't SILVER STOEPKE Januari slechte maand voor de beurzen Effecten- en v Geldmarkt Benelux-textielindustrie over gemeenschappelijke markt Virginia-rokend Nederland is enthousiast! U zult het óók ziin DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs VRIJDAG 25 JANUARI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 de K&We Virginia KING SIZE Het leven werd weer iets duurder Voorlichtingsdag van Tuinbouwraad AMSTERDAM NEW YORK Rechtspositie personeel technische hogescholen Carré verlaagt dividend, hoge onkostenrekening „De Stichting van de Arbeid heeft haar tijd gehad" Schepen van nylon en plastic voor olievervoer In april verschijnt boek over Kennemerduinen Leer hem kennen, zoals honderdduizenden vóór U. MASSIEF-VOEGIOOS v.a. 32.50 per paar GROTE HOUTSTRAAT 49 Haarlem - Tel. 20049 Het prijsindexcijfer van de kosten van levensonderhoud, dat iedere maand door het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt samengesteld, vertoonde van 15 november op 15 december een stijging van 109 tot 110. Deze stijging werd in hoofdzaak veroor zaakt door een prijsverhoging voor aard appelen, terwijl ook voor groenten en fruit het indexcijfer vrij sterk opliep.Daartegen over stond evenwel een belangrijke daling van de eierprijzen. De totale groep „voe ding" liep met één punt op en wel van 114 tot 115. Bij de niet-voedingsmiddelen vielen ook hier en daar prijsstijgingen te constateren. Zo stegen de gas- en elektriciteitstarieven een weinig, evenals de prijs van vloeibare brandstoffen. Op de voorlichtingsdag van de Neder landse Tuinbouwraad, donderdag in Den Haag gehouden, heeft dr. A. J. Verhage, voorzitter van de raad, een inleiding ge houden over de ontwikkeling van de tuin bouw in het westen van het land. Afge zien van de fruitteelt, die goeddeels buiten het westen wordt beoefend, is de tuinbouw met zijn belangrijke export in het westen geconcentreerd. Zonder schade zal de tuin bouw niet naar elders, bijvoorbeeld naar de nieuwe polders, kunnen worden verplaatst. Opschuiven van de landbouwbedrijven ten behoeve van de tuinbouw naar deze IJsel- meerpolders komt volgens dr. Verhage eer der in aanmerking. Het noodzakelijk be houden van de tuinbouwcentra in het wes ten brengt met zich mede, dat hiermede bij de industrievestiging terdege rekening moet worden gehouden. Met de industrie zal de tuinbouw nauw moeten samenwer ken om nadelige invloeden van industrie- gassen en van verzilting van het water te voorkomen. Gezamenlijk overleg tussen industrie en tuinbouw achtte dr. Verhage zeer gewenst. Het waren donderdag de internationale fondsen die ter beurze volkomen de toon aangaven. Niet dat de affaire bijzonder groot was, integendeel, maar de vraag was toch zodanig dat over de gehele linie de vier toonaangevende beursfondsen op be hoorlijk hoger niveau kwamen. Kon. Olie bleef ditmaal niet ten achter. Onder in vloed van de stijging in Wallstreet en te vens van de hogere winst voor de Shell Oil 1' p het hoofdfonds circa 2Vz gulden op tot f 161.50. De gehele markt had een iets vriendelijker stemming, echter niet voor de Indonesischj waarden die volko men verlaten waren en waarvoor de on dertoon uitermate ongunstig blijft, nu zich geen enkel symptoom van enige verbete ring in de situatie voordoet. Zowel in Am sterdam Rubber als in HVA en Verenigde Deli kwam tijdens de beurs dan ook geen notering tot stand. Pas tegen het sluiten van de markt kon een koers worden opge maakt. Natuurlijk was er ook nu weer drukte om Philips. De arbitrage toonde grote ac tiviteit en de vraag uit Londen bleef voort duren zodat de aandelen de conversiekoers passeerden en op 244 belandden. Als dat zo doorgaat kan de conversie gauw een feit worden. In overeenstemming daarmee liepen de claims omhoog tot een nieuwe recordprijs van 18.70. Er