Haarlemse Voorjaarsbeurs wordt voor vijftiende keer gehouden Geen onverdeeld feestbetoon over Sukarno's plannen Ö.fh.OantuÏTïü Vijftigduizend attenties voor bezoekers 64$ irltmcC mdewui&L Woningen in De Glip worden veel duurder Alleen communisten en deel van nationalisten zijn enthousiast Hekster-kwartet in Minerva Theater Willem A ndriessen speelde Chopin 17 G obelinwevërij opticien M oderne Brillen Gierstraat 27 Voortuinen gekeurd in Heemstede Modeshow Presentjes Streekbelang WASSERIJ DUYN - POTTER'S LINIA Telefonische bestelling leidde tot arrestatie In pand Zijlweg 146 komt deel van dienst van O.W. Eden hpeft weer. koorts Huur tussenhuizeti met dertien gulden verhoogd Wijziging route buslijn 4 in Overveen Rotterdams raadslid sprak over woningbouw- problemen Aannemersbedrijf wil bij Pieter Wantelaan bouwen VOOR BETERE AARDAPPELEN Van Deursen's Speciaalzaak Met medewerking van Miep van Lu in Echtpaar verdronken UIT STAD EN STREEK Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 Amsterdams advocaat wint prijs van drie mille Arbeidstechnici willen zich verenigen Burgerlijke Stand van Haarlem ZATERDAG 23 FEBRUARI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vanavond brandt op de Leidsevaart bij het Krelagehuis voor het eerst de feest verlichting; ter gelegenheid van de aan slaande opening door Haarlems burge meester van de vijftiende Voorjaarsbeurs voor de vrouw. Die opening vindt plaats op donderdagmorgen 28 februari en de beurs sluit haar poorten weer op vrijdag avond 8 maart, zodat de duur van de beurs met cén dag tot negen dagen is verlengd. lUaar dat is lang niet de enige verandering die de Voorjaarsbeurs heeft ondergaan. Al eerder hebben wtf in beknopte vorm mee gedeeld, dat in de organisatie en in de aard van het gebodene belangrijke wijzi gingen zijn gebracht. De beurs wordt dit jaar niet alleen on der auspiciën van de afdeling Haarlem van de Nederlandse vereniging van huis vrouwen gehouden, maar ook van de Haarlemse Middenstandscentrale. Boven dien werd een commissie van standhouders gevormd ter bevordering van het onder ling overleg tussen beursdirectie en expo santen. Een der voor het aanzien van de beurs en de aantrekkelijkheid daarvan voor de bezoeksters heilzame resultaten van dat overleg is onder meer geweest, dat het aantal exposanten per branche tot. vier kon worden beperkt, waardoor de Haar lemse Voorjaarsbeurs een heel wat geva rieerder karakter heeft gekregen. Er is dit jaar meer aandacht besteed aan de aan trekking van die bedrijven welke hetzij zich lichten op de verhoging van het com fort door middel van de moderne techniek in het huishouden, hetzij de plaats van kunst of toegepaste kunstnijverheid in het interieur bevorderen. Een en ander zal worden geïllustreerd door een groot aan tal demonstraties, nu eens niet de traditio nele glasblazer, maar ook het met de hand bedrukken van stoffen, pottebakken, hout- bewerken, kurkesnijden en dergelijke. Een afzonderlijke zaal is ingericht voor de bekende handweverij „De Knipscheer" uit Laren, die een groot gobelinweefgetouw in werking zal laten zien en ook de ver vaardiging van handweefwerk voor dage lijks gebruik zal tonen. In hetzelfde zaal tje exposeert het atelier Pieter van Gelder pottebakkerskunst en rietwerk. In het speciale paviljoen dat naast het (ADVERTENTIE) VOOR Burgeweester reikte prijzen uit In Heemstede is in de afgelopen zomer voor het eerst na de oorlog een aanvang gemaakt met het keuren van voortuinen, waarvoor de afdeling Haarlem en omstre ken van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde een aantal prijzen beschikbaar had gesteld. Het attractieve van het initiatief bestaat uit het feit, dat de bewoners onkundig zijn van het bezoek der keuringscommissies, welke uiteraard steeds uit deskundigen en vak lieden bestaan. De gemeente was in drie districten verdeeld, waarvoor ook drie ver schillende keuringscommissies waren aan gewezen, die de