—ZE VEN DA GEN HAARLEM De Watervrienden: hechte bekendheid samenleving-in-het-bad Stichting Unicumhoudt volgende week inzameling 'Oneven aan de redactie Ruim 500 jeugdleden en een wachtlijst Lezen en laten lezen XVruiken is Xïroken! wmm ja graag Ijllt >i0 HOUTVESTER 9 Verpleging van chronisch zieken en invaliden vraagt meer aandacht manchester AANSTEKERS.... ....DIE HET ALTIJD „DOEN" Voor invaliden Van mensen en dingen onder de Damiaatjes DONDERDAG 21 FEBRUARI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Volksdansgroep „Marijke" houdt ouderavond Burgerlijke Stand van Haarlem JAN VAN DER PIGGE Haarlemse fotolithograaf kreeg bronzen medaille Lezing van A. Haye over de vrije ballonvaart VERENIGDE JEUGD Hl!; m! Bouw nieuw huis te Overveen De Stichting: Herstcllings- en Verplc- gingsoord „Unicum" gaat een spannende °veek tegemoet: er wordt van 25 februari tot en met 1 maart een openbare lijstcollee- te gehouden, gevolgd door een buscollecte ju Haarlem, Heemstede, Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang op 2 maart van welker opbrengst voor het werk voor chronisch zieken en invaliden zeer veel zal afhangen. Met volstaat er bij „Unicum", (gelegen op het landgoed Kennemerduin aan de He renweg) niet mee om de patiënten uitslui tend te verzorgen en te verplegen, maar terecht tevens hen zoveel mogelijk bewe ging en ontspanning te verschaffen. Men probeert een zo huiselijk en zo vrij moge lijke sfeer te scheppen teneinde hen een compensatie te verschaffen voor het ver lies van de eigen huislijke omgeving van de patiënten. Dat deze verpleging en verzorging zeer kostbaar is, laat zich verstaan en het be hoort daardoor tot de grootste zorg voor Unicum om steeds weer de nodige fondsen te verkrijgen om deze extra kosten te be strijden. Reeds meer dan tien jaar zijn bestuur en -directie voortdurend in een soort van strijd om het bestaan van dit oord gewikkeld, ofschoon de bestaansre den ieder jaar klemmender wordt bewezen. Het is één van de vele instellingen, die een beroep moeten doen op cle hulp van het publiek en dat maakt die strijd zwaar. Bij alles wordt het lot van chronisch zie ken en invalieden toch helaas nog te vaak vergeten. Daardoor wachten vele duizen den van deze zieken vergeefs op een goede verpleging in een prettige omgeving. Maai de weinge instellingen, die zich vooral het lot van deze zieken hebben aangetrokken, kunnen slechts zeer beperkte aantallen op nemen. Het is daarom, dat Unicum de speciale aandacht verdient, vooral in Haarlem en omliggende gemeenten waaruit vele dei- patiënten afkomstig zijn. Onlangs verschenen er in de pers be richten, dat het. landgoed Kennemerduin is verkocht aan de Stichting „Kennemer duin" voor de vestiging van een nieuw te bouwen bejaarden-centrum van de Ge reformeerde Kerk, Classis Haarlem, en het is nog niet bekend of „Unicum" in het be staande gebouw zal kunnen blijven. Maar het bestuur van „Unicum" machtigde ons reeds eerder mee te delen, dat in ieder geval het werk van „Unicum" zal worden voortgezet, hetzij in het bestaande gebouw, dan wel in een ander daartoe passend en misschien groter gebouw. Mocht dus een verplaatsing van Unicum binnen afzienbare tijd noodzakelijk zijn, dan is financiële hulp dubbel hard nodig, daar immers een verplaatsing van de in richting onvermijdelijk met grote kosten gepaard gaat. Te meer waar Unicum dan tevens van plan is