„Overheid zal oog moeten hebben voor andere dan klassieke oplossingen Toekomstige ontwikkeling van groeiend Nieuw-Vennep Driehonderd woningen kunnen worden gebouwd Rond Alkmaar hoogbouwdorpen Binnenkort wellicht gezamenlijke raadsvergadering over satelliet-plan 9 Circulaire aan bewoners van Bloemendaal Meer capaciteit in telefooncentrales Geprefabriceerde scholen binnenkort gereed BENNEBROEK Jaarvergadering van A.R. Kiesvereniging Burgerlijke Stand van Beunebroek HAARLEMMERMEER Raad Haarlemmermeer komt 7 februari bijeen ZANDVOORT Raadsbesluit over afbraak pand wordt niet geschorst Geen bouw van huizen voor twee grote gezinnen Reddingsbrigade krijgt plastic vlet UIT STAD EN STREEK Examen Krediet voor restauratie gemeentetoren verhoogd Wandeltocht van motorclub de Bloembollenstreek HILLEGOM Nieuwe r.-k. school wordt officieel geopend Opbrengst nanvullende collecte Toneelavond ..Ons Genoegen" Burgerb'ike Stand van Hillegom WOENSDAG 30 JANUARI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT B. en W. van Haarlemmermeer hebben de gemeenteraad een ontwerp-uitbreidings- plan in onderdelen van Nieuw-Vennep aangeboden, waarin alle gronden, gelegen in het dorp en in de onmiddellijke omgeving daarvan, zijn opgenomen. In de toelichting wordt opgemerkt, dat Nieuw-Vennep evenals Hoofddorp door de Hoofdvaart en een belangrijke verkeersweg (de Venneperweg) in vier kwadranten is verdeeld. Hoewel na de demping van de Vennepertocht, welke gepaard zal gaan met de reeds lang beoogde verbetering en verbreding van de Venneperweg, de vier kwadranten paars gewijze aanzienlijk beter met elkander zullen worden verbonden, was de strekking van het uit 1941 daterende plan er nog op gericht, de uitbreiding eenzijdig te doen plaats vinden in de zuidwest-hoek van het dorp, omdat, aldaar gemeentegronden en wegen voor exploitatie gereed lagen. Nu dit gedeelte van het geldende uitbreidingsplan Vennep honderd woningen. Het voorziet in de directe behoeften en biedt voorts de mogelijk heid voor een ontwikkeling van het groeiende polderdorp. Waar de Venneperstraat en de Eugenie Prévinaireweg samenkomen, is een terrein gelegen vóór het voormalige stationsge bouw - als openbaar groen ingericht (het pr. Van Haeringenplantsoen); aan de west zijde van dit plantsoen is een nieuwe Ge reformeerde Kerk gesticht, annex vereni gingsgebouw. Door gedeeltelijke omlegging van de voormalige spoorbaan en opschuiving van de tot „loijzondere doeleinden" bestemde vuilnisbelt zal het mogelijk zijn in deze zuid-westhoek naast het reeds bestaande veld, nog een tweede sportveld van nor male afmetingen aan te leggen. De vuilnis belt zal kunnen worden vergroot en door openbaar groen omsloten. Het nabij het hoekpunt Eugenie Prévi- naireweg-Jhr. v. d. Pollstraat gelegen ruitersportveldje en de aldaar aan de an dere zijde gebouwde Chr. lagere landbouw school zijn in overeenstemming met de be staande toestand in het plan opgenomen. Aan de gronden, gelegen tussen het rui tersportveldje en de Gereformeerde Kerk Eugenie Prévinaireweg-Johannis Bo gaardstraat - is de van het geldende plan afwijkende bestemming „Bebouwing met eengezinshuizen (B)" gegeven (maximaal aaneen te bouwen: alle), teneinde een in tensievere bebouwing te verkrijgen. Voorts is verandering aangebracht door de volkstuinen, gelegen binnen het bouw blok Eugenie Prévinaireweg, Venneper straat, Gelevinkstraat en Jhr. an der Pollstraat te laten vervallen en aan deze ruime binnenterreinen voor een groot ge deelte de bestemming „openbare of bij zondere gebouwen" te geven (o.a. een school?), de reeds aldaar aanwezige ten nisbaan in het plan op te nemen en de mogelijkheid te scheppen voor de aanleg van een tweede tennisbaan. Scholencomplex In het noordelijk kwadrant zijn belang rijke bestemmingswijzigingen aangebracht. Het is de bedoeling, door middel van dit uitbreidingsplan te komen tot sanering van de krotwoningen in de Dorpstraat en de Nieuwstraat, waardoor een terrein vrij zal komen voor een passend openbaar of bij zonder gebouw (gedacht is hierbij aan een scholencomplex ter plaatse). In het geldende plan is reeds een nieuwe straat geprojecteerd, evenwijdig aan de