OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Tijdelijk vliegverbod voor Eindhovense Thunderstreaks Rusland wil geen UNO-politie tussen Israel en Egypte Midden-Oosten in UNO Irak akkoord met buffer-idee mits het geen bezetting wordt" Eeropa en Nederland 71e JAARGANG No 172 WOENSDAG 30 JANUARI 1957 302e JAARGANG No 20 MacMillan naar Washington? Vliegtuig neergestort op Orly: een dode K.N.M.I. verwacht geen koude februari Aanhoudend zacht Tito kan Verenigde Staten onmogelijk bezoeken Vijandige campagne tegen Joegoslaviëgesignaleerd De Koningin zaterdag terug uit Zwitserland Twee doden in het verkeer REEDS 90 DODEN Spoed achter plan van V.S. voor Midden-Oosten Senator Mansfield wil de UNO ervoor spannen „Als gokken mag, dan moet iedereen een kans hebben" Het woord is aan... Chauffeur van de Prins voorkwam aanrijding Theeprijzen gaan omhoog Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (0 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Tot nader order is aan de op de vlieg basis Eindhoven gestationeerde straaljagers van het type F-84 F „Thunderstreak" een startverbod opgelegd. Dit besluit, genomen door de chef Luchtmachtstaf in overleg met de basiscommandant, is dinsdag van kracht geworden. Aanleiding tot dit verbod, dat al eerder werd verwacht, is het groot aantal motorstoringen, welke de laatste tfjd bij de Thunderstreaks is opgetreden. Merkwaar dig genoeg hebben deze storingen zich tot nu toe alleen voorgedaan bjj de straaljagers die op de basis Eindhoven zjjn gestatio neerd. Morgen viert Prinses Beatrix haar negentiende verjaardag. Een recente foto van de prinses. (Foto Meyboom). LONDEN (AFP). Niettegenstaande de officiële Amerikaanse tegenspraak van geruchten, dat de regeringsleiders van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk elkaar binnenkort op Bermuda zouden ontmoeten, schrijft de Londense „Daily Telegraph", dat er wel degelijk een conferentie op Bermuda zal worden ge houden, maar dat hieraan alleen president Eisenhower en premier MacMillan zullen deelnemen. Volgens dit conservatieve blad zou Eisenhower een andere regeling moe ten treffen voor een onderhoud met pre mier Mollet. De Londense „Tim.es" meldt uit Washington, dat er een regeling zou zijn getroffen voor een bezoek van Mac Millan aan Washington. PARIJS (Reuter/AFP) Op het Parijse vliegveld Orly is dinsdagavond een Frans viermotorig passagiersvliegtuig van de Air France, type „Armagnac", bij de landing tweemaal over de kop geslagen en in brand gevlogen. Van de 69 inzittenden werden er 46 gewond, van wie er één in de afgelopen nacht is overleden. De brand werd binnen enkele minuten door Franse en Amerikaanse brandweer lieden van het vliegveld geblust. Er zijn zestien zwaar en dertig licntge- wonden. Alle gewonden zijn, voorzover bekend, Fransen of Tunesiërs. Onder de niet-gewonden bevindt zich de assistent van de plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken Faure, die een brief naar de Tunesische premier, Bourguiba, had gebracht. De overleden passagier is een 78-jarige Tunesische autoriteit. ADVERTENTIE IN TOM POES - BRUINTJE BEER EN DONALD DUCK Een medewerker van de afdeling land- bouw-meteorologie van het KNMI heeft in een radio-praatje medegedeeld, dat er geen koude februarimaand verwacht wordt. Hij zei, dat de onaangename ver rassing van vorige jaar velen gesterkt heeft in de mening, dat de- kans op een koude februari vrij groot is als de voor afgaande wintermaanden geen kou van betekenis hebben gebracht. Langs statistische weg kan echter wor den aangetoond, dat deze mening onge grond is. Als de eerste twee wintermaan den geen vorstperiode van betekenis heb ben gebracht, dan is de kans, dat de derde wintermaand februari kouder da:i normaal zal zijn, kleiner, dan wanneer het in december of januari ook koud is geweest. Voor dit jaar is de kans dat fe bruari te koud zal zijn, dus niet groot, hoewel verrassingen natuurlijk mogelijk blijven. De