Winkeliersvereniging „Gen. Cronjé" viert haar zilveren jubileum M. van Aken beheert kwart eeuw de penningen '^Brieven aan de redactie Wethouder Angenent reikte prijzen uit voor best-verzorgde voortuinen 13 Velsens 60.000ste geboren I.V.V.V. is niet gekant tegen morele herbewapening UIT STAD EN STREEK Propaganda-bijeenkomst Bijbelgenootschap Protest tegen voorgenomen ontslag operasolisten Soldaat deserteerde om zijn meisje dood te schieten Alfred Mozer voor de P.v.d.A. Oud-Schoten G. R. Kruissink directeur het Zuiderzeemuseum Televisiejournaal moest later worden uitgezonden Gemeentelijk bureau voor beroepskeuze breidt uit Departementale medewer king aan kerkelijk rapport? De mening van B. en W. Heemstedenaar veroor deeld wegens verduistering VRIJDAG 25 JANUARI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Hogere vervoerstarieven. Met ingang van 1 februari gaan in Arnhem de verhoog de tarieven van het gemeentelijk vervoer bedrijf in. De rijksinspecteur voor het ver keer heeft er namelijk thans ook zijn goed keuring aan gegeven. De verhoging waartoe de raad in november van het vorig jaar be sloot, werd noodzakelijk geacht om de hogere kosten op te vangen. De ministeriële goedkeuring was al verkregen. In de komende dagen is er feest voor de leden van de Winkeliersvereniging „Generaal Cronjé" in Haarlem-Noord. Het zilveren jubileum der vereniging wordt gevierd met een receptie op dins dagmiddag in „Bolwerk" en met een fees telijke bijeenkomst voor leden in de twee de helft van februari. Het publiek wordt binnenkort in de viering betrokken, als in het voorjaar een actie gehouden wordt. De winkeliers van de actieve straatvereniging zijn soed voor de dag gekomen. Morgen is al te zien dat er feest op komst is. want bij het begin en het einde van de Cronjc- straat worden erepoorten geplaatst; op de hoeken van zijstraten komen vlaggen masten. De datum van oprichting der Generaal Cronjéstraatvereniging (de vroegere naam der vereniging) is 27 januari 1932. Toen kwam een aantal bewoners uit de Gene raal Cronjéstraat in gebouw „Flora" aan het Pretoriaplein bijeen om de plannen te horen van een comité van voorbereiding, dat zich onder leiding van de heer J. de Vries had gevormd. In het vroegere Scho ten bestond de winkeliersvereniging „Een dracht Maakt Macht", die leden had over de gehele gemeente. De activiteiten verminderden omstreeks 1930 en de bewoners van de Generaal Cronjéstraat, in welke straat een groot aantal winkels gevestigd was. stelden prijs op een nieuwe vereniging. Een commissie van voorbereiding kwam in actie en het resultaat er van was, dat tweeentwintig bewoners op 27 januari 1932 besloten een nieuwe vereniging op te richten. Tot voorzitter werd gekozen de heer J. H. Korstjens en verder kregen in het be stuur zitting de heren J. de Vries, B. Prijs, W. D. Sanders, J. G. T. Bosman, H. Schin- deler en J. Leenheer. Kort na de oprichting werd de heer M. M. van Ake in het bestuur opgenomen en deze gaf bijna vijfentwintig «ar zijn krachten aan de straatvereniging. Hij had reeds een functie vervuld bij „Eendracht Maakt Macht". Tot op de huidige dag be hoort de heer Van Ake als penningmees ter tot het bestuur. Met ere dient de arbeid van de heer B. Prijs genoemd te worden. Van de oprich ting tot zijn dood is hij lid van het bestuur geweest. Aan vele acties nam hij deel en in het bijzonder dient zijn werk tijdens de De heren A. J. L. van den Borg, voor zitter, J. A. van den Berg, secretaris en M. M. van Ake, penningmeester, vormen het dagelijks bestuur van de Winkeliersvereniging Generaal Cronjé Sint Nicolaas-acties gememoreerd te worden. De eerste actie van de Generaal Cronjé straatvereniging was het houden van een pinksterreclame in 1932. Het succes was groot en er kwamen nog veel meer acties in de loop der jaren. Van de laatste jaren zijn bekend