Winkeliersvereniging „Gen. Cronjéstraat" recipieerde Briljant musiceren met Dourian en Souzay A. E. Ruys en Co veertig jaar N.Ph.O. bijzonder geïnspireerd Hongaarse muziek voor het Instituut voor de schooljeugd Burgemeester Cremers: „Straat is tweede centrum van Haarlem geworden" WOENSDAG 30 JANUARI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Landbouwer kreeg boete, wegens zondagsrijden Ghr. Oratoriumvereniging geeft „Hollandse avond" Orgelconcert door Piet Kee Haarlemse kapper maakt tumult bij gerechtshof Onderzoek naar zangtalent van Haarlemse huis vrouwen Winifred Ferrier sprak over haar zuster Transformatorstation in februari onder spanning Eerste steen voor uitbreiding van Joannes de Deo Burgerlijke Stand van Haarlem Velsens raadslid en Bloemendaalse huizen Inconsequentie jegens Hoogovens Dr. A. F. J. Portielje over omgang met dieren Waartoe het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest, op hoogspanning musicerend, in staat is, heeft het dinsdagavond op het zesde concert van de Serie D op briljante wijze in de Haarlemse Concertzaal ge demonstreerd. De Armeense, in 1922 te Jeruzalem geboren, gast-dirigent Ohan Dourian heeft in een paar repetities zijn autoriteit, zijn persoonlijkheid, zijn ras echte muzikaliteit en zijn kunde dermate op het ensemble laten gelden, dat men als het ware een geheel nieuw orkest te horen kreeg. Deze vaststelling hoeft niet te wor den opgevat als een minimalisering van onze eigen dirigenten of van de gastdiri- genten, wier prestaties ons nog vers in het geheugen liggen, maar als bewondering voor het vermogen van de musici van het N.Ph.O. om zich aan te passen bij een lei ding, die een eigen kijk op de uit te voe ren werken heeft en deze overtuigend weet waar te maken. Inmiddels is het wel zo, dat er een enorme suggestie van Ohan Dourian moet uitgaan om een zo briljant resultaat te kunnen bereiken. Het was voor het eerst, dat hij in Nederland op trad en men mag hopen, dat dit éclatante entree hem de weg zal effenen naar onze grote orkesten en ook, dat het niet de laatste keer zal zijn geweest, dat zijn temperament de orkestleden van het N.Ph.O. zal opstuwen tot het leveren van prestaties als die welke ons deze avond in verrukking brachten. Het begon met Mozart's ouverture bij ,Don Giovanni", zo raak geaccentueerd en geraffineerd demonisch verklankt, dat deze interpretatie „postfestum" als een apotheose kon gelden van het Mozartjaar, dat twee dagen geleden eindigde. Maar Mozart's geniale kunst is gelukkig niet gebonden aan data en deze vertolking lijkt mij iedereen ervan te kunnen over tuigen, dat deze muziek het eeuwige leven bezit. Men kan alleen maar hopen, dat het mensdom haar waardig blijft. Een bijzonder interassante kijk bleek Dourian op de „Onvoltooide" van Schu bert te bezitten. Het rijkelijk bloeiend, romantisch element in dit heerlijke stuk kan tot verrassende wendingen leiden, wanneer men er zich onbevangv.a aan overgeeft. En Dourian's onbevangenheid leidde tot een boeiend geheel, waar men eigen opvattingen graag voor prijs kon geven. Was het omdat hij de expressiviteit een zo natuurlijke charme wist te geven, resulterend uit sublieme klankverhoudin gen, om de geweldige climaxen, dat men meegesleept werd met deze zeer persoon lijke herschepping? Ik weet het niet, of liever, het kan mij niet schelen, omdat de dirigent zijn opvatting wist waar te ma ken en de overtuiging wekte, dat zij lo- ADVERTENTIE Verklaring van dominee was voor politie niet voldoende Een landbouwer uit de Haarlemmermeer werd zondag 25 november 's morgens om streeks half twaalf aangehouden, toen hij met zijn auto op de Aalsmeerderweg reed ter hoogte van de buurtschap „De Rijk". De man bleek niet in het bezit te zijn van een vfcor hem geldende ontheffing van het zondagsrijverbod. Wel presenteerde hij de verbalisant