haar inrichting zoveel mogelijk aan te passen aan de eisen, die gesteld moeten worden ten behoeve van de verpleging van haar patiënten. Er zijn nog vele collectanten nodig, zo wel voor de lijsten als voor de bussen. De r.k. volksdansgroep „Marijke" heeft dinsdagavond in een van de zalen van café-restaurant Brinkmann in Haarlem een ouderavond gehouden. Na een kort openingswoord van de voorzitter, de heer H. J. A. Hartendorp, werd een keur van volksdansen, die soms uit zeer ingewikkel de figuren bestonden, met verbluffend ge mak en gratie uitgevoerd. Vooral de dans „Wij gaan nog niet naar huis", waaraan een twintigtal leden meedeed, oogstte veel succes. Dat deze dansen een gedegen voorberei ding vereisen bleèk wel uit de verwarring, die ontstond, toen ook de toeschouwers er zich aan gingen wagen. Zelfs van de een voudigste figuren brachten zij niet veel te recht, wat uiteraard een geweldige hilari teit bij de muurbloempjes ontketende. Eugénie Muschter droeg tussen het dan sen door verzen voor op een verdienstelij ke en door het publiek zeer gewaardeer de wijze. ADVERTENTIE lOUCT n SCHUTTERSVELD 't ietfaj Vati 'tfetóè,! Haarlem, 20 februari 1957 ONDERTROUWD, 20 februari:: J. van (iep Hoef en J. C. Weustink; D. Mulder en E. H. E. van der Kleut; J. Goedkoop en E. J. van de Kerkhof: H. van der Zalm en C. Bo- gaart; J. D. Wildschut en C. H. A. Kouijzer; D. A. Meulenberg en M. Th. A. G. Warning; A. J. Rusch en vr. M. Vader; P. Blokker en G. M. van Lu ij ken; S. G. Hoekstra en J. G. Blom; T. J. Oostrom en S. Kuiper; J. H. M. Lichtlei'tmer en E. R. Merckx; J. Chr. Metz en J. A. Bakker; C. J. J. Winterink en C. de Vries; J. W. van Leen en G. Schoon; G. van der Grift en H. Sandwijk. GEHUWD, 20 februari: A. A. M. van Dijk en J. N. de Graaf; E. Krispijn en J. Willings; C. H. van Steijn en W. Meijer; W. J. van der Putten en A. R. M. Apeldoorn; C. D. Aarsen en M. Th. J. Baars; J. W. Huiberts en J. Coule: C. E. de Haas en N. M. Jonker; W. C. Wiedijk en J. M. H. Bank; C. M. Lagerweij en A. van Rotterdam; P. Anker en J. van der Werf; G. F. Wissink en W. G. Lambooij. BEVALLEN van een zoon, 19 februari: C. M. W. Henfling—Van Lith; A. M. Winke laar—Van dien- Meij; A. A. Hegie—Van der Heijden; C. GregoireBombeeck; 20 febr.: A. WarmelinkPostma. BEVALLEN van een dochter, 16 februari: L. M. E. MareschalFranssen18 februari: C. B. Ouddeken—Clavaux; 19 februari: G. SchaapDij kstra. OVERLEDEN. 18 februari: A. J. Wubbe, '5 j., Bakenessergracht; 19 februari: W. G. WassenaarHogervorst, 60 j., Brouwers kade; M. E. Meinhardt—Stuten, 83 j., En- gelszsbraat; 20 februari: W. Chr. Bon, 45 j., Goltziusstraat. Men kan zich opgeven aan de volgende adres sen: R. Gudde, Schotersingel 19, mej, J. de Vries, Tetterodestraat 10b, Butters, Bisschop Otto- straat l.mej. A. H. Meerburg, 2e Emmastraat 28, mevr. J. Roorda-Houwing, Koninginneweg 107, mej. E. Waltman, Thomsonlaan 31, mevr. Wild- vank, Olycanstraat 24, Bensdorp, Korte Zijl- weg 3, mevr. De Boer, Gijsbr. v. Aemstelstraat 148, mevr. Hogenes, Spaarnoogstraat 30. mevr. Bellaert, Hoofm.anstraat 00, allen te Haarlem; mej. Voorstaagh, Jeugdhuis, Herenweg 111. Heemstede; mevr. C. Hoogkamer, De Genestet- weg 16, Bloemendaal; mevr. H. W, M. Jansen, Or, Nassaulaan 66, Overveen; mevr. A, Says, Adr. Sloopplein 130, Overveen; J. Loef, Deken Zon daglaan 3, Vogelenzang en voorts bij de Stich ting Unicum te