ging in Philips- waarden donderdag weer behoorlijk wat om. Een andere claim werd voor het laatst verhandeld: die van de Verenigde Machine Fabrieken op 24 a 26 gulden. Donderdag was de inschrijving op deze converteer bare obligaties. Staatsfondsen lagen alge meen vriendelijker, mede in verband met het feit, dat de 4% percent obligatielening van de Nederlandsche Spoorwegen ruim is overtekend. Scheepvaart onveranderd stil. AKU opmerkelijk in herstel, Unilever goed prijshoudend. De koerswinsten kon den zich later behoorlijk handhaven. Pro longatie 3% percent. (A.N.P.). Tijdens een regelmatige beurs - er waren gunstige noch ongunstige invloeden - liepen de aandelen voor de derde achtereenvol gende dag op bij een handel, die sinds 23 november niet zo licht was geweest. Bij enkele fondsen hing de stijging samen met aankondigingen van aandelensplitsing. De industriegroep wérd verstevigd door late krachtige activiteit van Eastman Kodak en vraag naar Du Pont. Kodak liep met 2VK ou tot 90 K en Du Pont met 2 tot 184 dollar. De hoog in de markt liggende Superior Oil of California kwam met een winst van 43 dollar op de recordhoogte van 1418 - dit is de hoogste koers die sinds 1930 voor een aan de New Yorkse beurs genoteerd aan deel is betaald - maar kon slechts met 15 dollar winst sluiten op 1390. Aan het slot waren de Dow Jones gemiddelden voor o.k. industrie 481.30, spoorwegen 150.19 en openbare nutsbedrijven 70.35. Er werden 1138 fondsen verhandeld. De omzet bedroeg 1.910.000 aandelen. (U.P.) Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 3-3 °/o Nederl/47 845/ie 84 34 3 Nedl. 1962/64 89,s/ie 90% A. K. U 203 206 Calvé Delft 298 300 Van Gelder Zonen 197)4 196 K. N. Hoogovens 276 278 Nederl. Ford 312 312 N. Kabelfabriek. 273 273 gew.Philips Gloeil. 24534 248 Claims Philips 19,20 23.80 pref.Philips Gloeil. 143 143 Unilever 34734 345 Wilton Fijenoord 220 Dordtsche Petrol. 808 798 Konkl. Petroleum f 161,50 159.50 A'dam Rubber 8234 81)4 Holl. Amer. Lijn 181 181 N. Scheepv. Unie 169/4 172 Phs. v. Ommeren 27934 279)4 H. V. A 97)4 97 Verg. Deli Mij en 10434 105 Amsterd. Bank.. 222 222 Ned. Handel Mij. 165 165 Rotterd. Bank 187 187 Twentsche Bank 18834 18834 Anaconda Copper 69% 69)4 Bethlehem Steel 184 183 U. S. Steel 6554 65)4 General Motors.. 41% 41% Shell Union 8254 82 36 36 van de Maatschappij voor Middellang Cre- diet k 99 V2 percent aangeboden, het ver wachtte succes heeft gemist. De lening is blijkbaar niet geheel geplaatst. Dit kan geen verband houden met de soliditeit van de obligaties, want ze zijn door de Amster- damsche Bank gegarandeerd. Hoewel men met conclusies op dit terrein voorzichtig moet zijn, zo mag toch worden veronder steld dat ook hier de verwachting van een zekere ontspanning op de kapitaalmarkt van invloed is geweest. Het is immers zo dat als men de kans op een daling van de rentestand aanwezig acht, voorkeur aan de dag wordt gelegd voor langlopende obligaties, een verschijnsel, dat trouwens reeds geruime tijd in ons land kon worden geconstateerd. Bij een lage rentestand heeft men met kortlopende obligaties het voordeel dat, treedt een stijging van de rentestand en als gevolg hiervan een koersdaling van de obligaties in, deze koersdaling wordt tegengegaan door de overweging dat men na korte tijd de hoofdsom van zijn belegging terugkrijgt en dus opnieuw tot belegging en dan tegen een hogere rente kan overgaan. Is de ren testand hoog en wordt eerder een daling dan een verdere stijging verwacht, dan is men beter uit met langlopende obligaties, waarmee men dus voor geruime tijd van het rendement verzekerd is. Terwijl men een paar jaar geledenaan kortlopende obligaties de voorkeur gaf, is de belegger thans meer geneigd het zekere voor het onzekere te nemen en hij is met een ietwat lager rendement