(^Paeda en de olie^magtiaat nu f 19.75 Zachter weer in aantocht TocU ia het zo Streven naar wederinvoering van Nederlands wordt sterker Het Indonesisch onderwijs DE LEEUWEN Garage DEN HOUT De radio geeft zaterdag NAAIMACHINES Wereldnieuws Metalen 2 HET BESTAAT NIET! KINDER DUFFEL COATS RENAULT BESTELWAGENS Duitse monarchisten in Bonn bijeen Ons volk heeft nationale h erdenkingsdagen n odig" Maarschalk Zjoekov bezoekt India NOG ENKELE DAGEN DE KLOMPENCENTRALE Actieve „anti-Sovjet- elementen" in Rusland Franse relaties hersteld met Tunesië en Marokko Protestantse gemeenschap in Luxemburg Schikking over menselijke rechten op Cyprus? Sukarno nam Russisch vliegtuig in ontvangst Franse parlement akkoord met Mont Blanctunnel Plan bestaat reeds vijftig jaar friese beschuit v U proeft de verse eieren eerlijk overheerlijk Redding J VRIJDAG 25 JANUARI 1957 DJAKARTA, (ANP) Naar in Djakarta uit onderwijskringen is vernomen, heeft de wenselijkheid van de wederinvoering van de Nederlandse taal op de Indone sische universiteiten en scholen voor ho ger onderwijs de laatste weken voort durend een onderwerp van gesprek uit gemaakt tussen Indonesische hoogleraren en onderwijzers. Deze discussie kwam in het openbaar, toen professor Sudiman Kartohadiprodjo, van de faculteit voor rechtswetenschap pen van de Universiteit Indonesia, enkele weken geleden verklaarde, dat de Neder landse taal nog steeds onmisbaar is voor het geven van colleges aan de Indone sische universiteiten. Hij werd in zijn me ning gesteund door prof. dr. Purbotjaroko, die betoogde dat het onderwijs in Indo nesië dertig jaar is teruggezet door de afschaffing van het Nederlands op de scholen. Woensdag heeft een andere hoogleraar verklaard, dat „het aanwakkeren van de sentimenten tegen het gebruik van het Nederlands in ons eigen nadeel zou zijn". Professor Takdir Alijaban, een bekend Indonesisch schrijver en deskundige op het gebied van de Indonesische taal, zeide: „Voor de Indonesische onderwijsdeskun digen is de tijd gekomen om de positie van de Nederlandse taal in Indonesië opnieuw in beschouwing te nemen". In dit verband wees hij erop, dat de Philippijnen in dit opzicht een goed voorbeeld hebben ge geven. Ondanks het feit, dat de Philip pijnen nu al zestig jaar van het Spaanse bewind zijn bevrijd, speelt de Spaanse taal nog steeds een belangrijke rol in het dagelijks leven van de Philippijnse intel lectuelen. De professor zette uiteen, dat bijna alle wetenschappelijke werken, ook die op het gebied van de Indonesische geschiedenis, taal, tradities en adatrecht, in het Neder lands zijn geschreven en nog niet in het Indonesisch zijn vertaald. Vooruitgang tegengehouden „Als vaststaand kan worden aange nomen, dat de meeste studenten, die voor hun examens zijn geslaagd, in hun dage lijks leven nog steeds de Nederlandse taal gebruiken of de kosten hebben kunnen dragen van speciale cursussen in het Ne derlands", aldus prof. Alisjabana, die meende dat dit bewijst, dat „de praktijken van bepaalde politici, die van de anti- Nederlandse gevoelens onder de bevolking hebben gebruik gemaakt zelf de vooruit gang van de bevolking hebben tegenge houden". Professor Alisjabana zeide bewondering te koesteren voor mensen als Pak Said, het hoofd van het onderwijsinstituut „Ta- nan Siswa", die ondanks agitatie van de zijde van bepaalde politici, er niet voor terugschrikte om op de scholen van zijn ADVERTENTIE U zegt: met capuchon, teddy gevoerd, leeftijd 412 jaar, voor 4 jaar van 32.75 KOM, ZIE EN OVERTUIG U Gen. Cronjéstr. 