Haarlem beperkte al 3 miljoen op gemeentelijke investeringen HOE WERKT DE BEURS Op tachtigjarige leeftijd als emigrant naar Australië „De vrouw met het rode haar" Met tuingereedschap gewapend Prioriteitsaandelen, oprichtersaandelen en „lappen" Amsterdamse Beurs van gisteren DINSDAG 12 FEBRUARI 19 5 7 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Bejaard Haarlems echtpaar vandaag vol goede moed vertrokken Jongetje van jaar drinkt uit fles wasbenzine Matthaus Passion 17 en 18 april in Concertzaal Zevende d-concert met de violist Henryk Szering Burgerlijke Stand Amateurtoneel „Tot wederdienst bereid" Prijsvraag uitgeschreven onder r.-k. historici Schilder J. Wigersma zaterdag tachtig jaar Financiering met kasgeld verloopt bevredigend DE BEURS AMSTERDAM NEW YURK Vonnis tegen Haarlemse kapper vernietigd Lezing over epilepsie Krijgt HCK Amerikaanse honkbaltrainer? Initiatief Van Driel Krol Men hoort de laatste tijd dikwijls van individuele gevallen, waarbij een bejaarde vader of moeder een verre reis begint, ten einde aan de andere zijde van de aardbol een geëmigreerde zoon of dochter te kun nen bezoeken. Maar dit gold tot dusver in de meeste gevallen een betrekkelijk kort bezoek van ten hoogste een jaar, waarna men dan met de mooiste herinneringen aan het verblijf bij kinderen en kleinkinderen tenslotte toch weer naar het vaderland terugkeerde. Zeldzamer wordt het echter wanneer het een emigrerend echtpaar be treft, waarvan man en vrouw respectieve lijk de leeftijd van tweeëntachtig en tachtig jaar reeds hebben bereikt. Deze uitzondering vormen de heer G. Silvis en zijn echtgenote, mevrouw A. Sil- Vis-Dalm, die het laatst in Haarlem aan het Spaarne hebben gewoond, in de nabij heid van het Kaarseladeveer, waar de heer Silvis zevenenveertig jaar werkzaam is geweest. Eerst had hij het toezicht over de stallen om later, nadat de paarden ook bij dit bedrijf zo goed als verdwenen waren, met de leiding van de expeditie te worden belast. Zes jaar geleden vertrokken hun dochter met haar echtgenoot en kinderen naar Australië, waar zij zich een zeer goed bestaan hebben opgebouwd. De schoonzoon was in Nederland aannemer en hij wist er in te slagen ook in Australië in de bouwerij te blijven. Zij wonen in Belmont Park, in West-Australië aan een drukke verkeers weg en slechts een half uurtje van de stad verwijderd. Vandaag zijn de heer en mevrouw Silvis met de ,.Johan van Oldenbarneveldt" uit Amsterdam vertrokken, ten einde zich naar hun nieuwe vaderland te begeven. Want zij zullen niet meer naar Nederland terugkeren, hun schoonzoon heeft een kleine bungalow gebouwd, waar zij hun intrek kunnen nemen om er - naar allen hopen - een gelukkige levensavond door te brengen. Dit typeert dit bejaarde echtpaar, dat niet bij kinderen wil intrekken, maai er de voorkeur aan gaf zijn onafhankelijk heid te blijven bewaren. Hiermee is wel licht tevens de vitaliteit van deze bejaar den voldoende aangetoond. Mevrouw Silvis heeft zich ook vast voorgenomen in haar nieuwe woning de huishoudelijke plichten normaal te vervullen en haar echtgenoot is evenmin bereid zijn dagen in ledigheid door te brengen. Hij koestert tenminste enthousiaste plannen voor het verzorgen van een toom kippen en de aanleg en het onderhoud van een tuin, waarmee hij als Nederlander alle eer zal kunnen inleggen. Dat het hem hiermee ernst is, bewijst de bagage, die hem aan boord vergezelt. Daar onder bevinden zich namelijk zijn spade, hark, schoffel en ander tuingereedschap; waarvan hij onder geen enkele voorwaarde afstand wilde doen en van welke attributen hij in Australië nog een dankbaar en pro- duktief gebruik denkt te maken. Aan de vooravond van hun vertrek heb ben wij de heer en mevrouw Silvis nog even gesproken, doch wie zou menen dat er