een verklaring van de domi nee, waaruit bleek, dat de landbouwer iedere zondag met zijn auto bejaarden naar de kerk bracht. Met die verklaring nam de politieman geen genoegen, en bij de Haarlemse econo mische politierechter, waarvoor de zaak maandagmiddag diende, bleek, dat de do minee die verklaring had afgegeven om de landbouwer bij een aanvrage om ont heffing bij de verkeersinspectie van dienst te zijn. Op die bewuste zondag had hij evenwel nog geen aanvrage ingediend bij de ver keersinspectie. De zondag daarop was hij echter wel in het bezit van een ontheffing. De officier van Justitie, mr. J. Wiarda, eiste een geldboete van f 25. De politie rechter, mr. J. D. Vink, veroordeelde de landbouwer conform de eis. gischen doorleefd was. Tenslotte was het toch het orkest, dat, als medium van de dirigent, zijn inzichten realiseerde en er in slaagde de subtielste verhoudingen te vin den voor een samenspel, waarin het won der van het kunstwerk zich openbaarde. Aan het eind van de avond dirigeerde Ohan Dourian de Vierde Symfonie van Albert Roussel, in 1934 gecomponeerd drie jaar voor zijn dood en opgedragen aan Albert Wolff. Deze gezond moderne symfonie bezit de kracht en de spanning van de onveranderlijke waarden der mu ziek. En haar klassieke vorm houdt deze elementen ook de harmonisch vrij re cente stevig bij elkaar. Het is als nieuwe gistende wijn in oude vaten. De uitvoering van het werk leverde de be vestiging van wat wij deze avond reeds aan orkestrale interpretatie zo verrassend ervaren hadden. Ook deze vertolking was kapitaal. Rest dan nog te vertellen, dat wij op dit concert een der grootste liederenzangers van deze tijd te horen kregen. De bariton Gérard Souzay heeft ons in verrukking gebracht met een concert-aria en drie korte operafragmenten van Mozart, en ons met de vertolking van de twee Hebreeuwse melodieën: „Het eeuwige raadsel" en „Kaddisch" van Ravel, de hoogste bewon dering afgedwongen voor deze zeer aparte lyriek en voor de beheersing van zijn zeldzame stemmiddelen. Zijn wisseling der registers in de „Serenade" uit „Don Giovanni" en in de gedragen psalm- modiërende melodie van „Kaddisch" ty peerden een zangkunst van de hoogste orde. Het was een concertavond die kan l8llen' Jos. de Klerk ADVERTENTIE Violist Boris Lensky maakte zich er gemakkelijk af Hongarije is een der landen, die thans in het middelpunt der belangstelling staan. Naast de politieke verhoudingen trekken ook andere aspecten van het Hongaarse volksleven de aandacht. Dit is waarschijn lijk wel de drijfveer geweest, die het be stuur van het Haarlemse Instituut voor Arbeidersontwikkeling er toe gebracht heeft een avond, gewijd aan Hongaarse muziek, te organiseren. Deze bijeenkomst, die dinsdag in het Frans Halsmuseum plaats had, zou men ongetwijfeld geslaagd en doeltreffend hebben kunnen noemen, indien men daarvoor een spreker had uit genodigd, die in musicologisch opzicht beter beslagen ten ijs had kunnen komen dan de violist Boris Lensky aan wie nu de „uitleg" opgedragen was. De heer Lensky had al moeite met zich te oriënteren. In de eerste plaats dacht hij te spreken voor een rooms-katholieke or ganisatie en toen hem op dit misverstand gewezen was, zette hij gauw koers naar een bespreking over de vooruitgang van de maatschappelijke welstand der arbeiders. Later op de avond vroeg hij de aanwezi gen of hij nu in Haarlem sprak. Dat maak te wel een bedenkelijke indruk. Maar nog bedenkelijker was het, dat de heer Lensky zich voor wat de verhandeling over Hon gaarse muziek zich er goed beschouwd met een Jantje-van-Leiden afmaakte. Tever geefs zat men te wachten op geschiedkun dige bijzonderheden en de echt muzikale kenmerken. We weten langzamerhand al lemaal wel, dat Hongaarse muziek vurig kan zijn en ook weemoedig gestemd. De heer Lensky gaf als violist ook enkele