Uitgaan in Haarlem TAD LEVENS Agenda voor Haarlem De leerling van Doctor Marciolo r Kort en bondig 1000 BROEKEN V R IJ D A G 2 5 J A N U A R I 19 5 7 4 TONEEL EN DANS MUZIEK DIVERSEN TENTOONSTELLINGEN De Ruyterherdenking in Vlissïngen en Amsterdam Politierechter critiseerde financieringsmaatschappij Voorlichtingscentrum voor verkeersveiligheid nieuws voor u, mijnheer TERN-SHIRT thans 2250 y/^ R Explosieven stiekem bij opruimingsdienst gebracht Gestolen Duitse auto's in Nederland verkocht ONS VERVOLGVERHAAL^] v DOOR JOSEPH L. EINANDER j Bevrijding dient jaarlijks te worden herdacht Zaterdag 26 januari. Stadsschouwburg, 20 u.: De Nederlandse Comedie geeft een voor stelling van Vondels treurspel „Gysbreght van Aemstel" onder regie van Johan de Meester met onder anderen Ellen Vogel, Sigrid Koetse, Johan Fiolet, Johan Schmitz en Louis van Gasteren. De decors werden ontworpen door Joep Nicolas. Zondag 27 januari, Stadsschouwburg, 20 u.: De Nederlandse Comedie geeft een voor stelling van „Kapitein Brassbound's be kering" van George Bernard Shaw onder regie van Henk Rigters met onder anderen Mary Dresselhuys. Ko van Dijk, Paul Huf, Philippe la Chapelle, André van den Heu vel, Bob Goedhart, Pierre Myin, Wim van Sierenberg de Boer, Bert van der Linden. De decors zijn ontworpen door Nicolaas Wijnberg. Dinsdag 29 januari, Stadsschouwburg. 20 u.: Het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap speelt onder regie van Frits van Dijk het blijspel „Julia" van Sauvajon naar W. So merset Maugham en Guy Bolton. Mede werkenden zijn onder anderen Rie Gil- huys. Aaf Bouber, Ellen de Thouars, Frits van Dijk, John Gobau, Bob Verstraete en Ger Smit. Dinsdag 29 januari, Stadsschouwburg, 14 u.: Voor de Vereniging van Nederlandse Huisvrouwen geef' het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap een voorstelling van „Julia" onder regie van Frits van Dijk met onder anderen Rie Gilhuys. Ellen de Thouars, Aaf Bouber. John Gobau, rrits van Dijk en Bob Verstraete. De vertaling is van Elsa den Hertog. Woensdag 30 januari, Stadsschouwburg. 20 uur: Voor „Geloof en Wetenschap" geeft de Nederlandse Comedie een voorstelling van „Kapitein Brassbound's bekering" van George Bernard Shaw (zie onder zondag;. Zondag 27 januari, Concertgebouw, 20 uur: Leerlingen van de Eerste Haarlemse Ac- cordeonschool geven een uitvoering. Maandag 28 januari, Grote Markt, 15.30— 16.30 uur: De stadsbeiaardier Arie Peters bespeelt het carillon van de Grote Kerk. Dinsdag 29 januari. Concertgebouw, 19.30 u.: De heer Paul Chr. van Westering houdt een inleiding bij het concert, dat het Noordhollands Philharmonisch Orkest zal geven. Dinsdag 29 januari. Concertgebouw, 20.15 u.: Het Noordhollands Philharmonisch Orkest geeft onder leiding van de Israëlische diri gent Ohan Dourian een uitvoering van de ouverture „Don Giovanni" van Mozart, vier aria's van Mozart, de Onvoltooide Symfonie van Schubert en twee Hebreeuw se liederen van Ravel: „L'énigme éter- nelle" en „Kaddisch". Het concert wordt besloten met de Vierde Symfonie van Roussel. Solist is de Franse bariton Gérard Souzay. Dinsdag 29 januari, Frans Halsmuseum, 20 uur: Voor het Instituut voor Arbeidersont wikkeling geeft de violist Boris Zensley een recital. Woensdag 30 januari, Muziekschool, 20 uur: Leerlingen van Peter de Kleer aan de Haarlemse Muziekschool van de Maat schappij tot Bevordering der Toonkunst geven een uitvoering. Woensdag 30 januari. Concertgebouw, 12.30 uur: De organist Albert de Klerk verzorgt het tweede pauzeconcert op het orgel van Cavaillé Coll met werken van Bach, Mo- zart en Franck. Donderdag 31 januari. Concertgebouw. 