Zwitsaletten STAD DES LEVENS Duitse ex-politieke gevangenen in Nederland "HêÊÊnm Agenda voor Haarlem De leerling van Doctor Marciolo K.N.A.C.„Snelheidsbeperking beter dan zondagsr ij verbod" „Leergang in democratie" voor gevluchte studenten uit Oostzöne 4 Koffie wordt koud Telegram van zeevarenden aan Hammarskjoeld Examens Dertig dieren omgekomen bij boerderijbrand iSÉS Oneerlijke vinder van 2000,- snel gepakt Bloed van Ierse boer redde Utrechtse baby CONS VERVOLGVERHAAL I DOOR JOSEPH L. EINANDER Kort en bondig vlERDAG 26 JANUARI 1957 (Van een onzer redacteuren) Dezer dagen is de groep Duitse studenten die drie weken de gast is geweest van de Nederlandse Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen uit de bezettingstijd op het buitengoed Vosbergen bij Eelde, naar West- Duitsland teruggekeerd. Een onzer redacteuren heeft zich te Eelde op de hoogte gesteld van de mérites van dit Duitse bezoek, naar aanleiding van pro testen der Expogé tegen een beschouwing in onze rubriek „Van Dag tot Dag". Het verheugt ons thans de zekerheid te hebben, dat onze aanvankelijke veronderstelling als zouden hier ex-nazi's in het spel zyn onjuist is gebleken. Ter rechtzetting geven wij hierbij (ere wie ere toekomt) een zo uitvoerig mogelijke uiteenzetting van de ervaringen, die onze redacteur in Eelde heeft opgedaan. Het betreft hier een aantal jonge men sen uit de Oostzone van Duitsland, die zich na 1945 verzet hebben tegen de communis tische dictatuur en deswege door de Rus sen of door hun landgenoten veroordeeld werden zonder vorm van proces tot gevangenisstraffen van vijftien tot vijfen twintig jaar. Vele van hen gingen ten on der in communistisch geleide tuchthuizen en concentratiekampen, anderen werden weggevoerd, met talloze lotgenoten, naar de verbanningsoorden in Siberië. Na de dood van Stalin en de val van Beria hebben ongeveer duizend van deze Oostduitse verzetslieden meegeprofiteerd van de amnestie en zijn zij met mel dingsplicht vrijgelaten. De meesten zyn direct na hun vrijlating naar West-Duits- land gevlucht. Tot deze groep behoren ook de 22 stu denten die begin januari op uitnodiging van „Expogé" naar Nederland gekomen zijn, niet om er een „gratis vakantie" van drie weken door te brengen, maar om hier een leergang te volgen in democratie en kennis te maken met de „praktijk van de vrijheid", waarvan zij zich tot nu toe eigen lijk slechts een vaag en verward begrip hebben kunnen vormen. Hun leeftijden lopen uiteen van 26 tot 36 jaar (alleen de leider van de groep is wat ouder, namelijk 39). Daaruit volgt dat zij ten tijde van het Hitlerregiem vrijwel allen nog kinderen waren kinderen, die de nationaal-socia- listische „Weltanschauung" als het ware met de paplepel ingegoten kregen. De meesten van hen zijn bovendien reeds als „Hitlerjongen" van een jaar of zestien in gelijfd bij de Duitse weermacht toen deze reeds op instorten stond. Zij waren dus al zoals vrijwel de gehele Duitse jeugd van die tijd vergiftigd en ontredderd voor zij tot de jaren des onderscheids ge komen waren. Uit hun generatie zijn dan ook stellig vele fanatici voortgekomen, die ook na de ineenstorting van het Derde Rijk verbitterde nationaal-socialisten gebleven zijn en vanuit deze mentaliteit sabotage daden en verzet gingen plegen tegen de Russische bezetters en hun Oostduitse hel pers, zoals zij dat in West-Duitsland deden tegen de Amerikanen, de Britten en de Fransen. Tot deze categorie jonge Duitsers beho ren echter niet de tweeëntwintig studenten die thans een bezoek aan ons land gebracht hebben; daarvoor heeft het selectieteam bestaande uit twee hoofdbestuursleden van Expogé, mevrouw. L. van Overeem en de heer W. Bakker uiteraard nauwlettend gewaakt. Samen met het Westduitse „Büro für Studentenfragen", een speciale afdeling van het Bondsministerie voor Binnenland se Zaken, hebben zij alleen die jongelui uitgekozen van wie officieel en ontwijfel baar kon worden vastgesteld dat zij: a) reeds ten tijde van het