STAD DES LEVENS Vele gepensioneerden moeten nog even geduld hebben De leerling van Doctor Marciolo j HOOGTEZON Pensioenraad werkt met man en macht om de nieuwe bedragen vast te stellen vCMJeert: .J EXPOSITIE BIJ ESP ACE Kort en bondig DONDERDAG 21 FEBRUARI 1957 5 WANDELWAGENTJE ƒ49.75 VOOR DE BABY Kans op verhoging Kranslegging bij het Multatuli-monument Helikopter brengt uit zee geredden rechtstreeks naar ziekenhuis Man verdronk zijn zoontje en probeerde zijn vrouw te doden Prins Bernhard bezocht vice-president Nixon Olieboring bij Den Haag heeft resultaat Kredieten voor sanering van kleine tuinbouwbedrijven Sterftecijfer in Nederland liep sinds 1921 sterk terug Minister Witte: Meer hoogbouw, ook voor arbeiderswoningen Nederlandse lerares in Frankrijk vermoord CONS VE1VOLGVEEHAAL DOOR JOSEPH L. E1NANPER j 26 Kerkelijk Nieuws H. J. Maertens N.V. Agenda voor Haarlem EincI december zijn in het Staatsblad enige wetten verschenen, welke met ingang van 1 januari 1957 de pensioenen van hen, die pensioen genieten van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds, ingrijpend wij zigen. In de loop van deze maand geschiedt de betaling over het eerste kwartaal van 1957. Bij deze eerste betaalbaarstelling is gedeeltelijk met de gewijzigde wettelijke voorschriften rekening gehouden. Voor de 65-jarigen en ouderen heeft dit in vele gevallen ertoe geleid, dat de gepensioneer de van het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds een lager bedrag ontvangt dan vóór 1 januari 1957. Op het eerste gezicht lijkt dit voor de gepensioneerde teleurstellend. Wanneer hij echter bij ,het ontvangen bedrag optelt het geen hem per kwartaal door de Sociale Verzekeringsbank of Raad van Arbeid aan Algemeen Ouderdomspensioen wordt uit gekeerd, zal blijken, dat hij er beter aan toe is. Bovendien heeft de Pensioenraad volgens een voorschrift van de minister van Financiën op het pensioen van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds tevens moeten inhouden de loonbelasting, die over het bodempensioen verschuldigd is. Daar door is op de pensioenen van de 65-jarigen en ouderen nu soms belangrijk meer aan loonbelasting ingehouden dan in vorige kwartalen. Voor ongeveer 66.000 van de ruim 113.000 gepensioneerden is het gelukt om reeds bij de eerste uitbetaling van pensioen in 1957 ADVERTENTIE Een bijzonder praktisch cn leuk kregen wij aan in de bijzonder lage prijs van soepele vering, geheel opvouwbaar en op kogellagers. Anegang 46 Haarlem 199 99- Wanneer de tentoonstellingen bij Galerie Espace in het Klein Heiligland te Haarlem tot nu toe enige aanleiding gaven tot en kele, naar ik hoop, verhelderende opmer kingen betreffende moderne kunst, dan komt dit omdat men van den beginne af werk van kwaliteit wist te brengen. Men leert gemakkelijker van hen die problemen tot een oplossing brachten, dan van die genen, die daar nog mee worstelen. Op beeldspraak in de beeldende kunst kon zo al eens door mij gewezen worden bij een vorjge expositie van grafiek, waar één der prenten een tot landschap geworden woud vertoonde. Het beleven van een bepaalde vorm stond in dit werkje voorop en deze blijkbaar zo sterke belevenis verplaatste de kunstenaar naar een ander onderwerp, dat de intensiteit van uitdrukken kon doen verhogen. Delacroix heeft vroeger eens gezegd, dat men een veldslag kon schil deren als een boeket bloemen. Hoezeer vormen en lijnen al in hun samenspel iets te zeggen kunnen hebben, vertelt ons een compositie van Buchmeis- ter, één der thans tot 11 maart bij Espace vertegenwoordigde kunstenaars. Vormen verschijnen aan ons door de omschrijving van bepaalde ruimten op een vlak door middel van met pen, penseel of stift ge trokken lijnen of wel door kleurverschillen. Door