20 u.: De organist Piet Kee speelt op het orgel werken van Mozart, Schumann, Reger, Wi- dor, Franck en Hendrik Andriessen. VOLKSUNIVERSITEIT Vrijdag 25 januari, Minerva Theater, 20 uur: Mevrouw C. A. Hinlopen—Nanninga en de heer F. Hinlopen verzorgen de eerste van twee voordrachten getiteld „Israël in de branding" met lichtbeelden. Maandag 28 januari, Frans Halsmuseum. 20 uur: Prof. dr. H. Oldewelt spreekt over „Instinct en gewoonte in het leven van de mens". Woensdag 30 januari, Coornhertlyceum, 20 uur: De heer L. Postma geeft de tweede van zes lessen in een boetseercursus. Woensdag 30 januari, Frans Halsmuseum, 20 uur: De heer H. P. Baard houdt de tweede van vier voordrachten over „Vijf eeuwen schilderkunst in de Nederlanden", ge- illustreerd met lichtbeelden. „GELOOF EN WETENSCHAP" Vrijdag 25 januari, Brinkmann, 20 uur: Dr. J. L. Brown, verbonden aan de Ameri kaanse ambassade in Brussel, spreekt over „Katholicisme en litteratuur in de Verenig de Staten". Maandag 28 januari, Brinkmann, 2021 u.: Dr. A. L. Constandse houdt de zesde van tien voordrachten over „Achtergronden van het wereldgebeuren". Maandag 28 januari, Brinkmann, 21.1022.10 uur: Dr. H. van Waesberghe S.J. (modera tor van de Katholieke Universiteit in Nij megen) houdt de tweede van drie lezingen in de cursus „Sport, spel en psychische ge zondheid". Woensdag 30 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft een voorstelling van „Kapitein Brassbound's bekering" van George Bernard Shaw. Zie onder „Toneel en dans". AMATEURTONEEL Maandag 28 januari, Stadsschouwburg, 20 u.: De personeelston eel vereniging „Conrad- Stork" geeft een opvoering van „Het weer- huisje". FILMVOORSTELLINGEN Rembrandtheater: Zondagochtend 11 uur vertoning van de Italiaanse film „Het ver loren continent". Cinema Palace: Zondagochtend half elf ver toning van de Deense film „Zo begint het leven". Lidotheater: Zaterdag 23.30 uur vertoning van „Het schandaal" met Martine Carol en Raf Valone. Zondagochtend 11 uur ver toning de „Forsyte Saga" met Errol Flynn, Walter Pidgeon. Studiotheater: Zondagochtend 11 uur ver toning van „Das land des Lachelns" naar de gelijknamige operette van Lehar. Cinema Palace: Donderdagavond 21.15 uur wordt de vertoning gegeven van de Ita liaanse film „I Vitelloni" van Frederico Fellini over het probleem van de ongrijp bare jeugd. In het voorprogramma een filmpje over El Greco en een tekenfilm van Norman McLaren. De voorstelling is alleen toegankelijk voor leden van de Volksuniversiteit, de Haarlemse Kunst- gemeenschap, de sociëteit „Teisterbant" en „Kunst zij ons doel", ANDERE BIJEENKOMSTEN Vrijdag 25 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haarlemse Kunstgemeenschap en de Volksuniversiteit houden gezamenlijk een Haarlemse avond, waaraan wordt mede gewerkt door he* Nederlands Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel, de pianist Sas Bunge en dr. C. Spoelder, die een voordracht zal houden getiteld „Genus Haarlemmers". Vrijdag 25 januari, „De olijftak", 20 uur: Voor de Doopsgezinde Kring Heemstede houdt de heer K. L. Otsen een voordracht over Denemarken, geïllustreerd met licht beelden. Zondga 27 januari, Brinkmann, 10.30 uur: Voor het Humanistisch Verbond afdeling Haarlem spreekt de schrijfster Hella Haas- se over „Het beeld van mens en maat schappij in de toekomstige litteratuur". Zondag 27 januari, Zuiderkapel, 20 uur Zendingsbijeenkomst onder leiding van de heer D. Mulder en mejuffrouw S. Sta- persma met een voordracht onder de titel „God roept ons, broeders, tot de daad" (ge ïllustreerd met kleurendia's over Afrika). Woensdag 30 januari, J.G.