Hitlerregiem bewe zen hadden anti-nazigezind te zijn en b) op grond van verzetsdaden na 1945 in Oost- Duitsland gevangen gezet waren. Boven dien waren allen bij hun vlucht naar West- Berlijn door de Westduitse autoriteiten aan een diepgaande politieke „screening" on derworpen. Geen ex of neo-nazi's Dank zij al deze voorzorgen kon de se lectiecommissie er zeker van zijn dat er geen nazi-elementen in deze groep studen ten zouden insluipen. De Groningse burge rij, die de tweeëntwintig Duitsers tijdens hun drieweekse bezoek aan ons land moest herbergen, heeft dan ook zonder aar zelen zijn huizen voor deze jongelui open gesteld. Onder deze gastheren waren niet slechts verschillende hoogleraren, artsen en andere Groningse notabelen, maar ook een drietal vrouwen, wier mannen in de bezettingstijd door de Duitsers gefusilleerd werden. Oorlogsweduwc als gastvrouw Samen met deze gastheren en gastvrou wen hebben de tweeëntwintig jonge Duit sers woensdag het afscheidsmaal ge bruikt op het buitengoed Vosbergen en uit de hartelijke sfeer die daar heerste, viel af te leiden dat het experiment alle par tijen uitstekend bekomen was. „In het be gin vond ik het wel erg moeilijk om vrien delijk te zijn tegen mijn Duitse gast", ver telde ons een Groningse weduwe, wier Joodse echtgenoot tijdens de oorlog door de S.S. vermoord werd, „maar nu ben ik blij dat ik hem heb leren kennen. Hij is een aardige intelligente jongen en door het contact met hem heb ik begrepen dat het onbillijk is, alle Duitsers te haten om het leed dat mij is aangedaan. Dat is de ervaring van velen in Gro ningen na dit bezoek en dat was ook een der oogmerken die de organisatoren nastreefden: praktische naastenliefde en "uitbanning van zinloze haat, ten bate van beide partijen. De Duitse gasten zelf kre gen daarenboven een lesje in democratisch denken en handelen; een complete leer gang eigenlijk waarin zij kennis konden maken met ons land en ons volk, onze levenswijze, onze economie en ons geeste lijk leven. Zij zijn ontvangen, met alle égards die belangrijke buitenlanders ten deel valt, door B. en W. van Groningen en door hoge regeringspersonen, zij hebben ons parlement bezocht en tal van grote in dustrieën. Zij werden van de ene lunch naar het andere banket genood en hebben overal vrienden gemaakt. Er zijn lezingen gehouden over onze staatsinrichting, het kerkelijk leven en de sociale problemen de politieke partijen en het regeringsbe leid, het woningprobleem en de kunst. Dat alles gaf aanleiding tot levendige discus sies en vergelijkingen met de toestand in de Bondsrepubliek, tot zware bomen ook met hun Groningse collegae in de studen tensociëteiten en op hun „kasten". Het waren, alles bijeengenomen, drie onver getelijke weken voor deze jonge mannen en vrouwen, wier leven tot nog toe één aaneenschakeling van ellende en ont bering geweest is. De hel der kampen Woensdag, op de afscheidsavond, hebben wij in het gastvrije Vosbergen met enkele hunner gesproken. Met hun zelfgekozen leider Hans X (zijn achternaam moet, wegens het gevaar voor represailles tegen zijn verwanten in de Oostzone, achterwege blijven) die 39 jaar is en filosofie studeert. Hij zat van 1950 tot midden 1955 gevangen in het beruchte concentratiekamp Bautzen bij Halle, waar hij dagelijks vijftien tot twintig mensen heeft zien sterven aan to tale uitputting en tbc. Zijn misdaad was dat hij Westberlijnse kranten las en met mede-studenten kritiek oefende op de communistische heilstaat. Het vooronder zoek in zijn zaak duurde een half jaar zes maanden van derde graadsverhoren, mishandeling en murw makende opslui ting in een eenmanscel van 24 kubieke meter die hij met veertien mede-arrestan ten moest delen. „Tenslotte", zegt hij, „be kende je dan wel alles wat ze je aanwre ven"-. Hij kreeg 25 jaar maar werd vorig jaar tijdens de grote amnestie in vrijheid gesteld. Drie dagen later vluchtte hij naar het Westen. De meeste overigen hebben ook in Baut zen gevangen gezeten. Al hun verhalen