Heemstede schenkt televisietoestel aan patiënten „Meer en Bosch" Feestconcert van Hoofddorps mannenkoor Zang en Vriendschap Ronson steentjes: 'n levensbehoefte voor uw aansteker! Taptoe-unique op 11 en 18 Mei op Grote Markt te Haarlem Collectanten brachten 167 mille voor kinderpaviljoen bijeen mmooM MAANDAG 28 JANUARI 1 95 7 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 75 JAAR STRIJD TEGEN EPILEPSIE Zeven zeldzame papegaaien uit Artis gestolen Burg ierüike Stand van Haarlem LISSE Nog meer protesten tegen wijziging autobusroute UIT STAD EN STREEK Voorstel herbenoeming leden Heemsteedse welstandscommissie Mgr. J. v. d. Oord uit ziekenhuis ontslagen Bijdrage voor exploitatie Minerva-theater Bij aanrijding waren vijf auto's betrokken Tijdelijke onderwijzeres aan de Julianaschool Dame bij oversteken van de weg aangereden ZANDVOORT Belangstelling voor Caravancamp steeg Zandvoortse bevolking neemt ieder jaar toe „De nieuwe brug" gaf uitvoering in Haarlem J. A. Busé op 1 februari veertig jaar bij P.T.T. 8 stuks' f 0.80 De directeur van Artis heeft zondag morgen bij de politie aangifte gedaan van de diefstal van zeven papagaaien. De vo gels zijn in de nacht van zaterdag op zon dag uit de vogelgalerij verdwenen. Het zijn vrij zeldzame papagaaien, die teza men ongeveer een waarde van f 2000 ver tegenwoordigen. j)E PATIËNTEN VAN „MEER EN BOSC H" te Heemstede beschikken van zaterdag af over een televisietoestel. Dat toestel was het geschenk, dat de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, zaterdagmiddag heeft aangeboden aan het bestuur van de Christelijke vereniging voor de verpleging van lydcrs aan val lende ziekte ter gelegenheid van haar 75-jarig gestaan. De aanbieding van dit ge schenk, de onderscheiding van twee toegewijde werkers en de aanbieding van een groot bedrag, bestemd voor de bouw van een kinderpaviljoen, vormden de hoogte punten van de jubileumviering, die met een herdenkingssamenkomst in kapel „Irene" een aanvang nam. Onder de aanwezigen, die de jubileum voering bijwoonden bevonden zich onder meer: de heer P. J. Piebenga, arts, genees kundig inspecteur voor de geestelijke volksgezondheid, als vertegenwoordiger van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid en van de directeur-ge neraal voor de Volksgezondheid; dr. M. J. Prinsen, Commissaris van de Koningin in Noordholland; mr. A. G. A. ridder van Rappard en mr. G. C. van der Willigen, resp. burgemeester van Heemstede en Haarlemmermeer; de heer N. Y. Vlietstra, hoofdinspecteur van het buitengewoon la ger onderwijs; de heren A. P. N. de Groot en dr. A. L. C. Palies, geneeskundige in specteur voor de volksgezondheid, de eer ste werkzaam in het gebied Noordholland- Utrecht en de tweede in Noordholland- Zuid-Holland; dr. A. H. Garrer en dr. M. J. Nubé, vertegenwoordigers van de Ko ninklijke Maatschappij voor Geneeskun de, afdeling Haarlem, en ds. G. de Ru, praeses van de Generale Synode der Ne derlands Hervormde Kerk. Voorts waren aanwezig: vertegenwoordigers van zieken huisverenigingen, diaconessenhuizen en bevriende inrichtingen, alsmede perso neelsleden van de inrichting. Ds. A. J. de Klerk opende de herden kingssamenkomst in de kapel „Irene" met schriftlezing en gebed, nadat gemeen schappelijk was gezongen. De voorzitter van de vereniging, mr. C. C. an Helsdin gen, sprak een welkomstwoord, waarna hij een kort overzicht gaf van de jaren, die na het gouden jubileum in 1932 waren ver streken. Spreker wijdde een uitvoerige be schrijving aan het werk van freule Te- ding van Berkhout, de oprichtster van de vereniging. Tachtig jaar geleden was van verpleging van lijders aan vallende ziekte nog geen sprake. Meestal werden de epi leptici