Vlees hooit «tij De leerling van Doctor Marciolo Kunstschilder H. F. Boot benoemd tot lid van verdienste van K.Z.O.D. QHT A ID FftlFTQ T TRVTLNT^l fons vervolgverhaal Agenda voor Haarlem „Het Woord" in verfilming van Carl Dreyer Kort en bondig Triangel-Cabaret van Wim lbo Nernavo gaat weldra in Haarlem bouwen Huldiging van de tachtigjarige Demonstraties van de Volksmuziekschool JL JL/JL/U> JL/JLj V -11—'In u> door joseph l. einanber. Kilo's slanker BonKorets MAANDAG 11 FEBRUARI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 4 Driezijdig programma van kleinkunst Project van 350 woningen in Zinnevelt Nog niet zeker wanneer aanleg wordt begonnen HAAL ROOKWORST BIJ UW SLAGER! Hoe 't ook zij: Werkzaamheden vorderen Burgerlijke Stand van Haarlem Data van uitvoeringen in de Interscholaire Lening „Kennemerduin" is overtekend DE DEENSE FILM „HET WOORD" van J Ook aan de figuur van Johannes voegt Carl Dreyer dateert uit 1954. Reeds jaren Dreyer niets toe wat de zuiverheid van had Dreyer met plannen rondgelopen om zijn wezen zou schaden. De Johannes in Kaj Munks befaamde toneelspel te ver filmen, maar hij stelde zijn eisen hoog en een Zweedse filmrealisering in 1945 maak te de onderneming ook al niet direct aan trekkelijk voor zijn producenten. Eindelijk kon hij aan de slag. Hij maakte een film, die een voorbeeld mag heten van stijl, beredeneerd gebruik van de filmmiddelen en eerbied voor de inhoud van het oor spronkelijk toneelwerk. Hij maakte een mooie film, een vaak beklemmende film, die de meesterhand verraadt. Men treft er niet de Dreyer in aan van „Jeanne d'Arc". Terecht vermijdt deze vermaarde filmer een dynamische cameravoering, waarmee hij afbreuk zou doen aan de sfeer en de delicate behandeling van het gegeven. Vooral met fotografische middelen, de be lichting, bouwt hij figuren en situaties op. De toneelmatigheid van zijn mise en scene is maar schijnbaar: de statische camera werkt versobering, verdieping en inge togenheid in de hand. Het bijna bizarre, maar zeer zinrijke gegeven krijgt een har monische verwerkelijking, die een machtige en diepe geestelijke ontroering teweeg brengt. HET HEEFT WEINIG ZIN hier de theo logische disputen op te rakelen, waartoe Kaj Munks verbeelding heeft geleid. Dat het geloof levend maakt, heeft hij in de meest letterlijke zin gestalte willen geven met de figuur van de uit zijn waanzin be vrijde boerenzoon Johannes, die zijn ge storven schoonzuster Inger tot leven wekt. Eén is er die met hem gelooft dat hij door zijn beroep op God dit wonder kan bewerk stelligen: het jongste dochtertje van Inger. Wanneer haar moeder uit de eeuwige slaap ontwaakt - prachtig aangeduid door een close-up van haar bewegende handen - glimlacht het kind. Dat is alles wat Dreyer haar toestaat en ons van haar laat zien. De glimlach van dit kind verzinnebeeldt de kracht van haar kinderlijk vertrouwen. De reeks voorstellingen door de Hoofd stad Operette in de Haarlemse Stads schouwburg is zaterdagavond, doordat dit gezelschap een onvoorzien engagement el ders moest nakomen, onderbroken door een cabaretprogramma, dat veel belang stelling trok. Begrijpelijk, want op het ge bied van de kleinkunst worden zij, nu de kampioenen daarvan een welverdiende rust nemen om op nieuwe krachten te ko men of in den vreemde verblijven, dit sei zoen bepaald niet verwend. Bovendien ging er van de namen op het affiche een be hoorlijke aantrekkingskracht uit. En ge zegd mag worden, dat Wim lbo met zijn gelegenheidsensemble de verwachtingen niet heeft beschaamd. Integendeel, ik had de indruk dat het publiek zich kostelijk amuseerde. Vaak terecht, want al houd ik niet erg van dergelijke populaire nummer tjesparades, ik moet eraan toevoegen dat men zich nu en dan in de maar zelden te beleven sfeer van het echte cabaret kon wanen. Dat was