Salarisverhoging voor hogere ambtenaren aanvaard Nieuwe burgemeester van Amsterdam geïnstalleerd Koning Saoed brengt enige pijnlijke zaken ter tafel OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Oppositie moest de regering verdedigen Badpaviljoen „IJMOND" Jongste financiële ontwikkeling stelt ons voor zeer moeilijke problemen" Britten over de tong in Washington Nasser stelde zekere vragen Melkprijs met een cent verlaagd Amendement van P.v.d.A. verworpen Aanhoudend zacht DEZE WEEK IN ERBIJ Volgende week nota over bestedingsbeperking Landbouw zou de verlangde 200 miljoen krijgen Bij mooi en stormweer Verdubbeling van handel Egypte-Rusland Het woord is aan... Commissariaat N.V. Gra» fische Bedrijven Damiate Dr. Philipse ambassadeur te Luxemburg Nederland draagt bij aan herstelkosten Suezkonaal Met ingang van maandag in Haarlem Cm Drie doden in het verkeer j REEDS 102 DODEN Staking in New Yorks haven 71e JAARGANG No 175 ZATERDAG 2 FEBRUARI 1957 302e JAARGANG No 23 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (0 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel 15295. Bij kantoor Haarlem-N., Soendaplein, TeL 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze Kamerverslaggever) De Tweede Kamer is gistermiddag met 77 tegen 55 stemmen akkoord gegaan met de plannen van de regering tot verhoging van de salarissen van de hogere ambtenaren van de rang van referendaris af. Te verwachten is, dat deze beslissing ook voor bepaalde provinciale en gemeentelijke ambtenaren consequenties zal hebben. Tegen de salarisverhoging stemden alle leden van de P.v.d.A., de Staatkundig Gereformeer den, mr. Roosjen van de A.R., de heren Tilanus, Calmeijer, Van de Wetering, Van der Mei en jkvr. Wttewaal van Stoetwegen van de C.H.U. en de heer Weyters (K.V.P.), algemeen voorzitter van de Katholieke Bond van Overheidspersoneel. Vóór de salaris verhoging stemden K.V.P. (met uitzondering van de heer Weyters), de V.V.D., C.P.N., A.R. (met uitzondering van mr. Roosjen) en de heren Beernink, Schmal, Van Mastrigt en Van der Pijl van .de C.H.U. Een amendement van de P.v.d.A. en een aantal leden van de C.H.U. om de regering in de gelegenheid te stellen de salarisver hoging voor de hogere ambtenaren geen algemeen karakter te geven en niet te beperken tot de hogere ambtenaren alleen, werd na de verklaring van minister Struy- cken, waarin hij ook voor de lagere en middelbare ambtenaren salarisverbetering in het vooruitzicht stelde, met 57 tegen 76 stemmen verworpen. Tegen het amende ment stemden K.V.P., V.V.D., A.R., C.P.N. en van de C.H.U. de heren Beernink, Schmal en Van der Pijl. Vóór het amende ment stemden P.v.d.A., S.G.P., de heer Weyters van de K.V.P. en van de C.H.U. de heren Tilanus, Van Mastrigt,- Van dc Mei, Calmeyer, Van de Wetering en jkvr. Wttewaal van Stoetwegen. In het voorafgaande debat had prof. Oud opgemerkt, dat zich de zonderlinge situatie voordeed, dat de V.V.D. als oppositiepartij de regering moest verdedigen. Hij herin nerde aan de verklaring van minister Struycken, dat als de salarisverhoging voor de hogere ambtenaren zou worden verworpen, er geen verantwoordelijk per soneelsbeleid meer zou zijn te voeren. Front aanval In die situatie richtte de P.v.d.A. een frontaanval op het salarisbeleid, dat kabi netsbeleid is. De machtigste regeringspartij sprak wantrouwen uit in het beleid van minister Struycken. Onder die omstandig heden verwonderde het prof. Oud dat de minister-president niet achter de regerings tafel zat. De frontaanval op het kabinet, aldus prof. Oud, werd gesteund door de fractie leider van de C.H.U., de heer Tilanus, nadat hij in het gehele salarisdebat nog geen woord had gezegd. Hij liet de leiding over aan een P.v.d.A.