.Rees van Dongen tachtig jaar ZWITSAL Tembe House, waar Stanley Livingstone achterliet Hij hielp het gezicht van deze tijd verzorgen Culturele Raad stelt sectie voor plaatselijke culturele kringen in Herinnering aan een afscheid In Kwihara wordt gedenkteken onthuld VRIJDAG 25 JANUARI 1957 Kinder Honing Siroop D.S.G. en Eert Robbe annuleren een contract Hongaars orkest speelt voor vluchtelingenhulp Schilder Arnout Golnot zaterdag zeventig jaar Kerkelijk Nieuws Het laatste woord Zeepost De samenstelling van het Poolse parlement Bulgarije zet stekels op naar Joegoslavië Brits-Jordaans verdrag zal beëindigd worden Federale unie van Syrië Jordanië en Egypte? Sovjet-waarschuwing tegen Amerikaanse bases Toen Kees van Dongen, (die morgen tachtig jaar wordt) voor de oorlog in het Stedelijk Museum te Amsterdam exposeer de, heeft hij verlangd dat deze tentoonstel ling op de laatste dag gratis te bezoeken zou zijn. Voor het museum stond een rij waarvan de staart in de Van Baerlestraat, om de hoek van het gebouw, te vinden was! Dat Van Dongens zin voor publici teit en de korte rokken van zijn modellen hiervan de oorzaken waren, was natuurlijk niet helemaal een roddel van de jaloerse Hollandse collega's. Het moet de liefheb bers van korte rokken overigens tegen gevallen zijn. Want zo vaak schilderde Van Dongen die nu ook weer niet! En wat het belangrijkste is: Van Dongen neemt te zeer afstand van de dingen om te kunnen prik kelen. Wie deze voor het eerst getoonde zó grote belangstelling voor schilderijen van een levende kunstenaar misschien beden kelijk mocht vinden, kan net zo goed aan Ravels belangrijkheid twijfelen omdat de slagersjongen diens Bolero fluit. Ik weet geen betere Nederlandse schilder onder de thans levenden aan te wijzen dan deze nu tachtigjarige, wiens werk natuurlijk met meer objectiviteit te begrijpen is dan dat van jongeren van vandaag, waartoe ons de afstand ontbreekt. Van Dongen een Ne derlands schilder? Hij liet zich tot Frans man naturaliseren en zegt het retourbiljet nog te bezitten, dat hij eens kocht toen hij voor het eerst naar Parijs trok. Toch blijft hij door zijn werk voor mij een Nederlands schilder. Vooral zijn portretten maken dit Nederlanderschap uit. Zo maakt een Fran se schilder ze niet. Deze is veel meer dan van Dongen in zo'n geval geoccupeerd door problemen van eerder formele dan psychologische aard. In Van Dongen een Fransman te zien zou hetzelfde zijn als iets dergelijks van Frans Hals te zeggen, Van Dongens regelrechte voorganger. Van Dongen, zoals trouwens ieder ander, dient men te beoordelen naar zijn beste werk, gelet op de continuïteit. Natuurlijk heeft ook hij zichzelf herhaald, kende hij minder geïnspireerde momenten, zullen opdrachten hem verveeld hebben en zal hij bepaalde dingen onverschillig hebben afgedaan. Wanneer een realistische schil der tekort schiet, merkt men dat ge ,ak- kclijker op dan bij kunstenaars, die andere dan naturalistische richtingen voorstaan. Gezien zijn internationale faam moet Van Dongen als één van de meest naar de geest verstaanbare Nederlandse schilders worden beschouwd. Sluyters is Veel meer gebon den aan ons land. Vermoedelijk had Van Dongen zich hier nooit zó ontwikkeld als in den vreemde geschiedde. Hij had even als Jongkind meer ruimte nodig. Het con tact van Van Gogh met Franse collega's is ook niet zonder zin geweest. Van Dongen moge zich dan beperkt hebben tot een be paalde kring, hij koos er als schilder toch geen partij voor. Zijn visie was breed, zij het sceptisch. Naast de lieden van een „uitgaande wereld" schilderde hij ook een clown in burger, een indrukwekkend schil derij dat wel eens in het Stedelijk Museum te zien is, of donker gekleurde zeelieden, een gezond uitdagende Spaanse danseres, grappige kinderen. En dan is hij vooral de schilder van een reeks treffende mans portretten. In het Stedelijk