KNMI-expert vertelde, dat men dat verschijnsel verklaren kan uit een zekere neiging tot volharding van een bepaald weertype in een bestaande toestand. Het verschijnsel komt ook in de zomermaan den voor. Ten aanzien van het voorjaar, dat in de laatste drie jaren steeds te laat begon, deel de de spreker mede, dat men nu wel alge meen meent, dat de voorjaren, vergeleken bij die van vroeger, slechter zijn gewor den. Ook dit blijkt niet het geval te zijn. De meeste te koude voorjaarsmaanden van de afgelopen honderd jaar worden geteld in het tijdvak van 1881 tot en met 1905, na melijk 28. In de laatste vijfentwintig jaren was het aantal slechts twintig. Er is dus geen reden tot klagen. OMoooocoooo3000CoaxxTxxx*xx>cocco(>ooocooooococcooocooo< VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Over het algemeen veel bewol king met plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige wind in hoofdzaak tussen zuid en zuid west. Aanhoudend zacht weer. Volledige weerrapporten op pagina twee 99 NEW YORK (Reuter) De Sovjet-Unie heeft dinsdag in de Assemblée der UNO het idee van de hand gewezen om een in ternationaal politieleger de vrede langs de Egyptisch-Israelische grens te laten bewaren. De Russische onderminister van Buitenlandse Zaken Koeznetsov betoogde, dat dergelijke plannen ten doel hebben de éne koloniale overheersing door een andere te vervangen. Koeznetsov zei: „deze poging om een deel van Egyptes gebied af te snijden, is gedaan om druk uit te oefenen op Egypte". Volgens een resolutie van 4 november zou het politieleger niet het beheer uit oefenen over gebieden, die het overgeno men heeft en geen dwang gebruiken jegens ledenstaten. Hij zei, dat indien de Assem blée gehoor geeft aan Israels wensen, zij een agressor zou belonen en deze zou aan moedigen tot verdere schendingen. De Iraakse afgevaardigde Fadhil Jamali verklaarde, dat er opnieuw gevechten in het Midden-Oosten kunnen uitbreken, als Israel zich niet onvoorwaardelijk van Egyptisch grondgebied terugtrekt. Hij prees de onpartijdigheid van het rapport van Hammarskjoeld. Jamali was het er mee eens, dat de bestandsovereenkomst' door alle partijen moet worden nageleefd en dat het internationale politieleger aan weers kanten van de bestandslijn moet worden gelegerd. De politiemacht zou echter nooit een bezettingsleger mogen worden. Nieuwe resolutie Vervolgens opperde de Canadese minis ter van Buitenlandse Zaken, Lester Pear son, het denkbeeld, dat de Algemene Ver gadering een resolutie aanvaardt, waarin opnieuw wordt verklaard dat de Israëliërs zich uit Egypte moeten terugtrekken, en tevens aanbeveelt, dat deze terugtrekking moet worden gevolgd door een actie om te C&XXXJJM UU -J. xjj DIT NUMMER BESTAAT TWAALF PAGINA'S UIT BELGRADO (Reuter/AFP) Het offi ciële Joegoslavische blad „Borba" meldt, dat president Tito als gevolg van de „Anti- Joegoslavische campagne" in de Verenigde Staten geen bezoek aan dat land brengen kan. Er wordt in een deel van de Ameri kaanse pers een vijandige campagne tegen Joegoslavië gevoerd, en verantwoordelijke politici, onder wie afgevaardigden en se natoren, hebben beledigende verklaringen afgelegd, zo zegt Borba. Volgens Amerikaanse persberichten wer den plannen gemaakt om het Congres een abnormaal lange paasvakantie te geven, zodat Tito niet in het Congres zou kunnen verschijnen, aldus het blad. Geen commentaar De woordvoerder van het Witte Huis te Washington wilde geen commentaar op dit bericht leveren. Hij wilde niet zeggen, of de Amerikaanse regering Tito officieel voor een bezoek uitgenodigd heeft. Minis ter Dulles verklaarde enige weken gele den, dat hij een krachtige voorstander van een bezoek van Tito aan Washington is. Een groep Congresleden, zowel Republi keinen als Democraten, heeft er in een petitie bij Eisenhower op aangedrongen Tito niet uit te nodigen. In de Senaat heeft een Republikeins senator bij de minister van Buitenlandse Zaken geprotesteerd tegen het