In sfeervolle wedstrijd won Die Raeckse van DES Nu is men er tevreden mee Ook in Duitsland ondervond de voetbalpool eerst tegenstand Nieuw-Guinea's ontwikkeling vergt thans concreet uitzicht De schrijvers van „Het dagboek van Anne Frank" in ons land HVS-ers leden tegen SVV-ers kleine maar eervolle nederlaag 7 Nederlandse jeugdteams speelden oefenwedstrijd Nuchter zijn West Bromwich Albion in kwart finales van Cup Een gefingeerde wedstrijd DenemarkenRusland Nederlander Bronkhorst leidt Oostenrijk—Duitsland Cijfers Europees supertoernooi geen initiatief van F.A. Massakamp dammen op Hemelvaartsdag Westelijke hockeyelftal tegen het zuiden Schaatswedstrijden in het Bislet-stadion Nieuwe competitieleiders bij de KNLTB DE VOLLEYBALCOMPETITIE Gouverneur van Nederlands Nieuzv-Guinea Papoea pakt nieuwe mogelijkheden gretig aan Zuid-Afrika won vierde testmatch met 18 runs Tayfield: 9 voor 113 DONDERDAG 21 FEBRUARI 1957 0 Troost u, teleurgestelde voetbalpool-er, die uitgeschakeld is van een mogelijk lucratief gokje, omdat u geen lid bent van de Koninklijke Neder landse Voetbalbond. In andere landen, waar men nu zonder enig bezwaar mag raden naar de uitslagen van voetbalwedstrijden, heeft men ook moeten wachten alvorens het werd toegestaan. Zoals in Duitsland bijvoorbeeld, waar het evenmin van een leien dakje is gegaan, hoewel men daar als ge volg van de na-oorlogse depressie, toen er nergens geld voor was, toch dankbaar mocht zijn voor alle initiatieven, die geld opbrachten. De smeek beden om een voetbaltoto, in navolging van o.a. Engeland, Zwitserland en Zweden, moesten tussen 1946 en 1948 enkele malen worden herhaald om eindelijk gehoor te vinden bij de regering. In Beieren kwam toen de eerste voetbalpool tot stand; in het gebied Nordrhein-Westfalen, waarover we u iets meer willen vertellen, startte de Westdeutsche Fuszballtoto Ge- sellschaft m.b.H. pas op 16 januari 1949. Nu is men er gelukkig mee, want tot 1 januari 1957 bedroeg de omzet van dit Gesellschaft liefst 859.243.408,50 Duitse Marken. En met dat geld heeft men veel gedaan, wat anders stoute wensdromen zouden zijn gebleven. „Is de voetbalpool een kwaad? Mis schien, maar dan toch een dat iets goeds tot stand brengt", antwoorden de Duitse voorstanders de tegenstanders, die er ook daar nog bestaan. Zij kunnen dan interes sante dingen ver tellen, ter staving 1Ynethn van hun bewering {,tLUUl dat niet alleen de sportbonden bal len, bokshand- schoenen, speren, speelvelden, turnhallen en zwembaden hebben gekregen en nog krijgen, maar dat er met toto-gelden te vens vakantietehuizen voor de jeugd, speeltuinen en tribunes zijn aangelegd of gebouwd. En dat voorts Aken de beschik king heeft over een fraai Opera-gebouw en Frankfurt trots is op zijn Goethehaus, dankt men ook aan de instelling, die voet balpool of in dit geval Fuszbaltoto heet. Wat waren de motieven, waarmee de Westduitse Voetbalbond probeerde de re gering te overtuigen van het nut van een toto? De ere-voorzitter van de bond, tevens voorzitter van de raad van beheer van de Westdeutsche Fuszballtoto Gesellschaft, de heer Constans Jersch, betoogde, dat de mensen sportbeoefening nodig hebben als ideale ontspanning voor lichaam, ziel en zenuwen. „Er bestaat evenwel een schrik barend te kort aan accommodaties, welke in andere landen wel ruimschoots voor handen zijn. Het