/rok r0-// E Ck Van dag tot dag Duncan Sandys beschikt over verstrekkende bevoegdheden „Onbedoelde" schimpscheut van Dulles op Britten en Fransen Finse en Amerikaanse film Zes minuten Eén seconde Centrale figuur in het Britse kabinet ter reorganisatie van de defensie Oneven aan de redactie State Department kwam in aller,'ijl met nadere uitleg op de proppen ZATERDAG 26 JANUARI 1957 3 W Zó boeiend is nu PANORAMA Uitslag Brylcreem Televisieprijsvraag Dreigbrieven en aanslagen in Zuid-Tirol Twaalf boeren vermoord in Algerijns dorp Welwillendheid in V.S. tegenover Pools bezoek „De onbekende soldaat" „Morgen zal ik huilen" C^raatótoel Voor goede en duurzame vloeren EDELHOUT vloeren HAARLEM Modernste divisie naar West-Duitsland ADVERTENTIE Tot nadere overpeinzing in dit week einde ligt het vraagstuk voor ons, hoe men een geheel land in de tijd van zes minuten volledig in staat van voorbereiding op een atoombomaanval kan brengen. Dit lastige probleem is - tot troost van degenen die dit komende weekeinde andere dingen aan het hoofd hadden - ook in studie genomen door Canadese, Amerikaanse en Britse deskundigen. Deze oorlogskenners hebben namelijk ontdekt dat het intercontinentale, geleide projectiel met atoomkrachtvulling, waarvan de constructie een der laatste prestaties der strijdmiddelenindustrie is, weliswaar in staat stelt de vijand onbarm hartig en snel aan te grijpen op verre af stand, doch dat de schaduwzijde van deze mogelijkheid gevormd wordt door een bij na absolute onmacht tot verdediging tegen dergelijke projectielen van vijandelijke oorsprong. Zes minuten liggen er tussen het vroegste tijdstip waarop de radarlinie de nadering van het projectiel verraadt èn het tijdstip, waarop het elk willekeurig doel in den lande kan hebben bereikt. Deze zes minuten zijn aan de krappe kant, wanneer men bedenkt dat in deze tijdsruimte de volgende dingen moeten gebeuren: Het projectiel moet worden ge ïdentificeerd, gecatalogiseerd naar type en lading, de richting en waarschijnlijke be stemming ervan moeten worden achter haald, de waarschuwingssystemen moeten in werking worden gesteld, bestrijdings middelen aan anti-projectielen en jagers moeten worden gerequireerd, de grote wooncentra, die in het waarschijnlijk doel gebied liggen, moeten worden geëvacueerd, de hulpdiensten voor de bescherming der burgerbevolking moeten worden opgeroe pen, de voorraden bloedplasma en verband middelen moeten worden gedirigeerd naar de bedreigde plaatsen, ambulances en dok- tersploegen moeten hun marsorders krij gen, militaire eenheden moeten uit het doelgebied worden verwijderd. In zes minuténEn dat is dan in het geval er sprake is van één projectiel. Als de vijand op het strategisch-gewiekste idee zou komen dat ene te doen volgen door méér, die alle verschillende bestemmingen hebben, kan men zich voorstellen dat de haastige voorzieningen van de aangeval lene in de eerste zes minuten gevolgd zul len moeten worden door nog haastiger voorzieningen in de daaropvolgende zes minuten, waardoor het beeld van de be schermingsmaatregelen na, laten we zeg gen, een half uur vergelijkingen zal op roepen met een film uit de oude doos, waarin de figuren als meteoren door, over en tegen elkander schieten, Het resultaat van deze „bescherming" blijve maar beter buiten beschouwing. De deskundigen die dit vraagstuk onder ogen zien, hebben verklaard, „dat de operatie buitengewoon snel zal en accuraat zal moe ten geschieden om van waarde te zijn." Dat „buitengewoon snel" kan men zich in verschillende gradaties voorstellen, doch de gradatie die