Varende autobus stoof over Nieuwe Waterweg ^raatótoel Vijftig jaar geleden In de toekomst moet tuinbouw in het Westland weg Van dag tot dag Benauwenis Noodsprong Grond zal nodig zijn voor de industrie en voor stadsuitbreiding Dr. J. H. v. Heek overleden, industrieel, maecenas en sticher natuurreservaten Verhoging loongrens voor sociale verzekering Prof, ir. J. P. Thijsse: Prins Bernhard naar V.S. Artiesten gedupeerd door inbraak Else Mauhs opgenomen in ziekenhuis Weduwe voor 5 mille opgelicht? Chantage te Amsterdam van nachtelijke automobilisten Op de Anderhalf jaar geëist tegen jeugdige bendeleider Uit Haarlems Dagblad van 25 januari 1907 VRIJDAG 25 JANUARI 1957 Er gebeuren grote en grootse dingen in de wereld en in de landen. Wij leven in een tijd van enorme veranderingen op elk gebied veranderingen waarbij de mens, als traag natuurverschijnsel, grote aan passingsmoeilijkheden ondervindt. Het zou een prettiger omstandigheid zijn wanneer onze lichamelijke en onze geestelijke ge steldheid zich in hetzelfde duizelingwek kende tempo zouden aanpassen als waar mee de nieuwe omstandigheden op ons afkomen, doch de werkelijkheid is daaren tegen, dat deze nieuwe dingen ons over spoelen, benauwen, bedreigen en ver drijven. De industrialisatie, de bevolkingsgroei, de toeneming van bebouwingen, de uitwas van het verkeer, de toenemende behoefte aan recreatie-, cultuur- en bouwgronden tegelijkertijd hebben van ons kleine land een heksenketel gemaakt, waarin de ruim te wordt opgeslokt, de lucht wordt bedor ven en de sfeer wordt vervuld van span ningen. En nu komt prof. ir. J. P. Thijsse, adviseur voor het Nationale Plan, mede delingen doen die dit benauwende toe komstbeeld nog eens extra onderstrepen en de nadruk leggen op de noodzaak tot zulke ingrijpende maatregelen, dat de ha ren ten berge rijzen. De groei van de „randstad Holland" zal zo betoogt prof Thijsse nopen tot verplaatsing van de tuinbouwcultuur uit het Westland naar Zeeland. Rond 1980 zullen er in de drie westelijke provincies zes miljoen mensen wonenDeze provincies zullen niet kunnen ontkomen aan een grote uitbrei ding van de zware industrieën, die de lucht verpesten met hun uitwasem .gen en de tuinbouw onmogelijk maken. Prof. Thijsse heeft nog veel meer gezegd dingen die met het Nationale Plan te ma ken hebben en die erop gericht zijn, de westelijke levenssfeer zoveel mogelijk ge schikt te houden voor het menselijke be staan. Maar, ondanks alle plannen, wat zal er van dat bestaan worden? Het is een be angstigende gedachte, enigszins herinne rend aan de angsten die Alice in het Won derland ondervond, toen zij in het kabou terhuis ging groeien tot afmetingen welk° met de ruimte van het huis spotten. In Kennemerland ondervindt men de be nauwdheden reeds evenzeer als in de rest van het Westen, niet het minst ook wat betreft de schadelijke invloeden van d° industrie op natuur en cultuur. Het Natio nale Plan, waarvan prof. Thijsse de ur gentie en de complicaties wel duidelijk heeft belicht, is de enige hoop van de naar adem snakkende westerling. Doch of het zal kunnen afrekenen met de snelle ont wikkeling der problemen, die merendeels niet in louter nationaal verband zijn te omschrijven, blijft toch een alarmerende vraag. Er is voor de individuele mens een stuk levensgeluk mee gemoeid, waarbij vele materiële overwegingen van nationale welvaart zichzelf naar de tweede rang terugtrekken. Frankrijk's demagoog Nummer Eén, Pierre Poujade, heeft het leerboek „Mein Kampf", waaruit hij tot dusver veel van zijn wijsheid heeft geput, dicht geklapt. Hij moet tot de conclusie zijn gekomen dat datgene, wat in Duitsland succes had en wat in Frankrijk al aardig op een suc ces begon te lijken, per slot van rekening door de Fransen toch niet wordt geslikt. Leve de Fransen! Evenals zijn Duitse leermeester had Poujade zich op het standpunt gesteld, dat hij veel te goed was om zelf parlements lid te worden. Hij liet dat aan zijn volge lingen over, die zich maar candidaat moes ten stellen om, als zij het