Hoe werkt de beurs t Partiële herziening IJmond-Noord binnenkort aan de orde „Nora seconda" Omleggingsplan voor Velsen-Noord van de baan De naamloze vennootschap DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs STREEKPLANNEN IN DE PROVINCIE Directeur „Hofgeest" failliet verklaard Onderzoek naar fraude duurt voort Geslaagde cabaret-avond in concertgebouw Harry Mulisch sprak over Brecht en het toneel Provinciale begroting en internationale toestand Notaris veroordeeld tot ontzetting uit zijn ambt „Stuclio"speelde vervolg op „Een Poppenhuis" Kort nieuws Overzeese Rijksdelen Wil België afzien van het Rijn-Scheldekanaal? Tandarts en arts te Utrecht veroordeeld DINSDAG 22 JANUARI 1957 Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben in de memorie van antwoord op het algemeen verslag der afdelingen van de Provinciale Staten uitvoerig geantwoord op vragen over de streekplannen IJmond-Noord en Kennemerland-Zuid. Naar aan leiding van het ontwerp van het streekplan voor Zuid-Kennemerland mag er, naai de mening van Gedeputeerde Staten, niet geconcludeerd worden, dat voor de vast stelling van zo'n streekplan op bedenkelijke wijze wordt vooruitgelopen op de ont wikkeling van daar buiten gelegen gebieden. Wel is het zo, dat bij de voorbereiding van elk streekplan aandacht moet worden besteed en ook wordt besteed niet alleen aan de aansluiting op daarbuiten geldende of in verre staat van voorbereiding zijnde ruimtelijke plannen, maar ook aan de wisselwerking tussen al deze plannen onderling. De begrenzing van streekplannen wordt zo gekozen, dat daar binnen en in aan sluiting bij vorige streekplannen een goed geheel wordt verkregen, maar dat daar buiten nog ruimschoots bewegingsvrijheid overblijft. De beslissing van de Kroon omtrent de vaststelling van het streekplan voor de Zaanstreek kan spoedig tegemoet worden gezien IJmond-Noord Het streekplan van de IJmond-Noord is nog niet goedgekeurd door de Kroon. Een beslissing wordt bemoeilijkt door de ge bleken grote verschillen van inzicht met betrekking tot de spoorwegproblemen on der Beverwijk en Velsen. Nu Gedeputeerde Staten hun standpunt hebben bepaald, kan het ontwerp van een desbetreffende par tiële herziening van het streekplan zeer binnenkort ter visie worden gelegd. De Provinciale Staten zullen zich hierover naar alle verwachting in de eerste helft van 1957 kunnen uitspreken. Gedeputeer de Staten verwachten, dat de Kroon zijn beslissing over het streekplan en over de beoogde partiële herziening daarvan tege lijk zal willen nemen. In het ontwerp is van de uitvoering van het „omleggings plan", het zogenaamde plan C afgezien en wordt een aanvaarding van het andere plan (plan A) in iets verbeterde vorm vastge steld. Omtrent de ongeveer zesendertig hectare duinterrein, in het streekplan IJmond- Noord aangewezen voor „agrarisch bedrijf c.a." en bedoeld voor verbetering tot b.v. tuingrond, is de eigenaar met de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken n.v. overeengekomen, dat dit terrein, indien vervreemding ervan zou worden overwogen, in de eerste plaats aan de Hoogovens zal worden aangeboden. Volgens inlichtingen is de eigenaar even wel niet voornemens tot vervreemding over te gaan. Ook indien overdracht aan de Hoogovens zou plaats vinden, voordat de verbetering zou zijn tot stand gebracht, blijft de mogelijkheid aanwezig, dat deze gronden in een ruilverkavelings- en ver beteringsplan zullen worden opgenomen. Gedupeerde agrariërs In antwoord op een brief van Gedepu teerde Staten om gedupeerde agrariërs tex wille te zijn, heeft de minister van Finan ciën geantwoord, dat het vraagstuk van het beschikbaar stellen van domeingrond aan boeren en tuinders, die tengevolge van stadsuitbreiding en industrialisatie de bij hen in exploitatie zijnde gronden moeten verlaten, zijn bijzondere aandacht blijft behouden, maar dat hij, daar het hier be doelde verschijnsel zich op vele plaatsen in het land voordoet, aan boeren en tuin ders uit het gebied van de IJmond-Noord geen prioriteit terzake kan verlenen, nog daargelaten dat bij de