-figuur van de achter ste banken, de heer Blom. Die frontaan val treft het kabinet in het hart, want in deze salariskwestie is het prestige van het kabinet in het geding, dat toch al niet veel meer kan lijden nadat het van de Stichting van de arbeid over de maatregelen voor de landbouw te horen heeft gekregen, dat de regering zelf moet regeren en niet de S.E.R. of de Stichting van de Arbeid. Er is ook nog steeds geen minister van Over zeese Rijksdelen, waardoor de Kamer haar werkzaamheden niet normaal kan voort zetten, ook al niet omdat nog steeds de Memorie van Antwoord inzake het land bouwbeleid niet is verschenen. Zou daar ook nog de geschiedenis met de salarissen bij moeten komen? vroeg prof. Oud. Wonderlijk Men moet zich het gezag van de regering eens voorstellen, zei prof. Oud, als de Kamer zich achter de denkbeelden van de heer Blom van de P.v.d.A. zou stellen. Dan zou het de heer Blom zijn, die' het salaris beleid bepaalt. Wat blijft er dan over van het gezag der regering tegenover de amb tenaren van hoog tot laag? Het is wonder lijk, dat de leider van de oppositie het het sterkst voor de regering opneemt. Dat moet echter, omdat wij geen behoefte hebben aan een regering, wier gezag ondermijnd wordt. Wij hebben behoefte aan een rege ring, die zelf het beleid bepaalt. Laat mi nister Struycken voor deze zaak staan tot het uiterste. Indien hij meent, dat hij geen verantwoord personeelsbeleid kan voeren indien de salarisverhoging wordt verwor pen, moet hij aftreden, aldus prof. Oud. Minister Struycken verklaarde, dat het hem zwaar zou vallen een verwerping te aanvaarden. Dan zou hij de verant woordelijkheid ook niet langer kunnen dragen, maar hij wilde dat argument liever niet aanvoeren in een kwestie over het salarisbeleid. Want werknemers-ambtena ren moeten vertrouwen kunnen stellen in gedane toezeggingen. Het amendement van de P.v.d.A. en een aantal leden van de C.H.U. vond hij zo zwak, dat hij zich niet kon voorstellen, dat de Kamer het zou aanvaarden. Indien het zou worden aangenomen, zou hij in ieder geval niet bereid zijn salarisver hogingen te overwegen. Er zijn toezeggin gen gedaan en de regering heeft dus een O^'WXXXXXXXXXOOCCOCXXXXXJ'JOOOCOOOCXXXXXXXXIJOCXXXXXXDOCCC" VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van zaterdagavond tot zondagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Zwaar bewolkt met tijdelijk opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Aanvan kelijk zwakke, later overwegend matige zuidwestelijke wind. Aanhoudend zacht. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S, WAARIN OPGENOMEN ERBIJ morele verplichting tegenover de hogere ambtenaren. Onrechtvaardig De heer Tilanus (C.H.U.) verklaarde nog, dat hij een salarisverhoging alleen voor hogere ambtenaren onrechtvaardig zou vinden tegenover de ambtenaren bene den de rang van referendaris. Er zal daar door onrust en ontevredenheid ontstaan. Bovendien zal de maatregel niet beperkt blijven tot totaal tien miljoen gulden voor het rijkspersoneel, want bij de provincies en de gemeenten zal men deze regeling gaan volgen. Mr. Roosjen (A.R.) en de heren Van D ij k (V.V.D.) en Beernink (C.H.U.) noemden het onjuist de leraren uit te sluiten van de salarisverhoging. De heer Blom (P.v.d.A.) stelde er prijs op te zeggen, dat hij met de verklaring, dat de P.v.d.A. tegen de salarisverhoging zou stemmen, niet had bedoeld een votum van wantrouwen te stellen. „Ja, ja", merkte prof. Oud op, „als minister Struycken maar wil buigen voor de heer Blom, dan wil de P.v.d.A. gaarne vertrouwen stellen in de minister. ooococx>oocoocccccocoococcococcccccoaxxo^K:ccoocccco!>oc< blz. 