in de eerste plaats te danken aan Hetty Blok, die met het uitmuntende „Leidseplein" van Alexander Pola het suc ces van het onvergetelijke „Feestliedje" van Wies Defresne door Lia Dorana eve naarde. In beide gevallen een op treffende drenstoon voorgedragen eigentijds gege ven, hier: lamlendigheid van de zich exis tentieel vervelende rock-'n-roll-jeugd in spijkerbroeken en franjerokken als moei lijk te begrijpen produkten van onze sa menleving. Voor de pauze had Hetty Blok met uitbundig uitgevierde kolder (op tek sten van dr. Van der Vat, alias Daan Zon derland) het grovere lachwerk geleverd. Het parodistische element hierin is ver rukkelijk. Op dit terrein is Conny Stuart haar anderssoortige gelijke, zoals zij met „De mannequin" en de potsierlijk uitge doste „Moeder van het grote gezin" ander maal bewees. Haar samenwerking met Albert Mol destijds, in het cabaret van Wim Sonneveld, heeft haar een heel aparte mimische overdrijving bijgebracht, die haar opnieuw aan bewondering helpt nu zij met haar Franse chansons danig teleur begint te stellen. Sophie Stein vertelde op gezag van Ina van der Beugel en Annie Schmidt wat vrou wen over mannen en nuchtere lieden over sprookjes denken, oude bekenden uit haar repertoire, zoals steeds op haar typische, droogkomisch constaterende toon uitge praat. Met het gedicht „De straaljager" van laatstgenoemde, met die pijnlijk be klemmende regels over de wattenmensen en de zigzag-intellectuelen, maakte zij door die gewone spreektrant de toespeling op wat ons boven het hoofd kan hangen on verhoeds duidelijk. Het deed mij aan het politieke cabaret van Erika Mann of Ru- dolf Nelson terugdenken. Verder werkte aan dit programma mee Thom Kelling, een blijkbaar door de radio bekende zanger van Latijns-Amerikaanse en Spaanse zowel als Portugese liedjes, zichzelf op de gitaar begeleidend. Hij heeft inderdaad een heel prettige stem en be heerst de vreemde idiomen volkomen. Be tere verstaanders vond hij uiteraard met zijn steenkolen-Engels in twee malle vers jes uit Trinidad, waarvoor de zaal zich dan ook extra dankbaar toonde. Het is jammer dat hij er niet bij vertelde, dat die een jaar of wat geleden hier te lande door de calypsozanger „Sir Lancelot" in omloop zijn gebracht. Wim lbo zelf geeft mij altijd het gevoel of er een minzame ziekendokter van de radio op bezoek komt om mij wat op te beuren. Hij behandelt zijn patiënten voor komend en met zachtheid. Het irriteert mij ook een beetje, zoals hij de populariteit uitbuit van zijn programma over een wel heel Hollands huisgezin - want waar el ders zou het kunnen voorkomen dat men een doorsneemens als ideaal beschouwt? Maar hoe dan ook, hij is een vakkundig organisator, die precies de mensen weet te vinden om een onderhoudende revue van zang, voordracht en muziek samen te stel len. De laatste afdeling was toevertrouwd aan de onvolprezen Cor Lemaire, die echt wel meer verdient dan dit stereotiepe re geltje. En nu ik eraan terugdenk, schieten mij opeens de twee kinderliedjes („Carolien het kalf" en „Rineke, Tineke Peuleschil") van Annie Schmidt weer te binnen, die door Hetty Blok zo verrukkelijk werden gespeeld en gezongen, dat ik ze echt niet had mogen vergeten. David Koning Dreyers film is geen gepassioneerde, hij is een klagende, die men met medelijden en een stil gevoel van zelfverwijt bejegent. Zo bejegenen hem allen, die met hem ver keren, zijn vader, zijn broers, alleen zijn schoonzuster en haar kinderen niet. Stuk voor stuk zijn deze figuren in hun onder linge binding en contrasten met een leven de waarachtigheid voor ons getekend. Dreyer legt hen de uiterste soberheid op. laat hen bedaard hun gang gaan, rustig praten, hij brengt nauwelijks hun emoties van nabij in het beeld, hij slaat hen altijd van enige afstand gade. Hij benadrukt sterk sfeer en