naar een krankzinnigengesticht ge zonden. Het is freule Teding van Berk- houts verdienste, dat zij zich het lot van leze mensen heeft aangetrokken. Mr. Van Helsdingen zei, dat in de loop van het 75- jarig' bestaan patiënten van alle levensbe schouwelijke opvattingen door de vereni ging zijn verpleegd. „Altijd is een zo groot mogelijke ruim hartigheid gehandhaafd", aldus de voorzit ter, die daarna gewag maakte van de plan nen tot bouw van een nieuw ziekenhuis voor zeshonderd patiënten, welke plannen reeds door het rijk zijn goedgekeurd. Met dankbaarheid sprak mr. Van Helsdingen over de toewijding en plichtsbetrachting van het personeel van „Meer en Bosch" en van de groeiende waardering voor de ver eniging. De voorzitter betoonde zich voorts zeer erkentelijk voor hetgeen de medewer kers en medewerksters van „De macht van 't kleine" presteren. Met toewijding wordt gewerkt, om de voor de instandhou ding van de inrichting noodzakelijke gel den, bijeen te krijgen, waarbij een beroep wordt gedaan op de offervaardigheid en niet op de goklust van het publiek, aldus mi1. Van Helsdingen, die zei, dat zich onder dejpropagandisten van „De macht van het kléine" zelfs bejaarden van tachtig jaar beVinden. „God geve dat zowel bestuur als personeel zich laten leiden door de begin selen, die de oprichtster hebben bezield", zo besloot de voorzitter zijn toespraak. La ter in de middag overhandigde hij een ge denkbord, voorstellende de Barmhartige Samaritaan, aan enigo medewerkers, die zich bijzonder hadden onderscheiden. Al lereerst werd dit gedenkbord aangeboden aan vertegenwoordigers van de twee oud ste afdelingen, Breukelen en Rotterdam. Dr. A. M. Lorentz de Haas, geneesheer-di recteur, en ds. J. A. de Klerk, predikant directeur, ontvingen deze blijk van erken telijkheid eveneens, alsmede de dirigerend verpleger, de heer W. F. de Vries; zuster S. M. van Andel; de heer B. van der Steeg, het hoofd van de school van „Meer en Bosch", en de heer J. W. Dekker, admini strateur. De geneesheer-directeur, dr. Lorentz de Haas, belichtte de verschillende vormen van epilepsie en de therapie ertegen. Hij wees op de vooruitgang in de bestrijdings- methoden van de vallende ziekte. IVIet waardering sprak de geneesheer-directeur over zijn medewerkers. Dat er zo'n goede geest in de inrichting heerst is naar zijn mening aan de toegewijde werkers te dan ken. Ds. J. A. de Klerk, predikant-directeur, vergeleek het werk van de vereniging met tie n lastenliefde van de Barmhartige Sa maritaan. Hij vroeg zich af, waarom het tot 1382 heeft moeten duren, voordat men zich het lot van de lijders aan vallende ziekte was gaan aantrekken. Ds. De Klerk memoreerde de krachtige steun, die de ver eniging ondervindt. Bijna negenduizend collectanten zijn steeds op pad en x'uim 252.000 leden steunen de vex-eniging. De predikant-directeur overhandigde de voorzitter een bedrag, dat door middel van tie verkoop van prentbriefkaarten, kerk- collecten, bijdragen van particulieren en een postzegelactie van de kinderen was bij eengebracht. Met de rente was dit bedrag totaal f 166.810.96, welk bedrag voor de bouw van een kinderpaviljoen, dat zeven- Haarlem, 26 januari 1957 GEHUWD, 26 jan.: J. Seyffert en Jkvr. L. Backer; H. Korevaar en M. Verbeeten. BEV NLLFN van een zoon, 23 jan.: M. R. Baronesse Smidt van GelderVan Zuijlen van Nijevelt, 2 zoons; 24 jan.: M. E. van Heijst—Van Schaardenburg; 25 jan.: J. B. Draijer— Kuiper. BEVALLEN van een dochter, 24 jan.: G. C. SchoutenJoosten; 25 jan.: A. K. Jans senSmit, 26 jan.: J. A. NieuwlandKo ning; L. E. A. Rudolphij—Klip; G. C. Chr. Handgraaf—Plus. OVERLEDEN, 25 jan.: O. Zijp—Boelhou wer, 79 j., Brouwerevaart; C. J. Dijkzeul, 77 L