de feestelijkheden, die om streeks Sint Nicolaas worden gehouden, de braderies in de zomer en de verlichting van de straat omstreeks kerstmis. Aan de feestverlichting wordt steeds grote aan dacht besteed. Groei aantal leden Spoedig na de oprichting in 1932 bedroeg het aantal leden vijftig en tijdens de pinksterreclame was het gestegen tot achtennegentig. De meeste winkeliers uit de straat waren lid en daar het aantal winkels zich steeds uitbreidde steeg het aantal leden, echter niet in die mate als in de eerste jaren. De heer Korstjens heeft de vereniging een groot aantal jaren, behoudens een korte periode omstreeks 1935, toen de heer Drupsteen als voorzitter optrad, geleid. Hij heeft veel voor de vereniging gedaan, evenals zijn opvolgers. In 1948 volgde de heer C. J. van Kuijeren de heer Korstjens op en van 1951 af vervulde de heer A. J. L. van den Borg het voorzitterschap. In de oorlog was het niet mogelijk ac ties te voeren, maar in die periode zijn wel besprekingen gehouden, die er toe ge leid hebben, dat de vereniging na de be vrijding een bloeiende straatvereniging is geworden. In september 1945 kwamen de leden bijeen en besloten werd de bewo ners uit het Julianapark in de gelegenheid te stellen als lid tot de vereniging toe te treden. Er hadden zich daar vele winke liers gevestigd en het aantal is daarna nog uitgebreid. De naam werd veranderd in Winkeliersvereniging „Generaal Cron jé". De heer J. A. van den Berg uit het Julianapark werd tot secretaris benoemd en tot heden neemt hij het secretariaat waar. In het bestuur hebben nog zitting de heren D. Bakker, vice-voorzitter, P. van der Geest, tweede secretaris, C. Hoeben, tweede penningmeester en H. van Gastel, commissaris. Er bestaat in het bestuur een goede samenwerking en er heerst een uitsteken de geest. Deze factoren zijn van groot be lang geweest bij de voorbereiding van de acties. Er wordt hard gewerkt aan de be langen van de honderdzestig leden en aan het houden van attracties voor het pu bliek, dat de acties altijd ten zeerste heeft gewaardeerd. c<yyx>yyyyyyyyy^c0yyyyyyyx>occcrx>yyyyyyyzxxxcccrxxxxc< 8 Om tien uur vanmorgen verscheen voor de balie van de afdeling Bevolking in het Velsense raadhuis een jonge vader, die weliswaar glimmend van trots, maar toch nietsvermoedend ten aanzien van mogelijke bijzonderheden rond zijn pasgeboren dochtertje Hen- drina Adriana, het wichtje kwam aan geven. De ambtenaar S. Hoekstra ver telde hem evenwel met nauw-bedwon gen pretoogjes, dat hij, de heer Pieter Adriaan TJiterwijk Winkel en zijn vrouw, Wilhelmina Johanna Jongejan zich de ouders mochten noemen van de 60.000ste Velsenaar. ioCPÖOOCCOOOCJOOOOODOOOO^OOOOaXXXWMCKXXWOOOCCOOOOOOOCOa Een functionaris van het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen (IVVV), Charles Millard, heeft tegenge sproken dat het IVVV tegen morele her bewapening gekant is. Millard, die het IVVV vertegenwoordigde op de eerste vak bondsconferentie voor geheel Afrika, die onder auspiciën van het IVVV in Accra is gehouden, zei dit op een persconferentie te Lagos, de hoofdstad van Nigerië. Hij voeg de er aan toe, dat het niet de politiek van het IVVV is dat vakbondsleden hun offi ciële hoedanigheid gebruiken om andere groepen of organisaties aan te vallen of te ondersteunen. Zo zag de Generaal Cronjéstraat er een halve eeuw geleden uit. Nadat de gronden van „Het Klooster" in de voor malige gemeente Schoten bestemd waren voor de bouw van woningen, ontstond het Schoterkwarlier. Aan de strateyi werden namen gegeven die herinneren aan de toen nog in het middelpunt der belangstelling staande oorlog in Zuid-Afrika. In de loop der jaren werden de woningen veranderd in winkels en de Generaal Cronjéstraat werd door de ligging de aangewezen winkelstraat. De Generaal Cronjéstraat is de belangrijkste winkelstraat voor