voorgestelde bezoek. komen tot vreedzame verhoudingen in het Midden-Oosten. In de resolutie zou ook op beide partijen een beroep moeten worden gedaan, de bestandsovereenkomst nauw gezet in acht te nemen. Ook zouden er in de resolutie regelingen kunnen worden getroffen om het politieleger aan weers kanten van de bestandslijn en in de strook van Gaza te gebruiken om infiltratie te voorkomen. „Egypte en Israel kunnen bij dit essen tiële werk helpen en men zou hun moeten verzoeken hun strijdkrachten in deze ge bieden te beperken of deze terug te trek ken", aldus Pearson. Ook was hij van oordeel, dat er stappen moeten worden genomen om de kwestie van de scheepvaart in de Straat van Tiran en de Golf van Akaba te regelen. In af wachting hiervan zouden de partijen een verzekering moeten geven, dat zij geen rechten van oorlogvoerenden zullen uit oefenen en de vrije scheepvaart niet zullen hinderen. Na de terugtrekking van de Is raëlische troepen in dit gebied zou Ham marskjoeld gemachtigd moeten zijn, een heden van het internationale politieleger op enige punten langs de golf te legeren ter handhaving van de vrede. Na de i-ede van Pearson werd de ver gadering verdaagd. Men verwacht, dat het debat over het Midden-Oosten later in de week zal worden hervat. Egyptische visie CAIRO (Reuter) De Egyptische plaats vervangende minister van Buitenlandse Zaken, Fattah Hassan, heeft dinsdag ge zegd, dat I A politieleger van de UNO niet in Egypte zal blijven, nadat Israel zich uit Egyptisch gebied heeft teruggetrokken. In een gesprek met een correspondent van het blad „Al Massaa" zei de minister voorts, dat er geen „leegte" in het Midden- Oosten is. „Als er een is moet deze door de Arabieren zelf gevuld worden." Prins Bernhard zal vrijdag per vliegtuig naar Arosa vertrekken en tezamen met de Koningin zaterdag 2 februari terugkeren. Diezelfde avond zullen in paleis Soest- dijk in de familiekring de verjaardagen van de prinsessen Beatrix en Margriet gevierd worden. Op de weg Balkbrug-Witharen te Emstland is de 67-jarige voetganger Vogelzang dodelijk aangereden door een auto, toen hij weifelde bij het oversteken Door een manoeuvre van een automobilist werd de 33-jarige landbouwer G. v. d. Linde, die van de markt in Ommen kwam en geheel rechts van de weg reed op een bromfiets, eveneens aangereden. In zorg wekkende toestand is de man overge bracht naar het ziekenhuis te Zwolle, waar hij is overleden. De heer Van der Linde was vader van acht kinderen. Tengevolge van verkeersonge- 1 ukken in ons land zijn in 1957 eeds om het leven gekomen 90 personen, waarvan 14 kinderen. De Thunderstreaks, die Volkel tot basis hebben, zullen dan ook voorlopig blijven vliegen. Door technici van de basis Eind hoven wordt in samenwerking met Ameri kaanse motorexperts een diepgaand onder zoek ingesteld. Van de ongeveer negen Thunderstreaks, welke het vorige jaar zijn verongelukt, meent men op goede gronden te kunnen aannemen dat brand in de motor de oorzaak is geweest. Het type motor, dat in de toestellen op de basis Eindhoven is ingebouwd, wijkt enigszins af van die van de Thunderstreaks op Volkel. Wellicht is dit een aanwijzing. Het treffen van voorzieningen door Ne derlandse technici kan pas geschieden wanneer de Amerikaanse autoriteiten, die het recht van controle op de Thunder streaks hebben, zich hiermede akkoord verklaren. De ongerustheid, welke zich vooral onder de vrouwen der piloten van de Thunderstreaks deed gelden, is zonder twijfel van invloed geweest op het besluit, de straaljagers op Eindhovens basis voor lopig aan de grond te houden. WASHINGTON (AFP) Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft dinsdag besloten géén amendementen te aanvaarden op de plannen van president Eisenhower voor het Midden-Oosten. Het besluit is genomen met 262 tegen 146 stemmen. Men verwacht, dat het Huis op zijn ver gadering van woensdag de door Eisenho wer gewenste resolutie inzake het Midden - Oosten zal