draaien om hetzelfde centrale punt: het was een „krepeerlager". Er was plaats voor 1200 gevangenen, maar er zaten 6500 tot 8000 mensen. Tussen 1945 en 1950 zijn er, volgens voorzichtige schattingen 20.000 mannen en vrouwen gestorven. De lijken werden gedumpt in grote kuilen met chloorkalk, systeem Hitier. Dertig tot veertig percent der gevangenen leed aan tbc, aanvankelijk werden zelfs de „open" gevallen niet geïsoleerd van de nog ge zonden. Vlucht uit „Amputiertenlager" Heinz, die chemie studeert en nu 28 jaar is, kwam er ook terecht, aangebracht door een verrader. Hij had een houten been en belandde derhalve in het „Amputierten lager", een houten buitenbarak waar men speciale privileges genoot als licht werk en leesvergunning" (de meeste overige gevangenen mochten de eerste twee jaar niet lezen, niet schrijven en geen bezoek ontvangen). Samen met tien andere lot genoten, die ook een arm of een been mis ten, groef Heinz zich in zeven weken een onderaardse gang naar de vrijheid met stalen steunzolen als graaf werktuigen! Op 21 juni 1951 ontvluchtten zij via die gang. Ze zijn twintig kilometer gekomen, toen door omwonenden verraden en weer gevangen gezet. De communistische radio had namelijk bekendgemaakt, dat er elf gevaarlijke moordenaars ontsnapt waren. Wolfgang, die bouwkunde studeert, be landde in een Siberisch concentratiekamp ADVERTENTIE riep mijn vrouw iedere avond, terwijl ik over staten en kolommen zat gebogen. Om mijn balanswerk op tijd klaar te krijgen, moest ik avond aan avond mijn warme koffie én de warme gezelligheid van de huiskamer missen. Het was rekenen, rekenen en „nog eens narekenen". Dank zij een goede gedachte ben ik nu van dit tijdrovende rekenwerk af! De Produx Multator rekenmachine werkt voor mij. Ver menigvuldigen, delen, optellen en aftrekken kosten nu nog enkele minuten. Ik geniet weer van mijn kopje koffie en van mijn rust, dank zij de Produx Multator, die snel is, sekuur en niet duur. De prijs is net geschikt voor mij: slechts f 225. Vraagt de folder met uitgebreide gegevens rechtstreeks bij de importeurs Jos de Swart Co, tel. 3034, Beverwijk. ADVERTENTIE Imp. J. H. van 4«n Botch i Ca - Posthui 8054 - Amstcrtfasa waar duizenden Spanjaarden, Roemenen, Slowaken en zelfs Chinezen opgeborgen zaten. 1-Iij heeft het er, in vergelijking tot de anderen, nog vrij redelijk gehad; vilt laarzen en een warme barak brandhout was er voldoende, zodat het leven er zelfs bij 45 graden onder nul nog wel te harden viel. Veel erger waren de zomers, wanneer de zon soms verduisterd was door miljar den muskieten, die de gevangenen bont en blauw beten, terwijl zij boomstammen kapten en zaagden, dikwijls vijftien uur per dag. Genezen Zo hebben zij allen hun trieste beleve nissen te vertellen, ook de vier meisjes studenten van de groep die eveneens jaren hebben doorgebracht in sombere kerkers of vervallen barakken. Al dat leed heeft hen misschien wat cynisch gemaakt maar hen ook genezen en wel zeer radicaal van het waandenkbeeld waarin zij opgegroeid zijn: de idee dat een dictatuur een heilstaat kan scheppen. Zij hebben aan den lijve ervaren tot tweemaal toe hoe wreed en onmenselijk de praktijk van dat systeem is en het werd dus hoog tijd dat ze ook eens de keerzijde leer den kennen: de democratische vrijheid zo als wij die bezitten en beleven. Dat is het doel, dat de vereniging Expogé nastreeft met deze „leergangen voor jonge Duitsers" en daarmee zal zij doorgaan: dit jaar zul len tenminste nog twee andere groepen Duitse studenten naar Nederland komen om een dergelijke cursus te volgen. Zij immers zijn de intelligentsia en in hun handen ligt de toekomst van Duitsland. Zo helpen Nederlanders op bescheiden wijze, die toekomst mede-modelleren, niet alleen in het belang van Duitsland, maar in dat van de gehele vrije wereld. Vrije vaart verlangd door de Golf van Akaba De Centrale van Zeevarenden ter Koop vaardij en Visserij en de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel hebben een telegram gezonden aan de secretaris generaal van de UNO, waarin zij hun ern stige bezorgdheid uitspreken over de jong ste ontwikkelingen in het Midden-Oosten. Zij zeggen, dat de vitale belangen van alle zeevarende naties hierbij betrokken zijn en doen een ernstig beroep op de secre taris-generaal om een oplossing te bevor deren, waardoor de vrije vaart door de Golf van Akaba voor de schepen van alle naties doeltreffend gewaarborgd zal zijn. Zij dringen er op aan, dat geen oplossing zal vrorden aanvaard, welke niet effectief deze golf als internationaal vaarwater, dus voor alle nationaliteiten, zonder discrimi natie van wie dan ook, openstelt. AMSTERDAM (Gem. Universiteit): Ge slaagd voor het doctoraal examen economie de heer W. R. van den Broek, Amsterdam. UTRECHT: Dierenartsexamen: A. Dekker, Utrecht; L. Hogendoorn, Schipluiden. Kan didaatsexamen rechten: D. van Lith, de Bilt. Doctoraalexamen geneeskunde: J. E. D. Alons, Utrecht; A. H. Boontje, Hilversum; H. Dick, Venlo; J. A. Gay mans, Arnhem; H. Lamme, Bilthoven; mejuffrouw F. Nettinga, Den Helder; J. H. Pleeging, Gouda; W. P. de Weger, Den Haag. De boerderij van de landbouwer J. G. L. Helming in Gaanderen bij Doetichem is door tot nu toe nog onbekende oorzaak afgebrand. Zes koeien en vierentwintig varkens kwamen in de vlammen om. Ook de gehele voorraad graan en hooi, alsmede de huishoudelijke inboedel werd een prooi der vlammen. De brand is in het achterhuis ontstaan. Toen de brandweer uit Doetinchem ver scheen, was het achterhuis al afgebrand en waren de vlammen reeds naar het woon gedeelte overgeslagen. Ook dit gedeelte brandde tot de grond toe af. De heer Hel ming, die de boerderij bewoonde, was tevens eigenaar. De boerderij was laag verzekerd. Vermist tankvliegtuig gevonden, bespanning dood WASHINGTON (AFP) Het tankvlieg tuig van de Amerikaanse luchtmacht, dat sedert woensdag boven de Amerikaanse staat New York werd vermist, is neerge stort in een woudrijke en bergachtige streek bij de stad Rome in de Amerikaanse staat New York. De zeven Inzittenden van het toestel zijn omgekomen. Toen de mannen opgelucht waren heengegaan zocht doctor Marciolo Lodo op, „En vertel jij me nou maar 'es, hoe dit is gegaan", zei hij streng. „Wat heb je met die drankjes uitgevoerd?!" Beschaamd vertelde Lodo wat er was gebeurd. „Zo", zei doctor Marciolo. „Met dat bijschenken heb je iets heel gevaarlijks gedaan! Voortaan doe je dat niet meer op eigen houtje, begrepen?" Dat beloofde Lodo. Maar 's avonds zat hij er aan te denken, dat doctor Marciolo toch maar erg vreemde drankjes in zijn apotheek had47-48 „De tijdelijke invoering van een econo mische snelheidsbeperking van 70 tot 80 kilometer per uur, verplicht voor alle mo torrijtuigen en gedurende de gehele week, verdient aanbeveling boven de thans ge nomen maatregel, waarbij het zondags- rijverbod voorlopig voor twee zondagen is opgeheven. Nu de benzinesitualïe minder moeilijk is, dient geprobeerd te worden of de nog noodzakelijke bezuiniging met een dergelijke snelheidsbeperking te bereiken is. Het publiek zou erop gewezen kunnen worden dat bij onvoldoende resultaat van de proef wederinvoering van het alge mene zondagsrijverbod te verwachten is", aldus verklaart de Koninklijke Nederland se Automobiel Club in een adres aan de ministerraad. ADVERTENTIE Bestrijd UW PIJNEN met: Geld was in bank ie Piemen op de grond gefladderd Door de oplettendheid van de hulpkas sier van de Coöperatieve Boerenleenbank te Diemen heeft men in samenwerking met de rijkspolitie aldaar een bedrag van twee duizend gulden kunnen achterhalen dat in deze bank werd verloren. De 65-jarige be ambte E. S. uit Weesp moest ruim twee duizend gulden van deze bank in ontvangst nemen. De hulpkassier betaalde dit bedrag uit in twee briefjes van duizend gulden en verschillende briefjes van 25 en tien gul den. Terwijl de heer S. de briefjes van 25 en tien gulden in elkaar deed, schoof hij met zijn elleboog de beide briefjes van