Heemstede, Herenweg, telefoon 38861 (tussen 9 en 5 uur). ADVERTENTIE ADVERTENTIE SPECIALE AANBIEDING JE VANOS-AANSTEKERS met 1 jaar schriftelijke garantie JEVANOS, fraai gelaktƒ4.50 JEVANOS, met leder bekleed in diverse tinten ƒ4.50 JEVANOS, stormaansteker 6.50 ALLEENVERKOOP Grote Houtstraat 81 - Haarlem SPECIALIST IN ROOKARTIKELEN Wöönsdag is in een feestelijke bijeen komst in de cantine van het drukkerijge bouw van de n.v. Grafische Industrie Haar lem een eervolle onderscheiding uitgereikt aan de jongezel-fotolithograaf J. Bloemsma te Haarlem. De heer Bloemsma heeft name lijk bij het laatste examen van de stichting tot bevordering van de vakopleiding in het lithografisch bedrijf de beste prestatie ge leverd, zodat hij de bronzen medaille ver wierf welke het Gerrit-Jan Thiemefonds daartoe heeft ingesteld. Namens dit fonds en de stichting voerde de heer J. T. Schip per, secretaris van de vakopleiding, het woord. Aan de heer Bloemsma werd niet alleen de bronzen medaille en het diploma uitgereikt, maar ook twee publikaties over het welverzorgde boek. Namens de Grafische Industrie, welke de plechtigheid met een feestelijk tintje omringde, sprak nog de di recteur. de heer C. Hesseling. Bijeenkomst B.A.B. Voor de aanvang van de lezing, welke de heer A. Haye dinsdagavond in Boekenroode voor de leden van de Vereniging Buurtbebelang Aerdenhout- Bentveld heeft gehouden, herdacht de voorzitter, mr. A. Bos, de in januari overleden secretaris van deze vereni ging, de heer Joh. de Graaf, die ruim vijfentwintig jaar secretaris van het B.A.B. is geweest. De heer De Graaf is geruime tijd ziek geweest en hoewel het aanvanke lijk leek dat herstel mogelijk was, is die hoop niet in vervulling gegaan. Namens alle leden gaf de voorzitter uiting aan zijn gevoelens van medeleven met de familie De Graaf. Voor de vereniging betekent zijn verscheiden eveneens een ernstig ver lies. De heer De Graaf was een beminne lijk mens, gezegend met veel werklust, en thousiasme en doorzettingsvermogen en zo nodig, wanneer het om de belangen van de B.A.B. ging, ook met strijdvaardigheid. De voorzitter vroeg enkele ogenblikken stilte om deze vriend te herdenken. De heer Haye had tot onderwerp van zijn lezing gekozen „Theorie en praktijk van de vrije ballonvaart". Spreker is zelf een enthousiast ballonvaarder en hij is in september 1956 tezamen met een piloot, zijn assistent en nog een Nederlander in Düsseldorf met een ballon opgestegen om via Sauerland in Westfalen weer te dalen, nadat zij ongeveer zeven uur in de lucht waren gebleven. Voor de pauze vertelde (Verkort weergegeven) Sigarettenautomaten. Als winkelier in tabaksartikelen heb ik met belangstelling uitgezien naar de beslissing van de Haar- demse raad inzake de sigarettenautoma ten. De slag is gevallen en wij weten nu hoe de zaken er bij staan. Wat mij nu in teresseert is de vraag of tijdens het debat in de raad de protestants-christelijke raadsleden, met inbegrip van de wethou der, naar aanleiding van deze kwestie een principieel pleidooi hebben gehouden ten gunste van de zondagsheiliging, waarbij op de zondag dus geen verkoop per automa ten mogelijk zou zijn. v. D. (Naschrift: Voor dit principiële pleidooi was geen aanleiding. Het ging hier om de intrekking van een bepaling welke inder tijd gemaakt was ten bate van de volks gezondheid. De winkelsluiting was dus in principe niet in het