in het vooruitzicht van deze grote reis en verandering van enige opwinding sprake was, vergist zich. Uiteraard verheugen zij ADVERTENTIE Hoe vaak leest U zo'n berichtje niet in de ktant? Ja eigenlijk kun je ze geen moment uit het oog verliezen, die kinde ren. Voor je het weet Natuurlijk - U hebt alle gevaarlijke flesjes en potjes goed weggeborgen voor Uw kleuters. Maat een ongeluk zit in een héél klein hoekje. Wees dan blij dat U Norit in huis hebt. Want door snel veel Norit toe te dienen in afwachting van de direct gewaar schuwde dokter- is al dikwijls het leven van een patient gered. Ook voor minder ernstige - gevallen is het trouwens altijd prettig wat Norit in dc kast te hebben. Bij slechte spijsvertering, maagzuur, diarree en vele andere maag- en darmstoornisscn helpt Nprit immers snel en... veilig! zich op het komende weerzien met hun dochter en kleinkinderen - welke familie inmiddels met vier achterkleinkinderen is vermeerderd, die zij nog niet hebben ge zien - maar voor hot overige hebben zij hun kalmte en nuchtere kijk op de zaak volkomen behouden. Zij spreken zelfs nog schertsend van een „nieuwe toekomst!" Volgens het reisschema zal de „Johan van Oldenbarneveldt" 16 maart in Fre- mantle arriveren, waar zij van de boot worden afgehaald. Dit zal stellig niet on opgemerkt geschieden, want men heeft het echtpaar reeds schriftelijk een feestelijke ontvangst beloofd, waarbij ook alle klein en achterkleinkinderen aanwezig zijn. Oncler een voor Nederland'zo kenmer kende druilerige hemel hebben de heer en mevrouw Silvis vanmorgen afscheid genomen van het land, waar zij tachtig jaar hebben gewoond. De foto werd genomen voor het huis van familiele den in De Glip, waar het kranige emigrerende echtpaar tijdelijk vertoefde. De traditionele uitvoeringen van de Matthaus Passion van Johann Sebastian Bach door de Christelijke Oratorium ver eniging in Haarlem, zullen dit jaar, we derom onder leiding van George Robert, worden gegeven op woensdag 17 en don derdag 18 april in de gemeentelijke Con certzaal in Haarlem. De solisten zijn weer Heieen Verkley, sopraan, Wilhelmina Mat- thès. alt, Ilan ie Fèvre, tenor (evangelist), Henk Meyer, tenor (kleine partijen), Rom Kalma, bas (Christus-partij), Arie de Rijk, bas, Hans van der Leeuw, bas, Piet Lcntz, viola da gamba, Piet Halsema, orgel en een knapenkoor onder leiding van Tom de Vries. De begeleiding berust weer bij het Noordhollands Philharmonisch orkest. Op dinsdag 19 februari geeft het Noord hollands Philharmonisch Orkest het zeven de concert in de serie d. Het concert staat onder leiding van de gastdirigent Jan Out, dirigent van het Gelders Orkest. Solistische medewerking wordt verleend door de vio list Henryk Szering. Het concert wordt geopend met „Musique pour faire plaisir" van Strategier, waarna Henryk Szering een uitvoering geeft van de Symphonie Espag- nole van Lalo. Na de pauze wordt het concert besloten met de Vierde Symfonie van Dvorsjak. Het melodrama, waartoe de thriller be hoort, is een populair genre, en dal laat zich begrijpen. Als het aan de regels be antwoordt, dan is een dergelijk spel immers rijk aan al dan niet verwachte en dienover eenkomstig meer of minder schokkende gebeurtenissen en wordt ten slotte, na alle zorgvuldig berekende afwisseling van angstaanjagende en hoopgevende, grieze lige of verontwaavdigingwekkende compli caties, het gezonde rechtsgevoel bevredigd. Daarvan was echter bij „De vrouw met het rode haar" door Sam Locke en Paul Ro berts, waarvan het Nieuw Nederlands To neelgezelschap maandagavond in de Haar lemse Schouwburg een abonnementsvoor stelling af, geen sprake. Bij het ingaan van de pauze wist men nauwelijks waar men wie dan ook eigenlijk van moest verden- j ken. Toen de onthulling daarvan na de pauze