-zaal, 20 uur: De „Nieuwe Koers" en de „Arjos" houden ge zamenlijk een bijeenkomst, waarop ge sproken zal worden over „Geloof en poli tieke keuze" door mr. W. Glastra. Donderdag 31 januari, Zuiderkapel, 20 uur: Ds. J. v. d. Schors zal spreken over „De crisis in het Midden-Oosten in het licht van de bijbel". Donderdag 31 januari, Vestestraat, 20 uur: Voor de vereniging „Weten en Werken" houdt de heer C. van Beek een voordracht over A. M. de Jongs „Flierefluiters tussen komst".. Donderdag 31 januari, Gymnasium, 20 uur: Voor de Conférences francaises vertoont de heer Jean Delhaye, sterrenkundige, verbonden aan het Parijse observatorium, een film getiteld „Flammes et soleil". Donderdag 31 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: Leerlingen van het Triniteitslyceum spelen „Verdwijningen en verschijningen" van Paul Vincent Carroll. De opvoering wordt vrijdag 1 februari herhaald. Huls Van Looy: Ter gelegenheid van de Willem Bilderdijkherdenking worden tot en met 30 januari boeken, handschriften, portretten en curiosa uit de nalatenschap van Bilderdijk tentoongesteld. De expo sitie is dagelijks geopend van 10—12.30 en van 13.3017 uur. 's Zondags van 1417 u. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend don derdags van 1012.30 uur en van 13.30 17 uur en zondags van 1417 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoonstel ling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden. Onder meer de meesterwerken van Frans Hals. Het museum is geopend op werkdagen van 1015 uur dagelijks en zondags van 1315 uur. Het tapijt „Gezicht op Zutphen", waarover wij reeds uitvoerig berichtten, wordt tot 26 januari, gelijktijdig met het voor de gemeente Nijmegen gerestaureerde tapijt „Arcus en de beer" tentoongesteld. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen on der meer van Rembrandt. Michelangelo Claude Lorrain. Geopend op iedere werk dag (behalve maandag van 11—15 uur) en de eerste zondag van iedere maand van 1315 uur. Bisschoppelijk museum. Jansstraat 78: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen, be halve maandag van 1017 uur, des zon dags van 1316 uur. Grote Kerk, Grote Markt: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur. Bezichtiging onder geleide uitsluitend op aanvrage voor groepen van tenminste vijftien personen. Tinholthuis, Bloemendaal, Vrijburglaan 17 Het museum is geopend van maandag tot en met zaterdag van 912 en van 1416 uur. Cruquiusmuseum, HeemstedeHistorische stoommachines. Dagelijks geopend van 9—12.30 en van 13.30—16 uur. De Franse bariton Gérard Soiizay is dinsdag 2.9 januari solist in het zesde d-concert door het Noordhollands Phil harmonisch Orkest. Souzay zingt vier aria's van Mozart en twee Hebreeuwse liederen. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat het vorstelijk paar op 22 maart in Vlissin- gen de plechtige dienst zal bijwonen ter herdenking van de geboortedag van Mi- chiel Adriaenszoon de Ruyter, 350 jaar ge leden. Deze dienst wordt gehouden in de St. Jacobskerk in Vlissingen. De herden kingsrede zal worden uitgesproken door prof. dr. Th. Milo uit Leiden, hoogleraar in de geschiedenis van de overzeese ge biedsdelen en het zeewezen. Na de officiële herdenking zal op zater dag 23 maart in het Rijksmuseum te Am sterdam een nationale De Ruytertentoon- stelling worden geopend. Ook de konink lijke Marine zal de grote vlootvoogd her denken onder andere door een dagorder en plechtigheden op de marinebases. Voor Amsterdam staat in de loop van het jaar nog een herdenkingsdienst in de Nieuwe Kerk op het programma. In mei wordt de „tweede fase" van het De Ruyterfeest ingeluid door een concert van het Residentie Orkest, eveneens in de Vlissingse Jacobskerk. Het px-ogramma van dit concei-t vermeldt dat een werk zal wor den uitgevoerd, dat ter gelegenheid van deze herdenking zal zijn gecomponeerd in opdracht van het Vlissingse gemeentebe