parlement een maal van binnen uit tot ineenstortens toe zouden hebben verzwakt, de macht aan hun verheven leider te offreren. Dat deze opzet niet is geslaagd, blijkt wel duidelijk uit het feit dat Poujade zich nu, tegen al zijn vroegere verklaringen in, toch zelf candidaat heeft gesteld voor lid van de Nationale Vergadering. Dit is niets anders dan een noodsprong, die de grote man wel moet doen om weer enigszins vat te krijgen op de afgevaardigden van zijn partij, die verleden jaar - dankzij zijn demagogische en organisatorische talenten - in groten getale zijn gekozen maar die in het parlement geen enkel succes, zelfs geen ondermijningssucces, heben weten te boeken. Bovendien hebben verscheidene hunner, toen zij hun zetel eenmaal hadden veroverd, Poujade de rug toegekeerd en zich aan de partij-discipline niets meer ge legen laten liggen, ondanks hun gelofte, zich aan lijfstraffen te onderwerpen als zij tegen bevelen van de „leider" zouden handelen! Poujade heeft de laatste tijd krampach tig gepoogd, politiek profijt te trekken van Frankrijk's moeilijkheden op allerlei ge bied. De indruk overheerst, dat dit hem niet is gelukt. Maar het bewijs daarvan zal zondag in Parijs moeten worden gele verd. Als de Parijse bevolking het veiligheids net weg trekt van onder de noodsprong waarmee Poujade terecht wil komen in wat hijzelf „het politieke circus" heeft ge noemd. zal dat velen in Europa nieuw vertrouwen geven in de politieke gezond heid van Frankrijk. (Speciale berichtgeving) Vanmorgen is in de ouderdom van 83 jaar in het Wilhelmina-ziekenhuis te Doe- tinchem overleden dr. J. H. van Heek uit 's Heerenberg. De heer Van Heek was mede-oprichter en oud-firmant van de firma G. J. van Heek en Zonen te En schedé en na de omzetting van deze firma per 1 januari 1936 in de n.v. Rigtersbleek, voorheen G. J. van Heek en Zonen, presi dent-commissaris van deze n.v.' De heer Van Heek heeft een zeer be langrijk aandeel gehad in de totstandko ming van het rijksmuseum Twente te En schedé, dat op 17 juni 1930 aan het Rijk werd overgedragen. Met ingang van deze datum werd de heer Van Heek honorair directeur van dit museum. In 1912 kocht de heer Van Heek het kasteel Bergh te 's Heerenberg, een machtige burcht uit de twaalfde eeuw. De nieuwe eigenaar liet het kasteel geheel restaureren. In maart 1939 werd het kasteel door brand ver woest. Het gebouw werd op de beide to rens en de muren na in de as gelegd. Ter stond ging de heer Van Heek over tot nieuwe restauratie, welke in oktober 1941 haar beslag kreeg. In 1946 heeft de thans overledene het kasteel met 1700 ha na tuurschoon ondergebracht in een stichting, die het ongeschonden voortbestaan van huize Bergh en het omringende natuur reservaat ten doel had en waarbij de heer Van Heek door schenkingen het werk de zer stichting, waarin rijk en provincie zeggenschap hebben, ook financieel moge lijk maakte. Door tal van schenkingen en verdere bemoeiingen zijn in het oosten van het land duizenden hectaren natuurschoon be houden gebleven en voor het publiek toe gankelijk gesteld. Op 15 september 1952 heeft de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam aan de heer Van Heek het ere-doctoraat in de letteren en wijsbe geerte verleend. De heer Van Heek was onder andere ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en groot-officier in de orde van Oranje-Nassau. De vaste commissie voor Sociale Zaken en Volksgezondheid uit de Tweede Kamer heeft haar voorlopig verslag uitgebracht over het wetsontwerp tot verhoging van de loongrens voor de sociale verzekering. Verscheidene leden waren het niet eens met de opvatting, dat een eenmaal ver zekerde groep nimmer mag worden inge perkt. Op hen had het argument indruk gemaakt, dat tal van loontrekkenden bij een nagenoeg algemeen toegepaste loons verhoging, ten gevolge waarvan zij buiten bepaalde sociale wetten komen te vallen, daardoor in een ongunstiger positie ko men te verkeren dan wanneer die loons verhoging achterwege zou zijn gebleven. Van meer dan een zijde werd