voor drachten ten beste op de wijze, die men zich nog wel zal herinnering van zijn op treden voor de radio in vroeger jaren. Het kwam er tenslotte op neer, dat we een avond van amusementsmuziek beleefden, die men ook in een of ander café-restau rant had kunnen meemaken, hetgeen ook gezegd kan worden van het spel van de handige pianist Jan Klein, die Boris Lens ky begeleidde en die in zijn solofantasie geen centimeter boven het amusementspcil uitkwam. Het spel van de violist en de pianist zal in een voor hen passende pro gramma-omlijsting wel zin hebben. Zij hebben zich echter vergist, die omlijsting op een avond als deze te verwachten. P. Z. Reproducties van klassieke modernen in „Huis Van Looy" Van 2 tot en met 24 februari zal onder auspiciën van de commissie ter bevorde ring van de culturele en esthetische vor ming van de rijpere schooljeugd in het museum „Het Huis van Loov" in Haar lem de jaarlijkse tentoonstelling worden gehouden van reprodukties naar werken van klassieke moderne meesters. Hoewel deze instructieve expositie vóór alles de aantrekking beoogt van de schooljeugd, om deze in de gelegenheid te stellen nader kennis te maken met de belangrijkste stromingen in de moderne schilderkunst sedert het Impressionisme, is zij van even grote betekenis voor de volwassenen, inge wijden zowel als niet-ingewijden. Men krijgt de gelegenheid om aan de hand van verklarende teksten en bijschriften een beter inzicht te krijgen in de geestelijke achtergrond van het modern scheppen. De jaarlijks weerkerende expositie wordt in onderwijskringen aangekondigd als „Het Papieren Museum"; de titel zou echter ook kunnen luiden „Musée imaginaire" (denk beeldig museum). Van organisatorisch standpunt gezien is het namelijk nauwe lijks voorstelbaar dat de getoonde werken in origineel tot één tentoonstelling zouden zijn samen te brengen. Ook dit jaar zijn nieuwe aanwinsten te melden zoals: de Guernica van Picasso en werken van Severini, Braque, Mare, Lur- cat, Van Gogh en Munch. Tevens kon een uitgebreide collectie aan de verzameling worden toegevoegd van uitstekende druk ken naar tekeningen en grafiek van meesters als: Degas, Seurat, Renoir, Tou louse Lautrec, Maillol, Signac, Gromaire en anderen. Met werk van Willem Andriessen en Sem Dresden In de bestuursvergadering van de Chris telijke Oratoriumvereniging te Haarlem is, op initiatief van de directeur, George Ro bert, besloten na de jaarlijkse uitvoeringen van Bach's Matthaus Passion in april een „Hollandse avond" te gaan voorbereiden, waarvan de uitvoering zal plaats hebben op een nog nader vast te stellen datum in november. Dan zullen in studie worden genomen de Mis in es van Willem Andries sen, voor sopraan, alt, tenor, bas, koor en orkest. De keuze op dit werk werd mede bepaald door het feit, dat Willem Andries sen dit jaar zeventig jaar zal worden en men hiermede de componist wil eren. Als tweede werk werd op het programma ge plaatst Psalm 84 van Sem Dresden voor sopraan, tenor, koor en orkest. Het ligt in de bedoeling, dat beide componisten de uitvoering zullen bijwonen. Men besloot tot het voorbereiden van deze „Hollandse avond", omdat het eigenlijk wat bescha mend werd geacht, dat de vereniging in haar vijfenveertig jarig bestaan nog zo weinig werken van Hollandse componisten had uitgevoerd. Het zal zelfs de eerste maal zijn, dat men een werk in Hollandse tekst, namelijk dat van Sem Dresden zal zingen. Intussen is het bestuur begon nen met het treffen van voorbereidingen voor de viering van het vijftigjarig bestaan van het koor over vier jaar. Een groot scheepse ledenwerfactie zal onder meer worden opgezet om het koor tegen die tijd zo groot mogelijk te doen zijn, hetgeen na tuurlijk nu reeds de aandacht vraagt, om dat de voorbereiding van deze jubileum viering ook wat de studie betreft veel tijd in beslag