59 - Tel. 18990 hoek Kloosterstraat - Haarlem instituut onderricht in het Nederlands te geven. Overigens waarschuwde professor Alis jabana ervoor, dat niet alle moeilijkheden op het gebied van het onderwijs kunnen worden toegeschreven aan het feit, dat het Nederlands niet langer wordt onderwezen op de scholen en universiteiten. Zij zijn ook een gevolg van de snelle vooruitgang op ander gebied, terwijl het aantal onder wijzers nog steeds gering is, als gevolg van het Nederlandse koloniale bewind. Tenslotte merkte de professor op, dat vergeleken met andere Aziatische talen, het Indonesisch in de afgelopen elf jaar de grootste vooruitgang heeft geboekt. ADVERTENTIE 300 kg. 1000 kg, 1500 kg. De 1- en V/3 tonner naar keuze 8 of 9 m3 laadruimte en prijs compleet 6700. HILVERSUM L 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 V. d. vrouw. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Platen. 10.25 Cabaret. 10.55 Buitenl. weekoverz. 11.10 Dansmuz. 11.40 Kamermuz. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuin- b.meded. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-varia. 13.20 Harmonie-ork. 13.45 Sportpraatje. 14.00 V. d. jeugd. 14.35 Koor zang. 14.55 Platen. 15.20 Streekuitz. 15.45 Platen. 16.20 Binnenlandse migratie, klankb. 16.40 Lichte muz. 17.05 Act. 17.35 Gevar.muz. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Lichte muz. 18.45 Regeringsuitzending. 19.00 Artistieke Staal kaart. 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Het Evangelie van Johannes, caus. 19.55 Deze week, caus. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar.progr. 22.00 Socialisitsch comm. 22.15 Lichte muz. 22.45 De onberaden wedder, hoorsp. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 De zingende kerk. 7.45 Morgengebed en lit.kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Platen. 8.50 V. d. huisvrouw. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Ben je zestig? 11.00 V. d. zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Lichte muz. 13.50 Pianospel. 14.00 V. d. jeugd. 14.20 Eng. les. 14.40 Boekbespr. 14.50 Kamerkoor. 15.10 Kron. v. letteren en kun sten. 15.35 Accordeonork. 15.50 Platen. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans.. 16.30 V. d. jeugd. 17.10 Musette-ork. 17.35 Lichte muz. 17.55 Idem. 18.15 Journ. weekoverz. 18.25 Platen. 18.30 Van het Binnenhof. 18.40 Jazzmuz. 19.00 Nieuws. 19.10 Omr.ork. en soliste. 19.40 Lichtbaken. 20.00 S.U.S.-progr. 21.10 Act. 21.25 Gevar.progr. 22.35 Wij luiden de zondag in! Hierna: Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2524.00 Nouveauté's. TELEVISIE (AVRO, NTS en VARA) 17.00—17.30 V. d. kind. 20.00 Journ. en weeroverz. 20.15 Drie tientjes per dag, T.V.- komedie. 20.50 Filmver.progr. 21.25 Saint Germain des Prés. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerber. 12.34 Gespro ken aperitief. 12.45 Platen. 13.00 Nieuws. 13.11 Radio-almanak. 14.30 Radiojourn. 15.00 Pla ten. 15.15 Accordeonrecital (Om 15.30 Pla ten). 15.00 Platen. 15.15 Ork.conc. 16.45 En gelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Dagklapper. 17.20 Lithurgische zangen. 17.30 Gevar.muz. 18.00 Moderne muz. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nieuws. 19.40 Filmmuz. 20.00 Omroep-Om- meganck! 21.00 Platen. 21.15 Ork.conc. 22.00 Nieuws. 22.11 Verz.progr. 23.00 Nieuws. 