toewijzing van bedrijven op domeingronden met vele belangen moet worden rekening ge houden. In een brief aan de commissie-Hofstee, die de regering adviseert over de toewij zing van gronden, hebben Gedeputeerde Staten opgemerkt, dat de beschikbaarstel ling van gronden in de IJselmeerpolders een belangrijke bijdrage zal kunnen op- Vanmorgen is door de Haarlemse recht bank het faillissement uitgesproken tegen de directeur van het Velsense financie- ringsbedrtff „Hofgeest" A. J. van Holten uit Beverwijk. Als curator is benoemd mr. J. C. Smit- huysen uit Haarlem. De faillissementsaan vraag is ingediend namens de „Auto financier" in Groningen, die een vordering van 20.000.op de gefailleerde had. Men verwacht dat er weinig activa uit dit faillissement zullen komen. Het betreft hier het Velsense instituut waar onlangs een omvangrijk politie onderzoek op vermoeden van fraude werd ingesteld waarbij een aantal dubbele fi nancieringen en andere onregelmatigheden aan het licht kwamen. De Velsense recherche is nog steeds bezig met dit onderzoek en er werden, zoals gemeld, al onige arrestaties verricht onder garage houders. Een employé van het bedrijf is iveneens in verzekerde bewaring gesteld; administratie werd in beslag genomen. Spaartw o u derstraatvèrenigi ng De winkeliersvereniging „Spaarnwou- óerslraat" te Haarlem heeft maandagavond >n de Gemeentelijke Concertzaal een aan tal kleinkunstartiesten laten optreden, wier verrichtingen de vele aanwezigen zeer op Prijs stelden, gezien de talrijke ovaties. De conferencier mister Doodle vermaakte het Publiek met een zij het niet geheel nieuwe, han toch wel origineel vertelde conférence. Ook de muzikale clown „Fantasio" deed m«t zijn grappige invallen en speelse grol len de toeschouwers in lachen uitbarsten. Het internationaal vermaarde duo „Diana en Duranti" speelde ook weer uitstekend Op de xylofoon werd een heel orkest na gebootst. Voortreffelijk was hetgeen zij wet een aantal met water gevulde glazen Presteerden. Hierop wist dit tweetal een fragment uit een opera te imiteren, waar hij men zelfs de verschillende instrumen tal duidelijk kon onderscheiden. De twee i.Cavelü's" gaven voorts een accordeon- show weg, waarbij de liedjes door de ge hele zaal uit volle borst werden meegezon gen, leveren tot de oplossing van één van de vele moeilijkheden, die een stagnatie in de ontwikkeling van de IJmond dreigen te veroorzaken en hoezeer een goede even wichtige ontwikkeling aldaar mede als een nationaal belang dient te worden gezien. Een bepaalde toezegging is naar aanleiding hiervan niet ontvangen. Aangezien ook Gedeputeerde Staten de totstandkoming van de ruilverkavelings- en bevloeiingsplannen van de geestgronden in Kennemerland ten noorden van het Noordzeekanaal urgent achten, hebben zij de Centrale Cultuurtechnische dienst ver zocht aan de behandeling van de aan vragen voor ruilverkaveling van deze gron den, gepaard gaande met het uitvoeren van werken tot beheersing van de water stand, voorrang te verlenen. De voorbereidende studie voor het streek plan voor de IJmond-Noord is geëindigd. Voor studenteti Over Bertolt Brecht als vernieuwer van het moderne toneel sprak maandagavond de schrijver Harry Mulisch in de sociëteit van het Haarlems Studenten Gildt te Haarlem. Harry Mulisch begon met te stellen, dat naar zijn mening Brecht niet alleen tijde lijke waarde heeft gehad als vertegen woordiger van een kunst, die op scherpe, cynische en onbarmhartige wijze met de misstanden van de maatschappij probeerde af te rekenen, maar dat de Duitse auteur moet gelden als één van de drie of vier mensen, die het toneel voor een lange toe komst heeft bepaald. Spreker gaf een kort overzicht van de levensloop van Brecht, die in 1898 is geboren en vorig jaar in Oost-Berlijn is overleden. Hij was voor hij met zijn vernieuwingsplannen voor het to neel begon, niet geheel vrij geweest van het expressionisme. Het Berlijnse toneel was in' de twintiger jaren, in tegenstelling tot het toneel in Parijs bijvoorbeeld, po litiek toneel. De grote man in die dagen was Erwin Piscator, die