Venneperweg, precies in het verlengde van de Nieuwstraat. Deze straat is thans iets in zuidwestelijke richting opgeschoven, ten gevolge waarvan de diepte van de bouw- terreinen tussen deze nieuwe straat en de j Venneperweg enigszins werd verminderd, maar waardoor aanzienlijk meer terrein voor een intensieve bebouwing wordt ver kregen tussen meergenoemde nieuwe straat en de ten noordoosten daarvan gelegen fraaie boomgaard, waarvan de agrarische bestemming is gehandhaafd. Buurtvereniging geeft overzicht van haar activiteiten De buurtvereniging „Bloemendaal" heeft aan de ingezetenen van het dorp Bloemen daal een circulaire gestuurd, waarin het voorlopig bestuur, bestaande uit de heren H. W. van Kempen, voorzitter; H. Siteur, secretaris; J. H. Seijlhouwer, penningmees ter en C. W. Bierens de Haan, Adr. Cassee, D. Roos en R. Voorhoeve, leden, van de tot dusver verrichte werkzaamheden getuigt en tevens enige plannen voor de toekomst openbaart. De circulaire maakt melding van de openbare voordracht, die de burgemeester van. Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller op 30 november in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan heeft gehouden over de betekenis van het streekplan Zuid- Kennemerland. Deze voordracht werd aan leiding tot de oprichting van de buurtver eniging „Bloemendaal", waarbij als eerste doel gesteld werd het indienen van een rekwest aan Gedeputeerde Staten van Noordholland, waarin bezwaar gemaakt wordt tegen onderdelen van het streek plan. Dit rekwest is intussen, zoals wij reeds berichtten, op 31 december aan Ge deputeerde Staten verzonden. De buurtvereniging is tot stand gekomen naast de onlangs opgerichte buurtvereni ging in Overveen en de reeds een kwart eeuw bestaande vereniging van Aerden- hout en heeft haar belangengebied uitslui tend in het dorp Bloemendaal van de grens van Overveen af tot aan de grens van de gemeente Velsen. Als objecten voor in de toekomst aan te snijden initiatieven wordt gedacht aan on derwerpen als de straatverlichting, ver keersproblemen, busverbindingen, het par- keervraagstuk, overleg met winkeliersver enigingen omtrent de winkelsluiting, het aanwijzen van bouwterreinen, de verzor ging van tuinen, ruimte voor beoefening van zaalsporten, recreatie-centrum voor huispersoneel, bejaardenzorg, het .speel ruimtegebrek voor de jeugd en voorts alles wat de gemeenschapszin bevordert. Er be slaan tevens plannen ook aan culturele onderwerpen aandacht te besteden. Bin nenkort zal de samenstelling van de sta tuten en het huishoudelijk reglement ter hand genomen worden. Tijdens een alge mene ledenvergadering zal tot de verkie zing van een definitief bestuur worden overgegaan. Door zich als lid aan te meHon kunnen de Bloemendaalse ingezetenen blijk geven van hun interesse voor deze buurtvereni ging. De minimum-contributie werd tij dens de bijeenkomst van 19 december vast gesteld op f 2.50 per jaar. Men kan zich lid aanmelden door deze contributie over te maken op postrekening 12048 van de Twentse Bank te Bloemendaal onder vermelding van „Buurtvereniging Bloe mendaal". Aan de percelen, behorende bij het in de Beinsdorpstraat gevestigde aannemersbe drijf is de bestemming „handel en nijver heid" gegeven. De vestiging van een nieuw, geheel ander bedrijf aldaar is uitgesloten. Voorts is in dit kwadrant plaats voor nog een tweetal openbare gebouwen, waarbij voor wat betreft het gebouw aan de noord oostzijde van de Dorpstraat gedacht is aan een Chr. Gereformeerde Kerk met pastorie. Oostelijk kwadrant In het oostelijk kwadrant is - overeen komstig het geldende plan - geen uitbrei ding van de bebouwing geprojecteerd. De mogelijkheid van een latere uitbreiding in deze richting is wel opengehouden. Ten behoeve van de ontwikkeling van de Landbouwwerktuigen- en machinefabriek H. Vissers N.V. werd reeds op 1 april 1954 het afzonderlijke uitbreidingsplan in onder delen Nieuw-Vennep-Oost vastgesteld. Dit plan is geheel overgenomen in het nieuwe uitbreidingsplan voor Nieuw-Vennep. Ten einde de bebouwing van het. industrieter rein op enige afstand van de begraafplaats te houden, is de voorgevelrooilijn op 20 m van de grens van de begraafplaats