tevreden met de zeker heid dat hij dit lange tijd zal kunnen ge nieten, liever dan een hoger rendement te genieten, dat slechts voor een korte tijd geldt. Met het rendement voor 10 jaar van circa 47/s percent, dat de 4% percent obli gaties Middellang Crediet bieden, is men dus blijkbaar niet tevreden, terwijl de 10- 15-jarige staatsobligaties met een rende ment van gemiddeld .4% percent, de obli gaties met een looptijd van meer dan 15 jaar met een rendement van gemiddeld 4]/2 percent en de perpetuele obligaties, welke dus niet worden afgelost, met een rendement van niet meer dan 3.7 percent worden verhandeld. HET VALT vooreerst nog moeilijk uit te maken of ook in ons land de hoge rente tot een vermindering van de investeringen leidt, maar met de mogelijkheid ervan mag toch wel worden rekening gehouden. En al heeft de verminderde investerings- drang ook zijn bezwaren, het gevolg er van kan zijn dat, mede door de ruimere kapi taalmarkt in het buitenland, ook in ons land enige ontspanning op de kapitaal markt wordt verkregen, hetgeen dan ook aan de aandelenmarkt ten goede zal ko men, omdat men ook hier zijn rendements eisen, welke thans tot 6 percent en meer zijn gestegen, langzamerhand weer wat zal verminderen. Dat er af en toe op de Amsterdamse beurs weer enige vraag van buitenlandse zijde voor internationale fondsen, als Koninklijke en Philips be staat, mag in dit verband ook als een bemoedigend verschijnsel worden be schouwd. In het staatsblad is gepubliceerd het Koninklijk Besluit van 11 januari 1957 be treffende de bevoegdheden van de curato ren der technische hogescholen ten aanzien van de rechtspositie van het technisch en administratief personeel, dat ingevolge de wet van T juni 1956 tot wijziging van de Hoger-Onderwijswet betreffende het tech nisch hoger onderwijs door de curatoren wordt benoemd en ontslagen. Ten aanzien van ambtenaren die door het college van curatoren worden be noemd, worden met betrekking tot de be zoldiging en het overige deel der rechtspo sitie de bevoegdheden tot beslissing in in dividuele gevallen, welke toekomen aan de Kroon of aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, uitgeoefend door het college van curatoren. Ten aan zien van ambtenaren die door de Kroon worden benoemd, worden zodanige be voegdheden voor zover zij aan voornoem de minister toekomen, uitgeoefend door het college van curatoren. OP ELKE REGEL is doorgaans een uit zondering en zo ook op die, volgens welke in de maand januari op de effectenbeurzen een verlevendiging van de affaires, ge paard gaande met een koersstijging voor de aandelenmarkt kan worden geconsta teerd. Psychologisch vindt deze regel zijn verklaring in een zeker optimisme, waar mee men een nieuwe jaarkring ingaat, zakelijk in de kapitaalverschuivingen, wel ke per 1 januari wegens betaling van ren te en aflossingen plaats vinden en waar door veelal middelen voor belegging vrij komen. Wij hebben or intussen ditmaal op de effectenbeurzen niets van gemerkt. In tegendeel, zowel de New Yorkse, als de Amsterdamse beurs is het nieuwe jaar met een koersdaling begonnen. Het index cijfer voor Industrials te New York, dat van zijn laagste stand op 28 november 1956 ad 466.10 tegen het einde van het jaar weer tot bijna 500 was opgelopen, gaf op 21 dezer weer een stand van 475.90 te zien, waarvan het zich de laatste dagen weer enigszins herstelt. Amsterdam, dat voor Industriële aandelen op 29 november 1956 179.17 noteerde na een hoogste stand van 238.17 in mei 1956 en tegen het einde van het jaar weer een stand van ca. 200 had bereikt, is op 21 januari jl. tot 192.71 te ruggelopen, ook weer door een herstel ge volgd. Duidelijk is hier dat wij in Amster dam doorgaans met New York in de pas lopen, waarbij als bekend aandelen Ko ninklijke, waarvan