kleurverschil geeft Buchmeister een bepaalde vorm, die mij toevallig aan be paalde werken van de Nederlander Ben dien herinnert. Naast en ten dele over die vorm heen liet Buchmeister lijnen werve len, die geen vormen omschrijven, maar veeleer een bepaalde beweging suggereren en zo dus een geheel andere betekenis heb ben dan de duidelijk zich aftekenende be grenzingen. Zo werd niet alleen rust tegen over beweging bereikt, maar ook een ruim telijk effect, waardoor een andere wereld, de wonderlijke wereld van Buchmeister, ontstond. Zo'n werk is méér dan decora tieve vlakvulling. Een „collage" (of plak werk je) van Buch meister demonstreert de plastische wer king, ook op het gevoel, die de materie in een kunstwerk kan hebben. Dit was wel eens duidelijker te zien in anderer experi menten. Misschien dat er, althans voor mij, iets te veel in dit ding gebeurt. Dat gevoel van te veel had ik bijvoorbeeld niet in twee van de drie werken van Schultze, die van nog uitvoeriger aard zijn dan Buch- meisters laatstgenoemde werkstuk. In Bertini's werk demonstreert zich, al dan niet door de maker gewild, de wonder lijke mogelijkheid tot suggestie van be weging wel zeer steik. Wat de structuur in tekeningen, het samenstel en samenspel van lijnen, ons vermag te doen, kan blijken uit de manier waarop wij kwaliteitsstuk ken opmerken in Wolvecamps tekeningen. En is men eigenlijk nog verwonderd Cor- neille's betiteling te lezen in de catalogus van een gouache, die in samenstellingen van vormen en kleuren geheel de sfeer geeft van het onderwerp, dat we mogelijk niet direct bij name konden noemen? Naast Appels op deze expositie opge hangen schilderij werden mij nog twee andere werken van zijn hand getoond, die dicht staan bij zijn inzending voor de Haagse tentoonstelling Facetten 2, waar aan ik een fraaier worden door beperking in de kleurgeving meende te mogen consta teren. Appels hier geëxposeerde, oudere schilderij doet echter in kleurgeving niet bij deze twee doeken onder. Wat betreft de zin van het werk van Hundertwasser: ik geloof dat er een meer heldere vertolking der „bedoelingen" mo gelijk is. Ik dacht vergelijkenderwijze aan Paul Klee, maar mag Hundertwasser niet beschuldigen van epigonisme. Wat bedoelingen betreft op deze ten toonstelling, ze zijn natuurlijk wel ten zeerste van een geaardheid, waarmee in schilderkunst gespecialiseerden contact kunnen hebben. Toch geloof ik dat een ieder geraakt kan worden door een en ander wanneer traditionele begrippen betreffende schilderkunst opzij kunnen worden gezet. Dit dan door de kwaliteit van het gebodene. Bob Buys ongeveer de juiste bedragen betaalbaar te stellen. Het grote aantal gepensioneerden en de ingewikkeldheid van de wettelijke voor schriften - de verschillende wetten door kruisen elkaar en sommige uitvoerings voorschriften ontbreken nog - maakten het onmogelijk voor de overige 47.000 gepen sioneerden de wijzigingen reeds bij de eerste uitbetaling in 1957 volledig aan te brengen. Het late verschijnen van de wijzi gingswetten liet vrijwel geen ruimte met dit omvangrijke werk tijdig te beginnen. De nog aan te brengen wijzigingen gel den in het bijzonder de 37.000 weduwe pensioenen. Ongeveer 15.000 gepensioneer de weduwen mogen nog een verbetering van haar pensioen tegemoet zien. Om deze nieuwe weduwepensioenen te kunnen be rekenen zijn gegevens betreffende de diensttijd van de overleden ambtenaar nodig. Voor een deel berusten deze niet bij de Pensioenraad; zij moeten eerst nog bij allerlei overheidsdiensten worden opge vraagd. Het gaat hier vaak om functies, welke tientallen jaren geleden zijn be kleed. Aan de overheidsdiensten is ge vraagd het verstrekken van deze gegevens zo veel mogelijk te bespoedigen. Hoewel de