'i Wim Alings vertelt over de verkeers- oroblemen in Rome1 Een beschouwing over Scliönbergs Mozes en Aaron" 2 Ben Levi over de „Prix de Teister- g bant" en wat daaraan vooraf ging 3 c g Een en ander over moderne treinen 4 X Gesprek met hogeschoolrijder Otto g Schumann 6 o Verder onder meer de rubrieken: Onze 8 namen. In de Caravan. Voor de micro- foon en de afdeling voor de jeugd. <XXX&yyXCCCOCCCOXCOX>30333X>CCCOOCGO£CCCCOOOC&:XXOOX> Het kabinet heeft thans zijn standpunt bepaald ten opzichte van de door de S.E.R. voorgestelde bestedingsbeperking. Volgen de week zal de nota van de regering aan de Tweede Kamer worden toegezonden. Kort daarop zal minister Mansholt's Me morie van Antwoord op de begroting van Landbouw, Visserü en Voedselvoorziening volgen. Thans mag wel worden aangeno men, dat de maatregelen van de regering ten behoeve van de landbouw een bedrag zullen gaan vergen van 200 miljoen. Om trent de verdeling van dit bedrag mag wor den aangenomen, dat hierbij rekening is gehouden met een loonsverhoging voor landarbeiders. In hoeverre de regering ver der zal tegemoet komen aan de eisen van de landbouw kon men ons van bevoegde zijde nog niet meedelen. Ook van een be richt dat de regering van plan zou zijn de accijns op tabak en tabaksartikelen te ver hogen, konden wij van geen enkele zijde, noch in kringen van de tabakshandel, noch in kringen van de overheid, enige bevesti ging krijgen. ADVERTENTIE bezoekt men te Dmuiden Tel. 7473 Het meest geliefde en mooiste zitje langs de gehele Noordzeekust. GOEDE CONSUMPTIE NETTE BEDIENING Vrij parkeren naast het Het gehele jaar geopend. paviljoen. CAIRO. (AFP) De Russische ondermi nister van Buitenlandse Handel Bolsjakof is donderdag uit Cairo naar Moskou vertrokken na in beginsel een overeenkomst gesloten te hebben met de Egyptische minister van Han del. zo meldt een correspondent van het eBl- gische persbureau Belga. De overeenkomst voorziet in verdubbeling van de omvang van het handelsverkeer tussen beide landen. 99 „Het zal niemand verwonderen, dat het voor mjj een bijzondere gedachte is bur gemeester te mogen zyn van de stad, waar in ik geboren ben en waarin ik byna mijn gehele leven gewoond en gewerkt heb. Myn liefde voor en gehechtheid aan de stad Amsterdam - een liefde die ik met iedere rechtgeaarde Amsterdammer deel - moge een waarborg zyn dat ik myn taak zeer ernstig opvat." Deze woorden sprak mr. G. van Hall vrydagmiddag tydens een byzondere zit ting van de Amsterdamse gemeenteraad, nadat hy door de loco-burgemeester, mr. A. de Roos, was geïnstalleerd als burge meester van de. hoofdstad. Deze raadsvergadering werd onder meer bijgewoond door de Commissaris der Ko ningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen en diens echtgenote, talrijke militaire, justitiële en burgerlijke autori teiten van de hoofdstad, alsmede door de ouders van mr. Van Hall, zijn echtgenote en zijn beide dochters. „Een Amsterdammer is een zeer onaf hankelijk mens, een individualist," zo zei de nieuwe burgemeester verder. „Alle Nederlanders zijn dit wel min of meer, maar we kunnen constateren, dat het individualisme in Amsterdam hoogtij viert. Een Amsterdammer neemt niet zo gauw iets van een ander aan, hij accepteert het gezag als zodanig heel moeilijk en hij is uiteindelijk steeds zijn eigen gezag. Een van de grootste verdiensten van de heer d'Ailly is geweest, dat hij grote delen van de bevolking ervan overtuigd heeft gewoon een van hen te zijn, een medebewoner, in wie zij het gezag en zijn burgemeesterschap gaarne aanvaardden. Hoewel ik mij niet anders voel dan een medebewoner, zal ik mijn gevoel voor de stad en mijn belang stelling voor de Amsterdammers wel op een geheel andere wijze demonstreren," zo zei mr. Van Hall. Ernstigei zaken Het is naar zijn mening zo, dat door de gang van zaken in het afgelopen half jaar alle aandacht moet worden gevestigd op ernstiger zaken. Door de economische en speciaal de financiële ontwikkeling in de laatste tijd zijn wel bijzonder moeilijke problemen voor Amsterdam ontstaan. Hier door zal de uitvoering van belangrijke zaken vertraagd of in sommige gevallen uitge steld dienen te worden. Er zal derhalve een keuze gemaakt moeten worden. Uiter aard valt te hopen, dat de moeilijke finan ciële omstandigheden binnen afzienbare tijd ten goede zullen keren. Maar ook dan zal het volgens mr. Van Hall onvermijde- Paul Valévy: De grote zwakheid van alle geweld is, dat het slechts aan geweld gelooft. Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, oud-Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland en oud-burgemeester van Haarlem, is benoemd tot president commissaris der n.v. Grafische Bedrijven Damiate, uitgeefster onzer dagbladen. Door deze benoeming, die geschiedde in de aandeelhoudersvergadering van giste ren, wordt voorzien in de vacature, ont staan door het overlijden van mr. G. Jan sen in augustus j.l. Binnenkort is de benoeming te verwachten van dr. A H. Philipse, chef van de directie Buitenlandse Dienst van het ministerie van Buitenlandse Zaken, tot ambassadeur bij het Luxemburgse hof. De commissaris der Koningin in Zee land, jhr. A. F. C. de Casembroot, heeft vrijdag onder grote belangstelling het monument ter nagedachtenis 'van de rampslachtoffers op Kruiningen ont huld. Bijna alle leden van Gedeputeer de Staten van Zeeland, talrijke autori teiten op maatschappelijk en cultureel gebied, die aan het herstel van Krui ningen hebben meegewerkt, alsmede een groot aantal nabestaanden van de slachtoffers, waren daarbij aanwezig. Voor de onthulling was er een korte kerkdienst in de Nederlands Hervorm de Kerk. Het monument werd vervaar digd door de Amsterdamse kunstenaar Jan Wolkers. Op het voetstuk staat een vers van A. Roland Holst, luidende: „Hoort gij de zee achter mijn hart, dan zal ik heen zijn, en gij zult met de zee alleen zijn, de golven zullen breken in uw hart". Het monument stelt voor een moeder, starend naar de zee, met haar kind tegen haar hart gedrukt. Op de foto ziet men een groepje in woonsters van Kruiningen bij het monument. Half miljoen dollar toegezegd De Nederlandse regering heeft naar het ANP van bevoegde zijde verneemt aan de secretaris-generaal van de Verenigde Na ties medegedeeld, dat zij bereid is een voorschot van een half miljoen dollar te verstrekken voor de financiering van de bergingswerkzaamheden in het Suezkanaal. Nederland voldoet hiermee aan een ver zoek, dat door de Verenigde Naties aan ai haar leden is gericht en in het bijzonder aan die landen, die tot de voornaamste ge bruikers van het kanaal behoren. De kos ten der berging, die aanvankelijk op veer tig miljoen dollar waren geschat, zullen volgens de laatste inlichtingen in de buurt van twintig miljoen dollar komen. Het werk is op gang geholpen door een Ame rikaans voorschot van vijf miljoen dollar. Vele andere landen hebben reeds een voor schot toegezegd. Het door Nederland toe gezegde bedrag is even hoog als dat van andere kleine landen, bijvoorbeeld Dene marken. lijk zijn bij de vele grote projecten, die men in Amsterdam gaarne tot stand zou willen brengen en ook zal brengen, de kwestie van financiering en exploitatie kosten zwaar te doen gelden. De goede reputatie op sociaal en cultureel gebied van de stad mag door financiële moeilijk heden niet in gevaar worden gebracht. Tenslotte zei de nieuwe burgemeester, dat van de eensgezindheid, die men na de oorlog aan de dag heeft gelegd, wel wat verloren is gegaan. Tevoren was mr. Van Hall verwelkomd door loco-burgemeester mr. A. de Roos, die de nieuwe burgemeester begroette als ge boren Amsterdammer en als telg van een oud Amsterdams geslacht. „Onder de hui dige financiële omstandigheden doet het feit, dat een nazaat van de grote financier mr. F. A. van Hall, van wie de geschiede nis verhaalt, dat hij door een originele daad het land van een dreigend bankroet redde, hier op het burgemeesterskussen zit, hoop volle verwachtingen ontstaan." Mr. De Roos zei te hopen, dat de nieuwe burgemeester ook een open oog zal hebben voor in betekenis toenemende culturele problemen in een stad, die niet alleen cen trum is van handel, industrie en financiën, maar ook van cultuur en wetenschap. Mr. De Roos herinnerde aan de belang- Mr. G. van Hall is vrijdagmiddag geïnstalleerd als burgemeester van Amsterdam. Overzicht van de raads zaal tijdens de rede van de nieuwe