Haarlem-Noord geworden. In het aan sluitende Julianapark werden de wo ningen verbouwd lot winkels en er bestaan daar nog maar enkele huizen. Nieuws in het kort Met declamatie door Willem Berk/temer Het Nederlands Bijbel Genootschap uit Amsterdam had voor donderdagavond in het gebouw van de Nederlandse Protestanten Bond aan de Postlaan in Heemstede 'n pro paganda-bijeenkomst georganiseerd, waar voor grote belangstelling bleek te bestaan. De avond werd geopend met het gezamenlijk zingen van .Een vaste burcht....", waarna de heer J. de Vries, hulppredikant yan de stichting „Meer en Bosch" een gebed uitsprak en een gedeelte uit Jesaja 40 las Vervolgens vestigde dezelfde spreker de aandacht op de grote betekenis van de bijbel voor het gees telijk leven van de mens. door erop te wijzen dat zelfs de klassieken Homerus en Tacitus in het aangezicht van de dood niet veel ver troosting meer te bieden hebben. Want de mens moge machtig zijn in de opbouw en de vernietiging, tenslotte is hij slechts gebonden aan de relatieven. Vandaar dat men dient te bedenken dat het woord van Jezus Christus blijft tot in alle eeuwigheid. Hierna sprak de heer H. Brugman als pro pagandist van het N.B.G. Hij wees er in de eerste plaast op.dat het niet voldoende is de bijbel te vertalen en te laten drukken, omdat deze tenslotte aak gelezen moet worden. Daarom heeft het N.B.G. zich in dienst van kerk. zending en evangelisatie met de ver spreiding belast en dat er op deze arbeid zegen rust bewees spreker door te wijzen op een verkoopcijfer van f 90.000, hetwelk ver leden jaar bij de colportage mocht worden bereikt. Doch het N.B.G. belast zich niet alleen met de verkoop, maar zorgt er ook voor dat de bijbel gratis wordt verspreid onder de mili tairen, gevangenen en hotelreizigers. In dit verband herinnerde de heer Brugman nog even aan de grote waterramp in 1953, waar bij door het N.B.G. onder de getroffenen eveneens tachtigduizend nieuwe bijbels gra tis werden uitgereikt. En het was vooral uit deze overwegingen, dat spreker een beroep deed op de aanwezigen, het werk van het N.B.G. met gebed en gaven te blijven steunen Vervolgens declameerde de voordracht kunstenaar Willem Berkhemer uit Arnhem enige fragmenten uit de bijbel. Zijn voor dracht was sober en werd met de grootste aandacht aangehoord. Tijdens de pauze was er nog gelegenheid enige stands met bijbels te bezichtigen. Dr. P. J. Richel heeft deze bijeenkomst op de gebruikelijke wijze besloten. Naar aanleiding van het voorgenomen ontslag van twaalf solisten bij de Neder landse Opera, waarvoor de directeur van deze instelling toestemming heeft gevraagd aan het Gewestelijke Arbeidsbureau in Amsterdam, heeft de directie van de Ne derlandse Federatie van Beroepsvereni gingen van Kunstenaars een brief gezon den aan de directie van de Nederlandse Opera, waarin zij protesteert tegen de ge nomen maatregel. De directie van de fede- fatic „wenst zich niet te verdiepen in de vele aspecten, die deze ontslagmaatregel voor de Nederlandse Opera en voor de be trokken solisten heeft. Evenmin wenst de federatie thans te discussiëren over de motieven, die aan deze ontslagen ten grondslag liggen. Omdat echter niet alleen de belangen der betrokken solisten, die, naar het oordeel van de federatie in haar schrijven, zonder enige voorziening wor den ontslagen, maar ook de belangen van de Nederlandse Opera in het geding zijn", zal de federatie „niets nalaten om te be vorderen, dat de door de directie van de Nederlandse Opera genomen maatregel geen doorgang vindt". Tot een militaire detentie van vijf weken heeft de krijgsraad te Arnhem de dienst plichtige soldaat H. H. veroordeeld. Deze uitspraak was conform de eis van de audi teur. H. die al een maand in voorarrest heeft gezeten, verliet op 9 november vorig jaar zijn onderdeel te Steenwijk en nam zijn