vereist zou zijn om succes te hebben, gaat het voorstellingsvermogen ruim te boven. Men kan over deze dingen op luchtige toon badineren, omdat zij komen te vallen buiten de sfeer van datgene wat au sérieux moet worden genomen. Zij zijn over het aller-ernstigste heen door hun volkomen illusoir karakter. Wanneer die projectielen inderdaad kómen, kan men zes minuten lang dingen doen die lijken op „bescher mingsmaatregelen", doch in werkelijkheid slechts gebaren zonder resultaat zijn. Daar komt het op neer. De werkelijk effectieve beschermings maatregel die het mensdom is overgeble ven, is dus logischerwijs: zo veel mogelijk trachten te voorkomen dat ze komen. De ernst gaat terug naar ver vóór het tijdstip, waarop de projectielen worden gelanceerd. Naar de politieke podia, naar de gezonde hersenen van mensen die op deze podia een taak vervullen - en die evengoed weten als wij, dat het redden of beschermen der wereldbewoners niet meer gebeuren kan in die fatale zes minuten, doch gebeuren moet in de jaren die ons gegeven zijn in het heden, terwijl de projectielen nog leeg in hun hangars staan. Sinds de laatste wapenstilstand zijn nu twaalf jaren voorbijgegaan. Dat is meer dan twaalf miljoen vijfhonderdduizend mi nuten. Wanneer in deze tijd de operatie „vrede" zou zijn uitgevoerd met de „accu ratesse en de buitengewone snelheid", die de verdedigingsdeskundigen aanbevelen voor de fatale zes minuten als het reeds te laat is, zouden we een onbezorgd week einde tegemoetgaan. Onze troost is, dat wij op nog vele mil joenen nieuwe, bruikbare minuten der toe komst blijven hopen. In één seconde kan een mensenleven vernietigd worden. Die dodelijke seconde viert morgen weer hoogtij op de ongetwij feld drukke wegen. Door de staking van het rijverbod heeft wellicht een opeen hoping plaats van zondagsrijders, waardoor de vrije zondagen een maximum aan on veiligheid zullen produceren. Er valt niets te zeggen voor een herhaling van deze sporadische vrije rij-zondagen. Een alge mene beperking der snelheid zou, zowel uit het oogpunt van benzinebesparing als van veiligheid, verre te prefereren zijn, vooropgesteld dat de verkeerspolitie in staat is er streng de hand aan te houden. Mensenlevens zijn waardevoller dan ben zine, doch als men beide kan sparen door één en dezelfde maatregel, moet men dat niet laten. Intussen: autorijders en alle andere weg gebruikers, maakt als matige en verstan dige mensen een verantwoord gebruik van de weg op deze eerste vrije zondag! Vult de plaatsen op de dodenlijst niet aan, die door het rijverbod op zondag leeg bleven. y, v\ Van onze correspondent in Londen) De nieuwe Britse minister van Defensie, Duncan Sandys, is in het nieuwe kabinet de centrale figuur geworden, die over grote bevoegdheden zal beschikken om de drin gend nodige reorganisatie van de strijd krachten tot stand te brengen. Welke naar men hoopt tot drastische bezuiniging zal leiden. Dit is het doel waarnaar de Brit se regering al lang streeft omdat dit de enige manier zal zijn om de Britse econo mie gezond te maken. Hoewel de gehoopte internationale ontspanning, als voorwaarde voor inkrimping van de bewapening is uit gebleven en er in het Nabije Oosten een nieuwe crisis is ontstaan, laat de Britse regering zich niet weerhouden de strijd krachten te verminderen omdat zulks ook strategisch noodzakelijk is. Massale legers en luchtmachten worden op den duur over bodig geacht omdat zij door nieuwe tech nische wapens kunnen worden vervangen, waarbij de vuurkracht nog zal toenemen. Duncan Sandys zal de tegenstand van de drie militaire