Arbeidsomstandigheden bij de woningbouw in de winter lang niet overal ideaal NEUROTONIC Gesprekken in Del ft wijk en Sinnevelt Beroep op industriëlen om meer aandacht voor verkeersproblemen Beveiligingsmaatregelen voldeden in afgelopen jaar Voor- en tegenstander van de voetbaltoto aan het woord Schaftlokalen geven vaak reden tot klachten Haarlems burgemeester sprak voor leden Mij. voor Nijverheid en Handel ZATERDAG 26 JANUARI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Gedroogde Spinnekopjes s?o/"rs"™'-'''Z POTTER'S LINIA Bazaar nieuwe Gereformeerde kerk te Heemstede ACCURATE KRACHT (m. of vr.) Lijk van een man gevonden op terrein bij Huizen Mr. Blaisse en Prof. mr. Diepenhorst spraken in de HKB niet verdovend maar genezend Finale hoofdklasse libre afdeling Haarlem Vestiging te Hoogeveen van industrie in papierwaren STRANDSCHAP ZANDVOORT i de maatregelen, die op de Haarlemse bouwbedrijven getroffen worden om door te bouwen tijdens de wintermaanden, blijken in vele gevallen geen groot succes te zijn. Bij bepaalde bouwwerkenworden zelfs helemaal geen maatregelen genomen of in een enkel geval worden slechts de meest urgente voorzieningen getroffen. Aan de voorzieningen voor de arbeiders ontbreekt in de wintermaanden ook nog wel het een en ander. Vele arbeiders hebben geklaagd over de, naar hun mening, soms verregaand slechte arbeidstoestanden. Immers in vele gevallen blijken de schaftlokalen niets anders te zijn dan een in de haast opgetrokken samenraapsel van wat oud hout, waar bij perioden van strenge vorst de ijzige wind doorheen blaast. De arbeider, die toch al tijdens de wintermaanden onder ongunstige omstandigheden moet werken tengevolge van het slechte klimaat, kan dan zelfs in de schafttijd niet van de zo onontbeerlijke warmte genieten. Ook waren vele bouwvakkers niet te spreken over het feit, dat er in de meeste gevallen geen gelegenheid bestaat meegebrachte dranken te verwarmen en de kachels, die in de keten zijn geplaatst over het algemeen meer rook dan warmte geven. Tot deze conclusie kwamen wij onder meer bij een uitgebreid onderzoek, dat wij in de afgelopen week hebben ingesteld naar de omstandigheden, waaronder op de grote bouwobjecten in Delftwijk en Sinne velt te Haarlem tijdens de wintermaanden moet worden gewerkt. Er is een kenmerkend verschil tussen de woningbouw in Delftwijk en in Sinnevelt. In Delftwijk worden arbeiderswoningen gebouwd op basis van de woningwet, in Sinnevelt gaat het om middenstandswo ningen met rijkspremie. De aannemer van het laatste project heeft dan ook heel wat meer financiële armslag dan de eerste en dat is uiteraard ook van invloed op de voorzieningen welke tijdens de bouw ten bate van mens en materiaal kunnen wor den getroffen. Rommel Men zou er overigens verkeerd aan doen alle aangetroffen minder gewenste of voor verbetering vatbare toestanden terug te brengen tot een gebrek aan materiële voor zieningen. Ergens troffen wij een zelfs voor een bouwwerk onbeschrijfelijke rom mel aan. Maar dat kwam omdat de bouw vakarbeiders zich bij het einde van de werktijd niet de moeite gunden om het terrein wat op te ruimen en het toezicht houdend personeel maakte blijkbaar ook geen aanmerkingen. Hierdoor loopt men de volgende dag de kans, daar reeds om half acht met de werkzaamheden wordt aangevangen en het omstreeks die tijd nog pikkedonker is, over de opgeslagen en achteloos weggegooide afvalmaterialen te struikelen of in een spijker te stappen met alle gevolgen van dien. Ook zei men, dat het aantal ongevallen "op de bouwbedrijven in de wintermaanden mede door deze omstandigheden vrij hoog ligt Dit hoge percentage moet ook worden gezocht in het feit, dat men in deze tijd veel meer de kans loopt op een beijzelde stelling uit te glijden. Wij hebben ons ter bevestiging van deze mening .tof de ar beidsinspectie .en