Museum vin den we dat van die man met de monocle, geschilderd als een Frans Hals, in het Mu seum Boymans dat menselijker bekeken portret van dr. Rapoport, wiens omgeving ADVERTENTIE SPECIAAL voor hoestende kinderen Het Dutch Swing College en de zanger Bert Robbe zijn op het ogenblik betrokken bij een conflict, dat zijn oorsprong vindt in de aanvankelijke toezegging om op te treden voor de communistisch getinte Al gemene Nederlandse Jeugd Vereniging. Deze vereniging zou op 27 januari in het Concertgebouw in Amsterdam een appèl organiseren, waarvoor het orkest en de zanger waren gecontracteerd. Toen dit con tract werd aangegaan waren het D.S.C. en Bert Robbe niet op de hoogte met de po litieke bedoelingen van de bijeenkomst. Nu dit wel bekend is geworden, hebben de zakelijke leider van het D.S.C. en Bert Robbe de afspraak geannuleerd. Bert Rob be zegt, dat vertegenwoordigers van de A.N.V.J. hem enige maanden geleden heb ben verklaard, dat deze vereniging geen enkele politieke richting was toegedaan, doch slechts werd gevormd door „vooruit strevende" jongeren. Later, na de relletjes op 4 en 5 november in Amsterdam, werd het Bert Robbe echter goed duidelijk, waarop hij onmiddellijk een brief schreef en meedeelde, dat het contract was geannuleerd. Thans eist de A.N.V.J. schadevergoeding. Bert Robbe heeft de zaak in handen gelegcl van de Toonkunstenaars- bond. Het Dutch Swing College heeft vrij wel op gelijke wijze gereageerd. De orkest leden weigeren op 27 januari voor de A.N. J.V. op te treden. Vijf uitvoeringen in Nederland Het Hongaars Tziganen Orkest van Toki Horvath zal, na een succesrijke tournee door Frankrijk, Zwitserland, Duitsland, België en Engeland (waar onder andere voor tele visie en BBC werd opgetreden en grammo foonopnamen werden gemaakt, ook in ons land een vijftal concerten geven. De uitvoe ringen worden gegeven op 27 januari in Nijmegen, 28 januari in Den Haag, Gebouw voor Kunsten x Wetenschappen, 29 januari in Utrecht, Tivoli, 30 januari in Amsterdam, Concertgebouw (grote zaal), 31 januari in Rotterdam, Rivièrahal. Het programma, waaraan medewerking wordt verleend door de Hongaarse zange res Czinta Panna, omvat semi-klassieke en folkloristische muziek. Na een optreden in Scandinavië vertrekt bet orkest voor een tournee naar Amerika, Japan en Australië. Een gedeelte van de opbrengst van de concerten in Nederland zal worden afgedragen aan het Nationaal Comité Hulpverlening Hongaarse Volk. ik door de kennismaking met dat sobere portret in het huis van diens buurman en collega, de filosoof Lucien Herr, mocht her kennen. Wereldberoemd is dat van Ana- tole France. Hij kon onbarmhartig spotten in som mige zaken. Hij was soms als Frans Hals, die één van de door hem geschilderde re genten zo te kijk kon zetten. En dan is Van Dongen de schilder van de mondaine Kees van Dongen vrouwen van zijn dagen. Maar ook haar kon hij breken en soms bewonderen. Hij blijft in dat laatste geval op een afstand. Het portret van de Comtesse de Noailles is één van de mooiste voorbeelden. In Ne derlands bezit bevindt zich de „vrouw met het witte jabootje" een Toulouse Lau- trec gelijk. En denken we. niet even aan Velasquez wanneer we in het Parijse mu seum voor moderne kunst het Spaanse dwergdanseresje ontmoeten? Van Dongen heeft invloed gehad en zal dit steeds weer hebben. Meer dan Sluyters bijvoorbeeld, wiens individuele gevoelens zich sterker doen gelden. Van Dongen trad bij zijn werk meer terug en liet zo ruimte voor zijn meestal jonge bewonderaars on der de schilders, die hij het voorbeeld van het echte, directe, openhartige schilderen gaf. In overmoed, noem het desnoods zelf ingenomenheid, ondertekende hij enkele zaken wel eens met „le peintre" (de schil der). Maar is dit niet ook een gevolg van de verhouding van zijn kunst tot de zich meer problemen stellende uit zijn Parijse omgeving? Hij