burgemeester. rijke rol, die mr. Van Hall heeft gespeeld in de financiering van het verzet tijdens de Duitse overheersing en aan de offers, die de familie Van Hall voor de vrijheid heeft gebracht. „Het staat vast, dat dui zenden onderduikers aan uw arbeid de vrijheid en het leven hebben te danken. Gij hebt uzelf wel eens schertsend de grootste fraudeur van alle tijden genoemd. Gij zijt in staat geweest, toen de nodige contanten rechtstreeks uit de kluizen van de Nederlandsche Bank te laten stromen, zonder dat de directie er iets van merkte. Zoudt gij dit kunststuk nog kennen, dan zie ik de financiële horizon van Amster dam bepaald rooskleurig worden," aldus mr. De Roos. Tenslotte sprak de nestor van de ge meenteraad, dr. B. H. Sajet, enige woorden van welkom tot de nieuwe raadsvoorzitter. „Ik ben ervan overtuigd, dat gij er de man naar zijt, die al zijn energie zal aanwenden om de besluiten van de raad met voort varendheid te doen uitvoeren," aldus dr. Sajet. 99 99 WASHINGTON (Reuter, AFP) Presi dent Eisenhower en koning Saoed hebben vrijdag aan het slot van hun besprekingen in Washington het geschil va- Saoedi- Arabië met Engeland over de Boeraimi- oases besproken. Uit goedingelichte bron is vernomen, dat de president deze kwestie liever niet behandeld had, om moeilijkhe den met Engeland en Frankrijk te voorko men. Koning Saoed zou echter hebben ver klaard, dat deze kwestie voor hem even belangrijk is als de Suezkwestie en andere agendapunten. Engeland, dat de buitenlandse en defen- siebelangen van sheiks en sultans langs de noordelijke en oostelijke rand van het Ara bische schiereiland behartigt, beschuldigt koning Saoed er van, dat hij een ondermij ningscampagne financiert om de Britten uit dit gebied te werken. Amerikaanse functionarissen hebben verklaard, dat koning Saoed Amerikaanse militaire hulp tot een bedrag van 200 tot 250 miljoen dollar heeft gevraagd. Minister John Foster Dulles, die vrijdag de besprekingen van president Eisenhower met koning Saoed bijwoonde, heeft na af loop verklaard, dat de conferentie waar schijnlijk eind volgende week zal worden voortgezet. Vóór die tijd zal geen commu- Met ingang van morgen wordt de melk- prys in Haarlem met één cent per liter verlaagd. Het Ministerie van Economische Zaken heeft deze prijsverlaging aan de melkhandelaren voorgeschreven en zich hierbij laten leiden door de overweging, dat nu in Haarlem de sanering van de melkbezorging is ingevoerd, waardoor de bedrijfskosten van de melkhandelaren la ger komen te liggen, ook de consumenten van deze sanering dienen te profiteren. Het lag oorspronkelijk in de bedoeling, de melkprijs bij de invoering van de sa nering, per 3 december, te doen verlagen. De verenigde melkhandelaren voerden echter aan, dat de voordelen van de sa nering niet onmiddellijk voelbaar zouden zijn, waarom zij op uitstel van de prijs verlaging aandrongen. De Coöperatieve vereniging van melk handelaren in Haarlem en omstreken u.a. heeft deze week een telegram naar het Produktschap voor zuivel gezonden, waar in werd verzocht bij het ministerie van Economische Zaken stappen te onder nemen, teneinde de prijsverlaging nog enige tijd uit te stellen. Het Produktschap zal een advies aan het ministerie uit brengen. Vanmorgen hebben de bij de verenigin gen „St. Josef" en „Ons Belang" aange sloten Haarlemse melkhandelaren een cir culaire ontvangen, waarin de besturèn de melkhandelaren meedelen onder druk van het ministerie te hebben besloten, de melk prijs met ingang van 3 februari te verlagen. Deze verlaging van een cent per liter geldt voor: losse melk, losse karnemelk, gesteri liseerde en gepasteuriseerde melk, alsmede voor karnemelk. De besturen verwijzen in de circulaire naar het telegram aan het produktschap. Intussen „blijven zij actief om de winstmarge meer op een verant woord peil te krijgen", aldus de circulaire. Controleurs van de Algemene Inspectie Dienst zullen maandag controle