TAXI 18000 Zandtransporten door Haarlem wekken onrust bij bevolking Jips^pg117 j - TAXI 13.300 Interflora gfl v.Empelen Elektriciteit voordeliger en gas duurder in Heemstede Radio Moors SLEUTEL WEG Geen mogelijkheden om Parkwijk op te spuiten ZATERDAG 26 JANUARI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Na overeenstemming met Haarlem Middenstand van Lisse tegen plannen der NZH Diësviering en receptie Haarlems Studenten Gildt Haarlem onderhandelt over „Clarastichting" Opvoering van Thalia DE SLEUTELSPECIALIST" JH .fll VOLKSWAGENVERHUUR UIT STAD EN STREEK Brand in Hillegomse meubelfabriek Bloemsierkunsf Burgerlijke Stand van Haarlem Fatale goklust Iets te vaag Verhalend Prolongaties en reprises KAB te Bennebroek heeft nieuw bestuur gekozen HAARLEMMERMEER Concert voor de jeugd was een groot succes Hobby-tentoonstelling van Zandvoortse ambtenaren Raadsvergadering Ds. Kalf sprak over de nieuwe staat in het oude land Burgerlijke Stand van Zandvoort Naar wy vernemen hoopt men in Heem stede nog voor de behandeling van de gemeentebegroting op 14 februari in prin cipe overeenstemming te hebben bereikt met het gemeentebestuur van Haarlem over opnieuw af te sluiten contracten voor de levering van elektriciteit en gas. Wij hebben al eerder er de aandacht op gevestigd, dat het huidige leveringscontract voor elektriciteit voor Heemstede zeer on gunstig is, omdat in de economische en kolenclausules een voor Heemstede na delige factor schuilt. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft zich thans wel bereid verklaard deze factor te corrigeren, echter op voorwaarde, dat het voor Haarlem na delige, nog van voor de oorlog daterende leveringscontract voor gas, waarin geen alle kostenstijgingen dekkende clausule was opgenomen, ook werd herzien. Het laat zich aanzien, dat ook hierover wel over eenstemming zal worden bereikt. Deze wyziging der leveringscontracten Bal ook weerspiegeld worden in de tarieven voor de gewone verbruikers. Het ziet er naar uit, dat een verhoging van het gas- tarief onvermijdelijk zal zyn, maar dat daartegenover niet onbelangry'ke verbete ringen in het elektriciteitstarief zullen worden gebracht. Wethouder van Wijk denkt daarbij ver der te gaan in de lijn van zijn voorganger Disselkoen door het kwantum dat voor huishoudelijk gebruik tegen kostprijs wordt geleverd te verruimen, terwijl bovendien ADVERTENTIE van ouds bekend - Tel 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Brief aan gemeenteraad De middenstand van Lisse is in het ge weer gekomen tegen de plannen van de N.Z.H.V.M. om de autobussen in beide richtingen over de Oranjel~an te Lisse te laten rijden entegen de instemmende houding van burgemeester en wethouders. Vrijdagavond kwam men in vergadering bijeen om deze kwestie te bespreken. Na uitvoerige discussie kwam men tot de conclusie, dat een deel van het Lissese pu bliek, als de N.Z.H.V.M.-plannen doorgaan, minder met de dorpskern in contact zal komen dan tot nu toe het geval was. Wèl was men van mening, dat de huidige si tuatie ook onhoudbaar is en dat er iets aan gedaan moet worden. Men wil echter de gulden middenweg bewandelen. Rijkswa terstaat zal, zoals uit het pre-advies van B. en W. aan de raad blijkt, in geen geval de N.Z.H.V.M. vergunning blijven verlenen LeidenHaarlem door de bottleneck van Lisse te laten rijden. Kennelijk zou men voor de bussen komende uit de richting Haarlem wel toestemming kunnen blijven behouden. De Lissese middenstand zou dan ook graag zien dat de route voor de uit de richting' "Haarlem komende bussen onge wijzigd bleef en dat de bussen uit de rich ting Leiden over de Randweg werden ge leid. Besloten werd een brief te zenden aan de leden van de