Kamperlaan; B. Chr. van LeuvenDe Haan, 64 jaar, Voorzorgstraat. honderdvijftig mille zal kosten, zal worden besteed. De geneeskundig inspecteur voor do geestelijke volksgezondheid, de heer Pie- binga, sprak gelukwensen tot de jubile rende vereniging, waarbij hij zei, getrof fen te zijn door het werk van christelijke barmhartigheid, door de vereniging steeds verricht. „Het initiatief van freule Teding van Berkhout is uitgegx-oeid tot een won derbaarlijk groot werk", aldus spreker. De heer Piebenga zei voorts, dat „Meer en Bosch" baanbrekend werk heeft verricht. Het werk van de inrichting heeft steeds op wetenschappelijk hoog peil gestaan. „Met belangstelling volgt de overheid het we tenschappelijke werk, hier verricht", zei spreker tenslotte. Twee werkers onderscheiden De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, achtte de bete kenis van „Meer en Bosch" van nationaal belang. „Hier wordt iets gepresteerd, dat Brief r.k. middenstand aan de gemeenteraad De r.k. Middenstandsvereniging „Sint Jozef" te Lisse heeft zich ook met een brief gericht tot de gemeenteraad van Lisse naar aanleiding van het voorstel van B. en W„ dat vanavond in de raadsvergadering aan de orde zal komen, inzake het vast stellen van de route voor de autobussen der N.Z.H. over de Randweg. Zaterdagavond zijn besturen van r.k. standsorganisaties in een spoedvex-gadering bijeengekomen, om het voorstel te bespre ken. Unaniem was men van mening, dat het plan om alle autobussen over de Rand weg te laten rijden, niet uitgevoerd moet worden. In de brief van de R.K. Midden standsvereniging woi-den de bezwaren uit eengezet. Opgemerkt wordt, dat als de route ingevoerd wordt, de kom van het dorp lam gelegd wordt. Men heeft er geen bezwaren tegen dat een éénrichtingsver keer bepaald wordt; de bussen van de N.Z.H. dienen dan ook deze route te kiezen en niet de Randweg. Volgens de brief begrijpt men niet, waar om een uitzondering voor de autobussen gemaakt moet worden. De vereniging doet daarom een dringend beroep op de leden van de gemeenteraad de bussen van de lijn Haarlem—Leiden door het dorp te laten rijden. Nieutos in het kort De burgemeester van Heemslede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, speldt een toegewijd werker, de dirigerend ver pleger W. F. de Vries, de gouden medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op. Links staat zuster J. Krommenhoek, hoofd van de kinder afdeling. die de zilveren medaille ontving. aller steun verdient", meende hij. Onder luid applaus bood de burgemeester als ju bileumgeschenk van de gemeente een tele visietoestel voor de patiënten aan. De of ficiële waardering voor het werk van de verplegers en diaconessen kwam tot uit drukking in de onderscheiding, die aan twee toegewijde werkers werd toegekend. De dirigei-end verpleger, de heer W. F. de Vries, ontving de gouden medaille, en zuster J. Krommenhoek, hoofd van de kin derafdeling, de zilvei-en medaille, verbon den aan de Orde van Oi'anje Nassau. De burgemeester sprak over het werk van deze twee medewerkers, waarna hij hen de ondex-scheiding opspeldde. Nadat de heer A. Ottex-, directeur van de Centx'aalbond voor inwendige zending en maatschappelijk werk, zijn gelukwensen had aangeboden, sprak ds. G. de Ru, pi-ae- ses van de Generale Synode der Hervorm de Kerk over de onbegrensde christelijke barmhai'tigheid, door de vereniging be toond. Namens het personeel bood de heer W. F. de Vries een album met handteke ningen aan van pex-soneelsleden, die een bedrag hebben bijeengebracht voor de op richting van een gedenkteken op het ter rein van de inrichting, ter gedachtenis aan deze jubileumviering. Nadat namens de bond van diaconessenhuizen was ge sproken, bood