milieu waarin de film speelt: de christengemeente in een Deens dorp, ver deeld in een zwaarmoedig godsdienstige secte en een blijmoedige, de een aange voerd door de kleermaker van het dorp, de andere door de oude boer Morgen. De meeste tonelen spelen in de hofstede van Morgen. Men moet eens letten op de krach tige suggestie van de bedrukte ruimte dier hofstede, een suggestie, die bijna benau wend werkt in de ontwikkeling van het drama, omdat Dreyer ons in alle opzichten medebewoners maakt van de hofstede, ge voelig als wij zelf worden voor de archi tectonische verhoudingen van de lage zol dering tot de breedte der woonkamer. De bewoners van Borgers hofstede leven on der de druk van de verbijstering, die Johannes' geest heeft getroffen. Die druk wordt mede nog versterkt door deze ar chitectonische „bijkomstigheid". Met de zelfde symbolische oogmerken laat Dreyer de rouwkamer, waarin Inger ligt opge baard, volstromen met een wit, diffuus licht. De eeuwigheid ontmoet hier dode en levenden in een verheldering, die de ont- hevenheid aan het aardse duidelijk doet gevoelen. Het aangrijpende slottafereel, dat Carl Dreyer zich in deze doodskamer afspeelt, stijgt daardoor boven de werkelijkheid uit in precies de zin, die Munk moet hebben bedoeld. HET IS ALLEEN JAMMER dat de scène der bevalling van Inger te lang en te reëel is weergegeven. Nog te dikwijls wordt ons de barensnood in de film afgeschilderd als haast onverdraaglijk, als bijna indruisend tegen wat de natuur vermag te doorstaan. Ook in „Het Woord" is dat het geval. In derdaad gaat het hier om een moeilijke bevalling, maar dat alleen al zou een reden moeten zijn om het verloop niet op de voet te volgen. Er zijn sterke zenuwen nodig om deze passage in de film zonder onge wenste gevolgen „te boven te komen". Ik vind het toch wel nodig hierop te wijzen, opdat men erop is voorbereid. Wie het geestelijk avontuur wil meebeleven, dat Munk met „Het Woord" schiep, zal deze film van Dreyer niet mogen missen. Ze draait vanaf heden in het Haarlemse Studio-theater. Naar wy vernemen werken de technici van de Nederlandse Maatschappij voor Volkshuisvesting (Nemavo) thans hard aan de voorbereiding van de bouw van het complex van 350 middenstandswoningen, waarvan 232 volgens het „New Airey- systecm", in het zuidelijk deel van Sin- nevelt. Met het Technisch Natuurweten schappelijk Onderzoek worden besprekin gen gevoerd over de grondboringen ter voorbereiding van de funderingswerk zaamheden, welke nog in de eerste helft van dit jaar zullen beginnen. Op 11 oktober 1955 publiceerden wij de eerste beknopte gegevens van dit particu liere bouwplan, dat voorziet in 232 étage woningen, waarvan veertig in een speci aal gebouw van vijf verdiepingen voor al leenstaanden aan de Hélène Swarthstraat. Verder behelst het complex 120 eengezins woningen, welke in traditionele bouw zul len worden uitgevoerd, veertien winkels aan het Plesmanplein en 36 garages. De architect is prof. ir. H. T. Zwiers. De onderhandelingen met de gemeente over de voorwaarden van grondverkoop en bouw waren door een reeks van misver standen nogal moeizaam en de premietoe kenning vond pas onlangs plaats. Thans is men zover, dat van een verwezenlijking van dit omvangrijkste project van parti culiere woningbouw, dat Haarlem na de oorlog ziet, in een nabije toekomst kan worden gesproken. Eerste fase westelijke randweg Naar wij vernemen zal dezer dagen tussen de Rijkswaterstaat in Den Haag en de directie van de n.v. Aannemingsmaat schappij voorheen Hillen en Roosen te Am sterdam overlegd worden op welke wijze en wanneer met de aanleg van de weste lijke randweg tussen Wagenweg en Zijlwcg van Haarlem kan worden begonnen. De moeilijkheid is namelijk, dat een groot deel der gronden tussen de Houtvaart en de Zijlweg zich nog niet in handen van