stuur door Henk Stam. Voorts wordt uitge- voerd de Eroïca van Beethoven. Het is niet onmogelijk, dat voor deze De Ruyterfees- ten een opdracht zal worden verstrekt aan een componist voor een werk voor blaas- orkest, waarvan de première zal worden gegeven door de Marinierskapel. De op- dracht daartoe aan een Nederlands com ponist zal uitgaan van het. nationaal comi té De Ruyterherdenking 1957. De eigenlijke De Ruyterfeesten zullen in de zomermaan den in Vlissingen worden gehouden en zullen dan beginnen met de opening van de De Ruytertentoonstelling, die vrijwel in haar geheel van Amsterdam naar Vlis singen wordt overgebracht. Drie maanden gevangenisstraf heeft de Amsterdamse politierechter opgelegd aan een elektricien uit Amsterdam, die zich een televisietoestel van 800 gulden in huur koop had aangeschaft. Na er vrijwel nog niets op te hebben afbetaald, deed hij het toestel voor f 500 van de hand. Zowel de politierechter als de officier van justitie keerden zich tot de als enige getuige in deze zaak gehoorde vertegen woordiger van een financieringsmaatschap pij, die het benodigde geld had gefour neerd. Naar de mening van rechter en officier wordt door dergelijke instellingen te lichtvaardig en op te weinig zakelijke gegevens en zonder voldoende informaties naar de levensomstandigheden van hun cliënten krediet verstrekt, waardoor de fraudes op dit gebied steeds meer in de hand worden gewerkt. De verdachte, die per maand ongeveer f 330 verdiende, waar van hij f 45 aan de financieringsmaat schappij moest afstaan, had een gezin met drie kinderen. De politiei-echter noemde de inkomsten van de verdachte totaal onvoldoende om er een televisietoestel op na te kunnen hou den. „Ik kan het mij tenminste niet ver oorloven", zei de rechter. De vertegenwoordiger van de financie ringsmaatschappij was het niet met de po litierechter eens. „De man krijgt toch kin derbijslag, zei hij Als deze zomer een grote actie ten bate van het Verbond voor Veilig Verkeer slaagt, dan zal Nederland het volgend jaar kunnen beschikken over een voorlichtings centrum op het gebied van het verkeer. In het kader van het vijfentwintigjarig be staan van liet verbond zal namelijk een attractieve nationale actie worden gevoerd, waardoor men hoopt de beschikking te kunnen krijgen over een bedrag van 2 tot 3 miljoen gulden. Met deze gelden zal een landgoed worden aangekocht waarover reeds onderhandelingen worden gevoerd, terwijl voorts uit deze fondsen het voor lichtingscentrum zal worden geëxploiteerd. In het nieuwe centrum zullen vrijwel al le categorieën, zowel de kwekeling als de bei-oepschauffeur cursussen kunnen vol gen. Aan het centrum wordt een internaat verbonden, plaats biedende voor ongeveer honderd personen. Voorts zal bij het land goed een verkeerspark worden aangelegd, waarbij men denkt aan het voorbeeld dat het Disney-land in Amerika heeft gege ven. Met miniatuurvoertuigen zal ook de jeugd in dit park kunnen rijden en daar door reeds vroeg met bepaalde verkeers situaties vertrouwd worden gemaakt. Ook zal een slipschool worden ingericht waar beroepschauffeurs een slipcursus kunnen volgen. Het centrum dat men voor nemens is op te richten zal gelijken op het Rospa-house in Londen, dat geëxploiteerd woi'dt door de Royal Society Prevention Accidents. Slaagt de actie dan kan men reeds in 1957 het voorlichtingscentrum stichten. ADVERTENTIE Duizenden hebben In 't algelopen jaar van dit bijzondere "niet-strijken" overhemd geprofiteerd. Door de geweldige kwantiteiten, die wij van het TERN-SHIRT hebben ver kocht, is het ons gelukt van de fabrikant een belangrijke reductie te bedingen, waardoor wij onze cliënten een voordeel van f 5.