de sociale verzekerings bank in Amsterdam gewend. Deze instan ties konden ons echter niet. aan daartoe strekkend statistiekmateriaal helpen. De meeste aannemersbedrijven verstrek ken- geen toelage voor kleding en gereed schap. Het gros van de aannemers is de mening toegedaan, dat de lonen op een dusdanig peil liggen, dat de arbeiders zelf hun kleding kunnen aanschaffen. Zeer onplezierig deed het relaas van een timmerman aan. Voor dag en dauw in de snerpende kou trok hij met nog twee ar beiders naar het werk en moest in alle vroegte een houten keet midden in een open weiland bouwen. In het donker moest al worden begonnen, want er mocht geen tijd verloren gaan, daar zij op tariefloon werkten. De enige verlichting, die zij had den, bestond uit het povere vlammetje van een stormlantaarn, dat slechts met de grootste moeite brandende kon worden ge houden. De schaftgelegenheid was een houten krotje, waar een kachel in stond, die twee maal een half uur per dag mocht branden. Trouwens langer kon men de kachel niet stoken, want er werd slechts een bepaalde hoeveelheid brandstof be schikbaar gesteld. Gelukkig is het laatstgenoemde geval slechts een uitzondering. Er zal naar de meeste aannemers verklaarden in de na bije toekomst meer aandacht aan het plaat sen van kantines worden besteed. Een van de aannemers, die vroeger zelj als bouwvakarbeider werkzaam is geweest, deelde mee, dat hij enige tijd geleden bij zijn bedrijf altijd een goede kantine had, waar tevens gelegenheid bestond te baden en waar een kleedgelegenheid in was ondergebracht. „De arbeiders hebben ech ter bewezen deze kantine niet waard te zijn, want binnen luttele maanden ivas deze ruimte dermate uitgewoond, dat het bouwen van een nieuwe gelegenheid on doenlijk zou zijn geweest in verband met een te grote stijging van de kosten", zo vertelde ons de aannemer. Het komt ook herhaaldelijk voor, dat de arbeiders oude boterhamzakjes, afgekloven viskoppen en de scherven van stukgeslagen flessen her en der door de schaftlokalen werpen, zo dat de meeste aannemers er niet meer over denken behoorlijke kantines ten ge rieve van de arbeiders te plaatsen. Voorts zouden zij ramen van gloednieuwe keten hebben kapot geslagen en de tafels met gloeiende poken hebben bewerkt. Derge lijke uitingen van vandalisme maken het er voor de goedwillende arbeider niet beter op. Vooral in het bouwbedrijf moeten daar door de goeden onder de kwaden lijden. verband werkt en na het einde ervan weer werk moet gaan zoeken bij een ander bouwbedrijf. De meeste bouwvakarbeiders worden uit alle delen van het land aan getrokken. Dit werkt ^e gemeenschapszin, zoals die over het algemeen in een fabriek bestaat, niet erg in de hand. In het bouwbedrijf is men er in de win ter tevens nooit zeker van of er de vol gende dag wel gewerkt kan worden. Als het hard vriest zal de metselaar zijn werk zaamheden moeten staken. Dit brengt weer met zich mee, dat de timmerman over enige tijd de kans loopt ook niets meer te doen te hebben. Er zijn nu immers geen muren, waar hij kozijnen of deuren in kan plaatsen. Unaniem zijn de aannemers, die wij ge sproken hebben, van mening, dat er on danks de vele bezwaren, die eraan ver bonden zijn, naar gestreefd moet worden tot betere arbeidsomstandigheden te komen. Tariefloon Zoveel mogelijk zal in de toekomst het tariefloon worden ingevoerd. Dan zal zon der vrees, dat de arbeider zijn tijd ver beuzelt, vuurpotten op het terrein kunnen worden geplaatst, wear hij zich af en toe bij kan warmen en warm drinken kan be reiden. Een verminderde activiteit zijner zijds zal dan niet alleen ten koste van zijn werkgever, maar ook ten nadele van hem zelf gaan. In ae tijd, dat hij niets uitvoert zal hem slechts zijn basisloon worden uit- ADVERTENTIE Diedrich Landplaegh, eerbiedwaar dig schout in de 17e eeuw placht een zakje gedroogde