gemeenteraad waarin de middenstanders schrijven met grote verba zing en verontrusting kennis te hebben ge nomen van de plannen die er zijn om het busverkeer van de N.Z.H.V.M. op zeer drastische wijze te reorganiseren en het daarheen te leiden, dat al het busverkeer, in beide richtingen, over de Randweg zal worden geleid. De middenstanders van Lisse menen tegen deze plannen tot omlegging van het busverkeer ernstig te moeten protesteren, omdat hun zakelijke belangen door deze maatregel ernstig geschaad zullen worden. Zij zijn van mening, dat de trek naar de steden door deze maatregel bevorderd zal worden, omdat men door omlegging van het busverkeer weinig meer met de dorps kern van Lisse te doen heeft en in veel geringere mate met de middenstand van Lisse te maken krijgt. De winkeliers van Lisse zijn er ten zeerste mede gebaat, wanneer het publiek van Lisse zoveel mo gelijk kennis kan nemen van hetgeen de middenstand van Lisse biedt. De middenstanders kunnen zich wel ver enigen met een voorstel om een eenrich tingsverkeer in het leven te roepen, maar menen een ernstig protest te moeten laten horen tegen een dubbel busverkeer op de Randweg. Aangezien de Rijkswaterstaat het bus verkeer uit de richting Haarlem niet ver biedt door de kom van het dorp, en de bus sen de thans gebruikelijke route dus zonder bezwaar van die zijde zullen mogen blij ven volgen, doen de middenstanders van Lisse een dringend beroep op het college van B. en W. en de leden van de raad om te besluiten een éénrichtingsverkeer in het leven te roepen. Daarmede zijn niet alleen de belangen van de middenstanders, doch ook de belangen van een groot gedeelte der bevolking van Lisse gediend, namelijk van hen, die in het westelijk deel der gemeente wonen. het nachtstroomtarief ook van toepassing "zal worden verklaard alles natuurlijk behoudens overeenstemming met Haarlem en instemming van de Heemsteedse raad op uren tussen elf of half twaalf 'smorgens en drie uur 's middags, zodat bijvoorbeeld ook het elektrisch strijken voordeliger zal worden. De viering van de achttiende Dies Natalis van het Haarlems Studenten Gildt is gis termiddag voortgezet met een receptie van het bestuur in restaurant Brinkmann te Haarlem. Onder degenen, die het bestuur van de feestvierende studentenvereniging kwamen feliciteren bevond zich de Haarlemse wet houder van Onderwijs en Kunstzaken, de heer D. J. A. Geluk. Verder waren aan wezig delegaties van de Haarlemse Katho lieke Studentenvereniging „Sanctus Bavo", van Amsterdamse studentenverenigingen, van een zusterstudentenvereniging uit Zaandam en van de sociëteit „Trou moet Blijcken". Des avonds werd de traditionele boere- koolmaaltijd, eveneens in Brinkmann ge houden, waarna de meesterdeken van het Haarlems Studenten Gildt, de heer W. Nijenhuis, in de sociëteit „Vrijheyt leyt in Eigenheyt" in de Kenaustraat te Haarlem de diësrede uitsprak. Daarna was er recep tie voor de functionarissen en disputen van het Gildt en werd de avond besloten met kroegjool. Hedenavond zal de diësviering besloten worden met het diësbal in Velserend. De dépendance „Clarastichting" te Zand- voort, die, zoals wij reeds eerder berichtten, door de gemeente Haarlem is bestemd voor de verpleging van psychisch gestoorde be jaarden, is enige maanden geleden door het St. Elisabeth's Gasthuis ontruimd als verplegingsoord voor tbc-patiënten. Op het ogenblik worden er door de ge meente Haarlem onderhandelingen ge voerd met het bestuur van het St. Elisa beth's Gasthuis, die het verplegingsoord van de stichting „Clarastichting" te Am sterdam in huur heeft. Men hoopt, dat de plannen, volgens wel ke ongeveer veertig bejaarden in Zand- voort verpleegd zullen worden onder