Prinses Beatrix doopte de Statendam OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Israel weigert bestuur over Gaza uit handen te geven Verdergaande verzwaring van lasten is onaanvaardbaar Gouden De Ruytermedaille voor hoofddirecteur van de H.A.L. Er blijkt niets van bezuiniging in de overheidssectoren" Toerisme CHAMPAGNE BRUISTE OVER SCHEEPSBEL Bonn draagt Speidel voor als NAVO-commandant Amerika versterkt vloot in de Middellandse Zee Iets kouder Meteor maakte buiklanding Werkgeversverbonden verklaren Indonesië deblokkeert buitenlandse winsten Drie doden in hei verkeer REEDS 73 DODEN Het woord is aan 71e JAARGANG No 167 DONDERDAG 24 JANUARI 1957 302e JAARGANG No 15 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (0 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N., Soendaplein, TeL 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Fcto links: de heer W. H. de Monchy, hoofddirecteur van de Holland-Amerika Lijn, stelt de gezagvoerder van de nieuwe Statendam, kapitein G. Haag mans, aan Prinses Beatrix voor. Foto rechts: de Prinses doopt het schip. BONN (Reuter) Een regeringswoord voerder in Bonn heeft meegedeeld, dat de Westduitse regering de 59-jarige generaal Hans Speidel heeft voorgedragen als com mandant der NAVO-landstrijdkrachten in de sector Centraal-Europa. In een rege ringscommuniqué wordt gezegd dat Spei del het vertrouwen van de geallieerden heeft en binnenkort in functie zal treden. De Amerikaanse opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Europa, generaal Norstad, heeft in overleg met de NAVO-landen de bondsregering verzocht een generaal voor de functie voor te dra gen, aldus het communiqué, dat vervolgt: „Het bondskabinet heeft luitenant-gene raal dr. Speidel benoemd, die de laatste jaren tijdens onderhandelingen over de Europese Verdedigingsgemeenschap en de Duitse defensiebijdrage in bijzondere mate het vertrouwen van de bondgenoten heeft verworven". LONDEN (AFP) Volgens het Britse blad „Daily Mail" zullen straalvliegtuigen, die van de Middellandse Zee uit kernbom bardementen op Moskou zouden kunnen uitvoeren, zich in de komende dagen voegen bij de vliegdekschepen van de Ame rikaanse zesde vloot in de Middellandse Zee. Een correspondent van het blad schrijft dit na een interview met vice- admiraal Charles Randall Brown, de be velhebber der zesde vloot. De vliegtuigen, tweemotorige „Sky Warriors" kunnen bijna duizend kilometer per uur vliegen. Zij zuilen deel uitmaken van een eenheid van vijftig schepen, tweehonderd vliegtuigen en 25.000 man, die zeer bewegelijk is. Het hoofdkwartier van de Amerikaanse Atlantische vloot heeft bekend gemaakt, dat het reuzen-vliegdekschip „Forrestal" en vier torpedobootjagers naar de Middel landse Zee zijn vertrokken. Het was een belangrijk moment toen Prinses Beatrix gisteravond op de Sta tendam in een feestelijk met voorjaars bloemen versierde zaal plaats nam bij de zware bronzen scheepsbel, die voor deze gelegenheid op een essen houten odium was opgesteld. Het werd even oodstil, men voelde een lichte trilling van de turbines, want de Statendam had even tevoren de Waterweg verlaten en koerste naar het noorden. Toen nam de Prinses de prachtig bewerkte Leerdainse bokaal, gevuld met champagne, van de heer De Monchy over en terwijl zij deze over de scheepsbel leeggoot, klonk haar jonge heldere stem: „Ik doop u Staten dam en wens u een gelukkige vaart". Een driewerf hoezee bezegelde de doop van het nieuwe mailschip van de Hol land—Amerika Lijn, dat over een rustige zee voer, met aan stuurboord het zwaaiende vuurtorenlicht van Scheve- ningen. Later op de avond deelde minister Luns mede dat de Koningin de heer W. H. de Monchy, oudste hoofddirecteur van de H.A.L., de gouden De Ruytermedaille had verleend, de hoge onderscheiding die eens per jaar op de sterfdag van De Ruyter wordt toegekend aan hem, die zich voor de scheepvaart bijzondere verdiensten heeft verworven. Om even voor 5 uur Woensdagmiddag, toen alle gasten van de werf Wilton Fijen- oord en van de H.A.L. reeds aan boord wa ren ontvangen, kwam Prinses Beatrix aan boord. Zij was vergezeld van de