spinnekopjes op zijn borst te dragen. Voortref felijk middel tegen keelpijn en ver koudheid beweerde hy steeds Wy in de 20e eeuw dragen liever een doosje Potter's Linia bij ons. Een Pottertje op de tong geeft al dadeiyk weldadige verzachting by hoest en keelpyn. in handige platte doos jes by alle Apoth. en Drogisten k 55 cent. POTTER'S LINIA I pe rode V"*- I werkt* Imp. Ta. H. ten HERKEL HILVERSUM „Wij moderne Haarlemmers moeten ver dedigingswerken tegen het verkeer op werpen, op dezelfde manier als onze voor ouders dat in 1572 deden tegen de Span jaarden. Hierbij gaan B. en W. van Haar lem vooraan, maar wij missen daarbij zo zeer uw actieve belangstelling, critiek en bijval." Deze woorden sprak de burge meester van Haarlem, mr. O. P. F. M Cremers, vrijdagmiddag tijdens een lunch- bijeenkomst in restaurant Brinkmann te Haarlem tot de aanwezige leden van het departement Haarlem van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel, voor wie hij een inleiding hield over „Pro blemen rondom Haarlem". De burgemeester zei daarbij onder meer, dat indien het verkeer in de toekomst toe neemt in dezelfde mate als tot dusverre het geval is geweest en zolang binnen- en buitenverkeersringen in Haarlem niet vol tooid zijn, B. en W. er zeker toe over zul len moeten gaan ir. de binnenstad beper kende maatregelen als het invoeren van rij- en stopverboden en verplichte een- richtingswegen te nemen. Deze maatrege len zullen zoveel mogelijk voorkomen wor den, maar het zal er, volgens de burge meester, toch eens van moeten komen. Vervolgens besprak de burgemeester bei de verkeersringen, de binnenste via Kenau park, Nassaulaan, Gedempte Oude Gracht, Spaarne met doorbraak naar Parklaan en de buitenring via de Bolwerken, Kinder- Een bouwvallige schaftkeet bij een in aanbouw zijnd complex woningwet woningen in Delftwijk, waar de arbeiders dicht opeengepakt hun boterhammetje verorberen. De kachels geven meer rook dan warmte. Toch hadden niet alle aannemers klach-gekeerd en niet de toeslag hierop, zo stel ten. Enkelen waren zelfs zeer tevreden de men van aannemerszijde, over het gedrag van hun werklieden, die j Binnenkort zijn verscheidene Haarlemse de toiletten zelfs zeer goed onderhielden. aannemers van plan proeven te nemen met verplaatsbare kantinewagens. Enige bouw- Een grote moeilijkheid is, dat het bouwen van een dergelijke aan alle eisen voldoende kantine ook nog andere bezwaren met zich meebrengt. Bij een werk, dat hoogstens een jaar vergt of nog minder zal een aan nemer er niet zo gauw toe overgaan kan tines, wasgelegenheden en toiletten te laten verrijzen. Ook zal men voor kortstondige werkzaamheden geen uitgebreide voorzie ningen treffen voor het doorbouwen in de wintermaanden. Immers het aanbrengen van bijvoorbeeld overkappingen, om het vorst- en regenverlet op te heffen zou én te veel tijd in beslag nemen én teveel gaan kosten, wat veelal niet goed zou kun nen worden gemaakt door gewonnen ar beidsuren. Het plaatsen van vuurpotten stuit eveneens op grote bezwaren. Bij grote huizenblokken, waarop nog geen overkap pingen zijn gebouwd en waarin nog geen ramen zijn aangebracht, heeft een vuur pot geen zin. Er wordt daarom wel naar gestreefd de huizen zo gauw mogelijk te overkappen en glasdicht te maken. Want bij het binnenwerk biedt een kachel na tuurlijk wel voordelen. Nonchalant De enigszins nonchalante en onverschil lige houding van de bouwvakker, die zich onder andere uit in het vernielen van de inventaris van verscheidene schaftlokalen, is volgens diverse aannemers te verklaren uit het feit, dat hij altijd in los dienst- Het interieur van een schaftkeet in Delftwijk, die aan alle eisen voldoet. In deze ruimte met prachtige tafels, papiermanden, een goede ventilatie en ver- icarming, is het tijdens het schaftuurtje goed toeven. De nieuwe en de bouw vallige