gelegd. Ten zuidwesten van de huidige begraaf plaats is een strook grond bestemd voor agrarische doeleinden met uitsluiting van alle bebouwing, zulks mede ten bate van de begraafplaats en tevens om doortrekking van de Bosstraat mogelijk te maken, wan neer dat nodig mocht zijn voor een even tuele uitbreiding van het dorp in ooste- iijke richting. De begraafplaats en het pleintje tussen de Eilandstraat en de begraafplaats, be houden hun tegenwoordige bestemming. Woningbouw in zuid De meeste wijzigingen - in vergelijking met het geldende plan van 1941 - zijn aan gebracht in het zuidelijk kwadrant. Of schoon kostbare rioleringswerken uitge voerd zullen moeten worden om dit kwa drant te kunnen ontsluiten, is het voor een harmonische groei van Nieuw-Vennep noodzakelijk, dat ook dit dorpsgedeelte tot ontwikkeling wordt gebracht. Het naar verhouding grote aantal woningen, dat in dit kwadrant gerealiseerd kan worden, maakt de uitvoering van kostbare werken overigens ten volle verantwoord. Voor de onlangs gebouwde nieuwe R.K. kerk is een ruim plein geprojecteerd, dat tevens als parkeerterrein zal kunnen die nen. Alvorens tot de aanleg hiervan kan worden overgegaan, zal echter eerst een overigens weinig waardevolle bebouwing moeten worden gesaneerd. Evenals in het geldende plan is een door trekking van de Korenaarstraat geprojec teerd, nu echter met een afbuiging in zuid westelijke richting. Op het 90 m brede bin nenterrein tussen de Hoofdweg en de Ver lengde Korenaarstraat, dat verkregen zal worden vóórdat bedoelde afbuiging begint, is de bouw van een autoboxencomplex mo gelijk gemaakt. Aan de zuidoostzijde langs de Verlengde Korenaarstraat is een lang, maar betrek kelijk smal plantsoen gedacht, dat in het zuiden afgesloten wordt door een openbaar of bijzonder gebouw. Achter dit gebouw is een speeltuin geprojecteerd. Er bestaat in Nieuw-Vennep grote be hoefte aan een terrein voor de vestiging van kleinere bedrijfjes. Daartoe zijn even eens in het zuidelijk kwadrant een aantal gronden aangewezen. In de bebouwings voorschriften zijn beperkende bepalingen opgenomen met betrekking tot de grootte van de bedrijfjes (maximum terreinoppex-- vlakte per bedrijf 1 ha). Op dit terrein zul len voorts enkel gevestigd mogen worden ten tijde van de tervisielegging reeds in de gemeente gevestigde bedrijven. Ter afronding van dit kwadrant zijn en kele nieuwe straten met woonblokken ont worpen, waarbij ook ruimte is gereserveerd voor sportvelden. Centrale Haarlem-Noord in het najaar gereed De werkzaamheden aan de nieuwe tele fooncentrale aan de J. P. Coenlaan in Haarlem-Noord, bij het station Bloemen daal, zijn thans zover gevorderd, dat met zekerheid kan worden aangenomen, dat zij in de tweede helft van dit jaar in gebruik kan worden genomen. Deze voorlopig op een capaciteit van achtduizend aansluitingen gebaseerde cen trale komt in de plaats van de kleine cen trale in Bloemendaal, waarop thans nog de telefoonabonnees in Bloemendaal en Haarlem-Noord zijn aangesloten. Het in bedrijf stellen van de nieuwe apparatuur betekent het einde van de lange wachtlijst welke er tot nu toe voor de aspirant abonnees in Haarlem-Noord en Bloemen daal moest worden aangehouden. Het overbrengen van de bestaande 'en- sluitingen op de nieuwe centrale gaat ge paard met een nummerwijziging. Voortaan zullen de op de centrale aan de J. P. Coen laan aangeslotenen kenbaar zijn aan num mers welke met een vijf beginnen. Met het oog op deze aanstaande vernummering heeft de directie van het telefoondistrict de betrokken abonnees reeds gewaar schuwd daarmee rekening te houden bij het bentellen van drukwerk. D° nieuwe Tvmn-mrq --uilen over een paar maanden bekend zijn. De uitbreiding van de centrale in het zogenaamde hoofdpostkantoor aan de Raaks in Haarlem, voornamelijk bestemd voor de aangeslotenen iix het centrum, oost en west, gaat geleidelijk verder. In verband daarmee verhuizen de administratieve af delingen de volgende maand naar de kan toorgebouwen van de vroegere Holland- Nautic aan de Spaandamseweg, welke door P.T.T. voor een aantal jaren zijn gehuurd. De geprefabriceerde school aan de P. C. Boutensstraat in Haarlem, die