opgemerkt, dat bij het ziekenfondswezen de verhoging van de loongrens moeilijk ligt. Optrek king van de loongrens ih de Ziektewet leidt automatisch tot verhoging van de loongrens in het Ziekenfondsenbesluit, het geen met name bij de medewerkers der ziekenfondsen en in de kringen van het verzekeringswezen verzet oproept, indien de verhoging niet voortvloeit uit een alge mene loonsverhoging. Verscheidene leden wilden niet voorbij - gaan aan de bezwaren welke het verband tussen de loongrenzen voor de Ziektewet en het Ziekenfondsenbesluit medebrengt. Een ziektekostenverzekering eist, zo merk ten zij op, een ruimere verzekeringsdiffe rentiatie dan het geval is bij het risico, waartegen de Ziektewet in het leven werd geroepen. Zij drongen er dan ook op aan, dat de minister de totstandkoming van een Ziektekostenwet zal bevorderen, welke het gehele terrein van de ziekteverzekering regelt. Verscheidene leden herinnerden er aan dat de unificatie van de loongrenzen in de sociale verzekeringswetten, onderdeel van de coördinatie van de sociale verzeke ringswetgeving. tot vereenvoudiging van de loonadministratie van de werkgevers leidde. Huns inziens zou het prijsgeven van de unificatie voor de loonadministratie uiterst bezwaarlijk zijn. Ook andere leden meenden, dat de loonadministratie er voor de werkgevers niet eenvoudiger op wordt, als sommige werknemers nu eens wel, dan weer niet, en vervolgens wederom wel onder de verplichte ziekenfondsverzeke ring vallen. Tenslotte betreurt de commissie het. dat het wetsontwero zo laat, namelijk on 20 december, is ingediend, zodat inwerking treding rrmt terugwerkende kracht, van 1 ianuarj af moest worden voorgesteld en aan dr> Soeiaie Verzekeringsraad moest wo'-^nn vemorM te handelen alsof de wet, op 1 ianuari 1957 van kracht geworden is ADVERTENTIE Op een voorlichtingsdag van de Nederlandse Tuinbouwraad in Den Haag heeft prof. ir. J. P. Thijsse, adviseur bij de Rijksdienst voor het Nationale Plan, onder meer ver- klaax-d, dat de tuinbouw in het Westland, in de toekomst naar elders, bijvoorbeeld naar Goëree en Overflakkee, verplaatst zal moeten worden, omdat in het Westland gebrek aan grond zal ontstaan. Na deze verplaatsing zal het gebied tussen Den Haag en de Nieuwe Waterweg gebruikt kunnen worden voor de stadsuitbreiding van Den Haag, waarbij echter een gedeelte gereserveerd moet blijven voor landbouw en recreatie. Voor de tuinbouw zullen bovendien de gassen en dampen, die de zich steeds uitbreidende industrie produceert, op den duur funest zijn. Voor de landbouw is deze verontreiniging van de lucht veel minder schadelijk. De werkkrachten, die door verhuizing van de tuinbouw zullen vrijkomen, dienen volgens prof. Thijsse nu reeds voorbereid te worden op een overgang naar de in dustrie. Prof. Thijsse wees ook op de toeneming der bevolking in het westen des lands, waar over ongeveer 25 jaar zes miljoen mensen zullen wonen. De zware industrie kan zich in het westen het beste ontwik kelen en daarvoor is ruimte nodig. Men zal er ernstig naar moeten streven, in de komende 25 jaar ongeveer een half miljoen mensen te verhinderen zich in het westen te vestigen. Het tuinbouwgebied bij Boskoop loopt volgens prof. Thijsse geen gevaar, wel echter de bollencultuur, die men echter De „Aquavion" type „Aquastroll"in de wande ling de „varende autobus" genaamd, heeft op de Nieuwe Waterweg officieel proef gevaren. Deze draagiüeugelbont voor 22 personen iverd bij werf De Haas te Maas sluis gebouwd in opdracht van de Shell. 