Loco-gemeentesecretaris T. Boll ridder in orde Oranje-Nassau Uitbreidingsplan voor nieuwe buurtschap Rijk vastgesteld LASSIE HAVERMOUT Veertig jaar in dienst der gemeente Haarlemmermeer Concert door Haarlems Christelijk Mannenkoor DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs DONDERDAG 21 FEBRUARI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Openheid vervangt reserve Bijdrage aan „Vooruit" te Hoofddorp Burgerlijke Stand van Bloemendaal Heemstede RAAD VAN HAARLEMMERMEER BENNEBROEK Jaarvergadering Ned. Christen-Vrouwenbond Ledenvergadering „Het Witte Kruis" ZANDVOORT „Waar wij om lachen" Binnenkort Hongaars gezin in Zandvoortse woning LÈSSE Boetes voor overtreder van zondagsrijverbod UIT STAD EN STREEK Bus van Zwanenburg naar Amsterdam Half uur dienst begint op 1 april HÏLIEGOM Familiefeest van de r.-k. middenstanders Bromfietser ernstig gewond bij aanrijding De heer T. Boll, chef van de afdeling Financiën ter gemeentesecretarie van Haarlemmermeer en locogemeentesecreta ris, die woensdag hel feit herdacht dat hij veertig jaar in overheidsdienst werkzaam is, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Deze mededeling deed bur gemeester mr. G. C. van der Willigen tij dens een bijeenkomst van het college van B. en W., leden van de gemeenteraad en leden van het gemeentcpersoneel van Haarlemmermeer. In de raadzaal van het gemeentehuis te Hoofddorp geschiedde de huldiging. De burgemeester merkte op, dat de ju bilaris de wens te kennen had gegeven het feest thuis op bescheiden weize te vieren. Er waren echter zo velen, die er prijs op stelden de heer Boll geluk te wensen, dat het beter was over een flinke ruimte te be schikken. De grote belangstelling is te be grijpen, omdat de jubilaris veel voor de ge meente Haarlemmermeer heeft gedaan. Op 20 februari 1917 kwam hij in dienst bij het levensmiddelenbedrijf der gemeente Haar lemmermeer. „De voorraad was toen niet groot en thans is de kas niet vol, zodat er niet veel veranderd is," zeide de burge meester, toen hij een vergelijking trok tus sen de functies van veertig jaar geleden en van thans. De heer Boll doorliep vele rangen en werd op 1 februari 1932 be noemd tot chef van de afdeling financiën. Ook is hij geruime tijd loco-gemeente secretaris. In laatstgenoemde functie heeft spreker enige keren met hem samenge werkt en de wijze waarop hij dit deed, heeft de burgemeester kunnen waarderen. Ook heeft hij hem gadegeslagen als chef der afdeling Financiën en toen is hem ge bleken, dat de heer Boll een buitengewoon adviseur is en een steun voor de gemeente. De burgemeester zeide, dat de jubilaris in het ambtenarenkorps, waarin een goedé geest heerst, een voorbeeeld voor velen is geweest, speciaal voor de jongeren. Ook buiten het raadhuis was de heer Boll een gezine figuur. Spreker memoreerde de wij ze, waarop het secretariaat van de gezond heidscommissie is verricht. Ook is de jubi laris secretaris-penningmeester van de Evangelisatie-commissie der vier Gerefor meerde kerken in Haarlemmermeer. Namens de gemeente bood de burge meester een gratificatie aan en nadat hij mededeling had gedaan van de benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, speldde spreker de versierselen, verbonden aan de orde, op. De gemeentesecretaris, de heer G. A. T h i e n, zeide, dat de heer Boll een grote invloed heeft bij de werkzaamheden op de secretarie. Daarom komen velen bij hem „te biecht". Hij is altijd bereid anderen te helpen. Namens de leden van het college van B. en W. en van het gemeentepersoneel Ten einde te voldoen aan het verzoek van vrienden van het koor-, die in Sant poort wonen en ook om daar nieuwe con tacten te leggen met geestverwanten en hen te bewegen zich