DDD Salarisverhoging voor hogere ambtenaren nog onzeker cAr is to K.V.P.-fractie in Tweede Kamer heeft haar standpunt nog niet bepaald De negen Muzen Plannen voor „Filmweek 1957" in Den Haag 5 tarten Zon en zeep gordijnstoffen Dr. Drees maakt communist boos in Eerste Kamer Nederlandse leden van het Beneluxparlement Taak van staatssecretaris mr. R. G. A. Höppener K.A.B.-actie in grote steden tegen prijsverhoging Parlementair commentaar Spoedige beslissing over landbouwbeleid gewenst Twee autobestuurders in hoger beroep veroordeeld Praatje over defensie Aanzienlijke stijging van export siergewassen Exporteurs kopen grote partij koelhuisboter Binnenlandse verkoopprijs wordt meer dan 0.70 Moskou en Praag tegen de Euromarkt en Euratoom Industriële coördinatie in Oost-Europa Zaak-Abdulgani naar hooggerechtshof „De Waarheid" moet inkrimpen Hoofdzaak: adverteerders zijn weggelopen Huid uitslag Examens Kerkelijk Nieuws Vernieling in kerken Boekenweek 1957 opent met balletvoorstelling Familie in Mijnsheerenland moet toneel ontruimen WOENSDAG 30 JANUARI 1957 (Van onze Kamerverslaggever) Bij de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken bleek gisteren in de Tweede Kamer, dat de P. v. d. A. en de overgrote meerderheid van de C.H.U. bezwaar hebben tegen het plan van de regering om de salarissen van de hogere ambtenaren, van de rang van referendaris af, te verhogen met terugwerkende kracht tot 1 september 1955. In deze tijd van bestedingsbeperking meent een deel van de C.H.U., dat salarisverhoging niet aannemelijk is te maken voor het volk. De P. v. d. A. vindt de maatregel onbillijk tegenover de lagere en middelbare ambtenaren. Op de begroting voor 1957 heeft de re gering tien miljoen gulden uitgetrokken voor de salarisverhoging voor de hogere ambtenaren. Het is de bedoeling het maandsalaris van de referendaris, de we tenschappelijk ambtenaar eerste klasse en de ingenieur eerste klasse te verhogen van ƒ863 tot 950, van de hoofdingenieur, de wetenschappelijk hoofdambtenaar en de administrateur tot f 1095 1008), van de hoofdingenieur tot 1269 1080,50), van de hoofdadministrateur tot f 1269 f 1153), van de directeur-afdelingschef tot f 1443 (1298), van de raadadviseur in algemene dienst tot f 1530 (1385) en van de secreta ris-generaal tot 1850 (1715). Het hoofdmotief van de regering is, dat de salarissen in het vrije bedrijf voor over eenkomstige functies veel hoger zijn en dat de verhoging nodig is om in het lands belang de kwaliteit van de leidinggevende ambtenaren te handhaven. Dat argument woog ook het zwaarst voor de heer VanderZanden (K.V.P.) uit wiens woorden echter niet duidelijk bleek aan welke kant de K.V.P.-fractie uiteindelijk zal staan. De minderheid van de C.H.U. achtte bij monde van de heer Beernink de ver hoging ook in het belang van de lagere en middelbare ambtenaren. Daaraan voegde de heer Van D ij k (V.V.D.) toe, dat als er in deze tijd moet worden be zuinigd, dit niet mag gebeuren op de sala rissen. Die mogen geen sluitpost worden. Dat de salarissen in overheidsdienst lager zi'n dan in het vrije bedrijfsleven wilde de heer Blom (P.v.d.A.) erkennen, maar dat geldt voor het gehele overheidsperso neel. Het verloop naar het vrije bedrijf is juist onder de lagere ambten., ren het grootst. De lagere en middelbare ambtena ren mogen niet de dupe worden. Daarom verklaarde hij, dat de P.v.d.A. tegen de salarisverhoging voor de hogere ambtena ren zou stemmen. Onjuist vondt de heer van Dijk (V.V.D.) het, dat de leraren van de salarisverho ging worden uitgezonderd. Gemeente-investeringen Algemeen erkende men de noodzaak van de beperking van investeringen door de gemeenten, maar men vond de kwestie zeer moeilijk. Men voelde veel voor het denkbeeld van Rotterdam, de investerings beperking te bepalen op een zeker per centage van de gemiddelde investeringen