1-Iet scheepje is bestemd voor snel arbei- dersvervoer op het meer van Maracaibo ten behoeve van de oliewinning in Venezuela. In Nederland is dit de tweede draagvleugelboot, die binnen een half jaar wordt afgeleverd. De eer ste was een kleine Schertel- boot van 4,5 ton. Dit laat ste type heeft aan de voor- en achterzijde draagvleu- gels, die het casco bij toe nemende snelheid uit het water tillen. De Aquavion heeft één grote draagvleugel, die vlak achter het hart van het schip is gebouwd en twee voorvinnen. Naarmate de snelheid van het schip toeneemt wordt de op waartse druk op vinnen en draagvleugel groter, totdat een evenwicht is bereikt. De snelheid van deze Aqua stroll is 32,8 mijl (60 km) per uur bij een motorver mogen en een brandstof verbruik, die niet hoger liggen, dan bij een gewoon schip van dezelfde omvang met een kruissnelheid van 16 mijl per uur. Het is een verbeterde uitgave van de prototypen, die in Zweden en in Frank rijk van de werven kwa men. De bouwers verklaar den, dat het proefstadium thans voorbij is. Dit schip is thans rijp voor serie- produktie. De licentiehoudster „In ternational Aquavion" in Casablanca werkt nauw sa men met de Ned. Ver. Scheepsbouwbureaus in Den Haag. De Aquastroll is 14,25 meter lang, 6 meter breed en heeft beladen een diep gang van 1 meter. De aan drijving gebeurt door twee 6-cilinder Rolls Royce die selmotoren. Volgende exem plaren zullen met twee 300 pk motoren worden uitgerust, waardoor de top snelheid tot 40 knopen (74 km) kan worden opgevoerd. De tanks hebben ruimte voor 10 uur brandstof. Het totale gewicht van het schip is 13.695 kg. Met dubbele belading bleef de Aquastroll aan alle veilig heidseisen voldoen. Nu de scheepvaartinspec tie de boot zeewaardig heeft verklaard, zal de overdracht van deze eer steling aan de Shell maan dag geschieden. Tijdens de proefvaart werd ook een kleine „Aqua vion", type „Aquavit"-5 ge demonstreerd. Dit scheepje van 580 cm lengte bleek even stabiel en wendbaar te zijn en even grote rem- kracht te bezitten als zijn grote broer. International Aquavion begint binnenkort met de ontwikkeling van een draagvleugelboot, waarvan de vleugels niet meer, zoals thans het geval is, naar buiten zullen steken. Deze vleugels zullen langs de romp „gevouwen" zitten. onmogelijk kan verplaatsen, omdat zij aan de grondsoort gebonden is. Hij keerde zich tegen de aanleg van een nieuwe weg door de bollenstreek tussen Haarlem en Den Haag en tegen een weg langs de kust. Ook de aanleg van industrieterreinen en ha vens tussen Velsen en Amsterdam dient zijns inziens tegengegaan te worden, om dat d. ^rdoor de bevolkingsconcentratie weer groter zou worden. Overleg met industrie De voorzitter van de Nederlandse Tuin bouwraad, dr. A. J. Verhage, verklaarde dat de tuinbouw zonder schade niet naar elders, bijvoorbeeld naar de nieuwe ÏJsel- meerpolders, verplaatst zal kunnen wor den. Een opschuiving van de landbouwbe drijven naar deze polders, ten behoeve van de tuinbouw, komt volgens dr. Verhage eerder in aanmerking. Om de tuinbouw centra in het westen te behouden zal men echter nauw overleg moeten plegen met de industrie, onder meer om nadelige invloe den van industriegassen en verontreini ging van het water te voorkomen. Prins Bernhard zal op 11 februari naar de Verenigde Staten gaan om de vijfde „Bilderberg-conferentie", die voor het eerst in Amerika wordt gehouden, te pre sideren. Na deze bijeenkomst zal hij enkele fabrieken bezoeken, waaronder de Fair- child-fabriek in Hagerstown, die de nieu we Fokker-Friendship in licensie vervaar digt. Voorts zal de prins enkele dagen in Washington en New York verblijven voor besprekingen en familiebezoek. Begin maart zal de prins weer naar Nederland terugkeren. In de afgelopen nacht is ingebroken in het wagentje van het dans- en showor kestje „De Witte Kraaien", dat des nachts meestal voor de woning van de heer Krab, de leider, aan de Hoofdstraat staat. De heer Krab mist een koffer met een trommel en wat voor hem erger is een koffer met zijn volledige repertoire. De dieven hebben hoogstwaarschijnlijk vermoed, dat er waardevolle voorwerpen of geld in de koffer zaten. De recherche stelt een onderzoek in. De actrice Else Mauhs is voor het onder gaan van een operatie opgenomen in de eVr- eniging voor Ziekenverpleging aan de Prin sengracht in Amsterdam. De bekende Rotterdamse actrice Coba Kei ling kan wegens een ongeval voorlopig niet spelen. De voorstelling van „De Parvenu" van Molière, zaterdag 26 januari in de Rot terdamse Schouwburg, kan dientengevolge