tot een proleta risch toneel wilde komen. Toen Brecht begon met zijn toneelexperimenten zocht hij contact met componisten, omdat zijn eerste stappen in de richting gingen van een op het epische theater berustende opera. Het merkwaardige nu is, dat Brecht steeds die componist tot samenwerking be reid vond, die als het ware geknipt voor hem was. In zijn eerste periode was dat Kurt Weill, die onder meer de muziek voor de „Driestuiversopera" schreef. Latei- werkte Hanns Eisler mee in de tweede pe riode van Brecht, die van zijn sterk com- munistisch-getinte drama's. In zijn laatste periode, die van de grote vernieuwing, was het Paul Dessau, die de passende, moderne, soms moelijke muziek componeerde. Harry Mulisch belichtte de drie aspecten, die de persoon Brecht hebben gevormd en die richting gaven aan zijn gehele kunst en kunstopvatting: zijn liefde voor het epische theater, zijn toepassing van het „Verfremdungseffekt" en zijn communisme. Aan de hand van door Brecht zelf opge tekende aanwijzingen gaf Harry Mulisch een overzicht van het wezen van het epi sche theater, dat aansluit bij het oude Japanse en Chinese theater. Het epische theater wekt de energie van de toeschou wer op en dwingt hem tot het nemen van beslissingen, het is gebaseerd op de ratio en niet zoals het oude dramatische toneel op het gevoel. Het „Verfremdungseffekt" sluit hierbij aan: het bevordert de critische houding van de toeschouwer ten opzichte van het getoonde en wil het toneel van al het „magische" zuiveren. Tevoren had de heer F. Smit een inlei ding over de „Driestuiversopera" gehouden. Met grammofoonplaten (met de zanger Ernst Busch) werden de betogen afgewis seld. In de afdelingsvergaderingen van de Provinciale Staten van Noordholland is bij de behandeling van de provinciale begro tingen gesproken over de internationale toestand en van de zijde der communisti sche fractie zijn vragen gesteld aan Gede puteerde Staten inzake hun aandeel in het bevorderen van de vrede. Gedeputeerde Staten hebben in de me morie van antwoord meegedeeld, dat zij menen zich ten aanzien van de beschou wingen en vragen omtrent de internatio nale situatie van het uitspreken van een oordeel te moeten onthouden. Derhalve kunnen zij evenmin ingaan op de ter zake gestelde vragen, welke geheel buiten de sfeer van de provinciale bemoeienis vallen. Notaris S. uit Valkenswaai'd, die op 7 januari voor het gerechtshof te 's Her togenbosch terecht stond wegens verschil lende verduisteringen en valse aangiften voor de inkomstenbelasting, is door het hof veroordeeld tot zes weken gevangenis straf met aftrek van voorarrest en ont zetting uit het recht tot het uitoefenen van het notarisambt. De procureur-generaal had tegen hem bevestiging geëist van het vonnis van de rechtbank te 's Hertogen bosch, die hem tot zeventien weken met aftrek en ontzetting uit het notariaat had veroordeeld. De Toneelgroep Studio heeft het op zich zelf prijzenswaardige initiatief genomen bij het Nederlandse publiek een in Italië (en door zijn filmscenario's ook daarbui ten) zeer bekende schrijver te introduce ren. Of men echter „Nora seconda" van Cesare Giulio Viola zijn dertigste stuk, als ik goed ben ingelicht een gelukkige keuze mag noemen, is een andere vraag, waarop het antwoord tengevolge van de zwakte van de opvoering moeilijk te geven is. Ik heb namelijk de indruk, dat zelfs met dit allesbehalve imponerende spelersma teriaal een beter resultaat bereikt had kunnen worden indien een meer capabele regisseur dan Joop van Hulzen zich over dit werk had ontfermd. Daar komt dan nog bij, dat de vertaling door mevrouw dr. Eline Verkade-Cartier van Dissel hinderlijk veel litteraire termen in plaats van nor maliter gesproken woorden bevatte. Deze laatste omstandigheid versterkte het gevoel, dat de figuren voortdurend bezig waren zinnen op te zeggen uit een ander toneelstuk dan dat waarvan zij ver ondersteld werden een levende werkelijk heid te maken. Dat heeft zeker niet in de bedoeling gelegen van de auteur, die zijn werk als een zelfstandig vervolg op „Nora, een poppenhuis" van