keet, die men op de andere foto bij dit artikel ziet afgebeeld, zijn beide het eigendom van hetzelfde aannemingsbedrijf. Ook bij de bouw van de middenstandsvjoningen in Sinnevelt neemt men proeven met betere schaftge- legenheden. Verscheidene aannemingsbedrijven hebben tevens het plan opgevat koffie tegen kostprijs aan de arbeiders ie verstrekken. bedrijven verschaffen hun werknemers meer zekerheid door hen zo lang mogelijk in dienst te houden. Een bedrijf in Haar lem heeft een staf van mensen, die met het bedrijf meetrekken naar de verschil lende objecten, al meer dan vijf jaar in dienst. De arbeiders- en werkgeversorganisaties hebben eveneens ingezien, dat veel ver beterd behoort te worden. In de toekomst wil men zelfs zo ver gaan, dat in bepaalde gevallen bindend zal worden voorgeschre ven, dat architecten reeds in hun bestek de bouw van een kantine en soortgelijke voorzieningen aangeven. Verscheidene aan nemersbedrijven zijn nu al bezig proeven te nemen met kantines en zullen enige tijd aanzien hoe deze door de werklieden zullen worden onderhouden. In vele ge vallen is men er toe overgegaan iemand aan te stellen voor het aanmafcen van de kachels. Wellicht zal de „trekkende circusartiest", zoals een aannemer de bouwvakarbeider schertsenderwijs noemde, dan meer hok vast worden, waardoor de bouwnijverheid een meer stabiel karakter krijgt. Het college van collectanten van de Ge reformeerde Kerk te Heemstede heeft het initiatief genomen een bazar te houden ten bate van de nieuwe gereformeerde kerk, die aan de Camplaan te Heemstede in aanbouw is. Verwacht wordt, dat de werkzaamheden eind maart of begin april zo ver gevorderd zijn, dat in de benedenzaal der kerk de ba zar gehouden kan worden. Het kerkgebouw zal omstreeks Pinksteren in gebruik ge nomen worden. Het streven van de organi satoren is vijfentwintighondei'd artikelen bijeen te krijgen. Verder bestaan er plan nen op een zaterdagmiddag, als de bazar gehouden wordt, een fietsrally te houden, waarvoor een route gekozen wordt tussen de Koediefslaan en de Camplaan. De po litie heeft reeds medewerking toegezegd voor dit plan. De Herenweg zal echter niet overgestoken mogen worden. ADVERTENTIE Boekhandel te Haarlem vraagt voor boek houding en administratie een in staat deze afdeling zelfstandig te behar tigen. Brieven onder no. 4672 bureau v. d. bl. Een boswachter van het Goois Natuur reservaat heeft op een terrein nabij Huizen een lichaam van een man aangetroffen, dat even onder de oppervlakte was begra ven. Een onderzoek van politiedeskundi gen wees uit, dat het daar meer dan een jaar gelegen moet hebben. Op uitnodiging van de commissie ont wikkeling van de Haarlemse Sportraad hebben gisteravond in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond in Haarlem prof. dr. I. A. Diepenhorst en mr. P. A. Blaise hun visie gegeven over het de laatste tijd zo actuele vraagstuk van de voetbalpool. Eerstgenoemde als verwoed tegenstander ervan en laatstgenoemde als even fel voor stander. Prof. dr. Diepenhorst begon - na een in leidend woord van de voorzitter van het dagelijks bestuur van de Haarlemse Sportraad, de heer D. Beets - al direct te verklaren dat hij, hoewel verre van een vijand van de sport, toch een tegenstander van de voetbalpool was. „Ik ontken niet," aldus spreker, „dat de sport en de lichamelijke opvoeding in Nederland in een ongunstige positie ver keren en dat er onvoldoende instructeurs, speelvelden, zwembaden en sporthallen zijn in Nederland. Evenmin ontken ik dat er een wanorde heerst bij de poolorganisatie en dat er niet geringe bedragen naar het buitenland gaan bij het wedden op buiten landse pools. Maar toch ben ik tegen een voetbaltoto omdat juist deze de speelzucht aanwakkert die in de toekomst ongetwij feld grote afmetingen zal gaan aannemen. De massa zal zich overgeven aan de lust