Franse Assemblée in beginsel akkoord met eenheidsmarkt PRINSESJE IN MONACO GEBOREN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Mendesisten, Poujadisten en communisten tegen HET WEER Geen zondagsrijverbod op 27 januari en 10 februari è&'MORR Cairo akkoord met UNO-buffer mits op Israëlisch gebied Met een overwicht van 121 (331 tegen 210) stemmen Kabinet van Israel beraadde zich over de jongste UNO-resolutie Nachtelijke vorst Minister Zijlstra vraagt echter het rijdend publiek zuinigheid met benzine te betrachten Voorraden konden op peil gehouden worden Compromis De uitslag van onze ESTAFETTE- PUZZELSERIE volgt binnenkort Beiers-Oostenrijks geschil over vluchtelingen Gevaarlijke baldadigheid Jeugd vernielde radio- bakens voor de luchtvaart Het woord is aan Prinses Beatrix terug van vakantie Vijf Hongaren keren terug naar Boedapest Irak stelt UNO-bescher- ming van Israel voor Tweede slachtoffer van verkeersongeluk overleden REEDS 70 DODEN 71e JAARGANG No 166 WOENSDAG 23 JANUARI 1957 302e JAARGANG No 14 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N., Soendaplein, TeL 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent ïn Parijs) Met 331 tegen 210 stemmen heeft de Franse Nationale Vergadering in de afgelopen nacht een motie aangenomen, waarmee de debatten over de Europese eenheidsmarkt werden besloten en de regering werd toegestaan onderhande lingen over dat onderwerp met de vijf andere landen van klein-Europa tot een goed einde te brengen. Bij die onderhandelingen zou de regering echter aan zekere voorwaarden worden gebonden, die een vlot verloop van het beraad zeker niet beloven te bevorderen. Het Franse parlement verlangt onder meer garanties voor de eigen industrie, de eigen landbouw, die beiden gegronde redenen hebben om de concurrentie van het buitenland te duchten, en een harmonisatie van de salarissen en de sociale maatregelen en tenslotte voor de beleggingen van de andere landen in de Franse. Overzeese Gewesten, die in elk geval in de gezamenlijke markt moeten worden opgenomen. Ook wenst het Franse parlement een hechtere economische samenwerking met Groot- Brittannië. Het is niet waarschijnlijk, dat de overige landen al deze ver langens en eisen van de Franse volksvertegenwoordiging zonder meer zullen aanvaarden. Nieuwsgierig volgen de Britse pers fotografen het spoor van de nieuwe premier Harold MacMïllan. Zo verras ten zij hem gedurende het weekeinde in Chelwood Gate (Sussex), waar hij een landhuis bezit en maakten zij 't plaatje bij het bezoek der MacMillans aan het kerkje van St. Giles in het dorpje Horsted Keynes. Op de voor grond mevrouw MacMïllan in gesprek met enige kerkgangers. Op de achter grond de premier. West-Duitsland heeft de Fransen bij voorbeeld al duidelijk gemaakt, dat even tuele beleggingen in de Franse overzeese gebieden een oplettende controle zullen vereisen. Het is twijfelachtig of het Franse parlement, met zijn nog altijd sterk na tionalistische tendenzen, een dergelijke fi nanciële controle, die zeker redelijk is, maar ook gemakkelijk in een politieke in menging zal kunnen ontaarden, ooit zal willen aanvaarden. De gang van zaken met de eenheidsmarkt begint gevaarlijk te lijken op de vroegere ontwikkeling van MONACO (Reuter-A.F.P.-U.P.) In Monaco is vanochtend om 09.27 een prin sesje geboren aan prins Rainier III en prinses Gracia. De baby heet Caroline Louise Marguerite. Het eerste van de 21 kanonschoten, dat de geboorte verkondigde, weerklonk om 11.03. De sirenes van zestig jachten in de haven begonnen te loeien en alle kerkklokken beierden. Overal werden Amerikaanse en Mongaskische vlaggen uit gestoken. Prins Rainier maakte het nieuws via de radio aan de bewoners van het vorsten dom bekend. Prinses Gracia was voor de bevalling in het paleis gebleven. Prins Rainiers zeventienjarige neef Georges Festetics zal peter zijn en prinses Gracia's nicht Margaret Davis meter. Deze week zal een nationale feestdag worden gehou den, maar Monaco verkeert vandaag al in een uitbundige feeststemming. De officiële mededeling van de prins, die op de deur van het stadhuis was aange slagen, luidde: „Monegasken: u hebt zowel bij