met een nieuwe moord gepaard ging, zal het vermoedelijk niemand iets hebben kunnen schelen. Ten hoogste schrok men van het schot. Maar men had geen enkele reden om met dader, slachtoffer en dupe medelijden of sympathie te voelen. Het is maar goed dat het tot de conven ties van het theaterleven behoort om in recensies de intrige van een thriller niet te verraden, want ik zcu het echt als een soort strafwerk beschouwen hiervan een reconstructie te moeten beproeven. Wel kan ik ervan zeggen, dat de beperking van de rolverdeling tot slechts drie personen in de praktijk een reductio ad absurdum blijkt te zijn. Er worden, om de spanning te voe den, allerlei relaties met diverse jnrichtin- zuivert Uw maag onmiddellijk Haarlem, 11 f eb rui ri 1957 ONDERTROUWD, 7 februari: H. R. Eek- liof en J van der Linden; 9 februari: E. Krispijn en J. Willings; 11 februari: O. W. Tesselaar en A. M. Th. Vogels; A. J. H. Koe- bmij en G. W. Vink; B. van den Berg en P. Pennarts. BEVALLEN van een zoon, 9 februari: Chr. M. van der Horst—Westerburger; J. C. Grift —Halewijn; H. MunkDe Groot; E. Heuver- kamp—-Van der Veldt; 10 februari: E. J. J. SmoldersVan Meulenaarsgraf; Th. P. M. Harmsma—Van Leeuwen; E. S. Wijn vol cl Werf; 1] februari: W. van Gennip—Koning. BEVALLEN van een dochter, 8 februari: S. M. Sleeman—Busking: J. A. van der Kuijl -Bouwens; H. van LieshoutOosterloo; M. GoossensDoing: 9 februari: Sj. van Alphen -Jansma; A. M. dc Graaf—Van Pelt; G. HensemaHeijink; 10 februari: F. W. Beetz Pirets; G. M. GleijsteenDen Boer; A. J. Meijer—Schouten: H. M. Lablans—De Wilde; C. van LamoenDe Vries; G. W. Neeskens VerspuijI. J. Hulsebosch—Spruijt; 11 febr.: H. Philippo—Ladru; A. E. Burggraaf—Hoff man. .OVERLEDEN, 8 februari: H. Stephanus, 55 j., Bakhuizen van den Brinkstraat; 9 febr.: B. Luimes, 22 j., Reigerstraat; B. J. Reiber, 51 jaar, Badhuisstraat; E. J. M. Hendriks Brinkman, 78 j., Archipelstraat; H. A. Bieler -Perfors, 95 j., Adriaan de Jongestraat; M. Hendriks—Gorter. 48 j., Kamperlaan: 10 februari: li. H. J. Heule, 80 j., Van Dort- straat; P. van Andel, 66 j„ Badelochstraat; W. Poolman, 81 j.. Gedempte Schalkburger- gracht; F. J. PI. van Schie, 81 j., Generaal Bothastraat. In gebouw „De Leeuwerik" heeft de to- neeelvereniging „Vondel" zaterdagavond een zeer bevredigende opvoering gegeven van het blijspel. „Tot wederdienst bereid" in de bewerking van Piel Mossinkoff. Men kent de inhoud van dit stuk zo langzamer hand wel uit de vele voorstellingen, die het te beurt is gevallen. Het leent zich voornamelijk voor de typering en is daar om in het bijzonder geschikt voor onze amateurs. De speelgroep van „Vondel" heeft van de geboden mogelijkheden ruim schoots gebruik gemaakt en kwam onder regie van D. PI. van Tongeren tot vaak heel geestige en verrassende scènes, waar in vooral de spitse dialoog opviel. Het tempo en de tekstvastheid lieten evenmin te wensen over. Verreweg de meeste weer klank vonden de vertolkingen van G. Kal- denbagh als de oude Oliver Smith, een zeer fraai opgezet - en aangezet - heerschap. Toch voldeed mij ook de bescheiden wijze waarop A. Koster de figuur van de sym pathieke Tony Hamilton relief gaf. Bij de dames gaf mevr. D. v. d. Spek haar me vrouw Standish een goed portie doortas tendheid mee, speelde mevr. Langerak een innemende Virginia en onderscheidde zich ook mevr. Abbink als Charley Green. Lang niet onaardig vertolkte ook F. Ab bink de vriend Bob Tol ford met een komi sche vrijmoedigheid, die goed deed. De ge hele rolbezetting weerde zich met verve. Dat resultaat is te meer verdienstelijk, omdat de spelers te kampen hadden met een merendeels jeugdig en heel ver moeiend rumoerig publiek, dat tijdens de opvoering tot orde geroepen moest wor den. Ik heb dat verschijnsel meer opge