adjudant van de Koningin, kapitein-luitenant ter zee P. J. S. de Jong, en haar secretaresse, mej. mr. M. Meurs. Aan de valreep stond kapitein Haagmans, die Prinses Beatrix verwelkomde. Toen kon de „Statendam" beginnen aan de proef tocht over een rivier die zich in een lichte nevelsluier ging verbergen. Tegen acht uur werd de zee bereikt. Een Neptune van de Marineluchtvaartdienst zette de zee voor Hoek van Holland met magnesiumfakkels in een overdadig licht. Een ander vliegtuig had filmoperateurs aan boord, die het uit varen van de „Statendam" op een film strook vastlegden voor een extra televisie reportage. Inmiddels hadden de genodigden zich in de grote eetzaal verzameld. Onder hen waren de ministers Luns, Cals, Hofstra, Staf, Suurhoff en Pos, de ambassadeurs van Canada, Duitsland, Italië, België, ADVEtiTENTlE WINTERSPORTKLEDING XX>303CCCCCCCCOCCOCCCCCOCC<XXXX<XXXX> VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Wisselende bewolking met hier en daar een bui. Matige, aan de kust nu en dan krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Van nacht temperaturen om het vriespunt. Morgen iets kouder dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. eaxcccoccwo-. ..-^xxxjixjoooa DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S Noorwegen, Frankrijk, Chili, Brazilië en j Zweden, allen vergezeld van hun echtge note, de gezant van Uruguay, de zaakgelas tigde van Mexico en een vertegenwoor diger van de ambassade van de Verenigde Staten. Voorts waren aanwezig de directies en commissarissen van werf en rederij, direc- tieleden van vele Rotterdamse rederijen en autoriteiten van marine, scheepvaart- j inspectie en de burgemeester van Rotter dam en mevrouw Van Walsum. Doop De doopplechtigheid kon niet op de tra ditionele wijze geschieden, omdat het schip niet op een helling, maar in een dok is gebouwd. De gebruikelijke champagnefles die op de boeg uit elkaar spat, kon men in de gegeven omstandigheden niet hand haven. Vóór het galadiner begon, vei'richtte Prinses Beati'ix de doopplechtigheid. Met een zilveren bijltje kapte zij daarna een koord door dat de klepel van de bel los maakte en deze geluid deed geven. De „Statendam" had haar naam gekregen. Namens de werf bood de heer C. J. A. van Daalen de Prinses een broche aan. De heer De Monchy offreerde de Pi'inses de bokaal, waarmede zij 't schip had gedoopt. Aan het slot van het diner werd het schip door de werfdirectie overgedragen aan de rederij. Toesproken De heer Van Daalen bood het schip de rederij aan. Hij gewaagde van de moeilijk heden die aan de opdracht waren verbon den, waaraan de spanningen op de arbeids markt niet vreemd waren. Tussentijdse wijzigingen, zoals het verhogen van de passagiersaccommodatie van 800 tot 955 maakten het noodzakelijk vele werkzaam heden door onderaannemers te doen uit voeren. De werf, zei de heer Van Daalen, werd onder zware dx-uk gezet, maar ieder een heeft zijn plicht gedaan en zelfs meer dan dat. Alle tegenwerkende factoren heb ben niet kunnen verhinderen dat de „Sta tendam" in de overeengekomen tijd kon worden opgeleverd. De heer Van Daalen eindigde met de wens dat God's Voorzie nigheid de „Statendam" gelukkig zou mo gen doen varen. Hij overhandigde tenslotte de heer De Monchy de certificaten van het schip. Deze verklaarde het schip gaarne te aan vaarden. Hij dankte allen die er hun werk kracht en hun toewijding aan hadden ge geven. Tot slot stelde de heer De Monchy een dronk in op allen die het hunne heb ben bijgedragen tot de bouw. Hij bracht in het bijzonder Pi'inses Beatrix dank voor het verrichten van de doopplechtigheid. Een geestig woord sprak minister Luns namens de Nedex-landse regering. Hij zei, doelend op zijn militaire loopbaan, dat de vi'oegere matroos-seiner Luns nu zijn schroom heeft overwonnen om in dit uit gelezen gezelschap van scheepsbouwers en reders te spreken. Hij dacht dat zijn col lega van Financiën de deviezen, die zulk een schip verdient, wel op prijs zou stellen en hij memoreerde het feit dat het initia tief van de H.A.L. tot invoering van de toeristenklasse reeds door buitenlandse rederijen werd