Ibsen beschouwd wil zien. In zijn toelichting zegt Viola, dat hij Nora heeft opgevat als een historisch, bijna mythologisch karakter, wier „geval" hij opnieuw aan het oordeel van het publiek meende te moeten onderwerpen. Het uit gangspunt was de vraag: wat is er met Nora gebeurd, nadat ze de deur van de echtelijke woning in Oslo achter zich heeft dichtgeslagen? Vervolgens deelt hij mede, dat zijn antwoord is geboren „uit een bit tere overpeinzing van de crisis, waardoor de vrouwen van deze eeuw als erfgenamen van Nora getroffen worden". Per slot van rekening moet een schrijver het zelf maar weten, als hij van alle kan ten de aanmerking wil uitlokken dat hij geen Ibsen is, dat hij niet over diens for midabele talent beschikt. Het verder ont wikkelen van de levensloop van bekende figuren uit de wereldlitteratuur is een drukbeoefende liefhebberij, die naar mijn mening echter alleen in veilige handen is bij mensen met een speelse geest. Viola evenwel heeft de stelling van Ibsen willen bestrijden met zijn bewijs uit het onge rijmde, dat gescheiden vrouwen noodge dwongen ongelukkig zijn. Enfin, ook dat is zijn goed recht. Tot op zekere hoogte is „Nora" een stuk met een tendens en daarop kon een reactie niet uitblijven. Viola verplaatste de handeling in ruim te en tijd. Men maakt opnieuw kennis met Nora Helmer, die twintig jaar na haar vlucht uit Noorwegen op het eiland Capri door de verkoop van beschilderde halsdoe ken in haar onderhoud voorziet. In het stuk herhaalt haar geschiedenis zich: zij wordt geconfronteerd met haar dochter, die haar man (die maar „niet begreep") heeft verlaten. Deze Emmy Helmer zegt ergens: „Mijn leven hoort mij toe, ik kan er mee doen wat ik wil!" Maar zij is niet gelukkig. Zij ontdekt onvoldoende te hou den van de vrachtbootkapitein, die haar heeft ontvoerd en vlucht in het avontuur met een soort Napolitaanse gigolo. Nora weet haar dochter ervan te overtuigen, dat zij er het verstandigst aan doet naar Oslo terug te keren en te proberen zich in het compromis van het huwelijk te schikken. Men ziet het: in plaats van de innerlijke wet van Ibsen is de norm van de katho lieke kerk gekomen. Uit het oogpunt van dramatiek is dit wel een ingrijpende waardevermindering. „Nora seconda" is dan ook een sentimenteel, melodramatisch tractaat in drie bedrijven. Met de rolbezetting was men niet geluk kig, waardoor de bezwaren tegen het stuk verdubbeld werden. Vera Bondam verbrak alle associaties met de Nora van Ibsen en was een intelligente vrouw, die blijkbaar maar één stuk van deze Noorse schrijver „Een Poppenhuis" namelijk heeft ge lezen en daaruit de hele avond liep te ci teren. De anderen ontbrak het of aan spel- mogelijkheden of aan voldoende geschoold talent om er iets overtuigends of althans belangwekkends van te maken. Han Surink bij voorbeeld bracht in plaats van een bloemrijke Italiaanse verleider een slecht- gemanierde „nozem" ten tonele. Frans Zui- dinga liet het als de keurige kapitein An dersen in de larmoyante dronkemansscène zelfs helemaal afweten, zoals dat heet. Hoe wel geenszins het gewenste type bewoog Ingeborg Uyt den Bogaard de toeschou wer soms tot enige bewondering, vooral in het laatste bedrijf. En nu is het wachten op het tweede ver volg. „Nora grootmoeder" lijkt mij een aar dige titel. Een andere mogelijkheid is: „Emmy zet haar schouders eronder". En dan mogen we ook de voorgeschiedenis niet vergeten: „Leeuwerikje verloofd" zou dat stuk immers moeten heten, want zo noem de Helmer zijn meisje immers .4 Nog één opmerking tot slot. „Studio" heeft grote plannen, waarover wij de lezer reeds hebben ingelicht. Men wil een per manent domicilie in Amsterdam en een spreidingsgezelschap. In de hoofdstad hoopt men dan ook als een soort proefstation voor jonge auteurs te kunnen fungeren. Eduard Verkade, die de voorstelling van gisteravond in gebouw Amicitia in Den Haag bijwoonde, heeft in een gesprek met een verslaggever van het A.N.P. verklaard, dat hij hoopt dat deze toneelgroep „na een om commerciële redenen nu eenmaal nood zakelijke overgangsperiode