duizend gulden zonder het te merken van het loket af. Thuis kreeg de heer S. de schrik van zijn leven. Hij reed onmiddellijk terug naar Diemen. De kassier kon zich herinneren, dat er na de heer S. een man aan het loket was geweest, die hij voor het loket had zien bukken. De naam van die persoon kende hij echter niet, maar wel had hij de naam van diens patroon op een strookje papier gezien. De politie stelde zich onmiddellijk met de patroon in ver binding. Deze vertelde dat zijn 30-jarige knecht A. de B. uit Amsterdam aldaar aan het werk was. In snel tempo reed de rijks politie van Diemen naar het opgegeven adres in de hoofdstad. Het bleek dat A. de B. zijn 33-jarige collega De B. had verteld duizend gulden te hebben gevonden, waar om hij hem ook vijfhonderd gulden schonk. Dit geld had hij juist gewisseld aan het loket van het Muiderpoortstation in hon derd briefjes van tien gulden. Al het geld werd nog bij de mannen gevonden. Zij be kenden volledig. In het adres wordt verder gezegd, dat het zondagsrijverbod ernstige schade toe brengt aan horecabedrijven, autoverhuur inrichtingen, garage- en toerwagenbedrij- ven. Daarnaast zijn er vele indirecte ge volgen. Bij een autofabriek is reeds per soneel ontslagen. Het vreemdelingensei zoen, waarvoor thans de definitieve voor bereidingen moeten worden getroffen, zal een terugslag ondervinden. Vreemdelingen huren in het seizoen vaak auto's zonder chauffeur en maken excursies per auto car. Wanneer door welke oorzaak ook, de vreemdelingenstroom wordt onderbroken, zal het zeer moeilijk zijn om na opheffing van de beletselen deze stroom weer in de oude banen te leiden. Het feit, dat in West-Duitsland geen en in België minder beperkende maatregelen van kracht zijn, vergroot nog het gevaar voor verminde ring van het buitenlands bezoek, aldus de K.N.A.C. Een nadeel is verder, dat bij de thans gevolgde methode niemand ook maar enige zekerheid heeft omtrent de te ver wachten ontwikkeling. De autoverhuur- en touringcarbedrijven missen elke basis voor het aangaan van contracten. Voor deze en andere bedrijven wordt een regel matige bedrijfsvoering onmogelijk ge maakt. Ook na de tijdelijke verzachting van het zondagsrijverbod blijven deze be zwaren bestaan. Bij een algemene econo mische snelheidsbeperking verdwijnen die bezwaren. Dat de snelheidsbeperking min der benzine zou uitsparen dan een zon dagsrijverbod kan pas na een proefneming blijken. België past die oplossing tot te vredenheid toe. België en Zwitserland hebben zelfs aanvankelijk een zondags rijverbod gekend, maar zijn daarna tot het systeem van snelheidsbeperking overge gaan. De controle op een snelheidsbeperking is mogelijk door de normale verkeerscon trole, toezicht op de naleving van het zon dagsrijverbod vereist echter vele extra po litiediensten, hetgeen het normale ver keerstoezicht afbreuk zal doen. De K.N.A.C. is ervan overtuigd, dat het pu bliek zijn medewerking aan de voorge stelde maatregel zal geven. In december van het vorig jaar werd in 't Wilhelmina-kinderziekenhuis te Utrecht een baby opgenomen, die alleen nog maar gered kon worden door een bloedtrans fusie met bloed van een bijzonder zeld zame samenstelling. Via het Centraal Labo ratorium van de Bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis te Amsterdam en via de zelfde dienst te Londen vernam men dat er een boer in Cola (Ierland) woonde, die bloed bezat van de zeer bijzondere samen stelling, welke bij één op de tien miljoen mensen voorkomt. Het bloed werd per vliegtuig naai ons land overgebracht, waarna 't Utrecht se patiëntje er mee werd geholpen, dat daardoor in leven is gebleven. Het Nederlandse Rode Kruis zal de Ierse boer, Patrick Ryan, die zijn bloed afstond, een oorkonde aanbieden. A Hij begon de ganse stad te haten, dat mon- ster met haar onaandoenlijke, gelijkmatige gezicht, dat nooit een spier vertrok en in koude onpersoonlijk heid onbewegelijk bleef onder de vreugde en het leed der mensen. In deze momenten werd