departementen (Oorlog, Ma rine en luchtvaart) moeten overwinnen, waartussen ook in Groot-Brittannië een ri valiteit bestaat, die vaak remmend werkt op het geheel. Tot dusver was de minister van Defensie de gelijke van zijn naaste col lega's, wier werk hij moest coördineren. Thans wordt hij hun chef. Sommigen vin den zijn bevoegdheden nog niet groot ge noeg. De minister van Defensie zal de be slissende stem hebben in de gehele defen sie-politiek, inclusief benoemingen salaris sen en algemene dienstvoorwaarden. Aan minister Sandys wordt de voorzitter van de commissie van de stafchef, luchtmaar- schalk Sir William Dickson als stafchef toegevoegd. De luchtmaarschalk, die voor taan aan hem verantwoordelijk is, zal naar men verwacht, worden opgevolgd door ad miraal Mountbatten. Naar Washington Sandys is gisteren naar Washington ver trokken voor overleg met zijn Amerikaanse ambtgenoot Wilson over het stroomlijnen der Britse strijdkrachten. Men hoopt dat de Verenigde Staten bestuurbare projectielen zullen leveren. Premier MacMillan deelde gisteren in het Lagerhuis mede dat hij San dys heeft opgedragen een defensie politiek voor te bereiden, die zal leiden tot een aan zienlijke vermindering van kosten en tot besparing van mankracht, de strijdkrachten te reorganiseren en beslissingen te nemen over omvang, vorm, organisatie en het op stellen van de strijdkrachten, alsmede in zake het materiaal-wetenschappelijk on derzoek en betaling. Nooit tevoren heeft een departementale minister over een dergelijke bevoegdheid beschikt. Het leger zal aanzienlijk worden ingekrompen en nauwer met de luchtmacht worden verbonden waarvan het bepaalde grondtaken zal overnemen. De marine zal worden ingekrompen. Vliegdekschepen zul len waarschijnlijk onder operationele con trole van de luchtmacht worden geplaatst. De luchtmacht komt hoe langer hoe meer onder leiding van deskundige beheer sing die de nieuwste bestuurbare projec tielen zullen moeten behandelen. Men ge looft dat MacMillan streeft naar een bezui niging van twee honderd miljoen pond ster ling op een totale jaarlijkse defensie-begro ting van 1500 miljoen pond. Misschien moet de indiening van de algemene begroting, die in de eerste week van april moet ge schieden, daartoe worden uitgesteld. Veel hangt af van het resultaat van het bezoek van Sandys aan de Verenigde Sta ten. Hij hoopt een regeling tot stand te brengen voor de uitwisseling van informa ties op het gebied van de kernenergie voor vredelievende doeleinden, waarmee Groot- Brittannië de Verenigde Staten voor is, in ruil voor bestuurbare projectielen met een kernlading. Een punt van critiek is dat nu de afzónderlijke militaire departementen ondergeschikt worden aan defensie, de mi nisters zwakker staan tegenover de mili taire leiders, als die niet op een overeen komstige wijze worden ingedeeld. Samenwerking (Reuter/AFP) Sandys verklaarde voor zijn vertrek, dat eventuele verminde ringen of wijzigingen, waarvan er enkele waarschijnlijk „te overwegen" zijn, zich in een samenhangend militair plan over de komende paar jaar moeten uitstrekken. Op de vraag, of Groot-Brittannië op het ge bied van geleide projectielen waarschijnlijk afhankelijker zal worden, antwoordde de minister: „Ik streef naar nauwere samen werking. Dit betekent, dat wij beiden tijd en geld sparen, vlugger met het werk op schieten en dubbel werk vermijden". Volgens de „New York Times" kan mi nister Sandys in Washington rekenen op „sympathieke belangstelling". Groot-Brit tannië is nog steeds een mogendheid van de eerste rang, in staat om een grote rol in de wereldaangelegenheden te spelen, aldus het blad. ADVERTENTIE Door de overweldigende deelname had de jury enkele dagen meer tijd nodig om alle rijmpjes zorgvuldig te beoordelen. Maar hier zijn dan de gelukkige winnaars: De HOOFDPRIJS, een PHILIPS TELE VISIETOESTEL ter waarde van 995.