er in de V.S. reeds veel meer worden verhandeld dan ten onzent, veelal richting en tempo aangeven. Dat de thans geëindigde week zo slecht is ingezet, moet voor een groot deel worden toege schreven aan de internationale politieke situatie, doordat Rusland en China zich ge zamenlijk tegen het vredesplan van Eisen hower hebben gekeerd. De psychologische invloed van de koude oorlog, die sinds kort weer is begonnen en die door de herleving van het Stalinisme een nieuw accent heeft gekregen, mag ook voor de beurzen niet worden onderschat, terwijl uiteraard ook de aspecten van de internationale politie ke ontwikkeling er onzekerder door wor den. Een belemmering voor een koersherstel op de aandelenmarkten is ook de tegen spraak tussen de prognoses van verschil lende Amerikaanse waarnemers, van wie de een in het lopende jaar een verdere in dustriële expansie, de ander een terugslag verwacht, zodat men voor de waardering der fondsen weinig houvast heeft. Het feil dat het afbetalingskrediet, in de V.S. tot ca. 40 miljard gestegen, zich de laatste tijd in een trager tempo ontwikkelt, is aan de ene kant een aanwijzing voor een grote re terughoudendheid bij de Amerikaanse bevolking, aan de andere kant opent het de mogelijkheid dat door de verminderde kredietvraag op de kapitaalmarkt, welke ook in de V.S. schaars is, enige ontspan ning zal intreden, welke, aan de fondsen- markt ten goede kan komen. Het is geluk kig altijd nog zo, dat de wal het schip keert. De stijging van de rentestand en de verhogingen van het disconto, waartoe men in de meeste landen gedurende 1956 is overgegaan, betekenen een natuurlijke rem op de investeringen en vormen tevens een prikkel tot grotere besparingen, al moet men deze laatste factor niet te hoog. aanslaan. In elk geval werkt ze zeer gelei delijk. In West-Duitsland MAAR OP de investeringen heeft de hoge rente ongetwijfeld een beperkende invloed en het verdient daarom de aan dacht dat in West-Duitsland de Bank Deutscher Lander nu reeds voor de tweede maal tot een verlaging van het disconto heeft besloten. Eerst in september 1956 van 5§ tot 5, op 11 januari j.l. van 5 tot 4% percent, waarmee het tot de stand van mei 1956 is teruggebracht. De discontover hogingen beoogden, zoals men weet, een afkoeling van de oververhitte conjunctuur, waarin men vooral het gevaar van inflatie zag, maar volgens Duitse bladen heeft zij in betrekkelijk korte tijd reeds zoveel in vloed gehad, dat men als gevolg van de dalende investerings-activiteit en het da lende tempo van de economische groei een te grote afkoeling van de conjunc tuur vreesde en een onvoldoende werkge legenheid niet uitgesloten achtte. Anderen zijn van mening dat't minder de Duitse con junctuur, dan wel de geliquideerde saldi van de overheid bij de centrale bank, zo mede de toevloed van buitenlands kapi taal zijn geweest, welke tot het grotere aanbod van kapitaal hebben geleid. Hoe dit zij, men mag het als een geluk kig verschijnsel beschouwen dat de centra le bank in West-Duitsland opnieuw tot verlaging van het disconto is overgegaan, omdat hierdoor de mogelijkheid ontstaat dat ook in ons land allengs enige ontspan ning op de kapitaalmarkt kan intreden. Het is bekend dat de hoge rente in West- Duitsland ten onzent niet alleen tot aan kopen van hoog-rentende Duitse obliga ties heeft geleid, maar dat ook de Neder landse banken kredieten op korte termijn voor de financiering van goederen-trans acties aan Duitsland hebben verleend, waardoor de Duitse Mark in ons land op geld deed. Betekent de recente disconto verlaging in West-Duitsland inderdaad een ontspanning op de kapitaalmarkt al daar, dan zal zulks op den duur ook op de Amsterdamse kapitaalmarkt invloed moe ten uitoefenen. Temeer zal dit het geval zijn, als in En geland zich eenzelfde