voor deze radeloze man een tip opgelicht van de sluier, die de samenleving in een moderne miljoenenstad spreidt over de levens der miljoenen. In zijn eigen angst en leed voelde hij plotse ling de aandoeningen van de tallozen, die om hem heen door persoonlijke rampen en verdrietelijkheden getroffen werden, iedere seconde, dagelijks, week na week, jaar na jaar. Hij besefte hoe eenzaam de mensen eigenlijk leven ofschoon zij met miljoenen zijn. De taxichauffeur deed zijn best. Hij wist wel niet wat het was, dat zijn passagier zo nerveus en gehaast deed zijn, doch het was niet de eerste keer dat hij een vrachtje naar een ziekenhuis moest brengen. Een ziekenhuis en een taxi betekende meestal: een rit op leven en dood. Met gierende banden stopte de wagen voor de brede trappen van University Hospital. George Richardson wierp een vluchtige blik op de taxameter, smeet wat dollars op de voorbank en rende door de brede glazen deuren, die openstonden, het reusachtige gebouw binnen. In de hoge, marmeren hal zag hij Elsie. Haar ogen waren gezwollen van de tranen en zij zag lijkbleek. Hel- mann stond bij haar. Hij zag er somber uit en onder steunde haar. De enkele stappen, die George Richardson moest doen om bij hen te komen, leken hem eindeloos. Het was alsof hij door een lege ruimte liep, die geen bodem en geen dak had. „O George!" zei Elsie toonloos. Zij keek hem even aan en legde toen haar armen om zijn hals. Haar hoofd rustte op zijn schouder en hij voelde haar krampachtig snikken. Helmann legde zijn hand op de schouder var Elsie. „Kom kom," zei hij. „Flink zijn, Elsie. George neem haar mee naar de wachtkamer." Op dat moment ging een van de vele witglanzendf deuren in de hal open en een oudere man in wittf doktersjas met korte mouwen liep op hen toe. Zijn bruin, rimpelig gezicht stond ondoorgrondelijk. „Meneer Richardson?" vroeg hij vormelijk. George gaf hem een hand. „Ik ben dokter Malloway en ik behandel uw dochtertje Gaat u even mee?" Zonder antwoord af te wachten ging de dokter hen voor naar een kamer in de gang, die op de hal uitliep. Het vertrek was stemmig gemeubileerd in grijze tinten en door de gesloten vitrage gordijnen viel het heldere daglicht binnen. „Uw dochtertje is zeer ernstig gewond," zei dokter Malloway, toen ze waren gaan zitten. „De auto heeft haar in volle vaart geraakt en zij is tegen de straat ge slingerd, doch niet onder de wielen gekomen. Wij hebben onmiddellijk bloedtransfusie moeten toepassen en gaan haar zo dadelijk opereren. Ik moet u zeggen dat er slechts een kleine kans is." Dokter Malloway keek met iets van mededogen naar Elsie, die hem roerloos aan staarde. George streek zich met de hand over het voor hoofd. Susan. De auto heeft haar in volle vaart geraakt. Er is slechts een kleine kans. Hij zag het gezicht van de dokter als door een mist De bebrilde ogen keken naar hem. Deze man gaat Susan opereren. Zij is aangereden. Hoe.... Wie.... „Ik kom net terug uit Europa," zei hij moeilijk, ,en ik had enkel het telegram. Ik weet nietWaarom is Susan naar dit ziekenh ,Wij hebben een goede reputatie," zei dokter Malloway droog. „Wij beschikken over specialisten die wel eens meer kunnen bereiken dan men elders voor mogelijk houdt. Meneer Galotti was zo vriendelijk onmiddellijk maatregelen te nemen dat uw dochtertje hier naartoe gebracht kon worden." „Wie is meneer Galotti?" vroeg George. Hij zag de snelle blik van de dokter naar Helmann en hij kreeg een vermoeden. „George," zei Elsie toonloos ,het doet er nu niets meer toe „Wie is meneer Galotti?" herhaalde George Richardson ladrukkelijk. Het was Helmann die hem inlichtte. .Galotti heeft haar iangereden Hij was erg onder de indruk. Het was zijn ■-chuld niet, George, hij George stond op .In zijn zakken balden zich zijn han den tot vuisten. „Neen," zei hij. „Natuurlijk was het zijn schuld niet. Het was de schuld van Susan, die de bruta liteit gehad heeft op straat te komen, terwij] meneer Galotti daar in razende vaart voorbij