Pensioenraad alles op alles zet om de weduwen zo snel mogelijk te helpen, zul len velen geduld moeten oefenen. Het ver zamelen van de wettelijk vereiste gege vens is namelijk uiterst tijdrovend. De 4500 weduwen van militaire ambte naren hebben dit kwartaal nog het oude pensioen, eventueel verminderd met een bedrag wegens het genot van ouderdoms pensioen, ontvangen. De wijziging van de pensioenbedragen voor deze categorie vraagt een omslachtige berekening, die de Pensioenraad met voorrang ter hand heeft genomen. Ook voor ongeveer 1800 van deze groep bestaat nog de mogelijkheid van een verdere verhoging van het weduwepensioen op grond van diensttijd van de overleden echtgenoot. Een andere groep, waarvan een deel kans heeft op een niet onaanzienlijke verhoging van het eigen pensioen, wordt gevormd door hen wier pensioen het oude pensioen - maximum 4800 - te boven ging. De oude wet paste boven deze grens een sterke degressie toe, die in de nieuwe wet ver dwenen is. Ongeveer 8000 gepensioneerden hebben daardoor - naar gelang de lengte van hun diensttijd - een kans op een goede verbetering. Gedeeltelijk kon deze reeds bij de eerste betaalbaarstelling in de be rekening worden opgenomen. Voor de overigen zal dit zo mogelijk bij de volgende betaalbaarstelling geschieden. Het komt voor, dat 65-jarigen en oude ren naast het pensioen van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds ook nog een ander pensioen genieten, bijvoorbeeld mili tair pensioen, spoorwegpensioen of pen sioen uit een particuliere betrekking, en dat ook op dit laatste pensioen korting is toegepast wegens het genot van het ouder domspensioen. Het voorkomen van deze dubbele aftrek zal nog. administratief moeten worden gerégeld. Tenslotte heeft de Pensioenraad nog 3500 probleemgevallen, die een bijzonder in gewikkelde behandeling vereisen. Het personeel van de Pensioenraad is reeds enige maanden geleden aanzienlijk uitgebreid en er wordt met man en macht gewerkt om zo spoedig mogelijk de defi nitieve pensioenuitkeringen te berekenen. Zodra dit is geschied krijgen de desbetref fende gepensioneerden daarvan bericht, zodat zij de Pensioenraad niet om inlich tingen behoeven te verzoeken. Op zeventigste sterfdag Ter gelegenheid van de herdenking van Multatuli's sterfdag, precies 70 jaar gele den, is 'dinsdagmiddag vanwege het Multa- tuIi-Genootschap een krans gelegd bij het monument te Westerveld in Velsen. De secretaris van het genootschap, de heer De Leeuwe schetste ten aanhoren van een klein aantal belangstellenden het ver loop der gebeurtenissen na het overlijden van deze veelzijdige, omstreden figuur.. Eduard Douwes Dekker stierf te Nieder- Ingelheim in Duitsland en zou volgens de laatste wilsbeschikking gecremeerd wor den, hetgeen te Gotha geschiedde. In Ne derland was tot 1914 nog geen crematie mo gelijk. De uitvaart werd bijgewoond door slechts enkele familieleden en kennissen, onder wie de toenmalige wethouder van Amsterdam dr. F. M. Wibaut. Het stoffelijk overschot berustte bij de weduwe tot haar dood in 1930, waarna de Amsterdamse Uni versiteitsbibliotheek er zich over ontfermde. Pas in 1947 werd de as bijgezet in het toen onthulde monument, waarvan het opschrift luidt: „De roeping van de mens is mens te zijn", één van Multatuli's bekendste uit spraken. Dat de belangstelling voor Multatuli tot op heden nog niet is getaand, blijkt volgens de heer De Leeuwe niets slechts uit de onenigheid die hij soms veroorzaakt, doch ook uit de hernieuwde uitgaaf van zijn verzamelde werken. (ADVERTENTIE) BOS KAM P O VERVEEN BLOEMËNDAALSEWEG 259 TELEF. 