daarvoor in aanmerking komende tuinen in hun district niet alleen in de lente, maar ook gedurende de zomer en het najaar blijven beoordelen. Zij ken den hiervoor dan steeds een bepaald aantal punten toe, waarna aan het eind van het seizoen op grond van het totaal de onder scheidingen worden toegewezen. De prijswinnaars zijn donderdagavond in het verversingshuis van het wandelbos „Groenendaal" bijeen geweest en de bur gemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, heeft de prijzen uit gereikt, Deze bestonden uit pakketten knol begonia's en tuingereedschap, waarbij elke prijs door een oorkonde werd vergezeld. De bijeenkomst werd geopend door de afdelingsvoorzitter mr. J. J. Hage. die een korte uiteenzetting gaf van de bedoeling, welke bij Tuinbouw en Plantkunde met de keuringen heeft voorgestaan. Tenge volge van de steeds toenemende bevol kingsaanwas moet de natuur immers ge regeld meer van haar terrein prijsgeven, zodat er alle reden bestaat voor de toe komst het ergste te vrezen. Ofschoon spre ker het als een voorrecht beschouwde in Heemstede te wonen, waar het gemeente bestuur bij de verzorging van bos. plant soenen en dreven een voorbeeldige zorg aan de dag blijft leggen, moet toch ook worden geconstateerd dat niet alle in woners het hunne tot het aanzien van de gemeente wensen bij te dragen; hierop zijn gelukkig talloze' verheugende uitzonderin gen. Op zijn beurt verklaarde burgemeester Van Rappard. dat het gemeentebestuur het streven van de maatschappij gaarne wenste te belonen met een subsidie. Fraai verzorg de tuinen kunnen een onschatbare bijdrage zijn tot de schoonheid van de gemeente. En Heemstede kan er dus alleen maar mee gediend zijn. wanneer door meer openbaar heid ook het aantal fraaie tuinen zal toe nemen. Hierna ging de burgemeester over tot het uitreiken van zeven eerste, zeven tweede en zeven derde prijzen. De eerste prijswinnaars waren mevrouw C. G. M. Wevers-De Vroomen, L. H. Brennink- meijer, H, J Crolla, C. H. A. Mommers, G. Muider, B. D. Ochse en P. W. H. Velthuys. Na de prijsuitreiking gaf een der leden van een keuringscommissie, de heer J. A. Teeuwen, een verklaring van de normen, welke bij de tuinbeoordeling waren aan gelegd. Vervolgens werd een aantal kleu rendia's vertoond van de bekroonde tuinen in Heemstede, waarna de heer H. Stein, hoofdassistent van de Tuinbouwvoorlich- tingsdienst te Apeldoorn, sprak over tuin- verzorging. Krelagehuis is ingericht zal een montage keuken volgens de laatste technische vin dingen geconstrueerd niet nalaten tal van huisvrouwen te boeien, evenals een aan tal andere stands, waarvan sommige ook met demonstraties, die de vindingen van de laatste tijd ter verlichting van het werk van de vrouw tot onderwerp hebben. Ver der zullen vele dames het de moeite waard vinden, dat men erin geslaagd is deze keer weer een sloffenstand in te richten, ter wijl er ook aan de echtgenoten en ver loofden is gedacht door de inrichting van een stand met materialen voor handenar beid en aanverwante hobbies. Ook van de Modeshow is er wat nieuws te melden. Niet alleen wordt zij ter gele genheid van het derde lustrum voorafge gaan door enkele voorbeelden van de mode uit de tijd van de oude Egyptenaren en Grieken met bijbehorende haardrachten, maar ook heeft de beursdirectie besloten de modeshows overdag gratis toegankelijk te stellen, opdat een bezoek aan de Voor jaarsbeurs voor brede groepen van de be volking mogelijk zal zijn. In de avond uren blijft echter de normale toegangs prijs gelden, voornamelijk als rem op een te grote toeloop. Als gewoonlijk wordt de muziek ver zorgd door het ensemble Tom Erich, An nie de Reuver, Eddy Christiani, Harry Mooten en Jacky Glazer, waarbij Peter Piekos de conférence verzorgt en drie keer per dag de grote prijzen uitreikt. Na tien uur 's avonds wordt er weer gelegen heid gegeven tot het maken van een dansje. Een van de spectaculaire vernieuwingen van het beurspatroon