ge neeskundig toezicht onder leiding van de gemeentelijke psychiater, dr. P. H. Esser, nog in de loop van de zomer hun beslag zullen krijgen. ADVERTENTIE Dezer dagen heeft ook de toneelvereni ging „Thalia" meegedongen in de strijd om een plaats in het Landjuweel. Onder regie van J. H. W. Kraay gaf de vereniging een tweetal opvoeringen van „Wij weten niet alles", een drama, dat zich afspeelt in een klein dorpje. Wij onthouden ons van ver der commentaar teneinde de jury niet te beïnvloeden. ADVERTENTIE ft LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 De heer W. Dorst uit Haarlem schrijft ons: „Het zal iedere weggebruiker in Haarlem en Overveen opgevallen zijn, dat het zandtransport voor het ophogen van bouwterreinen en spoorbanen de laatste tijd toegenomen is. De frequentie waar mede de zandauto's aan- en afrijden is dientengevolge ook vergroot en het ver keersbeeld van enige hoofdwegen, in het bijzonder van een gedeelte van de Bloe- mendaalseweg en de Zijlweg wordt hier door beheerst. Een groot deel wordt door de stad geleid. Er is al enige malen op ge wezen, dat aan de chauffeurs geen verwijt gemaakt kan worden, daar de aanne- mingsvoorwaarden moeten leiden tot ho gere snelheden dan normaal verantwoord mag worden geacht. Tot op zekere hoogte kan men deze redenering volgen, maar ook deze chauf feurs moeten zelf de verantwoordelijkheid voor hun rijden dragen doch het schijnt dat deze kwijnt zolang er geen ongelukken gebeuren. Het zal de lezer interesseren dat bij een telling is gebleken, dat per uur ongeveer 150 zandauto's af- en aanjakkeren. De snelheden, meermalen door schrijver dezes gecontroleerd, liggen voor de rechte stukken op de Zijlweg tussen de 60 en 80 kilometer per uur, meestal tegen dé 80 ki lometer. Het laat zich denken wat de ge volgen zijn als plotseling gestopt zou moe ten worden. Dit kan namelijk niet, want de remweg is voor een geladen zandauto te lang. De lading beloopt naar schatting 5 tot 7 ton, het eigen gewicht van de vrachtauto is ongeveer 5 ton. De remweg mag bij 75 kilometer snelheid 56 meter bedragen! En men moet dan maar aannemen dat de remmen steeds goed zijn! Doch ook, als alles officieel in orde is, kan men conclu deren, dat bij een botsing de gevolgen vreselijk moeten zijn. De remsporen op de Zijlweg tonen dat veelvuldig zeer sterk geremd moet worden. Men zal misschien tegenwerpen, dat de Zijlweg door het tijdelijk afsluiten van de Julianalaan overbelast is, doch dit be tekent slechts een verschuiving, die het beeld niet, of hoegenaamd niet beïnvloedt. Al beperken de ongelukken zich tot dus ver tot minder sprekende gevallen, dit kan elk uur veranderen. Doch het is te hopen dat de plaatselijke autoriteiten niet meer sensationele illustraties van deze onjuiste toestand af zullen wachten. Voor de verkeerspolitie is het probleem zeer moeilijk. Ten eerste is het wegge bruik voor ieder vrij. Ten tweede is er geen maximum-snelheid. Men zou de vraag mogen stellen, of bij het opmaken van het bestek en voorwaarden de conse quenties van deze transportwij ze voldoen de zijn overzien. Misschien is het mogelijk, dat de pu blieke opinie aandrang uit gaat oefenen op de verantwoordelijke instanties en wel in die mate, dat zij er rekening mede wil len houden. Het zijn niet alleen de weggebruikers, doch ook de aan de betreffende wegen en straten wonenden, die ernstige hinder on- dervinden. Werk- en gesprekconcentratie, om van rust niet te spreken worden ern stig gestoord door de langsdenderende wagens. Men zou de vraag kunnen stellen, of al eens grondig nagegaan is, of de gevolgde transportmethode wel de meest juiste is. Misschien de goedkoopste, doch ook dit staat nog geenszins vast. Haarlem-Oost