als werkend of als kunstlievend lid der vereniging aan te melden, heeft Haarlems Christelijk Man nenkoor woensdagavond in de Santpoortse Gereformeerde Kerk een concert gegeven. Het werd dus in zekere zin een propaganda- avond met een demonstratie van de artis tieke bagage, die het koor onder leiding van de dirigent Bernard Verboom heeft verworven. Van de uitvoering in Haarlem weten wij reeds hoe toegewijd en zorgzaam, hoe be heerst Haarlems Christelijk Mannenkoor zich steeds weer aan zijn taak geeft en hoe men zijn zang daarom heeft leren waarderen. De uitvoering in Santpoort heeft mij echter weer een nieuw geluid doen vernemen. Een nieuw accent is er in het zingen van het koor gekomen door een grotere spontaniteit van expressie. De re serve, die vroeger bij de voordracht werd betracht, en die men als een voorzichtig heidsmaatregel kon zien, had plaats ge maakt voor een openheid, voor een gulheid van klank en een bezieling, die verraste en weldadig aandeed. Allereerst profiteerde de uitvoering van „Adore te" van Theo van der Bijl van deze gewijzigde instelling. Daarna Anton Bruckners „Trösterin Mu- sik" en vooral ook de extatische „Hymnus de Spiritu sancto" van Alphons Diepen- brock, die voor mij het hoogtepunt van de avond werd. Het koor zong met de orgel begeleiding van de organist Adriaan Ver schoor bijzonder geïnspireerd, klankschoon en overtuigend. De aandacht voor de diri gent, die niet door alle zangers bij het ver- tolkens van Sanctus van P. Stalmeyer en Tenuisti van Hendri»: Andriessen volledig werd betracht met ongelijke articulaties als gevolg, was voor Diepenbrock's werk onbe rispelijk. En daarna bleef dit gelukkig ook zo voor het negro-spiritual „Nobody knows", het negerlied „My old Kentucky Home", „Gebed" van Bortniansky en „Blijf bij mij, Heer" in de bewerking van Ber nard Verboom, werkjes, die met ingeto- êen, verzorgde klank werden uitgevoerd. Met waardering wil ik gewag maken van de verdienstelijke bariton-solo van de heer F. Beek in „Nobody knows". De organist Adriaan Verschoor, die het koor een paar maal begeleidde, trad ook op als solist. Hij speelde het eerste deel van het Orgelconcert in F („Koekoek en Nachtegaal") van Handel met nogal grote ritmische vrijheden en met de toepassing van een romantiserende tremulant. Een strakker interpretatie lijkt mij verkies lijker en voor een dergelijke uitvoering be- 2it Adriaan Verschoor ongetwijfeld de techniek. De organist vertolkte nog een Allegretto in b van Alex Guilmant, waar voor het zeer open klinkende orgel en spe ciaal het schreeuwerige solo-tongwerk niet geschikt bleek. En verder bracht Adriaan Verschoor twee eigen fantasieën over gees telijke liederen ten gehore, die goed pasten bij het muzikale klimaat van de neger- muziek en de koren „Ik bid U aan, O macht der Liefde" en „Blijf bij mij, Heer", door het koor gezongen. De avond, die door de voorzitter van het koor, de heer D. A. J. Spek met gebed en een korte toespraak geopend was, werd be sloten met het gemeenschappelijk zingen van „Lof zij den Heer". P. Zwaanswijk sprak de heer Thien woorden van dank en overhandigde als geschenk een encyclo pedie. De nestor van de gemeenteraad van Haarlemmermeer, de heer M. J. van Nieuwenhuij zen, bracht de jubilaris dank voor de wijze, waarop deze als waar nemend secretaris en als chef van de af deling Financiën de raadsleden tegemoet is getreden. De wethouder van Financiën, de heer J. A. Oudheusden, zeide dat hij met de heer Boll in 1939 kennis had gemaakt, toen hij pas raadslid was geworden. Het bleek hém, dat de chef een rustige en betrouw bare ambtenaar was. Van 1945 af heeft spreker regelmatig met hem samengewerkt en hem nog meer leren waarderen. De heer