de n.v. Poly- norm uit Bunschoten heeft vervaardigd en door het aannemingsbedrijf van de firma Nelissen wordt gebouwd, zal, naar de uitvoerder ons meedeelde, in de loop van februari gereed zijn. Het gebouw, dat ruim honderdzestig leerlingen zal kunnen herbergen, is voor- lopig bestemd voor de Charlotte de Bour- bonschool. In november zijn arbeiders met de fun datie begonnen. Op het gemetselde fun deringswerk werd de staalconstructie, die de fabriek kant en klaar leverde, ge plaatst. Een week nadat de staalconstruc tie overeind stond, waren alle ramen en deuren er al in aangebracht en kon zon der moeilijkheden, wat de vorst betreft, met het binnenwerk worden begonnen. Daar alle onderdelen van de school vol gens een eenheidsmaat zijn vervaardigd zal men in de toekomst wanneer dit nood zakelijk mocht zijn in de gelegenheid zijn, willekeui-ig delen aan te bouwen. Een van de mogelijkheden bij de bouw van deze scholen is, dat alle draden en buizen in de zoldering kunnen worden weggewerkt. Het plaatsen ervan brengt weinig moei lijkheden met zich mee en vergt een mini mum van tijd. Het warnet van elektrici teitsdraden is aan een houten raster aan het plafond bevestigd. Momenteel zijn schilders druk in de weer de vier lokalen met verschillende frisse pasteltinten een fleui-ig aanzien te geven. In de gangen worden plastictegels gelegd. Veel aandacht wordt aan de verlichting besteed. Een speciale opstelling van enige speciale lampen staat borg voor een ge lijkmatige lichtspreiding. Men heeft de mogelijkheid open gelaten een wasgelegenheid voor kleuters in te richten, daar de school uiteindelijk be stemd is voor het kleuteronderwijs Het geprefabriceerde schoolgebouw aan de Dr. Schaepmanstraat in Haarlem-Oost, waarin een katholieke lagere school zal worden ondergebracht, zal eind inaart ge reed zijn. Dinsdagavond hield de A.R.-kiesvereni- ging „Groen van Prinsterer" te Benne- broek haar jaarvergadering in het lokaal achter de Gereformeerde kerk, onder lei ding van de heer W. de Kogel. Na het zingen van Psalm 119 wed gelezen uit Jo hannes 4. Uit de jaarverslagen van de secretaris, de heer M. Bervoets, bleek dat de vereni ging in het afgelopen jaar een grote activi teit heeft vertoond. Er werden vijf be stuursvergaderingen en zes ledenvergade ringen gehouden. Financieel staat de ver eniging er goed vooi\ Het aantal leden bedraagt 116. De bestuursverkiezing had tot resultaat dat de aftredende bestuursleden, de heren dr. R. Hommes en C. Elgersma werden herkozen. Na de pauze ging men over tot de be handeling van het rapport inzake het be ginsel- en algemeen staatkundig program- ma der A.R. partij. De bespi-eking was bij vele punten zo diepgaand, dat men bijna in tijdnood geraakte. Besloten werd. indien de leden daartoe de wens te kennen gaven, bepaalde punten op een afzonderlijke ver gadering te bespreken. GEBOREN: Marion Monica, dochter van F. G. Lommerse en M. M. v. Roon; Paria Petronella. dochter van J. N. Out en Th. J. Termeulcn. De gemeenteraad van Haarlemmermeer zal donderdag 7 februari in het raadhuis te Hoofddorp bijeenkomen ter behandeling van negentien punten. De heer J. Oedekerk heeft verzocht hem met ingang van 1 april 1957 ontslag te ver lenen als hoofd van de openbare lagere school 4 te Hoofddorp; voorgesteld wordt het ontslag eervol te verlenen. De heer Oedekex-k is van 1 juni 1954 aan de school verbonden. De Amsterdamse Rijtuig Maatschappij heeft zich bereid vei-klaard haar in eigen dom behorende straatgedeelten te Badhoe vedorp aan de gemeente over te dragen, te weten de Rijstvogelsfraat, voor wat betreft de gedeelten van de Jan van Goyénstraat tot de brug over de Kromme Tocht, als mede de Aiondstraat van de Rijstvogel- straat tot de Roerdompstraat. Deze straat- gedeelten, die tijdens de oorlog vrij ernstig beschadigd werden, zijn na de oorlog van gemeentewege hersteld. Op grond daarvan zal de A.R.M. bij de overdracht van deze straatgedeelten een bedr-ag van f 17.123 aan do gemeente dienen te betalen. De maat schappij is daartoe bereid. Voorstellen zullen aan de orde komen inzake de wcthouderswedde en het presen tiegeld voor het bijwonen van de raads vergaderingen. B. en