in de afgelopen jaren. Dan kunnen de ge meenten zelf beslissen aan welke investe ringen zij de voorkeur willen geven en behoeven Gedeputeerde Staten niet in de ADVERTENTIE met garantie bewijs voor kleurechtheid wyers décorstoffen Levering via Uw woninginrichter Bij de behandeling van de begroting van Algemene Zaken in de Eerste Kamer heeft de communist Seegers over de viering van de vijfde mei als nationale feestdag ge sproken. Zijns inziens moet voor de viering een dag vrijaf gegeven worden. Het op offeren van een vakantiedag zou hij een stap terug vinden. Minister-president dr. Drees antwoord de, dat de communisten het morele recht missen om over de vijfde mei te spreken. Overal, waar zij aan het bewind komen, is het immers met de vrijheid gedaan. Dit sluit echter, aldus dr. Drees, bewondering voor het verzet der communisten in de bezettingsjaren niet uit. De regering heeft zich steeds beijverd om de betekenis van de vijfde mei levend te houden. Maar dit kan niet inhouden het vrije bedrijf een vakantiedag voor te schrijven. Evenmin ligt het op de weg van de overheid feeste lijkheden te organiseren, behalve dan eens in de vijf of tien jaar. Het overheidspersoneel was niet bereid een vakantiedag voor de 5 mei-viering te bestemmen. Het ligt dan niet op de weg van de overheid dan een vrije dag extra toe te kennen. Een vrije dag kort na Koninginnedag heeft bovendien nog tal van bezwaren. De minister-president wilde eventueel nog wel eens met het Neder lands Cultureel Contact en eventueel andere organisaties praten. De heer Seegers zei door de opmerking van dr. Drees over het morele recht der communisten diep beledigd te zijn. Zijn vrouw is in de gevangenis en zijn zoon is in een concentratiekamp omgekomen. Zelf zat hij vier jaar in een concentratiekamp, zo zei hij. Dr. Drees antwoordde, dat het niet ging om de herdenking van de gevallenen en het diepe respect voor de gebrachte offers. Indien echter de viering van de bevrijding en de daarbij herkregen vrijheden in het gesprek komt, dan missen de communisten het morele recht van meespreken. Indien zij, na de nationaal-socialisten, aan het bewind waren gekomen, dan zou ons volk opnieuw onder dictatuur zuchten, aldus dr. Drees. plaats van de gemeenteraden te oordelen. Over de organisatie van de Bescherming Bevolking maakte de heer Ritmeester (V.V.D.) zich zeer ongerust. De B.B. telt thans ongeveer 160.000 man. Dat is 67 per cent van het benodigde aantal. Van hen zijn slechts 104.000 geoefend. De heer Beernink (C.H.U.) was teleur gesteld over de benoeming van een katho lieke burgemeester van Den Haag. Hij drong er op aan een nieuwe Commissaris der Koningin in Gelderland te zoeken in christelijk-historische kring. Bijna algemeen merkte men op dat mr. Struycken, de nieuwe minister van Bin nenlandse Zaken, Bezitsvorming en Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, de eerstkomende jaren voor een zware taak staat. „Hij is niet met zijn neus in de politieke boter gevallen", zei de heer M a e n e n (K.V.P.). De heer Beernink (C.H.U.) vond de samenvoeging van bezits' vorming en p.b.o. bij Binnenlandse Zaken tijdens de kabinetsformatie zo eigenaardig dat hij sprak van „een paar haringen die op een schaal met taartjes zijn gelegd". Vandaag wordt het debat voortgezet. Justitie Des avonds begon de Kamer met de be handeling van de begroting van Justitie. Daarbij is uitvoerig gesproken over de voetbaltoto van de K.N.V.B. (men zie hier voor elders in dit blad). Van diverse kan ten werd aangedrongen op een straffe verkeerswetgeving. De heer Toxopeus (V.V.D.) drong aan op de invoering van een wettelijke verplichting de rapporten van de Raad voor de Kinderbescherming ter inzage te verstrekken van de advocaten. De heer B a c h g (K.V.P.) sprak over het vennootschapsrecht en de heer Van Doorn (K.V.P.) betreurde het, dat de