23510 Om het verlies aan tijd bij het vervoer van geredden uit zee naar een ziekenhuis zo gering mogelijk te doen zijn, zijn er de laatste tijd proeflandingen met een heli kopter verricht op een weiland, nabij het St. Bonifatius-hospitaal te Leeuwarden. Deze methode zal in de eerste plaats wor den toegepast met vliegers, die door een ongeval met hun machine in zee zijn ge vallen. Indien men de geredde piloten eerst naar de vliegbasis te Leeuwarden zou moeten vervoeren en daarna per zieken auto naar een der ziekenhuizen, zou dat veel kostbare tijd vergen. In een vlaag van verstandsverbijstering liëeft gistermorgen een 31-jarige veehou der in Leeuwarden zijn zoontje van elf dagen in een emmer met water verdron ken en daarna gepoogd zijn vrouw door messteken van het leven te beroven. De man dronk daarna uit een flesje met lysol. Doordat korte tijd later een postbode ont dekte wat er gebeurd was, kon spoedig geneeskundige hulp worden verleend. De veehouder is naar het academisch zieken huis in Groningen overgebracht. De vrouw is opgenomen in een ziekenhuis te Leeu warden. Prins Bernhard heeft woensdag een be zoek gebracht aan vice-president Richard Nixon, maar hij weigerde na afloop daar van het verloop van zijn bezoek met de journalisten te bespreken. De Prins kwam alleen naar het Kapitool en verbleef bijna dertig minuten bij de vice-president in het kleine bureau op de senaatsverdieping. Zowel fotografen als journalisten werden voor en na het be zoek ver van de kamer gehouden. Naar de Nederlandse Aardolie Maat schappij mededeelt hebben de produktie- proeven met een tweede boorput in de om geving van Den Haag een positief resultaat opgeleverd. Deze put produceert thans olie door middel van een pomp. Er zijn thans voor de Nederlandse Aard olie Maatschappij drie boringen in het ge bied nabij Marlot verricht. De eerste boring leverde een spuitende oliebron op. De derde had geen resultaat. Er worden een vierde en een vijfde boring in dit gebied voorbe reid. De regering heeft op verzoek van het Landbouwschap besloten, evenals in 1954, twee miljoen gulden beschikbaar te stel len voor het verlenen van kredieten tegen een lage rentevoet aan kleine tuinbouwers, teneinde deze in staat te stellen hun be drijf zodanig te reorganiseren, dat zij zich een zelfstandig bestaan zullen kunnen verwerven. Met deze kredietverlening wordt een verdere sanering van de vollegrondstuin- bouw op de kleine bedrijven, waarmee in 1954 een begin werd gemaakt, beoogd. Voor de kredietverlening komen slechts in aanmerking de kleine zelfstandige tuin bouwers, die niet meer dan het inkomen van een arbeider verdienen. Zij, die de tuinbouw als bron van neveninkomsten beoefenen, vallen er buiten. Aan gemeng de land- en tuinbouwbedi'ijven kan in het algemeen slechts krediet worden verleend als tenminste zestig percent van het netto- bedrijfsinkomen uit de teelt van tuin- bouwgewassen wordt verkregen. De omvang van de kredietverlening per bedrijf is aan een limiet gebonden. Het van rijkswege te verstrekken krediet draagt een rente van twee percent per jaar. Het geleende bedrag moet in jaar lijkse aflossingen worden terugbetaald. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft een publicatie uitgegeven met cijfers over de sterfte in ons land gedurende de periode 1921 tot en met 1955. Daaruit blijkt, dat, hoewel ons land in 1921 bijna 7 miljoen inwoners had en thans bijna 11 miljoen, het jaarlijks aantal overledenen rond de 80.000 is gebleven. Het sterftecijfer per 1000 inwoners was in 1921 11,4 en in 1955 7,6. De daling is van tijd tot. tijd onderbroken geweest door jaren met hoge griepsterfte en voorts door de aanzienlijke sterfte in de oorlogsperiode. In 1946 werd echter reeds weer het vooroorlogse peil van 8,5 per 1000 inwoners bereikt. Na een verdere terug gang ligt het sterftecijfer thans reeds enige jaren vrij constant op 7,5 per 1000 in