FRANSEN HOUDEN EIGEN TAAL WEL IN ERE EEN OPSTEL ALS GETUIGE- VERKLARING Amsterdam internationaal centrum van sluikhandel in marihuana Agré-gola Amerikaanse soldaten voornaamste afnemers 9 Lingerie Voor heren Wassen met geluids golven Onze tuin- en kamerplanten De Hertgeweivaren Eén sigaret: vijf gulden Magnetiseur uit Velsen veroordeeld Jongen vermoordde poli itieagent Schiphol is voor één-vijfde der passagiers transitohaven Voorlichtingscongres over agrarische vraagstukken VRIJDAG 25 JANUARI 1957 oor deTO rouw IEDER JAAR brengt de F.T.G. Beurs (Federatie van Textiel - grossiers) een serie aantrekkelijke nieuwtjes, die binnen af zienbare tijd in de winkels te verwachten zijn. Onder de naam „1001 Textiel" is van 21 tot 25 januari in het R.A.I.-ge bouw te Amsterdam voor de zesde maal deze alleen voor winkeliers bestemde beurs gehouden. Wij hebben er ook eens rondgekeken om u vast te kunnen vertellen wat u dit voor jaar en de komende zomer aan textielnieuwtjes tegemoet kunt zien. Bij het binnentreden zag me allereerst een soort op oog hoogte gebouwd décor, die een fraaie moderne winkelgalerij suggereerde. De dieptewerking was zo geraffineerd tot stand gebracht, dat men de indruk kreeg de straat een heel eind te kunnen inwandelen. Dat was echter niet de bedoeling; de bezoeker kwam vanzelf in een daaronder liggende echte ga lerij vol aantrekkelijke, veelal surrealistische etalages, die men ideeënbronnen zou kunnen noemen ten behoeve van de detaillisten. Kousen zagen we hier bijvoorbeeld geëetaleerd als slangen met groene papieren tongetjes en witte ogen als kamferballetjes. Zeemeerminnen met badpakken aan zweef den tussen geheimzinnig wier. Uit romantische vensters leunden charmante silhouetjes met sluierdunne shawls. Na deze galerij volgde de eigenlijke beurs met de stands. Men is er wel op uit het de huisvrouw gemakkelijk te ma ken. Wat te zeggen van vitrage van dacron of tergal beide synthetische materialen, die sterk en zó droog zijn, niet be hoeven te worden gestreken en bestand zijn tegen zonlicht? Ze waren er in marquisette en voilebinding. Er is trouwens nu ook no-iron katoenen vitrage met ongeveer dezelfde voor delen. We blijven even bij synthetische stoffen: in Helanca stretch-nylon kan men thans naast de reeds bekende sokken, kleurige lange kousen en balletbroeken ook ondergoed en badpakken krijgen, benevens kinderkleding en zelfs rekbare en vormhoudende step-ins, de laatste van helanca-garen met rubber. Mouwloze zomerpullovers van nylon-mousse hebben leuke smalle streepdessins en een opgeknipte halslijn. Bij shawls is nylon heel veel toegepast, bijvoorbeeld met ingeweven gouden of zilveren lurexdraden. Voor de jeugd bestaan dunne, langwerpige nylonshawls met muzieknoten en dansende figuren in lak opgespoten. Een Spaans danspaar paradeert vredig naast wilde Rock and Rollers. Een compen satie voor het plastic regenkapje biedt een katoenen shawl of hoofddoek met een waterafstotende finish. Stola's van ottomane in verschillende kleuren, in banen of strepen overtrokken met kant, noteerden we naast nieuwe grof gebreide witte stola's in shawlformaat. In Parijs worden deze laatste momenteel al veel om het hoofd gedragen, met één slip naar achteren. In lingerie is nieuw een nylon petticoat met brede plissé banen. Ze zijn vooral ook zeer kleurig, zoals een rode petti coat met nylon paardehaarstroken, bedrukt met zwarte flock-print motieven. Wie in het bezit is van een wijde petti coat kan gerust zijn: ze blijven in de mode. HET