geding. Redactie). de heer Haye een en ander over de ge- schiedems van de vrije ballonvaart. Na de pauze vertoonde de heer Haye een aantal lichtbeelden over de geschiede nis van de ballonvaart, waaruit duidelijk bleek dat er heel wat waaghalzerij voor nodig is geweest alvorens men van een ge slaagde opstijging kon spreken. Ook liet hij een aantal fraaie kleurendia's zien van zijn opstijging in 1956. IS MEN in meeste takken van sport pas na cle Tweede Wereldoorlog gaan bedenken, dat de sport voor junioren een belangrijke vormende kant kan hebben er zijn sportver enigingen, die daar van oudsher als vanzelfsprekend alle aandacht aan besteed hebben. Een treffend voorbeeld daarvan is de Haarlemse zwemvereniging „De Watervrienden", die juist dit jaar zijn zilveren jubileum viert. Zij werd in april 1932 opgericht als de zwem- groep „Watervreugd" van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Arbeiders Sportbond, die na de oorlog onder de naam Nederlandse Culturele Sportbond haar activiteiten voort zette. Het is wel duidelijk, dat de zwemsport in dit verband ook een duidelijke ideële in slag kreeg, die van het begin af de individuele prestatie niet liet overheersen, maar het groepswerk primair stelde. Daardoor is het voor de jongeren van het begin af meteen een vorm van jeugdwerk geweest. DE 500 jeugdleden (op een totaal van 800 leden) hebben een eigen jeugdbe- stuur, dat een grote zelfstan digheid bezit en met zijn initiatieven bij de groten niet gauw tevergeefs aan klopt. „Sport op zichzelf zegt mij niets", zei de voorzitter van de Watervrienden, de heer H. Stapel, ons, „het gaat er om wie het doen en hoe ze het doen. Het is alleen maar een middel. Je hoort de mensen vaak een hele sliert voordelen van „de sport" opsommen, maar ik ken mensen, die er een on gezonde hartstocht van maken en ik ken er ook die er opvoedend in bezig zijn. U ziet het: het gaat om de leiders. Daar zijn we dan ook leder jaar onafgebroken aan bezig'. Wij herinneren ons van schoolzwemfeesten, dat men sen, die een demonstratie schoonspringen gaven het ap plaus nooit hoorden, omdat dat net was opgehouden, wanneer zij weer boven water kwamen. En wedstrijdzwemmers merk ten evenmin iets van de aan- moedigingskreten vanwege het bruisende water om hen heen. Men zou dus schertsenderwijs het water een zekere bescher ming tegen overdreven „op- juinen" kunnen noemen. Hoe dan ook, het water is een ele ment, waarin men nog heel wat meer plezierigs dan wed strijden kan beleven. DE EERSTE voorwaarde is dat het een vertrouwd element wordt. Hoe meer vaardigheid de jongens en meisjes wordt bijgebracht, hoe meer zij zich erin thuisvoelen. Het percen tage „geoefende zwemmers" onder de Nederlanders is wel zeer groot, maar het aantal dat het nog regelmatig voor zijn genoegen doet is veel kleiner. De heer Stapel vertelde ons, dat de oorzaak daarvan bij velen hierin zit, dat zij nooit in de gelegenheid zijn geweest echte watervrienden te wor den. Zij hebben zo gauw moge lijk afgezwommen, maar zich nooit een bijna tweeslachtig wezen gevoeld zó verbonden met dat element, dat je draagt en in zich opneemt al naar je wenst. Maar met die lieden, die het wèl zo voelen, is een hele sa menleving in het water te vor men, dat leert de ervaring van „De Watervrienden". Zij kun nen een daverend zwemfeest houden zonder één wedstryd- nummer en toch vol opwinding en afwisseling. De