— kunnen bieden. Déérom wordt de nieuwe prijs van het onovertroffen Kent U het Tern-shirt reeds? Dan weet U, dat het Tern-shirt zich van alle andere "niet-strijken" overhemden onder scheidt door een altijd onberispelijk zittende boord - de "Trub-Flex" boord. Hoe dikwijls het Tern-shirt ook wordt gewassen, de boord blijft altijd in vorm: zonder bobbelen, zonder verkleuren I Verkrijgbaar In grijs, beige en wit. TERN-SHIRTS In Nederland alléén verkrijgbaar bij: AMSTERDAM HAARLEM DEN HAAG ROTTERDAM 46 „U hebt ons betoverd!", riepen de ongelukkige patiënten. „Ik zal u helpen, stil maar!", zei de doctor. Hij begon allerlei dranken en kruiden te mengen en hield de man met de ganzekop een beker voor. „Drink dit maar uit", zei hij. De man dronk, en opeens veranderde de ganzekop weer in zijn gewone hoofd. Ook de andere patiënt werd van z^n rare giraffekop verlost en zag er weer als een gewoon mens uit. „Het was alleen maar een vergissing!", zei doctor Marciolo. 45-46 Uw Herenzaak I „Inlevering" moet gevaarlijk karwei zijn geweest door trotylblokken In een der afgelopen nachten hebben thans nog onbekenden een grote hoeveel heid springstoffen en granaten gedepo- neerd bij het hek van huize De Schaffe- laar, aan de weg tussen Lunteren en Barneveld, waarin onder meer de mijn- opruimingsdienst is ondei'gebracht. Kort geleden kwam de Lunterse politie een vrij uitgebreide handel in pistolen en revolvers op het spoor en dat leidde tot tal van huiszoekingen, die blijkbaar zoveel schrik hebben veroorzaakt, dat de clande stiene bezitter van het gevaarlijke spul het maar beter vond het stilletjes bij de mijnopruimingsdienst te bezorgen. De in jute zakken verpakte hoeveelheid ooi'logstuig, die onder meer granaten en andere projectielen, blokken trotyl, vuur- koord en ontstekingspotloden omvatte, was zo groot, dat voor het vervoer zeer waar schijnlijk een auto is gebruikt. Het trans port moet overigens een riskante onder neming geweest- zijn, want bij de voor raad bevonden zich zeer explosieve voor werpen. De procureur-generaal bij het gerechts hof te Arnhem, mr. dr. M. S. van Oosten, heeft andei'half jaar gevangenisstraf ge- eist tegen de 39-jarige vertegenwoordiger J. van R. te Doorwerth wegens heling van in Duitsland gestolen over de Nederlandse grens gesmokkelde automobielen. De recht bank te Arnhem had de verdachte veroor deeld tot acht maanden met gedeeltelijke aftrek van voorarrest. Van R. wa"S in'hoger'beroep gegaan om dat hij de strafmaat te hoog c^ordeelde. Hem 'warf I ten taste i gelegd hetverkopen van vier in Duitsland gestolen personen auto's, na deze te hebben gekocht van H. E. uit DinxpexTo, die de auto's over de grens had doen smokkelen. Op dezelfde wijze zouden nog twaalf auto's onwettig van Duitse in Nederlandse handen zijn overgegaan; deze transacties werden wei genoemd maar niet ten laste gelegd. Van R. betaalde gemiddeld ongeveer duizend gul den minder dan de werkelijke waarde be droeg. De raadsman mr. B. J. Falkena verwees naar het gunstige reclasseringsrapport over de verdachte, die alles wil doen om het on gerief, dat de kopers hebben geleden tot een minimum te beperkpn. Als hij de zware straf moet uitzitten die de procu reur-generaal heeft geëist, wordt dit voor hem ondoenlijk. De raadsman meende, dat een gedeeltelijk voorwaardelijke straf een billijker straftoemeting zou zijn. Het hof doet uitspraak over veertien dagen. Ook werd de zaak behandeld tegen de 53-jarige los arbeider H. E. te Dinxperlo. Hem was heling ten laste gelegd van zeven auto's. De rechtbank te Arnhem had hem veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf onvoorwaardelijk met aftrek van preven tieve hechtenis. De procureur-generaal bij het gerechtshof vorderde in hoger beroep bevestiging