is een onmiskenbare noodzaak ze ook in Duitsland te verwezen lijken. Wordt dit probleem niet opgelost, dan moeten we het ernstig betwijfelen of het Duitse volk over tien of twintig jaren nog in de fysieke en psychische conditie verkeert om aan de maatschappelijke eisen te kunnen voldoen. De lichamelijke op voeding van de schooljeugd is sinds jaren volkomen verwaarloosd, grotendeels door een tekort aan inzicht bij de autoriteiten", aldus motiveerde de heer Jersch in 1948 zijn voorstel voor een voetbaltoto. Op het SEC-terrein in Soest hebben twee jeugdelftallen gistermiddag een wedstrijd, gespeeld, bedoeld als oefenduel vóór de op 2 maart te spelen wedstrijd tegen de junioresvan Engeland. Het zeer gladde terrein en de voortdurend neervallende natte sneeuw maakten het voor beide ploegen onmogelijk tot goed spel te komen. De eindstand was 3-3, nadat de rust met een 1-0 voorsprong was ingegaan voor het in rood geklede B-elftal. De opstellingen waren: A-ploeg: doel: Van Gijsel (Maurits); achter: Franken (Roermond) en De Jonge (Sparta); midden: Vreeken (Haarlem) - later vervangen door Molengraft (PSV) - Jesse (Ajax) en Ellens (Volewijckers); voor: Steur (Volendam), Al ma (Heerenveen), De Vries (Sparta) - later vervangen door Seelen (VVV) - De Boer (Be Quick Gr.) en Bouwmeester (NAC) - later vervangen door Duda (NAC). B-ploeg: doel: Heytink (Eindhoven); ach ter: Tenniglo ('t Gooi) - later vervangen door Verplanken (PSV) en Engelsma (Ajax); midden: Ris (Heerenveen), Ter Horst (Ensch. Boys) en Theunissen (Vites se); voor: Feldmann (Ajax), De Nooyer (Vlissingen), Westra (Ajax), Karhoff ('t Gooi) en Braam (DWS.) vX50COOCOOCXX>OCOa> XOCOOO^COOOO^OOOOCOOOOOOOOf En de gevaren van een toto? De heer Jersch betwijfelt het of het nodig is een dergelijke instelling met zwaarwegende morele bezwaren aan te vallen. „Men beschouwt de bierbrouwer, siga- rettenfabrikant en koffieplanter toch ook niet als volksvergiftigers, hoewel mateloos gebruik van hun produkten nadelig is voor de consument? Alle liefhebberijen kunnen in excessen vervallen. Er zijn verzame laars van postzegels en antiquiteiten, die collega's en musea bestolen hebben en zich om hun liefhebberij in het ongeluk hebben gestort. En wat de invloed van de spelers op de sport-ethiek betreft, het resultaat van een enkele wedstrijd is onbelangrijk West Bromwich Albion heeft in een spannende wedstrijd Blackpool met 2-1 verslagen. Het bereikte daardoor de kwart finales van het toernooi om de Engelse beker, die op 2 maart worden gespeeld. Twee minuten na de aftrap scoorde de linksbuiten van Blackpool, de Zuidafrikaan Bill Perry, het eerste en naar later zou bljjken enige doelpunt voor zijn club. Maar de Albion liet zich hierdoor niet ontmoedi gen en nam langzaam maar zeker een over wicht, dat drie minuten voor rust leidde tot een doelpunt van de Engelse internatio nal Ronnie Allen (1-1). Na de rust hield de sterke middenlinie van de Albion de voorhoede van Blackpool in bedwang en acht minuten voor het einde maakte Kevan het beslissende doel punt (2-1). Op 2 maart speelt Albion in een thuiswedstrijd tegen Arsenal. De andere clubs die in de kwartfinales tegen elkaar uitkomen zijn: Birmingham CityNottingham Forest, Bournemouth Manchester United en Burnley—Aston Villa. Voor de eerste divisie van de Engelse league zijn twee wed trijden