behoorde tot de eerste „Fauves", maar het gebruik van felle primaire en secundaire kleurerr is bij hem toch eigenlijk geen programma geworden. Zijn invloed op jongere schilders verdwijnt dan altijd op een zeker moment, namelijk wanneer zij zich de schilderkunstige pro blematiek meer bewust worden. Dan blijft het gevoel te willen zijn zoals hij: rasschil der. Een rasschilder met allure, met hou ding. De houding van Van Dongen is een gereserveerde. Door het gebruik van vaak ongebroken kleuren en een aangeboren zin tot vereenvoudiging paste hij wel in de kring der Fauves, waartoe de eveneens ge reserveerde Marquet behoorde. Van Don gens kleur blijft echter aan de koele kant. Het licht op zijn objecten is het noorder licht van het atelier. Klaarheid kenmerkt de atmosfeer van zijn Parijse stadsgezich ten, van zijn Bois de Boulogne, op zijn ren banen, van zijn havens en taferelen in badplaatsen. Men is dan ook beslist onge voelig voor werkelijke schilderkunst wan neer men, zoals in Rotterdam gebeurde, schilderijen van Van Dongen van een ten toonstelling verwijderd wil hebben. Wie om zekere pikanterieën bij Van Dongen gaat kijken, wordt door diens schilderkun stige opvatting van bepaalde onderwerpen wel op een afstand gehouden. Men kan erkennen dat Van Dongen soms het modieuze niet uit de weg ging. Men moet echter erkennen, dat hij een mode medecreëerde, bepaalde types schiep. Eén van Van Dongens vele boutades is dat de schilderkunst begon bij de opmaak van de vrouw. Van Dongen was één dergenen, die de opmaak van het gezicht van onze tijd hielp verzorgen. Hij is één der belangrijk ste chroniqueurs van zijn tijd, waarboven hij met menig schilderij nog uitreikt. Bob Buys De Culturele Raad Noordliolland, opge richt in december 1954 ter stimulering van het gewestelijk besef, heeft verslag gedaan van zijn activiteiten in 1956. De raad heeft zich in dat jaar vooral bezig gehouden met de verdere uitwerking van de organisatie, via welke hij zijn doel zal trachten te verwezenlijken. Het wordt als de juiste werkwijze gezien, dat secties worden gevormd, waarin deskundigen en belanghebbenden zitting zullen hebben voor de verschillende culturele activitei ten in de provincie. Reeds is de sectie to neel geïnstalleerd. Gewerkt wordt thans aan het instellen van een sectie voor: plaatselijke culturele gemeenschappen, mu ziek en onderwijs. De sectie toneel kwam tot stand na over leg met de hoofdbesturen van de Neder landse amateur-toneelunie en 't Werkver band katholiek amateurtoneel. Eind 1956 zijn de besturen van plaatselijke culturele gemeenschappen uitgenodigd zich uit te spreken over het voorstel van de Cultu rele Raad Noordholland een sectie te vormen voor plaatselijke culturele con tactorganen. De ongeveer dertig culturele kringen in deze provincie werd verzocht een vertegenwoordiger aan te wijzen. Deze sectie zal tot taak hebben: de bevordering van het onderling contact tussen de diver se kringen en het ontwikkelen van nieuwe initiatieven. Contact werd gelegd tussen de ver scheidene gemeente-ambtenaren voor cul turele zaken in Noordholland. Een drietal besprekingen werden belegd, waarop on der meer gesproken is over het sociolo- gisch-cultureel onderzoek in de provincie, beroepstoneel buiten de grote steden en over de muziekopleidingen. Deelgenomen werd aan het nationaal overleg voor ge westelijke cultuur. In september werd te Alkmaar een congres gehouden, waarop gesproken is over de „Ontmoeting tussen amateur en kunstenaar". Tegelijkertijd werd aldaar de tentoonstelling „Het gewes telijk landschap" geopend. Het bestuur achtte een te Zaandam ge houden expositie „Van grottekening tot abstracte kunst" van zo'n waarde, dat het getracht heeft, diverse gemeenten voor deze tentoonstelling te interesseren. Tien gemeenten bleken bereid tot een bespre king, teneinde een tournee van deze ten toonstelling