zuster Pot als afgevaardigde van de gepensioneerde diaconessen een bloemwerk aan. De samenkomst werd met zang besloten, waarna het bestuur in het „Hex-enhuis" x-ecipieerde. De officiële ge nodigden, medewerkers en vele anderen hebben hier het bestuur hun gelukwensen aangeboden. Tijdens de receptie bracht het fanfare korps „Eensgezind Excelsiox-" het bestuur van de jubilerende vereniging een sere nade. Afgevaardigden van de afdeling Rot- tei'dam overhandigden nog een bedrag van zestienhonderd gulden, dat zij in een spe ciale actie hadden bijeengebracht. Tot de geschenken behoorde een windwijzer, aan geboden door een leverancier. Zondag ging ds. J. A. de Klerk voor in een herdenkingsdienst in de kapel „Irene". In de kapel van Bethesda Sarepta aan de Hazepaterslaan te Haarlem werd een her denkingsdienst geleid door de hulp-pre- diker, de heer J. de Vi-ies. Vandaag zullen de patiënten het jubileum vieren. Van middag is er feest voor de kindei-en en vanavond voor de ouderen. In Bethesda Sarepta is er vanavond eveneens een fees telijke samenkomst. Nog een groot bedrag moet voor de bouw van het kindex-paviljoen, het jubi leumgeschenk van allen die „Meer en Bosch" een goed hai't toedragen, worden bijeengebracht. Daarom vermelden wij tenslotte het gironummer van het jubi- leumfonds „Meer en Bosch" Heemstede: 1 8 0 7 5. B. en W. van Heemstede verzoeken de raad de drie leden en het plaatsvervan gend lid van de welstandscommissie met ingang van 27 februari voor de tijd van twee jaar te willen herbenoemen. In de welstandscommissie hebben zitting de heren H. W. van Kempen, A. P. Smits en B. J. J. M. Stevens als leden en de heer H. Kox-ringa als plaatsvervangend lid. De voqrzit^er .van de Christelijke ver eniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte, mr. C. C. van Helsdingen, overhandigt ds. J. A. de Klerk, predikant-directeur van „Meer en Boscheen gedenkbord, terwijl dr. A. M. Lorentz de Haas, geneesheer- directeur (rechts) toekijkt. Tijdens de gistermorgen in de Oud-Ka tholieke kei-k gehouden hoogmis heeft pas toor C. F. Nieuwenhuyzen medegedeeld, dat de bisschop van Haarlem, mgr. J. van der Oord, zaterdagmorgen na een verblijf van negen weken wegens een ex-nstige me dische ingreep uit een van de Haarlemse ziekenhuizen is ontslagen. Mgr. v. d. Oord zal echter nog geruime tijd rust behoeven, voordat hij weer vol ledig zijn hoge ambtsfuncties zal kunnen waai-nemen. Voorstel B. en TV. Heemstede Als bijdrage in het tekort op de exploi tatie van het Minerva-theater heeft de ge meente Heemstede over het jaar 1954 een bedrag van f 4250 ter beschikking van de exploitant van het theater, de heer P. A. M. Hoogevecn, gesteld. Uit de stukken over het jaar 1955 blijkt, dat deze bijdrage voor dat jaar op f 5400 gesteld moet worden. B. enVV. van Heemstede stellen de raad voor dit bedrag te willen verlenen. De bijdrage over 1955 is hoger dan in het voorafgaande jaar, omdat de eigenaar enige belangrijke uitgaven heeft moeten doen om zijn bedrijf op economisch verantwoorde wijze te kunnen exploiteren. Zo is de toneelaccomodatie belangrijk uitgebreid, evenals de installatie van de centrale verwarming. Verder is de projectie, apparatuur uitgebreid, waardoor vertoning van films volgens de modernste procédé's als cinemascope, vistavision en ..widescreen" mogelijk geworden is. Hoofddox-ps mannenkoor „Zang en Vriendschap" had zich opgemaakt om zatex-dagavond zijn vijfentwintigjarig be staan op grootscheepse wijze te vieren. Dank zij speciale toelage van het gemeen tebestuur was het zelfs mogelijk, dat het Noordhollands Philharmonisch Orkest kon worden uitgenodigd om (onder leiding van Marinus Adam) een gedeelte van het feestprogramma te