dienstpistool mee. Naar hij ook voor de krijgsraad bevestigde had hij daar mee zijn meisje in Meppel die de omgang had verbroken willen doodschieten. Aan dit besluit gaf hij echter geen ge volg. Hij wilde toen de wijk nemen naar het buitenland. Hij is echter door de Ko ninklijke Marechaussee te Nieuweschans aangehouden. Bij zijn eis zei de auditeur rekening te willen houden met de omstan digheden waaronder het feit gepleegd werd en met de huiselijke omstandigheden van beklaagde. Op dit laatste werd ook in gegaan van de zijde van verdachtes raads man, die voor de krijgsraad bepleitte H. zijn misstap te vergeven. De internationale secretaris van de Par tij van de Arbeid, de heer Alfred Mozer die ten tijde van de Hongaarse opstand in Wenen vertoefde, heeft woensdagavond in het clubgebouw van de speeltuinvereniging „Het Vondelkwartier" in Oud-Schoten voor de afdeling Haarlem VII van de P.v.d.A. een inleiding gehouden over „De Hongaarse vrijheidsstrijd en de Europese solidariteit". Als hot meest kenmerkende van de Hongaarse vrijheidsstrijd beschouwde de heer Mozer de spontane en volledige op stand tegen het heersende regiem. De ver halen als zou het verzet van het Hongaarse volk op de een of andere wijze van bui tenaf gestimuleerd en gedirigeerd zijn moeten dan ook als volkomen onjuist wor den gekwalificeerd. Het is vooral de op stand van de arbeidersjeugd en de stu denten geweest. Opmerkelijk was ook het volledig ontbreken van een politieke doel stelling. In gesprekken met jonge Hon gaarse revolutionairen was de spreker in 'egendeel gebleken dat men voor het woord „democratie" terugschrok omdat dit teveel overeenkomst vertoonde met het woord ..volksdemocratie". „Wij willen slechts vrij heid van meningsuiting en vrijheid van organisatie", was in de meestegevallen het antwoord dat de heer Mozer kreeg op zijn vraag wat men met de revolutie dacht te bereiken. Uitvoerig ging de heer Mozer in op de ontwikkeling van de Russische binnen landse en buitenlandse politiek na de dood van Stalin. Hij noemde de thans door de Russiche machthebbers gevoerde politiek van vreedzame co-existentie een gevaar lijke illusie. De thans door de Russen ge volgde „politiek van de glimlach" werd door Stalin-zelf uitgedacht en heeft ten doel de samengebundelde krachten van het Westen te doen verslappen en de on derlinge tegenstellingen in West-Europa te vergroten. Ondanks tien jaren Amerikaanse onder steuning laat de zo gewenste Europese een heid on zich wachten. Zolang deze eenheid geen feit is geworden, zolang zal buiten Europa worden bepaald in welke bijwagen van een grote mogendheid de Europese naties mogen meerijden, aldus spreker. Indien de grote Europese gemeenschap niet tot stand komt zullen wij over dertig jaar tot de industrieel achtergebleven ge bieden behoren en zal onze economie tot het peil van de dertiger jaren gezakt zijn. Niet geweld maar economische samenwer king door middel van een gemeenschappe lijke markt en de gezamelftke toepassing van de kernenergie voor vreedzame doel einden verzekert onze welvaart voor de toekomst, aldus besloot de spreker zijn toe spraak, welke door een geanimeerde dis cussie werd gevolgd. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 februari benoemd tot directeur van het rijksmuseum het Zuiderzeemuseum in Enkhuizen de heer G. R. Kruissink, eco nomisch drs., wonende in Leidschendam. De heer Kruissink is 13 augustus 1908 in Enschedé geboren en studeerde aan de Economische Hogeschool in Rotterdam, waar hij doctoraal examen in de staatkun- kundig-economische studierichting deed. Na verscheidene betrekkingen te hebben gehad, werd hij 1 november 1946 benoemd tot directeur van het Haagse Instituut voor Volksontwikkeling, welke functie hij be kleedde tot 1 juli 1956. De heer Kruissink is onder meer lid van de werkgroep van het Haags