behoefte aan publiek is helemaal niet zo groot: „In maart is er een na tionaal jeugdzwemfeest, waar voor alle Watervriendenver enigingen in het land zijn uit genodigd", zei de heer Stapel, „we vieren ons jubileum alle maal in het bad en we zyn tegelijk toeschouwers en deel nemers. Plaats voor enkel toe schouwers is er niet want er moet op meer dan duizend deelnemers worden gere kend De Watervrienden in Haar lem hebben in het totaal 69 leiders (vanouds „functionaris sen" genoemd), van wie een aantal het KNZB-diploma voor zwemonderwijzer heeft en een ander deel als instructeur aan bepaalde eisen van de Cultu rele Sportbond voldoet. HET GROEPSWERK komt het duidelijkst uit bij de jeugd van zes tot dertien jaar. Wij hoorden van de heer Stapel dat het er helemaal niet om gaat de kinderen zo gauw mo gelijk te leren zwemmen. Daar kan men juist een heleboel mee bederven. Het moet spe lenderwijs gebeuren, dat is de enige manier om de kinderen hun angst voor het water te doen overwinnen. En als ze xxxx«coocccccoocxx>xoooocooccocccccccco cosocccocccoccccccooccooocccoïccccoccco: dan na verloop van langere of kortere tijd zelf zwemmen wil len leren dan kunnen zij het meestal snel, want aan de be langrijkste voorwaarde is vol daan: zij zijn niet bang meer voor water. Toen wij de voor zitter vroegen hoe dat spelen derwijs overwinnen van de vrees voor het water moest worden opgevat, gaf hij ons een voorbeeld. Het hoofd is het laatste, dat kinderen aan het water toevertrouwen, maar het is wel mogelijk hen toch zover te krijgen zonder iets te for ceren. Een van de eerste spe len is het blokjesrapen in het ondiepe. Op een zeker moment is de lengte van de arm niet toereikend meer om zo'n blok je met het hoofd boven water van de bodem te rapen, maar in de opwinding van het spel tast het kind door en het on dergaat de sensatie ineens helemaal nat te zijn. In die geest gaan de spelletjes ver der. DE LESSEN benaderen de methode van de Oostenrijkse zwempedagoog Kurt Wiessner: niets forceren, ook al zijn er bij, die heel lang alleen maar spats blijven maken zonder de behoefte te voelen om zwem men te leren. Dat kan de ouders wel eens bevreemden omdat zij zwemles verwachten met hengels en zo, maar de leiders houden rustig aan dit principe vast omdat het zijn voordelen al menigvuldig heeft bewezen. Het kleine voorbeeld van zoëven illustreert de ge hele methode bij de Water vrienden. „De gespecialiseerde training vormt in ons werk niet de boventoon," aldus de heer Stapel, en toch is er geen gebrek aan leden en vooral niet aan jeugdleden. Dat be wijst een wachtlijst van 300 mensen, die lid willen worden. NIET ALLEEN het feit, dat het aantal leiders slechts met moeite opgevoerd kan wórden is een rem op het ledental, maar ook de beperkte capaci teit van de baden. Momenteel hebben de Watervrienden per week zes zwemuren in Stoop's bad en het Sportfondsenbad en die moeten zij verdelen tussen „jeugd", „jongeren" en „oude ren". Aan badhuur wordt nu al bijna 9000 per jaar betaald en de komende tariefsverho ging gaat daar 10.000 van De Publicity Corporation of America heeft een brief aan Haarlems Bloei geschreven, waarin zij schrijft: „Er zijn ongetwijfeld vele duizenden Amerikanen, die uw stad zou den willen bezoeken en ge nieten van haar bijzondere aantrekkelijkheid, indien zij er iets van wisten. In de Verenig de Staten is uw stad vrijwel