de gelegenheid zal krijgen experimenteel werk te doen". Mij dunkt dat men reeds volop met expe rimenteel werk bezig is, namelijk: toneel spelen zonder de daartoe vereiste vakken nis. Nog meer experimenteren lijkt mij een gevaarlijke, zelfs onverantwoordelijke en in ieder geval onvruchtbare bezigheid. Laat men liever alles in het werk stellen om over redelijk voor de uitoefening van het vak van toneelspelen bekwame krachten te beschikken. David Koning Benoeming. Bij beschikking van de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen zijn voor 1957 benoemd in de rijkscommissie van advies inzake subsi diëring van tijdschriften op het gebied der kunsten tot lid en voorzitter: G. P. M. Knu- velder in Eindhoven, tot lid: prof. dr. G. Kuiper in Amsterdam, H. C. J. A. baron van Lamsweerde in Bussum. E. Lefèbvre in Haarlem en A van der Veen te Den Haag. Pietro Gerni. Woensdagavond zal op Schiphol aankomen de Italiaanse acteur en filmregisseur Pietro Gerni. Hij zal vrij dagavond (in de Amsterdamse bioscoop „City") de Nederlandse première bijwonen van zijn film „De Machinist". Over een nieuwe minister is nog niets beslist (Van onze parlementaire redacteur) Hier en daar zijn berichten verschenen, die er op zouden wijzen, dat binnen de ministerraad een politieke strijd gaande is over de vraag, wie men zou uitnodigen deel te gaan uitmaken van het kabinet, ten einde de thans door minister Staf tijde lijke beheerde portefeuille van Overzeese Rijksdelen over te nemen. Op grond van hetgeen mij in parlementaire kring is ver teld, komt het mij geenszins gewaagd voor te durven stellen, dat deze verhalen veel weg hebben van verzinsels. De minister raad moet namelijk eerst nog uitmaken, of er inderdaad behoefte, dan wel reden bestaat de benoeming van een nieuwe, speciaal met dat departement te belasten, minister te bevorderen. Vóór alles gaat het om de zakelijke kant van deze aangelegen heid en daaromtrent is nog geen beslissing gevallen. Of men reeds de volgende week maandag dan wel nog een week later in staat zal zijn omtrent die zakelijke kwestie tot een besluit te komen, na zich ter dege van het zakelijke vóór en tegen rekenschap te hebben gegeven, is niet te voorspellen. Zolang men echter aan een dergelijke be slissing niet toe is, houden de leden van het kabinet zich in elk geval niet bezig met een politieke vechtpartij over het probleem wie de nieuwe minister zou moeten zijn. Bezitsvorming. De bevordering van de bezitsvorming is onderwerp van bespreking geweest in de raadsvergadering van de ge meente Beesel. Men besloot over te gaan tot invoering van een spaarregeling en een rege ling tot bevordering van eigen woningbezit voor ambtenaren. De Nederlandse Nieuw Guinea lucht vaartmaatschappij n.v. „De Kroonduij" heeft drie Twin-Pioneers besteld, die omstreeks april van dit jaar zullen worden afgeleverd. Op de foto een van de machines die, uitgerust met twee motoren van 540 pk elk, bij een be lasting van 1350 tot 1500 kg een kruis snelheid van 200 km per uur hebben. xjocco^ccocooco^ooccoccoococa^c^cocaxicccoooocoocca Van heden af zal, om in een gebleken behoefte te voorzien, de financieel- economische berichtgeving in ons blad enigszins worden uitgebreid. Onze lezers zullen voortaan dagelijks een overzicht f van het verloop der koersen zowel van de Amsterdamse als van de New York- j: se Beurs aantreffen. Bovendien maken t wij vandaag een begin met een serie h instructieve uiteenzettingen over de 2 techniek van de Beurs, onder de titel l „Hoe werkt de Beurs?", geschreven door p onze financiële medewerker. Deze ar- tikelen zullen zoveel mogelijk wekelijks worden opgenomen. ^COCOOOOCOCOIC-CCOOCOOOOOCCOCOOCOCCCCCOCOIODCCOSOOCCOO^C (Van onze parlementaire redacteur) Enige weken geleden heeft de Neder landse minister van Buitenlandse Zaken, ter schriftelijke bevestiging van het door hem tijdens de Algemene Vergadering van de UNO in New York met zijn Belgische ambtgenoot Spaak gevoerd gesprek over het Nederlands-Belgische waterwegen- vraagstuk, het Nederlandse standpunt dienomtrent uiteengezet. Het