23.05 —24.00 Platen. (Van onze correspondent in Bonn) Een groep Duitse monarchisten, die naar herstel van het keizerschap streeft, heeft in een klein hotel in Bonn, tegenover het station, een bijeenkomst gehouden. Er namen vijftig personen, onder wie tal van leden van de hoge Duitse'adel, aan deel. Onder hen bevond zich ook de voorzitter van de Bondsdagfractie van één van Ade nauer's coalitiepartijen, de 65-iarige prof. dr. E. C. Brühler van de „Duitse partij" die een lange redevoering afstak. Het spreekgestoelte was met de oude zwart-witte vlag van Pruisen en van de dynastie Hohenzollern versierd. Veel aan wezigen droegen een kleine vergulde Duit se keizerskroon in het knoopsgat. Prof. Brühler, die directeur van de evan gelische pedagogische akademie in Frei burg (in Breisgau) is, herinnerde er aan, dat het Duitse keizerrijk in januari 1871 is opgericht. Hij sprak de wens uit, dat die oprichtingsdag weer eens als Duitslands nationale feestdag gevierd zal worden. „Ons volk", zo voegde hij eraan toe, „heeft natio nale herdenkingsdagen nodig!" Op een vraag, hoe hij dacht over de Duitse gebieden in het Oosten, die tegen woordig onder vreemd bestuur staan, ant woordde de professor-fractieleider, dat de grenzen van het oude Duitse rijk - „ten minste die van 1937" - hersteld dienen te worden. Toen dr. Brühler zijn rede beëindigd had, sprong de enige nog in leven zijnde zoon van de in Doorn overleden Duitse ex-keizer Wilhelm, de thans 68 jaren tellende prins Oskar (die in Bonn woont) van zijn stoel op om hem hartelijk voor zijn woorden te danken en hem de .hand te drukken. Een andere spreker vestigde er de aan dacht op, dat het noodzakelijk is méér propaganda voor de monarchistische ge dachte te maken, vooral onder de jongere generatie. Hij zelf had kort geleden in Bonn op een tram aan een jongen van een jaar of twaalf gevraagd, wat hij van de „Kaiser" wist. „Och", had de jongen ge antwoord, „die heeft veel koffiewinkels!" Er zijn namelijk een stuk of drie koffie zaken in Bonn, die de naam Kaiser dragen. NIEUW DELHI (Reuter) De Sovjet-mi nister van Defensie, maarschalk Zjoekov, is donderdag met een Russisch straalvlieg tuig in Nieuw Delhi aangekomen, waar hij zaterdag de viering de „Dag van de. repu bliek", het Indiase onafhankelijkheidsfeest, zal bijwonen. Zjoekov wordt vergezeld door tien offi cieren van de Russische strijdkrachten. Hij zal tijdens zijn verblijf van vijf dagen le ger-, vloot- en luchtmachtbases in ver scheidene delen van India bezoeken. ADVERTENTIE en de OPRUIMING is afgelopen! Melkkokers van 5.75 voor 2.95. Ont bijtbordjes 22 ct. Diepe borden 39 ct. Losse kopjes 25 ct. Melkbekers 28 ct. Braadpannen van 8.50 voor 3.95. Wringer met bok samen 55. CASSETTES met 20°/. korting Dr. Leüdsstr. 10 - Haarlem - Tel. 11784 MOSKOU (U.P.). De Russische com munistische partij heeft woensdag in het partij-orgaan „Partij-leven" op „waak zaamheid" aangedrongen bij de strijd te gen „anti-Sovjet elementen", die in ver schillende delen van het land actief zijn. Het blad schrijft, dat er „restanten anti- Sovjet gezinde elementen in ons land" zijn, die „proberen onze moeilijkheden en te kortkomingen voor hun schandelijke doe len' te misbruiken, malicieuze laster ver spreiden, gericht tegen de partijpolitiek en tegen de staat en provocerende geruch ten in omloop brengen. Het blad zegt dat „imperialistische spionage" agenten heeft geplaatst temidden van deze „moreel ge degenereerde en laagstaande mensen". „De dictatuur van het