merkt, wanneer er bal na is. De enige op lossing voor een vereniging, die zichzelf respecteert wanneer het publiek dat blijk baar door gebrek aan beschaving niet doet - is dat bal achterwege te laten. Dan blij ven de onruststokers wel elders met hun vlegelstreken. P. W. Franse gen tot verpleging van zwakzinnigen onder houden om zulke elementen als vervolgings waan en schuldeomplexen in het geding te kunnen brengen. Maar aan het eind van deze zonderlinge vérmenging van braafheid en misdaad blijken de motieven zo banaal le zijn, dat ze achteraf inderdaad ter ver klaring van de vertoonde driestuiverro- mantiek kunnen dienen. De toelichting in het programma deed iieel wat verwachten met zulke slagzinnen als: ..Heeft Victor Karl ton schuld aan de dood van Kathy's moeder? Was hij bij haar in de nacht van haar dood?" of: ,.Is David Horner geheel genezen van zijn amnaesie of had de psychiater hem te vroeg ontsla gen?" Dit doet denken aan de projectie van teksten bij een „thriller" in de bios coop, die pleegt te eindigen met de aankon diging: „Volgende week in dit theater". En dan nog die vrouw uit de titel, die men niet te zien krijgt, omdat zij niet bestaat. De dokter beweert namelijk van zijn echt genote „gesepareei'd" te leven en be schouwt Ka thy Horner („Is zij werkelijk verliefd op hem? Is zij ook niet een te emo tioneel mens?) nu als een „ersatzje". Louis Borel heeft het stuk vertaald en geregisseerd. Bovendien vervult hij er een der drie rollen in met gebruikmaking van een vereenvoudigd alfabet. Andrea Dom burg liet de raadselachtigheden in de figuur van Ka thy Horner zolang mogelijk voort duren door een tamelijk effenvertolking. De enige interessante verschijning was Ton Kuyl als een zojuist uit de zenuwin richting" teruggekeerde, die zich als parti culier detective gedraagt en daardoor een menigte verdenkingen op zichzelf laat. Het is te hopen dat men deze begaafde en intel ligente acteur ook weer eens een ander soort rollen laat spelen, want hij kan moei lijk aan het gevaar ontkomen in herhalin gen uit vorige stukken te vervallen. Lucas Wensing ontwierp het decor met de sugges tieve bel ich tingsmogel ij kheden. Daóül Koning ADVERTENTIE I-Iet bestuur van het dr. Nuyensfonds heeft een prijsvraag over vijf onderwerpen uitgeschreven onder katholieke historici. Het fonds heeft ten doel de wetenschappe lijke beoefening der geschiedenis door Ne derlandse katholieken te vorderen. Voor de indiening der studies bij de se cretaris van het fonds professor dr. L. J. Rogier te Nijmegen, is een termijn gesteld van vijf jaar. De te behandelen onderwerpen luiden: de oudste afbeelding der menswording; de ge schiedenis van het oude kapittel van Haar lem en zijn ontbinding in 1853; Paschier Quesnel en de ontwikkeling van het Janse nisme tussen 1675 en 1720; De bemoeiing van de Raad van State met de generaliteits landen en de ontginning van woeste gron den in staatsbrabant in 1684. De heer J. Wigersma, lid van het genoot schap „Kunst zij ons doel", hoopt zaterdag 16 februari tachtig jaar te worden. Ter gelegenheid hiervan wordt van die datum tot en met 3 maart in de sociëteitszaal van het gebouw „De Waag" aan het Spaarne een tentoonstelling van zynwerk gehouden. Wigersma werd in 1877 in Hoorn geboren. Hij was dertien jaar toen zijn ouders naar Amsterdam verhuisden. Zijn vader was een knappe tekenaar en gaf hem al vroeg -les. Hoewel bleek, dat de jonge Wigersma talent had, achtte zijn vader het beter hem op een kantoor le plaatsen. Maar Wigersma wilde in de kunst doorgaan. Hij slaagde er na enige tijd in geplaatst te worden op de tekenschool voor kunstambachten in Amsterdam, waar hij veel steun ondervond van leraren, in het bijzonder van de directeur, de heer Jan Visser. In 1897 verliet hij het kantoor en