naar fortuin en derhalve steeds meer ge hoor geven aan de goklust, die al sinds eeuwen in de mensen zit." Grens „Zo lang het nog om onschuldige spelle tjes gaat in huiselijke kring of om loterijen, waarbij het liefdadig doel verre op de voorgrond staat, dan kan er nog iets voor gezegd worden," aldus prof. Diepenhorst, die zeide de mening niet te delen van degenen die beweerden dat voor het in vullen van een poolformulier kennis van het voetbalspel, noodzakelijk was. „Zonder kennis heeft men geloof ik veel meer kans", aldus spreker, die zich had laten voorrekenen dat de kans op de eerste prijs bij het goed raden van een reeks van veertien uitslagen 1 op 4.766.823 was. „En al heeft men dan in 1948 weer de gelegenheid geschapen tot het wedden op paarden en gokken velen in de Staatsloterij en in vele andere vormen, dat wil nog niet zeggen," aldus prof. Diepenhorst, „dat men dan maar nog meer gelegenheid moet gaan bieden voor kansspel. En ook degenen die zeggen dat het verbieden van een voetbal toto een inbx-euk is op de vrijheid die iedere burger ook ten aanzien van loterij en kansspel moet bezitten, hebben het niet bij het rechte eind, want het is geen inbreuk wanneer de overheid, omdat zij bedenkin gen heeft, de organisatie van kansspel on mogelijk maakt of ten zeerste beperkt. Be slissend is de Christelijke levensstijl," aldus spreker. „En nu er voor velen vele gevaren ADVERTENTIE "W ZENUWEN wordt U volledig de baas met bet zenuwpreparaat dezer tijden Aan de Heemsteedse biljartvereniging „Groenendaal" is de organisatie opgedragen van de wedstrijden in de finale van de hoofd klasse libre om het persoonlijk kampioen schap van het district Haarlem en omgeving. De winnaar hiervan zal worden afgevaar digd naar het gewestelijk kampioenschap, dat omstreeks april in Amsterdam wordt ge speeld. De deelnemers aan deze wedstrijden zijn: B. Bosse, B.V. „I.V.O.", Haarlem; B. Hoek, B.C. „Hof van Holland", Haarlem; C. Hoek, B.C. „Suisse", Haarlem; G. Karman, B.V. ,,'t Noorden", Haarlem; H. Ketel, H.B.V. „Groenendaal", Heemstede; H. Oomen, B.V. „S.V.V.", Haarlem; J. Sakkers, B.V. „Schey- weijk", Beverwijk; C. Scholte, B.C. „Hof van Holland", Haarlem; M. van der Vaart, B.C. „Parksociëteit", Haarlem. De wedstrijden worden gespeeld in café- restaurant „Hof van Heemstede" aan de Val kenburgerlaan te Heemstede en wel 28, 29 en 30 januari en 1 en 2 februari; telkens des avonds om 7, 9 en 11 uur. Zondag 3 februari vinden dan om 4, 6 en 8 uur de finales plaats, waara- de nieuwe kampioen onmiddellijk zal worden aangewezen, gevolgd door de ge bruikelijke huldiging en prijsuitreiking. en de verslaving dreigen, kan ik niet an ders dan de voetbaltoto als volstrekt ver werpelijk beschouwen." „Voor mij is de voetbalpool volstrekt aanvaardbaar," zo begon even later mr. Blaise zijn betoog als voorstander. Spreker zeide het ten zeerste te be treuren dat bij de kabinetsformatie de afspraak is gemaakt om tijdens de kabinetsperiode niet tot een nationale voetbalpool te besluiten. „Bij mijn bestu dering van de voetbaltoto's in het buiten land," zo vervolgde mr. Blaise, „is mij voorts opgevallen dat alle achterstand op het gebied van de sport en de lichamelijke opvoeding dankzij de aanvullende steun van de voetbaltoto is weggewerkt en dat er zich ook geen excessen hebben voor gedaan bij de wedders - van morele noch van zedelijke aard." „Wij staan voor schromelijke tekorten, die niet uit de begrotingen kunnen worden weggewerkt. En voor mij staat het vast dat de voetbaltoto - mits in goede banen geleid - die achterstand wel weg kan werken. Als er tijdens de volgende kabi netsformatie over vier jaar eventueel wel tot een werkelijk nationale voetbaltoto van overheidswege kan worden overgegaan, dan zal er na aftrek van de prijzen zeker veertig miljoen gulden per jaar kunnen overblijven. Vijftien tot