proletariaat moot sterk en genadeloos zijn tegenover anti- Sovjet elementen, maar er moet geen val se waakzaamheid zijn, een specialiteit", aldus het blad, „van de politie-chef Beria, die onschuldige mensen strafte". PARIJS (Reuter) In Parijs zijn de be noemingen bekend gemaakt van de nieu we Franse ambassadeur in Tunesië en van de nieuwe Tunesische ambassadeur in Frankrijk. Door deze benoemingen is een einde gemaakt aan de crisis in de diplo matieke betrekkingen tussen beide lan den die bestaan heeft sinds de Fransen in oktober van het vorig jaar vijf leiders van de Algerijnse opstandelingen, die uit Ma rokko op weg waren naar Tunis, arresteer den. De Franse plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken, Maurice Faure, heeft een onderhoud gehad met de 'sultan van Marokko. Het was het eerste contact tussen een hooggeplaatste vertegenwoordi ger van de Franse regering en het Ma rokkaanse staatshoofd sinds de verkoeling tussen beide landen als gevolg van de ar restatie van de vijf Algerijnse verzets leiders. Faure verklaarde op een persconferen tie, dat de sultan en hij het er over eens zijn, dat een oplossing van het Algerijnse vraagstuk geen vereiste is voor de verbe tering van de Frans-Marokkaanse betrek kingen. Volgens een Marokkaanse woord voerder heeft de sultan er de nadruk op gelegd, dat Marokko zich sterk bezig houdt met de Algerijnse kwestie, die niet slechts van invloed is op de toekomstige betrek kingen van Frankrijk met Marokko maar ook die van Frankrijk met geheel Noord- Afrika. LUXEMBURG (ANP) Ds Bonnal van Longwy van de Eglise Reformée van Frank rijk is deze week op verzoek van de protes- tanten bij de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal voorgegaan in een eerste religieuze bijeenkomst voor het personeel van de EGKS, waarvoor grote belangstel ling bestond. De protestanten, werkzaam bij de gemeenschap en afkomstig uit de verschillende landen zijn voornemens gere geld een protestantse kerkdienst in Luxem burg te houden. Door de verschillende talen bestaan er voor de protestantse eredienst meer moeilijkheden dan voor een rooms- katholieke. Het ligt in het voonemen te komen tot een eigen protestantse gemeente, die de nationaliteiten en de verschillende richtin gen binnen de protestantse kerk overbrugt. STRAATSBURG (Reuter) In Straats burg verluidt dat er kans is op een minne lijke schikking inzake het vraagstuk van de menselijke rechten op Cyprus. In Straatsburg is een geheim onderhoud ge weest tussen vertegenwoordigers van de Griekse en de Britse regering en drie le den van de zeven leden der subcommissie van de Europese commissie voor menselij ke rechten. Men verwacht dat Groot-Brit- tannië een verdere verlichting van de noodmaatregelen op Cyprus zal bekend maken. Een verslag van de besprekingen zal volgende week worden overhandigd aan de subcommissie, die door de commis sie voor menselijke rechten van de Raad van Europa is benoemd om de Griekse klacht te onderzoeken, dat Groot-Brittan- naë op Cyprus de Europese conventie voor de rechten van de mens geschonden zou hebben. DJAKARTA (ANP) De Russische am bassadeur in Djakarta, Dimitrov Zhukov, heeft donderdag het Il.yussin-vliegtuig, dat president Sukarno tijdens zijn bezoek aan de Sovjet-Unie van het presidium van de Opperste Sovjet ten geschenke heeft ont vangen, formeel aan de president over gedragen. In zijn toespraak tijdens de overdracht, welke plaats vond op de mili taire luchtbasis