het rijk bevinden, zodat men daar nog niet met de aanleg kan beginnen. De enige mogelijkheid is, dat begonnen wordt met het gedeelte tussen de Wagen weg en de spoorlijn, in welk gedeelte zich ook de brug over de Leidsevaart bevindt welke in de gunning is begrepen. Het gehele werk, met uitzondering van het viaduct in de spoorlijn is gegund aan de genoemde Amsterdamse aannemings maatschappij, welke met ƒ1.942.000 de laag ste van zeventien inschrijvers was. De volgende dagen las-Lodo ijverig in allerlei dikke studieboeken; het een na het ander. Het leek wel onbegonnen werk, maar hij zette door. En eindelijkja! Daar had hij iets gevonden! Vol goede moed holde hij naar het laboratorium, waar hij, aan de hand van het boek, verschillende dingen ging opzoe ken. Hij trok laden open en haalde daar kruiden uit, schonk vloeistoffen in schalen en ging aan het mengen 73-74 ADVERTENTIE Vers gerookt. Dat is lekker! Publikatie van de verenigde slagers in Haarlem en omstreken De Haarlemse kunstschilder H. F. Boot heeft zaterdag bij de viering van zijn tachtigste verjaardag ondervonden, dat zijn persoon en werk bijzonder gewaar deerd worden. Op een receptie in de so ciëteitszaal van het gebouw van het ge nootschap „Kunst Zij Ons Doel" aan het Spaarne te Haarlem (De Waag) hebben vele vrienden en afgeyaardigden van kun stenaarsorganisaties hem hun gelukwen sen aangeboden. Er werden hartelijke toe spraken gehouden, waarbij vele geestige herinneringen werden opgehaald. Jan Wiegman uit Heemstede viel in een opzet telijke herhaling, toen hij een gedicht voorlas, dat hij ter gelegenheid van de zestigste verjaardag van de schilder had gemaakt. G. J. H. Kerkhoff liet schriftelijk van zijn waardering blijken. Leen Spierenburg, voorzitter van „Kunst Zij Ons Doel", gaf kennis van het besluit de heer Boot te benoemen tot lid van ver dienste. Hij sprak de wens uit, dat Boot nog lange tijd met dezelfde felheid en energie zal blijven werken als voorheen. Namens de Maatschappij „Arti et Ami- citiae" sprak Theo Beerendonk de jarige toe. Hij memoreerde, dat op de tentoon stelling die „Arti" zaterdag geopend heeft, ook werken van Boot te zien zijn. De commissie van voorbereiding bestond uit vele jonge schilders. Ze was van mening, dat de jarige een meester van het penseel is. Het zal hem voldoening geven, dat de jongere collega's zo over hem denken en zijn werken voor de expositie hebben uit gekozen. De heer F. Erfmann van „De Brug" uit Amsterdam sprak er zijn vreugde over uit, dat Boot lid is willen worden van het schilderscollege. Hij wordt unaniem als een groot schilder erkend en om zijn vele kwaliteiten gewaardeerd. In het vereni gingsleven heeft de tachtigjarige veel goed werk verricht. Hij was velen tot P. W. Franse steun in moeilijke tijden- ADVERTENTIE IMP. N.V. THABUR-DEN HAAG Uit naam van Rotterdamse schilders sprak de heer H. F. Wieling zijn bewonde ring uit voor het werk en kunnen van Boot. De heer E. van As wenste de jarige ge luk namens de Nederlandse Federatie van Beeldende Kunstenaarsverenigingen en namens de Rotterdamse Kunstenaarsso ciëteit, van welke sociëteit Boot een trouw lid is. Spreker had deze middag reeds het werk van H. F. Boot op de ten toonstelling van „Arti" te Amsterdam be wonderd en daarvoor gaf hij de jarige een „extra-hand". Mevrouw Spierenburg haalde herinne ringen op uit de tijd, dat Boot in Spaarn- dam werkte. Daar heeft hij zich vele vrienden verworven. Namens „de Spaarn- dammers boven de tachtig jaar", bracht mevrouw Spierenburg de gelukwensen over. Tot hen die voorts gelukwensen aan boden waren de wethouders van Haarlem de heren D. J. A. Geluk en W. C. Bakker, de gemeentesecretaris, mr. H. E. Phaff, de vertegenwoordigers van „De Groep" en „De Acht", de heren Jules Chapon en C. J. Metz, de oud-directeur en de directeur