goedkeuren. De president heeft het congres gevraagd om machtiging voor het gebruik van Ame rikaanse troepen in het Midden-Oosten tegen openlijke communistische agressie, als het aangevallen land er om vraagt Voorts wil de president het Midden-Oosten eecnomisciie hulp tot een bedrag van 2üü miljoen dollar geven. De Amerikaanse senator Mike Mansfield heeft dinsdag te Washington voorgesteld dat president Eisenhower de Algemene Vergadering der UNO verzoekt om onmid dellijke instelling van een speciale com missie voor wapenlevering aan het Mid den-Oosten met het doel maatregelen aan te bevelen ter regeling van de levering van oorlogsmateriaal aan dit gebied. Sena tor Mansfield heeft dit voorstel aan de Senaat gedaan als onderdeel van een re solutie over het Midden-Oosten, die vol gens hern het voorstel van de regering- Eisenhower aan het Congres moet ver vangen. Onderzoek De commissie van de Amerikaanse Se naat voor Buitenlandse Zaken en die voor de Strijdkrachten hebben dinsdag beslo ten tot het instellen van een volledig on derzoek naar de Amerikaanse politiek m het Midden-Oosten gedurende de afge lopen elf jaren. De republikeinse leider van de Senaat, senator William Knowland, verklaarde, dat president Eisenhower van mening is dat de regering op alle manieren haar mede werking aan het onderzoek moet verlenen. Ook Dulles zou voor het idee voelen. Een voorstel van de democratische sena tor Fulbright, om met besluiten over Eisenhowers plannen door senaatscommis sies te wachten op dit onderzoek, was voor de regering niet aanvaardbaar, zo ver klaarde Knowland nog. Kamerleden vroegen standpunt der regering over voetbalpool (Van onze Kamerverslaggever) Bij de behandeling van de begroting van Justitie zei de heer Berkhouwer (VVD) gisteravond in de Tweede Kamer, dat hij niet gelooft, dat de K.N.V.B.-voetbalpool met 250.000 leden-deelnemers een besloten karakter draagt en niet in strijd zou zijn met de loterijwet. Maar als deze voetbal pool wordt toegelaten voor de 250.000 le den van de K.N.V.B., waarom dan niet voor de anderhalf miljoen andere mensen, die totnutoe een gokje hebbe, gewaagd in de voetbalpools? Anders is er rechtsonge lijkheid. Men zal de voetbalpool ook voor niet-leden van de K.N.V.B. moeten open stellen. Trouwens: als een paardetoto ge oorloofd is, waarom dan niet een voetbal pool? Het regeringsbeleid is niet duide lijk. Ook de heer Van Doorn (K.V.P.) vroeg naar het standpunt van de regering ten aanzien van de voetbalpools. Hij behield zich voor na het antwoord van de minister (mr. Samkalden van de P.v.d.A.) op de zaak terug te komen. Namens de anti-revolutionaire kamer fractie zei de heer Meulink: Wij hebben overwegende bezwaren tegen elke uitbrei ding van het loterijwezen, dat speculeert op de hebzucht van het volk. Wij zijn ook tegen het oogluikend toelaten van over tredingen van de loterijwet. Enige tijd ge leden werd een actie aangekondigd tegen de voetbalpools maar deze is afgelast in afwachting van hetgeen de K.N.V.B. zou doen. Dat mag sanering schijnen, maar het is in werkelijkheid een reglementeren en kanaliseren van het kwaad. De voetbalpool van de K.N.V.B. is vol gens de heer Meulink in strijd met de wet. want het is belachelijk van een dergelijke loterij het besloten karakter te erkennen. Er zal wel een proefproces komen om een uitspraak te krijgen of het project van de K.N.V.B. houdbaar is. Indien de Hoge Raad een bevestigende uitspraak zou doen, zou desnoods de lote rijwet moeten worden veranderd. Het gaat niet om onschuldige loterijtjes, maar om het toegeven aan de drang om door het in vullen van een formulier een grote som gelds machtig te worden. Dat is stimuleren van het kwaad. De K.N.V.B. had zich bij de sport moeten houden en had zich niet moete.i compromitteren met een onzedelij ke geldzucht. Freule Wttewaal van Stoet wegen (CHU) had geen behoefte veel over de voetbalpools te zeggen. Er is de laatste tijd voldoende gebleken, zei zij, dat