en Zuid worden over grote oppervlakken opgehoogd met ontelbare vrachten zand. Het duurt reeds jaren en zal bij uitbrei ding nog lange tijd duren. Het doet den ken aan pap eten met een speld. Indien het geschrevene er toe zou kun nen leiden, dat op korte termijn een ob jectieve studie over het beperken van dit transport-onheil zou worden ondernomen en gepubliceerd, dan zou het gestelde doel in eerste instantie bereikt zijna Maat regelen van de overigens diligente over heid zouden dan zeker kunnen volgen". Verkeerspolitie mild De heer Dorst heeft met deze brief een probleem aangesneden, dat tal van Haar lemmers en Bloemendalers de laatste maanden bezig houdt. Inderdaad kan men slechts constateren, dat de zandrijderij ve len wrevelig stemt. Wij hadden reeds eer der de mening van de Haarlemse ver keerspolitie gevraagd, die ons verzekerde, dat dit intensieve zandvervoer nauwlet tend wordt gadegeslagen, maar dat vooral de laatste tijd er geen reden was voor ern stige klachten. Het zand wordt met inacht neming van alle voorzorgsmaatregelen ge laden, zodat men niet meer langs de we gen daarvan de sporen aantreft. Verder meent de verkeerspolitie, dat het met de snelheden meevalt, al lijkt het vaak, door de aard van het vervoer, dat er veel te hard wordt gereden. In feite is dit volgens de verkeerspolitie als regel niet harder dan vijftig tot vijfenzestig kilometer, hoe wel op de Zijlweg wel sneller zal worden gereden, evenals personenauto's dat doen. Men had evenwel de indruk, dat er thans een goed getraind korps chauffeurs aan het werk is. Het aantal ongelukken is dan ook zeer gering. Inderdaad komen op de Zijlweg lange remsporen voor, vooral bij de vernauwing van de weg bij de grens met Overveen. De verkeerssituatie wordt daar namelijk onoverzichtelijk, zodat de bestuurders nogal eens plotseling moeten afremmen. Hier tegenover staat de mening van de heer Dorst, die zelf heeft gecon stateerd, dat er naar zijn mening als regel op de Zijlweg wel zeventig, tachtig kilo meter wordt gereden, waarbij men moet bedenken, dat een dergelijke zwaar be laden vrachtauto heel wat moeilijker tot stilstand is te brengen dan een personen wagen. Daarbij wijst de heer Dorst er niet ten onrechte op, dat het gehele verkeers beeld in de stad toch al aan de chao tische kant, door het gebrek aan disci pline van de weggebruikers door dit zandvervoer ongunstig wordt beïnvloed. Enige mogelijkheid Van de adjunct-directeur van Openbare Werken, tevens chef van het bouwbureau, ir. J. J. Fuykschot, vernamen wy, dat het bedryf alles heeft geprobeerd om zand transporten per auto te voorkomen. In het bestek werden aannemers trouwens vry gelaten welke transportmethode zij wilden toepassen. Een onderzoek wees al spoedig uit, dat alle bedrijven met zuigerinstal laties waren ingeschakeld by Waterstaats werken en dergelyke objecten. Bovendien was er geen zand te krijgen dat in aanmer king kwam om gespoten te worden. De vraag wat economisch voordeliger is, 'alt in zijn algemeenheid niet te beant woorden. Dat hangt er namelijk geheel van af, waar het zand vandaan komt. Moet het van zeer ver komen, dan kan opspui ten veel duurder uitvallen dan autotrans- -ïort. De uitdrukking „pap eten met een neld" vond ir. Fuykschot een onderschat- ■'ng van de prestatie der zandrijders; deze veek nog werden twintigduizend kubieke neter op Parkwijk gestort. Voorts gaat het niet aan, aldus ir. Fuyk- chot, om in een bestek regels te stellen "elke op verkeersgebied liggen. Openbare Verken mist het apparaat om de uitvoe- ing daarvan te controleren en de politie oeft niets te maken met regels welke in bestekken worden gesteld: snelheden en mdere veiligheidsaangelegenheden wor den