voor te bereiden. Deze ge meenten zijn: Landsmeer, Purmerend, Iieerhugowaard, Medemblik, Enkhuizen. Wieringen, Den Helder en vermoedelijk Velsen. Dit plan zal dit jaar worden uit gevoerd. TT., Met de gemeenten Haarlem, Hilversum, De Amsterdamse schilder Arnout J. G. Coinot sedert 1 januari voorzitter van Artie et Amicitiae wordt zaterdag zeven tig jaar. Ter gelegenheid daarvan wordt die middag in de sociëteitszalen van Arti in Amsterdam een receptie gehouden van half vijf tot zes uur. Colnot werd in Amsterdam geboren. Na gedurende een aantal jaren zijn opleiding te hebben genoten bij Jan Maandag, ves tigde hij zich in Bergen (N.H.), waar hij zich al spoedig met zijn collega's Matthieu en Piet Wiegman, Leo Gestel, D. H. W. Filarski en anderen, onder invloed van de Franse schilder Le Fauconnier, die zich daar ook gevestigd had, ontwikkelde tot een der voornaamste vertegenwoordigers van de „Bergense School". De geheel nieu we richting welke deze school bracht en die belangrijke steun ontving van de collec tioneur Boedermaker en van het Stedelijk Museum in Amsterdam kreeg vooral grote bekendheid door de jaarlijkse tentoonstel lingen van de Hollandse Kunstenaarskring. In 1932 vestigde Colnot zich in zijn geboor testad, waar hij op de jubileumtentoonstel ling der gemeente Amsterdam de derde prijs verwierf en enige jaren later de Sint Lucasprijs. In 1937 werd zijn werk op de wereldtentoonstelling in Parijs met de zil veren medaille bekroond en in 1948 viel hem de Arti-medaille ten deel. In Arti heeft Colnot vroeger reeds jarenlang bestuurs functies bekleed. Voorts is hij lid van de vereniging Sint Lucas in Amsterdam. Alkmaar, Hoorn, Schagen en Zaandam werden besprekingen gevoerd over het in stellen van een onderzoek naar de functie van centrumgemeente van de betreffende steden. De gemeenten Alkmaar en Zaan dam hebben reeds toegezegd dit onderzoek financieel te doen steunen. Met de ge meente Haarlem is de Culturele Raad nog in bespreking. In het afgelopen jaar is de Raad ge start met de uitgifte van een tijdschrift, getiteld: „Noordholland". Per jaar zullen van dit tijdschrift, zes afleveringen ver schijnen, afgewisseld met tweemaandelijkse mededelingen van de Raad. Het aantal abonnees bedraagt thans bijna zeshonderd. Men i's verheugd over het aantal abonne menten voor scholen, waarvoor een ver laagde prijs werd ingesteld. Teneinde het blad meer bekendheid te geven, is een pers- en propagandacommissie benoemd. Het tijdschrift „Noordholland" wil een veelzijdig beeld geven van de provincie.. Gepoogd zal daarom worden aandacht te schenken aan de vele en velerlei activi teiten in dit gewest op het gebied van on dermeer: vrije tijdsbesteding, kunstbe oefening, geschiedschrijving, bedrijfsle ven, woningbouw en ruimtelijke ordening. Inmiddels kan worden medegedeeld, dat op 4 april in de Burgerzaal te Hilversum de provinciale culturele dag zal worden gehouden. Het motto hiervan is: „Stijl in feest en leven". Gahriel Smit en Guillau- me van der Graft (ds W. Barnard) zullen inleidingen houden en 's avonds zal Jules de Corte optreden. Alle gemeentebesturen van Noordholland zijn voor deze dag uit genodigd. Voorts worden van iedere ge meente een of twee vertegenwoordigers van de verenigingen verwacht. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Waddinxveen (vac. J. J. Moll) J. R. Cuperus te Doornspijk, die bedankte voor Boven-Hardinxveen. Benoemd tot vicaris te Onstwedde C. van Schoonhoven te Barneveld. Geref. Kerken Bedankt voor Ruinerwold-Koekange (vac. H. Herder) J. Banga te Vleutcn-de Meern. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Tiel-Zaltbommel M. van Vee- len, kand. te Rotterdam. Vice-admiraal Bos. Vice-admiraal H. Bos, de opperbevelhebber der geallieerde vlootstrijdkrachten in midden-Europa, heeft een bezoek gebracht aan Heidelberg en daar met de leiding der Amerikaanse land- en zeestrijdkrachten overleg gepleegd. ADVERTENTIE ;i Omdat de jonge Nederlandse vrouw spontaan de voorkeur geeft aan de gezellige Margriet' is Margriet" reeds jarenlang het gróótste blad van Nederland! WESTELIJK TANGANJIKA (U.P.) - Vandaag trekken duizenden in witte ge waden geklede Afrikaanse inboorlingen over. de door de zon verhitte velden van Tanganjika om eer te bewijzen aan twee blanken: de legendarische Schot, die voor de derde keer Afrika was ingetrok ken en al lange tijd werd vermist, en de Amerikaanse journalist, die er met een hulpexpeditie op uit gezonden was om hem te zoeken. In het lage, uit ge bakken modder gebouwde, Arabische huisje waar Henry Morton Stanley van de New York Herald zich op de laatste stadia van zijn beroemde tocht voor bereidde en waarin dr. David Living stone enkele van zijn laatste dagen doorbracht, nadat Stanley hem gevon den had, wordt vandaag een gedenk teken onthuld, dat de herinnering aan beide mannen levend houdt. De Afri kanen eren in Livingstone een 'man', die hen heeft helpen beschermen tegen de Arabische slavenhandel. Sir Edward Twining, de gouverneur van deze Britse Oost-Afrikaanse kolonie, zal „Tembe House" als gedenkplaats openen, een Arabische hut, die eens diende als pleisterplaats voor de Arabische slaven handelaren. De Afrikanen uit de omge ving komen bij honderden in hun witte gewaden, en gewapend met speren, want de vlakten van dit gebied worden nog steeds onveilig gemaakt door leeuwen. Het is negentig jaar geleden dat David Living stone in dit gebied zijn derde expeditie in Afrika begon. In Tembe House, juni 1871, bereidde Stanley zich voor op het einde van zijn tocht. Kwihara, waar Tembe House staat, ligt 700 km van Zanzibar aan de Indische oceaan. Nóg 300 km verder naar het wes ten lag Livingstone, een wrak door de vernielende koortsen, in Oedsjidsji, aan de oever van het Tanganjikameer. Vergeefse expeditie Stanley slaagde er niet in om Living stone helemaal mee naar de kust terug te krijgen. Deze bleef in Tembe House. Stanley beloofde hem bij het afscheid zijn dragers terug te zullen zenden en met hen vertrok Livingstone op zijn laatste reis. Zo hebben op 15 maart 1871 Stanley en Livingstone voorgoed afscheid van elkaar genomen. Wat bij die gelegenheid gezegd werd is nooit zo bekend geworden als wat bij de eerste ontmoeting* werd uitgespro ken. Op 1 mei van hetzelfde jaar (1873) werd Livingstone dood in zijn kamp ge vonden, 800 km ten zuidwesten van Tembe House aan het Bangwedomeer. De dragers droegen Livingstone's stoffelijk overschot terug naar Zanzibar, vanwaar het naar Engeland werd vervoerd. Intussen werd Tembe House vergeten. Terwijl de slavenhandel zienderogen ver minderde, ten gevolge van de publiciteit die erover kwam, raakte het huis in ver val. De muren brokkelden af. de vloer be zweek. In 1930 verscheen er een foto van het huis in de bladen. Toen pas werden plannen beraamd om het te herstellen. Nu pas is het, na oneindig gepingcl en Oosters geduld, uit handen van de Ara bische eigenaars gekocht. Maar deze heb ben de deuren en ramen, de sponningen nog los verkocht. Die bevinden zich in een museum in Zuid-Afrika, Johannesburg, waar men ze niet meer wil teruggeven. Het dak, waaronder Stanley vergeefs pleitte en vocht tegen Livingstone's voor nemen om verder en dieper Afrika in te 'gaan om het geheim van de Nijlbronnen te ontsluieren, is nu hersteld. De muren zijn opnieuw met gedroogde modder be pleisterd. In een kamer heeft men een museum ingericht, waar fotocopieën liggen van brieven van beide mannen. Voor 't huis staat een obelisk met een opschrift in het Engels en Swahili, dat herinnert aan het Verblijf van Stanley en Livingstone in het huis te Kwihara. :«xxxxx)co-c<x50ooocoooax<xoococccccocccccccoiocccoccoco ,j BERN (AFP). Het Zwitserse minis- -> terie van Justitie werkt aan een voor- stel tot grondwetherziening teneinde de Zwitserse vrouwen actief en passief 3 kiesrecht te geven. Gezien de autono- p mie van de kantons zal het regerings- ontwerp niet gelden voor de politieke 3 rechten van de vrouw op gemeentelijk 8 en kantonaal gebied. Het voorstel zal in het voorjaar aan de volksvertegen- 3 woordiging worden voorgelegd. 