van dit vonnis. Het hof doet uitspraak over veertien dagen. Te weet, Francesco, hoe ik vrijgezellen verafschuw. Niet omdat zij vrouw noch kinderen hebben, doch omdat zij egoïsten zijn. Zij denken het natuurlijke leed des levens voor zich te kunnen verminderen door ook af stand van het lief te doen. Lief en leed behoren bij elkander en bij de mensen, Francesco. Bovendien kan je onmogelijk een goede kijk op het leven en zijn problemen hebben, wanneer je nooit kinderen gehad hebt, nooit hun oprechte waarheden onverbloemd heb moeten aan horen en nooit hun levensfilosofie hebt leren kennen. Want ik zeg je, Francesco, jij met je ervaringen als man van de grote wereld en je zaken-successen mist de ken nis van al die kleine, onbelangrijk lijkende waarden van het leven, omdat alleen kinderen en alleen je eigen kinderen je die kunnen geven. En maak me niet wijs dat er geen enkele vrouw is, die jou zou willen trouwen. Ik ken dat smoesje, mijn jongen! Ik heb dat namelijk eens van je vader ook gehoord, lang geleden, toen ik hem nog nauwelijks kende. Hij heeft er nooit spijt van gehad, dat hij mij zijn opinie toevertrouwde, want ik heb hem toen op de hoogte gesteld van het feit dat ik in ieder geval bereid was, het met hem te proberen. Herinner je je nog de kleine Miranda, het spichtige meisje van de Oliviera's uit de garage? Ik weet dat zij lange tijd verliefd op je is geweest. Zij is nog ongetrouwd en een zakenvrouw. Zij heeft een bloeiend bedrijf van lijn-autobussen en och kom, ik ben geen koppelaar ster. Maar ik zou je graag gelukkig en echt volwassen willen zien. Francesco Galotti had steeds de grootste moeite om het juiste antwoord te vinden op dergelijke vermaningen, suggesties en verwijten. Hij wist hoe de oude vi*ouw ginds in Caracas hem nog steeds als een kind beschouw de en hoe zij altijd met grote zorgen vervuld was over één ding, dat zij als het belangrijkste in het leven be schouwde: zijn levensgeluk, niet verbonden met mate riële successen of weelde, doch stoelend op een tevreden gemoed en een innerlijke rust. Hij had nooit de tijd gevonden, zich ernstig met vrouwen bezig te houden. Doch als hij de woorden van zijn moeder overdacht, moest hij toegeven dat het bezit van kinderen hem inder daad als een weldaad voorkwam. Wat men Francesco Galotti ook mocht verwijten, een gebrek aan filosofisch 1 gedachtenleven zeker niet. Hij kon zich levendig voor stellen hoe waardevol de zuivere, onberoerde instelling van een kind tegenover het leven voor een volwassene zou kunnen zijn, wanneer deze de moed en de eenvoud kon opbrengen om er zijn aandacht aan te besteden. Kinderen.... Hij stelde zich voor hoe anders zijn leven zou zijn, als hij nu, in deze tijd, zou moeten zorgen voor de opvoeding van een zoon of een dochter, of beiden. Hij zou een huis ergens buiten, in een rustige omgeving, kopen of laten bouwen, waar zij in contact zouden zijn met de natuur en hun jeugd in vrijheid tot wasdom zouden kunnen brengen. Zij zouden liefde voor dieren moeten bezitten, en overtuigd moeten zijn van de nood-1 zakelijkheid dat hun omgang met anderen gebaseerd zou dienen te zijn op respect en liefde. Zij zouden de mensen moeten leren aanvaarden, om later zelf aanvaard te worden. Hij zou een dochtertje kunnen hebben zoals dat kind in het rode manteltje, dat daar, ver voor hem uit, zo ferm en doelbewust voortstapte op weg naar school. En terwijl hij naar dat voortstappende figuurtje keek, kreeg hij plotseling de nare gewaarw.ording, dat er iets ergs gings gebeuren Een voorkomende steward tikte aan zijn pet en vroeg met monotone stem beneden aan de trap, waarlangs de passagiers het vliegtuig verlieten, naar meneer Richard son. In zijn linkerhand hield hij een