zal nemen. Donderdagavond zal de organist Piet Kee in het Concertgebouw in Haarlem een concert geven. Het programma vermeldt Adagio K. V. 594 van Mozart, Fuga over de naam van Bach van Schuman, Toccata en fuga in d van Reger, Symfonie Romane van Widor, Pièce heroïque van Franck, Suite évacatrice van Tournemire en Toc cata van Hendrik Andriessen. Een 41-jarige kapper uit Haarlem uitte dinsdagmorgen in de statige zaal van het gerechtshof te Amsterdam zijn luidruchtige ontstemming over het feit, dat de presi dent formeel zijn twaalf veroordelingen van het strafblad oplas. „Dit heeft niets met deze zaak te maken", riep de kap per, ,,'t is onbeschoft". Deze woorden gingen de president wat al te ver. Hij hamerde luid en verzocht de wachtmeesters de man uit de zaal te lei den. Met enige moeite en onder voortgaand luid geschreeuw van de verdachte, gelukte de politiemannen dit. Doch in de wacht kamer naast de rechtzaal zette de man zijn protest luidkeels voort. Een glaasje water kon hem niet tot kalmte brengen. „Dan moet hij maar naar beneden", ge lastte de president. „Wij zullen de zaak zonder hem voortzetten". De kapper had volgens de tenlastelegging beledigende woorden geuit tegen een man en een vrouw, met wie hij ruzie had ge maakt, voor welk feit hij door de politie rechter in Haarlem tot 75 boete was ver oordeeld. De vrouw had via de man een klacht tegen de kapper ingediend. Het werd echter tijdens de behandeling in hoger beroep niet geheel duidelijk, of ook de vrouw al dan niet had gescholden. Daarom eiste de procureur-generaal mr. W. B. J. Aberson wegens enkelvoudige be lediging tegen de kapper 20 boete. De verdachte werd enigszins gekal meerd de zaal binnengeleid en hoorde de eis rustig aan. „Ik kan het niet be grijpen," zei hij drie keer tijdens het hem verleende laatste woord „ik heb geen be ledigende woorden gesproken". Het hof zal op 12 februari arrest wijzen. „De Generaal Cronjéstraat is het tweede centrum en het tweede hart van Haar lem geworden. Dat is te danken aan de winkeliersvereniging, die in de loop van vijfentwintig jaar de straat in aanzien heeft doen stijgen", aldus richtte dinsdag middag burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers zich tot het bestuur van de Winkeliers vereniging „Generaal Cronjé", dat in restaurant Bolwerk een receptie hield ter ge legenheid van het vijfentwintigjarig bestaan van de vereniging. Burgemeester mr. Cremers deelde mee, dat deze middag het college van B. en W. in zijn wekelijkse vergadering bijeen was en dat hij de bijeenkomst even verlaten heeft om het gemeentebestuur op de re ceptie te vertegenwoordigen. Spreker verklaarde gaarne in de kring van de winkeliersvereniging „Generaal Cronjé" te vertoeven, vooral omdat hij de dank en de waardering van het gemeente bestuur kan overbrengen voor alles wat de vereniging voor de stad gedaan heeft. Natuurlijk richtten het bestuur en de le den hun activiteit eerst en vooral op de Generaal Cronjéstraat. Daardoor is deze straat zo aantrekkelijk geworden, niet al leen ten voordele van de leden, maar ook van de buurtgenoten. Met het uitspreken van de beste wen sen voor de leden, de buurt en de klan ten besloot de burgemeester zijn toespraak. De voorzitter van de jubilerende winke- In café-restaurant Brinkmann te Haarlem zal donderdag 28 februari een auditie-avond worden gehouden in het kader van de natio nale talentenjacht op zingende huisvrouwen. Deze avonden, die door één van de grote Nederlandse grammofoonmaatschappijen op touw zijn gezet, hebben bij de Nederlandse huismoeders in het gehele land grote weer klank gevonden. Vele reacties hebben be wezen, dat moeder de vrouw graag eens haar plaats in de huiselijke beslotenheid wil on derbreken voor een plaats in het felle licht van de schijnwerpers. De organisatoren van de auditie-avonden zijn