niet doorgaan. In plaats hiervan wordt nu ge speeld „Een kans op de hemel" van Albert Husson. Nasleep Hofgeest-affaire Naar het Dagblad Kennemerland mee deelt, heeft het onderzoek naar de mal versaties bij de Velser autofinancierings maatschappij „Hofgeest" aan het licht ge bracht, dat er ook in Alkmaar en omgeving onregelmatigheden zijn gepleegd, waar door verschillende personen werden gedu peerd. Een der slachtoffers is een Alk- maarse weduwe, die voor een bedrag van ongeveer 5000 gulden is opgelicht. Kort na de dood van haar echtgenoot ontving de vrouw van een levensverzeke- rngsmaatschappij een uitkering tot een be drag van circa zesmille. De heer A. J. van H. uit Beverwijk, die betrokken is bij de malversaties van het bureau „Hofgeest", en tevens een assurantiekantoor had, verzocht haar om het geld van de levensverzekering te kunnen lenen tegen een behoorlijke ren te (zes percent). Er werd een schuldbekentenis opgesteld door de assuradeur, waarvan de inhoud - bestaande uit twee regels schrift - uiterst vaag was gehouden. $lechts een enkele maal volgde betaling van de rente, terwijl een aflossing nimmer plaats had. Inmid dels is Van H. failliet verklaard. De kans, dat de weduwe nog een fractie van het geleende geld terugkrijgt, is wel zeer mini maal. Politievermoeden onzeker omdat er geen aangiften worden gedaan Bfj de Amsterdamse politie-instanties, die dagelijks te maken hebben met de gang van zaken in de buurt van het Rem- brandtsplein, heerst de vaste overtuiging dat stelselmatig automobilisten, die in de nachtelijke uren het hoofdstedelijk ver- maakcentrum verlaten, door duistere fi guren worden gechanteerd. Op een stil punt in of buiten de stad zouden sommige automobilisten „gesne den" en tot stoppen gedwongen worden door een onbekende wagen. De chauffeur daarvan zou hen dan mededelen dat zij een ongeluk hadden vei-oorzaakt, en hen het voorstel doen de zaak financieel ter plaatse te regelen. Het alternatief luidt in zulke gevallen: „anders maken we er een politiezaak van". De politie veronderstelt dat deze praktijken worden toegepast op automobilisten, waarvan de chanteurs ze ker weten dat zij zich aan alcohol hebben tegoed gedaan. Daaruit verklaart men ook het feit dat nimmer aangifte van een der gelijk chantage-geval is gedaan. Niet au courant Hoeveel aangenamer is de krant van gisteren. Het slechte nieuws heeft tijd ge had, zich van de schrik te herstellen, brandende problemen zijn afgekoeld en vermiste kinderen zijn veilig en wel thuis bezorgd. Nog beter is de krant van een jaar ge leden. Een andere Franse minister-presi dent had andere onoplosbare problemen, Amerika had andere ambities, Adenauer had andere conflicten. En wat vreesde de toenmalige Minister-president in Den Haag? Het doet er niet meer toe, het is alles afgedaan of nimmer opgelost. Hoeveel zorgen zou men zich kunnen besparen, indien men slechts oude kranten las. Als het aan mij lag, las ik het ochtend blad van 1857 of de avondeditie van 1757. Zelfs 1657 zou mij kunnen bekoren. Hoe prettig zich op te winden over Spaanse arrogantie, Franse gruweldaden, Engelse vlootescapades en Pruisische militaire avonturen. Een galjoen bij storm vergaan. Lodewijk de Zoveelste heeft nieuwe vriendin, brand in de herberg de Gouden Leeuw, Schout gewond bij straatgevecht, koets ramt trekschuit Ik vraag me af, of er geen ruime lezers kring voor mijn oude krant te vinden ware. Vindt u ook niet, dat uw tegenwoor dig lijfblad, hoe voortreffelijk overigens, u te veel „bij" houdt? Hoeveel aardiger om over uitverkopen uit 1857 te lezen, of over de mode in 1757. Hoeveel minder van streek brengend de beurs in 1657. Belas tingklachten van twee honderd jaar gele den bereiden aangenamer lectuur. In duikboten, die lang van hun basis weg zijn, krijgt de bemanning elke dag een krant die maanden van tevoren is op gemaakt en gedrukt. De marconist plaatst er dan het laatste nieuws in. Mijn krant zou zelfs het laatste nieuws niet hebben, op zijn hoogst berichten als: Den Heer Vice Admirael de