immers bij wettelijke maatregelen vastgelegd. ADVERTENTIE Vijftig auto's zijn elke werkdag onafgebroken in de weer om de grond te leveren voor Haarlems toekomstige Parkwijk aan de oostzijde van de Prins Bernhard- laan. Reeds is zestig percent van het nieuwe stadsdeel opgehoogd en over een half jaar is het 35 hectare omvattende gebied zover opgehoogd, dat de eerste aannemers aan het werk kunnen gaan. Garage: Twjjnderslaan 35 Nieuws in het kort Vanmorgen om ongeveer tien uur is brand uitgebroken in de fabriek voor kan toor- en schoolmeubelen „Hollandia" aan de Van den Endelaan te Hillegom. De brand is door nog onverklaarbare oorzaak ontstaan in de lakkery, gelegen op de eer- ste verdieping. De vlammen grepen snel om zich heen: in de snel ontvlambare lak ken, de houten meubelen en het op de eerste verdieping opgeslagen hout vond het vuur een gemakkelijke prooi. Voordat de Hillegomse brandweer arri veerde, heeft de bedrijfsbrandweer van de plasticfabriek „Draka" het vuur bestreden. De Hillegomse brandweer was spoedig ter plaatse en nam de blussing krachtig ter hand. Om ongeveer half elf was het vuur bedwongen. Daarna werd nog meer dan een half uur besteed aan de nablussing. De opgeslagen houten en stalen meubelen hebben van de vlammen en het water veel schade opgelopen. De schade aan de meu belen en het hout wordt op minstens der- tigduizen gulden geraamd. De vlammen en het bluswater hebben het reeds oude gebouw eveneens zeer aangetast; een ge deelte van het dak is ingestort. De fa briek was verzekerd. Het in grote getale aanwezige publiek volgde vanaf de Van den Endelaan de blussingswerkzaamh^den. Burgemeester jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pan- nerden was oo het terrein van de brand aanwezig om zich van het verloop der blus- singswerkzaamheden op de hoogte te stellen. Terwijl brandweerlieden met de blus sing bezig zijn, slaan grote rookwolken uit het fabriekspand omhoog. ADVERTENTIE verzorgen wij uw bloemengroet in geheel Nederland en over de gehele wereld. Binnenweg 18 - Heemstede Telefoon 3-80-80 Haarlem,25 januari 1957 GEHUWD, 25 jan.: C. van der Holst en T. Spit. BEVALLEN van een zoon, 24 jan.: C. van Kampen—Meerveld; 25 jan.: Chr. C. Hag n Spruijt. BEVALLEN, van een dochter, 24 jan.: A. J. SmitBos; J. M. RansijnJansen; C. M. de KoninckVan Honschoten; S. ten Hoo- penVan Driel; 25 jan.: P. SmitJacobs. OVERLEDEN, 24 jan.: G. Verzijlenberg, 81 j., Hagestraat; H. Plan', 65 j., Maerten v. Heemskerkstraat; E. Officier—Van den Bosch, 85 j., Cornelis van Noordestraat. (Frans Hals). Dat de Franse film „Du Rififi", wagrin op geraffineerde wijze een bankroof worót verfilmd, opgang gemaakt heeft, bewijst „Als Parijs ont waakt", een film, die sterk op „Du Rififi" geïnspireerd is. Dit keer gaat het om de voorgenomen beroving van de kas vaa het casino in Deauville. De hoofdfiguur is een oude Parijse gokker, die aan de grond ge raakt is en met deze „coup de force" wil proberen zijn geslonken geldmiddelen weer enigszins aan te vullen. Hij verzamelt daartoe een kleine groep „mannen van de vlakte" en instrueert hen minutieus. Het geheim lekt echter uit door een meisje, dat met verscheidene bendeleden zeer be vriend is. De man, die de politie inlicht, vindt echter aanvankelijk weinig geloof, omdat men weet, dat de gokker al bijna twintig jaar „uit het vak" is. Het verhaal eindigt enigszins verrassend: als de hoofdfiguur het casino ingaat om de situatie te verkennen, kan hij zijn oude goklust niet meer bedwingen, gaat spelen en wint. Hij wint steeds meer en vergeet het doel, waarvoor hij is gekomen, om pas weer tot zichzelf te komen als hij de scho ten hoort, waarmee zijn mannen de toe gang forceren. Dan is het