telegram omhoog. George Richardson nam het telegram met bevende vin gers aan en liep onvast naar het restaurant, waar hij Elsie en Susan hoopte te vinden, nu zij zich tot zijn ver- wondering niet op het platvorm bevonden om hem te verwelkomen. Doch terwijl hij de deur van het restau rant opende, wist hij reeds onomstotelijk zeker, dat zij ook daar niet zouden zijn; hij wist dat nog vóór hij een blik in de drukke ruimte had geworpen, waaruit een luid geroezemoes van talrijke door elkaar pratende stemmen hem tegemoet klonk. Van het ogenblik af waar op hij, hoog in de lucht en honderden kilometers van de Amerikaanse kustlijn, als bij ingeving de zekerheid van een catastrofale gebeurtenis had gekregen, waren zijn gedachten geen moment weg geweest van de twee men- hen, met wie zijn leven zo innig verbonden was: Elsie en Susan. Eén van haar beiden had iets met zijn gevoel van onrust te maken of beiden? Hij zocht een plekje in de buurt van de garderobe, waar hij betrekkelijk rustig even kon blijven staan, en scheurde het telegram open. Het was alsof een grijze mist rondom hem optrok en de ganse omgeving verhulde in een waas, terwijl de luttele letters van het telegram enorme, afmetingen schenen aan te nemen. „SUSAN ERNSTIG ZIEK - KOM ONMIDDELLIJK NAAR UNIVERSITY HOSPITAL" - las hij. De onder tekening luidde „Helmann". George Richardson keek duizelig om zich heen, als zocht hij ergens in deze hem vreemde omgeving hulp voor zijn ontsteltenis en vrees. Tientallen vragen be stormden hem in één enkele seconde, doch hij deed geen moeite om er een antwoord op te vinden. Wat mankeerde Susan plotseling? Waarom was ze in University Hospital en niet in het ziekenhuis te Bronx? Wat had zijn baas, Helmann, met dit alles te maken? Waar was Elsie? Toen werd hij plotseling aangegrepen door een wilde haast. De verdoving was geweken, de angst om te laat te komen overheerste hem geheel en al. Hij greep zijn koffer en stormde het restaurant uit. Wild schreeuwde hij om een taxi. Hij rukte het portier van de aanrijdende wagen open, smeet zijn koffer erin en riep met hese stem: „University Hospital!" De chaufeur knikte achteloos en gaf gas. Bij de deur van het restau rant wenkte een kruier, met een hulpeloos gebaar wij zend op de grote koffer die hij op verzoek van George uit het vliegtuig naar het restaurant had gebracht. De chaufeur keek vragend om, doch zijn passagier beet hem toe: „Rij door! Die koffer kan me niets schelen!" In zijn razende wanhoop dacht hij nog even aan de cadeaus voor Elsie en Susan, die in de grote koffer zaten. Het deed er niets meer toe. Zijn kleine wereld stond op instorten. O, Susan! Blijf in leven! De taxi snorde de grote invalsweg op, waar het verkeer drukker was, en schoof zich in de rij van elkaar op de hielen volgende auto's, die in de richting van de stad gingen. George Richardson kneep zijn handen tot vuisten, tot zijn nagels in de palmen geprent stonden. Doch de eindeloze slang van auto's trok zich niets van hem aan en bleef zich met dezelfde matige snelheid voortbewegen. George Richardson begon in deze ogenblikken alle andere autorijders en alle verkeers agenten te haten. (Wordt vervolgd). Vrijgesproken. Een 42-jarige Leidse classificeerder tegen wie een gevangenisstraf van vijf jaar was geëist, omdat hij verdacht werd van een meineed, die hij enkele jaren geleden zou hebben afgelegd in de strafzaak tegen de 34-jarige Leidenaar V., is door de Haagse rechtbank vrijgesproken. V. werd destijds op grond van de belastende verkla ring van de classificeerder tot drie jaar ge vangenisstraf veroordeeld voor het plegen van een juwelendiefstal uit een huis te Oegslgeest. Later rees de verdenking tegen de classificeerder, dat hij in de