van protestants-christelijke zijde het toelaten van een voetbalpool met beslistheid moet worden afgewezen. ADVERTENTIE Epictetus: De mens is een ziel, die de last van een lichaam torst. Enqelse Suède Dames-Herenjasjes Toen dinsdagavond Prins Bernhard in een door zijn chauffeur bestuurde auto uit de richting Apeldoorn kwam, reed bij Voorthuizen een tankauto zonder sein te geven uit een benzinestation de verkeers weg op, waardoor deze weg geheel ge blokkeerd werd. De chauffeur van de auto van de Prins kon alleen een aanrijding voorkomen door tussen het benzinestation en de tankauto uit te wijken. De tankauto, die was doorgereden, werd door de auto van de Prins ingehaald en. zij het niet dan na enige moeite, tot stil stand gebracht. Desgevraagd heeft daarop de chauffeur van de tankauto zijn rijbe wijs afgegeven, waarna dit aan de politie ter hand is gesteld. Het tweede prototype van de Fokker F 27, „Friendship", heeft dinsdag zijn eerste proefvlucht gemaakt. Het toe stel, dat bestuurd werd door de chef- invlieger van de Fokkerfabrieken, de heer H. V. B. Burgerhout, bleef bijna een uur in de lucht. Deze tweede Friendshipdie een drukcabine heeft en voorzien is van een installatie om ijsvorming tegen te gaan, heeft een 90 centimeter langere romp dan het eerste prototype, dat in november 1955 zijn eerste vlucht maakte. Deze eerste „Friendship" heeft thans ongeveer 350 uren gevlogen. De opties meegerekend zijn bij Fokker en bij Fairchild in Amerika, die het toestel in licentie bouwt, samen reeds meer dan honderd „Friendships" besteld. Naar wij vernemen hebben de thee pakkers van het ministerie van Economi sche Zaken toestemming gekregen de prij zen van thee te verhogen. De laatste maan den waren de wereldmarktprijzen van thee, mede als gevolg van de Suez-affaire, aanzienlijk gestegen. In overleg met het ministerie hebben de theepakkers maan denlang een prijsverhoging tegengehouden, maar dat is niet langer mogelijk, daar zij anders in moeilijkheden zouden komen. De goedkoopste en de duurste theesoor ten zullen nu zes cent per ons duurder wor den, de middelsoorten ongeveer vier cent per ons. De Nederlandse regering staat voor een uiterst moeilijk dilemma. Zij heeft jaren lang op juiste wijze de wens van het Ne derlandse volk vertolkt door in interna tionale kring aan te dringen op de nauwst mogelijke Europese eenmaking, zodat Ne derland. niet ten onrechte, de naam heeft gekregen, de grote vooi vechter der Euro pese eenheid te zijn. Een erenaam, naar o ze mening. Maar nu een zeer belangrijk onderdeel van die Europese eenheid de Gemeen schappelijke Markt vlak bij zijn verwe zenlijking schijnt te zijn gekomen, wordt de Nederlandse regering geconfronteerd met problemen, die haar schichtig maken en haar doen aarzelen. En haar aarzelin gen. haar bezwaren en protesten zijn van dien aard, dat minister Spaak, onder wiens leiding 'e Brusselse ontwerp-verdragen tot stand zijn gekomen, ons land verantwoor delijk heeft gesteld voor het feit, dat de jongste bijeenkomst van de zes ministers van Buitenlandse Zaken niet tot een ak koord heeft geleid. Moet men daaruit af leiden, dat „de grote voorvechter der Europes° eenheid" plotseling niet meer zo enthousias' voor de goede zaak is, nu het op het tekenen van de verdragen aan komt? Niets is minder waar. Hoewel de Euro pese eenmaking een zaak is, die minister Luns heeft „geërfd" van minister Beyen (als minister zonder portefeuille in het vo rige kabinet heeft mr. Luns er zich in het openbaar nooit mee bemoeid), kan er geen sprake van zijn dat die zaak in hem een minder geestdriftig pleitbezorger heef ge vonden dan in zijn voorganger. De nieuwe staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, drs. Van der Beugel, is eveneens een „Europeaan" bij uitstek, ook al is hij waar schijnlijk te realistisch om in dit opzicht een puur idealist te zijn. Dat deze twee leiders van onze delegatie de Europese zaak in Brussel niet go zouden