gespeeld. Tot tenham verloor zijn ongeslagen thuisrecord tegen Chelsea, ofschoon de Spurs bij de rust een 2-0 voorsprong hadden. In de tweede helft maakte Chelsea in een kwar tier vier goals en won tenslotte met 4-3. Bolton Wanderers versloeg Birmingham City met 3-1. In de Deense hoofdstad waren woens dagmorgen op tal van plaatsen biljetten aangeplakt waarop melding werd gemaakt van een voetbalwedstrijd tussen vertegen woordigende elftallen van Denemarken en Rusland op 3 maart. Van een dergelijke wedstrijd is echter geen sprake en men neemt aan dat de aanplakbiljetten afkom stig zijn van communisten die op deze wijze wilden protesteren tegen het verleden maand door de Deense sportfederatie ge nomen besluit geen wedstrijden te organi seren tegen Russen en Hongaren. De biljetten, waarop de Deense en de Russische vlag waren afgebeeld, zijn dooi de politie verwijderd. De voetbalwedstrijd tussen de ploegen van Oostenrijk en Duitsland op 10 maart in Wenen, zal worden geleid door de Ne derlandse scheidsrechter Bronkhorst. Aan de brede Deutschen Ring te Keu len staat dit imposante gebouw. Het is het hoofdkantoor van de Westdeut sche Fuszballtoto Gesellschaft G.m.b.H. voor de pool-uitslag. Men moet de dingen zien zoals ze zijn." De aandrang was niet vergeefs. Nadat andere waren voorgegaan begonnen in het land Nordrhein-Westfalen in de zomer van 1948 de besprekingen tussen de overheid en de voetbalbond. Niet zoals in Beieren, waar de regering zelf de organisatie ter hand nam, werd hier zoals in de meeste „Lander" besloten dat de regering de voet balbond de licentie zou verstrekken. Daar het niet gewenst werd geacht, dat de bond de pool zou uitvoeren moest er een rechts persoon worden gevonden, die de organi satie en uitvoering zou verzorgen. Zo ont stond de Westdeutsche Fuszball-Toto Ge sellschaft m.b.H., gevestigd te Keulen. Men begon met een kapitaal van 60.000 DM, waarvan het Westdeutsche Fuszballver- band 45.000 DM voor zijn rekening nam en de drie andere bonden, Niederrhein, Rhein- bezirk en Westfalen ieder 5.000 DM. In de raad van beheer werden zeven personen benoemd, vier van de voetbalbonden en drie van het land Nordrhein-Westfalen. De toto kon draaien. Op 16 januari 1949 kon men in het gebied Nordrhein-West falen voor het eerst officieel zijn gokje wagen. En er werd onmiddellijk gebruik van gemaakt! In de eerste halve maand bedroeg de omzet al ruim een miljoen DM, in februari was het bijna vier miljoen en in maart naderde het bedrag al de zeven miljoen. Geen geringe sommen, maar nu lacht men er daar om. Jaargetallen maken u duidelijk waarom. De omzet steeg met sprongen en wel als volgt: 1949 45 miljoen; 1950 74 miljoen; 19ol 85 miljoen; 1952 108 miljoen; 1953 132 mil joen; i954 144 miljoen en 1955 148 miljoen. Slechts in 1956 daalden de opbrengsten, namelijk tot bijna 121 miljoen, maar dat heeft niets te maken met een teruggang van de „wed-zin", doch met de invoering van de Lotto, elders gekoppeld aan de voetbalpool, maar in Nordrhein-Westfalen een staatsaangelegenheid. Met zulke enorme bedragen, waarvan de helft is uitgekeerd aan de winnende wed ders, kan uiteraard bijzonder veel worden gedaan. Maar daarover in een volgend artikel. In het gebouw van de Franse Voetbal bond te Parijs is woensdag een bespreking gehouden tussen de heer Gassman, secre taris-generaal van