zaak tegen V. een meineed had afgelegd, waardoor V. dus onschuldig zou zijn veroordeeld De rechtbank achtte de meineed echter niet bewezen. Accijnsvrije winkel op Schiphol. jn december hoopt de K.L.M. op Schiphc ten behoeve van haar nassagiers op de inter continentale routes een winkel te openen, waar een beperkt aantal artikelen (waar onder alcoholische dranken en tabakswaren) accijnsvrij zullen worden verkocht. Met het Nederlandse ministerie van Financiën is hierover in px-incipe overeenstemming be reikt. Deze faciliteiten zullen echter niet gelden voor ingezetenen van de Benelux- landen en evenmin voor luchtreizigers op trajecten binnen Europa. Met het oog daar op zal deze accijnsvrije winkel dan ook in de intercontinentale wachtkamer worden ingei'icht. Dr. Drees: Naar de mening van de minister-presi dent is in de beschouwingen van sommige leden der Eerste Kamer over de 5de mei de houding van de regering ten opzichte van de viering van de bevrijdingsdag mis kend. Dr. Drees deelt dit mede in de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de begroting van het departement van Algemene Zaken. De regering deelt het gevoelen, aldus de minister-president, dat de bevrijding tel- kenjare feestelijk dient te worden her dacht en dat de betekenis hiervan behoort te worden uiteengezet aan het opgroeiend geslacht. De vraag is echter of op de vijfde mei jaarlijks vrij gegeven moet worden. Dr. Drees herinnert aan de omstandigheid dat de verjaardag van de Koningin en de vijfde mei dicht op elkaar liggen en dat vele plaatsen in Nederland als bevrijdingsdag die dag vieren, waarop de plaats zelf werd bevrijd. Dr. Drees geeft voorts het antwoord op de vraag, waarom de minister van Bin nenlandse Zaken ad interim in 1956, ter sluiting van de buitengewone zitting van de staten-generaal is uitgex~eden van het gebouw, waar thans' het Institute of Social Studies is gevestigd. De reden hiervoor is, aldus de minister-president, dat de ver bouwing van het Huis ten Bosch nog niet gex-eed was. Het ligt in de bedoeling dat in het vervolg de minister van Binnenlandse Zaken zich van en na afloop weer naar het Huis ten Bosch zal begeven. ADVERTENTIE Keus uit méér dan Gen. Cronjéstr. 40-44 - Haarlem - Tel. 15438 VRIJDAG 25 JANUARI Minerva: „De dam", 18 jaar, 8.15 u. Rem brandt: „Trapeze", alle leeft., 7 en 9.15 u-r. LUxor: „Ti-apeze", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Morgen zal ik huilen", 18 j., 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „Als Parijs ont waakt", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Eoxy: „Ik was een rebel", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lid": „De onbekende soldaat", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „The deen blue sea", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: Haarlemse avond voor volksunivei-siteit, waax-in opge nomen H.K.G.; medewei'kenden: Ned. Ka merkoor, Sas Bunge, 8 uur. ZATERDAG 26 JANUARI Minerva: „Met volle muziek", alle leeft., 2.30 uur; „De dam", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Trapeze", alle leeft., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Trapeze", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Mor gen zal ik huilen", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „Als Parijs ontwaakt", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Ik was een rebel", 14 jaar, 2.30, 7 en 9 15 uit. Lido: „De onbekende soldaat", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; „Het schandaal", 18 jaar, 23.30 u. Studio; „The deep blue soa". 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: De Neder landse Comedie met „Gysbreght van Aem stel", 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6