Cultureel Centrum en lid van het bestuur van het Nederlands Ballet. Hij heeft verscheidene artikelen op litterair en ander gebied gepubliceerd. Waterleidingbuis sprong Het springen van een waterleidingbuis onder het wegdek van de Catharina van Renesse-laan te Hilversum is er de oor zaak van geweest dat het televisie-jour naal vrijdagavond op een veel later tijdstip dan normaal werd uitgezonden. In het la boratorium van „telefilm" aan die laan. waar de joui-naalfilms worden ontwik keld, kwam het werk door het ontbreken van water, geruime tijd stil te liggen. Verkort weergegeven) Woningen aan Hongaren. Wij hebben alles gedaan, wat in ons vermogen was een verdrukt volk te helpen. Wij zijn zelfs zo ver gegaan, dat we huizen beschikbaar stelden en die netjes hebben ingericht. Het was prachtig, wat op het gebied van de hulpverlening is gepresteerd. Maar hoe jammer voor die twee mensen, die 's nachts in een portiek hebben geslapen, dat ze geen Hongaren zijn. Ik vind, dat er iets scheef zit. Mensen in nood moeten wor den geholpen, ook onze eigen mensen. G. DE G. Woningen aan Hongaren II. De Ne derlandse gemeenschap heeft de Hongaren vrijwillig opgenomen en dus is het de plicht, hen als gasten te beschouwen. En gasten pleegt men nu eenmaal niet het slechtste aan te bieden, ook al kan het er niet af. Men doet er goed aan niet over de aan Hongaren verstrekte woonruimte te debatteren, daar dit voor de duizenden noodgevallen in Nederland en de tiendui zenden vluchtelingen in Oostenrijk geen oplossing biedt. Deze ligt naar mijn mening hierin, de tienduizenden vluchtelingen m Amerika en Canada een nieuw vaderland te doen vinden, hetgeen hier twijfelachtig is. De goede voorlichting, die-deze landen zo kwistig hebben verstrekt, moeten ze dan ook waar maken met het stellen van de daad. DE GR Gegadigden gevraagd voor functie tweede psycholoog Nadat de Haarlemse raad op 28 novem ber had besloten tot uitbreiding van het gemeentelijk jeugdpsychologisch bureau en B. en W. op 29 november de derde jeugdpsycholoog aan dit bureau nebben benoemd, heeft het college eveneens be sloten tot uitbreiding van het gemeentelijk bureau voor school- en beroepskeuze over te gaan. Men heeft reeds eerder een advertentie geplaatst, waarin sollicitanten werden op geroepen voor het vervullen van de func tie van tweede psycholoog aan dit bureau, maar heeft toen uit de aanmeldingen geen keuze kunnen maken. Onlangs is een her haling van deze advertentie in de bladen geplaatst en men hoopt, dat deze keer wel een keuze kan worden gedaan, waarna B. en W. een benoeming kunnen doen, waar door de zozeer gewenste uitbreiding van het bureau voor school- en beroepskeuze een feit zal kunnen worden. In het algemeen ondervindt men grote moeite bij het aantrekken van voor over heidslichamen geschikte academisch ge vormde krachten, omdat het bedrijfsleven aanzienlijk hogere salarissen kan bieden. Aan de andere kant zal iemand, die hel lagere salaris bij een gemeente voor lief neemt, in de meeste gevallen een dermate grote belangstelling voor het door hem ge kozen vak aan de dag leggen, dat grote verwachtingen ten aanzien van kennis en aanleg'gewettigd zijn. Het bezwaar van de lagere salarissen bij de gemeente heeft zich ook doen gelden, toen onlangs per advertentie gegadigden voor het bureau van de gemeentelijke be drijfspsycholoog in Haarlem werden op geroepen. Hierbij bleek, dat er in de krin gen van mogelijke gegadigden niemand gevonden kon worden, die aan de eisen voldeed, zodat men de zaak toen verder noodgedwongen moest laten rusten. De uitbreiding van het bureau voor school- en beroepskeuze is intussen wel dringend nodig geworden, want de psy choloog en vier assistenten, die op het ogenblik al het werk moeten doen, kunnen niet verhinderen dat soms 137 of meer personen op de wachtlijst voorkomen. Een