ging werken op een atelier voor decora tieve kunst. Hij voerde vele opdrachten uit, waaronder ook buitenlandse. Later wijdde hij zich, aangemoedigd door Thé- rèse Schwartze, geheel aan de vrije kunst. In 1914 kwam hij naar Haarlem. Hij maakte vele schilderijen van landschappen, die ge tuigen van zijn liefde voor Haarlem en om geving. De expositie in „De Waag" is dage lijks geopend van 14 tot 17 uur. Naar wij vernemen zal de directeur van de Nederlandsche Bank, prof. dr. S. Posthuma, op maandagmiddag 18 februari voor de afdeling Algemeen financieel beheer en administratie van het Instituut voor Bestuurswetenschappen in het Stad huis te Haarlem spreken over „De handhaving van de waardevastheid van het geld". In de huidige situatie van bestedings- en investeringsbeperkingen heeft deze lezing natuurlijk een bijzondere betekenis. Hoe sterk deze beperkingen ook in het gemeen telijk leven van Haarlem gaan doordringen, blijkt wel uit de thans aan de raad overgelegde lijst van wel door de raad besloten en door Gedeputeerde Staten goed gekeurde voorstellen, maar onder de druk der investeringsbeperking uitgestelde werken. Het totaalbedrag van deze lijst nadert thans de drie miljoen gulden. Het leeuwendeel daarvan wordt gevormd door de voltooiing van het Coornhert- lyceum (ruim twee miljoen), maar onder de overige posten vindt men onder meer de vergroting van de gashouder aan de Deli- straat in Haarlem-Noord, waartoe de raad reeds in 1955 een krediet van 220.000 beschikbaar stelde, de vervanging van de gasverlichting door elektrische lantaarns in de Pijnboomstraat, de Witte Heren straat en het stadsdeel tussen Delftlaan en Zaanenlaan, verder de bouw van een schaft- en kleedlokaal - een post van bijna Naast de gewone aandelen en de diverse soorten preferente aandelen, welke laatste wij in het vorig artikeltje bespraken, kent de beurs op aandelengebied nog de priori teitsaandelen, de oprichtersaandelen of op- richtersbewijzcn, de winstbewijzen, de res- tantbewijzen, de bewijzen van deelgerech- ligheid, de scrips de met voLgestorte aan delen, de depötfractiebewijzen, de partici- patiebewijzen, de claims, de royeerbare en niet-royeerbare certificaten. Aan de prioriteitsaandelen zijn in de sla- tuten omschreven rechten verbonden, wel ke meestentijds verband houden met de benoeming en het ontslag van directie en commissarissen. Zij zijn in handen van en kele personen, oorspronkelijk veelal de op richters of de firmanten van een bedrijf dat in een naamloze vennootschap wordt omgezet. Men noemt deze aandelen ook wel aandelen met oligarchische clausule (oligarchie: regering van enkele aanzien lijken). Het spreekt vanzelf, dat prioriteits- aandelen de rechten van gewone aandelen beperken en het uitgeven van nieuw kapi taal in de weg kunnen staan, althans aan deze stukken een deel van hun aantrekke lijkheid kunnen ontnemen. Prioriteitsaan- deLen of oligarchische aandelen worden uit gegeven om continuïteit in het bestuur te bevorderen, ongewenste inmenging van concurrenten te voorkomen, buitenlandse invloeden te weren, soms ook om zonder meer zoveel mogelijk baas in eigen huis te blijven. Bij het „open maken" van fami lievennootschappen treft men vaak sporen van autocratie aan in de vorm van „zware" prioriteitsaandelen. De rechten van priori teitsaandelen kunnen in bepaalde gevallen gewijzigd worden, maar gemakkelijk gaat dat niet als betrokkenen niet medewerken. Oprichtersaandelen of oprichtersbewij zen worden uitgereikt bij de oprichting voor inbreng of diensten bij de oprichting. Oprichtersaandelen komen ais aandelen kapitaal op de balans voor, oprichtersbe- wijzen niet. Oprichtersaandelen zijn in ons land zeldzaam, oprichtersbewijzen treft men veelvuldig aan. Er zijn bepaalde rech ten aan verbonden ten