nieuwe minister van Justitie nog zo wei nig heeft duidelijk gemaakt welk beleid hij van plan is te voeren. Hij zou liever willqn, dat er minder nieuwe paleizen van justitie worden gebouwd in deze tijd en dat meer wordt gedaan voor de kinder bescherming. Daartoe pleitte ook jkvr. Wttewaal van Stoetwegen (C.H.U.), die voorts de aandacht vroeg voor de 150 levenslang gestraften, die in Breda gevangen zitten en voor wie het le ven geen waarde meer heeft. Onder hen zijn ook 16 jongeren van omstreeks 30 jaar. Voor een betere bezoldiging van de rijkspolitie pleitte vooral de heer Ver kerk (A.R.) Donderdag antwoordt mi nister Samkalden. In het Benelux-parlement, dat waar schijnlijk de volgende maand voor het eerst zal bijeenkomen, zijn de 21 Neder landse leden benoemd, namelijk uit de Tweede Kamer de heren Burger, Vermeer, Willems, Vondeling en Roemers van de P. v. d. A.; de heren Droesen, Romme, De Kort ,Van Thjel en Mulders van de K.V.P.; de heren Bruins Slot en Biesheuvel van de A.R.; de heer Van Dijk van de V.V.D. en de heer Diepenhorst van de C.H.U. Uit de Eerste Kamer zijn benoemd de heren Oosterhuis en De Niet van de P. v. d. A., de heren Sassen en Roebroek van de K.V.P., de heer Ruppert van de A.R., de heer Molenaar van de V.V.D. en de heer Lichtenauer van de C.H.U. Bij beschikking van de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen is de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. R. G. A. Höppener meer in het bijzonder belast met de be hartiging van jeugdvorming en volksont wikkeling, lichamelijke opvoeding en sport, radio, televisie en pers, oudheidkunde en natuurbescherming. Tot de afdeling oud heidkunde en natuurbescherming behoren de monumentenzorg, het oudheidkundig bodemonderzoek, het museumwezen, het archiefwezen, diverse rijksinstellingen op kunsthistorisch gebied, de bescherming van natuur- 'en landschapsschoon, zorg voor natuurlijke recreatiegebieden en natuur reservaten en verschillende andere daar mede verband houdende aangelegenheden. De afdeling Amsterdam van de Katho lieke Arbeiders Beweging begint een actie tegen ongeoorloofde en ongemotiveerde prijsstijgingen. Zij zal in de hoofdstad 50.000 pamfletten ander de bevolking ver spreiden met de opwekking dit soort prijs stijgingen aan te geven. Van de actie wordt gezegd, dat degenen die eraan meedoen geen verraad plegen, maar handelen in het landsbelang. De voorzitter van de K.A.B., de heer J. A. Middelhuis, heeft in een bijeenkomst te Amsterdam deze actie, die in de grote ste den gehouden zal worden, ingeleid met een uiteenzetting over het probleem van de bestedingsbeperking. Hij betoogde, dat de K.A.B. er begrip voor heeft dat Nederland het tijdelijk wat kalmer aan moet doen om te voorkomen, dat het in een nieuwe crisis belandt. Het is aller plicht, zei hij, dit of fer te brengen en genoegen te nemen met een niet algehele compensatie van de af trek voor de algemene ouderdomswet. Hij waarschuwde tegen „spontane loonacties", die, naar hij meende te weten, met de EVC op de achtergrond, binnenkort in de Am sterdamse haven ontketend zullen worden. Ook zogenaamde „spontane stakingen" worden momenteel weer voorbereid, zo zei hij. Van onze parlementaire redacteur) Het debat van dinsdagmiddag in de Tweede Kamer had een rustig verloop. Men zat er bij elkaar na een welverdiend Kerstrecès alsof er niets bijzonders aan de hand was. Maar toch voelde men hier en daar wel enige spanning, in het bij zonder in verband met het vraagstuk van de extra-verhoging der salarissen van de hogere ambtenaren. Bij nota van wijzi ging is hiervoor een post van tien miljoen op de begroting gebracht, maar van ver schillende zijden bestaan er ernstige be zwaren tegen hetgeen de regering in dit opzicht wil. Intussen dient men zich wel te herinneren, dat het kabinet en daar in dan in het bijzonder de tegenwoordige