tweede psycholoog zou de moeilijkheden misschien niet geheel kunnen oplossen, maar de aanstelling van deze functionaris zal in elk geval leiden tot een aanzienlijke produktieverhoging van het bureau. Het Eerste Kamerlid de heer Reijers (C.H.) heeft de minister van Buitenlandse Zaken gevraagd of het waar is, dat het rapport van de Commissie voor Internatio nale Zaken van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland, gepubliceerd onder de titel „Nieuw-Guinea als probleem van het Nederlandse volk", is ontworpen en opgesteld door ambtenaren van het de partement van Buitenlandse Zaken en, zo ja, of dit dan geschied is met voorkennis en instemming van de minister van Bui tenlandse Zaken. Voorts vraagt de heer Reijers of de minister wil bevorderen, dat in het vervolg het departementaal contact met kerkelijke instanties beperkt blijft tot kerkelijke aangelegenheden, en door amb tenaren geen medewerking wordt verleend aan publikaties, die kennelijk beogen het regeringsbeleid inzake de verhouding tot Nieuw-Guinea te doorkruisen. Razende zandauto's. Het is precies twee jaar geleden dat de Zomervaart tussen de Schalkwijkerstraat en de Vijfhuizenstraat opnieuw werd bestraat. Daar is nu niets meer van te bespeuren, het wegdek is zelfs slechter geworden. Natuurlijk moet er zo snel mogelijk gewerkt worden aan de ophoging van Parkwijk. Maar dat nu al die zandauto's in vliegende vaart over de Zomervaart moeten razen van 's mor gens half zeven tot en met half zes 's avonds is minder begrijpelijk. We liggen in ons bed te schudden. Is er nu geen mogelijkheid de zandauto's via de Schip- holweg-Prins Bernhardlaan te leiden? DE BEWONERS VAN DE ZOMERVAART (De verkeerspolitie verklaarde zich be reid, deze zaak met de aannemer te be spreken. Zij kan de chauffeurs evenwel niet dwingen een bepaalde route te volgen. Redactie). Oversteek-brigades. Een chauffeur in Apeldoorn heeft een tamelijk zware straf gekregen wegens het aanrijden van een schoolkind, dat met een school-brigade overstak. Het overkomt me meermalen bij het rij den door de stad, dat ik zo'n brigade pas laat opmerk, vooral als de straat nogal breed is en de kinderen van links komen. (Een verkeersagent staat in het midden van de straat en die valt dus direct op.) Ik schrijf het daaraan toe, dat de automo bilist voornamelijk rechtuit kijkt en dat de kinderen maar klein zijn, zodat ze niet zo onmiddellijk in het gezichtsveld treden. Mogelijk zou men hun veel langere stelen aan hun „pannekoeken" moeten geven. Dan komen die witte schijven eerder op oog hoogte van de chauffeurs. J. O. (Wij hopen dat in de nabije toekomst de oversteekplaatsen duidelijk zullen worden gemarkeerd door lichtsignalen. Dat lijkt ons de enige afdoende oplossing. Red.) Ontspanningsavond N.V.V. Woensdag 13 februari zal de Bestuurdersbond Haarlem van het Nederlands Verbond van Vakver enigingen in het gemeentelijk concertge bouw in Haarlem een ontspanningsavond houden. Behalve een aantrekkelijk voor programma zal de film „Honderd man en een meisje" worden vertoond. „Pimmetjc". De toneelvereniging „Heem stede-west" geeft zaterdag 2 februari haar tweede toneeluitvoering van dit seizoen in hotel „De Leeuwerik" te Haarlem. Opge voerd wordt „Pimmetje", een nieuwe thril ler in drie bedrijven door Ruurd Feenstra. Na afloop van de voorstelling volgt een bal onder leiding van de heer Jan Zwart; op muziek van „The Three Pirn's". Terug naar de bijbel. De Gemeente van Christus te Haarlem houdt van 3 tot en met 7 maart in de Spruitenbosstraat no. 9, speciale avonden, gewijd aan een volkomen „terug naar de bijbel". Als spreker is uitge nodigd evangelist G. B. Adams, prediker te Utrecht. Gemeente-avond. Maandag 28 januari zal in het kerkgebuuw van de Nederlandse Protestantenbond, afdeling Heemstede-Ben- nebroek, aan de Postlaan te Heemstede een