— gaat naar de gulle gever J. van Wonderen, Gen. Spoorlaan G6 hs, Haarlem, die de Brylcreem T.V.set cadeau gaf aan A. van Wonderen, Medanstraat 31 rood, Haarlem, welke laatste daardoor dus eveneens een PHILIPS TELE VISIETOESTEL ontvangt. De overige prijzen wees de jury als volgt toe: PHILIPS Draag bare Radio's: W. G. Visser, Schietbaanlaan 40 B, Rotterdam (gever) en W. J. Visser, Van Boetselaerlaan 133, Den Haag (ontvanger). PHILISHAVE electr. scheerapparaten voor de gevers: J. Lorier, Gladiolenstraat 16, En schede, H. W. A. E. Tuil, Waterstraat 39, Delfzijl en D. O. Dijkstra, Baanweg, Har derwijk en voor de ontvangers: T. van der Lende, Uiterdijkenweg 7, Noord-Oostpoldei, L. Damminga, v. Beresteynstraat 8, Veendam en L. J. Molenaar, Burg. v. Meursstraat 39, Harderwijk. (Verkort weergegeven) Portiek. - Het aantal ingezonden brieven over de woningnood in verband met het Haarlemse „portiekgeval" is te groot, om ze alle ook zelfs verkort te plaatsen. Wy verwyzen echter naar het artikel Van Dag Tot Dag van donderdag j.l., waarin de in zenders merendeels een antwoord of al thans een verduidelijking vinden. - (Red.) BOLZANO (Reuter) De hoofdredac teur van het blad „Alto Adige" heeft een brief ontvangen van de „EOKA van Zuid- Tirol", waarin gedreigd wordt, dat het ge bouw van de krant te Belzano zal worden opgeblazen. In de envelop zat een stuk lont. Een blad in de omgeving heeft een dergelijke dreigbrief ontvangen. Het Italiaanse ministerie van Binnen landse Zaken maakte onlangs bekend, dat men in dit Duitssprekende deel van Noord- Italië een „terroristische organisatie" had ontdekt. Tot dusver zijn negen personen aangehouden wegens drie bomaanslagen. De leiders van de 215.000 bewoners van dit gebied, dat vroeger deel uitmaakte van het Oostenrijks-Hongaarse rijk, eisen gro tere autonomie van Italië. Dit heeft het afgelopen halve jaar wat wrijving tussen Oostenrijk en Italië veroorzaakt. BOLZANO (U.P.). Op 19 mei zullen in de Italiaanse provincie Trentino-Alto- Adige (Zuid-Tirol), waarin Bolzona en veertig kleine Duits-talige steden en dor pen liggen, gemeenteraadsverkiezingen worden gehouden. Bij de regionale ver kiezingen van verleden jaar behaalde de Zuid-Tiroolse volkspartij in Bolzano de meerderheid. In Trento kregen de Ita liaanse partijen de meerderheid. Beide districten vormen een deel van de Alto Adige, het tussen Oostenrijk en Italië om streden gebied. WASHINGTON (AFP/Reuter) „Wat| medewerking te verlenen aan de nieuwe dapperheid betreft hebben de Verenigde j Amerikaanse politiek, dat de Britten hun Staten geen bondgenoten voor wie zij meerj bewapening in de hele wereld besnoeien achting koesteren dan de Fransen en deen dat hij het daarom zeer betwijfelt of zij Britten", zo heeft de woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenland se Zaken verklaard, om te voorkomen, dat er een verkeerde uitleg zou worden gege ven aan de uitlating van minister Dulles tegenover twee senaatscommissies dat hij, ingeval hij als Amerikaans soldaat geroe pen zou worden in het Nabije Oosten te strijden, zich veiliger zou voelen", als hij geen Britse en Franse troepen naast zien zou hebben. Volgens de woordvoerder had Dulles, door zich tegen een eventueel op treden van Franse en Britse troepen in het Nabije Oosten uit