Oudheusden zegde de jubilaris dank en bood gelukwensen aan. Mr. J. F.Jansoniu s, oud-burgemees ter, herinnerde er aan, dat toen vijfentwin tig jaar geleden de afdeling Financiën werd ingesteld, de heer Boll de aangewezen man was als chef op te treden. Het toen in hem gestelde vertrouwen heeft hij nooit be schaamd. Hij was zijn plaats waard en zijn arbeid is voor de gemeente van betekenis geweest. Namens de ambtenaren der afdeling Fi nanciën wenste de heer W. M e e u w i g de jubilerende chef geluk met het jubileum en de koninklijke onderscheiding. De jubi laris zorgde voor een prettige samenwer king, trad steeds tactvol op en door zijn ijver en grote nauwgezetheid stimuleerde hij allen te werken in het belang der ge meente. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben aan de Provinciale Staten voorge steld aan de ruitervereniging „Vooruit" te Hoofddorp tot wederopzeggens jaarlijks (voor het eerst in 1957) een bijdrage te ver lenen van ten hoogste 1.000 in een even tueel exploitatietekoi-t van het door de ver eniging elk jaar te houden concours-hippique. JAAP SCIIRöDER CONCERTMEESTER BIJ OMROEP KAMERORKEST Jaap Schroder, concertmeester van het Kunstmaand Orkest en tweede violist in het Hollands Strijkkwartet, is benoemd tot concertmeester van het Omroep Ka merorkest. Op 1 september zal hij die functie aanvaarden. Over zijn opvolger bij het Kunstmaand Orkest worden nog onderhandelingen gevoerd. BEVALLEN: J. W. DeddingRoessen, d.; H. H. DrupsteenVan den Berg, d. ONDERTROUWD: ,T. N. Valkhof en J. G. Dibbetz; F. A. Malipaard en A. H. Smits; C. L. Koomcn en B. P. van Eerden. GEHUWD: A. J. Kondngs en J. E. de Fretes. OVERLEDEN: wed. C. Tiddens—Kolderie, 75 j.; wed. G. MuddeJasperse, 71 j.; mej. H. vam der Linden, 78 jaar. ONDERTROUWD: W. J. Grol en L. B. E. van Berk el. GETROUWD: G. L. Brandwijk en N. J. Booij; J. C. Goedemans en G. A. Th. Zant- voort. GEBOREN: Rijk Onno, z. v. J. Stierman en P. C. Hanhart; Theresia Johanna Maria, d. v. J. J. M. Post en A. J. C. Kerklaan; Wil helmus Maria, z. v. F. Cornelissen en A. M. P. Rooijers. OVERLEDEN: mevrouw A. J. C. van der Blom—Verhaar, 81 j.; N. J. Hom, 74 jaar; weduwe C. M. de Vries—Daniels, 82 jaar. De gemeenteraad van Haarlemmermeer is woensdagmiddag in het raadhuis te Hoofddorp bijeen gekomen voor de be handeling van drie punten. Het belang rijkste punt was de vaststelling van het uitbreidingsplan in onderdelen „Rozen burg". Hierdoor wordt de mogelijkheid geschapen tot stichting van een nieuwe dorpskern ter vervanging van de buurt schap Rijk, die door de uitbreiding van Schiphol verdwijnen zal. Het ontwerp-uitbreidingsplan was reeds voorlopig vastgesteld. Daarna heeft het ter visie gelegen en bij de gemeenteraad wa ren enkele bezwaarschriften binnenge komen. B. en W. stelden voor de bezwaar schriften ongegrond te verklaren. Diverse leden bespraken de bezwaar schriften, waarbij de heren Van R e e u w ij k (Arbeid) en Avis (V.V.D.) opmerkten, dat het mogelijk beter ware geweest het plan Aalsmeerderbuurt-Zuid verder uit te werken. De heer Van den Heuvel (A.R.) deelde mee, dat de bewoners van Rijk zeer tevreden zijn met het plan, omdat zij liever bijeen blijven in een nieuwe buurt dan dat zij elders huisvesting krijgen. Daardoor kunnen de geestelijke en maat schappelijke belangen gediend worden; er heerst in Rijk een grote saamhorigheid. Volgens spreker is de toestand de laatste weken enigszins gewijzigd. Er waren kort geleden bezwaren tegen het plan, omdat verwacht werd, dat in de omgeving een provinciale weg aangelegd zou worden, dat Schiphol zich zou uitbreiden tot de plaats, waar nu het uitbreidingsplan is geprojecteerd en dat men last zou heb ben van het lawaai van