moest. De heren Galotti worden dagelijks gehinderd door al die ver velende kinderen en mensen, die op de straat lopen waar zij heer en meester zijn. Natuurlijk moest meneer Galotti met spoed naar een belangrijke vergadering. Daar kan je de waarde van een mensenleven niet tegen afwegen. Het zou hem waarschijnlijk een ton gescheeld hebben, als „George!" riep Elsie smekend. De dokter stond op. Hij was volkomen onaangedaan en boog. „Het spijt me dat ik u alleen moet laten," zei hij. „Mijn collega heeft in tussen de voorbereidingen voor de operatie voltooid. Ik raad u aan, niet hier te wachten. Het kan uren duren voor wij u iets kunnen mededelen. Wij zullen ons uiterste best doen." „Ik zal jullie naar huis brengen," zei Helmann. „Ik heb met de hoofdzuster afgesproken dat ze jullie zal laten bellen, zodra er nieuws is. Kom. We moeten hopen en vertrouwen." In de auto snikte Elsie hartstochtelijk in de armen van George. Het was of zijn lichaam bevroren was. Zijn gedachten gingen traag heen en weer tussen twee af schuwelijke beelden: Susan in haar bloed, gebroken en vex-slagen door het suizende geweld van de auto en Susan op de operatietafel, wasbleek, roerloos, met de dokters in hun lugubere maskering rondom haar. O, kleine, eigenwijze Susan! „Ze was een beetje laat," snikte Elsie. „Ze heeft ver geten de omweg te maken, je weet wel, naar de over steekplaats. Ze is de straat overgegaan vlak voor de bocht. Galotti kon haar niet bijtijds zien. O George! Laat haar niet sterven!" Hij zweeg, doch klemde haar nog vaster tegen zich aan. Het huis leek vreemd leeg en doods zonder Susan. Dit was dus zijn thuiskomst. Helmann ging weg na een paar troostende en bemoedigende woorden Hij had de Euro pese reis van George niet aangeroerd, ofschoon de resul taten daarvan voor hem van het grootste belang waren. „Blijf zo kort of zo lang weg als nodig is," zei Helmann bij de deur. ,.We redden ons wel. Elsie heeft je nodig Ik zou willen dat je me opbelt als je iets naders van Susan weet." En toen verstreken de minuten tergend langzaam in wanhopig wachten. Het zwarte telefoontoestel itond zwijgend op de schrijftafel. Het zou binnenkort moeten rinkelen hij zou de hoorn opnemen en luisteren naar de stem van de hoofdzuster van University Hospital. (Wordt vervolgd). Nationale Plan. De minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid, ir. H. B. J. Witte, heeft de wetenschappelijke commissie van de rijksdienst voor het Nationale Plan geïnstalleerd. Voorzitter van deze commissie is prof. dr. E. W. Hofstee uit Wageningen. Verder hebben zitting in dit college: prof, dr. J. F. Bakker, prof. ir. F. Hellinga. ir. J. A. Kuiper, prof. H. W. Lambers, prof mr. C. H. F. Polak, prof. ir. J. Th. Thijsse, prof. P. de Wolff en prof. G. H. L. Zeegers. Militaire orders. Er zijn door de mi nisteries van Oorlog en Marine contracten tot een' totale waarde van 5,6 miljoen ge sloten met Nederlandse en buitenlandse ondernemingen. Hiervan betreft 510.580 een opdracht bij de Fordfabrieken te Amster dam en ƒ57.320 een opdracht bij Fokker. Voorts zijn voor uiteenlopende bedragen op drachten geplaatst bij ondernemingen in Nederland, Italië, West-Duitsland en de Verenigde Staten. Oorzaak. Het voorlopig onderzoek naar het ongeluk met een Firefly-opleidings vliegtuig van de Marineluchtvaartdienst op 21 december voor de kust nabij Schevenin- gen, waarbij twee militairen der zeemacht het leven verloren, heeft aan het licht ge bracht, dat de motor van het vliegtuig tij dens de v'ucht door nog niet opgehelderde oorzaak in brand is geraakt, waardoor een ontploffing is ontstaan. De vlieger is ver moedelijk bij de ontploffing dodelijk ge wond. De mede-inzittende, die waarschijn lijk reeds bij de ontploffing bewusteloos was geraakt, is verdronken. Vleugelboten. Een werf te Schiedam heeft de licentie verkregen voor de bouw van het Zwitsers type van de „vleugelboot", een boot die zich bij een snelheid van veer tig kilometer boven het water verheft. Der