volkomen onbekend". „Almost completely unknown daar moeten we het dan maar mee doen", aldus het voorwoord van Haarlems Bloei's weekagenda. Maar uit het vervolg blijkt, dat Haar lems Bloei geenszins van plan is het daarmee te doen. Het zal de medewerking van deze grote organisatie dankbaar aanpakken en haar om te be ginnen vast een paar honderd duizend folders toezenden. Haarlem heeft reden zich te verheugen, dat in elk geval de president van deze Publicity Corporation juist Haarlem wij der bekendheid in de V.S. wil gaan geven. De voornaamste beweegreden is natuurlijk het standbeeldje van het jonge tje in Spaarndam („the boy who saved the dyke"). Hoe stevig dit verhaal zich daar in Amerika heeft vastgehecht bleek ons weer eens toen Art Buchwald, de gevierde P.S.- schrijver in Europa voor de New York Herald Tribune, kort geleden een bezoek aan Nederland bracht. Reeds in de titel van zijn eerste schetsje over ons land schreef hij met een tikje teleurstelling „No finger in the dyke". Wij be treuren werkelijk niet, dat hij dit naar huis heeft geschreven; een herinnering aan een le gende is voor de vakantie ganger minstens even aan trekkelijk als een herinnering aan een historisch feit. Maal laten we hopen dat er méér over Haarlem bekend wordt nu deze Corporation zich er voor gaat spannen. Wij schrij ven het voorwoord in Haar lems weekagenda na, dat men hoe het ook zij „daar op de 32ste etage van de Avenue X in New York met respect zal spreken over die oude stad Haarlem, waar men kennis maakte met een onvermoede cultuur". Meer bekendheid genieten wij kennelijk bij de Duitsers, want een dagblad als Der Mit- tag is reeds zover, dat het een karakterschets van ons aan zijn lezers doorgaf (geciteerd in dezelfde weekagenda in Haantje-Praatje): „Haarlem ist durch und durch Persönlichkeit. Man sage nicht die Bürger seien steif oder gar unnahbar. Sie halten nur anfangs Abstand. Und ware es nicht auch unpassend in der èrsten Minuten einer Bekanntschaft gleich aus sich herauszugehen wie eine Tulpe in der Frühjahrssonne?" Wij zouden dus volgens het blad niet op de tulpen rondom ons lijken. Maar dan vergist het goede blad zich toch in onze tulpen. Die komen namelijk helemaal niet zo „gleich aus sich heraus". Daar zitten we juist vaak weken op te wach ten. Neen, dan zijn wij zelf toch vaak veel vlotter. Binnen enkele weken staat voor de afdeling Haarlem der A.N.I.B. weer de jaarlijkse collecte (huis aan huis- en straatcollecte) voor de deur. Deze wordt gehouden in de gemeenten Haarlem, Heemste de en Bloemendaal in de week van 25 tot en met 30 maart, met op zaterdag 30 maart de traditionele speldjescollecte. Het is nu eenmaal onmoge lijk dat invaliden zelf kunnen collecteren en daarom doet het bestuur een dringend beroep op de burgerzin der gemeente- naren, haar by deze collecte te assisteren. Collectanten kunnen zich aanmelden by de administra teur: de heer J. Philippo, Dol- fijnstraat 16, Haarlem; tel. 24710 of aan het secretariaat: Koninginneweg 46rd. Haarlem. maken. Het is jammer, dat een belangrijk stuk vorming als dit zich voorshands niet verder kan ontplooien. Het belangrijkste onderdeel van het jeugdwerk der Water vrienden vormen de zomer kampen. Zij zijn tot nu toe steeds op Texel gehouden en kregen een deelname van tegen de honderd leden. De „Wor dingskampen" (waarvan de naam herinnert aan een boek van Troelstra) zijn