echter te laat, want de politie is aanwezig en verijdelt de overval. De gokker wordt, hoewel hij niet daadwerkelijk aan de poging tot roof heefl deelgenomen, toch gearresteerd en de be dienden van de bank brengen de stapels door hem verdiende bankbiljetten achter hem aan de politieauto in. De spanning, die bij „Du Rififi" een geheel vormde, is bij „Als Parijs ontwaakt" verdeeld over ver scheidene episodes, waardoor soms een te brokkelige film ontstaat. De menselijke be nadering van de figuren en hun karakter tekening vergoedt echter veel en wat de verrassende en niet van humor ontblote ontknoping betreft, slaat deze film zijn voorbeeld met stukken. (Studio). In „De lokkende diepte" (The deep blue sea) kan men vooral een pittige, rake en mannelijke typering be wonderen van Kenneth More. Begrijpelijk heeft hij voor zijn spel in deze film op het filmfestival in Venetië een eerste prijs ge kregen. Hij is een van de beide minnaars, die het een vrouw omogelijk maken een keuze te doen, die door het hart wordt ge dekt. More speelt een jongensachtige, openhartig kerel, die af en toe wat geld verdient als invlieger en verder een sim pel leven heeft. Zij trouwt met hem nadat zij vijftien jaar gehuwd is geweest met een jurist uit de Londense upper-ten, hopende dat hij haar de genegenheid kan geven, die voor haar onder een formeel leven schuil is gegaan. De aard van haar eerste huwelijk blijkt haar karakter evenwel zo sterk te hebben beïnvloed, dat zij een nieuwe, eenvoudige levenshouding zelf niet kan bepalen. In geval de lezer denkt, dat wij hiermee van een gewoonte afwij ken niet de inhoud van een film weer te geven, haasten wij ons te zeggen, dat wij slechts het geraamte hebben vermeld van een verhaal, dat vele interpretaties moge lijk maakt, misschien zelfs te veel. Want waar het noodzakelijk is en men ook ver wacht, dat het karakter van de vrouw na der wordt aangeduid, zwijgt de film. Vi-* vien Leigh speelt een beheerste en koele rol. (R o x y) „Ik was een rebel" is de ver filming van een episode uit het leven van Sam Houston, de eerste president van Texas. Men ziet hoe hij met een troep xuwe, nauwelijks bewapende Texassers, het perfecte leger van de Mexicaanse over heerser in de val lokt en verslaat. Onder wijl kan men genieten van de prille lief desgeschiedenis van de Grote Sam met een dorpsmeisje. „Ik was een rebel" is in kleu- rencinemascope. De film is als eën onder houdend verhaal. Aardige tijdpassering. Van maandag tot vrijdag draait in Roxy „Wereld zonder einde", een ruimtevaart film vol onwaarschijnlijkheden. (Rembrandt en Luxor). In beide theaters worden de vertoningen van Carol Reeds „Trapeze" voortgezet. De verrichtin gen der artiesten in de nok van het cir cus, hun onderlinge afhankelijkheid en conflicten maken de grote attractie uit van deze vaak zeer spannende film. (Minerva). De bouw van een gigan tische stuwdam leverde de stof voor de film „De dam", die een boeiende vertelling heeft opgeleverd. Tot maandag kan men de film zien. Ze wordt dan opgevolgd door „Als de dauw hangt komt er regen". Dins dag en woensdag kan men de Sica bewon deren met „Goud van Napels", een verza meling karakteristieken van het leven in Napels. (Lid o en Cinema Pal ace). Voor een bespreking van „De onbekende sol daat" en „Morgen zal ik huilen" verwijzen wij de lezer naar de filmrubriek elders in dit nummer. De vergadering van de Katholieke Ar beidersbeweging te Bennebroek heeft een nieuw bestuur gekozen. Dat was noodzake lijk na de vergadering van 8 oktober, waar in moeilijkheden zijn opgetreden. De heer Q. Lommerse heette in zijn ope ningswoord in het bijzonder welkom de districtbestuurder de heer A. van der Veldt. Gebeden werd