ervan overtuigd on der huisvrouwen geschikte stemmen voor de grammofoonplaat te vinden. Louis Noiret, die reeds een grote rol heeft gespeeld bij de ontdekking van Johnny Jor- daan en Tante Leen, neemt ook in de cam pagne der „Zingende huisvrouw" een actief aandeel. Hij is er zeker van ook ditmaal succes te boeken. „Eigenlijk moest iedere huisvrouw meedoen", aldus Noiret. „Iedere huisvrouw kan deelnemen, en moet die kans niet ongebruikt laten". Vrijdag 1 februari is het veertig jaar geleden, dat de firma A. E. Ruys en Co's Papiergroothandel werd opgericht door de heer A. E. Ruys senior. Zyn zoon, de heer A. E. Ruys junior, viert die dag zyn zil veren jubileum by het bedryf, dat sinds enkele jaren in Haarlem gevestigd is. Ter gelegenheid van het jubileum van het bedrijf en van de heren Ruys zal vrijdag middag in restaurant Brinkmann te Haar lem een receptie worden gehouden. Voor het personeel is er zaterdag een byeen- komst in het gebouw aan de Kleine Hout weg. Vroeger is de firma A. E. Ruys in Am sterdam gevestigd geweest, waar than3 een bijkantoor is en de laatste jaren heeft het bedrijf het gebouw aan de Kleine Houtweg in gebruik, dat als bollenveiling gesticht is en ook als confectiebedrijf ge diend heeft. Een groot aantal personeels leden is aan het werk en de papiergroot handel groeit nog dagelijks. Onlangs wa3 het noodzakelijk de magazijnruimte zeer aanzienlijk uit te breiden. Vrijwel de enige verpakte artikelen, die een kruidenier dertig jaar geleden in zijn winkel verkocht, waren eieren en noten, die zélf hun „jasje-van-huis" als natuur lijke verpakking meebrachten. Het win kelbeeld is in enkele tientallen jaren vol- v komen veranderd. En 1 Ie oorzaak daarvan zijn de verpakte le vensmiddelen. Het grauwe zakje, waar op de winkelier met potlood de inhoud vermeldde, is een doorzichtige verpak king geworden. Be- nalve het papier en carton dat gebruikt wordt is het transpa rante verpakkings materiaal een zeer grote rol gaan spe len, omdat dit mate riaal voordelen biedt. De huisvrouw kan door het doorzichtige pakje zien wat ze koopt. Transparante A. E. Ruys sr. BALLETEXAMENS IN HAARLEM Voor de tweede maal zal The Royal Aca demy of Dancing in Londen balletexamens afnemen in Nederland. De examens voor kinderen hebben deze week in Haarlem in de Floraschool en in Overveen en Hilver sum plaats. De examens voor de beroeps leerlingen en leerkrachten zullen in de maand juni afgenomen worden. verpakking is hygiënisch, stofdicht en luchtdicht. Die transparante verpakkingen worden in Haarlem vervaardigd door de firma A. E. Ruys Co. De afdeling trans parante verpakkingen is met zijn moder ne outillage en grote persen voor het bedrukken van transparant verpakkings materiaal, een uniek bedrijf in de gehele wereld en het grootste op dit gebied in West-Europa. Winifred Ferrier heeft dinsdagavond voor het Genootschap NederlandEngeland in Brinkman aan het Houtplein in Haarlem gesproken over haar zuster, de in 1953 over leden Engelse altzangeres Kathleen Ferrier. Winifred Ferrier maakt op het ogenblik een reis door ons land met een lezing en gram mofoonopnamen. Zij doet dit enerzijds uit de behoefte de nagedachtenis van haar zus ter te eren. anderzijds om tegemoet te komen aan de onuitgesproken wens van talloze be wonderaars, die bij wijze van spreken meer over Kathleen Ferrier willen weten dan zelfs bij haar zuster bekend is. Want na alles wat de meest vooraanstaande musici, die met haar hebben samengewerkt, hebben opge schreven in het boek „Kathleen Ferrier Memoirs" en wat Winifred Ferrier vertelde in haar biografie over haar zuster, getiteld „The life of Kathleen Ferrier" is er eigenlijk geen stof meer, die de persoonlijkheid van Kathleen Ferrier nog scherper zou kunnen tekenen. Winifred Ferrier kon dan ook niet anders dan het reeds geschrevene, in ver korte