verzox-gen en (onder de dix'igent van het jubilerende koor, de heer Gerax-d de Barbanson) begeleidend mee te werken. Het was voor Hoofddorp een culturele aangelegenheid van belang dit allereerste optreden van ons pro vinciaal orkest. En de ervaring dat de Beurshal, waar het concei-t gegeven werd, verrassend goede geschiktheid voor der gelijke manifestatie bleek te bezitten, kan er wellicht toe leiden, dat het N. Ph. O. hier een zij het dan bescheiden ter rein voor cultuurspreiding zou kunnen vinden. Het orkest zal, buiten de Haar lemse Concertzaal, weinig gelegenheden aantreffen waarin het zo prettig en dank baar musiceren is als in deze hal. Men zit er op een ruim podium, dat nog vol doende oppervlakte biedt voor een niet te groot koor. En wat de proporties van de langgerekte en naar verhouding vrij lage zaal niet zouden doen verwachten: het klinkt er op bepaalde plaatsen, vooral achter in de zaal, zeer gunstig. Ook de spreekstem draagt er voortreffelijk. Het feestconcert was door het jubileum comité puik georganiseerd. De belangstel- Zaterdagmorgen omstreeks half twaalf is in de Haaidemmerstraat te Hillegom een aanrijding gebeurd, waarbij vijf auto's be trokken waren. Twee vrachtauto's stonden aan de rechterzijde van de weg geparkeerd. Uit de richting Leiden naderde een vracht auto en uit de richting Haarlem een NZH- bus. Hierachter naderde een vrachtauto beladen met zand. Deze wilde de bus pas seren op het ogenblik dat ook de vracht auto uit Leiden voorbij wilde gaan. Beide wagens kwamen met elkaar in botsing, waardoor er één tegen de bus aanreed en de ander de beide stilstaande wagens raak te. De materiële schade aan de wagens was groot. Tot tijdelijke onderwijzeres aan de Julia naschool te Hillegom is benoemd mevrouw R. Schippers-Rohndesch. Mejuffrouw F. P. H. Klein onderwijzeres aan de Julianaschool, die in gelijke functie benoemd was te Driebergen heeft voor die benoeming bedankt. Zaterdagavond omstreeks kwart over tien wilden twee dames de Haarlemmerstraat oversteken. Toen zij in het midden waren naderde uit de richting Haarlem een auto bestuurd door een Schiedammer. Eén der dames de zesentwintig-jarige mejuffrouw G. K. uit Leimuiden liep terug. De autobe stuurder. die al links had uitgehaald, haalde nog meer uit, maar kon een aanrijding niet voorkomen. Mejuffrouw K. werd tegen de grond geworpen. Met een hersenschudding en een hoofdwond werd zij per ziekenauto naar een ziekenhuis in Haax-lem vervoerd. De Stichting Haarlems Bloei is druk in de weer met de voorbereiding van de tap toe-unique op 11 mei op de Grote Markt. Wederom is de heer W. van der Peyl de or ganisator. Zoals wij reeds gemeld hebben is Benedict Silberman belast met de leiding. Deze heeft een voor harmonie- en fanfare korpsen geschreven werk „Signaal in de nacht" beschikbaar gesteld voor de taptoe. Dit werk zal op 11 mei voor het eerst ten gehore worden gebracht. Mogelijk wordt de taptoe herhaald op zatei-dag 18 mei. Benedict Silberman is belast met de lei ding. maar de dii'igenten van de vijf deel nemende korpsen hebben ook een belang rijk aandeel in de uitvoering. Zij zullen de werken dirigeren, die de korpsen alleen spelen. Vier van de vijf korpsen hebben zaterdag- dagmiddag onder leiding van Benedict Sil berman ëen repetitie gehouden in gebouw „Cultura" aan de Jansstraat. De musici kregen onder meer gelegenheid het nieuwe werk te repeteren, nadat de componist te voren een uiteenzetting van „Signaal in de nacht" had gegeven. De vier korpsen waren „Crescendo" uit Hillegom. „Harmonie Crescendo" uit Haar lem en de bands van de C.JJVI.V. te Haar lem en „Bato". Het vijfde kox-ps is „Bergoss" te Oss. Zaterdag zal Benedict Silberman zich naar Oss