van het Frans Halsmuseum de heren G. D. Gratama en H. P. Baard, de voorzitter van de Gooise Kunstenaarsvereniging, de heer Klaas Koster, vele kunstschilders, onder wie Oscar Mendlik, Kees Verwey en prof: Otto B. de Kat, vele vrienden, leer lingen en oud-leerlingen. Joop Santen sprak namens leerlingen en Barend Rijdes zeide als leerling in de „wijsheid" het woord te voeren. Ook wa ren vele schriftelijke gelukwensen binnen gekomen. Nieuwe brug in Spaarndam De werkzaamheden aan de brug bij de sluizen in Spaarndam vorderen gestaag. Tijdens de afgelopen vorstperiode heeft men normaal doorgewerkt. Momenteel zijn arbeiders bezig de bekistingen en het vlechtwerk voor de onderbouw aan te brengen. Als alles naar wens blijft verlo pen, zal over veertien dagen het beton gestort zijn. Half maart zal de onderbouw hoogst waarschijnlijk gereed zijn en zal men aan de bovenbouw kunnen beginnen. De stalen overspanning, die aanzienlijk breder zal zijn dan die van de oude brug en waarop twee trottoirs zullen worden aangebracht, wordt momenteel geconstru eerd bij de firma Den Holder, te Leiden. Wanneer de voorbereidende werken ge reed zullen zijn, zal het mogelijk zijn de overspanning met behulp van drijvende bokken in één dag te plaatsen. Zaterdagavond had in het Minerva- Theater te Heemstede de tweede demon stratie plaats van de Volksmuziekschool voor Haarlem en omstreken. De directrice, mevrouw C. Kat-Beylevelt, gaf een uit voerige uiteenzetting van het systeem der muzikale opvoeding, dat op de inrichting toegepast wordt en ging daarna geleide lijk over tot een openbare les in algemene vorming. Met een voudige liedjes, canons, gehoor- oefeningen, waarbij het handlezen zijn praktische waarde bewees, toonde een groep leerlingen hoe deze al ingewerkt was. Door middel van slaginstrumenten, waaronder zelfvervaardigde trommen, werden de leerlingen op gevoel voor ritme en maat getoetst. Ook mochten zij reageren op de zinsbouw van een voorgespeelde melodie. Tussen de pedagogische bedrijvig heid door werd een jarige klassegenote gehuldigd met een „lang zal ze leven" ook daar zat muziek in, zowel als in menig staaltje van eigen liedcomposities, die de wanden van de bovenzaal versierden. Het stimuleren van zelfwerkzaamheid is ten slotte een der bijzondere eigenschappen van het onderwijs op de Volksmuziekschool. De demonstratie op zelfvervaardigde bamboefluiten (sopraan, alt, tenor en zelfs bas) onder leiding van mej. J. Dito was daarvan een ander treffend voorbeeld. De toonkwaliteiten van deze primitieve speel tuigen bleek bovendien bijzonder gunstig te zijn en de wijze waarop gemusiceerd werd door middel van dit „eigen fabri kaat" deed ons belangstellend de oren spitsen. Ook hoorden wij een interessante demonstratie door een blokfluitklas van mej. A. Schulte, die eenvoudige muziek van goeden huize toonzuiver tot klinken bracht. Het bleek alles spelenderwijs te gaan naar een doel, dat voor velen in de toe komst een verrijking van het leven zal betekenen. os. de Klerk Haarlem, 9 februari 1957 GEHUWD, 9 februari: A. P. Rozenhart en M. E. van Lunenburg; G. Hessels en M. E. de Haan. BEVALLEN van een zoon, 6 februari: M. C. J. BerkhoutJansens; 8 februari: H. Kra nendonkAssink; 9 februari: P. S. M. Hol— Hilarius. BEVALLEN van een dochter, 8 februari: L. Burggraaf—Meijer; J. M. ValkSmaal; 9 februari: A. Th. Raams—Buschkens; G. J. van LeuvenDe Bont. OVERLEDEN, 8 februari: E. Bakker- Kaspers, 64 j., Bakkerstraat; 9 februari: H. Boer, 68 j., Gasthuis vest. jf „Ik was er in de eerste week van Mei," zei Gallotti. 