woners. Gedurende de laatste jaren waren van elke 2 gestorvenen er 2 65 jaar of ouder. De teruggang van de sterfte is bij de vrouwen groter geweest dan bij de mannen. Tuberculose, andere infectieziekten en ziekten der ademhalingsorganen zijn als doodsoorzaak van steeds minder betekenis geworden. Daartegenover neemt de sterfte aan kanker, hart- en vaatziekten en ziek ten van het zenuwstelsel toe. In wat min dere mate geldt dit ook voor de sterfte door ongevallen. Het was erg eenzaam in het bos. Lodo zag er de hele dag geen sterveling. Lodo liep maar door; de enige stem, die hij hoorde, was die van zijn meester, die aanwijzingen gaf voor de goede richting. Toen 's avonds de zon was onder gegaan, zocht Lodo een beschut plekje onder de bomen; hij haalde de plant uit de tas en zette die op het mos. „Ga nu maar slapen, morgenochtend trekken we verder!", zei doctor Marciolo. Even later lag Lodo, vermoeid door de lange tocht, in diepe rust. 91-92 De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, ir. H. B. J. Witte, heeft gisteren een bezoek gebracht aan Schie dam, waar hij onder meer de elf verdie pingen tellende torenflat bezichtigde. De minister noemde deze torenflat een belangrijk experiment uit sociologische en economische overwegingen. Indien dit bouwwerk in Zweden of Denemarken ver rezen was, aldus de minister, zouden de Nederlandse Vakbladen reeds vol gestaan hebben met mededelingen erover. De mi nister meende dat deze prestatie aanlei ding zou kunnen zijn, dat er eens gedacht zou kunnen worden over hoogbouw voor arbeiderswoningen. In ieder geval kan wat in Schiedam gepresteerd werd, een verge lijking met het buitenland glansrijk door staan. De hoogbouw zal in Nederland op grote schaal moeten worden toegepast en is urgent voor het zich op dynamische wijze ontwikkelende gebied van de Maas mond. Woensdag heeft de 28-jarige leraar aan de lagere internationale séhool te Fontaine- bleau A. C. C., afkomstig uit Togo-land, voor het oog van de verbijsterde leerlinen zijn 28-jarige Nederlandse collega, mej. Maria van Steyn uit Amsterdam in de klas door een messteek om het leven gebracht. Volgens de Franse politie is een liefdes drama de achtergrond. De onderwijzer werd enige minuten later reeds gearresteerd. Mej. Van S. was in oktober 1956 naar Fontainebleau gekomen om les te geven aan Nederlandse kinderen van 7 en 8 jaar aan de internationale school. De dader is leraar wiskunde. Hij heeft bij een verhoor verklaard dat hij op vriendschappelijke voet met de verslagene gestaan heeft, maar dat het de laatste tijd tot een breuk dreig de te komen. Hij had zich dat erg aange trokken en wist tenslotte niet meer wat hij deed. ADVERTENTIE U kunt uw verhoogde benzine-uitgaven ge makkelijk tot het oude of een nog lager niveau terugbrengen door aanschaffing van 'n RENAULT 4 of RENAULT DAUPH1NE 1 op 17! Prijzen resp. f 4190.en 5580.—. GARAGE DEN HOUT ADVERTENTIE Waarom gebruiken wij hen dan niet met het mee dogende verstand van mannen als Malloway en Ga- iotti, die koortsachtig zoeken naar de manier waarop die goede gaven tot waarachtig geluk worden aange wend?'" HOOFDSTUK VI Het verslag van Brad London bezorgde talloze Ame rikanen ontsteltenis. Terwijl zij het lazen, zakte hun kleurige, begerenswaardige wereld van snelheden, jazz muziek, ijskasten, televisie, ijstaarten, paardenraces, rugby-wedstrijden, electronische rekenmachines en atoomduikboten één moment ineen tot een vormloze ruïne van mislukkingen. Doch diezelfde wereld rees op nieuw rondom hen heen omhoog. Zij vergaten snel en hielden geen tijd over om lang filosofische gedachten te koesteren. Zij brachten op een vrije dag of een zonnig weekend een bezoek aan Life City, voorzover zij er in de buurt woonden of een lange