3 In politieke kringen is men van oor- h deeldat het ontwerp in de Nationale j- 2 Raad (parlement) de vereiste meerder- 3 heid zal krijgen en dat het in de Bonds- i raad (regering) niet op onoverwinne- lijke bezwaren zal stuiten. Volgens de :- grondwet moet de kwestie, evenals 8 iedere andere wijziging in de constitu- f x tie, ook bij een volksstemming worden 8 goedgekeurd. De Zwitserse mannen f. 6 hebben dus het laatste woord. t Toen de „Statendam" donderdagoch tend van de proefvaart op de Noordzee op de terugweg was naar Rotterdam, kon Prinses Beatrix, die het schip woensdagavond op de Noordzee heeft gedoopt, de verleiding niet weerstaan even op de brug bij kapitein C. Haag mans te gaan kijken. Toen de vorste lijke gaste daar eenmaal was, duurde het niet lang of zij had voor korte tijd het stuurrad overgenomen. Met de volgende schepen kan zeepost wor den verzonden. De data, waarop de corres pondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan achter de naam van het schip vermeld. Australië via Engeland 2 februari; Brazilië ss „Aliotli" 29 jan.; Canada ms „Seven Seas" 30 jan.; Chili via New York, 30 jan. Indone sië ss „Neleus" 23 jan.; Nieuw Zeeland via Engeland 2 febr.; Suriname ss „Cottica", 30 jan. AXXJCCOCC<XXCC<XX>C»D3000<XXXX>20CÜC03CCOCC»aOCOOOOCCCCOOC WARSCHAU (AFP) De Poolse pers hèeft woensdagochtend bekendgemaakt, dat het nieuwe parlement, dat op 15 febru ari voor het eerst bijeenkomt, zal bestaan uit 239 afgevaardigden van de Verenigde Arbeiderspartij (communisten;, 116 van de Verenigde Boerenpartij, 37 van de Demo cratische partij en 67 onafhankelij ken en vertegenwoordigers van katholieke groe peringen. Het blad „Zycie Warszawy" deed woensdag een beroep op de regering on jan het parlement verantwoording schuldig te zijn. „Het gezag van de sejm", aldus het blad, „zal toenemen, indien zij de rege ring controleert, de benoeming van mi nisters bevestigt en wetten aanneemt In de oude (overwegend katholieke) uni versiteitsstad Krakau ook een oud- socialistisch bolwerk waar lijstaanvoer der premier Cyrankiewicz met 4000 stem men door de katholiek Stomma werd ver slagen, heeft men verscheidene grieven tegen Cyrankiewicz. Men critiseert onder meer het feit, dat hij als oud-socialist de fusie van zijn partij met de communisten tot de Verenigde Arbeiderspartij aan vaardde, alsmede sommige van zijn op merkingen ten tijde van de onlusten in Poznan. „Op de lagere scholen in de gebieden van Dantzig, Krakau, Rzesow en Byalistok nemen de gevallen van discriminatie door r.k. leerlingen jegens niet-gelovige mede scholieren hand over hand toe", zo heeft de voorzitter van het verbond van Poolse onderwijzers, Wojenski, tegenover een vertegenwoordiger van het Poolse pers bureau P.A.P. verklaard. Volgens hem wa ren er zelfs leerlingen ..gelyncht". Wojenski weet dergelijke voorvallen aan het lage intellectuele peil van een deel van de bevolking. Philips. De n.v. Philips heeft in Haal- deren in de Over-Betuwe een café gekocht, waarin een atelier gevestigd zal worden voor de vervaardiging van transistors. Dit atelier komt in de vroegere feestzaal, de caféruimte wordt cantine. Er is werk ooi- zestig meisjes. BERN (U.P.) Aan de grens tussen Joe goslavië en Bulgarije zijn wachttorens, prik keldraadversperringen en barrières op de wegen weer verschenen. Dit meldt de cor respondent van het Zwitserse blad „Der Bund" in Belgrado. En niet alleen zijn er weer deze tekenen van vijandigheid aan Bulgaarse zijde, wel te verstaan maar reeds weei kan men aan de grens de ook op