aanzien van de winstverdeling veelal ook bij de verdeling van het liquidatiesaldo. Verder kunnen zij, als zulks statutair is vastgelegd, worden af gelost of ingekocht, waarna zij zijn verval len. Oprichtersbewijzen kunnen, al naar gelang van rechten en uitkeringen, soms grote waarde krijgen. Zo noteren b.v. op richters Lettergieterij Amsterdam niet min der dan omstreeks ƒ9000, die van de Ilot- terdamsche Droogdok omstreeks 5200. die van de Twentsche Kabel fabriek omstreeks 6000. Hun aantal is uiteraard beperkt, ter wijl een deel zich in vaste handen bevindt, zodat geringe vraag of dito aanbod de koers belangrijk kan beïnvloeden. Winstbewijzen hebben wat hun rechten betreft, veel overeenkomst met de oprich tersbewijzen, (de namen worden dan ook wel eens verward), maar hun oorsprong is verschillend. Winstbewijs wordt meesten tijds uitgereikt wanneer een vennootschap, in financiële moeilijkheden geraakt, tracht door een kapitaalsreconstructie weer een goede financiële basis te krijgen. Zij stem pelt dan een deel van het kapitaal af, soms ook het gehele kapitaal, in welk laatste ge val de aandelen waardeloos worden. „Als „troostprijs" krijgen de houders dan een winstbewijs met goed omschreven rechten, zodat zij toch een vinger in de pap hou den, althans wat dc winst betreft, want zeggenschap is er niet aan verbonden. Veel al is er ook een regeling voor inkoop ge maakt, zodat de vennootschap op den duur van deze mee-eters kan worden verlost. Amortisatiebewijzen komen ook uit een reorganisatie voort en zij vertegenwoordi gen het overgebleven gedeelte van een stuk, 3-3la Nederl.'47 3 Nedl 1962/64 A. K .U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabel fabriek. gew.PhilipsGloeil. pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N Scheepv. Unie Phs. v. Ommeren H V A Verg Deli Mijen Amsterd Bank Ned. Handel Mij Rotterd Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 86% 91l8/i9 204% 292% 197 290 315 275 248 146% 343 220 781 155,50 78:!4 173 168 279/s 95i!'4 100 220 J4 165/4 18124 185 66% 1712, 61% 40y/is 77 34% Heden 13.45 uur 8624 92% 200 290 196 290 313 275 245 146! a 338 221 770 153,40 78 173 167 279% 95 100 22014 165% 182 185 64% 166! 2 59 3924 74% 33% dat oorspronkelijk een grotere nominale waarde had. Voor deze amortisatiebewij zen wordt een aflossingsregeling vastgelegd, zodat ook zij na verloop van tijd verdwij nen. Reslantbewijzcn zijn ook overblijfselen uit een minder joyeuze periode in het leven ener vennootschap. Zij worden uitgereikt bij een kapitaalsreorganisatie, waarbij het gehele kapitaal verloren is en men aandeel houders toch nog wat wil toestoppen. Zij hebben dus veel overeenkomst met winst bewijzen, doch gewoonlijk zijn him rech ten beperkter. De bewijzen van de gerechtigheid ont staan als de vennootschap haar aandelen kapitaal aan de aandeelhouders terugbe taalt in contanten. Men is dan juridisch geS^ aandeelhouder meer, doch behoudt wel het recht op het nog in de vennoot schap aanwezige vermogen en op de nog te behalen winsten. Scrips zijn stukken van ongebruikelijke nominale waarde, die, samengevoegd, recht geven op een aandeel in gangbare no minale waarde, al dan niet met een kleine bijbetaling. Stockdividenden (dividend in aandelen) worden daarom ook wel als scrips betiteld. De hier besproken fondsen worden, met uitzondering van prioriteitsaandelen, op de beurs heel onparlementair „lappen" ge noemd, waaraan wellicht de gedachte „op lappen" niet vreemd is, al zijn b.v. oprich tersbewijzen en bewijzen van deelgerech- tigheid in de meeste gevallen van eerzame oorsprong'. Nadat'vrijdag de aangekondigde wet op de Herkapitalisatie de sterkst bepalende factor was geweest voor het beursverloop. waardoor verscheidene toonaangevende binnenlandse industriefondsen