voor de zielerust van het overleden lid de heer Ruigrok. Uit de notulen van de vergadering van 8 oktober bleek de leden met welke moei lijkheden men destijds te maken heeft ge had. De heer Van der Veldt hield een inlei ding over het vervullen van een bestuurs lidmaatschap van de K.A.B. In Bennebroek bestaan geruime tijd moeilijkheden en de situatie is zodanig, dat bepaalde personen zich zodanig hebben gedragen, dat er tegen hen opgetreden dient te worden. Daarom zou het mogelijk geweest zijn onderling een oplossing te verkrijgen. Het vervullen van een bestuursfunctie doet men uitslui tend om een dienende taak te vervullen. Dan moeten offers worden gebracht. Men dient zijn eigen verantwoordelijkheid te kennen en begrijpen. Dat geldt voor elke functie, hoe eenvoudig die ook mag zijn. Zij, die straks in het bestuur gekozen wor den, zullen hun functie in die geest moe ten aanvaarden. Vervolgens gaf de heer Van der Veldt een omschrijving van de positie van de le den der Katholieke Arbeiders Jongeren (K.A.J.); als zij nog geen drieëntwintig jaar zijn hebben zij geen stemrecht bij de KAB. Een discussie ontstond over de vraag of de leden van de KAJ al of niet stemrecht hebben, maar de vergadering verenigde zich met de zienswijze van de heer Van der Veldt. Tot leden van het bestuur werden geko zen de heren P. van Staveren, Th. van Ba- kel, A. Heemskerk, Z. Mesman en A. Vis ser en tot voorzitter werd benoemd de heer Z. Mesman. Contactavond. Donderdag 31 januari zal voor het gemeentepersoneel van Bloe- mendaal een contactavond gegeven worden in de koffiekamer van 't Kennemer Lyceum in Overveen. De schrijver K. Norel zal spreken over het onderwerp „Dwars door Canada". Deze lezing zal geïllustreerd wor den met lichtbeelden. Haarlemse studenten. Het secretariaat van de Sociale commissieHaarlemse Stu denten is verplaatst en gevestigd Fegasus- straat 81 te Haarlem, telefoon 25516. Het doel is de belangen van de werkzaamheden te be hartigen, die bereid zijn voor de overheid, bedrijfsleven en particulieren werkzaam heden te verrichten. Het eerste schoolconcert, dat vrijdag in de nieuwe zaal van hotel „De Beurs" te Hoofd dorp is gehouden, is een groot succes ge worden. Het werd gegeven ter gelegenheid van het zilveren jubileum van Hoofddorps Mannenkoor „Zang en Vriendschap". Van avond geeft dit koor een jubileumconcert met medewerking van het Noordhollands Philharmonisch Orkest en gisteren hebben leerlingen van de scholen uit Haarlemmer meer een concert bijgewoond. De nummers die vanavond met begeleiding van het orkest ten gehore worden gebracht, werden gezongen. De dirigent Marinus Adam heeft een in leiding gehouden en de jeugd (bijna negen honderd jongens en meisjes waren bijeen) een inzicht gegeven van de samenstelling van een orkest. Ook heeft hij mededelingen gedaan over de instrumenten die gebruikt worden. Het orkest speelde de Ouverture Leonore III van Beethoven, waarover de heer Adam ook mededelingen had gedaan. De jeugd stelde het concert en de toe lichting bijzonder op prijs. Het eerste op treden van het Noordhollands Philharmo nisch Orkest in Haarlemmermeer is een groot succes geweest en met vertrouwen kunnen volgende concerten tegemoet wor den gezien. Wat de Zandvoortse ambtenaren bui ten hun diensturen in hun vrije tijd presteren, werd vrijdagavond bewezen tij dens de ..hobby-avond", die de Zandvoortse ambtenaren-personeelsvereniging in res taurant „Zomerlust" had belegd. Hetgeen hier door een aantrekkelijk opgezette ten toonstelling werd getoond, heeft grote be langstelling ondervonden; het bleek, dat er zich onder de ambtenaren in Zandvoort goede hobbyisten bevinden. Onder de velen, die deze tentoonstelling bezochten, bevon