overgenomen. Hij zag in de „Statendam" een trotse ambassadeui', die de goede naam van Nederland verder over de wereld zou brengen. Feest Tijdens het diner had de „Statendam" in noordelijke koers haar weg langs de Ne derlandse kust gekozen, ongeveer twintig mijl uit de wal. De matige zuidelijke wind veroorzaakte slechts een geringe deining. Woensdagmiddag om ongeveer drie uur heeft een straaljager van het type Meteor een buiklanding moeten maken bij baan 14 op Schiphol. Het toestel was in revisie ge weest bij Fokker en werd getest door een piloot van deze maatschappij. Het is niet uitgesloten dat een storing in het landingsmechanisme de oorzaak is ge weest van de buiklanding. Men heeft ech ter nog geen duidelijk beeld van het onge val, dat geringe schade schijnt te hebben teweeggebracht. In de grote lounge hield een cabaretvoor stelling waaraan Tom Kelling, Georgette Hagedoorn, Fred Kaps, Gerard van Kre velen en Rexis en Maxim Raft medewerk ten, allen aangenaam bezig. Ook Prinses Beatrix woonde deze vooi'stelling bij. Na 12 uur werd er dansmuziek gespeeld en het feest was pas geëindigd toen de „Staten dam" reeds weer koers naar de Waterweg zette. Op de brutf Het laatste uur van de thuisvaai't op de Waterweg heeft Prinses Beatrix op de brug doorgebracht. Zij heeft nog korte tijd on der het wakend oog van kapitein Haag mans het roer in handen gehad. Een kwar tier voor de aankomst in Rotterdam sprak zij van de hut van de gezagvoerder uit radio-telefonisch met de Koningin in Arosa.. Bij het afscheid wei-d haar een etui aangeboden, waarin zich vier gouden siei-aden bevonden in de voi-m van het schip, bestemd voor haar en haar zusters. Een driewerf hoezee weerklonk toen Prinses Beatrix over de loopbrug naar de ontvangsthal ging, waar zij van de directie van rederij en werf afscheid nam. Per auto begaf zij zich naar Soestdijk. JERUZALEM (U.P.-Reuter-AFP) De Isi-aelische milit.aii'e gouverneur van Gaza heeft de bevolking van Gaza meegedeeld, dat het Israëlische bestuur van de strook zal voortduren. Volgens een woordvoerder van de Israëlische regering heeft de gou verneur dit gezegd tot een raadgevende commissie uit de bevolking, die naar hij zei ook als vertegenwoordigend lichaam zal optreden om de normale handel in het gebied van Gaza te hex-stellen De Israëli sche UNO-vei'tegenwoordiger Abba Eban, heeft Israels voorstellen voor het toekom stige bestuur over de strook van Gaza in gediend bij secretaris-generaal I-Iammar- skjoeld. Volgens welingelichte zegslieden is Israel bereid het gebied rond de Golf van Akaba te ontruimen, indien de UNO- troepenmacht dit gebied overneemt. Israel geeft echter de voorkeur aan een inter nationaal beheer van de landstrook van Gaza. aldus deze zegslieden. Gisteren verklaarde pi'emier David Ben Goerion in Jeruzalem ronduit dat Israel Gaza en het gebied rond de Golf van Akaba niet zal ontruimen zolang de vrijheid van scheepvaart in de Golf en door het Suez- kanaal voor Israel nog niet is verzekerd. V oorwaarden Ben Goerion zei, dat Israel slechts op de volgende vooi-waai'den zijn strijdkrachten van de kust van de Golf wil terugtrekken: de vier landen die aan de Golf liggen, slui ten een verdrag, waarbij de vrijheid van scheepvaart in de Golf wordt gewaarborgd: de UNO-politiemacht wordt gelegerd aan de toegang tot de Golf totdat er een defi nitieve regeling zal zijn getroffen tussen Israel en Egypte en er worden bijzondere regelingen getroffen voor de scheepvaart in de Golf die voor Israel aanvaardbaar zijn. Ben Goerion zei, dat zijn land de UNO heeft verzocht om demilitarisering van de sti'ook van Gaza. Israel is bereid zijn strijd krachten uit deze strook terug te trekken, als er eenheden van het politieleger het land tegen hernieuwde aanvallen van over- valcommando's beschermen. Hij zei echter, dat Israel het bestuur over het gebied zou 99 De wei-kgeversverbonden in Nederland hebben naar aanleiding van het gistei'en gepubliceerde antwoord van de Stichting van de Arbeid aan de minister-president inzake de stijging van de kosten van levensonderhoud als het advies van de S.E.R. inzake de bestedingsbeperking