omhoog werden gedreven, was deze factor maandag voor een belangrijk deel weer op de ach tergrond geschoven. Nu men het nog zon der details over de plannen van de minis ter moet stellen, geeft men er de voorkeur aan af te wachten welke condities aan de herkapitalisatie zullen zijn verbonden. Dit nam niet weg dat wederom een aantal industrieën aan de vaste kant waren. Hoogovens bijvoorbeeld deden het weer bijzonder goed en werden geadviseerd op 293 a 294 tegen vrijdag 285. Ook Heineken en Hoek's Machinefabriek worden onder de „herkapitalisatie-kandidaten" gerekend. Het overwegend lagere verloop dat Wall Street vrijdag liet zien miste zijn uitwer king niet, maar toch was de marktstem ming niet ongunstig. Kon. Olie wist zelfs 1- hoger te noteren en ook de andere internationale fondsen werden iets beter gewaardeerd, speciaal AKU die tot 205 op liep. Philips was goed prijshoudend en voor Unilever was de belangstelling weer wat groter op circa 344. In alle hoeken evenwel was de belangstelling mati£, zodat de markt nergens enige opleving liet zien Scheepvaart stelde ietwat teleur en liet voor verschillende rederijen lagere note ringen zien, onder andere voor K.P.M., Rotterdamsche Llovd en „Nederland". Over de cultuurmarkt viel vrijwel niets te zeg gen en aan de notering van Amsterdam Rubber (-2) viel op te merken, dat deze afdeling in mineurstemming verkeerde. Obligaties Philips onveranderd 112, claims Arnhemse Scheepsbouw geadviseerd op 130, obligaties jongste Spoorweglening iets luier op 100% in verband met de twee de lening van gelijke strekking die maan dag is aangekondigd. Staatsfondsen prijs houdend en stil. Prolongatie 32, pet. (ANP) De koersen zakten maandag ver beneden het peil, waarop tot nu toe weerstand werd geboden, en de verliezen liepen tot meer dan vijf dollar op. De aandelenwaarde der genoteerde fondsen daalde daardoor met drie miljard dollar. Alle groepen leden verlies. Tegen beurseinde reageerde de handel zo scherp, dat de tickers een ach terstand van enkele minuten hadden. Metaal-, vliegtuig- en scheepsbouwwaar- den, olies en enkele zelfstandige fondsen leden het meest. Het was de scherpste da ling in de industriegroep sinds 10 oktober 1955, toen artsen verklaarden dat president Eisenhower nog niet geheel hersteld was van zijn hartaanval in september van dat jaar. Verliezen van vijl' of meer dollar deden zich voor bij American Shipbuilding en American Hawaian Steamship; van vier of meer dollar bij Peoples Gas, National Lead, Joy Manufacturing en Aluminium Ltd. Het industriegemiddelde daalde met 8,85 tot 457,44; dat van spoorwegegn met 4.82 tot 139,28 en dat van openbare nutsbedrij ven met 0,91 tot 70.25. De omzet was 620 000 aandelen hoger dan vrijdag, namelijk 2.740.000. In beurskringen heerst de me ning dat de daling zich nog tien tot vijftien j dollar kan voortzetten voordat op een niveau van omstreeks 440 weer weerstand zal worden geboden. (U.P.). een ton - bij het pompstation van de Wa terleiding, de aanschaffing van twee bestel auto's voor het Centraal Vervoer, de uit breiding van de archiefruimte van de In- cassodienst, de voorlopige verbetering van de meisjes-H.B.S., de aanschaffing van een mobilofooninstallatie voor de brandweer en een dienstboot voor het Haven- en Markt wezen, de bouw van een posthuis voor de dienst van Hout en Plantsoenen aan de Hannie Schaftstraat, de aanschaffing van een bibliobus voor de Stadsbibliotheek, de aanleg van een centrale verwarming (66 mille) in het gebouw van de Keurings dienst, de vervanging van het meubilair in enkele posthuizen van de politie en ver vanging van leerboeken van de Christelijke school aan de Dreef. Wat de raadsagenda van morgen betreft kan men slechts met zekerheid zeggen, dat de beide voorstellen tot uitvoering