hebben gediend, behoeft niemand te vrezen. Het is stellig niet uit gebrek aan idealis me dat zij (overigens geensz'ns alléén) op deze conferentie in de oppositie zijn ge weest. Eerder zou men kunnen zeggen, dat de Nederlandse delegatie zich juist uit trouw aan het ideaal van de Europese een making verzet heeft tegen enige onderde len van de plannen, die hun werden voor gelegd. Spaak, het levende voorbeeld van een realistisch politicus, had zich blijkbaar op het standpunt gesteld dat een half ei beter is dan een lege dop; d Nederlanders hebben, juist omdat de Europese zaak hun zo ter harte gaat, er bezwaar tegen ge maakt een half ei te accepteren dat wil zeggen: genoegen te nemen met een Ge- meenschapp-Mjke Markt waarvan de ge meenschappelijkheid door al te veel een zijdige concessies werd bedreigd. Aan de totstandkoming van de beter gezegd: van enigerlei - Gemeenschappelijke Markt heeft Spaak een paar van de belangrijk ste principes der Europese eenmaking wil len opofferen. Nederland heeft zich daar tegen verzet, niet uitsluitend omdat daar bij onze nationale belangen op landbouw- en verkeersgebied in 't gedrang zouden komen, maar tevens omdat tegenover dit offer geen evenredig Frans offer stond en omdat dus de afwijking van de principes, die a„n een werkelijke eenmaking ten grondslag behoren te liggen, niet eens, voor zo ver dat mogelijk is, werd gecom penseerd door gelijke concessies aan alle deelnemers. Als Frankrijk, naast zijn aan dringen op een grote mate van protectio nisme door middel van minimumprijzen, blijft volharden in zijn streven om zoveel mogelijk goederen aan he+ regime van de Gemeenschappelijke Markt te onttrekken door tal van grensgevallen als landbouw- produkten te zien aangemerkt, ondergraaft het daarmee de grondbeginselen van het systeem en rechtvaardigt het zodoende de Nederlandse bezwaren volkomen. Ook ten aanzien van de overzeese gebie den heeft Frankrijk zijn eisen bepaald veel te hoog en veel te eenzijdig gesteld. Het kan zijn, dat de Franse regering dit heeft moeten doen om straks de vereiste parle mentaire ratificatie te verkrijgen; maar dan verlangt zij als koopsom voor die rati ficatie wel onevenredig grote offers van de rest van Europa. Mollet's belofte aan het Franse parlement: „Er komt een Gemeen schappelijke Markt met inbegrip van de overzeese gebieden, of er komt géén Ge meenschappelijke Mar' t" moge de parle mentsleden i.. Parijs als muziek in de oren hebben geklonken, het was weinig anders dan een ultimatum aan Frankrijks toe komstige partners. Deelneming van de overzeese gebieden is in principe natuur lijk heel fraai, maar als die deelneming enerzijds een conditio sine qua non wordt en anderzijds gekoppeld is aan een aantal moeilijk aanvaardbare verplichtingen voor de andere landen, komt de zaak wel enigs zins anders te liggen. Mollet heeft namelijk niet alleen de toe stemming van zijn eigen parlement nodig: over de onlangs zelfstandig geworden ge bieden in Afrika Marokko en Tunis kan de Franse regering niet meer vrijelijk beschikken en om dc deelneming van die gebieden te verkrijgen mott Mollet dus ook daarginds met aantrekkelijke voor waarden komen. Voor dit doel vraagt hij, dat de andere vijf landen minstens even diep in de zak tast als Frankrijk zelf. Het voordeel, in de toekomst meer en ge makkelijker naar Noord-Afrika te kunnen exporteren, zou moeten worden betaald in de a -irm van investeringen ook op terrei nen die slechts in zeer ver verwijderd ver band met die handel zouden staan. En zul ke investeringen zouden op hun beurt weer leiden tot een politieke belangstel ling van Klein Europa voor de Afrikaanse gebieden, waarmee generlei politieke me- dezeggensclyip gepaard zou gaan. Het valt dus niet te ontkennen, dat Frankrijk een veel te hoge prijs vraagt voor zijn deelneming aan de Gemeen schappelijke Markt. Dat de Nederlandse (Vervolg op pag. 3 eerste kolom)

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1