de FIFA, sir Stanley Rous (FA, Engeland), sir George Graham (Schotse Voetbalbond), Powel (Wales) en Drennan (Noord-Ierland). Zij- vond plaats in aansluiting op de enkele weken geleden te Londen gehouden vergadering van de International Board. Enkele algemene pro blemen werden besproken, vooral die welke betrekking hebben op de vervanging van spelers. Er werd echter geen enkele be slissing genomen. Na afloop van deze vergadering heeft sir Stanley Rous aan Pierre Delaunay, de secretaris-generaal van de Franse Voetbal bond en van de Europese Voetbal Unie, verklaard, dat het initiatief voor het orga niseren van een Europees „supertoernooi" in geen enkel opzicht een officieel karakter heeft en geenszins afkomstig is van de Football Association. Deze blijft echter regelmatige contacten tussen Europese ver enigingen toejuichen, op welke wijze deze ook tot stand komen. Ter gelegenheid van het feit, dat de Haarlemse damclub haar 50-jarig bestaan en St. Bavo te Heemstede haar 40-jarig bestaan gaat vieren, organiseren beide damclubs gezamenlijk op Hemelvaartsdag in de tentoonstellingszaal „Linnaeushof" te Heemstede-Bennebroek een massadam- kamp. Er wordt gespeeld in groepen van vier deelnemers in alle klassen. Tal van sterke spelers uit geheel Nederland heb ben reeds toe gezegd in de ere-groep te willen deelnemen. Voor de wedstrijd tussen de elftallen van West- en Zuid-Nederland, die zondag 24 februari op het Be Fair-terrein te Hilver sum wordt gehouden, is het westelijk elftal als volgt samengesteld: Doel: Mulder (Amsterdam); achter: rechtsback wordt later aangewezen en Drijver (EMHC); midden: Wagener (Hil versum), Loggere (Laren) en Van Dijck (Kampong); voor: Hooghiemstra (SCHC), Gielen (Be Fair), Van Erven Dorens (La ren), Zwier (SCHC) en Van Beaumont (TOGO). Bouwman (BMHC) kon wegens ziekte niet worden opgesteld en over de bezetting van de rechtsbackplaats zal later een be slissing worden genomen. Tijdens de schaatswedstrijden, die ter ere van de nieuwe wereldkampioen Knut Johannesen in Oslo zijn gehouden, won Hroar Elvenes de 500 meter in 44.2 sec. voor Roald Aas, die er 0.5 sec. langer over deed en Rolf Troen voor wie 45.5 sec. werd genoteerd. Knut Johannesen bezette de 8e plaats met 46.3 sec. De 3000 meter was voor Torstein Seiersten met 4 min. 56.3 sec. Ook op deze afstand bezette Aas de tweede plaats, met 4 min. 59.2 sec., terwijl Gunnar Nilsen derde werd met 5 min. 3 sec. Knut Johannesen zegevierde op de 5000 meter in 8 min. 33.1 sec. Odd Lundberg volgde op de tweede plaats met 8 min. 45.7 sec. en Willy Nilsen werd derde met 8 min. 46.4 sec. De heer D. Nieman, sinds 1946 competitie leider van de Koninklijke Nederlandsche Lawntennisbond, heeft aan het bestuur medegedeeld dat hij zijn functie niet langer kan vervullen. Het bestuur heeft zijn ont slag met ingang van 16 februari aanvaard. De leiding van de competitie zal nu be rusten bij de administrateur, de heer O. van der Heul en de in december benoemde assistent-competitieleider de heer C. ten Have. TENNIS. Tijdens internationale tennis wedstrijden in Brussel heeft de Zweed Da vidson van de Belg Washer verloren met 64 ,64. De Amerikaan Budge Patty zege vierde over de Belg Brichant met 7—5, 6—4. ADVERTENTIE De beide hoofdklasse ontmoetingen Die RaeckseDES en HVSSVV hebben de talrijke toeschouwers gisteravond in het