zou worden opgevolgd, een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de toenemende werkgelegenheid voor onze groeiende be volking opgevangen moet worden door uitbreiding van het Nederlandse produktie- apparaat en voorts dat de verbetering van de betalingsbalanspositie in zeer belang rijke mate gevonden zal moeten woi'den door verdieping van de investeringen. Het is daarom duidelijk, dat nog verdergaande maatregelen ten laste van het bedrijfsleven niet anders dan funest genoemd kunnen worden en derhalve niet aanvaardbaar zijn. Wanneer desondanks dusdanige maatregelen aan het reeds in overweging zijnde complex zouden worden toegevoegd, dan zou het geheel van maatregelen waarvoor het bedrijfsleven zich in 1957 ziet gesteld, opnieuw in overweging moeten worden genomen. De verklaring is uitgegaan van Het Vei-- bond van Nedei-landsche Werkgevers, het Centi'aal Sociaal Werkgevers-Vex-bond, het Katholiek Verbond van Werkgevei'svak- verenigingen en het Verbond van Protes tants-Christelijke Werkgevers in Neder land. Deze werkgeversorganisaties hebben eveneens een brief gericht tot de minister- pi'esident. de ministers van Economische Zaken, van Sociale Zaken en Volksgezond heid, van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening en van Financiën, waarin zij met verwondering en teleui'stelling consta teren, dat in het geheel niet blijkt van zelfs maar een poging, de benodigde middelen geheel of ten dele door bezuiniging in de overheidssectoren te vinden, hetgeen toch mogelijk moet zijn. De verbonden zeggen verder dat bij het ovei-wegen van verdere belastingverhogin gen ten laste van het bedrijfsleven niet uit het oog kan worden verloren, dat in een zeer kort tijdsbestek het bedrijfsleven de gevolgen moet dragen van een drietal maatregelen, te weten: de beperking van de investei'ingsaftrek, waarover echter nog geen precieze gegevens bekend zijn; voorts het niet of niet zonder meer mogen door berekenen van loonsverhogingen en andere kostenstijgingen in de binnenlandse prijzen en tenslotte de verzwaring van directe be lastingen volgens 't advies van de Sociaal- Economische Raad, voor het geval de re gering onverhoopt niet in staat mocht blij ken tot een verdergaande beperking van haar investeringsuitgaven te komen. Deze verzwaring is blijkens de brief van de ministei'-president aan de Stichting van de Arbeid „in ernstige overweging genomen". W erknemersstandpunt De vertegenwoordigers der werknemers in de Stichting van de Arbeid hebben een brief aan de minister-president gezonden, waarin zij verklaren, als maximaal aan vaardbaar indexcijfer in 1957 voor de kos ten van levensonderhoud te beschouwen een cüfer van 112 voor het begin van hel jaar en 114,5 voor het eind van het jaar Zou het indexcijfer deze grens overschrij den, dan behoudt de vakvereniging zich het recht voor een loonsverhoging aan dp orde te stellen. Bij het aannemen van deze indexcijfers (1951 is 100) zijn de werknemersvertegen woordigers bereid het cijfer 107,5 als uit gangspunt van de kosten voor levensonder houd in 1957 te aanvaarden. Voorts wordt dan rekening gehouden met een stijging van het consumptiepeil van 3,8 percent, die een effect op de kosten van levenson derhoud in 1957 van gemiddeld vier per cent in het begin van het jaar en 6 per cent tegen het eind van het jaar zou heb ben. Gezien echter de achterstand in de beloning van de landarbeiders, die naar de mening van de werknemersvertegenwoor digers teniet moet worden gedaan of ver minderd, moet op nog een geringe stijging van de kosten van levensonderhoud wor den gerekend door het prijsverhogend ef fect van deze loonsverhoging. Men komt dan aan de maximaal aanvaardbare cijfers van 112 en 114,5. moeten behouden De premier voerde aan, dat de strook van Gaza nooit Egyptisch gi'ondgebied is geweest. Het gebied is in 1948 door de Egyptenaren bezet in strijd met het volkenrecht en diende als spring plank voor agressie tegen Israel. Waarschuwingen „Het herstel van de Egyptische invloed zal waarschijnlijk alle consti'uctieve voor uitzichten teniet doen De strook zou wor den overgeleverd aan wetteloosheid