op de in voering van de prijsverlaging uitoefenen. Proces-verbaal zal worden opgemaakt te gen de melkhandelaren, die zich niet aan de voorgeschreven verlaging houden. ADVERTENTIE n BARÏEUORISSTR HAARLEM IEL 13439 FERD B01STR. 48 ADAM TEL /17162 FALCON REGENJASSEN niqué gepubliceerd worden. De minister voegde hieraan toe, dat de besprekingen een beter begrip tussen de beide landen opgeleverd hebben. Kroonprins Abdoel Ilah van Irak is vrij dag uit Londen in de Verenigde Staten aangekomen. Hij gaat 5 februari naar Washington. De duur van zijn verblijf in de Verenigde Staten is nog niet vastge steld. De prins zei, dat het doel van zijn komst was van gedachten te wisselen met de Amerikaanse leiders. Op 5 februari zou hij presiden Eisenhower ontmoeten. Hij zou met de president spreken over de economi sche en militaire ontwikkeling van Irak en vragen om vergroting van de Amerikaan se militaire hulp aan Irak. De prins dacht een tiental dagen in de V.S. te blijven. Ook hoopte hij de minister van Buiten landse Zaken, Dulles, en de minister van Defens'e, Wilson te spreken. (U.P.) Koning Saoed en kroonprins Abdoel Ilah van Irak zijn bereid om el kaar in de Verenigde Staten te ontmoeten indien een daartoe geëigende tijr' en plaats kan worden bepaald. Vandaag arriveerde de kroonprins in de Verenigde Staten voor besprekingen. SOFIA President Nasser van Egypte heeft in een gesprek met een correspon dent van een Bulgaars blad gezegd, dat de Egyptische regering geen enkel voorstel o: trent het plan Eisenhower voor het Midden-Oosten ontvangen heeft. Egypte had zekere vragen gesteld, maar geen antwoord gekregen. Daarom kon Egypte geen officieel standpunt bekendmaken. President Nasser zei verder,, dat de Egyptische regering niet bereid is zijn po litiek van onafhankelijkheid prijs te ge ven. De president verklaarde de aanwe zigheid van „het Russisctn gevaar" niet te hebben vastgesteld. Tenslotte zei de president, dat 500.000 wapens aan de Egyptische bevolking wa ren uitgereikt tijdens het optreden van Engeland, Frankrijk en Israël tegen Egyp te. Egypte zou alle besluiten van de UNO ten aanzie'van de kwestie Suez ten uit voer leggen, betoogde h.j. Een negen-jarige jongen is in de Lepel straat te Amsterdam door een vrachtwagen overreden. Vermoedelijk heeft het kind niet bemerkt, dat de auto langzaam achter uit reed. Hij werd met zware verwondingen naar het O.L.V.-gasthuis vervoerd, waar hij bij aankomst is overleden. Een 68-jarige wielrijder, die donderdag te Enschede werd aangereden en een sche- delbasisfractuur kreeg, is vrijdag in een ziekenhuis aldaar overleden. Door dit slachtoffer bedraagt het dodental van ja nuari honderd. Op de kruising Slotermaker de Bruïne- weg—Hatertseweg te N ij m e g e n is de 69-jarige wielrijder Arts uit Nijmegen do delijk gewond, toen hij in volle vaart tegen een uit de richting Hatert naderende per sonenauto botste. Hij werd enige meters in de lucht geslingerd en kwam vervolgens via de motorkap op het wegdek terecht. Met zeer ernstige verwondingen is hij naar het Radboud-ziekenhuis overgebracht, waar hij aan zijn verwondingen is over leden. Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land zijn in 1957 i reeds om het leven gekomen 102 j personen, van wie 16 kinderen. In de haven van New York is een sta king begonnen van het personeel van de sleepboten en de vaartuigen, die de brand stofvoorziening van de stad verzorgen. De vierduizend stakers willen door hun actie kracht bijzetten aan eisen voor hogere lo nen en betere arbeidsomstandigheden. REMBRANDT ONTDEKT IN MOSKOU. MOSKOU (U.P.) Tijdens restauratie werkzaamheden in Moskou aan een olieverf schilderij op hout, is onder de bovenste verf laag een ander schilderij met de signatuur van Rembrandt te voorschijn gekomen. Het is een portret van een oude man en moet omstreeks 1629, in Rembrandts „Leidse periode", zijn geschilderd.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1