in Djakarta, zeide de am bassadeur, dat het vliegtuig een persoon lijk geschenk aan president Sukarno was „als bewijs van waardering voor zijn bij drage tot het versterken van de vriend schapsbanden tussen Indonesië en de Sov jet-Unie". President Sukarno, die zeide zulk een kostbaar geschenk niet waardig te zijn, verrichtte vervolgens de doopplechtigheid (Van onze correspondent in Parijs) Met bijna algemene stemmen - 544 tegen 32 - heeft de Franse Assemblée besloten, dat er een tunnel zal worden gegraven onder de Mont Blanc, waardoor Italië en Frankrijk een rechtstreekse verbinding krijgen. Het plan was, evenals het project voor de tunnel onder het Kanaal, sinds vijftig jaar in de pen, maar om verschil lende, en vooral strategische redenen, was er niets van de uitvoering gekomen. In 1952 sloten de Franse en de Italiaanse regeringen een conventie, waarin de kosten voor de aanleg werden geraamd. Die over eenkomst is eindelijk door de Franse Nationale Vergadering bekrachtigd, nadat de Italiaanse volksvertegenwoordiging er in 1954 zijn goedkeuring aan had gehecht. De Italiaanse kredieten zijn intussen voor andere doeleinden gebruikt, zodat in Rome een nieuwe stemming in het parlement nodig zal zijn. Alle obstakels zijn vrijwel uit de weg geruimd en men mag verwachten, dat binnen afzienbare tijd met de doorboring van de Mont Blanck kan worden begonnen. De werkzaamheden zullen door Italiaanse en Franse firma's worden uitgevoerd. Volgens de Franse regering kunnen de kosten van de aanleg binnen dertig jaren door de opbrengsten van de exploitatie worden gedekt. Men verwacht dat per jaar ruim een half miljard francs te kunnen innen Bovendien zullen het automobilisme en het toerisme van de tunnel een sterke stimulans ontvangen, zodat in de Franse en Italiaanse staatskassen belangrijke extra belastinggelden op de benzine zullen vloeien. Miljarden (A.F.P.-Reuter) De tunnel zal een lengte hebben van 11.900 meter en een breedte van 8,15 meter. De kosten van het project werden in 1952 geraamd op negen miljard Franse francs. Het Franse aandeel in de kosten wordt thans geschat op bijna zes miljard, de Italiaanse bijdrage op 5,4 miljard lire en die van het Zwitserse kan ton Genève op 700 miljoen Franse francs. Het wetsontwerp gaat nu naar de Franse Raad van de Republiek (senaat). ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 ADVERTENTIE L. f'l V. V V "v i." Een actieve oceaandepressie ten zuiden van IJsland deed vanmorgen in Schotland de luchtdruk dalen. Deze depressie zal in het komende etmaal in het Noordzeege bied een zuidwestelijke wind doen aan wakkeren, waarmee betrekkelijk zachte oceaanlucht aangevoerd wordt. In ver band daarmee zal in ons land de tempe ratuur geleidelijk omhoog gaan. Vorst van enige betekenis is niet te verwachten. Fronten van de oceaandepressie zullen ons in 't komende etmaal enige regen brengen. WEERRAPPORTEN 26 januari Zon op 8.31 uur, onder 17.18 uur. Maan op 5.12 uur, onder 13.32 uur. Maanstanden 30 jan. 22.24 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 25 januari Hoog water: 11.22 en uur. Laag water: 6.37 en 19.16 uur. Zaterdag 26 januari Hoog water: 0.09 en 12.43 uur. Laag water: 7.59 en 20.36 uur. (De temperatuur ls van bo M hedenmorgen 7 uur, de s VnB neerslag van de laatste ■o- d 2 o c 24 uur.) - O C 2 c -S Stockholm mist O 1 0 Oslo Poolsneeuw no 1 0,1 Kopenhagen sneeuw ozo 1 0,1 Aberdeen onbewolkt windst. -4 4 Dublin geheel bew. zo 1 0 Londen onbewolkt windst. -1 8 Brussel regen zzw 3 0,1 Parijs regen wzw 3 0,6 Bordeaux regen zw 5 10 Grenoble zwaar bew. windst. -1 0 Nice zwaar bew. nnw 4 0 Berlijn ij zei wzw 0 0,1 Frankfort sneeuw windst. -1 1 München geheel bew. z -3 0 Zürich nevel 0 -7 0 Genève sneeuw windst. -4 1 Locarno half bew. w -5 0 Wenen nevel windst. -13 0 Innsbruck mist windst. -9 0 Rome zwaar bew. zzw 6 4 Mallorca half bew. windst. 