vorm weergeven, afgewisseld met grammofoonopnamen. Toch gaf zij degenen, die het voorrecht hadden hierbij aanwezig te zijn, iets van aanvullende betekenis. Niet alleen door ook onder meer een partituur te tonen, die Kathleen Ferrier vaak gebruikte, of een schilderij te laten zien, dat haar zuster maakte in het begin van haar ziekte, maar vooral ook door de soberheid waarmee zij intieme bijzonderheden meedeelde. Daar achter was een genegenheid voelbaar, die indruk maakte en soms ontroerde. Het transformatorstation aan de Linnaeus- laan in de Haarlemmer Hout, bestemd voor de elektriciteitsvoorziening aan Haarlem zuid en Heemstdee, zal vermoedelijk in februari onder spanning worden gezet. Mo menteel worden uitgebreide proeven geno men ter controle van de apparatuur. Het ligt in de bedoeling het transformatorenstation over enige maanden officieel in gebruik te doen stellen. De heer S. J. Warmer bood namens de leden van de winkeliersvereniging „Generaal Cronjé" de heer en mevrouw M. M. van Ake een televisietoestel aan. liersvereniging, de heer A. J. van den Borg, zeide in zijn dankwoord, dat het be reiken van zoveel mooie resultaten mede te danken is aan de steun van het gemeen tebestuur. Het bestuur heeft in het bij zonder op de medewerking van de bur gemeester kunnen bogen, die verscheidene keren de acties in de straat met zijn aan wezigheid vereerde. Daarvoor zegde de heer Van den Borg de b" -icmeester dank. Het bestuur van de Win .eiiersvereniging „Generaal Cronjé" heeft in de loop van de middag van vele zijden blijken van be langstelling ondervonden. Ter receptie kwamen de hoofdcommissaris van politie, de heer J. Fontijne, de secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omliggende gemeenten, mr. A. G. de Blécourt, een der directeuren van het Gemeentelijk Energiebedrijf, ir. J. H. van Kouwenhoven, de bestuursleden van de Middenstandscentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten, de heren L. Lam, P. Barend en Tr. van Reijsen, de directeur van Haarlems Bloei, de heer W. van Wil lige en afgevaardigden van een groot aan tal straatverenigingen. Huldiging M. M. van Ake De heer M. M. van Ake herdacht bij deze gelegenheid het feit, dat hij bijna vijfen twintig jaar penningmeester is van het bestuur. Hij vervulde die functie eerst in het bestuur van „Eendracht maakt macht", een winkeliersvereniging uit Schoten. Vrij spoedig na de stichting van de Generaal Cronjéstraatvereniging werd de heer Van Ake benoemd tot penningmeester. Uit de leden van de winkeliersvereni ging had zich een comité gevormd om de heer Van Ake te huldigen. Namens dit co mité richtte de heer S. J. Warmer zich tot de heer Van Ake en bracht hem dank voor het vele, dat deze in het belang van de vereniging en van de leden heeft verricht. De jubilaris heeft de vereniging als „kind" gekend en meegewerkt aan de opvoeding; daarna gaf hij zijn steun om het kind een jongen te maken en later van jongen tot jongeman van vijfentwintig jaar. De heer Van Ake heeft de moeilijke jaren 19401945 ook meegemaakt. Toen is er iets in de „ijskast" gezet, dat voor de verdere ontwikkeling van grote waarde is geworden. De vereniging is in belangrijk heid toegenomen en neemt een bijzondere plaats in. Dat is mede te danken aan de heer Van Ake, die een trouw penningmees ter was. Als dank voor zijn arbeid bood de heer Warmer de heer en mevrouw Van Ake een televisietoestel aan. Bestuur en enkele genodigden verenig den zich des avonds aan de maaltijd, waar bij hartelijke woorden gesproken zijn. De heer Warmer richtte zich tot de dames der bestuursleden en tot mevrouw Prijs en bood bloemen aan. Een der oprichters, de heer H. Schindeler, haalde herinneringen op van vijfentwintig jaar geleden. Hij merkte o.a. op, dat de eerste besprekingen voor de oprichting gehouden zijn onder een