twintig miljoen kan dan besteed worden aan allerhande sociale doeleinden, waarna er dan nog twintig miljoen gulden over blijft voor de lichamelijke opvoeding en de sport. Wij kunnen dan," aldus spreker, „sportterrei nen aanleggen, zwembaden bouwen, sport centra vormen en opdrachten geven voor het bouwen van sporthallen. En de ge varen? De Nederlanders," aldus mr. Blaise, „zijn nuchter genoeg en hebben genoeg zelfbeheersing om het niet tot excessen te laten komen bij het wedden in de voetbal toto." De inleidingen vonden een welwillend oor bij de toehoorders, waaronder vele justitiële autoriteiten uit het arrondisse ment Haarlem, waarna nog een levendige discussie volgde. huissingel, Leidsevaart met verbinding naar Houtplein en vandaar naar de Buiten- rustbrug. Verder zullen dan nog enige doorbraken in de binnenstad nodig zijn zoals bijvoorbeeld van de Botermarkt via Barrevoetestraat en Keizerstraat en Prins Hendrikstraat naar de Leidsebuurt. Behalve deze twee verkeersringen in Haarlem, aan de verbetering waarvan momenteel hard gewerkt wordt, bestaan plannen voor de twee verkeersaders om Haarlem heen: de westelijke en oostelijke randwegen. Over de trage totstandkoming van deze wegen uitte de burgemeester zijn teleurstelling. Evenals Gedeputeerde Staten van Noordholland dat in hun antwoord aan de Provinciale Staten onlangs hebben ge daan, sprak Haarlems burgemeester over de illusoire waarde van de gedeeltelijk voltooide westelijke randweg van Wagen weg tot Zijlweg, zolang het andere deel van Zijlweg naar Heussensstraat niet klaar gekomen is. Astronomischebedragen De late voltooiing van de oostelijke rand weg, die als snel verkeersweg het grootste deel van het verkeer van en naar de Velsertunnel zal moeten opvangen, dwingt de gemeente Haarlem een tijdelijke ooste lijke randweg langs het Spaarne tot aan de Buitenrustbrug aan te leggen voor een bedrag van 35 miljoen gulden. De astro nomische bedragen, die voor de uitvoering van al deze werken nodig zijn, waarbij nog gevoegd moeten worden de ongeveer f 800 000, die Haarlem voor de nodige ont eigeningen moet betalen, komen nog in meerdering van het gemeentelijk Inves teringsplan van 130 miljoen gulden voor de komende vijf jaar. Overigens was de burgemeester van me ning, dat de oostwest verbinding nog grotere problemen biedt. De in het streek plan Zuidkennemerland geprojecteerde weg zal, na voltooiing, onmiddellijk inge schakeld moeten worden voor het lokale verkeer, mede met het oog op het toe komstige nieuwe Schalkwijk. De uiteinde lijke conceptie van deze plannen is een beleidskwestie, die in ons democratische land, volgens burgemeester Cremers, door te weinig mensen wordt uitgemaakt. Juist daarom wilde hij eindigen met een beroep te doen op de aanwezigen om hun inten sieve belangstelling te tonen. Dit beroep vond weerklank, want tijdens de discussie werd het plan geopperd uit de leden van het departement Haarlem een commissie te benoemen, die zich met deze plannen zou bezig houden. Verder toonde Zandvoorts burgemeester, mr. H. M van Fenema, zich een warm voorstander van het plan-De Ranitz, vol gens hetwelk de verbinding met Zandvoort meer zuidelijk zal komen te liggen De heer J. J. Jurissen, directeur van de NZH, be pleitte met het oog op het steeds toe nemende verkeer een regionale verkeers regeling. De voorzitter, jhr. B. W. F. van Riems dijk, sloot de bijeenkomst met een dank woord tot burgemeester Cremers. Hoogeveen krijgt er een nieuwe industrie bij: een fabriek van golfkarton en andere papierwaren, n.v. „Debee", waar over een jaar ongeveer 150 ongeschoolde arbeiders werk zullen vinden. Dit nieuwe bedrijf zal worden gevestigd door een bestaand bedrijf in Rotterdam, dat aldaar geen geschikte plaats voor uitbreiding heeft kunnen vin den. B. en W. van Hoogeveen hebben de gemeenteraad voorgesteld ten