Krelagehuis in Haarlem uitstekend volley bal gebracht. Die Raeckse slaagde er in om DES, dat in de hoofdklasse west-B de vierde plaats inneemt, in een sfeervolle stryd met 31 te kloppen. De scheidsrech ter had de grootste moeite om door het enthousiasme van publiek en spelers de touwtjes in handen te houden. De ontmoeting tussen HVS en SVV was minder luidruchtig, maar hier zorgde een Utrechts vuurwerk van smashes en een stug verdedigend HVS voor een boeiende strijd. Had HVS in deze ontmoeting meer variatie in zijn aanval gebracht dan wa ren we nog niet zo zeker van een Utrecht se overwinning geweest. Overigens is deze kleine 32 nederlaag voor de Haarlem mers tegen deze sterke Utrechtse ploeg, die tot de leiders in west-A behoort, zeker een eervol resultaat. De ontmoeting tussen Die Raeckse en DES begon al direct veelbelovend. DES nam een kleine voorsprong (31), maar moest die spoedig weer afstaan (33), waarna Die Raeckse met uitstekende aan vallen de leiding nam: 73, time-out voor DES. Door bovenhandse serves van Luteyn liep DES in tot 76 en na 86 nam DES door enkele smashes van De Nobel, die in het net belandden, weer een bescheiden voorsprong (9—8). De score ging toen ge- lijkop tot dat de gelijke stand 11—11 werd bereikt. Met prachtig spel liep Die Raeckse uit tot 1411 en een misverstand in de DES-ploeg bracht Die Raeckse de eerste winst: 1512. In de tweede set nam Die Raeckse, dat ook nu weer zonder vaste set-uppers speelde, welk systeem ook vorige week succes bracht, een 40 voorsprong, door goed verdedigen, waarbij het blokkeren uitstekend was verzorgd en aanvoerder Jac. Moolenaar zich onderscheidde. DES ging toen nog feller slaan en boekte aan vankelijk succes: 42, 62 en 65. Doch even later nam Die Raeckse met De Leeuw en Wetterhahn als uitste kende aanvallers een ruime voorsprong (95), die na een prachtige redding van De Leeuw tot 115 werd opgevoerd. DES met internationaal Zimmerman aan het hoofd trachtte het verloren terrein terug te winnen, 118 (time-out voor Die Raeckse) en 128, maar Die Raeckse her stelde zich tijdig en ,won onder groot enthousiasme van het publiek de tweede game met 159. In de derde set nam DES na 33 door harde slagen een 94 voorsprong. Die Raeckse maakte veel fouten en aanvoer der Moolenaar achtte het wenselijk om door middel van een time-out de rust in de ploeg te doen weerkeren. DES sloeg toen driemaal de serve in het net, zodat Die Raeckse toch voldoende gelegenheid kreeg om zich te herstellen. Maar de rood- witten profiteerden maar gedeeltelijk: g_6, 10—8 en 12—8 voor DES. Op 13—8 was er nogmaals time-out voor Die Raeck se, maar ook toen baatte het niet: met 158 reduceerde DES de achterstand tot 2—1. Zowel het publiek als de spelers besef ten dat het resultaat van de vierde set van grote waarde zou zijn. Onder luide aan moedigingen van het publiek ging Die Raeckse tot de aanval over en na 33 re sulteerde dit in een 63 voorsprong. Doch DES sloeg terug en met prachtige ge varieerde aanvallen werd de Die Raeckse- ploeg uit verband gespeeld en ieder dacht reeds aan een beslissende set toen de ach terstand van de Haarlemmers opliep via 8—6, 9—6 en 12—7 tot 13—9. Fanatiek volhouden bezorgde Die Raeck se enige punten (1311) en toen DES ver zaakte om met een time-out de opmars van Die Raeckse te stuiten, bracht de ver warring in de Voorburgse ploeg Die Raeck se zowaar nog de volle winst: 15—13. Een prachtig resultaat tegen deze jeugdige maar niettemin geroutineerde Voorburgse gasten. HSV—SVV SVV startte tegen HVS direct met zijn penetratie-systeem en dit leidde tot enige harde smashes vanuit het midden. HVS had hier nog geen antwoord op (5—1), maar na enige tijd kon HVS met gevarieer de aanvallen het initiatief en de leiding overnemen. En de HVS'ers stonden deze niet meer af: 5—6, 3—6. 