1' „De Hollanders zitten met hun veertien miljoen mensen op een stukje land, dat men met een goede auto op ééndag in de volle lengte kan doorkruisen. Sommige slimme lieden onder hen zijn op het denkbeeld geko men, dat dit stukje land tal van bezienswaardigheden voor buitenlanders biedt en dat er aardig aan te verdie nen zou zijn, als zoveel mogelijk buitenlanders worden aangetrokken. Dat gebeurt dan ook. De Hollanders zelf hebben geen plaats meer om hun voeten te zetten ge durende het bloemenseizoen en de zomermaanden. Ik was in Amsterdam en in hun grootste badplaats, Sche- veningen. En ik maakte een autotocht van Amsterdam naar Den Haag dwars door de bloemenstreek. Dokter Malloway, ik heb met die mensen te doen. Zij stikken! Zij kunnen in hun steden hun eigen auto's niet meer kwijt, laat staan de buitenlandse bussen en toeristen wagens. Zij verkopen hun eigen ruimte ten koste...." „Juist," zei dokter Malloway met een glimlach. „Zij hebben het aan zichzelf te wijten. Waarom moeten zij hun land als recreatiegebied aanprijzen, als zij zelf niet eens meer ruimte genoeg hebben om adem te halen? Dat is winstbejag en onverantwoord beleid. Ik...." „U praat over de Hollanders zoals politici over volken plegen te praten," merkte Galotti peinzend op. „Dat is verkeerd. Er zijn ongeveer veertien miljoen Hollanders en ieder van hen houdt er een mening op na. ieder van hen heeft bepaalde belangen en ieder van hen heeft al of niet een aangeboren beschaving en een geweten. Ik weet dat er in Nederland een grote groep mensen is, die deze ontwikkeling op verkeersgebied met grote be nauwdheid gadeslaan en met geweldige ergernis ieder jaar opnieuw weer grotere delen van hun land zien ver loren gaan onder de voeten van een met reuzenschreden groeiend toerisme. Zij krijgen het moeilijk met de adem halingzij stikken, bijna letterlijk. Maar anderen drijven handel, houden hotels, verkopen souvenirs en zijn dol op deviezen. Ook de autoriteiten zijn daar dol op, ziet u. De burgemeesters van de meeste Hollandse steden vuren hun ingezetenen aan om allerlei attracties te or ganiseren en de gemeentebesturen voteren grote sommen geld om het vreemdelingenbezoek te stimuleren. De Hol lander is bezig zijn gemoedsrust, zijn ruimte en zijn veiligheid te verkopen en ik geef u de verzekering i „Hoe is het mogelijk dat u in zo korte tijd zoveel van Europa te weten bent gekomen," zei dokter Malloway met oprechte bewondering. „Het probleem moet u wel heel diep interesseren!" Galotti legde zijn servet neer en stond op. „Als u het goedvindt, zullen we de discussie bij mij thuis voortzetten," zei hij. „Daar heb ik documenten en paperassen bij de hand om u geheel en al op de hoogte te stellen." Zij spraken weinig gedurende de rit. Malloway keek zijn gastheer meermalen verstolen aan, terwijl deze al zijn aandacht nodig had bij het chaufferen. Hij kon er nog steeds niet over uit, dat deze man dezelfde was als de Galotti, die hij in de uren na Susan's ongeluk had leren kennen. „Maar dat is eenvoudig fantastisch!" riep dokter Mal loway uit. „Ik ben geen zakenman, maar ik begrijp vol komen hoe groot de belangstelling van de commerciële kringen voor dit plan moet zijn. Alleen zie ik nog niet in, hoe „De financiering," zei Galotti droog. „Juist. Ik begrijp dat u daar moeilijkheden voorziet. Ik heb lang moeten nadenken voordat ik de oplossing gevonden had. Maar nu heb ik ze. Luister." En gedurende de uren die volgden werd dokter Malloway, de bekende chirurg, ingewijd in een commerciële opzet die hem voor het eerst in zijn leven eerbied deed krijgen voor zakelijke verbeeldings kracht. Hij luisterde aandachtig, zonder een enkele maal vragen te stellen. Nu en dan knikte hij begrijpend of glimlachte hij verbaasd doch vol bewondering. Ga lotti ontpopte zich in die uren voor de tweede maal tot een andere figuur dan dokter Malloway in hem meende te hebben ontdekt. Doch deze keer zag hij een man voor zich, die hem ontroerde en met respect vervulde. Ont roering en respectdat waren inderdaad de twee ge voelens, die bij de dokter de