ALLERNIEUWSTE op lingeriegebied zijn de uit Amerika geïmporteerde onderjurken, petticoats en nachtja ponnen, bestaande uit een mengsel van katoen, dacron en nylon, een stof, die er uitziet als batist en verrukkelijk zacht aanvoelt. Het materiaal hoeft niet te worden gestreken en is snel droog. Echt Amerikaans zijn ook de plastic korfjes, die zeven verschillende broekjes bevatten met ondeugende op schriften erop geborduurd. Baby-dolls, hesjes dus met korte pofbroekjes van batist en nylon beloven aanstaande zomer als nachtkleding volop mode te zijn. Moderne gordijndessins, die onlangs na een uitgeschreven prijsvraag van leerlingen van de Kunstnijverheidsschool be kroond zijn, kan men thans op katoenen gordijnen bewonde ren. Aantrekkelijk zijn deze abstracte ornamenten, bijvoor beeld ongelijke horizontale strepen in wit en geel op een ani hracietkleurige achtergrond. Wollen stoelbekleding kan momenteel voorzien zijn van silicone-finish en is dan vochtwerend geworden. Vlekken kunnen er met een doek of met behulp van water en zeep van verwijderd worden. Voorts zagen we tapijt, dat aan de onderkant gerubberd is en derhalve niet meer rafelt. Door middel van tweezijdig plakband kan men het zelf als vaste vloerbedekking leggen. Bij de afdeling woningtextiel was ook bekledingsstof van perion te vinden, een sterk en gemakkelijk schoon te hou den materiaal. Balamur heet een nieuwe wandbekleding voor badkamers of keukens. Op een basis van geïmpregneerd vilt is een slijt-, stoot- en krasvaste bovenlaag aangebracht, die bovendien waterafstotend is. De sectie stoffen vormde een paradijsje voor de vrouw. Daar waren de veredelde katoentjes met ingeperste borduur patronen, katoen met goud bedrukt, en een effen kwaliteit met een „no-iron"-finish. Iets bijzonders zijn de katoenen rokstoffen in dessins, die de negers in Afrika graag dragen, de zogenaamde kikois: een stof met ingeweven hardblauwe ruiten op een zwart fond. Speciaal voor kinderen is er thans een stevige, goed wasbare katoen, bedrukt met kinderlijke motiefjes. Zuiver linnen krijgt tegenwoordig een zodanige finish, dat de stof niet meer kreukt. Vermeldenswaard zijn de uit Italië afkomstige effen linnen stoffen o.a. in jacquardpatronen. Terlenka, de Nederlandse dacron, is van februari af ook in de winkels als mengsel, bestaande uit 55 percent terlenka en 45 percent kamgaren. We noteerden het in gezellige ruiten en eveneens in effen kleuren. Voorts is er nylon, die er uit ziet als glanzende bedrukte satijn en nylon met in relief be drukte rozen. VOOR HEREN zijn lange smalle strepen in rood en zwart modern, bijvoorbeeld gestreepte vesten of een dasje zonder punt in een rood-witte lengtestreep. Dassen van terylene (ook hiermee gevoerd) zijn nu ook in Nederland in de han del. 's Avonds kan meneer ze in de wasbak wassen, 's mor gens gaan ze droog en ongestreken weer om. Sporthemden, onder andere in een gaasachtig katoenen weefsel met diagonaalstrepen zullen het dit voorjaar wel doen. En de slordige man kan zijn hart ophalen aan het costuum van 100 percent draion (in Duitsland gemaakte da cron), dat niet gestreken hoeft te worden en waaruit de vlekken met water kunnen worden verwijderd. Een plat model autohoed heeft het voordeel, dat men niet meer zo diep hoeft te bukken bij het instappen. We eindigen met een paar diverse kleine nieuwtjes: nylon ritssluitingen in allerlei kleuren, leren handschoenen, be drukt met batikachtige bloemendessins en vilten rokken voor jonge meisjes met flock-print, onder