W. vragen de raad een krediet voor de bouw van twintig wo ningen te Hoofddorp en een voor het ver beteren van het Marktplein te Hoofddorp. Aan. de orde zal komen een voorstel om in beginsel te besluiten tot de bouw van een zweminrichting nabij de buurtschap „De Lijnden", waarover wij vroeger reeds mededelingen hebben gedaan. Jaarvergadering tennisclub In de jaarvergadering van de tennisclub „Zandvoort" werden de periodiek aftre dende bestuursleden J. M. Smids, voorzit ter, en E. J. Poster en J. L. de Bas (com missarissen) bij acclamatie herkozen. De heer J. J. W. Eizema werd tot lid van de kascommissie benoemd en de periodiek aftredende kascommissie werd in haar ge heel herkozen. Uit het jaarverslag van de penningmeester bleek, dat de vereniging wat de financiën betreft, dank zij het groeiend ledental, een bescheiden optimis tisch geluid kan laten hoi-en. Uitvoerig werd gesproken over de bestuursplannen met het cluborgaan „Gravel Nieuws" en over het voorstel van het bestuur tot in stelling van zgn. „Ladder-wedstrijden". Tenslotte ging de vex-gadering met deze plannen en voorstellen akkoord. Excui-sie van ambtenaren De afdeling Zandvooi-t van de algemene bond van ambtenax-en organiseert op de zaterdagen 16 en 23 februari een excursie naar de papierfabrieken in Velsen. Bestuur motorclub „Zandvoort" In een vergadering van de motorclub „Zandvoort" werd het bestuur der vereni ging voor 1957 als volgt samengesteld: voor zitter. B. Pakker, Dr. Gerkestraat 48 x-ood, Zandvooi-t; secretaris, F. V. Redeker. Von dellaan 28 bv.. Zandvoort: penningmeester, P. Limbach. Boekenroodseweg 39, Aerden- hout; 2de secretai-is, A. B. Stroyckens, Zand- vooxiselaan 337. Bentveld; 2de penningmees ter, P. Filmer. Rijksstraatweg 85. Haarlem; commissaris. W. Blok, Brederodestraat 100a. Zandvoort en L. A. Weber, Rollandstraat. 41. Haarlem. Gemeenteavond Hervormde kerk Het kex-kbestuur van de Hervormde kerk te Zandvoort belegt een gemeente-avond in de nieuwe consistorie op vrijdag 15 fe bruari. Ds. J. J. Buskes Jr. uit Amster dam zal spx-eken over het onderwerp: „Zuid-Afrika". In antwoord op het door de heer G. Tates (V.V.D.) ingediende en door vijf fractie leiders mede-ondertekende verzoek aan burgemeester en wethouders van Zand voort, om het raadsbesluit van 22 januari, waarin werd besloten een krediet beschik baar te stellen voor het slopen van het pand Rozennobelstraat 4, te schorsen, heeft het college van B. en W. aan de raadsleden medegedeeld, dat B. en W. geen enkele bevoegdheid hebben om een eenmaal ge nomen raadsbesluit te schorsen. Het bo vengenoemde raadsbesluit zal dan ook ter goedkeuring aan Gedeputeerde Staten worden gezonden. Het gemeentebestuur heeft echter het voornemen om na ver kregen goedkeuring van G. S. met de uit- voei-ing te wachten, totdat dit punt in de eerstvolgende vergadering van de raad op dinsdag 26 februari opnieuw onder de loupe Is genomen. Zoals wij donderdag j.l. reeds uitvoerig berichtten, bezichtigden de raadsleden Tates en Breure met de wethouders Van der Werff en Kerkman vorige week dins dagnacht na afloop van de raadsvergade ring het voor de sloop bestemde pand; zij kwamen toen tot de conclusie, dat het in verband met de heersende woningnood on verantwoordelijk moest worden geacht een dergelijk, nog in goede staat zijnd huis af te breken. Naar wij vernemen, heeft de gemeente raad van Zandvoort in de vorige week dinsdag na de openbare vergadering ge volgde besloten zitting zich eenparig uit gesproken tegen de bouw van twee wo ningen voor grote gezinnen. Deze woningen waren geprojecteerd op een terrein achter de voormalige wasserij „Hollandia". De raad was van oordeel, dat de bouwkosten, namelijk in totaal f 68000, te hoog zijn in verband met het doel, waarvoor deze gel den zouden worden besteed. B. en W. van Zandvoort werken thans aan een oplossing, die binnenkoi't kan worden verwacht. Deze oplossing beoogt de beide gezinnen, voor wie de woningen bestemd zouden worden op een goedkopere wijze aan een bevredi gende huisvesting te helpen. Tijdens de feestavond van de Zandvoort- se reddingsbrigade deelde de voorzitter, de heer .J. G. Bisenberger, mede, dat drie van