transcontinentale reis konden betalen. Zij reden met hun auto de tunnelstad binnen, waren enthousiast over de technische nieuwig heden die zij er vonden en stopten een dollar in de gleuf van de collectebus in het witte kerkje, ten bate van de stichting „Life City", die de idee der ondergondse stads- verkesrswegen over de ganse wereld wilde propageren. Zij keken naar alles wat de stad te zien gaf alsof zij op de wereldtentoonstelling waren en thuis rustten zij uit in een gemakkelijke stoel, vielen in een lichte slui mer en waren bij het ontwaken heel Life City vergeten. Doch enkelen van hen werden vervuld van de geheim zinnige kracht, die een goed denkbeeld, gevolgd door een goede daad, altijd mededeelt aan de ontvankelijken. Zij, die enkelen, begrepen de beweegreden van dokter Malloway en Galotti in de ware zin. Zij vatten de beteke nis van deze nieuwgebouwde stad en voelden zich geroe pen hun verder leven te vullen met het streven naar dat gene, wat in werkelijkheid Malloway en Galotti elkan der hadden doen vinden: het streven naar bevordering van het ware geluk der mensen. „Dat is eigenlijk democratie," schreef immers een ar beidersvoorman met onbeholpen, stijve vingers aan dok ter Malloway, toen hij do opbrengst ener collecte in de fabriek aan de stichting „Life City" overmaakte? De glimlach van dokter Malloway bij het lenen van die woorden gold enerzijds de komieke koppigheid waarmee deze man vasthield aan zijn politieke strijdbaarheid, zelfs in een geval dat niets met politiek had uit te staan, zoals dit. Doch anderzijds was het een glimlach van dankbare verrassing en goedmoedig begrip voor de scherpte, waarmee het eenzijdig intellect van deze wer ker het ware wezen van Life City had omschreven. De mocratie. En dokter Malloway liet in een gedenkplaat tegen de achterwand van het witte kerkje op de heuvel de vol gende tekst beitelen: „Democratie is het geheiligde streven van het Ameri kaanse volk. Het is een gezamenlijke inspanning om het leven der Amerikanen beter en gelukkiger te maken en daardoor de wereld de weg naar geluk te wijzen. Demo cratie is niet enkel een politieke leuze, het is een maat schappelijke roeping, een eerlijk pogen om het leven te bevrijden van ongeluk, gevaren, onrecht en rechteloos heid, opdat allen zullen kunnen bestaan naast en met elkander in vrede en vriendschap. Life City wil een bij drage zijn tot dit pogen, en is in feite en wezenlijk dus een stap temeer naar de ontwikkeling onzer democrati sche maatschappij. Life City heeft de rechteloosheid op de weg vervangen door een rechtvaardig systeem van verdeling en coördinatie. Life City is er trots op, een Amerikaanse stad te zijn." Het valt aan te nemen dat de grootse, kostbare plan nen van talrijke grote steden in vele werelddelen, om ondergrondsen voor het vrije motorische verkeer te bou wen, nooit zo gedurfd van opzet zouden zijn geweest en nooit zo snel als praktische uitvoerbaarheden zouden zijn aanvaard, wanneer men niet beschikt had over het voor beeld van Life City. Deze stad vormde eigenlijk een soort maquette, doch dan een waarin alle praktische problemen metterdaad konden worden getoetst aan de technische mogelijkheden. De talloze delegaties uit an dere landen, meestal bestaande uit ingenieurs, wegen bouwers en bestuursautoriteiten, konden in Life City zien dat een werkelijke, niet op toeval of discipline ge baseerde, verkeersoplossing mogelijk was. Discipline is immers in de menselijke samenleving een onbetrouwbare factor. In een kwestie als het verkeer is zij slechts doel matig en afdoende, wanneer zij volmaakt is. Eén onge disciplineerde weggebruiker, een automobilist die de regels negeert, een kind dat de regels niet kent en de catastrofe vindt een