begeven en daar een repetitie leiden Het is de bedoeling dat enkele gezamen lijke repetities gehouden worden en dat de korpsen zich in eigen kring voorbereiden. Tijdens de taptoe zullen vijftig meisjes van de gymnastiekvereniging ,Bato" de Bloe- menwals van Tsjaikofsky uitvoeren Voor de taptoe-unique wordt grote be langstelling verwacht. Er wordt naar ge streefd vijfentwintighonderd zitplaatsen op de Grote Markt te maken. ling was dan ook zeer groot. Onder de aanwezigen bevonden zich burgemeester mr. G. C. van der Willingen en andere leden van het gemeentebestuur, leden van het erecomité en vertegenwoordigers van vierentwintig plaatselijke verenigingen. Het zal erevoorzitter mr. J. F. Jansonius gespeten hebben, dat hij wegens verblijf in het buitenland de feestavond van zijn vereniging niet kon bijwonen. Na het zingen van het Wilhelmus met begeleiding van orkest werd, ter nage dachtenis aan hen die de vereniging door de dood zijn ontvallen, a capella, een Requiem-motet van Peter Cornelius ge zongen, door een kerstmotet van Pales- trina gevolgd. Beide nummers werden toonvast vertolkt. De volgende prestatie, waarin het koor een aandeel had, gold de interpretatie van de Altrhapsodie van Brahms, een stuk dat een degelijk orkest vergt, aangevoerd door een competent vakman, die als kunstenaar de enorme diepte ervan weet te peilen en tot uit drukking te brengen. Het is niet prettig het te moeten zeggen, maar daar is de heer De Bx-abanson lang niet aan toe. Hij heeft zich dan ook deerlijk overschat toen hij de hachelijke taak op zich nam de Alt rhapsodie met orkestbegeleiding te diri geren. Misschien heeft hij gemeend dat het orkest zijn rol wel behoorlijk zou ver vullen, als hij maar de maat zou slaan. Maar hij heeft daarbij niet beseft, dat het beste orkest ter wereld geen levende mu ziek kan maken wanneer- er van die- maat slag geen pulserende suggestie uitgaat en zeker niet, wanneer het tacteren eer rem mend dan stuwend is, wat nu voortdurend het geval was. Pas toen het koor aan zijn trekken zou komen, kwam er enig leven in de vertolking. De altsoliste Gré Donker was waarlijk niet te benijden, dat zij met zo'n trekkerige en uitdrukkingloze bege leiding achter zich haar zware partij moest zingen. Dat zij er desondanks in slaagde met haar mooie stem vulling en expressie te geven aan deze ontroerende „Tranche de vie" maakte haar interpretatie zeer lofwaardig. Op een enkele ongelijke inzet na, die even een schommeling teweeg bracht was het koor op de hoogte van zijn taak. Later op de avond werd „Landerken- nung" van Grieg uitgevoerd. Het koor zong zeer behoorlijk en een stel baritons ver vulde de solopartij op verdienstelijke wijze. Maar een spanningloze begeleiding duidde andermaal op het bedenkelijke amateux-is- me van de dirigent. Met „Ons Hollands" van Bernard Zweers was het resultaat nau welijks beter. Van de begeleide koornum- J mers slaagde nog het best het „O Isis und werk bij gebrek aan een betere gelegenheid „Revue-menu voor u". Dinsdag 5 februari zal een KRO-toemee-gezelschap in het gemeentelijk concertgebouw te Haarlem een revue onder de titel van „Revue-menu voor u" ten tonele brengen. Medewerkenden zijn ondei anlere: Jan de Cler, Nol Kievits, Berry Kievits en Gerard Walden. Geen spreekuur. De wethouder van Openbare Werken en Volkshuisvesting te Haarlem, d- heer W. F. Happé, zal woensdag 30 januari geen spreekuur houden. Ouderavond. De oudercommissie van de J. P. Coenshool in Oud-Schoten belegt dinsdag 29 januari in de gymnastiekzaal van deze school een ouderavond. Na afhandeling van het huishoudelijk gedeelte van de agenda zal een film over Lapland en Finland wor den vertoond. Been gebroken. Een 32-jarige vrouw