8—7, 10—8, 13—9, 14—10, 14—13 en 15—13. In de tweede set kwamen de gastheren er niet aan te pas. Dat wil zeggen, de ser ves en de smashes van de Utrechtenaren waren niet te keren. Pas na 7—0 kon HVS tegenscoren, maar dit had geen betekenis. De set ging met 15—1 verloren. De derde game bood echter weer een geheel ander spelbeeld. Tot 6—6 gingen de partijen gelijk op, waarna HVS vooral door tactisch gespeelde ballen uitliep tot 12—6. Hoewel Braktze en Bolwerk zich bij SVV uitzonderlijk goede aanvallers toon den, won HVS deze set met 15—9. DE GOUVERNEUR VAN NEDERLANDS Nieuw Guinea, dr. J. van Baal, is gisteren op Schiphol aangekomen, waar hij werd verwelkomd door de nieuwe minister van Zaken Overzee, mr. Helders, en minister Staf. „Het oude Nieuw Guinea met zijn „wilden" is op zijn retour en een werkelijk nieuw Guinea is in wording met mensen, die zich vol verwachting keren naar nieuwe levensmogelijkheden", zo zei de heer Van Baal, „mensen, die onze gezondheidszorg en de verbetering van levensomstandig heden waarderen en die het nieuwe met beide handen vastgrijpen, mensen, die er niet over denken hun nieuw verworven voorrechten prijs te geven voor staatkundige verwarring, die Indonesië biedt. Het is onze taak hen op te voeden tot economische en politieke zelfstandigheid. Het nieuwe Nieuw Guinea vraagt om verdere vorm geving, om politieke gestalte, om concreet uitzicht. Daarover is persoonlijk overleg nodig en daar hoop ik nu de gelegenheid voor te vinden, aldus dr. Van BaaL In de vierde game nam HVS met prach tige combinatites een 31 voorsprong. Maar nu was het woord aan SVV dat tot 93 uitliep. Na 106 brachten de Utrech tenaren met 157 de balans weer in even wicht; 22. In de laatste beslissende game had SVV het genoegen om met een 80 voorsprong van speelhelft te wisselen. De voorsprong werd zelfs nog opgevoerd tot 110 eer HVS schuchter enige punten tegenscoorde: 112. Op deze vrij hopeloze stand verweerde HVS zich toch nog dapper en slaagde er in om de achterstand tot 143 terug te brengen. SVV onderbrak met een time-out. maar even later werd het beslissende punt gescoord: 158. De HVS'ers Clay en Koning konden op een uitstekende wedstrijd terugzien. De eersteklassers Voor de eerste klasse heren had Eclecta aanvankelijk heel weinig in te brengen tegen CIOS. De groenwitten wonnen de eerste sets met 15—4 en 15—5. In de derde set nam Eclecta een waardige revanche (153), maar de laatste set was wederom voor CIOS 15—12. De resultaten in de eerste klasse dames luidden: HVS—Vesmia 3—15, 15—8, 9—15, en 15—10: Rapiditas—Onze Gezellen 915, 8—15, 15—13 en 15—4; HBC—Die Raeckse 2 15—11, 14—16, 11—15 en 13—15; MHBS OVRA 15—7, 15—10 en 15—13; Velox—De Blinkert 15—4, 8—15, 7—15 en 3—15. De overige uitslagen luidden, Heren: Eclecta 2—HVS 3 2—2, De Blinkert—Die Raeckse 3 4—0, Sizo—CIOS 3 3—0. HPS en SV—AW 1—3, WIK—Gios 3 4—0, WIK 3— SSO 