betreft hier vooral het door Nederland gekoesterde verlangen om, met het oog op voorzie ningen die men ten behoeve van de water staatsbelangen van westelijke Noord-Bra bant wil treffen, thans zekerheid te krijgen, dat België bereid is af te zien van de aan leg van een Rijn-Scheldekanaal, zoals dat in het bekende rapport Van Cauwelaert- Steenberghe overwogen was. Door de verwezenlijking van het Delta plan, dus door de afsluiting van de zee gaten, zou er voor België geen reden meer bestaan nog langer op zulk een kanaal prijs te stellen. Aldus de door de heren in Den Haag gekoesterde zienswijze. Zou een dergelijk kanaal achterwege blijven, dan heeft men daarmee ook rekening te houden bij het treffen van de voor weste lijk Noord-Brabant nodige of gewenste voorzieningen. In Brussel zou er reeds vrij geruime tijd weinig neiging meer hebben bestaan, wanneer het Deltaplan inderdaad doorgaat en het geen nadelen voor de Schelde zou opleveren (volgens Neder landse deskundigen behoeft hiervoor geens zins gevreesd te worden) van een dergelijk kanaal te doen aanleggen. Intussen wil Den Haag thans weten waar het aan toe is. En vandaar, dat het van Brussel zou willen vernemen, dat men daar niet langer een dusdanig kanaal eist. Nu bestaat er reden om aan te nemen, dat het in België niet ontbreekt aan de opvatting, dat het nog iets heel anders zou zijn voorlopig een aandringen op een dergelijke verbindingsweg te laten varen dan nu meteen voorgoed daarvan af te zien. Het is echter niet uitgesloten, dat er zich in dit opzicht nog enig misverstand tussen Brussel en Den Haag voordoet. En wel in deze zin, dat Den Haag niet vergt, dat België thans zal verklaren nooit of te nim mer meer op het toch tot stand brengen van enigerlei kanaal te zullen aandringen, maar dat men van Nederlandse zijde al leen op dit ogenblik de zekerheid zou wil len krijgen, dat er in de toekomst niet meer sprake zal zijn van een Belgische eis om toch een „kanaal Van Cauwelaert-Steen- berghe" tot stand gebracht te zien. Mocht het hier door mij geuite vermoeden juist zijn, dan zou dus België, ook al zou het thans verklaren geen enkele aanspraak meer te zullen maken op een „kanaal Van Cauwelaert-Steenberghe", daarmee nog helemaal niet voor goed het „recht" ver spelen om, wanneer mettertijd toch zou blijken, dat er met het oog op gerecht vaardigde Belgische belangen, behoefte bestaat aan het maken van een nieuwe verbinding tussen Rijn en Schelde, daarop aan te dringen. Met andere woorden: er wordt door Den Haag van België slechts gevraagd het „kanaal Van Cauwelaert- Steenberghe" van zijn verlanglijstje te schrappen, maar niet meer dan dat! De Utrechtse rechtbank deed uitspraak in de zaak. waarbij de 59-jarige arts J. B. te Utrecht en de 37-jarige tandarts A. P S. uit Rotterdam ervan werden beschul digd verbonden te zijn aan een tandtech nische inrichting te Utrecht zonder te be schikken over de daartoe vereiste goed keuring van de inspecteur van de volksge zondheid. In eerste instantie was de Rotterdamse tandarts er ook van beschuldigd zelf de narcose te hebben toegediend. Daarvan werd hij evenwel vrijgesproken. Voor het hem ten eerste ten laste gelegde werd hij veroordeeld tot tweehonderd gulden boe te, subsidiair een maand hechtenis. De Utrechtse arts werd veroordeeld tot zeshonderd gulden boete, subsidiair een maand. De 18-jarige tandtechniker J. Z. uit Schiedam, die er van werd beschuldigd gips- en wasafdrukken te hebben gemaakt zonder daarvoor de bevoegdheid te bezit ten, werd veroordeeld tot honderd gulden boete of een maand hechtenis. (Van onze financiële medewerker) Ten aanzien van de begrippen, die be trekking hebben op de geld- en effecten handel bestaat in het algemeen bij „het ge- eerde publiek" een opvallende onwetend heid en ook dikwijls wanbegrip. En waar lijk niet alleen bij de minder ontwikkel den, maar evenzeer in intellectuele krin gen, namelijk bij hen, wier studie en ont wikkeling in een geheel andere richting ligt. Uit vragen, die ons als reactie op onze wekelijkse beschouwingen bereiken, blijkt zulks telkens