Ruyter segtmen van Cadis nae huys ontboden te zijn nopende de Bedieninghe van een hoogher Charge". Ieder land op zijn beurt is een wereld macht. Spanje ivas het, Frankrijk, Oosten rijk, Groot-Brittannië, Amerika, Rusland, China. Ieder op zijn beurt heeft zijn his torische uur van wereldroem en raakt dan op het tweede plan. Hoeveel aangenamer om in zijn ochtendblad te dromen, dat Nederland nog de oceaan en wereldmark ten beheerst, dat Nederland leiding geeft aan de Groten en dat het heelal om Am sterdam en Haarlem draait. Mijn speciale dagblad zou mijn leven veel vrediger maken. Slechts voorspoed, macht, goed en goedkoop eten en drinken, en geen acute zorgen in mijn dagblad De (Verleden) Tijd. Meer heeft een mens niet nodig. Tenslotte is er altijd nog het radio nieuws. Herman Fortuin Vijf jongens uit Delft hebben voor de Haagse rechtbank terechtgestaan wegens het plegen van een zeer groot aantal in braken en diefstallen in Delft en omgeving gedurende de afgelopen twee jaar. De leider van het groepje, een 20-jarige jongen, die wegens wangedrag van de h.b.s. was gestuurd, gaf toe twintig in braken te hebben gepleegd. In mei brak hij in bij een firma aan de Rijswijkseweg te Den Haag, waar hij, samen met een andere h.b.s.'er, wist binnen te dringen na een tocht over de daken van een naburig hofje. De buit bedroeg 1000 aan contanten en 1000 aan waardepapieren. Bij het ver delen van de buit bedroog de bendeleider zijn kornuiten. Verder was deze verdachte onder meer een inbraak in het huis van een vriend van zijn vader tenlastegelegd. De opbrengst van de door hem gepleegde misdrijven maakte hij gewoonlijk op met vriendinnen, bij de paardenrennen en met gokken. De officier van Justitie eiste tegen deze jongen, die hij volkomen gewetenloos noemde, een gevangenisstraf van anderhalf jaar. „Dit is een gangster-in-de-dop", aldus de officier, die nog onthulde, dat bij deze jongeman thuis een revolver en traangas- bommen in beslag waren genomen. Tegen een 19-jarige technische tekenaar, die, als werknemer van de firma aan de Rijswijkseweg voor een situatieschets van het pand had gezorgd, en ook nog aan vele andere inbraken en diefstallen had meege daan, eiste de officier 8 maanden, waar van 3 voorwaardelijk. Tegen een 20-jarige h.b.s.'er, die had in gebroken in een school, in het gebouw van de Delftsche Courant, in een drukkerij en in sportlokalen, eiste de officier 5 maanden, waarvan 3 maanden voorwaardelijk. Tegen twee andere jongens werden voor waardelijke straffen van 3 en 2 maanden geëist. Ook stond terecht de vader van een vriendinnetje van de bendeleider, een 46- jarige ex-inspecteur van een pensioen fonds, die wegens heling van de waarde papieren 2 maanden gevangenisstraf tegen zich hoorde eisen. Op 7 februari zal de rechtbank uitspraak doen. JMUDEN. Alhier is in hotel Kleine Willem Barendsz een zeer druk bezochte vergadering gehouden, uitgeschreven door de besturen van de hier bestaande kiesvereenigingen, teneinde te bespreken, in hoeverre het wenschelijk is dat IJmui- den eene zelfstandige gemeente wordt. Onderscheidene sprekers deden zich kennen als voorstanders van afscheiding. Zij betoogden, hoezeer de belangen van IJmuiden afwijken van die der rndere ge deelten der gemeente Velsen, zooals Santpoort, Jan Gijzenvaart, Wijkeroog enz. en hoe weinig het gemeentebestuur rekening houdt met deze afwijkende be langen. Een groot nadeel noemden zij het dat IJmuiden met 7000 van de 16.300 in woners lang niet in die verhouding in den gemeenteraad is vertegenwoordigd. Het aantal sprekers, dat eene scheiding dringend aanbeval, was zeer groot. Tot hen behoorde het raadslid Schuitemaker, dat van tegenstander in voorstander r- anderd was. Het raadsl.d Vermeulen be streed de scheiding op grond van finan- ciëele nadeelen: de belasting zou voor de •Jmuidenaren veel drukkender worden. De vergadering benoemde tenslotte eene commissie, die een onderzoek naar de wenschelijkheid van afscheiding zal instellen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5