overhand kregen en die hem langzamerhand inspireerden tot een wonderbaar lijk verlangen: het verlangen om deze Galotti terzijde te staan en te helpenom met hem te vechten tegen een overmacht, die nu nog triomfantelijk en ongestraft haar veroveringstocht over de wereld voortzette en in wier spoor de duizenden lijken van verminkte slacht offers een stomme aanklacht vormden tegen kortzich tigheid en dadenloosheid. „In vroeger tijden trokken de apostelen der bescha ving ongewapend op tegen het barbarendom," zei hij hees. „In moderne tijden moeten moderne apostelen niet ontbreken. Het was indertijd niet genoeg, de vrede te prediken en de oorlog te bevechten. Wij moeten alle moderne gevaren bezweren en alle moderne kwalen durven aanpakken. Ik doe met u mee, meneer Galotti. Laten we de details bespreken." Het was ver na middernacht, toen dokter Malloway de pezige hand van Galotti ten afscheid drukte. „Wij zijn twee roekeloze fantasten, vriend," zei hij glimlachend. „Ik ben blij, dat ik ontdekt heb zo iemand te zijn. En ik ben blij, een tweede van dat soort te heb ben ontmoet. Laten we het grote avontuur beginnen, als ridders zonder vrees of blaam." Toen de dokter weg was, stond Galotti enkele ogen blikken peinzend voor de grote foto van zijn moeder, die in een zilveren standaard op de schoorsteenmantel stond. „Ben je nu tevreden, eigenwijze oude vrouw?" mom pelde hij teder. „Je zoon Francesco is opnieuw een jon getje geworden. En hij heeft een ander jongetje gevon den, die denkt dat hij dokter is, Welterusten, moedertje." Het was of zij glimlachteen hij sliep later in met Knaapje viel in trappengat. In Am sterdam is de 6-jarige J. K., die met zijn va der op de zolderverdieping van de woning was door een lichtraam gestapt en in het der tien meter diepe trappengat langs drie ver diepingen naar beneden gestort en voor de ogen van zijn moeder op de onderste etage terecht gekomen. Hij werd in ernstig ge wonde toestand naar het O.L.V. gasthuis ge bracht. Nieuw KIIL-schip. De „Zaanland" door de werf Blohm und Voss te Hamburg voor de Koninklijke Hollandsche Lloyd te Am sterdam gebouwd, is zaterdag voor zijn eer ste reis van Hamburg via Amsterdam naar Brazilië, La Plata, vertrokken. Het 10.400 ton metende schip is het tweede van een serie van drie schepen, die door de K.H.L, voor de vaart op Brazilië bij Blohm und Voss zijn besteld. De „Montferland" werd vorig jaar november in dienst gesteld en de „Vree land" zal tegen het einde van het jaar ge reedkomen. Jongetje onder gierkar. De 7-jarige Daniël van der Kooy te Achterveld is zater dagmiddag om het leven gekomen, doordat een gierkar, waar hij op was geklommen, kantelde. Het jongetje kwam onder de kar en was onmiddellijk dood. Adres P.T.T.-personeel. Het hoofdbe stuur van de bond van Nederlands P.T.T.- personeel „Ons Belang" heeft zich tot de ministerraad en tot de Tweede Kamer ge wend met een adres, waarin de gevolgen van de prijsstijgingen voor het P.T.T.-personeel dat nog steeds een reële salarisachterstand heeft, zo zegt het bestuur onaanvaardbaar w..rden genoemd. Aangedrongen wordt op maatregelen, die leiden tot stopzetting van de prijsverhogingen. Het hoofdbestuur van de bond vraagt voorts besprekingen te openen over salarisverbetering. - Naar Djkaarta. De heer G. J. Disse- velt, eerste ambassadesecretaris bij de Ne derlandse ambassade te Tokio, zal als hoofd van de politieke afdeling van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging te Djakar ta worden tewerkgesteld. ADVERTENTIE Waarom de last van ongezonde (en vaak lelijke) dikte nog langer met u meedragen? BonKorets geven u in enkele weken weer uw jeugdig slank figuur. Na de maaltijd een dragee met een slokje water - en u verliest ponden per week. BonKorets werken volgens het principe van dehydratie - eenvoudig en