minister van Binnenlandse Zaken eigenlijk al zat met een nalatenschap van wie vóór hem aan het bewind waren ge weest, want reeds onder het vroegere ka- binet-Drees was het besluit gevallen tot deze speciale verhoging over te gaan. Mr. Beernink (C.H.) sloeg de spijker op de kop toen hij opmerkte dat het voorstel op het meest ongelukkige ogenblik in de volksvertegenwoordiging aan de orde kwam, nu men juist sterk onder de indruk is geraakt van de noodzaak om in tal van opzichten de uitgaven te beperken. Maar, zo voegde hij eraan toe, niettemin zal men tot het voteren van deze gelden moeten overgaan in het belang van een goed func tioneren van de overheidsdienst. Nog juis ter misschien was de opmerking van de woordvoerder van de V.V.D., mr. Van Dijk, dat na alles wat hieraan vooraf was gegaan, het kabinet niet meer terug kon. Vandaar dat hij aan deze opmerking toe voegde, dat verwerping van de begroting- post in kwestie feitelijk gelijk te stellen zou zijn met het opzeggen van het ver trouwen in het kabinet! Met andere woor den: deze afgevaardigde deed een poging om de minister vaft Binnenlandse Zaken te verlokken, straks, zoal niet namens zijn ambtgenoten de kabinetskwestie te stellen, dan toch tenminste met zijn eigen porte feuille te rammelen. Alles samengenomen, heerste er dinsdag dus wel enige spanning. Zeker, de gehele fractie van de V.V.D., alsook die van de communisten, zullen voor het regeringsvoorstel stemmen. Maar daar staat tegenover dat de gehele P.v.d.A.-fractie er niets van wil weten en de overgrote meerderheid van de Christe- lijk-Historischen er net zo over denkt. In de parlementaire wandelgangen heet het, dat de Anti-Revolutionairen verdeeld zijn, maar het is nog niet precies na te gaan, hoe de getalsverhoudingen liggen. Veel, zo niet alles, zou tenslotte kunnen af hangen van de houding der K.V.P.-fractie en deze heeft zich tot dusver bij monde van de heer Van der Zanden zeilende ge houden. Zij wil namelijk nog nadere ge gevens verkrijgen, voordat zij haar stand punt zal kunnen bepalen. Het is dus wel duidelijk, dat er spanning in de parlemen taire lucht is. Maar een kabinetscrisis, al thans niet in verband met de kwestie der ambtenaren-salarissen, zie ik nog niet ter stond voor de deur staan. Ongeveer achthonderd boeren, veehou ders en akkerbouwers, hebben woensdag in Groningen een tweede protestvergade ring tegen het huidige landbouwbeleid ge houden. De vergadering stond onder lei ding van de heer TI. Huisman, veehouder te Oosterhoogebrug, die zeide, dat de land bouworganisaties te slap optreden en de melkprijs omhoog moet. Aangedrongen werd op de stichting van een algemene boerenorganisatie, ter vorming van een sterk agrarisch blok in ons land. De drie landbouworganisaties distanciëren zich echter van deze Groningse actie. Op een algemene vergadering van de Noordbrabantse Maatschappij van Land bouw heeft ir. C. S. Knottnerus, voorzitter van het Koninklijk Nederlands Landbouw- comité gezegd: „het gesol met het land bouwbeleid meer dan beu te zijn". Ir. Knottnerus betreurde het, dat dè regering niet meer overleg heeft gepleegd met de georganiseerde landbouw. „De regering zal moeten worden duidelijk gemaakt, dat een spoedige beslissing over het landbouwbe leid dient te worden genomen", aldus ir. Knottnerus. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 49-jarige directeur van een autobedrijf uit Bilthoven veroordeeld tot 200 gulden boete wegens roekeloos rijden in zijn auto, waar door in de nacht van 4 op 5 december 1955 een ernstig ongeluk is gebeurd op de rijks weg tussen De Bilt en Utrecht. De procureur-generaal had tegen de di recteur een maand voorwaardelijk geëist plus 200 gulden boete en zes maanden ont zegging van de rijbevoegdheid. In het ar rest overwoog het hof, dat de man reeds veertien maanden buiten het bezit van zijn rijbewijs was gesteld. De directeur had op 4 december een taxi geramd die, vóór hem rijdend, inhield om links af te slaan. Enkele minuten later werd de chaos op de weg nog vergroot doordat een 26-jarige opzichter uit Soester- berg, die onder invloed van sterke drank achter het stuur zat, de versperring op de weg niet tijdig opmerkte en eveneens tegen de zwaar gehavende taxi opreed. Daarbij werd ook een conducteur van een NBM- bus, die op de weg het verkeer trachtte te waarschuwen, aangereden en ernstig ge wond. De opzichter had voor het gerechtshof erkend, dronken te zijn geweest. Het hof veroordeelde hem tot drie maanden gevan genisstraf, waarvan twee voorwaardelijk. Ook hier overwoog het gerechtshof dat de opzichter reeds geruime tijd het rijbe wijs is onthouden. Hij krijgt, evenals de directeur, dit rijbewijs terug. Sedert het on geval heeft de opzichter geen alcohol meer gebruikt. De Britse minister van Defensie, Chur chill's schoonzoon Duncan Sandys, heeft in Washington besprekingen ge voerd met Amerikaanse regeringslei ders. Hier ziet men hem in gesprek met zijn Amerikaanse ambtgenoot Charles E. Wilson (links) in het Penta gon, het Amerikaanse departement van Defensie, dat in de vorm van een vijfhoek is gebouwd. De export van siergewassen is in het af gelopen jaar gestegen met 10 percent ver geleken met 1955. De waarde van de export nam toe van 240 miljoen gulden in 1955 tot 264 miljoen gulden in 1956. Aldus deelde de voorzitter van het produktschap van Siergewassen, dr. A. J. Verhage, mede op een dinsdag middag gehouden bestuursvergadei'ing. De export van bloembollen had een belangrijk aandeel in deze stijging. Deze steeg name lijk van 177 miljoen gulden tot 187 miljoen gulden. Met name de export naar Duits land en Frankrijk vertoonde een sterke toeneming. Naar Noord-Amerika en Ca nada bleef de export ongeveer constant, ondanks de pogingen deze te vergroten. Voor de bloemisterijsector valt eveneens een belangrijke exportvergroting te consta teren, van 39 miljoen gulden tot 49 mil joen gulden, een stijging derhalve met 25 percent. Naar Duitsland steeg de export van bloemisterijprodukten met 40 procent. De abnormale weersomstandigheden van de afgelopen zomer vormden een belangrijke factor voor deze vergroting. Ook de ex port van boomkwekerijprodukten vertoon de een stijging en wel van 24.5 naar 27.7 miljoen gulden. Canada was een grote afnemer. De ex port naar do Verenigde Staten daarentegen ontwikkelde zich teleurstellend. RECTIFICATIE In het door het ANP verstrekte foto onderschrift van 't model van het nieuwe Franse passagiersschip „France" dat wij maandag publiceerden, is abusievelijk melding gemaakt van de vergane „Liber- te". Ons is evenwel gebleken, dat dit schip nog steeds in bedrijf is. Het aantal gegadigden voor de 1500 ton koelhuisboter bij het Zuivelfonds heeft de beschikbare hoeveélheid zover overtroffen, dat niet alle biedingen konden worden ge honoreerd. De partij is thans toegewezen aan een twintigtal bedrijven, die gemid deld f 2.50 hebben geboden. De aard van die bedrijven doet vermoeden, dat een be langrijk kwantum van deze koelhuisboter zal worden geëxporteerd. Dit deelde de voorzitter van het Produktschap voor Zui vel dinsdag in de openbare bestuursver gadering van het produktschap mee. Hij zei dat ook bij de binnenlandse handela ren, die bij deze inschrijving niet aan hun trek zijn gekomen, meer belangstelling gaat ontstaan voor de door het Zuivelfonds tegen f 2.65 per kilo (3.40 minus een re ductie van f 0.75) aangeboden boter voor binnenlandse consumptie. Daardoor kan niet worden verwacht, dat de koelhuis boter voor een prijs van ongeveer f 0.70 per pakje voor de consument beschik baar zal komen. Deze prijs kon men na melijk afleiden uit de minimumprijs van f 2.30. Nu de inkoopprijzen op een hoger niveau komen te liggen, zal dit