vliegtuigen. Spre ker had vernomen, dat de weg niet door het plan zal lopen, dat Schiphol niet uit gebreid zal worden, zo als verondersteld was en dat de last van het geluid der vliegtuigen wel zal meevallen. Enkele leden spraken er hun waar dering over uit, dat B. en V/. het nieuwe plan hebben aangeboden, hoewel de meer derheid bezwaren had. Wethouder dr. Brouwer (A.R.) was van mening, dat de bezwaarschriften eigenlijk verzoekschriften zijn. Met de be langen der betrokkenen zal zo veel moge lijk rekening worden gehouden. De eige naar van de grond zal te maken hebben met de onteigeningswet en de pachter met de pachtwet. De huidige bewoners van Koningin Juliana heeft woensdag op paleis Soestdijk de lunch gebruikt met generaal en jnevrouio Norstad, in ge zelschap van minister Staf, generaal Hasselman en hun echtgenoten, en mr. Van Kleffens. Op de foto ziet men (v.l.v.r.) ir. C. Staf, minister van Oorlog en Marine, mevrouw Norstad, generaal B. R. P. F. Hasselman, chef van de Generale Staf, mevrouw Hasselman, mr. E. N. van Kleffens, permanent Nederlands iwrtegenwoordiger bij de N.A.V.O., mevrouw Staf, de Koningin en generaal L. Norstad. Rijk, die schade zullen lijden, zullen schadevergoeding kunnen aanvragen bij de gemeente Amsterdam, die Schiphol uitbreidt. Hoe de nieuwe provinciale weg zal lopen is nog niet te zeggen, maar aan genomen kan worden, dat „Rozenburg" niet bereikt wordt; ook achtte hij de kans van uitbreiding van Schiphol in de rich ting van Rozenburg niet groot. Wethouder Oudheusden (Arbeid) deelde, in antwoord op vragen van raads leden mee, dat ruimte gereserveerd is voor scholenbouw. Tot de bouw zal wor den overgegaan als het noodzakelijk is. Het uitbreidingsplan werd daarna zon der stemming goedgekeurd. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd besloten tot het instellen van beroep tegen een tweetal beschikkingen van de Pachtkamer tegen het verlengen van pachtovereenkomsten op geniegron- den. die de gemeente van het rijk heeft gekocht. Ook besloot de raad tot verkoop van grond gelegen aan de Nijverheids straat te Hoofddorp voor uitbreiding van een aannemersbedrijf. Koninklijke onderscheiding voor T. Boll te Hoofddorp Woensdag vierde de heer T. Boll, referen daris a ter gemeentesecretarie van Haar lemmermeer, tevens waarnemend gemeente secretarie het feit. dat hij veertig jaar in dienst der overheid is. Ter gelegenheid daar van is hij gehuldigd en burgemeester mr. G. C. van der Willigen heeft meegedeeld, dat de heer Boll benoemd was tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Woensdagavond heeft de afdeling Ben- nebroek van de Nederlandse Christen Vrou wenbond in gebouw „Rehoboth" te Benne- broek haar jaarvergadering gehouden, die gepresideerd werd door mevrouw Van der Hoop van Slochteren. De presidpnte wees in haar openingswoord op het gevaar, dat gelegen is in het te veel aandacht schenken aan de praktische kant van het leven, waardoor de geestelijke kant in de ver drukking komt en zij noemde het goed, in dien men eens naar de stilte zoekt en zich in die stilte met God bezighoudt. Na de openingstoespi'aak volgde het huis houdelijke gedeelte der vei-gadering, waar bij de jaarverslagen van secretaresse en pennin?meesteresse werden voorgelezen en goedgekeurd. Het ledental bedraagt op het ogenblik 65, maar de penningmeesteresse sprak de hoop uit, dat zich veel nieuwe leden zouden op geven, want zij verwachtte dat de onkosten aanzienlijk zouden stijgen. Bij de bestuursverkiezing werd het ge hele aftredende bestuur, dat zich herkies baar had gesteld, herkozen. Een loterij, die tot slot van de avond werd gehouden bracht 74,78 op. De afdeling Bennebroek, Vogelenzang en omstreken hield woensdagavond in „Oud Berg en Dal" te Bennebroek haar jaarlijkse algemene vergadering. Na het gebruikelijke welkomstwoord door de voorzitter, dr. P. van Aalst, werd de penningmeester J. F. van Lierop ge huldigd in verband met het feit, dat hij veertig jaar onafgebroken bestuurslid van de afdeling is. De voorzitter sprak een hartelijk dank woord tot de heer Van Lierop en over handigde hem, namens het hoofdbestuur, de Groene Kruismedaille. Uit de jaarverslagen van de secretaris en van de jubilerende penningmeester bleek, dat het ledenaantal met 41 is voor uitgegaan en thans 1009 bedraagt. Het heengaan van Zuster Van Beekum, die na 31 dienstjaren thans van haar pensioen geniet, werd eveneens gememoreerd. Sa men met haar opvolgster, zuster Stuiver, zijn in het afgelopen jaar 5609 bezoeken afgelegd. Zowel voor het zuigelingen- als voor het kleuterbureau, alsmede voor het kraamcentrum is een groeiende belang stelling. De financiële positie van de afdeling is. dank zij een klein batig saldo, goed te noemen, al drukken de socale lasten zwaar. Als bestuurslid werd de Secretaris, de heer Y. Schotanus, herkozen verklaard en het voorstel om de contributie vast te stel len op vijf gulden per jaar per lid werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De burgemeester van Bennebroek, de heer D. van der Hoop van Slochteren, bracht tot slot dank voor het vele werk dat door het bestuur in het algemeen en door de heer Van Lierop in het bijzonder met zoveel ijver en enthousiasme was verricht. Maurits Dekker voor Instituut voor Arbeidersontwikkeling Het Instituut voor Arbeidersontwikke ling te Zandvoort heeft in de culturele winteravonden-cyclus, donderdagavond in gebouw Brugstraat 15 te Zandvoort de schrijver Maurits Dekker uitgenodigd tot het geven van een vrolijk college in het geheim van de lach, onder de titel „Waar wij om lachen". De spreker, die deze avond uitsluitend de „mop" behandelde, bleek niet alleen een vlot en gezellig causeur, doch wist boven dien een ware lawine van originele meest nimmer gehoorde moppen te ver tellen. Maurits Dekker gaf in het kort een overzicht van de geschiedenis van de mop, die dikwijls geen al te beste naam heeft. Alle moppen hebben een zelfde struc tuur: een betrekkelijk lange inleiding en een korte ontknoping, die dat korte psy chische schokje brengt, dat de mens in de lach doet schieten. Het wonderlijke is, dat de mens ook lacht bij een anti-climax. Spreker behandelde achtereenvolgens de mop met de bevrijdende, met de onthul lende en met de insinuerende tendens. Na de pauze ging de heer Dekker uitvoerig in op de mop, gebaseerd op ervaring, waarna hij de Joodse mop behandelde, waarin de humor, dikwijls tragi-koinisch van aard, als middel tot zelfbevrijding wordt ge bruikt. Daarom was ook tijdens de bezet ting het aantal moppen op de bezetter le gio, want zij brachten geestelijke ontspan ning, lafenis en hoop. Met vele voorbeel den van goede en originele moppen lichtte spreker zijn causerie toe en besloot met de bron van het ontstaan der moppen te noe men: bijna dagelijks kan men het ont staan van nieuwe moppen meemaken bij de man en vrouw uit het volk, doch de mens moet deze graantjes van de humor weten op te pikken. Jaarvergadering ambtenarenbond De afdeling Zandvoort van de Alge mene Bond van Ambtenaren houdt vrijdag in „Ons gebouw" aan de Brugstraat haar jaarvergadering. N.V.V.