Bulgaars gebied staande luidspre-' kers horen die de Joegoslavische soldaten oproepen, naar Bulgarije te deserteren. De correspondent wijst er dan op, dat Bulgarije in Belgrado thans vertegenwoor digd wordt door ambassadeur Nikoloff, die wijd en zijd als anti-Titoïst bekendheid ge niet, een vooraanstaande agent van de co- minform, auctor intellectualis van de pers en propaganda-actie tegen Joegoslavië uit de dagen van de „oude" strijd AMMAN (Reuter) De Jordaanse pre mier. Soeleiman Naboelsi, heeft, in de Jor daanse tweede kamer meegedeeld, dat in februari via diplomatieke kanalen Brits- Jordaanse onderhandelingen zullen begin nen over beëindiging van het verdrag tus sen beide landen, terugtrekking van de Britse troepen en opheffing der Britse bases. Het parlement aanvaardde met al gemene stemmen het aanbod van Egypte, Syrië en Saoedi-Arabië tot een jaarlijkse bijstand van 12.500.000 pond, ter vervan ging van de Britse subsidie. Te Damascus verluidt dat de Jordaanse regering de wens te kennen heeft gege ven, zich aan te sluiten bij de voorge stelde Syrisch-Egyptische federale unie en zij heeft in dezen Syrië benaderd. Waarne mers te Damascus wijzen er op dat Jor danië in mei een economische unieover eenkomst met Syrië heeft gesloten, dit feit zal het deelnemen van Jordanië in een Syrisch-Egyptische unie kunnen verge makkelijken. De Britse minister van Buitenlandse Za ken, Selwyn Llovd, heeft te Londen ver klaard dat het Brits-Jordaanse verdrag van 1948 voor Groot-Brittannië „van ge ringe strategische waarde" is. Lloyd zei, dat de UNO „en onze vrienden in de Ver enigde Staten" in het Nabije Oosten een zware verantwoordelijkheid op zich heb ben geladen. „Tot op zekere hoogte hebben zij iets uit onze handen genomen. Met be zorgdheid zullen we afwachten hoe zij zich van die verantwoordelijkheid kwijten. „We moeten rechtstreeks of zijdelings doen wat we kunnen en er voor zorgen, dat uit de huidige toestand oplossingen voortko men voor de voornaamste vraagstukken", aldus Lloyd. LONDEN (Reuter/U.P.). Radio-Mos kou heeft een officiële verklaring van het Russische persbureau Tass omgeroepen, waarin staat dat de Verenigde Staten voor stellen Amerikaanse bases in andere lan den te gebruiken om „een kernoorlog voor te bereiden". In de verklaring worden de regeringen van de Verenigde Staten en de betrokken landen gewaarschuwd dat zij de volledige consequenties van hun daden zullen moeten dragen. De Sovjet leiders, aldus de verklaring, hebben kennis geno men van Amerikaanse persberichten over de voorgestelde kernbases in West-Europa, Turkije, Perzië, Japan en andere landen en zijn ervan overtuigd dat de volken van deze landen, die op het punt staan in de Amerikaanse plannen voor een kernoorlog verwikkeld le raken, het gevaar zullen onderkennen en tegengaan. De ware be tekenis van het Amerikaanse plar>. volgens de verklaring is, dat de bevolking van die landen waar de bases zullen worden opge richt, de eerste en voornaamste slachtoffers van een kernoorlog zullen zijn. De „Pravda", het blad van de Russische communistische partij, schrijft, dat de Ver enigde Staten achter zijn bij de ontwikke ling van bestuurbare projectielen voor lange afstand, die een kernlading kunnen vervoeren. „De Verenigde Staten bezitten in geen geval een monopolie op het gebied van kernwapens en nog minder op het ge bied van de ontwikkeling van bestuurbare langeafstandsprojectielen", aldus de „Prav da" in een commentaar op Amerikaanse persberichten, dat de Verenigde Staten van plan zijn naar bevriende landen militairen te sturen, die voor een eventuele kern oorlog zijn uitgerust met de jongste typen bestuurbare projectielen. Het blad waar schuwt bedoelde landen, dat aanvallen, die van hun grondgebied uit worden onderno men, met dezelfde wapens beantwoord zou den worden.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3