te spreken, de indruk willen vermijden, dat de Verenigde Staten willen terugkomen van de resolutie van de UNO-Assemblée, waarin de terugtrekking van de Frans-Engelse strijdkrachten uit Egypte werd geëist. De twee invloedrijkste Britse dagbladen critiseren Dulles' uitlating. De „Times" (onafhankelijk) noemt het „betreurens waardig" dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken zich „opnieuw een van zijn rampzalige opmerkingen" heeft laten ontglippen. De liberale „Manchester Guar dian" schrijft dat Dulles „opnieuw tussen de stekelige cactussen van de Britse taal zwerft" en klaagt dat hij teveel praat. De „Daily Express" is van mening dat Dulles de „machtigste diplomaat is van deze eeuw" maar „niet de diplomatiekste". Dulles zei in antwoord op de vraag van een Democratische senator, wat de hou ding van Groot-Brittannië en Frankrijk zal zijn als deze landen gevraagd wordt hun bereid zullen zijn op het ogenblik uitbrei ding van hun verplichtingen te overwegen. Dulles zei dat Frankrijk de handen vol heeft in Noord-Frankrijk en dat Groot- Brittannië en Frankrijk zware verplichtin gen tegenover de NAVO hebben. Het ge tuigt volgens Dulles niet van werkelijk heidszin te veronderstellen dat Amerika in het Nabije Oosten veel militaire steun van beide landen zal krijgen. Hij verklaarde dat de Amerikaanse zesde vloot, die in de Middellandse Zee opereert, een strategi sche reserve vormt die zonodig gebruikt kan worden. „Ernstig gewond" In antwoord op verzoeken van Democra tische zijde om een witboek te publiceren over de Amerikaanse politiek ten aanzien van het Nabije Oosten, verklaarde Dulles, dat dit „onherstelbare schade zou berok kenen" aan de betrekkingen met Groot- Brittannië en Frankrijk en „oude wonden zou openhalen". De minister voegde hier aan toe, dat men vele vitale aspecten van de Amerikaanse politiek in het Nabije Oos ten alleen kan vinden in zeer vertrouwelij ke stukken, die met staatshoofden in dit gebied zijn uitgewisseld. Naar aanleiding van een uitlating, dat hij Groot-Brittannië en Frankrijk „ernstig had gewond", zei Dulles, dat deze wonden niet door zijn po litiek waren veroorzaakt, maar door „de politiek, die andere regeringen in het ver leden hebben gevoerd". bij ADVERTENTIE BENZINE 14 gulden per L komt elke dag terug. Bespaar daarop d.m.v. RENAULT 4 of RENAULT DAUPHINE Ruime 4 pers. wagens en1 op 17 GARAGE DEN HOUT ORAN (AFP). - Franse veiligheidstroe pen hebben ontdekt, dat Algerijnse opstan delingen in een dorp nabij Nedromah twaalf boeren hebben vermoord. Zeven dorpelingen werden met zware verwon dingen in een ziekenhuis opgenomen. Bij operaties zijn meer dan honderd op standelingen gedood. In Oran zijn bij een onderzoek naar aanleiding van de arresta tie van Benallah Hadj, die als plaatsver vangend leider van het verzet wordt be schouwd, 52 verzetsstrijders aangehouden. Volgens Franse kringen zijn er tekenen die er op wijzen dat de staking van de Mohammedanen, welke tegelijk met het Algerijnse debat in de UNO zou beginnen, maandag zal ingaan. WASHINGTON (A.F.P.) De Verenigde Staten zyn zich bewust van de problemen, waarvoor Polen zich gesteld ziet en over wegen met welwillendheid een voorstel met het oog op een bezoek van een Poolse eco nomische delegatie aan de Verenigde Sta ten, aldus heeft de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse HET FINSE FILMWERK „De onbekende soldaat" is in ons blad reeds bij de lezers geïntroduceerd. Toch is daarmee niet het laatste woord gezegd, want de mogelijk heid mijn bewondering te uiten en een overstelpende hoeveelheid