meer in witte noppen op zwart of ranken in ton-sur-ton. Tineke Raat (Van onze correspondente in Parijs) Een der voornaamste vakken op het Franse lesrooster, al van de hogere klassen af van de lagere school, heet: rédaction, ofwel opstellen. De Fransen beschouwen het als een eerste eis van beschaving, dat iemand zich vlot en zuiver in zijn moedertaal weet uit te drukken. Bij ons worden op de scholen verscheidene talen onderwezen, omdat men terecht van oordeel is, dat een zoon of dochter van een klein land met een traditie van handeldrijvende en zeevarende mogendheid, buiten de grenzen niet met zijn of haar mond vol tanden dient te staan. Daarentegen steekt de Fransman, over het algemeen, alle buitenlanders weer gemakkelijk de loef af door tenminste zijn éigen taal bijzonder goed, en vaak virtuoos te beheer sen. Men behoeft hier maar eens te luisteren hoe men zelfs in eenvoudige kringen altijd voortreffelijk zijn woordje weet te doen, óók over onderwerpen, di,e vallen buiten de eigen levenssfeer. Wanneer men brieven onder ogen krijgt van Franse mensen „uit het volk" dan valt het iedere maal weer op hoe zelden daarin tegen de moedertaal ge zondigd wordt. Van Nederlandse brieven zou Ik het zelfde niet altijd durven getuigen. En toch behoort het Frans zeker tot de allermoeilijkste talen ter wereld. Maar men geeft er zich hier dan ook, al van vroege leeftijd af, alle moeite voor die taal zo goed mogelijk te leren spreken en schrijven. Elke krant die zichzelf respecteert, heeft bijvoorbeeld een spe ciale rubriek waarin de taalproblemen waarmee de lezers kunnen worstelen, door een deskundige worden behandeld en verklaard. Het nut dat zo'n zuivere beheersing van de taal voor het latere leven heeft wordt door iedereen ingezien. Het is een discipline voor de geest. Een Frans spreekwoord luidt - vrij vertaald - dat om iets goeds te begrijpen, je het eerst goed onder woorden moet weten te brengen. Maar soms ligt het nut van die opstel len waarmee de Franse kinderen al jong op deze eisen worden voorbereid, nog onmiddellijker voor het grijpen. Ik wil u hiervan een anekdote vertellen, waar uit die waarheid blijken kan. Anekdote Onlangs is er in Parijs een verkeers ongeval gebeurd, waarbij een fietser nogal ernstig gewond werd. Een auto stopte plotseling midden op de weg en toen botste die fietser er tegenaan, waar bij hij een flinke smak maakte. Er werd een procesverbaal opgemaakt en er werden getuigenverklaringen opgeno men. Die getuigen verklaarden, dat de auto die het ongeluk veroorzaakt had, bestuurd werd door een dame die na derhand geen rijbewijs bleek te bezitten. Die dame ontkende met grote stellig heid deze voorstelling van zaken. Haar man chauffeerde, zo hield ze vol. De rechter gaf naderhand echter de getui gen gelijk en zo werd die dame behalve met een zware boete.voor het chauffe ren zonder rijbewijs, bovendien nog gestraft, omdat ze de justitie om de tuin had willen leiden. Over dit voorval verschenen in som mige Franse kranten rechtbankversla gen, waarvan er één onder de ogen kwam van een man voor wiens huis het ongeluk indertijd was voorgevallen. Hij herinnerde zich die gebeurtenis, en hij herinnerde zich eveneens dat zijn twaalfjarige zoon er een geheel afwij kende lezing van had gegeven. Wat dat nu allemaal met die opstellen heeft te maken? Nog even geduld. Die zoon had die dag namelijk juist van zijn leraar, als huiswerk, een opstel moeten maken over het verplichte onderwerp: beschrijf een ongeluk alsof je er zelf bij bent