3 0 Amsterdam geheel bew. zzo 2 0 Den Helder mist z 2 0,3 Ypenburg zwaar bew. z 3 0,1 Vlissingen motregen z 3 0,3 Eelde geheel bew. zzw 2 0,1 De Bilt geheel bew. zzo 2 0,1 Twente half bew. zzw 2 0,1 Eindhoven geheel bew. s 2 0,1 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. z 3 0,2 30. Toen de heer Goudkraker de ruïne van Malpertus bereikt had, ging Joris hem minzaam een enkele schrede tegemoet, waarop de pasaangekomene opgewekt uit riep: „Aha! Kijk eens aan! U moet die meneer Goedbloed zijn, waarover ik zo veel in de krant gelezen heb! Mijn naam is Goudkraker - Rodericus Goudkraker!" „Goudkraker?", herhaalde Joris op naden kende toon. „Dat klinkt niet geheel onbe kend waart gij soms eens voetballer, of toneelspeler of zo? Ik ben niet zo op de hoogte van die dingen „Nee-nee-nee nee!", riep de ander enigszins gekwetst. „Ik ben de president-commissaris van Goudkraker-Olie, de grootste oliemaat schappij ter wereld! De allergrootste! En ik las in de krant, dat er hier olie gevon den is. Daar kom ik naar kijken! Misschien wil ik wel zaken doen!" „Heel goed! Ik ben altijd bereid om een jongere collega wat vooruit te helpen!", sprak Joris neer buigend. Maar inmiddels had de heer Goudkraker zijn blik gewend naar Panda, die vlijtig met de pijpleiding in de weer was - en misschien was het daardoor, dat Joris' toon een weinig veranderde. „Let niet op het kleine gestuntel van mijn as sistent!", zei hij haastig. „Wanneer gij olie wilt zien, verzoek ik u mee naar buiten te komenEn met die woorden trok hij de heer Goudkraker mee naar buiten. Toen hij dus alleen gebleven was, liet Panda het olievat peinzend zinken. „Hé", dacht hij. Dat bevalt mij niet. Waarom mocht die meneer niet zien wat ik hier doe? Zou er soms weer een luchtje zitten aan deze zaak?" MOOOOOCOCOODCCCCOK»«XX>ODOOOOC)nOCCIOCOOCCOOCOOOOOOCOOCr< AUGSBURG (U.P.). - Richard T. Boyle, parachutist bij het Amerikaanse leger, f is verleden week door een wisselwach ter van de Duitse spoorwegen van de dood gered. Boyle werd tijdens een massale oefensprong door de wind naar de geëlektrificeerde spoorbaan, die leidt van München naar Stuttgart, gedreven. Wisselwachter Nikolaus Gail zag Boyle en begreep dal deze op of nabij de spoorbaan terecht zou komen. Hij rende naar het schakelbord en sloot de toe voer van 15.000 volt voor de bovenlei ding af juist voordat de Amerikaan de draad aanraakte. Onmiddellijk hierna waarschuwde Gail een trein, die binnen enkele minuten bij de plaats zou zijn waar Boyle was neergekomen. Boyle had intussen zijn voeten van een stel draden kunnen losmaken, maar zijn parachute raakte in een ander stel ver ward. Gedurende korte tijd hing hij ongeveer 7 meter boven de grond maar hij wist zich tenslotte los te maken. x>oooooooooooDooooooooooocxxxx)ooyxx)ooax>ooooooorooooooa Poolkolen. Dr. Vivign Fuchs, leider van een Zuidpoolexpeditie van het Britse ge menebest, meldt van Shackleton Base, dat hij kolen heeft gevonden in het Therongebergle op ongeveer 160 km. ten zuidoosten van deze basis. Werken. In