelet. Een bejaarde voetgangster wilde maandag de Dr. Leyds- straat in Haarlem oversteken, lette niet vol doende op het verkeer en liep tegen een bromfiets op. Zij viel en werd met een her senschudding. een gekneusde rechtervoet cn een wond aan haar achterhoofd in het Dia- conessenhuis opgenomen. Bromfietser reed tegen boom. Een 62- jarige bromfietser is maandagavond op dg Schoterweg te Haarlem tegen een boompje opgei-eden. Hij viel en bleef bewusteloos liggen. Met een zware hersenschudding is de man in het ziekenhuis St. Joannes de Deo opgenomen. Vermoedelijk is de man onwel geworden waardoor hij de macht over het stuur heeft verloren. ADVERTENTIE helpt snel tegen: MAAGSTOORNISSEN (oprispingen, branderigheid, maagzuur) DARMSTOORNISSEN (diarree) slechte SPIJSVERTERING („opgeblazen gevoel") ONBEHAAGLIJKHEID (na overvloedig gebruik van alcoholische dranken, „kater") VERGIFTIGING (zowel door bedorven voedsel als door carbol, lysol e.d.) Direct de dokter waarschuwen. Toen in de afgelopen nacht omstreek! één uur een jonge vrouw haar woning in Haarlem-noord wilde binnengaan, werd zij door een man vastgegrepen. Deze hield tevens een hand op haar mond. Zij wist zich echter los te ï-ukken, gilde uit alle macht en gaf de man met haar handtasje een klap in het gezicht. Er ontstond een handgemeen, waai-bij de vi-ouw trachtte te beletten, dat de man op de vlucht zou slaan. De vader van de vrouw, die het gegil had gehoord, kwam naar beneden rennen. Hij was echter net te laat, daar de man het op een lopen had gezet. De vrouw ver klaarde later aan de politie, dat zij de man al eens eei'der had gezien toen zij op weg was naar haar woning. Hij had zich, vol gens haar vei-klai-ing, opgehouden bij een gepax-keerde auto, waar hij zich tegenaan drukte toen zij passeerde, kennelijk met de bedoeling, dat zij hem niet zou zien. Zon der dat de vi-ouw het heeft gemerkt, is hij haar toen gevolgd. Men vermoedt, dat het de bedoeling van de man, waax-van elk spoor ontbreekt, is geweest de vrouw van haar geld te beroven. Maandag heeft de handelsonderneming „Koetosari" haar nieuwe pand aan de Harmenjansweg in Haarlem betrokken. Ter gelegenheid hiervan hield de directie in het nieuwe, modex-n ingerichte, kantoor gebouw een zeer druk bezochte receptie. Vroeger was de onderneming gevestigd aan de Hooimarkt, waar echter geen uit breidingsmogelijkheden bestonden. Het bedx-ijf heeft nu de beschikking over een zeer modern ingerichte koffiebranderij, een ruimte, waar de goederen kunnen worden opgeslagen en een afdeling, waar musketzaad, muisjes en zilverpilletjes voor de chocoladefabrieken worden gemaakt. Hier kan men zien hoe de uit onze kinder- jax-en zo bekende „toverbal" tot stand komt. De heer M. Flohil, de oprichter van het bedrijf, liet de gasten de verschillende productiefazen zien. De heer H. J. A. Co- belenz, de huidige directeur van het be drijf, dat in 1934 werd opgericht, heeft zijn bedrijf aan de Harmenjansweg onder gebracht. omdat hier gelegenheid bestaat voor uitbreiding.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 8