verschijnsel voor doet, waarop het koersherstel van de En gelse staatsfondsen sinds de laatste maan den schijnt te wijzen. De Engelse „Econo mist" vestigt op dat koersredres sinds no vember j.l. de bijzondere aandacht en ziet er ook een ontspanning" in van de Engelse geld- en kapitaalmarkt, zodat hier en daar zelfs de verwachting bestaat dat Engeland het voorbeeld van Duitsland zal volgen en eerlang tot verlaging van het in februari 1956 tot 5'/2 percent verhoogde disconto zal besluiten. Ook de vaste stemming, wel ke er sinds enige weken voor de Sterling- valuta bestaat, wordt als een aanwijzing beschouwd voor een verbetering van de monetaire positie van het Verenigd Ko ninkrijk en de vrees voor een devaluatie van het Pond is dan ook reeds aanmerke lijk kleiner geworden. Opmerkelijk IN DIT VERBAND is het opmerkelijk dat de nieuwe 4% percent 10-jarige lening De textielindustrieën in de Beneluxlan- den hebben aan de regeringen van België, Nederland en Luxemburg een nota gezon den naar aanleiding van het ontwerp verdrag tot instelling van een gemeen schappelijke markt voor de landen van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Voor de Nederlandse textielindustrie is deze nota, die bedoeld is als een positie bepaling van de textielindustrie in de Beneluxlanden ten opzichte van dit ver drag, door de contact-commissie der Ne derlandse Textiel-industrie aan de minis ter van Economische Zaken gestuurd. In het ontwerp-verdrag wordt van Franse zijde de eis gesteld, dat bij de over gang van de eerste naar de tweede etappe in de totstandkoming van de gemeenschap pelijke markt het beloningsniveau voor mannen en vrouwen die dezelfde arbeid verrichten, in alle deelnemende landen op gelijke hoogte moet liggen. In de nota wordt dit als zeer bezwarend aangemerkt, omdat dit door de prijsverhogende conse quenties voor de Benelux-textielindustrie, de concurrentienositie van deze industrie ADVERTENTIE ten opzichte van buiten-Europese markten sterk zou schaden. Ook is deze gelijke be taling van arbeid door mannen en vrou wen in Frankrijk zelf nog niet bereikt. Deze eis is daarom irreëel, aldus de nota die ook spreekt van een bijzonder sterke mate van eenzijdige bevoordeling van de verdragspartner Frankrijk, met betrek king tot het terrein van de overheidssteun aan de handel met het buitenland. Ter voorkoming van nadelige verschui vingen in het handelsverkeer tengevolge van een geleidelijke groei van de totstand koming van het „buitentarief", vraagt de Benelux-textielindustrie aan haar regerin gen maatregelen te treffen tegen het bin nenkomen langs indirecte weg van pro- dukten uit landen buiten de Europese ge- menschap. die verkocht worden tegen kunstmatig laag gehouden prijzen. Ook worden maatregelen gevraagd om te voor komen dat de totstandkoming van de ge meenschappelijke markt gepaard gaat met een verzwaring van de produktiekosten voor de Benelux-textielindustrie, omdat deze, wanner de markt eenmaal gereali seerd is, een groot deel van haar produk- ten moet exporteren naar landen buiten de gemeenschap. Het afgelopen jaar werd door de n.v. exploitatiemaatschappij „Carré" in Am sterdam afgesloten met een winst van f 17.480 tegen f 31.800 het jaar daarvoor. Het theater werd gedurende dit boekjaar regelmatig bespeeld en in totaal bezocht door 422.489 bezoekers tegen 439.206 in het vorige boekjaar. Het gebouw werd regelmatig onderhouden en waar nodig werden reparaties gedaan. Verbeteringen aan toneel en kleedkamers vergden veel tijd en drukten in verhouding zwaar op de onkostenrekening. Voorgesteld wordt vijf percent dividend (vorig jaar acht percent). Het kapitaal is groot f 350.000. CNV-voorzitter Ruppert Pleidooi voor hogere landbotiwlonen Het Christelijk Nationaal Vakverbond is van oordeel, dat de rechtvaardigheid