1—3. Dames: AVC 2—VVSH 0—3, Eclecta 4— Sizo 2 0—3, DSS—JBS 2—2, Die Raeckse 5 Vesmia 2 03, BoruSpaarnestad 31, Eclecta 3Cios 3 22. Woensdag zijn op Schiphol aangekomen mevrouw Francis Goodrich-Hackett en haar echtgenoot Albert Hackett, die sa men de toneelbewerking maakten van „Het Achterhuis" van Anne Frank. Men kent hun namen sinds „Het dagboek van Anne Frank" in Nederland in vertoning werd gebracht en de dagbladen deden weten, dat het stuk door steeds meer to neelgezelschappen in vele landen op het repertoire werd genomen. Een beetje on der de indruk van de grote belangstelling van pers, radio en fotografen hebben Francis Goodrich en Albert na hun aan komst in de Europahal van het stations gebouw op Schiphol tijdens een persconfe rentie antwoord gegeven op de vragen over het doel van hun reis door Europa en over hun plannen voor de toekomst. De bewerking van „Het Achterhuis" is tot stand gekomen na intensieve voorberei dingen. Zij hebben voorstellingen in ver scheidene plaatsen in de Verenigde Sta ten bijgewoond. Nu komen zij uit Londen, waar de opvattingen wel verschillen met die in Amerika maar niettemin: „De op voering in de Engelse hoofdstad was voor treffelijk", aldus mevrouw Hackett. Van avond zullen zij een voorstelling in Rot- terdam gaan zien. Zij zijn nu voor de twee de keer in Nederland. De eerste keer kwamen zij hier in 1954 om zich voor te bereiden op de toneelbewerking van „Het Achterhuis", nu komen zij om indrukken op te doen voor een scenario, dat zij in op dracht van de Twentieth Century Fox filmmaatschappij zullen maken. Wie de rol van Anne Frank zal vervullen in de film versie is nog niet bekend. Misschien wordt het de hoofdrolspeelster van het Engelse gezelschap, dat „Het dagboek van Anne Frank" speelt. Het ziet er naar uit, dat de filmmaatschappij een deel van de opnamen in Amsterdam gaat maken. Dat hangt ook van de kosten af. Maar de Hacketts zou den dat graag willen zien. Mevrouw Hackett liet voorts duidelijk uitkomen, dat de vader van Anne Frank, die vrijdag in ons land zal arriveren, als eis heeft ge steld, dat ook in de film, evenals in het toneelstuk, de geest van „het dagboek" volkomen bewaard zal blijven. Francis en Albert Hackett zijn met nog een tweede doel naar ons land gekomen.' Vandaar werd een bezoek aan Den Haag gebracht voor besprekingen met vertegenwoordi- „Nieuw Guinea is een dynamisch geheel, dat bezig is te veranderen", zei de gouver neur verder. „Toen ik bijna vier jaren ge leden als gouverneur optrad, ben ik begon nen met een werkplan, dat beoogde basis faciliteiten te scheppen. Het leek toen, dat we dit in enkele jaren voor elkaar zouden hebben. Dat is aan één kant wat tegen gevallen. Het heeft veel langer geduurd dan we dachten. Maar het is tegelijk ook meegevallen. Wat wij te bouwen hadden is beter geworden dan het aanvankelijk was gedacht. Hollandia en Manokwari zijn bezig prachtige steden te worden. Zeer belangrijk achtte dr. Van Baal het, dat al die activiteit de Papoea heeft ge maakt tot een mens, die verrassende be langstelling toont voor -Nederlands leren, voor een goed huis en behoorlijke kleren, voor techniek en ontwikkeling. Wat hem bijzonder ter harte gaat is, de Papoea de gelegenheid te geven ook thuis, in de kam pong, het geld te verdienen, dat hem in staat stelt mens te zijn. Totaal zijn thans op alle bedrijven