voorspoed als tegenspoed naast mij ge staan. Ik ben zeer verheugd te kunnen bekend maken dat mijn geliefde vrouw vandaag het leven heeft geschonken aan een prinses, Caroline Louise Marguerite. De moeder en het kind zijn in goede ge zondheid en ik dank God voor de wonder mooie gebeurtenis". Prinses Caroline is troonopvolgster. Vol gens een in 1918 gesloten verdrag wordt Monaco een deel van Frankrijk, indien de vorst zonder opvolger of opvolgster sterft. De Monegasken zouden dan belasting moe ten betalen en er zou dienstplicht worden ingesteld. Indien er later een prins wordt geboren zal deze troonopvolger zijn. Prins Rainier is 33 en prinses Gracia 27 jaar. Zij zijn op 19 april 1956 gehuwd. De vader van prinses Gracia, John Kelly, zei: „Ik had een kleinzoon gewenst. Nu heb ik zes kleindochters". Prinses Caroline weegt zeven pond en 230 gram. Zij heeft blauwe ogen en bruin haar. De bevalling duurde bijna 2</2 uur. xxxxxxx>xoccocccoocccococoocc» VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Aanvankelijk weinig, later meer bewolking, maar droog weer. Matige, tijdelijk vrij krachtige zuidelijke wind. Vannacht tem peraturen om het vriespnut tot lichte vorst; morgen dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. CCCCCCCO-O XCO v uOaLCOO^DOCOCOOCXOCOCOCOCOOOOCOOOOOOOOt DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Het zondagsryverbod zal, by wyze van proef, niet gelden op 27 januari en 10 februari. Dit heeft de minister van Economische Zaken, prof. Zijlstra, gisteravond medegedeeld in een korte radiotoespraak over de benzinesituatie. De minister deed een beroep op het rydend publiek gedurende deze zondagen evenals op werkdagen zelfbeheersing te betrachten door met matige snelheid te rijden en onnodig lange ritten te vermijden. Wanneer het resultaat van deze proef gunstig uitvalt en de Westeuropese benzinepositie intussen niet ongunstiger wordt, bestaat de mogelijk heid, dat de proef wordt herhaald. De beperkingen, die de regering op het verbruik van de benzine heeft moeten toe passen, zijn thans ongeveer twee maanden van kracht. Deze beperkingen, evenals die voor andere olieprodukten, waren noodza kelijk door de blokkering van het Suezka- naal en de vernieling van een aantal pijp leidingen in het Midden-Oosten, waardoor de aanvoer van aardolie uit dit gebied ern stig is gestagneerd. Zij zijn in het alge meen ook nu nog noodzakelijk, aldus mi nister Zijlstra. Wanneer wij thans na twee maanden de situatie overzien, zo zei hij, dan kunnen wij constateren, dat wij wat de benzine betreft ondanks de aanvoermoeilijkheden de in het landsbelang nodige voorraden hebben kunnen handhaven. Dit werd uiteraard bevorderd door het feit, dat in het winterseizoen het verbruik lager is dan in de andere jaargetijden. Doch daarnaast staat het vast, dat de ingevoerde beper kingen hiertoe eveneens in belangrijke mate hebben bijgedragen. Door de invoe ring van het zondagsrijverbod hoefde de regering begin december, toen de interna tionale oliesituatie nog volstrekt onzeker was, niet tot een formele rantsoenering van aardolieprodukten te besluiten. Dit mag stellig als een, zo niet de belangrijk ste, lichtzijde van deze beperkende maat regel beschouwd worden. De minister verklaarde zeer wel te be seffen, dat behalve de ingreep in het par ticuliere leven het zondagsryverbod een relatief zware last legt op bepaalde delen van het bedryfsleven. Hy dacht hierby vooral ook aan het café- en restaurant bedrijf en aan het autoverhuurbedrijf. Hjj zou daarom het zondagsryverbod liever vandaag dan mogen geheel intrekken. Op het ogenblik is dit evenwel nog niet moge lijk. De situatie met betrekking tot de West- Europese olievoorziening is wat de ben zine aangaat door de getroffen beperkin gen en het lagere winterverbruik gunsti ger dan aanvankelijk werd verwacht, in tegenstelling tot de positie van gas- en stookolie. Men moet er echter rekening mede houden, dat naarmate het voorjaar nadert, het benzineverbruik weer zal gaan stijgen, terwijl het bovendien onzeker is hoe de aanvoer zich verder zal ontwik kelen. Dit hangt geheel af van de voort gang der werkzaamheden in het Suez- kanaal en van