indrukken zwart op wit onder woorden te brengen - aan de behoefte daartoe te voldoen - grijp ik graag aan nu het erom gaat „De onbekende sol daat" naar de maatstaven van de film- critiek te beoordelen. Die beoordeling is, zoals gezegd, vol bewondering. Er zijn maar heel weinig films, die de oorlog zo eerlijk onder ogen zien als deze film doet. j Er zijn ook maar heel weinig films, die j mannen, tot de oorlog opgeroepen, zó laten zien als zij ons onder ogen komen. Het is de strijd van de Finnen tegen de Russen, welke in beeld is gebracht. Het is niet een historische documentatie van wapenfeiten, geen boekstaving van heldendaden, het is de strijd en de strijd alleen en die tot in de kern. Een verschrikkelijke strijd vol gruwel van doden en gewonden. De doden vallen bij tientallen, de gewonden en ver minkten zijn talloos. Zij worden aange schoten als het loofwerk van de bomen, dat onder het geweld van het granaatvuur loslaat van de takken, neerstort en van de stam ligt losgerukt: de natuur krimpt in een onder de moordende salvo's. Dit ver band tussen natuur en mens, de tegen natuurlijkheid van al die vernietiging, die aanslagen op jong leven vol beloften, is een der aangrijpendste karaktertrekken van deze film, beklijvend in uw herinne ring. Maar even treffend om zijn onontkoom bare eerlijkheid is de houding weergegeven der soldaten, die dat alles moeten mee maken. Zij schieten uit angst, uit lijfsbe houd, ja, in de ontreddering der waarden, uit vernietigingsdrift. Ze willen léven! Ze zijn er soms lafaards voor, maar meesten tijds lotgenoot met hun lotgenoten, kame raad met hun kameraden, tot sterven be reid, het risico ervoor nemend, al was het maar om een paard in veiligheid te bren gen. En ze morren tegen hun meerderen, „organiseren" clandestien eten en drink gelagen, kunnen balsturig, dwars en nukkig zijn met dezelfde aandrift waarmee ze on verzettelijkheid paren aan dapperheid. Ze 1 zijn „gewone jongens", zoals Hollandse Zaken vrydag op een persconferentie ge- S(JWagfn dat zijn. Ze vertonen veel over- zegd. President Eisenhower heeft verklaard, dat men bezig is met voorbereidende maatregelen voor Poolse aankopen op kre diet van landbouwmachines en uitrusting voor kolenmijnen in de Verenigde Staten. De president gaf niet aan van welke om vang de Poolse aankopen zullen zijn. De Poolse regering heeft ook te kennen gege ven, dat zij op krediet Amerikaanse katoen, tarwe, vetten en oliën en kunstmest zou willen kopen. De president heeft dit verklaard in een brief aan Thomas Gordon, de democrati sche voorzitter van de commissie voor bui tenlandse betrekkingen van het Huis van Afgevaardigden, die op hulpverlening aan Polen had aangedrongen. eenkomst in houding en gedrag met de Hollandse soldaat, beseffend te stammen uit een klein volk, dat het in de wereld niet te vertellen heeft. Vandaar dat men in de film geen holle leuzen tegenkomt. Een klein volk kan in een oorlog tegen een overmacht niets met leuzen beginnen. Ook dat ervaart men in „De onbekende soldaat" als een axioma. Iedere soldaat is het zich bewust. De oorlog wordt herleid tot het loutere doden of gedood worden. Een document humaine is deze film, een aanklacht tegen de mens zelf, tegen de gruwzaamheid van de oorlog. De grens tussen leven en dood valt er weg. De eeuwigheid rijst achter de verschrikkingen op als een zwijgende rechter. De film is ingezet in het Haarlemse Toch een weerbarstig soldaat. Lido-theater. Ze vraagt sterke zenuwen en een zeker geduld van de toeschouwer, wan neer hij van hele dialogen maar een karige zinsnede, doorgaans te