zich ook afspiege len in de prijs voor de consument. Inmiddels heeft het fonds opnieuw een inschrijving geopend op 2000 ton onder gelijke voorwaarden, waarvan het resul taat zaterdag bekend zal zijn. De voorzitter van produktschap consta teerde, dat het schijnt, dat bij de lagere prijzen de afzet nu op gang is gekomen Hierbij moet bedacht worden, dat deze af zet met een aanzienlijk verlies gepaard gaat. Men vraagt zich af, aldus de voorzitter, of in het verleden niet minder verlies gevende afzetkansen verloren zijn gegaan ten gevolge van de destijds gevoerde ver- kooppolitiek. Prijsconcessies, exporttoe slagen e.d. in een vroeger stadium, zouden het aangroeien van de voorraad hebben kunnen remmen. De afzet van die kleinere voorraad zou dan zeker met minder gro te prijsreducties geslaagd zijn dan thans het geval is. PARIJS (Reuter/A.F.P.) Radio-Mos kou heeft meegedeeld dat de besprekingen tussen de leiders van de Sovjet-Unie en Tsjechoslowakije geëindigd zijn. In een gemeenschappelijke verklaring, uitgezon den door radio-Moskou, zeggen beide lan den dat het verdrag van Warschau ver sterkt moet worden vanwege de weigering der westelijke landen de vredesvoorstellen van de Sovjet-Unie te aanvaarden en de NAVO te ontbinden. In de verklaring wordt voorts gezegd dat de politiek der- westelijke landen Europa in een toestand brengt „die gelijkt op die welke vlak voor de tweede wereldoorlog bestond". De Tsje chische regering gaat akkoord met de hulp, die de Sovjet-troepen hebben gegeven bij het neerslaan van de Hongaarse opstand. Tsjechoslowakije zal uraniumerts aan de Sovjet-Unie blijven leveren tegen wereld marktprijzen. Er zullen plannen worden uitgewerkt voor de coördinatie van de industrieën van beide landen. In de ver klaring wordt critiek geleverd op de plan nen voor de vorming van een Europese ge meenschappelijke markt en een Europese kernenergiegemeenschap. De Westeuropese landen zullen hierdoor ondergeschikt ra ken aan de economische overheersing van de Westduitse monopolisten, aldus de ver klaring. Het Tsjechische volk weet heel goed dat kernwapens in de handen van de Sovjet- Unie machtige wapens voor handhaving van de vrede en veiligheid zijn, gericht tegen alle dreigingen en uitdagingen met kernwapens van de agressieve internatio nale krachten, aldus de verklaring. Beide landen zeggen de Arabische landen in hun strijd voor de onafhankelijkheid te steunen. Voor Egypte wordt volledige schadever goeding gevraagd. Premier Boelganin en partijsecretaris Kroesjtsjev hebben een uitnodiging van president Zapotocky voor een bezoek aan Praag aangenomen. Volgens een bekendmaking van het par ket van de procureur-generaal in Djakarta is de zaak van de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Ruslan Adbul- gani, overgedragen aan het hooggerechts hof. In de loop van december had de procu reur-generaal bekend gemaakt, dat er re den was om minister Abdulgani van een economisch delict te verdenken. Gemeld werd, dat hij de deviezenbepalingen zou hebben overtreden. Na deze bekendmaking verklaarde mi nister Abdulgani op non-activiteit te zul len gaan, zodra de zaak aan het hoogge rechtshof zou zijn voorgelegd. Het communistische dagblad „De Waar heid" heeft bekend gemaakt dat de om vang van deze krant drastisch ingeperkt zal worden. In de editie van gisteren werd meegedeeld dat het maandagochtendblad, dat tot nu toe verscheen onder de titel „Nieuws en Sport" niet meer verschijnen zal. 