de aanvoer uit het weste lijk halfrond. In West-Europees verband wordt er daarom naar gestreefd, tot een zo gelijk matig mogelijke verdeling te komen. Een algehele opheffing van het zondagsrijver bod achtte de minister ook op het ogen blik dan ook niet verantwoord. Wegens de voorlopig betrekkelijk gunstige ontwik keling van de West-Europese benzinepo sitie is het wel mogelijk het zondagsrij verbod enigszins te verzachten waardoor tevens enigermate wordt tegemoet geko men aan de bezwaren van die bedrijven, die van deze maatregel in het bijzonder schade ondervinden. Ten slotte deed minister Zijlstra een dringend beroep op het publiek, door de nodige zuinigheid de proef te doen sla gen, opdat men met inachtneming van de algemene voorzieningsbelangen van het land en met een zo beperkt mogelijk in grijpen in het bedrijfs- en particuliere le ven door de huidige moeilijkheden heen zou komen. wijlen het Europese leger, waarvan het Franse parlement indertijd eveneens het beginsel onderschreef, maar waaraan te vens zoveel condities werden gehecht, dat het plan ten slotte moest worden begra ven. De motie, die werd aangenomen, was niettemin het produkt van langdurige on derhandelingen, die gisteren de hele dag werden gevoerd tussen de verschillende Europees gezinde groepen van het parle ment, alvorens de conservatieven en de socialisten tot dit compromis konden ge raken. Vooral de rechtse conservatieven die zich na hun verkiezingsoverwinning in Parijs sterker en zelfbewuster zijn gaan voelen, bliezen nogal hoog van de toren. In een motie, die door de vier oud-pre miers Reynaud, Laniel, Pinay en Edgar >X-CODCCOCCCCCCOCCCOCCCCOCCCCCCCCCCCO^CCCCCOCO50CCCCO3O De reeks van tien puzzels, die eind vorig jaar in ons blad is gepubliceerd, heeft een overweldigend aantal oplos singen opgeleverd. Het succes van deze „estafette-zitwedstrijd" heeft onze ver wachtingen overtroffen en dit is een van de redenen, waarom wij nog niet met de uitslag tevoorschijn kunnen ko men. De controle der oplossingen vergt meer tijd dan wij hadden vermoed. Wij stellen ons echter voor eind van deze 8 week de prijswinnaars te kunnen pu- bliceren. Nog even geduld dus. Intussen danken wij alvast degenen, 8 die bij hun oplossingen uiting gaven p aan hun waardering voor deze soort puzzelarij, in sommige gevallen zelfs in omvangrijke dichtwerken. ojcc<xx>xoc>3dcwc>ooocccoxcocoocococccoc<»cccooooocooo6: De Veluwse dorpjes Hoenderloo en Otterloo vormden dinsdag het toneel van de strijd, die militairen van de 41ste gevechtsgroep leverden als bij drage aan een groots opgezette oefe ning. Twee manschappen snellen, ge wapend met een bazooka, over een smal landweggetje, onder dekking van lustig wapperende was. MüNCHEN (AFP) De Beierse rege ring heeft dinsdag besloten voorlopig toe lating van Hongaarse vluchtelingen uit Oostenrijk in de deelstaat Beieren te ver bieden. De Beierse minister van Binnen landse Zaken zei, dat dit verbod van kracht zal blijven zolang Oostenrijk weigert Hon garen, die naar hun land willen terugke ren, toe te laten. Vorige week werden aan de Oostenrijks- Beierse grens 86 Hongaren, die via Oos tenrijk naar Hongarije wilden gaan, door de Oostenrijkse grenswacht tegengehouden. Schooljongens hebben uit een der radio bakens voor de luchtvaart in de omgeving van Amsterdam een aantal radiobuizen en andere onderdelen ontvreemd. In het noor den van ons land werd een dergelijk baken door de jeugd uit baldadigheid beschadigd. In beide gevallen kwamen de bakens bui ten werking, hetgeen rampzalige gevolgen had kunnen hebben voor de burgerlucht vaart. Door het tijdig ontdekken der be schadigingen werden ongelukken voorko men. Zowel in de omgeving van vliegvelden als in meer afgelegen delen van ons land staat een groot aantal speciale radiobakens om vliegtuigen hulp te bieden bij hun koersbepaling en de voorbereidingen tot de landing. Bij slecht zicht kunnen vliegtuigen slechts met behulp van deze bakens wor den binnengeloodst. Faure was ingediend, werden nog veel ver der strekkende garanties geëist. In zijn slotwoord sprak minister-presi dent Guy Mollet er laat in de avond zijn voldoening over uit, dat ten