laat, in vertaling voor zich ziet. VERSLAAFDHEID AAN DE DRANK is meer dan eens het onderwerp geweest van een Amerikaanse film. Billy Wilder werkte het thema verrassend sterk uit in „Lost week-end". Een gezapige variant leverde de verfilming van „Het meisje van buiten" op. Thans is het de Hollywoodse filmmaker Daniel Mann, die met een nieuwe uitwer king komt in „Morgen zal ik huilen". De titel belooft niet veel goeds, de tranen immers dreigen rijkelijk te vloeien. Ze doen dat inderdaad. We zitten van meet af aan in de narigheid. Twee factoren dragen er toe bij, dat die narigheid ons niet altijd zo naar het wezen wordt getoond en ont roert als men voor een perfecte weergave had mogen veronderstellen. Op de eerste plaats krijgt men een te vluchtige en op pervlakkige indruk van de hoofdpersoon - een aan de drank geraakte filmster ditmaal - en op de tweede plaats is er te weinig tegenwicht voor al haar ellende in de vorm van situaties, waarin een bevrijdende lach zorgt voor de nodige ontspanning. Zo ge concentreerd op het innerlijk als „Lost week-end" is „Morgen zal ik huilen" bij lange na niet, noch zo gaaf naar evenwicht van constructie.Terwijl in „Lost week-end" de gebeurtenissen zich ontwikkelden in een strakke lijn naar de tragische climax, worden zij in „Morgen zal ik huilen" ver brokkeld tot verschillende episoden, waar in telkens de draad opnieuw wordt opge nomen. Pas tegen 't einde na de wanhoops- scène tussen moeder en dochter krijgt de film allure en bekommert ze zich meer om de mens dan om de franje. Die franje wordt wel erg benadrukt in deze film. Ik bedoel ermee de omgeving, luchtig en ver veeld, waarin de hoofdpersoon verkeert. Ze danst en zingt en verwerft zich daarmee naam. Te uitvoerig doet men ons dat uit de doeken. Ze wordt door haar moeder voortdurend geleid en beschermd. Wel heel abrupt maakt ze zich daarvan los na de dood van de man, die ze liefheeft - een verscheiden, waarvan ons de ingrijpende betekenis niet duidelijk wordt gemaakt. Ze probeert verder te leven en leert de stimu lans van de alcohol kennen. Maar al spoe dig kan ze er niet meer buiten en voert haar behoefte op. Ze is zelden meer nuch ter, wordt een stiekeme drinkster, trouwt een dronkaard, die zich ontpopt als een sadist en wil tenslotte de hand aan zichzelf slaan. Het instituut der Anonieme Alcoho listen brengt haar redding. Daar leert ze de drank afzweren en weer meester te worden over zichzelf. Daar ook vindt ze een levenspartner, aan wiens zijde haar toekomst veilig is. ONVERDEELDE BEWONDERING kan ik voor „Morgen zal ik huilen" dus niet opbrengen. Het gegeven vereiste een deli cate behandeling, maar dat hield niet in dat Mann nu bepaald navrante beelden uit de weg moest gaan. Hij deed dat in het begin beslist veel te veel. Dat men „Mor gen zal ik huilen" toch niet als een teleur stelling afschrijft, valt te verklaren uit de onloochenbare suggestieve kracht van het „eind goed, al goed", waarmee wij wat wij misten vergoelijken èn de spelkracht van Susan Hayward, die ons zo niet overal een filmcreatie, dan toch een toneelcreatie offreert, waarnaar men geboeid zit te kijken. De film loopt in Cinema Palace te Haar lem. P. W. Franse De alcoholiste op haar zwerftocht door de stad. €)p de De Generaal En Ik „Proost!", zei de generaal en hij knip oogde me toe van over de rand van zijn glas sodawater-met-iets-d'r-in. Ik zei ook „proost". Ja! Wat moet een mens anders doen in zo'n geval, wees eerlijk. Het was in een ver land, of liever er boven, want we zaten tegenover mekaar in een vliegtuig. „Ja, zo is het", zei de