den zich onder meer Zandvoorts burge meester, mr. H. M. van Fenema, wethouder W. van der Werff en het raadslid de heer F. W. Diemer. Te zien was onder meer een groot pop penhuis. zonder een enkel schroefje uit 115 delen in elkaar gezet, compleet met lift en zonneterras Daarnaast trok de bijzondere aandacht een collectie schepen, alle nauw gezet op schaal vervaardigd, waaronder wij zagen: het Lemmer aakjacht „Prinses Bea trix", de „Nieuw Amsterdam", de „Zee arend" en een vrachtschip van de Oost- Indische Compagnie, alles tot in de klein ste details uitgebeeld. Een volledig zeiltuig van een haringlogger, vervaardigd op l/20ste van de ware grootte was eveneens een goed voorbeeld van huisvlijtkunst. Voorts zag men handgeweven shawls, bad koetsen uit 1900 en 1920, de Oude en Nieuwe watertoren, op schaal in maquette-vorm, een prachtige collectie marionetten, een serie poppen in oud-Zandvoortse kleder dracht, fraaie mozaieken van schelpen, bloe men van schelpen vervaardigd en een ver zameling foto's, aquarellen, pentekeningen schilderijen, schetsen en tekeningen.. Het bestuur van de ambtenaren-personeelsver eniging zal voorbereidingen treffen deze tentoonstelling in groter verband te houden. Vertoqnd werden een aantal films over de haringvisserij, het zeereddingswezen en ijs- pret op het IJselmeer. De eerstvolgende vergadering van de raad der gemeente Zandvoort is vastge steld op dinsdag 26 februari 's avonds te acht uur. In de nieuwe consistorie def Hervormde kerk te Zandvoort sprak ds. H. S. J. Kalf uit Bennebroek vrijdagavond voor de af deling Zandvoort van de Nederlands Christen Vrouwenbond over: „De nieuwe staat het oude land". Na door de presidente der vereniging, mevrouw Wesselius te zijn ingeleid zei spreker, dat na twee eeuwen omzwerven het Joodse volk weer mag wonen in het oude land, waaruit het eertijds werd ver dreven, hetgeen overeenkomstig de bijbel se gegevens is. Uitvoerig besprak ds. Kalf de vragen, waarom dit volk zo'n lange lij densweg moet gaan en waarom het zo moeilijk tot het christendom komt, hoe wel het bijbelwoord ervan spreekt, dat God Zijn volk niet eeuwig verstoten zal. Spreker betoogde, dat de christenen ten opzichte van het Joodse volk de hand in eigen boezem dienen te steken, want vre selijk zijn de misdaden, die ook zij ten op zichte van de Joden hebben bedreven. Het christendom moet ook bepaald niet gaan denken, dat het in de plaats van de Joden getreden is, want nog altijd is Is rael het volk Gods, levend in de Messias- verwachting. die tenslotte ook voor hen vervuld zal worden naar Gods belofte bij de wederkomst van Christus. De terugkeer naar het oude land betekende volgens spreker daartoe naar het bijbelwoord een eerste fase. Aan de hand van filmstrips verhaalde spreker van zijn reis door Israel, die hij in het najaar maakte. Uit de beelden spra ken de moeilijkheden waarmede deze nieuwe staat te kampen heeft, maar ook de onverzettelijke wil, om ondanks alles het werk van vooruitgang en opbouw van een eertijds droog en dor land door te zetten. De fraaie kleurenbeelden toonden dit alles overduidelijk. GEBOREN: Tjapke, z. v. H. Broekema en A. H. Kwappenberg; Herman Johannes, z. v. J. Vissers en A. Verkuijl; Karin, d. v. P. Koopman en J. Kerkman; Marianne Sijtje, d. v. C. Bol en J. H. Rosenboom; Ronald Ge- rardus Johannes, z. v. J. H. Lembeck en L. G. E. Faase; Jozina Henrica Everdina, d. v. J. van Campen on H. E. Selhorst: Annemieke, d. v. R. Tinga en J. Bosman; Edith Johanna, d. v. H. Heidebrink en A. J. Terol. ONDERTROUWD: N. F. Valks en W. M. van Soolingen; S. P. Oud en M. C. van Deur- sen. GEHUWD: P. B. Wiggin en M. E. S. Peper.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9