geweest. Verkeersongevallen mo gen zich ook in Parijs tóch al altijd over de belangstelling van de jeugd verheu gen, maar in dit geval had die jongen voor zijn persoonlijke documentatie dus nog een extra reden gehad om met zijn neus vooraan te gaan staan. En in zijn opstel had hij een nauwkeurig oogge tuige verslag gegeven waarin duidelijk te lezen stond, dat de auto niet door de dame maar door een heer werd be stuurd. Om kort te gaan: zijn vader vroeg dat opstel nog eens te mogen lezen en om dat de zoon er een behoorlijk cijfer voor gekregen had, wilde hij graag aan dat verzoek voldoen. De vader zond het ver volgens op naar de advocaat van de onschuldig veroordeelde dame en het proces werd, een maand later, in hoger beroep heropend. En in het licht van deze nieuwe getuigenverklaring in de vorm van een schoolopstel, werd ze nu volledig vrijgesproken. Na het goede cijfer van zijn leraar, ontving die schooljongen nu van die dame, die hij van elke blaam had schoongewassen, een nog tastbaarder beloning en wel een gloednieuwe fiets. Of ook de vader een verrassing kreeg wordt er In de kranten verder niet bijverteld, ofschoon het toch wel vooral aan hém te danken was, dat In Groot-Brittannië begint thans de produktie op gang te komen van een geheel nieuw soort wasmachine, die geluidsgolven gebruikt om het vuil van de was „af te schudden". Een eenvou dige elektro-magneet veroorzaakt tril lingen in de vloeistof waarmee gewassen wordt; deze trillingen hebben een be trekkelijk hoge frekwentie en lopen in alle richtingen. Op die manier wassen en spoelen zij kleren en maken dat de zeep of wasmiddelen een maximale uit werking krijgen. De machine, die eruit ziet als een tol, is bijzonder eenvoudig te bedienen. Kleren worden met het wasmiddel in warm water geplaatst, bij voorbeeld in de keukengootsteen. De machine wordt dan in het water gezet, zodat de kleren eromheen en eronder drijven, waarna de stroom wordt inge schakeld. Binnen vijfentwintig minuten is de was-operatie voltooid. Alle stoffen van nylon tot wol kunnen op deze wijze worden gewassen. Sterfte tengevolge van borstkanker In Denemarken, Italië, Nederland, Noorwegen en Zweden is de sterfte on der vrouwen tengevolge van borstkan ker in de afgelopen dertig jaar met ruim honderd percent toegenomen, al dus blijkt uit een rapport van de we reldgezondheidsraad. In Engeland en de V. S. is het aantal sterfgevallen tenge volge van deze ziekte met vijftig percent vermeerderd. In Japan is de toestand het gunstigste met 3,3 sterfgevallen per honderddui zend vrouwen. Daarna komen Chili en Spanje met respectievelijk 5,2 en 6,2 per honderdduizend. Relatief de grootste aantallen sterfgevallen komen voor in Engeland en Wales (35,7), Denemarken (32), Schotland (30,8) en Zwitserland (30,5). In onze voller wordende samenleving ziet men het streven om zo weinig mogelijk plaats in te nemen ook door werken in de meubelindustrie. Op een Londense tentoonstelling werd deze stoel getoond, die een terugklapbare leuning heeft, welke ook als tafelblad te gebruiken is. Platyceruims werden voorheen alleen maar in zeer speciaal verwarmde kas sen gekweekt. Niemand kwam op de gedachte dat deze plant ook wel bin nenshuis gekweekt zou kunnen worden. Nu weet men dat wel beter, al geef ik toe: het is geen gemakkelijke, maar wel De Hertgeweivaren; een mooie kamerplant. een zeer decoratieve plant. Speciaal in een modern interieur zal ze goed tot haar recht komen. De Hertegeweivaren moet niet zo veel water hebben. Nog beter is het