's Maandags zal „De Waarheid" slechts een krant van zes pagina's uitge ven; het zaterdagavondnummer zal van acht tot zes pagina's teruggebracht wor den. Ter motivering van dit besluit wordt de lezers meegedeeld dat „de bedreiging van de adverteerders in „De Waarheid" met broodroof, brandstichting en geweld niet zonder resultaat gebleven is". „Maan delijks kost het wegvallen van al deze ad vertenties ons tienduizenden guldens", al dus wordt meegedeeld. Tenslotte wordt een beroep gedaan op de lezers voor 1 juli tweehonderdduizend gulden voor het C. P. N-donatiefonds bijeen te brengen, vóór 1 mei 2500 nieuwe abonnees te werven en de „afgevallen adverteerders" te overtui gen dat zij „in ons blad terugkeren moe ten". De mededeling in „De Waarheid" is ondertekend door het partij bestuur van de CPN. ADVERTENTIE Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep In de poriën door, doodt de ziekte kiemen en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF 1.20 - BALSEM 1.50 - ZEEP 0.90 UTRECHT: Geslaagd voor het diploma Tuinbouwbedrijfsleer, afgenomen door de Centrale onderwijscommissie hoveniersop leiding de heren: J. Adrichem, P. J. Beliën, H. H. Michel, W. P. v. d. Raad, R. G. M. Ruurda, P. J. Voorderhake en W. J. v. Waard, allen leerlingen van de cursus Bedrijfsleer te Haarlem, hoofd de heer M. Geertsma. LEIDEN: Doctoraalexamen geneeskunde II: mejuffrouw T, Bakhoven, Rotterdam; J. F. A. Idema. Leidsendam; A. J. F. A. Kerst, Delft; R. J. J. L. Knipscheer, Den Haag; F. G. van Leeuwen, Zoeterwoude; W. F. J. Tijl, Leiden. Semi-artsexamen: mejuffrouw A. F. W. Lankhorst, Den Haag; mevrouw R. C. Schweizer—Lindeman, Leiden; J. E. Bekke ring. Leiden; C. M. van Bemmelen. Den Haag; R. Steinmetz. Wassenaar; B. Weiss- kopf (USA). Artsexamen: mejuffrouw M. E. Reuvers, Oegstgeest; F. A. Griffioen, Den Haag; P. M. J. v. d. Haagen, Leiden; K. P. Honig, Amsterdam; M, S. H. Schlemper, Eindhoven. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hoofddorp D. C. van Wijn gaarden te IJmuiden. Bedankt voor Rid derkerk (Slikkermeer) (toez.) L. Kievit te Woerden. Geref. Kerken Beroepen te Sellingen J. Winter, kand. te Amsterdam-Oost. Bedankt voor Zwolle (vac. G. Lugtigheid) H. van der Wey te Emmen. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Aangenomen naar Groningen o.a. (voor de miss. arbeid te Tubang Raeng) J. van Benthem te Hijken (Dr.). Geref. Gemeenten in Nederland Beroepen te Rijssen T. Dorrestein te Op- heusden. Expositie. Van 2 tot en met 28 februari exposeert ,,'t Oude Wevershuis" in Amers foort schilderijen van de in 1952 overleden Harrie Kuyten. Zuidnederlandse Opera. - De Zuidneder landse Opera zal beginnen met de instu dering van de opera „De heilige van de Bleeckerstreet" van Gian Carlo Menotti. Het is een modern werk, waarvan op 27 december 1954 in het Broadway Theater in New York de wereldpremière werd ge geven. De voorstellingen worden gebracht in de Nederlandse taal. De Nederlandse première gaat op 31 maart in 't beambten- casino der staatsmijn Emma in Heerlen- Treebeek. De Zuidnederlandse Opera heeft ter uit breiding van zijn debiet contact opgenomen met alle bestaande Nederlandse openlucht theaters en schouwburgdirecties. Voor 1957 is een kleine kern van eigen, Nederlandse solisten gevormd, waarvan de namen bin nenkort bekend worden gemaakt. Museum Boymans. Van 1 februari tot 4 april worden in de drie tentoonstellings zalen van het prentenkabinet in het Mu seum Boymans litho's, zincografieën en een aantal aquarellen en tekeningen geëxpo seerd, vervaardigd door Chris Le Roy en door het museum in het afgelopen jaar met medewerking van de kunstenaar ver worven. Er bestaat grote kans, dat dit jaar in de laatste week van juni, of in de eerste week van juli, in Den Haag een „Filmweek 1957" zal worden gehouden, in navolging van de in 1955 in Arnhem gehouden film week. Een voorstel hiertoe is door B. en W. van Den Haag aan de raad gedaan, waarbij in overweging wordt gegeven aan de organisatoren van de filmweek 'n sub- sitie toe te kennen van twintigduizend gulden en een garantie tot een maximum bedrag van vijftienduizend gulden. In 1955 is in Arnhem, ter gelegenheid van het Holland Festival en het zestig jarig bestaan van de cinematografie, de