is zondag in haar woning aan de Vlaamseweg te Haarlem tijdens het spelen met haar kin deren gestruikeld en gevallen. Met een ge broken linker-onderbeen werd zij in het Marinehospitaal opgenomen. Tfjdens gymnastiekuitvoering gevallen. Zaterdagmiddag is een 12-jarig meisje in het gebouw van een speeltuinvereniging aan de Bernhard Zweerssti-aat in Haarlem tijdens oefeningen van een gymnastiekvereniging gevallen, waarbij zij haar linker-onderbeen brak. Het meisje is ter verpleging in het Diaconessenhuis openomen. In tegenstelling tot het trekkerskamp „De Branding", waar in 1956 het aantal over nachtingen door het slechte weer een lichte tei*uggang te zien gaf vergeleken bij 1955 (van 22.821 op 21.120) geeft het caravan camp „Dennendal" een stijging te zien. Dit behoeft geen verwondering te wekken, daar de caravan-toerist minder van het slechte weer afhankelijk is dan zij, die er per fiets, motor, of te voet op uit trekken en in ten ten kamperen. Het totaal aantal overnach tingen in 1955 bedroeg in het caravancamp 25.073 en in 1956 26.069. Het aantal Neder- landex-s is gestegen en het aantal Duitsers verminderd Mogelijk speelt de publicatie over voorkomende poliogevallen in ons land daarbij een rol. Het aantal overnachtigingen bedroeg in 1955 en in 1956: Nederlanders 17480, 20260; Duitsers 5758, 4228: Engelsen 526. 627; Zweden 694, 390; Noren 107, 20; Denen 110, 72; Finnen 40, 14; Fransen 126 137; Belgen 65, 108; Zwit sers 135, 149 Het aantal Amerikanen bedroeg 5. 19; Canadezen 18, 8; Zuid-Afrikaners 8, 10; Spanjaarden 2; Italianen 20; Aus traliërs 5; statenloos 1, In totaal 25.073, 26.069. De zich gestadig voortzettende groei van de gemeente Zandvoort blijkt niet alleen uit de uitbreiding die de gemeente onder gaat op het gebied van de woningbouw, maar ook uit het aantal inwoners. Enorm groot is het aantal mensen, dat in de bad plaats wil wonen, hetgeen door de woning nood nog altijd een onmogelijkheid is. Wan neer we echter de bevolkingstoename in de na-oorlogse jaren zien. dan mag zeker van een snelle groei gesproken worden. Ten gevolge van de evacuatie bedroeg het aan tal inwoners op 1 januari 1945 1856 personen. Op 1 januari 1946 was het aantal 6957 en op 1 januari 1947 weer bijna het voor-oorlogse peil namelijk 9179. Sindsdien vermeei-derde de bevolking in regelmatic empo. In 1955 steeg het aantal bewoners .net 869, in 1956 met 390 en het kwam op 31 december 1956 op 13.297, waarvan 6.298 mannen en 6.999 vrouwen. In het bevolkingsregister werden door vestiging 631 mannen en 847 vrouwen op genomen door geboorte 125 mannen en 100 vrouwen. Afgevoerd werden wegens vertrek 548 mannen en 655 vrouwen, door overlijden 67 mannen en 43 vrouwen. De groei van de gemeente drukt zich ook uit in het eindcijfer van de gemeentebe groting dat voor 1947, toen de gemeente het voor-oorlogse peil in inwoneraantal weer had bereikt op f 1.359.902 werd vastgesteld en in de loop der jaren voor 1957 steeg tot f 4.103.174. De speeltuinvereniging „De nieuwe brug" uit de Haarlemmermeer heeft zaterdagavond in het clubgebouw van de speeltuinvereni ging „Het Oosterkwartier" aan de Zomer- vaart te Haarlem-oost haar jaarlijkse uit voering gegeven. De beperkte mogelijk heden van der speeltuin in aanmerking ge nomen men vertelde ons dat het club- Osiris" uit „De Toverfluit" van Mozart, eenvoudige homofone muziek met een ac compagnement zonder verwikkelingen, dat zonder meer het koor ondex-steunt. De trombones klonken prachtig samen met de zangstemmen, hetgeen een nobel effect op leverde. Een goede prestatie met het koor bereikte directeur De Barbanson met het a capella gezongen „Womdx-ers Nachtlied" van Diepenbrock in een bewerking van Jac. Kort: hier