voor de jeugd van tien tot veertien en de „Groeikampen" voor de jongeren van 15 tot en met 23. Hier vindt men allerlei uit de jeugdbeweging terug op bonte avonden, kampvuuravonden, spelmiddagen, die zich nu eens niet in het water afspelen, en dergelijke. EN ZO is er nog veel meer mogelijk - ook aan jeugdwerk, want dat kan ook in andere initiatieven tot uiting komen - maar alles op basis van de ge meenschappelijke oefening van de vaardigheid van deze hech te samenleving-in-het-bad. Wat men er ook bij onder neemt: dat uur van gemeen schappelijke oefening is voor geschreven, ook. voor de jong ste leden, die men op de bij gevoegde foto juist een uur ziet besluiten met het gezamenlijk „golven maken". Hieronder volgt een lijst van boeken aangeschaft door de Stads bibliotheek. Romans: Bauer, De groene boog schutter en andere verhalen; de Bree, Vechten tegen de bierkaai; Ledig, Het Stalinorgel; Lützendorf, Morgen wordt het licht, dl. 1; Waugh, Het eiland in de zon; Van de Werfhorst, De reis; Hartley, The sixth heaven: Masters, The lo tus and the wind; Sagan, Un cer tain sourire. Populair wetenschappelijk: Tau- ber, Technical services in libraries; Bernstein, Op zoek naar Bridey Murphy; Parrot, Golgotha en bet heilige graf: Rutten, Menselijke verhoudingen: Hendriks en War- menhoven, Merit rating; Dupuis, Uw lichaam een tempel; Gymna stiek; Showboek 1956 (breien): Murchie en Viruly, Het lied van de lucht; Sikorsky. De gevleugelde S; mijn leven voor vliegtuigen en helikopters; Losse planken van het tienjarig Podium, proza en gedich ten; van den Bergh, Het litteken van Odysseus, gedichten; Hasling- huis, De Nederlandse monumenten van geschiedenis en kunst, dl. 2. De provincie Utrecht, le stuk: de gemeente Utrecht (leeszaal); Ci troen, Introvertissimo; Bülow, Het tegelboek: Frank, Het ballet; Rheinhardt, Das Leben der Eleono- re Duse; van Straten, Goed flitsen; Terry, Johann Sebastian Bach; Ma- gidorff, Yehudi Menuhin; Denis, Met een luipaard op schoot; Mon tagu, The man who never was; Kronenberg, Campbell's annales de la typographic néerlandaise au XVe siècle; Jaarstatistiek Haarlem, 1955: Bevolking; De Nederlandse musea, 1956 (inlichtingen). ADVERTENTIE Wmimm» naak zon pakje Roxy eens helemaal open n snuif die heerlijke geur van jion-ddortrokken V volrijpe tabakken op. teek dan op en U weet waarom steeds meer mensen zeggen: Roxy Rook Redenen Dubbel gefermenteerd Dubbel .gezuiverd k 'Standvastige melange Bij de gemeenteraad van Bloemendaal is een verzoek van de heer B. van Kasteel te Amsterdam binnengekomen om ontheffing van de bebouwingsvoorschriften te verle nen voor het bouwen van een enkel woon huis met ingebouwde garage op een terrein aan de Ter Hoffsteedeweg te Overveen. B. en W. stellen de raad voor als voorwaarden aan de ontheffing te verbinden, dat alvorens tot de bouw wordt overgegaan het huis Bloemendaalseweg 186 wordt gesloopt en dat het te bouwen woonhuis in afwijking van het ingediende bouwplan ongeveer vijf meter verder naar achteren wordt geplaatst. Propaganda-avond. Op dinsdag 26 febr. vergadert de Vereniging tot bevordering van de belangen van asmatici in café-restaurant Brinkmann, teneinde een afdeling Haarlem op te richten. Deze vergadering is tevens bedoeld als propaganda-avond. Een medicus zal een lezing houden over: „Onze adem haling".

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 13