eerste Nederlandse filmweek gehouden. Het plan was daarna, ook in 1957 in Arn hem weer een filmweek te houden, een plan, waarvoor de financiële voorwaarden niet ongunstig waren. Maar de moeilijk heden voor de organisatie van de manifes tatie in Arnhem bleken dit keer om be- drijfstechnische redenen niet te overwin nen en de onderhandelingen liepen vast. Daarop is aan Den Haag het verzoek ge daan het houden van een „Filmweek 1957" in de residentie te overwegen. Een sug gestie, die door B. en W., blijkens het voorstel aan de raad, niet onaantrekkelijk wordt geacht. Het college noemt onder meer het culturele belang, dat er mee wordt gediend, de aantrekkingskracht die een filmweek uitoefent op het vreemde lingenverkeer-, ook door de aanwezigheid van congressisten en de vergroting van de plaatselijke bedrijvigheid. Voorzover de plannen reeds bekend zijn, zullen tijdens de filmweek 1957 premières worden ge geven van de beste internationale films, die op het filmfestival in Cannes vöor het eerst zijn vertoond en zal door de minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen de in 1955 ingestelde Nationale Filmprijs worden uitgereikt. Er zullen ook openluchtvoorstellingen, populaire voor stellingen en speciale jeugdvoorstellingen worden gehouden. Voor de nog voor te bereiden vijf tot zes congressen worden ongeveer 1200 bezoekers verwacht. Het is voorts niet uitgesloten, aldus B. en W., dat een internationaal congres op het gebied van het bioscoopwezen kan worden ge houden en een congres van het filmcen trum „Kerk en Wereld". Onlangs is gemeld, dat een waarschijnlijk geestelijk gestoorde in verschillende kerken in de omgeving van Maastricht beelden en schilderijen vernielde. Nu blijkt, dat ook in de Sint Servaeskerk te Maastricht en in enkele andere kerken eveneens soortgelijke vernielingen zijn gepleegd. In de Sint Ser vaeskerk werd een schilderij beschadigd, en obscene opschriften dwars over de schil dering aangebracht. In de Mariakapel bij de Lourdesgrot te Sint Pieter ontdekte men op de muren vulgaire opschriften. De Boekenwe -k 1957, die zal worden ge houden van 30 maart tot 6 april zal op vrijdag 29 maart worden geopend met de traditionele gala-avond in de Stads schouwburg te Amsterdam, gevolgd door het schrijversbal. Het programma dat zal worden uitgevoerd bestaat voor de pauze uit het optreden van Nel Oosthout, die verhalen van Louis Couperus en Harry Mulisch zal voordragen, waarna het Ne derlands Ballet onder leiding van Sonia Gaskell „Dessins pour les six" ten tonele zal brengen, op muziek van Tsjaikofsky met choreografie van John Taras. Als so listen treden op; Willy de la Bye, Linda Manez, Janine van Thor; Milly Emmer, Jaap Flier en Conrad van de Weetering. Na de pauze brengt het ballet, begeleid door het Amsterdams Kunstmaand Orkest onder leiding van Anton Kersjes, de pre mière van „Graduation Ball" op muziek van Johann Strauss met choreografie van David Lichine. In de hoofdrollen: Hannie van Leeuwen, Marianna Hilarides, Linda Manez, Aart Verstegen, Jaap Flier, Rudi van Dantzig en Conrad van de Weetering. De werfarbeider J. B„ die reeds sinds 26 november van het vorige jaar op het toneel van het verenigingsgebouw „Irene" le Mijnsheerenland woont, zal volgens een beslissing in kort geding van de president van de arrondissementsrechtbank te Dordrecht het toneel voor donderdag 31 januari met zijn gezin moeten ontruimen. De president heeft dinsdag uitspraak ge daan in dit kort geding, waarin de heer J. Dirksen, exploitant van het vereni gingsgebouw „Irene", eiste dat voor het eind van deze week het uit vijf personen bestaande gezin van de heer B. het toneel van de zaal in zijn gebouw zal verlaten. Over de voorgeschiedenis van deze wo ningnoodaffaire is gisteren in dit blad uit voerig bericht.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9