-insignes zullen worden uitgereikt aan drie leden, te welen de heren P. Herfst, R. Huizing en J. de Muinck. De Zandvoortse permanente commissie voor hulp aan vluchtelingen heeft woens dag op het raadhuis van Zandvoort verga derd onder voorzitterschap van burgemees ter mr. H. M. van Fenema. De voorzitter deelde mee, dat binnenkort een Hongaars echtpaar zijn intrek zal kunnen nemen in de van gemeentewege beschikbaar gestelde woning op Koninginneweg 24. Deze woning is dank zij de goede zorgen van drie Zand voortse schilders en een timmerman keu rig opgeknapt. Deze mensen hebben in hun vrije tijd en zonder geldelijke vergoeding aan de woning gewerkt. Verscheidene Zandvoortse firma's hebben de benodigde materialen voor de inrichting kosteloos of tegen inkoopsprijs geleverd. Bovendien deelde mr. Van Fenema mee, dat het bedrag van 3000, dat met de col lecte in december is opgehaald, vermeer derd is tot 3858,02 door losse giften en de opbrengst van bijzondere acties, zoals een kerkconcert en een filmvoorstelling. S. Slagveld neemt ontslag als voorzitter huisvestingcommissie De heer S. Slagveld heeft ontslag geno men als voorzitter van de commissie van advies voor de vordering en verdeling van woonruimte te Zantvoort. De commissie heeft als zijn opvolger gekozen de heer D. van Duijn. De heer Slagveld blijft als lid in de commissie zitting houden. De politierechter te Den Haag heeft een bloembollonkwekcr uit Lisse conform de eis van de officier van Justitie, veroordeeld tot een geldboete van 150 subsidiair 60 dagen hechtenis, waarvan 75 of 30 dagen voor waardelijk met een proeftijd van twee jaren wegens het rijden in een auto op zondag. De bloembollenkweker was op zondag 16 de cember aangehouden. Hij had een vergun ning om ouden van dagen naar de kerk te rijden, maar zijn auto zat vol jonge mensen, die nog geen dertig jaar oud waren. Enkele dagen na die zondag had hij een vergunning gekregen voor het rijden van kerkgangers in het algemeen naar de kerk ADVERTENTIE Het beste ontbijt in de kortste tijd! Nieuws in het kort Lezing over reclassering. Vrijdagavond 22 februari zal mr. drs. M. Stokvis, plaats vervangend kantonrechter te Haarlem, in de Mariastichting te Haarlem voor het verple gend personeel van deze inrichting een lezing houden over het werk van de reclas sering. Bezitsvorming. Vanavond spreekt de heer J. van Hulst voor de afdeling Heem stede van de P.v.d.A. in de bovenzaal van het Minervatheater over bezitsvorming. Naar wij vernemen ligt het in het voor nemen van de directie van de N.Z.H. per 1 april de busdienst tussen Zwanenburg (Kastanjeplein) en Amsterdam (Marnix- straat) te openen. De route van deze lijn, waarop een halfuurdienst zal worden ge reden, loopt via Halfweg, Haarlemmer weg, Multatuliweg, Jan van Galenstraat en Marnixstraat. Tegelijkertijd wordt het aantal forensendiensten op de tramlijn verminderd. De opening van deze buslijn vormt het eerste stadium van' de vervanging van de tramdienst tussen Amsterdam en Zand voort door een busdienst, welke 1 septem ber voltooid dient te zijn. Het terrein voor het eindpunt in Amsterdam is vrijwel ge reed, maar over de gebouwen worden nog besprekingen gevoerd. Voorts is de toekomstige route van de hoofdlijn tussen Halfweg en Amsterdam in zoverre nog onzeker, dat voorlopig niet via het Geuzenveld (Abraham Kuyper- en Roëllstraten) zal kunnen worden gereden, omdat het stratenplan nog niet voltooid is. Men vertrouwt evenwel, dat de stad Am sterdam in staat zal zijn tegen september wel het verkeersplein in de uitmonding van de Burgemeester De Vlugtlaan in de Haarlemmerweg aan te leggen. Wat de route door Haarlem betreft, staat vast dat deze door de nieuwe wijken van Haarlem-Oost zal voeren, dus Rustenbur gerlaan, Schipholweg, Prins Bernhardlaan of kleine varianten daarop. In de richting Zandvoort zal in princi pe via de Leidsevaart worden gereden, maar de werkzaamheden aan de westelij ke randweg ter hoogte van het huidige tramviaduct zullen waarschijnlijk een omlegging via de Herenweg noodzakelijk maken. In „Treslong" in Hillegom hebben de afdelingen Haarïem en Heemstede van de r.k. middenstandsvereniging een familie feest gehouden. De voorzitter, de heer Fr. van Reyssen, zei bij de opening onder meer, dat deze avond enige maanden van voorbereiding heeft gekost, waarvoor hij de betreffende organisatoren zijn harte lijke dank betuigde. Verder wees spreker in het kort op de noodzaak van samenwer king bij de middenstand, in verband waar mee hij de instelling van een propaganda- commissie en het verschijnen van een con tactorgaan aankondigde. De rest van de avond stond uiteraard geheel in het teken van amusement. Een gedeelte hiervan werd verzorgd door Han- sie Pallieter en haar Witte Kraaien, waar van nu wel zo langzamerhand voldoende bekend zal zijn, dat het hier geen nummer vogeldressuur betreft. Integendeel, het is een uitstekend show-orkest, waarvan de leden ook individueel zeer behoorlijk voor hun muzikale ontspanningstaak berekend zijn. Het is echter meer op kleinere zalen ingesteld, zodat, het strikt genomen voor de afmetingen van een „Treslong" een grotere bezetting zou vei-eisen. Dit neemt niet weg dat het publiek de verschillende populaire melodieën met een kennelijk ge noegen heeft beluisterd en zich daarbij steeds grif tot een geanimeerd meezingen bereid verklaarde. Ditzelfde bezwaar gold eveneens het optreden van de goochelaar Geraldini, waarbij het betwijfeld moet worden of zijn manipulaties ook door het publiek achter in de zaal gevolgd kon wor den, al is stellig niemand zijn handigheid als zakkenroller ontgaan, evenmin als de kwelling, waaraan hij een der toeschou wers onderwierp, die met het traditionele verzoek op het toneel was gelokt. Wellicht bereikt Geraldini een (vrij goedkoop) lachsucces door zijn slachtoffer aan elek trische schokken bloot te stellen. Het zou ons dan ook niet in het minst verwonderen, wanneer hij nog eens iemand treft die niet van dergelijke „grappen" is gediend en zich er hardhandig tegen verweert. In het vervolg van dit programma trad Geraldini nog op als muzikale kok, waarbij hij zich een waar virtuoos toonde in het bespelen van allerlei vreemdsoortige muziekinstru menten, die als keukenattributen waren vermomd. De humorist van deze avond was Joop Boeree, die zijn taak als conférencier nogal eenvoudig bleek op te vatten. Hij meende tenminste te kunnen volstaan met het debiteren van de gebruikelijke anekdo tes, waarvan de meeste nog met de be kende baard waren versierd. Al dient ge zegd dat hij ze vlot vertélde. Maar de originele stijl ontbrak hem toch, hetgeen juist de conférencier van klasse moet ken merken. Want een voordracht als bijvoor beeld „Henkie, de rekruut" is toch in de loop der jaren naar de bruiloftsfeer ver wezen. Het zou echter onbillijk voor hem zijn te verzwijgen, dat hij met dit alles een daverend lachsucces wist te behalen. Na afloop van dit programma ontvingen de Witte Kraaien versterking van ..The Maestro Sextet". Vele danslustigen hebben nog vele uren een bijzonder geanimeerd bal op gang gehouden. Politie roept getuigen op "Woensdagavond is op de Iepenlaan te Bloemendaal een 18-jarige tuindersknecht uit Santpoort met zijn bromfiets tegen een stilstaande vrachtauto gereden, tengevolge waarvan hij kwam te vallen en met een zware hersenschudding in het Marinehos pitaal te Overveen moest worden opgeno men. De vrachtwagenbestuurder wilde een stilstaande autobus passeren, maar zag, dat dit onmogelijk was doordat van de an dere kant een auto naderde. De vrauht- auto remde en op dit ogenblik moet de bromfietser van achteren tegen de vracht wagen zijn gereden. De politie vraagt de vrachtautobestuur der, die van het hele ongeval waarschijn lijk niets gemerkt heeft, zich met haar