de vijf reddingsvlotten na een gebruik van ongeveer twintig jaar in een toestand ver keren, die vernieuwing dringend noodza kelijk maakt. Het bestuur is daarom van plan een van de vletten door een nieuwe motorvlet te vervangen, waarmede een bedrag van ongeveer tweeduizend gulden zal zijn gemoeid. Intussen slaagde het be stuur er reeds in, van het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse bond tot het redden van drenkelingen een volledig uitgeruste plastic vlet met toebehoren te verkrijgen, ter waarde van ruim driedui zend gulden. Het spreekt vanzelf, dat deze verheugende mededeling door de talrijke leden met vreugde werd vernomen. Een filmavond over het reddingswerk der Koninklijke Noord-Zuid-Hollandse Reddingsmaatschappij zal voor leden der vereniging en belangstellenden in februari worden georganiseerd. „Dierenbescherming" vergadert De vereniging voor het welzijn der die ren te Zandvoort belegt een ledenverga dering op woensdag 13 februari. De agen da vermeldt onder meer een verslag over het afgelopen verenigingsjaar, een verslag van de penningmeester en een bestuurs verkiezing. In de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer A. Pijpers, wordt door het bestuur kandidaat gesteld de heer H. C. Schutter. Nieuws in het kort (Van een onzer redacteuren) HET PLAN, DAT IN DE BOEZEM der gemeentebesturen van Heiloo, Bergen, Koedijk en Oudorp is gerezen om, in afwijking van de ideeën van de planologische dienst voor Noordholland satellietdorpen te doen verrijzen met hoogbouwblokken, teneinde te voorkomen dat Noord-Kennemerland zich als een olievlek uitbreidt en vastgroeit aan de IJmond-Noord, zal wellicht binnen kort in een gemeenschappelijke raadsvergadering worden besproken. Dit plan wijkt, zoals wij gisteren al meedeelden in zoverre af van de gedachten, die de Planologische Dienst koestert, dat men de periferie der oude woonkernen wil loslaten en zelfstandige woonoorden wil doen ontstaan op het platteland van Noord-Kennemerland. Het is de vraag of de centrale gemeente in dit gebied, i.e. Alkmaar deze nieuwe opvatting geheel kan volgen, omdat bij de Alkmaarse planologie is uitgegaan van de centralisatie in en om Alkmaar. De wijze, waarop de idee der satelliet dorpen naar voren is geschoven, wordt zowel in de kringen der directe voorstan ders als bij hen, die er nog enigszins scep tisch tegenover staan, „ongebruikelijk" genoemd. (Het is oorspronkelijk doorge- pi-aat in een streekforum en daarna heb ben enige burgemeesters uit de kring Alk maar net verder doen uitwei'ken). Het standpunt, dat het volbouwen van de randstad Holland tot ver benoorden het Noordzeekanaal een onontkoombaarheid zal blijken te worden, maar dat er dan althans een zo praktisch en vooral zo „wijd" mogelijke oplossing voor de daar uit voortvloeiende bebouwingsproblemen zal moeten worden gevonden, is kennelijk mede-bepalend geweest voor de nieuwe visie. Gezamenlijk standpunt Inmiddels verwacht men, dat een be handeling dezer ideeën, zoals zij thans in een nota zijn neergelegd en donderdag avond reeds in de gemeenteraad van Ber gen zullen worden behandeld, het best kan gebeuren in een gezamenlijke raadsver gadering der betrokken gemeenten, opdat dubbel werk wordt voorkomen en een ge zamenlijk oordeel aan de planologische dienst kan worden vooi-gelegd. Bovendien zouden de aangezochte ontwerpers voor een definitief plan, de architecten ir. J. H. v. d. Broek en J. B. Bakema uit Rotter dam dan eveneens 'n gezamenlijk „klank- boord" kunnen vinden voor hun visie op de stedebouwkundig'e ontwikkeling, die naar hun ooi-deel en met voorlopig uiter aard slechts hun adviserende steun daar na aan de Planologische Dienst zouden kunnen worden voox-gelegd. Eigen geluid nodig De gemeentebesturen, die het initiatief hebben genomen de nota is ondertekend door de burgemeestei-s van Heilo de heer J. Kalff en Bex-gen dr. W. Huygens zijn van mening, dat zij een eigen geluid moe ten laten horen; in Haarlem wordt, aldus deze nota meestal aangegeven, hoe de uitbreidingen der bestaande woonkernen is gedacht, maar dit zal leiden tot concen tratie der woongebieden aan de periferie der oude woonkernen. Daarnaast