gemeente-avond worden gehouden. Mr. Ha- nekuyk uit Nieuw-Zeeland zal een inleiding houden over het onderwerp; „Land en volk van Nieuw-Zeeland in verband met de "ii- gratie en het kerkelijke leven". Niet leden van de vereniging zijn ook welkom. Bijeenkomst N.C.V.B. Donderdagavond 31 januari zal de afaeling Bloemendaal van de Nederlandse Christen Vrouwenbond een bijeenkomst houden in het Je- jdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal. De presidente, mevrouw A. van der Vlugt—Kruit, zal een causerie houden over het bondswerk. Tevens vermeldt de agenda van deze vergadering een bestuursve,-k:ezing. De Surprise. Twee februari zal „Hu- manitas", afdeling Bejaardenzorg, een toneelmiddag voor haar bejaarden beleggen in het verenigingsgebouw van Haarlem zuid-west aan de Kamerling Onnesstraat. Het gezelschap „Nut en Genoegen" zal het blijspel „De Surprise" opvoeren. De woningen voor de Hongaren Burgemeester en wethouders zonden ons de volgende brief: „Van de zijde van sommige Haarlemse woningzoekenden is critiek uitgeoefend op het feit, dat de gemeente Haarlem, even als verscheidene andere gemeenten in Ne derland, enkele woningen ter beschikking heeft gesteld aan uitgeweken Hongaarse gezinnen. Wij hebben uiteraard begrip voor de ge voelens van hen, die door de woningnood zijn getroffen, doch menen dat de critici in deze toch te ver zijn gegaan. Zouden zij hebben gewenst, dat aan het onbeschrijflijke leed, dat deze Hongaarse gezinnen in het recente verleden hebben moeten doorstaan en de zeer groote moei lijkheden, welke zij thans en in de naaste toekomst zullen moeten overwinnen bij de aanpassing aan de levensomstandigheden in het voor hen vreemde land, nog werd toegevoegd de ellende van de woningnood? Wij mogen dit niet aannemen. Overigens wijzen wij er nog op, dat de eigenlijke Haarlemse woningzoekenden door de toewijzing van deze vijf woningen welke nog geen half procent uitmaken van de woningen, welke wij dit jaar in Haarlem in aanbouw hopen te brengen vrijwel niet worden gedupeerd, daar de woningen worden geput uit het zogenaam de „industriecontingent", dat in hoofd zaak is bestemd voor de huisvesting van buiten Haarlem afkomstige werkers in de Haarlemse industrie". „Dc naam, die Haarlem in ons land maar ook ver buiten onze grenzen als bloemen stad heeft op te houden legt niet alleen het gemeentebestuur maar ook de in woners de verplichting op deze reputatie blijvend waar te maken. Daarom is het goed, dat de afdeling Haarlem en om streken van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde haar streven van voor de oorlog om, in samenwerking met de dienst voor Hout en Plantsoenen een goede aanleg en ver zorging van de voortuinen in Haarlem te propageren en te stimuleren heeft her nieuwd. Dit werk verdient de dank en de grootste waardering van de gemeente. Ik wens uw vereniging in het komende sei zoen nog veel meer werk, want dat be tekent, dat uw streven succes heeft en nog meer voortuinen dan thans voor een serieuze keuring in aanmerking komen." Deze woorden sprak de wethouder van gemeentelijke bedrijven, de heer A. J. M. Angenent, donderdagavond in de aula van het Stedelijk Gymnasium aan het Prinsen hof alvorens hij de prijzen uitreikte aan degenen, die in de afgelopen zomer vol gens de daartoe ingestelde keuringscom missies het best hun voortuinen hebben verzorgd. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van de afdeling Haarlem en om streken van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde, de heer J. J. Hage, die dank bracht aan de gemeente voor de gulle mede werking en de financiële steun. De uitgeloofde prijzen zijn niet kostbaar want het ging hier immers uitsluitend om de eer. Toch hoopte de spreker, dat er in navolging van de gemeente Nijmegen nog eens een wisselbeker ter beschikking zal worden gesteld voor de inwoner, die er zich dan op zal kunnen beroepen de mooist aangelegde en best verzorgde voortuin van Haarlem te bezitten. Wethouder Angenent zei, dat de dienst voor Hout en Plantsoenen een bijzondere plaats in zijn hart inneemt omdat deze dienst zoveel kleur en fleur aan Haarlem geeft. Hij gaf de verzekering dat het per soneel met bijzonder veel liefde voor de natuur zijn taak verricht. Talloze burgers van Haarlem lopen dagelijks langs straten, pleinen en grachten zonder het hen om ringende natuurschoon op te merken, het wordt als iets vanzelfsprekends aanvaard. Alleen wanneer vrienden van buiten de stad of vreemdelingen hun bewondering uitspreken voor een fraai plantsoen of een goed onderhouden park dan herinnert men zich de roep van Haarlem als „Bloemen stad" en dat charmante bloemenmeisjes in het binnen- en buitenland voor Haarlem „good-will" hebben gekweekt. De heer Angenent deed een beroep op de burgerij te tonen deze faam waard te zijn. Vele bezitters van een voortuin weten er niet meer van te maken dan een soort fietsenstalling met hier en daar een kaal struikje. Anderen zijn er werkelijk aardig in geslaagd van hun voortuintje iets fleu rigs te maken maar zij zijn zo doordrongen van de Hollandse degelijkheid dat zij het geheel aan het oog van de voorbijgangers onttrekken door er een haag van vaak wel anderhalve meter hoog voor te zetten. Met weinig kosten is er zelfs met het kleinste voortuintje een verantwoord resultaat te bereiken. Wethouder Angenent zegde de twaalf leden van de vier commissies, die vorig jaar veel werk aan het keuren van de hon derden voortuinen hebben besteed, hier voor hartelijk dank. Vervolgens reikte hij aan de navolgende winnaars, voorzover aanwezig, de prijzen uit. Deze bestonden uit pakketten met verschillende soorten bloemknollen en -bollen en tuingereed schap. Eerste pryzen: B. Sitman, Batavieren plantsoen 20; J. Smit, Rijksstraatweg 503; S. Veldman. Van Dortstraat 90; mej. L. Danser. Delftlaan 169; G. Beun, Korte Zijl- weg 37; J. Kohier, Rollandslaan 64; M. Fijnheer, Amalia van Solmslaan 10; H. A. Wingelaar, Prins Mauritslaan 35; J. van Dorssen, Frederik Hendriklaan 16. Tweede pryzen: H. Spaans, Batavieren plantsoen 23; H. H. Bracker, Orionweg 57; B. W. Siehl, Van Riebeecklaan 44; J. J. van Wijk, Cornelis Speelmanlaan 22; J. J. Breas, Duinroosplantsoen 1; G. B. Schutten, Slan- genkruidlaan 34; L. Stassen, Zuiderhout- laan 8: M. B. v. d. Beugel, Prins Maurits laan 33; P. G. Brakke, Amalia van Solms laan 13. Derde prezen: G. R. V. Linn, Orionweg 103; J. C. Kroon, Zaanenlaan 46; mevr. Vermaat-de Hartigh, Van Riebeecklaan 22; P. J. Verburgh, Rijklof van Goensplein 28; G. D. v. d. Waarden, Duinroosplantsoen 7; J. Leijte, Slangenkruidlaan 27. Hierna hield de heer H. Stein, hoofd assistent van de Tuinbouwvoorlichtings- dienst te Apeldoorn, aan de hand van een serie bijzonder fraaie kleurendia's een in teressante lezing over de aanleg en het onderhoud van voortuinen. De avond werd besloten met de ver toning van de kleurendia's van een aantal bekroonde voortuinen in Haarlem, waarbij de heer Stein een toelichting en adviezen gaf inzake de indeling van de tuin of de verzorging van de zich daarin bevindende planten en bloemen. De rechtbank te Amsterdam heeft een negenenveertig-jarige oud-employé van een bank in de hoofdstad wonende te Heem stede, terzake van verduistering in dienst betrekking overeenkomstig de eis veroor- duld tot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De Heemstede- naar, die chef van de effectenafdeling bij de bank is geweest, had de afgelopen vier jaar verduisteringen gepleegd voor een to taal bedrag van ruim zestigduizend gulden. In september van het vorig jaar, toen de fraude ontdekt werd heeft hij zich bij de politie aangegeven.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 15