in verbinding te willen stellen. Tevens wordt mogelijke getuigen verzocht zich met de Bioemendaaise politie te verstaan. ACTRICE EMMA MOREL IN EEN ZIEKENHUIS OPGENOMEN De 73-jarige toneelspeelster Emma Morel is opgenomen in de Nederlands Hervorm de Diakonessen Inrichting in Amsterdam. Mevrouw Morel heeft gespeeld bij de voor malige koninklijke vereniging „Het Neder lands Toneel". Zij speelde ruim 25 jaar. AMSTERDAM Terwijl de aandelenmarkt zich gisteren kenmerkte door een opmerkelijk willige stemming voor Kon. Olie, en de obligatie- markt, na prijshoudende opening, een avan ce liet zien, ging veler aandacht uit naar de inschrijving op de ƒ25 miljoen 4% per cent 25-jarige obligaties der Nederlandsche Spoorwegen. Men had ter beurze de indruk dat na het succes van de in januari uitge geven spoorweglening ook deze tweede emissie een volledig succes zal worden en dat de toewijzing zelfs nog moeilijker zal zijn dan de vorige maal. Oliewaarden liggen internationaal vast. Op alle Westeuropese en ook Amerikaanse beurzen vormen zij de hoofdschotel van de markt, zoals gisteren in New York duide lijk bleek. Het Damrak spande de kroon waardoor Kon. Olie ver boven New Yorkse pariteit uitging en tot 165 gulden opliep, een koersstijging van ruim 6 gulden. Óp de oude noteringsbasis zou dit een stijging van 30 punten hebben betekend, overeenko mend met een koers van 825 percent. De oliehoek stimuleerde de andere in ternationale waarden met name Unilever die op 344 belandde. De gehele markt had daardoor een opgewekter aanzien. De an dere afdelingen echter bleven ietwat ten achter, hoewel de ondertoon hier goed prijs houdend was. Van scheepvaartfondsen handhaafde Holland Amerika Lijn zich uitstekend. Het jaarverslag was ter beurze nog maar in be perkte kring bekend. Indonesische fondsen trokken iets aan voor Amsterdam Rubber. Carton Scholten waren opnieuw tien pun ten hoger ingevolge de verrassende divi dendstijging. In de staatsfondsenhoek bleef het stil. Staffellening verbeterde tot 87 7/8. Prolongatie 3.%, percent (ANP). NEW YORK Onder invloed van de oliefondsen kon gisteren een daling, die inzette na een scherpe stijging van beginbeurs, zich niet handhaven. De internationale oliewaarden gingen voor in het herstel en hadden wins ten, die hier en daar tot meer dan drie dol lar opliepen; het gemiddelde voor olie steeg bijna een punt. De slotnoteringen waren over de gehele linie dicht bij hun hoogtepunten en alle hoofdgroepen sloten hoger. De omzet was 1.790.000 aandelen tegen 1.670.000 op dins dag. De markt stond nog onder invloed van de goedkeuring, door de Spoorweg-commis- siesie van Texas van een grotere oliepro- duktie, en algemeen was men van oordeel dat de situatie in het Nabije Oosten zich gunstig ontwikkelt. Het industriegemiddel de nam met 2,16 punt toe tot 469, dat voor spoorwegen met 0,34 tot 142,74, en dat voor openbare nutsbedrijven met 0,06 tot 70,12. Van det 1.099 verhandelde fondsen slo ten er 468 hoger, 386 lager en 245 onver anderd. (UP). Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3H°/o Nederl. *47 87% 3% Nedl. 1962'64 92 K A. K. U 202'A 203 Calvé Delft 290 Van Gelder Zonen 197 K. N Hoogovens 305 Nederl. Ford 305 N. Kabelfabriek. 274 A gew.Philips Gloeil 245 A 246 oref PhilipsGloeil 150% Unilever 344 A 345 Wilton Fijenoord 215A Dordtsche Petrol. 815 Konkl. Petroleum f 164,80 166,70 A'dam Rubber 78 Holl. Amer. Lijn 179 N. Scheepv. Unie 165 Vk Phs. v. Ommeren 276 H V A 92 Verg. Deli Mijen 05 A Amsterd. Bank 209 Ned. Handel Mij 167 A Rotterd. Bank 175 Twentsche Bank 181 Anaconda Copper 56 Rethlehem Steel 174 A U S. Steel 62 General Motors 40 yx Shell Union 79 33%

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7