Oost-Duitsland moeten leer lingen van de hoogste klasse der mid delbare scholen minstens één dag per week in fabrieken of boerderijen wer ken. Ulbricht zei in een redevoering tot studenten in Halle, dat de maatregel bedoeld is „om de jeugd in nauw con tact te brengen met produktie-proble- men" en om het socialisme op te bou wen. Dreiging. Ruim 1200 arbeiders van de Haw ker vliegtuigfabrieken in Kingston heb ben donderdag een demonstratie-optocht gehouden tegen het hun dreigende ont slag. Brand. Bij een brand in een gebouw te Newhaven in de Amerikaanse staat Connecticut zijn donderdag zes vrou wen omgekomen en vijftien zwaar ge wond. In het gebouw waren confectie- ateliers ondergebracht. Afleiding. Een deskundige van een Ameri kaans laboratorium voor raketonderzoek heeft ontdekt, dat de snelle groei van tropische schimmels de baan van gelei de projectielen beïnvloeden kan. Schim mels van een soort, zoals ook in brood ontstaan, kunnen het functioneren van telemeters verstoren en dit is waar schijnlijk de oorzaak van het verdwij nen van een aantal Amerikaanse proef- projectielen, waarvan er een in decem ber in het Braziliaanse oerwoud te rechtgekomen is. Moordenaars. De Westduitse politie heeft donderdag na elf jaar van speurwerk drie leden van een executiecommando van de S.S. kunnen arresteren, die in maart 1945 ruim 200 Russische arbeiders bij Arnsberg in Westfalen zouden heb ben vermoord. Onderhoud. De eerste secretaris van de Russische communistische partij Kroesj- tsjev, heeft dinsdag een onderhoud ge had met Luigi Longo en Velio Spano van het politieke bureau van de Ita liaanse communistische partij. De Ita lianen verklaarden geen speciale op dracht te hebben. Het onderhoud was „zeer openhartig" geweest. Nederlaag. De Italiaanse communisten heb ben in Genua donderdag de jongste van een lange reeks van nederlagen geleden bij de verkiezingen voor de Italiaanse ondei-nemingsraden. Bij de stemming in de Cornigliano-staalfabriek daalde het aantal stemmen van de door de commu nisten overheerste algemene confedera tie van de Arbeid (C.G.I.L.) van 793 stemmen op 712 stemmen. Belofte. De Roemeense regering heeft de regering te Washington meegedeeld geen Amerikaanse waarnemers te zullen toe laten voor de algemene verkiezingen die op 3 februari zullen worden ge houden. De Roemeense regering had in september van vorig jaar beloofd, wèl waarnemers te zullen toelaten. De Roe meense regering zond drie waarnemers naar de Verenigde Staten om de cam pagne voor de presidents-verkiezingen in november bij te wonen. Mjjnbrand. De Amerikaanse autoriteiten hebben besloten, met alle middelen een einde te maken aan een mijnbrand, die reeds sinds 1946 onder de stad Carbon- dale, in de staat Pennsylvania, woedt. De vijftienduizend inwoners van de stad zijn gedwongen zomer en winter met open ramen te leven, omdat zij anders door koolmonoxyde zouden worden ver giftigd. Voorvechter. In tegenwoordigheid van de Westduitse minister van Economische Zaken, prof. Erhard, en verscheidene leden van de Bondsdag is donderdag avond te Bonn de première gegeven van de film „Stresemann", waarmee men de nagedachtenis en het werk van een van de eerste „Eux-opeanen" en een voor vechter voor de Frans-Duitse verzoe ning na de eerste wereldoorlog heeft willen eren. Studenten apart. De leiders van de socia listische en de „Verenigde" partij in Zuid-Afrika hebben zich uitgesproken over de door de regering op het pro gramma gezette