bestaat echter de mogelijk heid tot decentralisatie, zo mogelijk op „minderwaardig terrein" in Heilo bij voorbeeld moet het mogelijk ztfn op min stens vijf kilometer van het centrum in één der polders een satellietdorp met en kele enorme flatgebouwen op te trekken „om aldus de eindeloze hulzenwoestijnen van 4-5 etagewoningen te ondervangen". Er zijn andere mogelijkheden De overheid, zo zegt de rxota, mag de gelegenheid niet negeren, om andere mo gelijkheden dan de klassieke te onderzoe ken. Immers, aan het stadsleven zijn, vooral voor de opgroeiende mens, gevaren en bezwaren verbonden; aan het leven te midden van de natuur dient de voorkeur te worden gegeven, waarbij er nadrukke lijk voor gezorgd dient te worden, dat aan dé culturele behoeften der „satellietdor pen" alle aandacht wordt besteed, waarbij de culturele voorzieningen in de „oude" centra mede nioet worden opgevoerd. Het hieruit voortvloeiende „forensisme" wordt door de initiatiefnemers niet bezwaarlijk geacht: het buitenleven stimuleert weer, waar het forensisme wellicht storend zou werken. Bovendien bestrijkt het plan een dergelijk klein gebied, dat met een goed autobusnet de snelie verbindingen ruim schoots gewaarborgd zullen kunnen wor den. „Het begrip industriecentra met bijbehorende arbeiderswoonwijken is uit de tijd", zo betoogt deze nota de centra moeten in de toekomst op ruime afstand liggen. Bij de hoogbouw dienen ook lagere ge bouwen te worden toegepast als winkel galerijen, kleuterscholen, speel- en sport velden, zwembaden etc. Door die combi natie zal volgens de opstellers van de nota een karakteristieker beeld van de woon kernen ontstaan dan thans in de monotone stadswijken het geval is. Het is zelfs mo gelijk het eensgezinshuis en de bungalow in het complex op te nemen. Alle combi naties zijn trouwens mogelijk, aldus de nota. Wanneer de gemeentebesturen akkoord gaan met het plan en de gemeenteraden een bedrag van f 15.000 voteren teneinde de opdracht aan de architecten te kunnen financieren, zal een concrete gedachten- illustratie gemaakt kunnen worden. Het is de bedoeling, dat de stedebouwkundigen nauw contact zullen onderhouden met dc Planologische Dienst. UTRECHT: Kandidaatsexamen genees kunde: A. S. J. Botenga. Utrecht; J. J. Bre- dee, Velp; mejuffrouw A. J. van den Burg, Leeuwarden: J. J. Ie Clercq, Utrecht; Ch. J. M. Cockx. Roosendaal: H. D. M. Craanen, Hilversum; M. M. Elenbaas. 7,aanslag (Zld S. J. EnkeUlrodm. ne Bilt' A. M ter Maar Amstelveen: M H Heuff Lent; W. Ko'-us Utrecht; A. R. Koomen, Arnhem- A. J. J. van de Langertjt, Tilburg; C. van den Linde Beekberg! G. A. Mosterd, Amersfoort: mejuffrouw C. J. Pieterse, Oegstgeest; H. C. Pull, Oosterbeek: mejuffrouw F. H. Westen- brink, Utrecht: C. van Winzum, Soest. Kan didaatsexamen psychologie: W. H. Derks, Utrecht; mejuffrouw B. Schippers. Voor burg; mejuffrouw C. W. de Jong, Utrecht; zr. S. E. van Melle, Utrecht. Doctoraalexa men psychologie: A. Lijsen, Oud-Loosdrecht. Beëdigd. Dinsdag is als advocaat cn procureur bij de Arrrondissemer.ts-Recht- bank in Haarlem beëdigd mr. J. F. M. M. Brons, kanto houdende aan de Nieuwe Gracht te Haarlem. Volksmuziekschool. Leerlingen van dc Volksmuziekschool voor Haarlem en om streken zullen vrijda4 1 februari en zaterdag 9 februari, respectievelijk in „De Leeuwe rik" in Haarlem en in het Minerva theater te Heemstede demonstraties geven. Beide uit voeringen beginnen om acht uur 's avonds. „Overheid en kunst". Maandagavond 4 februari zal de wethouder van Onderwijs en Kunstzaken in Haarlem, de heer D. J. A. Geluk in hotel Lion d'Or in Haarlem voor het Nederlandse Toonkunstenaarsverbond spreken over „Overheid en kunst". Lezing over levensverzekering. Voor de Academie voor Voortgezet Economisch Onderwijs zal dr. H. L. Drost vrijdagavond 1 februari in het gebouw van de H.B.S.-A op de Zijlvest te Haarlem spreken over „Levensverzekering in de persoonlijke en zakelijke sfeer". Toneelvoorstelling. De leerlingen van het r.