tot zijn eigen ongeluk en dat van de aangrenzende gebieden", aldus Ben Goerion. De Israëli sche premier zei dat „geen enkele UNO- strijdmacht in staat zal zijn het organiseren van commando's of hun invallen op Israë lisch gebied tegen te gaan". De premier stelde voor dal onder een Israëlisch be stuur van Gaza gewone politie voor de interne veiligheid zal zorgen en dat men zal voortgaan de gedachte van zelfbestuur onder de bevolking te ontwikkelen De Knesseth (het parlement) steunde de regeringsverklaring met 54 stemmen tegen 17. In Arabische politieke kringen in Cairo acht men de Israëlische voorwaarden voor Egypte .onaanvaardbaar". Men verwees naar de verklaring van president Nasser dat „nieuwe moeilijkheden" zullen ont staan als de Israëliërs zich niet geheel uit Egypte terug trekken Men verwacht even wel niet. dal Egypte een einde zal maken aan de vrijmaking van het Suezkanaal. en zijn standpunt ten aanzien van de UNO- troepen zal wijzigen alvorens de UNO- Assemblée besluiten genomen zal hebben naar aanleiding van het verslag dat Ham- marskjoeld morgen over de toestand zal uitbrengen. DJAKARTA (ANP) De Indonesische monetaire raad heeft dinsdag bekend ge maakt. dat de rupiab-rekeningen van bui tenlandse bedrijven, die in Indonesië werkzaam zijn, thans zijn gedeblokkeerd. Tot dusver was het aan buitenlandse be drijven toegestaan om zestig percent van hun winsten naar het moederland over te maken: de overige veertig percent werden geblokkeerd. Voortaan zal het aan buitenlandse be drijven zijn toegestaan om dit deel van hun winsten te investeren in Indonesische ondernemingen. Zij mogen daar echter geen aandeelhouders in worden. Het totale bedrag aan geblokkeerde re keningen werd niet bekend gemaakt, maar naar verluidt zal door de beslissing van de monetaire raad een bedrag van enige hon derden miljoenen rupiahs voor nationale investeringen beschikbaar komen. Een militaire jeep. bestuurd door de 20- jai'ige ongehuwde dienstplichtige militair A. D. van der Meulen uit Barendrecht is op een zandweg bij Oostelbeers door nog onbekende oorzaak gekanteld. De bestuur der, die was ingedeeld bij de 43ste zware mortiercompagnie te Oirschot, is kort na het ongeval aan zijn verwondingen over leden. Een mede-inzittende bleef onge deerd. De 37-jarige landbouwer J. W. Hommes is te Kropswolde (Groningen) om het le ven gekomen, toen hij met zijn tractor te water was geraakt en hij zich niet van on der het voertuig kon bevrijden. De heer Hommes was gehuwd en vader van één kind. De 14-jarige wielrijdster Martha Kool is tengevolge van een aanrijding door een personenauto op de Prins Hendrikkade in Amsterdam om het leven gekomen. Het meisje reed met haar vriendinnetje W. van Duinen achter op de bagagedrager op de linkerhelft van de weg. De bestuurder van een haar achterop komende auto moest, om een aanrijding te voorkomen, naar rechts uitwijken, waardoor hij tegen een geparkeerde auto reed. De rijdende wagen draaide om zijn as en reed vervol gens tegen de wielrijdster op Beide meis jes werden ongeveer 20 meter weggeslin gerd Martha Kool liep hierbij een schedel- basisfractuur op en haar vriendinnetje een gebroken been. De meisjes werden naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. Daar is Martha aan haar verwondingen bezwe ken. Het andere meisje kon naar huis wor den overgebracht De geparkeerde auto kantelde tengevolge van de botsing. Tengevolge van verkeersonge lukken in ons land zijn in 1957 reeds om het leven gekomen 73 personen, waarvan 12 kinderen. Peter Sirius: Waar de klok van de laster luidt, is spoedig een gelovige gemeente bijeen. Verleden jaar hebben meer dan een mil joen buitenlandse toeristen Nederland be zocht en zij hebben ons ongeveer 230 mil joen gulden in het laadj« gebracht. Wij moeten niet denken, dat de toeristen- stroom daarmee een maximum heeft be reikt want, zo vertelt een pas verschenen brochure van de Organisatie voor Euro pese Economische Samenwei-king ons, het internationaal toerisme neemt nog gere geld met ongeveer 15 percent per jaar toe. Voor ons Nederlanders, welk beroep we ook uitoefenen, is deze brochure