haar éénmaal per week in een teiltje met lauw water te plaatsen. Spi'oeien is wel gewenst want ze is net als alle varens een echte bosplant en houdt dus wel van een zeer vochtige atmosfeer. Laat de plant niet langer dan een kwartiertje in dat teiltje water staan en dan even in de keuken uit laten druipen. Wan neer de plant verpot moet worden, kan men het beter door de bloemist laten doen; die heeft er de goede grond voor, want in de bloemistengrond die men gewoonlijk gebruikt, groeit ze niet zo best. Ze moet in de zomermaanden wel tegen felle zon beschermd worden, doch vindt een beetje zon nü wel prettig. Men kweekt de plant in een normaal ver warmde kamer. G. Kromdijk een onrecht kon worden hersteld, waar van roddelende getuigen, die hun ogen bovendien in de zak bleken te hebben gehad, de verantwoordelijkheid droegen. DE SLUIKHANDEL IN VERDOVENDE middelen, vooral die in de Indische hennep of marihuana-tabak heeft in Amsterdam - men geeft het in justitiekringen thans toe - een niet onbelangrijk centrum gekregen. De arrestaties, rechtszittingen en veroor delingen hebben echter niet het gevolg gehad, dat men in justitionele kring had gehoopt. Het gebruik in Nederland is vrijwel beperkt gebleven tot de „nozem"-jeugd, een aantal vertolkers van jazzmuziek en een groep kleurlingen uit West-Indië. De voornaamste afnemers wonen in Duitsland. Zij behoren bijna allen tot de Ameri kaanse bezettingstroepen, waar de uit marihuana gedraaide sigaretten meer en meer aftrek vinden. De contact-adressen - kleine kroegjes rond de Amsterdamse Nieuw- markt - zijn bekend geworden, vooral bij de kleurlingen onder de Amerikaanse troepen in Duitsland. Deze komen hier tijdens hun anderhalve dag verlof en plaatsen bestellingen bij de vele contactmannen, die op hun beurt weer aan schepelingen, die op Zuid-Amerika en Afrika varen, opdrachten geven. Enige weken later kunnen de Amerikanen dan hun bestellingen op hetzelfde contact-adres komen afhalen. Niet lang geleden heeft de Amsterdamse centrale recherche in samenwerking met de Amerikaanse militaire politie zo'n bende kunnen oprollen; er zijn er echter vele en de paar honderd gram Indische hennep, die bij de bende in beslag werd genomen, is slechts een fractie van hetgeen er via Am sterdam als sluikhandelscentrum wordt verhandeld. De activiteiten van de centrale recherche in Amsterdam hebben alleen de prijzen wat omhoog gevoerd. Voor éép ver dovende sigaret wordt thans ongeveer vijf gulden gevraagd en betaald! Aan het begin van 1956 was de prijs nog twee gulden tot 2,50 gulden. Ondanks alle scherpe controle maatregelen van zowel douane als justitie bloeit de sluikhandel in marihuana steeds levendiger. Kleurlingen De handel is vrijwel geheel in handen van kleurlingen, die hun stamkroeg- jes hebben in de koffiehuisjes en bartjes op de hoeken van steegjes, die uitkomen op de Nieuwmarkt. De handelaren zitten daar de gehele dag en avond en spelen er kaart, drinken koffie of borrels en spreken een taaltje, dat een kruising is van Engels, Spaans en Nederlands en dat voor een bui tenstaander onverstaanbaar is. Het zakendoen gaat, wanneer er vreem den in de kroegjes zijn, zeer onopvallend en maar heel zelden ziet de buitenstaander een pakje overhandigd worden of dollar biljetten van de ene hand in de andere glijden. Meestal gaan de handelaars uit de kroegjes naar buiten. Zij zijn zeer arg wanend en op de vraag van een vreemde ling of er marihuana te koop is, wordt slechts met een schouderophalen geant woord. Zij vragen