vor dert, dat de lonen van de landarbeiders worden verhoogd. Dit heeft de voorzitter van het C.N.V. de heer Ruppert op een te Utrecht gehouden persconferentie ver klaard. Ruw gezegd, aldus de heer Rup pert, kan men stellen, dat iedere tien per cent loonsverhoging voor de landarbeiders een prijsstijging van een half tot een per cent ten gevolge heeft, of met andere woor den, dat tien percent loonsverhoging voor de landarbeiders een half tot een percent loonsverlaging voor alle andere werkne mers betekent De drie vakcentrales, CNV, KAB en NVV, zijn alle van oordeel, dat er ten aan zien van de landbouw wat gebeuren moet en wel allereerst voor wat de landarbei dersionen betreft. Deze lonen, aldus de heer Ruppert, waren reeds voor 19 maart 1956, de dag waarop de gedifferentieerde loonpolitiek werd toegepast, al lager dan de overige lonen. De socialisten, aldus de heer Ruppert, proberen weliswaar het volk wijs te maken, dat de landarbeiders de dupe zijn geworden van de vrijere loonpo litiek, maar zij verzuimen, volgens hem. te vermelden, dat er reeds voor 19 maart 1956 een achterstand was. Het CNV is daarom van oordeel, dat de lonen van de landarbeiders in elk geval naar boven moeten, al ware het alleen op grond van het principe van de relatieve gelijksteling. De heer Ruppert deelde tenslotte mede, dat als de vraagstukken enigszins moeilijk worden, de Stichting van de Arbeid er nooit meer pleegt uit te komen. Heel de gang van zaken, aldus de heer Ruppert, is een nieuw bewijs, dat de Stichting van de Arbeid haar tijd heeft gehad. Londen (Reuter) Twee deskundigen van de universiteit van Cambridge, prof. William Hawthorne en John Shaw, hebben plannen ontworpen voor opvouwbare ny lon schepen voor het vervoer van olie om Kaap de Goede Hoop. Zij nemen nu met een klein model in een tank proeven om te zien hoe hun uitvinding zich houdt in hoge golfslag. De schepen zullen uit een nylon reservoir en een plasticbuitenwand bestaan. De uitvinders menen dat men ze een hon derd meter lang kan maken, waardoor zij een vier-en-een-half miljoen liter zullen kunnen bevatten. Aangezien olie lichter is dan water, zullen deze schepen hoog op het water drijven en door een volledig geladen tankschip met een snelheid van 10 tot 15 mijl kunnen worden gesleept. Als de schepen gelost zijn, vouwt men ze op en geeft ze met een schip of een vliegtuig mee naar het land waar de olie vandaan komt, aldus de uitvinders. In april zal bij de uitgeverij A. Roelofs van Goor te Meppel een boek verschijnen van de hand van ir. E. C. M. Roderkerk, directeur van de Stichting Het Nationale Park de Kennemerduinen, onder de titel „De Kennemerduinen tussen duindoorns en kruipwilgen". Het boek zal een beschrijving geven van de flora en fauna en het typische land- schapsschoon van dit duingebied en zal worden verlucht met vijfennegentig foto's en vijftig tekeningen, die alle door de schrijver zijn gemaakt. Ook zal het werk worden voorzien van een geïllustreerde kaart van de Kennemerduinen. In een viertal hoofdstukken zal ir. Ro derkerk zijn lezers mee voeren op wande lingen door dit prachtige duinterrein in de trant van de boekjes van Heimans en Thijsse. Het laatste hoofdstuk „Natuurbe scherming zonder prikkeldraad" is speciaal gewijd aan de Kennemerduinen als na tuurmonument en recreatie-oord. MILLER BROS, de nieuwe Virginia King Size van 80 ct. Modern lang van formaat, dus met alle voordelen van 'n King SizeEen mélange van edele, goudgele virginia- tabakken, die ook U enthousiast zal maken. MILLER BROS is de King Size met smaak-zekerheid, dank zij het grote smaak onderzoek, dat vooraf over geheel Nederland werd gehouden. Dat maakte deze 80 ets King Size zo fantastisch goed! Profiteer daar óók van! ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7