van rioleringswerken in de Amsterdamstraat en in het Kleverpark, ter voorbereiding van de voorgenomen asf alter ingen, inder daad na goedkeuring door Gedeputeerde Staten verwezenlijkt zullen worden, terwijl het College van B. en W. voorts van oor deel is, dat het noodzakelijk is ook de voorbereiding van de viaducten bouw in de spoorlijn (Pijlslaan, Westergracht, Friese Varkenmarkt en Oostersingelgracht) nog dit jaar ter hand te nemen. Omtrent de aanschaffing van het stil leven van Heda kan worden opgemerkt, dat deze aankoop wordt gefinancierd met behulp van een door de vereniging Rem brandt renteloos te verstrekken lening van 25 mille. Het resterende bedrag van tien duizend gulden kan geput worden uit de vaste post voor de uitbreiding van het gemeentelijk kunstbezit, welke op de be groting voorkomt. Een aantal voorzienin gen voor bijzondere scholen zal evenwel enig uitstel moeten gedogen, hoewel de gemeente natuurlijk wel aan de wettelijke verplichting tot het verlenen van mede werking zal voldoen. Overigens is de wethouder van Finan ciën, de heer W. C. Bakker, niet ontevre den over de ontwikkeling van de financiële situatie. De financiering van het gemeen telijk bedrijf met behulp van kasgeld - dat echter tegen vijf percent moet worden ge leend - verloopt tot nu toe zonder moei lijkheden. Het is echter nog steeds onmo gelijk om geld op lange termijn tegen de bestaande rentevoet aan te trekken, waar bij voor Haarlem, dat op de geldmarkt altijd een opmerkelijk vertrouwen geniet, als nadelige omstandigheid geldt, dat ten tijde van de discontoverhoging onder meel de lening van de provincie Noordholland moest worden ingetrokken, zodat het pro vinciaal bestuur „oudere rechten" kan laten gelden wanneer de bij de uitgifte betrokken bankinstellingen menen dat de tijd voor een opnieuw uitschrijven daar van rijp is. Gerechtshof A »isterdam Het gerechtshof te Amsterdam heeft vanmorgen arrest gewezen in de zaak tegen een 41-jarige Haarlemse kapper, die beledigende woorden zou hebben geuit tegen een man en een vrouw, met wie hij ruzie had gemaakt. De politierechter te Haarlem had de kapper tot 75 boete veroordeeld. De man heeft het tenlaste gelegde ontkende. De uitspraak van het gerechtshof luidde vernietiging van het vonnis der Haarlemse politierechter. Voorts werd de officier van Justitie in zijn eis. niet-ontvankelijk verklaard. De geneesheer-directeur van de Koningin Emmakliniek „Meer en Bosch", dr. A. M. Lorentz de Haas. heeft maandagavond Ln een zaal van café-restaurant Brinkmann le Haarlem voor het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling een lezing gehouden over epilepsie. Het was te betreuren, dat een zo gering aantal leden blijk had gegeven van hun belangstelling. Dr. Lorentz de Haas gaf een kort en boeiend overzicht van de ge schiedenis van de ep-'le, sie. vroeger wel vallende ziekte genaamd, van de ontwikke ling der beslrijdings- en genezingsmethode en van de sociale gevolgen dezer gevreesde ziekte, waaraan in ons land meer dan 50.000 mensen lijden. Als dc plannen van de IICK'cr Van Drie! Krol slagen, dan zal de honkbalvereniging HCK de aanstaande zomer een Ameri kaanse honkbaltrainer krijgen. De heer Van Driel Krol heelt onderhandelingen ge voerd met de coach van de Wiesbaden Flyers, John Turk, en deze voelt er bij zonder veel voor de Kinheimers te trainen. De grote vraag is echter of John Turk, die luitenant is in het Amerikaanse leger in Duitsland en gelegerd is in Mannheim, verlof zal krijgen van zijn superieuren om voor een ruime periode - men denkt voor lopig aan een maand - naar Nederland te komen. Vóór 1 maart aanstaande hoopt de heer Van Driel Krol te horen of zijn lof waardig initiatief geslaagd is. ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9