snel. Opgehoopt vet smelt weg, geen loomheid en verstopping meer. Veroverende charme straalt van u af. U voelt u weer opgewekt en monter! Begin een nieuw leven - begin nog vandaag met BonKorets, 3.30 per flacon, VERMAGERINGSDRAGEES Thans is vastgesteld, dat de uitvoeringen van voordracht, toneel en dans in het Inter- scholair Jeugdtoernooi 1957 respectievelijk zullen plaats hebben op donderdag 7 maart 's avonds om half acht en woensdag 13 maart 's middags om twee uur en 's avonds om half acht in de Haarlemse Stadsschouwburg. De officiële opening van de tentoonstelling van tekeningen, handenarbeid en handwer ken in het museum „Het Huis van Looy" heeft plaats op zaterdag 2 maart 's middags om drie uur. Het bestuur van de stichting „Kennemer duin" te Haarlem, die zich ten doel stelt de verzorging van bejaarden, speciaal van hen, die wonen in de classis Haarlem der Gere formeerde Kerken in Nederland en dit doel tracht te bereiken door het oprichten en exploiteren van rusthuizen, heeft een obli gatielening uitgeschreven. De belangstelling was zo groot, dat de lening overtekend is. Zoals gemeld is, heeft het bestuud het land goed „Kennemerduin" te Heemstede aange kocht. waarin op het ogenblik „Unicum" gevestigd is. MAANDAG 11 FEBRUARI Minerva: „Als de dauw hangt, komt er regen", 18 jaar, 8.15 uur. Frans Hals: „Buiten loert de dood", 14 jaar, 8 uur. Lido: „Don't knock the rock", 14 jaar, 7 en 9.15 u. Luxor: „Trapeze" alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Carnaval in Wien", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De machinist", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Rassenhaat", 14 j., 7 en 9.15 uur. Studio: „Het woord", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: Nieuw het gevoel, alsof hij nog eenmaal, zoals lang geleden, Nederlands Toneelgezelschap met „De vrouw door haar zorgzame handen was toegedekt. met ket r°de haar", 8.15 uur. Frans Hals museum: Prof. dr. H. Oldewelt spreekt voor Volksuniversiteit over „Instinct en ge woonte in het leven van de mens", 8 uur. Zang en Vriendschap: Vragenavond van de grotere wereld, 8 uur. Begijnhofkapel: Ds. Snijders spreekt voor Interkerkelijk Evange lisatiecomité over: „De vuurproef", 8 uur. HOOFDSTUK IV De vierde juni, des avonds om zeven uur, verscheen m talloze Amerikaanse huiskamers het donkere silhouet van dokter Malloway op het televisiescherm. De moe ders hadden de tafel afgeruimd na het avondeten en de kinderen profiteerden van hun „uurtje na tafel", voor dat zij naar bed moesten. In vele gezinnen klonk de mar kante stem van de chirurg uit New York reeds enige minuten uit het toestel, voordat men opmerkzaam werd. Wat was dat eigenlijk? Die dokter scheen het over kin deren te hebben. Hij wees met zijn vinger beurtelings op de grote foto's van vrolijk lachende kinderkopjes. Waar had hij het eigenlijk over? Toen zei de stem: en dan tot slot nog deze op gewekte kiek van Robert Montgery, zes jaar oud, wo nende in San Francisco." (Wordt vervolgd). DINSDAG 12 FEBRUARI Minerva: „Gas-oil", 18 jaar, 8.15 uur. Frans Hals: „Buiten loert de dood", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Lido: „Don't knock the rock", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Trapeze", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Carnaval in Wien", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Cinema Palace: „De machinist", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Rassenhaat", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „Het woord", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 u. Frans Halsmuseum: Harry Mulisch en Paul Rodenko over: „Moderne litteratuur" voor H.K.G., 8 uur. Brinkmann: Prof. dr. W. R. van Brakell Buys voor Soefi- centrum over: „Mystiek", 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6