-k. lyceum voor meisjes „Sancta Ma ria" en van het Triniteitslyceum zullen don derdag 31 januari en vrijdag 3 februari in de Stadsschouwburg te Haarlem een toneel voorstelling verzorgen. Gemeenteraad Lis se In zijn vergadering van maandagavond heeft de gemeenteraad van Lisse besloten het krediet voor verhoging van de restau ratie der gemeentetoren te verhogen. De kosten, die op f 79.500 werden geraamd, hebben dit bedrag overschreden. Door verhoging van de prijzen en lonen zal een extra krediet van bijna twintigduizend gulden nodig zijn. Op een verzoek van de Nederlands Hervormde Schoolvereniging om medewerking bij de aanschaffing van een radiotoestel ten behoeve van het uit gebreid lager onderwijs, werd goedge keurd beslist. De raad besloot tot verhoging van de salarissen van het gemeentepersoneel met zes percent. Tot lid van de stichting ge meentelijk sportpark werd gekozen de heer A. J. Mesman. Een krediet van f 3900 werd uitgetrokken voor de aankoop van meubelen, bestemd voor het gemeentehuis. De woningen Klein Vreewijk 1, 5 en 9 werden onbewoonbaar verklaard; voor de tussenliggende huizen zal vermoedelijk in de eerstvolgende vergadering een derge lijke verklaring worden afgegeven. Met uitzondering van de heer Aangeenbrug (SGP) ging de raad stilzwijgend akkoord met het oninbaar verklaren van de schuld van ruim f 2300 die het comité „Bevrij dingsmonument Lisse" nog bij de gemeen te heeft. Bij de rondvraag liet de heer Aangeen brug een protest horen tegen het vervoe ren van een houten bollenschuur op zon dag. Hij achtte dit een ernstige schending van de zondagsrust. De heer Steenwinkel zou graag zien, dat het gemeentebestuur stappen onderneemt tegen het euvel van de te volle bussen tijdens de drukke uren. De voorzitter antwoordde, dat B. en W. deze kwestie reeds geruime tijd geleden te bevoegder plaatse hebben aanhangig ge maakt. Controle van de Rijksverkeersin spectie heeft uitgewezen, dat het aantal staanplaatsen in de bussen niet werd overschreden. Daar het winterseizoen niet de meest ge schikte lijd is om een puzzelrit voor motoren te houden, had de motorclub De Bloembol lenstreek een puzzel-wandeltocht georgani seerd. Het doel was het wedstrijdelement ook in de winter te handhaven. De motor club is hierin uitstekend geslaagd en gister avond om acht uur vertrokken de eersten der 56 deelnemers vanaf café „De Duif" met het mooiste weer wat men zich voor zo'n wandeling denken kon. De route was be slist niet makkelijk en men moest beide ogen goed openhouden om niet een grote hoeveelheid srtafpunten op te lopen. De volgende personen bleken winnaars te zijn: 1. C. Warmerdam, 13 strafpunten; 2. N. Turkenburg. 13 strafp.: 3. P. Warmerdam. 32 strafp., 4. C. Turkenburg ,32 strafp.: 5. H. v. d. Meer, 42 strafp.: 6. S. Pollé. 45 strafp.; 7. G. Minnee, 47 strafp.; 8. H Bakker, 49 strafp.: 9. W. Marijnis, 64 strafp.; 10. P. v. d. Aar, 65 strafp De prijsuitreiking zal plaats, hebben op 6 februari in De Nachtegaal. Tevens was er een extra-prijs, een kratje bier met twee glazen, door de heer Duiven voorde beschikbaar gesteld, voor de geklas seerde, die dc meeste strafpunten had opge lopen. Dat was de heer C. v. d. Zwet, die 87 strafpunten noteerde. De niéuwe r.k. school in St. Martinus- parochie te Hillegom zal woensdag 6 fe bruari worden ingezegend. Nadat 's mor gens om acht uur in de -St. Martinuspa- rochie een H. Mis zal zijn opgedragen, wordt het schoolgebouw om tien uur offi cieel in gebruik gesteld. Daarna zullen de genodigden in „Flora" bijeenkomen. De aanvullende collecte in Hillegom ten behoeve van het aldaar reeds gevestigde Hongaarse gezin heeft opgebracht f 2181,25. Collectanten en schenkers wordt dank ge bracht voor de medewerking. Zaterdagavond za! de toneel veren igim ..Ons Genoegen" te Hillegom in „Flora" een opvoering geven van het toneelstuk: „Het meisje met de rode strik". GFMORKN- Marsarotha He1ona, d. v P R'ork P(i J r T-< c W 1 'o^rnh z v 'V T. v n r G. W'nter: Ambro us. z .1. 1 man t A de Moor: Maria Sara, d v. J. v. R-.-ke' en V M. v. LieropMartinus; Nipo'aas Maria, z. v. N. C de Groot en M A. v. d. Klauw; Ge- rardus Jos,ph. z, v. I. A. v. Amerongen en L. H. IJzermans. ONDERTROUWD: P. Muller en B. Klink hamer. GETROUWD: H. C. v. d. Meer en W. M. Kleverlaan. OVERLEDEN: N. J. J. Assendelft. 61 jaar.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7