bijvoorbeeld: „wat is marihuana?" Een aantal handelaars is bij de politie bekend. Maar velen, meestal schepelingen op de grote vaart, zijn te zeer „passant" in Amsterdam om bij de politie bekend te raken. Contactadressen Met slechts enkele „blanken" hebben deze lieden „handelscontacten" en deze zijn de vooruitgeschoven posten in de kroegjes en danstenten, waar men zeer bekend moet zijn om het vergif te krijgen. En dan nog moet men goed uitkijken, want in vel.e geval.len ..krijgt de argeloze koper en ook hij die er aan verslaafd is zijn con tact-adressen dpor toeval of heel lang zoeken verkregen heeft, fijngehakt stro of Eigen belang geen drijfveer: mild vonnis Donderdag heeft voor het kantongerecht in Bergen op Zoom een uit Velsen af komstige magnetiseur terecht gestaan, die ervan beticht werd de geneeskunde onbe voegd te hebben uitgeoefend. Er waren vier getuigen uit Roosendaal en omgeving, waarvan drie moeders met minderjarige, in het algemeen spastische of aan toevallen lijdende kinderen. Deze dames waren eensluidend in hun lof voor de door de magnetiseur geboden hulp. Door de artsen waren hun kinderen al opge geven, maar zij verklaarden allen, dat sinds de behandeling door de Velsenaar de toestand van de patiëntjes vooruit was gegaan en thans bevredigend viel te noe men. De vierde getuige, een jongeman, zei niet zo veel baat bij de behandeling te hebben gevonden, al gaf hij toe, dat de toevallen wat verminderd waren. Ook op een formeel punt stemden de getuigenverklaringen overeen: de ver dachte had nooit geld gevraagd wel een kleine vergoeding voor de reiskosten had nooit zijn diensten uit eigen beweging aangeboden of spreekuur gehouden (men wist bij geruchte, dat hij op bepaalde dagen in Roosendaal vertoefde). Ook de verdachte verklaarde, dat hij nimmer had gezegd, dat hij de kwalen kon genezen, wel dat hij wilde proberen te helpen. Ook had hij nooit op artsen afgegeven. Hij ver telde voorts, dat hij aanvankelijk auto monteur was geweest, maar dat hij ont dekt had, dat hem een zekere gave op het gebied der geneeskunde niet vreemd was. Hij zei voorts reeds tien jaar op deze wijze actief te zijn zonder ooit een veroordeling te hebben gehad. „Maar als ik eenmaal veroordeeld zal zijn, zal ik contact zoeken met degenen die een verruiming van de wettelijke bevoegdheden ten bate van de paranormaal begaafden voorstaan", zo ver klaarde hij nog. Zowel de officier van justitie als de kantonrechter gaven er blijk van deze zaak clement te willen bezien. De officier verklaarde met name, dat de verdachte niet volkomen onverantwoordelijk had ge handeld, zodat hij waar natuurlijk wel de wet was overtreden vier geldboeten van vijftig gulden eiste. De raadsman van verdachte belichtte de menselijke en maat schappelijke kant van het optreden van zijn cliënt. Bovendien wees hij op een zekere discrepantie in de beoordeling van deze groep: zij zijn strafbaar volgens het departement van justitie, maar elders is gebleken, dat zij volgens het ministerie van Verkeer en Waterstaat in aanmerking komen voor ontheffing van het zondags rijverbod. Bij deze verdachte, aldus de raadsman, stond het motief om zieken te helpen voorop. Hij heeft een goede naam, gezien zijn omvangrijke „praktijk", waar toe nog steeds volgens de raadsman ook vrouwen van artsen behoren. Pleiter vond eigenlijk een symbolische straf van vier rijksdaalders al voldoende. De kanton rechter bleek een heel eind in de richting van de raadsman te willen gaan, mede uit de overweging, dat bij