slotte de rede lijkheid had gezegevierd en dat de rege ring de steun van een ruime meerderheid kon krijgen. De toekomst zal moeten uitwijzen, of de redelijkheid inderdaad wel zo redelijk is, als de premier wilde ver onderstellen en of door de motie van het Franse parlement de beraadslagingen in Brussel, die de volgende maand moeten worden besloten, een vrij precaire zaak zullen worden. REUTER/AFP) De 210 tegenstem mers bij de eindstemming waren de com munisten, de Poujadisten en Mendès- France met een klein aantal van zijn me destanders. In de regeringsmotie wordt er ook op aangedrongen de onderhandelingen met vastberadenheid voort te zetten om te komen tot de instelling van een vrije han delszone, die met name Groot-Brittannië zal omvatten. De minister van Buiten landse Zaken, Pineau, verklaarde dat de Britse regering geen waarde meer hechter zal aan haar voorstellen voor een vrijhan delszone, wanneer het continentale gebieo zonder douanerechten niet tot stand zou komen. Hij zeide dit, naar aanleiding van de bewering, dat toetreding tot de gemeen schappelijke markt zou betekenen, dat Frankrijk een bondgenootschap met Duits land zoekt en het traditionele bondgenoot schap met Engeland verwerpt. Pineau voegde daaraan nog toe, dat het Britse plan er op gebaseerd is, dat het continen tale marktgebied werkelijkheid zou wor den. De beide plannen kunnen niet ge scheiden worden. Uit Londen wordt gemeld, dat de Britse liberale partij zich in verklaring uitspreekt voor een band van Engeland met de Euro pese gemeenschappelijke markt. De partij heeft besloten, dat zij de beweging voor het vrijhandelsgebied moet steunen, zo lang het een beweging is voor een ruimere politieke associatie en een vrijere handel. Oscar Wilde: Goede raad moet men altijd weggeven, men heeft er zélf niets aan. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR HAASIEM iL 13439 FERD. B01STR. 48 ADAM TEL 717162 Noorse sokken - kousen - truien Prinses Beatrix is woensdagochtend met de achttien vriendinnen, met wie zij haar wintersportvakantie in Oostenrijk heeft doorgebracht, in Nederland teruggekeerd. Zij heeft zich terstond na haar aankomst naar Rotterdam begeven en zal daar aan boord gaan van de „Statendam", om tijdens de officiële proefvaart van dit schip de doopplechtigheid te verrichten. De Prinses, die vorige week woensdag bij een ski-ongelukje haar voet bezeerde, heeft de laatste dagen veel gewandeld, daar zij op doktersadvies niet mocht skiën. Zij heeft vrijwel geen hinder meer van de blessure. Heimwee en angst om hun gezinnen gaven de doorslag Vyf Hongaren zyn vanmorgen per trein uit Amsterdam vertrokken met bestem ming Boedapest. Deze vluchtelingen wa ren enige tyd geleden uit Oostenrijk in ons land aangekomen, maar heimwee naar hun vaderland en angst om het lot van de achtergebleven vrouwen en kinderen deed hen dinsdag het besluit nemen te repatriëren. De Nederlandse Federatie voor Vluchte lingenhulp heeft het bedrag aan reiskos ten voorgeschoten, maar het ligt in de be doeling dat de regering deze zal terugbe talen. Een visum voor Hongarije werd de vluchtelingen verstrekt door het Hongaar se gezantschap te Den Haag. De doorreis- visa voor West-Duitsland en Oostenrijk werden verkregen van de ambassade en het gezantschap van deze landen. Deze Hongaren, die in ons land niet kon den aarden, waren enige tijd geleden te werkgesteld in de Limburgse mijnen, maar de zware arbeid beviel hen daar niet. Zij togen naar Amsterdam met de bedoeling van daaruit naar Hongarije terug te keren, maar zij hadden slechts enkele stuivers op zak. De hoofdstedelijke politie heeft hen zolang ondergebracht in een hotel, maar thans is het er dan toch van gekomen dat zij terugkeren naar het Hongarije onder communistisch bewind. Vertegenwoordigers van de Federatie voor Vluchtelingenhulp hebben nog ge tracht de vluchtelingen er van te weer houden, maar de heimwee bleek tenslotte te sterk. CAIRO (Reuter/AFP) De Egyptische re gering heeft er geen bezwaar tegen, dat de UNO politiemacht een stootkussen tussen Egypte en Israel wordt op voorwaarde, dat deze strijdkrachten op Israëlisch grondge bied worden gelegerd, aldus heeft