weer. Het is naar aanleiding hiervan dat wij op verzoek van de redactie een serie korte artikeltjes zullen wijden aan allerlei be grippen en termen uit de wereld van de geld- en effectenhandel. In het kader van de toegestane ruimte zullen de aangesne den onderwerpen slechts in grote trekken kunnen worden behandeld, zodat wij dus geenszins aanspraak maken op volledig heid. Het is de bedoeling op eenvoudige, populaire wijze de hierboven bedoelde le zers enigermate vertrouwd te maken met hetgeen nodig is om zich van de beurs en de beurshandel een betere voorstelling te kunnen maken. Onder de verzamelnaam effecten treft men een bont gezelschap aan: aandelen, obligaties, pandbrieven, depotfractiebe- wijzen, winstbewijzen, oprichtersbewijzen, optiebewijzen en soortgelijke waardepa pieren, inschrijvingen in schuld- en aan- delenregisters en soortgelijke rechten, cer tificaten van waarden als hiervoor zijn ge noemd; recepissen van hier genoemde waarden, uitgegeven ter latere verwisse ling in definitieve stukken (omschrijving Beschikking Beursverkeer 1947). Hierbij vallen dan nog weer verschillen de soorten aandelen en obligaties te onder scheiden, terwijl voorts onder „soortgelijke waardepapieren" vallen de restantbewij- zen („lappen"), amortisatiebewijzen en wat dies meer zij. Er zijn in ons land verschillende onder nemingsvormen, waaronder de vennoot schapsvorm een zeer belangrijke plaats inneemt. Men kent de vennootschap onder firma, veelal familiebedrijven met familie kapitaal, al of niet aangevuld met gelden van derden, voorts de commanditaire ven nootschap met beherende vennoten en ka- pitaalverstrekkende vennoten. Uiteraard zijn de kapitalen, waarmee deze vennoot schappen werken beperkt, al kunnen zij soms in de loop der jaren door reservering van de winsten zeer belangrijk worden. De meest voorkomende vorm, waarmee men op de effectenbeurs te maken heeft, is echter de naamloze vennootschap. Zoals de benaming reeds aanduidt, behoeven de namen van de vennoten niet bekend te zijn. Ook behoeft de naam van de vennoot schap geen verband te houden met de aard van het bedrijf; wel moet zij de toevoeging „naamloze vennootschap", meestal afge kort n.v. hebben, te plaatsen voor of ach ter de naam. Een vennootschap heeft een maatschap pelijk kapitaal, waarvan veelal slechts een bepaald bedrag uitgegeven is, wat men dan het geplaatste kapitaal noemt Dit ka pitaal is onderverdeeld in kleine stukken (coupures),- zodat een groot aantal per sonen tezamen eigenaar van het bedrijf kan worden. In ons land zijn de aandelen meestal f 1000 groot, terwijl ook stukken van f 500, f 250, f 100 en zelfs van f 20 voorkomen. De laatste bij de Koninklijke Petroleum, die haar aandelen onlangs van f 1000 in stukken van f 20 heeft gesplitst, waarop wij later mogelijk nog terug zullen komen. Deze bedragen stellen dan de no minale waarde van de aandelen voor. Een aandeel is dus een deelneming in een naamloze vennootschap om bij deze vorm te blijven zodat men alle lusten en lasten van de onderneming tot een be perkt bedrag meedraagt. Een aandeel kan op naam staan, of aan toonder luiden; de laatste zijn ver in de meerderheid en het gemakkelijkst verhandelbaar. Ook kan het aandeel gedeeltelijk volgestort zijn, zoals bij hypotheekbanken en levensverzeke ringsmaatschappen meestal het geval is. doch ook dit soort is in de minderheid Wat men dagelijks in de bladen ziet, zijn in hoofdzaak aandelen aan toonder, die zonder vijven en zessen dagelijks van de ene in de andere hand kunnen overgaan, dat wil zeggen via de effectenbeurs. Bui ten de beurs om mogen geen fondsen wor den verhandeld. Ook het familiebedrijf kent de naamloze vennootschapsvorm. Het laat zich ver staan dat, zolang een bedrijf beheerd wordt door één persoon, of door vader en een of meer zoons, er geen moeilijkheden behoeven te zijn. Anders wordt het bij verdere vertakking van de familie, in welk geval vaak moeilijkheden bij vererving of overdracht ontstaan. De naamloze ven nootschapsvorm biedt dan met de onder verdeling van het kapitaal in aandelen uitkomst, waarbij