deze magneti seur het eigen belang niet voorop had ge staan. Het vonnis luidde: vier boetes van vijf gulden. gedroogde accaciabladen in plaats van de Indische hennep voorgetoverd. De steeds groter wordende mode om het verdovende marihuana te roken en het grote gevaar voor de volksgezondheid en het geestelijk peil van ons volk noopt tot de uiterste waakzaamheid, iets waarvan politie en justitie diep doordrongen zijn. Vandaar dat de mannen van de afdeling verdovende middelen van de centrale recherche in Amsterdam thans dag en nacht op pad zijn in hun strijd tegen de Indische hennep. Maar hun aantal is ge ring en hun gezichten zijn bekend bij de handelaren, wier getal steeds groeiende is en wier relaties met aanvoerders van over zee en afnemers over de grenzen steeds talrijker worden. De officier van Justitie bij de rechtbank in Den Haag heeft tegen de veertienjarige jongen J. J. K. terbeschikking stelling van de regering geëist. De jongen heeft op 5 juni van het vorig jaar een 54-jarige hoofdagent van politie met een bijl ver moord in een politieposthuis in het Zuider park in Den Haag, waar de jongen een pistool wilde wegnemen. De behandeling van de zaak geschiedde, omdat de jongen minderjarig is, met ge sloten deuren. De rechtbank zal op 7 februari uitspraak doen. ADVERTENTIE Jvoegff^-AeMAeA/l. t>CcJunu(Agieb GO tbjrbccc*x, QS De directeur van de luchthaven Schip hol, de heer U. F. M. Dellaert, heeft voor leden van het departement Amsterdam van de Nederlandse Maatschappij voor Nijver heid en Handel een voodracht gehouden over de luchthaven Schiphol. De heer Del laert zei onder meer dat de luchthaven van Amsterdam op de ranglijst van Europa op de zevende plaats staat wat de passagiers betreft, op de zesde plaats ten aanzien van passagiers en luchtvracht samen en op een goede vierde plaats voor de luchtvracht alleen. Men is te veel van mening, zo zei hij, dat Schiphol een uitgesproken transito haven is voor passagiers. Twee-vijfde van het aantal passagiers begint de reis in Ne derland, twee-vijf de heeft Nederland als bestemming en een-vijfde gedeelte kan worden gerekend onder transito. De heer Dellaert deelde mede, dat de intercontinentale afdeling voor passagiers bij de uitbreiding drie keer zo groot wordt als de bestaande. Men hoopt haar in mei van dit jaar gereed te hebben. Er komen ook rustkamers in voor transitopassagiers. De luchthaven zal de tentoonstellingshal „Atoom Amsterdam" na september over nemen voor vliegtuighangar, autowerk plaats en voor vestiging van het Nationaal Luchtvaartmuseum. Verder is in aanbouw een complex voor de „vluchtproduktie" van de K.L.M., de bouw van een nieuwe onderhoudswerkplaats voor schroefturbi- ne- en straalmotoren en de nieuwe hangar 10, die naar dr. Albert Plesman zal worden genoemd. De hangarvloer-oppervlakte op Schiphol zal dan totaal 31.565 vierkante meter bedragen. Het Koninklijk Nederlands Landbouw comité en de Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond hebben besloten vrijdag 1 febru ari te Utrecht een groot agrarisch voor lichtingscongres te houden. Hiermede stel len deze organisaties zich ten doel de leden en de publieke opinie voor te lichten over de vraagstukken, die verband houden met de moeilijke situatie, waarin de landbouw verkeert. De Katholieke Boeren- en Tuin- dersbond is niet in de gelegenheid aan deze bijeenkomst deel te nemen in verband met een agrarisch congres van de KVP, dat binnenkort wordt gehouden.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9