beginpunt, waarbij de slachtoffers vaak juist onder de gedisciplineerden vallen.... Het bleek, dat met de bouw van ondergrondse ver- keersnetten het genie der technici een nieuwe vrucht baarheid had gekregen. Bij de aanleg van tunnelstraten in verschillende drukke steden van het Amerikaanse Midden-Westen bijvoorbeeld vond men een ingenieuze oplossing voor de wijze, waarop de kwalijke uitlaatgas sen uit de tunnels konden worden verwijderd. Terwijl in Life City de verversingsstations zich op diverse af standen verspreid over de ganse stad bevonden en de gassen wegzogen uit de tunnels om ze vervolgens door middel van hoge schoorstenen in de vrije lucht weg te blazen, bracht men daar in het vindingrijke Midden- Westen roosters in de tunnelbodem aan, die alle gassen onmiddellijk verwijderden nadat ze de uitlaat verlaten hadden. Het gas werd via ondergrondse leidingen naar een fabrieksinstallatie vervoerd, waar er nuttig gebruik van werd gemaakt voor verwarmings- en verbrandings doeleinden. Dokter Malloway interesseerde zich al dadelijk heftig voor deze oplossing, aangezien zij te maken had met een van zijn hobby's: de bestudering van de invloed der uit laatgassen op de toeneming van ademhalingsziekten. Hij was namelijk geneigd tot de theorie, dat de lucht in nor male, met uitlaatgassen bezwangerde steden deze ziekten zouden bevorderen en mét de nadelige invloed van het roken een grote rol speelde bij het ontstaan van kwaad aardige gezwellen in longen en ademhalingswegen. Hij stelde zich dan ook voor, mettertijd kostbaar studie materiaal te krijgen uit de statistieken van dergelijke ziektegevallen in steden met ondergronds verkeer, in ver gelijking met de cijfers uit normale, „ouderwetse" steden. Doch voor hij zich serieus met dit onderwerp kon be zighouden, werden zijn gedachten afgeleid door een ge beurtenis die hem volledig en op bizonder inspannende wijze in beslag nam. HOOFDSTUK VII In een der buitenwijken van Life City, vijfhonderd meter vóór de plaats waar Future Avenue uit de grond opduikt en met een flauwe helling omhoogkruipt tussen de groene weiden, ligt het Theresa-hospital. (Wordt vervolgd). Wekelijkse prijsindex. Het Tweede Kamerlid mr. Burger (P.v.d.A.) heeft de minister van Economische Zaken gevraagd of, in verband met de wenselijkheid de ge volgen van de huidige prijsontwikkeling snel te kunnen beoordelen, wekelijks prijs indexcijfers van het levensonderhoud kun nen worden gepubliceerd. De Europaweg. De Europaweg, die dient voor het verkeer uit de Scandinavische landen over noordwest-Duitsland naar Ne derland, België, Frankrijk, Italië en Spanje, zal tussén Oldenzaal en Bremen worden verbreed en worden voorzien van vier rij banen. Deze verbetering behoort tot de wer ken, dié voorrang zullen krijgen. Nog niet terug. De vier van de zeven uit Artis gestolen papegaaien, die in Duits land zijn achterhaald en naar Artis zouden worden teruggezonden, zijn nog niet in ons land gearriveerd. De politie heeft namelijk nog geen toestemming gegeven de vogels, die zijn ondergebracht in de dierentuin te München, naar Amsterdam te vervoeren. Eredoctoraat Utrecht. Ter gelegenheid van de viering van de 321ste dies natalis van de Rijksuniversiteit te Utrecht zal op vrij dag 29 maart een eredoctoraat in de rechts geleerdheid worden verleend aan de Duitser dr. Herman Mannheim te Londen. In 1934 vertrok hij naar aanleiding van de verande ringen in Duitsland naar Londen. Sinds zijn vestiging te Londen heeft dr. Mannheim zich geheel in de criminologie gespecialiseerd en is hij voor de Engelse criminologie in het bijzonder van betekenis geworden. Voordat dr. Mannheim zich te Londen vestigde werd door Engelse geleerden betrekkelijk weinig werk op dit gebied geleverd. Dr. Mannheim