een zeer leerzaam document. Want op de een of an dere manier, direct of indirect, hangen onze inkomsten voor een niet onaanzienlijk deel af van de weg, die de toeristenstroom door Europa neemt. Tot dusver hebben we in dit opzicht niet slecht geboerd. De cijfers over Nederland, die in de statistieken van de brochure voorkomen, mogen er "jn. Maar behalve die statistieken staan er in het boekje ook een aantal commentaren en critische op merkingen, die het or3 wel heel duidelijk maken dat we geen reden hebben om ons op de borst te slaan en dat we er bijzonder verkeerd aan zouden doen, te denken dat Nederland op toeristisch gebied een voor beeld voor anderen kan zijn. Het tegendeel is waar. Dat blijkt wel uit het feit, dat de O.E.E.S. over de uitbrei ding en modernisering van de hotel-indus trie in Nederland niets goeds te zeggen heeft. We lezen dat er bijvoorbeeld in Griekenland in 1955 niet minder dan 23 nieuwe hotels met bij elkaar 1016 bedden zijn geopend en nog 66 plannen voor nieuwbouw of modernisering zijn goedge keurd. dat in België in de laatste acht maanden van dat jaar 200 aanvi'agen voor uitbreiding, modernisering of nieuwbouw van hotels zijn ingediend en dat er datzelf de jaar in Ierland (we houden ons bij de kleine landen) 90 hotels vergroot of gemo- dex-niseerd zijn en er van de 300 nieuwe kamei-s 50 een privé bad hebben. Maar omtrent Nederland vinden we alleen de trieste opmerking: „Heel weinig moderni sering of uitbreiding ten gevolge van de benodigde investeringsbedragen". Dat Nederland op het gebied van de hotel - modernisei'ing een bedroevende achter stand vertoont, hebben we niet uit dit rap port van de O.E.E.S. behoeven te leren; iedere reiziger met enige buitenlandse er varing heeft dit wel met eigen ogen kun nen vaststellen. Maar in het rapport kun nen we wél enige resultaten vinden, die vermoedelijk in niet al te ver verwijderd verband met die situatie staan: het gemid delde aantal overnachtingen van buiten landers is in ons land lager dan in de an dere landen en het percentage Amerikanen onder die buitenlanders is, in vergelijking met die andere landen, uitgesproken aan de lage kant. Het geringe gemiddelde der overnachtingen (ruim twee) is niet alleen het gevolg van de kleinheid van ons land; in de andere kleine landen België, De nemarken, bijvoorbeeld blijven de bui tenlanders langer. En dat er bij ons naar verhouding minder Amerikanen komen dan elders, en dat zij ook korter blijven dan in andere kleine landen, zou wel eens iets te maken kunnen hebben met het on voldoende comfort, dat hun hier wordt ge boden. Ook elders in Europa is het lang niet overal rozengeur en maneschijn, zoals uit de bro chure duidelijk blijkt. Maar dat is geen excuus voor onze eigen achterstand. Wij dienen voor onszelf de waarschuwing van de O.E.E.S. ter harte te nemen, dat „inves teringen in vakantie-oorden, toeristen diensten en hotels in de Europese landen nog zeer onvoldoende zijn" en dat „drin gende actie nodig is als Europa wil profi teren van de nieuwe mogelijkheden die voor ons liggen en als het toerisme in Europa de belangrijke rol wil vervullen, die het in de Europese economie toegewe zen heeft gekregen". Hoe groot die rol kan worden, blijkt wel uit de mededeling dat. als investeringen en propaganda met ener gie worden ondernomen, het toerisme uit Noord- en Zuid-Amerika alléén omstreeks 1960 of kort daarna Europa een jaarlijks inkomen van omstreeks twee miljard dol lar zal kunnen verschaffen. „Europa kan zich niet veroorloven, in de toekomst jaarlijks uit andere wereld delen twee a drie miljoen personen, onder wie vele van de invloedrijkste in hun eigen landen, te ontvangen als zij slecht behan deld, primitief gehuisvest en onvoldoende verzorgd zouden worden", aldus de O.E E. S., die er op wijst, dat dit een ernstig ge vaar zou vormen voor een industrie, die in de toekomst het belangrijkste middel van het Europese vasteland voor het ver dienen van niet-Europese deviezen zal djn. Het is een nationaal belang voor ons land, met deze feiten ernstig rekening te houden. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1