behoeve van de bouw van de nieuwe fabriek een ter rein te verkopen voor 57.650. Voorts is voorgesteld, dat de gemeente zich garant zal stellen voor de aflossing en rente van een lening van maximaal 750.000 voor de bouw van de fabriek. ADVERTENTIE De Nederlandse Verfindustrie staat in de wereld aan de fop. Aan de top van de Nederlandse Verfindustrie staat "Schabora". U bent dus goed af als Uw schilder "Schabora-verf" verwerkt. Agent ie Haarlem: C V Verf- en Glasindustrie C. J. K-rug, Julianapark 54, Tel. 15343 Plet „strandschap Zandvoort" heeft een verslag gepubliceerd over zijn verrichtin gen gedurende 1956. Het bestuur deelt mee. dat hoewel zich in seizoen 1955 ondanks het reeds in 1954 geheel vrijgeven van het strand voor baders en zwemmers, geen ernstige ongevallen voordeden; de beveili- gingsmaatrgelen ten behoeve van de strandbezoekers behoorden te worden ge ïntensiveerd. Daartoe werd een vlet met aanhangmotor voor de strandsurveillance aangeschaft, de politiejeep werd van een mobilofoon-installatie voorzien en een aan tal signaalkorven werd aangeschaft. De ge meenteraad van Amsterdam stelde hier voor een bedrag van 4000,— beschikbaar; de gemeente Haarlem 2500,en het strandschap schonk aan de gemeente Zand voort een bedrag van 6500,zodat Zand voort slechts een bijdrage van 1000,be hoefde beschikbaar te stellen. Het publiek stelde deze uitbreiding van de beveiligingsmaatregelen op prijs. Vol gens de korpschef van politie werd de ver schijning van de „politie op het water" door het badende en zwemmende publiek gewaardeerd. De surveillance te water heeft een veel groter effect verkregen ten opzichte van degenen, die zich te ver in zee begaven, dan alleen van het strand af. Ook de mobilofoon bewees goede diensten als waarschuwings-apparaat. Op zaterdagmiddagen en zondagen werd de vlet door leden van de Zandvoortse reddingsbrigade bemand. Het strandschap brengt hulde aan het belangeloze werk van deze brigade, welke in het laatste seizoen voor het eerst werd bijgestaan door leden van de Haarlemse reddingsbrigade, iets, waarvan met erkentelijkheid gewag wordt gemaakt. Met waardering spreekt het Strandschap over het belangrijke werk door het hoofd van de kustwacht, de heer P. van der Mije, namelijk het signaleren van gevaren bij gevaarlijke, zee. De directeur van het telefoondistrict te Haarlem verklaarde zich bereid, een drie tal strandbedrijven aan te sluiten op het telefoonnet. Door de hoge kosten 200, per aansluiting) bleek hiervoor echter bij de betrokkenen geen animo te bestaan. Bij de politiepost werden totaal 1967 zoek geraakte kinderen binnengebracht. Er viel één verdrinkingsgeval te betreuren, door leden van de Zandvoortse reddingsbrigade werden twee reddingen verricht. Met voldoening constateert het Strand schap, dat een tot de gemeenteraad van Amsterdam gerichte brief om de tram- dienst msterdamHaarlem, welke oor spronkelijk op 1 januari 1957 zou worden vervangen door een busdienst, te hand haven tot 1 september 1957, succes had, daar de gemeenteraad op het verzoek gun stig beschikte, waardoor de tramdienst AmsterdamZandvoort nog gedurende het zomerseizoen 1957 gehandhaafd kan blij ven. Op 1 september 1957 zal de dienst moeten worden gestaakt, omdat het tram viaduct bij de spoorbaan te Heemstede zal moeten worden afgebroken in verband met de werkzaamheden aan de tunnel op de Zandvoortselaan. Op 30 augustus maakte het Strandschar een excursie naar het recreatie-centrum .Kruininger Gors" waar de deelnemers op gastvrije wijze werden ontvangen door burgemeester en wethouders van Oost- voorne. Tenslotte geeft het Strandschap een overzicht van het aantal processenverbaal wegens overtreding van de verordenings ordemaatregelen. In totaal bedroeg dit aan tal zeven, in 1955 totaal 17 en in 1954 totaal 8.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3