generaal terwijl hij zijn glas op de rand van zijn fauteuil liet rusten en ik vond natuurlijk ook dat „het zo was". En zó was het dan. Dat kwam allemaal door wat nu gaat volgen. De avond tevoren hadden we een soort festijn gehad, een festijntjè dan, vanwege een militaire parade die ik. die morgen als onig aanwezige had mogen bijwonen. Ik was stom-verbaasd geweest. Daar had me een bataljon soldaten gemarcheerd, wat zeg ik? - geparadepast, dat de stukken er af waren gevlogen. Daar móést mijns inziens een vèr-verdwaalde pruis portie aan hebben gehad. De officieren hadden gekrijst en met sabels gesalueerd en gebliksemflïtst of het geen geld gekost had. En dat had het dan ook niet, of vrij wel niet, en dat zat nou weer zó...: Ik dan, op die zonnige morgen in dat vliegtuig tot die generaal: „Tsjonge, generaal, ik moet eerlijk zeg gen, m'n petje af, hoor, voor wat u me hebt laten zien. Het was af, in één woord". Een raadselachtige glimlach speelde om de mond van de generaal. Ik vatte die verkeerd op, die glimlach dan, en ik overdreef: „Néé, werkelijk, ik heb in mijn jonge tijd in mijn land ook 's konings rok gedragen, dus ik weet er iets van af. Dit was een parade van vóór de oorlog, als ik het zeggen mag". „Tja!", zei de generaal en wenkte de steward om nog es bij te vullen. „Ik weet eigenlijk niet of ik..Hij aar- zelde even, keek achter zich of er mis schien een spion in de buurt zou zijn, om dan, met een schouderophalen van wat kan-mij-het-ook-bommen, te onthullen..: „Ik kan het je ook wel zeggen, beste kae- rel, ik weet dat je er geen misbruik van zult maken". (Wat ik dan ook niet doe, niewaar?). „Natuurlijk is zo'n parade eer ste klas. Volkomen model. Hoeft zeker niet onder te doen voor jullie leger. Maar jd!" Hij pauzeerde even, om dan na nog es te hebben rondgekeken te vervolgen: „Je kent ons land niewaar? Ga dat nou maar es verdedigen?! - Héb ik gelijk? - Maar de mensen willen een leger. Ze heb ben radio, ze hebben fietsen, de kinderen een autoped. Dus mot er ook een leger wezen. Net echt! - Hebben wij er dit op gevonden. Wij hebben zo'n dikke duizend uitverkoren jongens opgeleid, maar zó dat zelfs de meest verstokte anti-militairist het water in de mond komt als-ie ze bezig ziet. Enfin, ik zal kort zijn. Overmorgen zit dat bataljon, dat je gisteren gezien hebt, 200 km verder, ik, kom dd&r heen en ga het dan daar weer inspecteren! Het volk is enthousiast en rènt om zo te zeggen naar het belastingkantoor om zijn jongste dwangbevel ongedaan te maken. En zo reizen we het héle jaar het land door. Nou? Hoe noemen jullie dat ook weer?" „Goed en niet duur!", zei ik bewonde rend. „Drink nog es uit", zei de generaal. Het is nu zo'n jaar of vier geleden dat ik dit gesprek voerde. Ik heb er nooit mis bruik van gemaakt, zeg zelf. Maar toch - Het kost me te veel tijd en de krant te veel ruimte om er op in te gaan, maar de strategen onder ons moeten hier nou es goed over nadenken. Buziau zou zeggen: Da's niet se gék!!" Jan van Ees ADVERTENTIE BONN (A.F.P.) De modernste divisie ter wereld zal in de herfst in West-Duits land worden gestationeerd. Het is de tiende Amerikaanse divisie, die niet meer uit re gimenten is samengesteld, maar uitsluitend uit tactische gevechtsgroepen, wier grootte niet de omvang van een bataljon te boven gaat. De divisie beschikt over een ultra moderne bewapening en haar gevechts tactiek is aangepast aan de jongste ont wikkeling op het gebied der kernwapens. De eenheden der tiende divisie zullen in Beieren en Hessen worden gelegerd.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5