in Nieuw Guinea ongeveer 17.500 Papoea's werkzaam, Papoea-werkers min of meer in de westerse sfeer, zoals gouverneur Van Baal zei. De totale bevolking telt naar schatting 700.000 zielen, waarvan er onge veer 260.000 onder geregeld bestuur zijn gebracht, terwijl met ongeveer 130.000 een periodiek contact is gelegd. De Wisselmeren Ten aanzien van de recente ongeregeld heden bij de Wisselmeren kon de gouver neur mededelen, dat begin november niet alleen een zendeling en zijn gezin, maar ook de goeroe (godsdienstleraar) van een verderop gelegen missiepost om het leven is gebracht. De oorzaak van de onrust zocht' de heer Van Baal in de eerste plaats in de verstoring" van de economie der oude Papoea's, die daar de leiding hadden. Deze economie berustte op schelpen, vrouwen en varkens. Als een meisje niet wilde trou wen, stuurde zij pa's hele economie in de war. Dit kan tot doodslag leiden en daarom moest het gouvernement zich hier op den duur wel mee gaan bemoeien. Bovendien trekken de jonge mannen, die geld als vier de ruilmiddel hebben geïntroduceerd, zich steeds minder van hun vaders aan. Inmiddels is de rust aan de Wisselmeren weer teruggekeerd en de macht der oude hoofden is gebroken. Op de vraag of de in Nieuw Guinea woonachtige Indonesiërs enigerlei activiteit ten toon spreiden in verband met de In donesische aanspraken op dit gebied, ant woordde de heer Van Baal, dat zij uiteraard niet onkundig blijven van deze aanspraken, daar het een ieder vrij staat naar Indone sische radiozenders te luisteren. Er is wel eens politieke activiteit in Indonesische kringen, zowel binnen als buiten de wet en in dit laatste geval wordt uiteraard door de overheid ingegrepen, aldus de gouverneur, die tenslotte mededeelde, dat er in Neder lands Nieuw Guinea ongeveer 12.000 In donesiërs wonen. Francis Goodrich en Albert Hackett bezochten woensdag het „Achterhuis" aan de Prinsengracht in Amsterdam. Men ziet hen hier bij de trap, naar het verblijf, waar Anne Frank zich tijdens de bezetting schuil hield. gers van het ministerie van Onderwijs, Kunsten én Wetenschappen in verband met het voornemen van het Amerikaanse echtpaar om een studiebeurs ter nagedach tenis van Anne Frank aan te bieden. Deze studiebeurs bedraagt ongeveer 20.000 gul den, te verdelen over vijf jaren, en is be stemd voor een of meer Nederlandse stu denten of schrijvers, die deze gelden voor bepaalde doeleinden kunnen gebruiken. Zuid-Afrika heeft de vierde testmatch tegen Engeland gewonnen, dank zij vooral de off-spin bowler Hugh Tayfield, die negen wickets nam voor 113 runs. Voor Engeland scoorden in de tweede innings Insole (68) en Cowdrey (55) samen 82 runs voor het derde wicket, maar daar na gingen Insole, May en Compton snel uit voor slechts 9 runs. Tenslotte gingen de Engelsen all out voor 214 runs, zodat ze 18 runs tekort kwa men voor de zege. Het was de eerste maal sinds 26 jaar dat Zuid-Afrika op eigen grond een testmatch tegen Engeland won. Het scorebord was: Zuid-Afrika 340 en 142, Engeland 251 en 214. AFGELAST. De voetbalwedstrijd tus sen de militaire ploegen van Nederland en België, die gistermiddag op het PSV-terrein in Eindhoven zou worden gespeeld is in ver band met de gesteldheid van het terrein, dat wegens zware sneeuwval onbespeelbaar was afgelast.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11