bewoog hij zich op een ter rein waarmee hij vrijwel vertrouwd is en zich met ijver enige routine verworven heeft. Onder directie van Marinus Adam kon het N.Ph.O. zich bezield uitleven in de eer ste „Peer Gynt"-suite van Grieg, het Ada gio uit de „Prometheus"-muziek van Beet hoven (met haar karakteristieke solopax-- iijen voor harp, fluit, klarinet, fagot en cello) alsmede in de beroemde derde „Leo- nore"-ouverture, die als het ware een sa menvatting van Beethovens enige opex-a „Fidelio" geeft. Het kwam mij echter voox-, dat het tweede trompetsignaal, dat de na derende minister moet aankondigen, wel wat lang op zich liet wachten. Het publiek reageerde bijzonder hartelijk op de pres taties van deze feestavond. Jos. de Klerk Vrijdag 1 februari hoopt de heer J. A. Busé, besteller eerste klasse, wonende Godfried van Bouillonstraat 67 te Haarlem, de dag te herdenken, waarop hij veertig jaar geleden bij de P.T.T. in dienst trad. De heer Busé begon zijn loopbaan als hulpbesteller te Bloemendaal in 1917 en werd nog in hetzelfde jaar ovex-geplaatst naar Haarlem, waar hij in 1920 zijn aan stelling kreeg als besteller. In 1947 werd de aanstaande jubilaris bevorderd tot besteller eerste klasse. De heer Busé zal 1 februari van tien tot één uur te zijnen huize recipiëren. in een oude koestal moet worden "erricht kan het bestuur van „De nieuwe brug" met voldoening op de prestaties van de ver scheidene gi-cepen op deze avond terugzien. Het programma, dat uit dans- en zangnum mers bestond, zo nu en dan afgewisseld door een vrolijk schetsje, bleek goed ingestudeerd te zijn en de aanwezige ouders en andere genodigden hebben zich dan ook geen mo ment verveeld. W diswaar was de avond niet zo vlot gestai-t als men gewenst had een van de meisjc-s moest namelijk vlak voor de aanvang van de voorstelling met vermoede lijk een gescheurde beenspier naar het zie kenhuis worden gevoerd, terwijl ook ver scheidene meisjes wegens ziekte verstek lieten gaan maar deze omstandigheden hebben geen nadelige invloed gehad op het verdere verlc >p van de uitvoering. Nadat de voorzitter van „De nieuwe brug", de heer P. Poelgeest, de aanwezigen welkom had geheten, zorgden de grotere meisjes met een Hoeladans, uiteraard in een aanmerkelijk geciviliseerde transfromatie, voor een vlotte opening. De kleinste meisjes lieten hierna een bewegingsspel zien. Een di-eumes van vier jaar stal aller harten door een eigen improvisatie ten beste te geven, wat haar wel de sympathie van de zaal, maar niet die van haar medespeelsters opleverde. „Het wensje" was een grappi door twee meisjes opgevoei-d schetsje. De tienjarige Anneke Bui-ghout liet horen dat ze al vlot de accor- deor kan bespelen. Een zestal jongedames en een jongeman zorgden met cowboyliedjes bij eer kampvuur voor gezellige Wild-West- romantiek. De meisjes van de middengroep, getooid in vlotte costuumpjes, oogstten veel succes met hun Tirolerdans en hun tafreel- tjes „Zo danst Japan" en „Zo danst Wenen". Een van de medewerkers ontlokte met zijn imitaties van de zanger Al Jonson en de Jor- daanzangeres „Tante Leen" veel hilarPrit. Een vurige Hongaarse dans uitgevoerd door de oudei-e meisjes, onder leiding van hun leidster mevrouw Va-1 Abcoude, vormde het uitstekende sluitstuk van de uitvoering, waarvoor alle medewerkenden een hai-telijk applaus in ontvangst mochten nemen. Na af loop werden in hri "zonder de dames Van Abcoude en Burghou' door de voorziter van „De nieuwe brug", de heer P. Poelgeest, ge huldigd voor het vele werk, dat zij aan het clubwerk in hef algemeen en aan deze uitvoering in het bijzonder hebben besteed. Een geanimeerd bal besloot de avond. ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3