wij de fiscale kant van de zaak uiteraard laten rusten. Brengt men de aandelen van een familievennootschap om de een of andere reden, bijvoorbeeld om meer kapitaal te kunnen aantrekken, naar de beurs, dan zegt men dat zulk een vennootschap wordt „opengemaakt". Het wel en wee van de vennootschap re sulteert in het dividend, waarover een volgend maal, waarbij dan ook het ver schil tussen aandeel en obligatie ter sprake komt. AMSTERDAM De Amsterdamse beurs stond maandag sterk onder invloed van het flauwe slot van Wallstreet op vrijdag j.l., waarop in het te lefonisch verkeer al sterk is gereageerd. Olies waren maandag dan ook ruim drie gulden lager rondom f 158, maar in de hoek ging erg weinig, ja vrijwel niets om. Alle aandacht viel meer op de Philips- waarden, die zowel voor de aandelen als de claims een daling lieten zien. De inzet van de claim viel erg mee, op f 16.40, maar toen kwam het aanbod pas goed los en wat vorige week al gevreesd was, werd nu werkelijkheid. Woensdag zullen Philips in Parijs exclaim verhandeld worden, maar het bleek dat Franse houders in groot aan tal reeds nu de voorkeur er aan geven mei hun claims aan de markt te komen. Onder het grote aanbod liep de prijs achteruit eerst tot f 15.60, daarna tot f 15.20, waarop enige bodem in de markt ontstond. Een eu ander ging met grote levendigheid in de hoek gepaard. Ook de aandelen waren vrij sterk aangeboden en kwamen.op. 222'/j, hetgeèn een verlies van 6 punten beteken de. Men schreef dit vooral toe aan ruilin gen van aandelen in claims. AKU kon zich ook thans moeilijk handhaven, maar het verlies bleef tot anderhalve punt beperkt. Unilever lag zeer zwak in de markt en liep terug tot 342V». De scheepvaarthoek wist zich aanvankelijk te handhaven maar kon later niet aan afbrokkeling ontkomen. Cul tures waren ongeanimeerd en nauwelijks prijshoudend. Maandag was de introduc tie van f 5.000.000 3pet 40-jarige obliga- tiën van de provincie Noordholland, voort gekomen uit omzetting van een onderhand se geldlening. Nederlandse Staatsfondsen konden zich moeilijk handhaven. Prolonga tie 3-kj pet. NEW YORK Laat in de beurs trad maandag te New York een scherp herstel in nadat vele aan delen aanvankelijk twee of meer dollar waren gezakt tijdens een voortzetting van de hevige reactie van vrijdag. Ondanks de late activiteit, waardoor op de verliezen van sommige fondsen een dollar of meer werd ingelopen en enkele zelfs hoger slo ten dan de openingskoers, waren de slot- koersen overwegend lager en het algemeen gemiddelde was sinds 30 november niet zo laag; Spoorwegen zakten zelfs tot een koers, die sinds 18 oktober niet meer was bereikt. Alle fondsen deelden in de daling, die bovendien werd versterkt door het nieuws over uitstel in de uitbreidingsplan nen van General Motors en General Elec tric en de verwachting over verdere daling van opdrachten aan staalfabrieken. Tijdens het tweede beursuur kwam er een zeer levendige handel op de gedaalde koersen. Er werden 2.740.000 aandelen ver handeld tegen 2.400.000 op vrijdag. Het her stel van laatbeurs duidt er volgens com mentators op dat men met de verkopen te ver is gegaan angezien het industriële ge middelde in 11 van de 14 beursdagen van januari is gezakt. Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 3-315 Nederl.'47 84 83% 3 Nedl. 1962/64 89"'ia 89% A. K. U 194% 194 Calvé Delft 299 298 Van Gelder Zonen 195)4 195 K. N Hoogovens 265 265 Nederl Ford 311 307 N. Kabelfabriek 268 268 gew.Philips Gloeil 224 229 pref Philips Gloeil 140 140 Unilever 344)4 343)4 Wilton Fijenoord 219% 218 Dordtsche Petrol 790 795 Konkl. Petroleum f 158,00 158,70 A'dam Rubber 79% 79 Holl. Amer Lijn 180% 180)4 N. Scheepv. Unie 168)4 169)4 Phs. van Ommeren 268 255 H. V. A 95)4 96 Verg. Deli Mijen 100)4 100 Amsterd. Bank 224 '224 Ned Handel Mij 165 165 Rotterd Bank 185% 185% Twentsche Bank 189% 189)4 Anaconda Copper 68% 68% Sethlehem Steel 183% 183 U. S. Steel 659/ie 65 General Motors.. 41 41 Shell Union 82% 81% Tidewater 36% 36% Claims Philips 15,50

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9