straatlantaarn. Volgende maand zullen de leden met hun dames in feestelijke kring bijeen komen om het zilveren jubileum te vieren. In de loop van het jaar volgen nog diverse acties voor de klanten. Naar wij vernemen zal op vrijdagmorgen 8 februari de eerste steen worden gelegd voor het nieuwe behandelingsgebouw van het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haarlem. Haarlem, 29 januari 1957 ONDERTROUWD, 29 jan.: G. H. Zuidberg en C. C. A. A. Sleper; W. Loot en W. Kop man; J. G. van der Ploeg en A. Balm. GEHUWD, 29 jan.: P. C. de Vos en I. G. B. van Werven. BEVALLEN van een zoon, 27 jan.: K. Bol wijn—'Wierenga; 28 jan.: N. van der Woude Voetelink. BEVALLEN van een dochter, 26 jan.: W. .J TeunissenHuiting; B. FreriksLefeber; 28 jan.: J. M. J. E. van Leeuwen—Gerritsen; A. Piersma—Klok; C. E. A. Peterse—Wasse naar; 29 jan.: J. A. Fictoor—Harren; M. Da- temaHoogkamer; G. M. Bierens de Haan Markus. OVERLEDEN, 26 jan.: W. Crijnen—Kruit- bos, 86 j., Hagestraat; 27 jan.: R. M. Bezem, 67 j., Reijer Anslostraat; M. Uijtendaal, 80 j., Jelgermastraat; H. RichardsonLubberink, 86 j., Delistraat; 28 jan.: P. Spaanderman, 77 jaar, Van Hogendorpstraat: P. C. Lagas, 74 j., Ipenrodestraat; Chr. van Krimpen, 67 jaar, Gasthuisvest; G. Bos, 62 j., Kennemerstraat; E. BrittGentil de Sully, 63 j., Timorstraat; J. S. Hermes, 36 j„ Anslijnstraat; A. D. Koo- per, 75 j., Grote Houtstraat; A. C. Zaal— Dorjee, 73 jaar, Indischestraat. Naar aanleiding van de verkoop en ver huur van grond in Santpoort aan de wo ningbouwvereniging „Bloemendaal-Noord" ontspon zich gisteravond in Velsens raad een ietwat principieel debatje, dat in we zen teruggreep op eerder gehoorde stem men, die de voorschriften voor de IJ- mond-Noord stringent wilden handhaven en in dat verband de Hoogovenwe'r- kers bij voorkeur benoorden het Noordzee kanaal wilden vestigen. Uit dit streekplan kwam indertijd een oekase van het Vel- sense gemeentebestuur voort, dat zo veel als doenlijk is bezuiden dit kanaal geen woonruimte meer kan worden gegeven aan deze werkers, een kwestie, waarover in dertijd nogal wat te doen is geweest. Nu de woningbouwvereniging Bloemendaal- Noord bij de gemeente Velsen heeft aan geklopt voor grond ten behoeve van hui zenbouw, werd deze oude draad weer op genomen, waarbij de heer V .n Os van de Abeelen (Arbeid) zich kantte tegen het streven van Bloemendaal om bepaalde bouwprojecten af te stoten naar aangren zende gemeenten: „wanneer wij ten aan zien van de Hoogovens het standpunt in nemen, dat hun werkers elders moeten gaan wonen, zullen wij eenzelfde principe moeten huldigen ten aanzien van deze wo ningbouwvereniging, die voor de provin ciale bedrijven bouwt". Wethouder R. Ver beek (Openbare Werken, Arbeid) wees er op, dat Bloemendaal reeds in 1918 op Vel- sense grond heeft gebouwd en dat de op deze wijze onder Velsen ressorterende in woners „provinciale werkers" 2ijn, wier belangen dus bepaald niet zuiver Bloemen- daals zijn, reden waarom men dan ook aan Velsense kant alle souplesse heeft willen betrachten. Bovendien heeft Velsen in dit speciale geval 36 huizen voor eigen mensen bedongen. Op welke opmerking de heer Lips (a.r.) met de tegenzet kwam, dat de Hoogovens een onderneming van nationaal belang ge noemd mogen worden, zodat aan het prin cipe van het streekplan aan alle kanten te tornen zou zijn. Bloemendaalse infiltratie De verkoop van grond in Santpoort voor de bouw van een Lutherse kapel werd zonder verdere discussie aanvaard en zo verging het ook diverse andere transac ties. Behqlve dan de verkoop en verhuur aan de Woningbouwvereniging Bloemen daal-Noord, die de tongen even los maak te. De heer V a n O s zag er de algemene kanten aan en merkte onder meer op, dat de streekplannen meer dan vroeger dui delijk hebben gemaakt, hoezeer de belan gen in de totaliteit van dit woongebied