apartheid in de Zuid- Afrikaanse universiteiten. De „Labor party" sprak zich met nadruk tegen deze nieuwe plannen uit en de Verenig de Partij verklaarde haar houding na de indiening der wetten te zullen be palen. HET IS NU juist niet de eenvoudigste vraag die ons werd gesteld, t.w. hoe het komt dat metalen door minimale toevoe gingen van andere elementen aanzienlijk van eigenschappen veranderen. Een wei nig je koolstof in ijzer wijzigt de eigen schappen van het metaal zodanig, dat we van staal gaan spreken, toevoeging van nikkel geeft het een grotere laaiheid en trekvastheid, chroom verhoogt de hardheid, enz. Bovendien blijken de hoeveelheden der toegevoegde stoffen nauw be grensd te zijn zodat het kool stofgehalte in bepaalde staal soorten in de orde van 0,1 moet worden uitgedrukt. Ook van wolfram., vanadium, mo- lybdeen, kobalt e.d. dienen slechts zeer geringe hoeveelheden aan de metaallege ring te worden toegevoegd, aangezien overschrijding der vastgestelde grenzen de eigenschappen van het staal en vooral de latere hardbaarheid zo sterk veranderen, dat het onbruikbaar wordt voor het ge stelde doel. Dit alles behoort zo'n beetje tot ons gemeenschappelijk geestelijk eigendom en raakt niet de kern van de zaak. Want de vraag was niet of metalen door toevoeging van vreemde elementen veranderen, maar waaraan deze veranderingen zijn toe te schrijven. In het begin van deze eeuw had een ieder hierop het antwoord moeten schuldig blijven, maar door het pioniers werk van M. von Laue en de beide Braggs hebben de metaalkundigen atomistisch le ren denken, waardoor een en ander kon worden opgehelderd. Met behulp van röntgenstralen hebben deze onderzoekers aangetoond dat alle kristallen, dus ook de kristallen waaruit de metalen zijn opgebouwd, ordelijke, pe- ridieke stapelingen van atomen zijn en dat de afstanden tussen deze stapelingen kunnen worden bepaald. Aanvankelijk meende men dan ook alle eigenschappen van een kristallijne stof uit deze röntgeno- grafisch gevonden structuur te kunnen be palen, waarbij werd uitgegaan van het denkbeeld, dat eventuele plaatselijke af wijkingen van de ideale rangschikking der atomen slechts een geringe invloed op de eigenschappen van die kristal len zouden hebben. Dit is niet juist gebleken, Door voortdurend en stelsel matig onderzoek in vele labo ratoria heeft het inzicht baan gebroken, dat vele van de meest belangwekkende eigenschap pen van kristallijne stoffen juist berusten op afwijkingen van die ideale ordening. Vooral geldt dit ook voor de plastische vervormbaarheid van meta len, waarvoor volgens de huidige inzich ten verstoringen van het kristalrooster verantwoordelijk zijn. Ieder, die zich kan voorstellen dat ato men en atoomgroepen in het metaal krach ten op elkaar uitoefenen, zal weinig moeite hebben dit inzicht te aanvaarden, want vreemde atomen zullen - door de krachten die zij op hun beurt uitoefenen - versto ringen in hun omgeving bewerkstelligen en het ideale evenwicht van krachten, en dus de structuur, wijzigen. Maar hier moet het -dan ook bij blijven, want de uitwer king van dit denkbeeld, waarbij tempe raturen, oplosbaarheid van vreemde ato men, entropie en andere ingewikkelde vraagstukken een rol spelen, zullen we aan anderen moeten overlaten. Het is veel belangwekkender te weten, dat we tegenwoordig zo geweldig veel méér metalen kennen dan vroeger. Daarover morgen. H. Pétillon

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2