radio- Caïro meegedeeld. Een UNO woordvoerder heeft te Caïro bekend gemaakt, dat de Is raëliërs zich uit het schiereiland Sinai heb ben teruggetrokken tot achter de Egyp- tisch-Israelische grens, behalve uit een strook van 28 kilometer lengte langs de Golf van Akaba, van Eilath naar Sjarm Ei Sjeik, in de zuidelijke hoek van het schier eiland. De UNO politiemacht heeft thans de Egyptisch-Israelische grens bereikt, afge zien van de strook van Gaza die van Sjarm El Sjeik. Het Israëlische kabinet heeft Dinsdag avond in een spoedvergadering de UNO- resolutie over de ontruiming van Sinai en de onderhandelingen met secretaris-gene raal Hammarskjoeld besproken. De UNO heeft Israel verzocht de thans nog bezette stroken voor donderdag te middernacht te ontruimen. Een woordvoerder van de Is raëlische regering heeft bekend gemaakt, dat Israëlische troepen stellingen hebben ingenomen langs de internationale grens (tussen Egypte en het voormalige Brits Palestina, waarbij de strook van Gaza niet bij Egypte werd gerekend. Uitwisseling De woordvoerder deelde voorts mee, dat een tweede groep van 515 Egyptische krijgsgevangenen is overgedragen aan het UNO leger: Israel heeft maandag 499 Egyptische krijgsgevangenen uitgeleverd. In totaal zal Israel in tien dagen tijds 5.800 gevangenen naar Egypte terugzenden. Te gen het einde van de week worden de vier Israëlische krijgsgevangenen, die in Egyp tische handen zijn, in Israel verwacht, z In tegenstelling tot hetgeen de Jordaanse afgevaardigde aan de UNO Assemblée heeft verklaard, hebben UNO waarnemers geen Israëlische troepenconcentraties langs de Israelisch-Jordaanse grens waargeno men. De waarnemers hebben ook geen Jordaanse troepen concentraties gezien. De Amerikaanse UNO delegatie is van mening, dat er geen enkel verband moet bestaan tussen de vrijmaking van het Suezkanaal en de ontruiming van Egypte door Israëlische troepen, aldus heeft een woordvoerder van de Amerikaanse delega tie gezegd. Volgens de Britse UNO dele gatie hebben Israel noch Egypte te beslis sen over de handhaving of de terugtrek king van de UNO politiemacht noch over de wijze waarop zij gebruikt moeten wor den. Een woordvoerder der Joegoslavische regering heeft de geruchten tegengespro ken als zou Joegoslavië bereid zijn, zijn eenheid uit de UNO poli tietroepen terug te trekken indien Egypte dit wenst. De Joegoslavische eenheid wordt niet terug genomen, tenzij de UNO daarom verzoekt, aldus de woordvoerder. Egypte heeft tengevolge van de Brits- Franse aanval van vorig jaar een schade geleden van ongeveer een half miljard pond sterling, aldus heeft het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten ge meld. Het vijandelijk vermogen in Egypte, dat reeds in beslag is genomen, wordt ge schat op slechts honderdvijftig miljoen pond sterling, aldus het persbureau. NEW YORK (UP) Irak heeft in de UNO voorgesteld Israel de bescherming van de UNO-troepen te geven tot het Pa lestijnse probleem is opgelost. De UNO-af- gevaardigde van Irak Fadhil Jamali drong er in de politieke commissie bij het Wes ten op aan geen wapens meer aan Israel te leveren en bestreed de theorie, dat Is rael even sterk bewapend moet zijn als al zijn buren tezamen en stelde daar tegen over, dat het UNO-leger Israel moet be schermen tot de Palestijnse kwestie geheel geregeld is. Ook secretaris-generaal Hammarskjoeld zou een voorstander zijn van een „bezet ting" van de landstrook bij Gaza en de oevers van de Golf van Akaba door het UNO-leger. De 43-jarige heer E. uit Vught, die in de nacht van maandag op dinsdag zwaar ge wond werd bij het ongeluk op de rijksweg TilburgDen Bosch, is dinsdag overleden. Zijn medepassagiere kwam ter plaatse om het leven. De politie neemt thans aan, dat de auto van de verongelukten over de kop is geslagen, nadat ze gebotst was tegen een reservewiel, dat een vrachtauto op deze plaats had verloren. De chauffeur van de vrachtauto heeft zich inmiddels bij de politie te Berkel Enschot gemeld. Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land zijn in 1957 i reeds om het leven gekomen 70 personen, waarvan 12 kinderen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1