in elkaar verweven zijn. Wat de ene gemeen te afstoot, zal een andere moeten aanvaar den, zei hij de planologie laat dit dui delijk zien. Inmiddels vindt deze woning bouwvereniging het normaal, Jut zij op Velsens territoir bouwt. Hij had daar zo zeer geen bezwaar tegen, daar het ook hier alweer een historisch gegroeide zaak be treft, maar achtte het niet juist, blijvend te aanvaarden, dat Bloemendaal zich blijk baar op het standpunt blijft stellen, be paalde bouwwerken af te stoten naar an dere gemeenten. In dit verband herinnerde hij zich een verhaal, dat de Bloemendaalse vuilnisbelt eens op Velsens grondgebied heeft gelegen WETHOUDER VERBEEK vond het geen simpele beschouwing, die van de heer Van Os en herinnerde zich geen gedachtenwis- seling over dit speciale onderwerp sinds de tijd, dat hij de wethouderszetel bekleed de, maar kon niettemin bepaalde kantjes persoonlijk mee-aanvoelen. Hij kreeg het over de verschillen van inzichten bij di verse gemeenten ten aanzien bijvoorbeeld van de arbeiderswoningbouw, over het standpunt, dat Velsen te dezen inneemt en over de „ouplesse, waarmee de woning bouwvereniging uit Bloemendaal is bin nengelaten, omdat het tenslotte „provin ciale werkers" betrof (waarop de heer Lips met zijn vondst over de Hoogovens op de proppen kwam en de wethouder lachend antwoordde, dat dit een geheel nieuw ge zichtspunt was), maar tenslotte werd de voordracht aangenomen, nadat de wethou der had gesteld, dat de tijd zal moeten le ren, of Kennemerland-Zuid in zijn geheel begrip zal tonen voor problemen als dit. E - heer Lips kreer desgevraagd nog te horen, dat de nieuwe huizen in Santpoort vrijwel uitsluitend door leden van de Bloemendaalse woningbouwvereniging zullen worden bewoond, natuurlijk op de 36 „ingevoegde" Velsenaren na. Voor ongeveer honderdvijftig van de drieduizend leden van de Vereniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en omstreken heeft dr. A. F. J. Portielje, oud-hoofdinspecteur van de levende have van Artis, dinsdagavond in de grote zaal van hotel uDe Leeuwerik" te Haarlem gesproken over het onderwerp „Omgang met dieren". Dr. Portielje heeft zich door de slecht bezette zaal niet laten weerhou den zijn toehoorders van acht tot elf "uur op enthousiaste en leerzame wijze te con fronteren met zijn ervaringen in de om gang met dieren, waarbij hij nauwkeurig de gedragingen van diverse dieren heeft bestudeerd en zich als een uitstekend die renpsycholoog heeft doen kennen. Spreker begon met erop te wijzen, dot dierenmishandeling vaak aan onkunde te wijten is; bij kinderen vaak aan het feit, dat zij niet nadenken wat zij doen. Het gaat er bij de omgang met het dier om het tot vriend te maken. Nooit moet de mens het dier met wanbegrip tegemoet treden, doch er onbevangen tegenover staan in direct contact met het dier. Het gaat om drie dingen: waarnemen, nadenken en proefnemen. Men mag kleine kinderen en dieren niets kwalijk nemen, omdat zij nu eenmaal niet beter weten. Behalve mensen en apen zijn alle zoogdieren kleurenblind. Men kan niet spreken van dè natuur vol gens de mening van dr. Portielje, want eik- levend wezen heeft een eigen natuui\ Het gaat om liefde, bewondering en begrip voor het dier. Nooit moet de mens zich hierbij door medelijden laten leiden. Het moest zo zijn volgens dr. Portielje, dat de dierenbeschermings- en kinderbescher mingsverenigingen niet nodig waren. Ook bij het aanschouwelijk onderwijs komt het bij het observeren van dieren op het zien aan. Een dierentuin is een biologisch en een psychologisch instituut, waar de mens voor zijn omgang met dieren enorm veel kan leren. De voorzitter, de heer A. Quakernaat. dankte dr. Portielje voor zijn leerzaam betoog, dat hij door middel van een aan tal lichtbeelden had verduidelijkt.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11