gelijke boten varen op het Vierwoudsteden- meer en in de Straat van Messina. De boten kunnen ongeveer 60 passagiers vervoeren en een snelheid van ruim 70 kilometer ontwik kelen. De Sehiedamse werf zal voornamelijk voor de export gaan bouwen. Twee tomaten. Vrijdag zijn de eerste Westlandse tomaten van dit jaar in Kwints- heul aangevoerd. Het waren er twee, die ƒ1 per stuk opbrachten. Vorig jaar werden de eerste tomaten in het Westland aangevoerd op 25 februari. Oecumene. De Oecumenische Jeugd raad in Nederland zal haar jaarlijkse februari-conferentie houden in Hilversum op 2 en 3 februari Het thema is: „Kerken, waag het met elkaar". Prof. dr. J. C. Hoe kendijk zal spreken over „Een beslissende fase", reverend E. Patey zal vertellen over het jeugdwerk in Engeland. Verder zal ter sprake komen de actie bouwen in België, die in samenwerking met het I.K.O.R. wordt gevoerd. Eurafrika. Op de jaarlijkse Duits- Nederlandse studenten-ontmoetingen op kas teel „Oud-Poelgeest" van 5 tot 9 maart zal worden gesproken over: „Tropisch Afrika, een werelddeel in groei en ontwikkeling" door mr. P. J. Idenburg; over: „Dagelijks leven in de Belgische Congo" door de direc teur van de „Missions protestantes du Congo Beige" en over e verantwoordelijkheid der Christenen in de snelle structuurver anderingen van tropisch Afrika" door prof. dr. E. de Vries, rector van het Institute of Social Studies in Den Haag. ZATERDAG 26 JANUARI Minerva: „De dam", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Trapeze" alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Trapeze", alle leeft., 7 en 9.15 u. Cinema Palace: „Morgen zal ik huilen", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „Als Parijs ontwaakt", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Ik was een rebel", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De onbekende soldaat", 18 jaar, 7 en 9.15 u.; „Het schandaal", 18 jaar, 23.30 uur. Studio: „The deep blue see", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: De Nederlandse Comedie met „Gysbreght van Aemstel", 8 uur. ZONDAG 27 JANUARI Minerva: „Met volle muziek", alle leeft., 2 en 4.15 uur; „De dam", 18 jaar, 7 en 9.15 u. Rembrandt: „Het verloren continent", alle leeft. 11 uur; „Trapeze", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Trapeze", alle leeft.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Zo begint het leven", 18 j., 10.30 uur; „Morgen zal ik huilen", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.15 en 9.15 uur. Frans Hals: „Als Parijs ontwaakt", 18 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. RoXy: „Ik was een rebel", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „The Forsyte Saga", 18 jaar, 11 uur: „De onbekende soldaat", 18 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 u. Studio: „Das Land des Lachelns". alle leeft. 11 uur; „De lokkende diepte", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: De Nederlandse Comedie met „Kapitein Brassbound's bekering", 8 uur. Zuiderkapel: J. Klein Haneveld, 10 en 5 uur Bijzondere zendingsavond met kleuren projectie, 8 uur. MAANDAG 28 JANUARI Minerva: „Als de dauw hangt, komt er regen", 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Tra peze" alle leeft., 2, 4 15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Trapeze", alle leeft. 2, 7 en x5 u. Cinema Palace: „Morgen zal ik huilen", 18 jaar, 1.45, 4 15, 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „Als parijs ontwaakt", 18 jaar, 2.30 en 8 Lido: „De onbekende soldaat", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Studio: „The deep blue sea", 18 j„ 2.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Wereld zonder einde", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Zaug en Vriend schap: Genezingsdienst van de Gi-otere Wereld, 8 uur. Begijnhofkapel: Ds. J. Kroon spreekt over: „Als ik dood ga, dan roep ik God", voor Interkerkelijk Evangelisatie comité, 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6