heeft aan het criminologische werk in En geland nieuwe impulsen gegeven en gelei delijk een school gevormd van goede leer lingen. Ook naar de Antillen. Prof. mr. C. P. M. Romme, voorzitter van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer, en zijn fractiegenoot dr. W. L. P. M. de Kort, zullen zich na het bezoek van de parlementaire delegatie aan Suriname naar de Nederlandse Antillen be geven voor een oriëntatiebezoek. Beroep verworpen. De Hoge Raad heeft het beroep in cassatie van de voormè-. lige viskoopman Lou V. uit Huizen, die zich „•de*weergekeerde Christus" noemt, verwor pen: Lou V. was door het hof te Amsterdam veroordeeld tot één dag gevangenisstraf, omdat hij had geweigerd als getuige op te treden voor de rechter-commissaris te Am sterdam, omdat, naar hij zei, men „God niet kan dagvaarden". Hij was als getuige opge roepen in een zaak tégen een echtpaar in Weesp, dat op het gezag van Lou geen medi sche hulp had gevraagd voor zijn kind, dat aan longontsteking leed en later daaraan was gestorven. Gasverstikking. De 30-jarige heer T. Vrendenberg is in zijn woning te Almelo door gasverstikking om het leven gekomen. Hij was bezig geweest met het repareren van een gaskachel, die in een douchecel stond. Toen zijn echtgenote 's avonds thuis kwam vond zij haar man levenloos op de vloer van de douchecel liggen. Botsing met locomotief. Op de ooste lijke Handelskade in het Amsterdamse ha vengebied is een rangeerlocomotief met een sleep van ruim 20 geladen goederenwagons tegen een de rails overstekende trekker met oplegger gereden. De locomotief kreeg geen schade. Met twee rijdende havenkranen zijn trekker en oplegger overeind gezet. Geref. Gemeenten Tweetal te Dordrecht K. de Gier te 's-Gra- venhage en W. Hage te Nunspeet. Beroepen te Barneveld (2de maal) W. C. Lamain te Grand-Rapids (U.S.A.). Bedankt voor Nieuw-Beijerland J. B. Bel te Krabbendijke. Geref. Gemeenten in Nederland Bedankt voor Rijssen T. Dorresteijn te Opheusden. ADVERTENTIE VERKOOP EN VERHUUR NASSAUSTRAAT 5 - TELEFOON 15220 DONDERDAG 21 FEBRUARI Minerva: „Als de dauw hangt, komt er regen", 18 jaar. 8.15 uur. Frans Hals: „Voor jou heb ik gezondigd", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De dochter van de ambassadeur", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De vrouw, die liefde begeerde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De machinist", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De weg door de hel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Aanran ding", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Snows of Kilimanjaro", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Con certgebouw: Jubileumconcert Postaal man nenkoor, 8 uur. Zuiderkapel: J. Klein Hane- veld, 8 uur. VRIJDAG 22 FEBRUARI Minerva: Hekster strijkkwartet met Miep van Luim, piano, speelt voor Heemsteedse Kunstkring, 8.15 uur. Cinema Palace: „De machinist", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Durango rekent af" en „Haremgirl", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „Tosca", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „The Eddy Duchin story", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De miljoenenwolf", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sissi, de jonge kei zerin", alle leeft, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het geheim van de zwarte tent", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: „Van de brug af gezien door „Nederlandse Come- dia" voor „Geloof en Wetenschap". 8 uur. Concertgebouw: Chopin-avond m.m.v. Wil lem Andriessen, 8 uur. Wilhelminastraat 12: Wijdingsdienst van de Vereniging van Spiri tisten „Het Licht", 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9