isjn wezen de terug keer naar een heel oud, maar na de oorlog in onbruik geraakt principe. Vooroorlogse beurzen ontleenden hun bekoring onder meer aan het feit, dat de bezoeksters met een tas vol snuisterijen en kleine presen tjes naar huis gingen. De organisator van de beurs, de heer H. C. Vermeulen, heeft zich veel moeite gegeven dat gebruik in ere te herstellen en hij is daar ook in ge slaagd. Op het ogenblik beschikt hij over een voorraad van niet minder dan vijftig duizend „toegiftartikelen' en versnape ringen, welke de bezoeksters op een char mante manier zullen worden aangeboden. Tenslotte is er alle reden om ter gele genheid van deze jubileumbeurs eens te wijzen op de economische betekenis van deze jaarlijks weerkerende gebeurtenis voor de streek en voor Haarlem. Ongeveer een derde van het aantal bezoeksters komt namelijk uit de omgeving met Aals meer, Badhoevedorp, Beverwijk, Zand- voort en Sassenheim als uiterste punten van een intensief beursverkeer. maar ook van daar buiten komon regelmatig belang stellenden. Mot de grote vervoeronderne- mingen zijn daartoe ook speciale regelin gen getroffen en de bussen van de N.Z.H. zullen gedurende de week van de beurs weer de bekende groen-witte vlaggetjes voeren. Weinigen bedenken evenwel, dat de Voorjaarsbeurs ook in een brede kring van bedrijven geld laat rollen. Op het mo ment dat de deuren van het Krelagehuis voor de officiële opening worden geopend heeft de beursorganisatie zelf reeds een halve ton geïnvesteerd. Daarbij komen dan nog de kosten welke de exposerende be drijven hebben gemaakt voor de inrichting van hun stands. Gemiddeld mag men die wel op duizend gulden per stand rekenen, hetgeen ongeveer tachtigduizend gulden in totaal wordt. Alles bij elkaar gaat het om een investering van ongeveer ander halve ton. De gemeente incasseert dan nog een ze ven- tot achtduizend gulden aan verma kelijkheidsbelasting, terwijl het een vast staand feit is, dat velen niet met een beursbezoek volstaan, maar ook elders in Haarlem inkopen doen of verteringen maken. Vandaar dan ook, dat bij dit derde lus trum het belang van de Haarlemse Voor jaarsbeurs voor de vrouw voor het be drijfsleven in het algemeen eens wordt geconstateerd. (ADVERTENTIE) AMSTKRII.iMSK VAART 20', TH..110H ADVERTENTIE dftt is Potter's Linia, welke mij zo vlug van mijn verkoudheid af helpt. Eén enkel tabletje ia de mond is voldoende. Handige blik- doosjes 55 cent bij Apothekers en Drogisten. Bij zware verkoudheid, bronchitis o/ catarrh neem dan Potter's Catarrh Pastilles, per doos 1.10 De rode pas tilles met de snelle, werking. Imp. Fa. H. ten HERKEL HILVERSUM Rechercheurs van de Bloemendaalse en de Haarlemse politie hebben in een hotel in Bloemendaal een vierentwintigjarige kantoorbediende aangehouden, verdacht van poging tot oplichting. Aan de politie heeft hij bekend, dat hij bij een kleding magazijn in Haarlem telefonisch een kos tuum van honderdvijftig gulden had be steld en verzocht had het in het hotel te Bloemendaal te bezorgen. Bij de bestelling was de naam opgegeven van een heer, die chef van de afdeling personeelszaken bij de Nederlandse Spoor wegen zou zijn. In het kledingmagazijn vertrouwde men de zaak niet en men trachtte telefonisch contact op te nemen met de genoemde. Bij de Spoorwegen was de naam niet bekend en daarom werd de politie op de hoogte gesteld. Een vierentwintigjarige Haarlemse kan toorbediende trachtte het bestelde kostuum af te halen en liep in de armen der politie. Aanvankelijk verklaarde hij niets van de zaak te weten en in opdracht van een ander te handelen, maar daarna bekende hij het kostuum besteld te hebben. Het onlangs door de gemeente Haarlem aangekochte pand Zijlweg 146. dat bestemd was voor de huisvesting van een gedeelte van de dienst van Openbare Werken, willen B. en W. reeds thans geschikt maken voor 't onderbrengen van enige ambtenaren van deze dienst, d'ie tot dusverre gehuisvest waren in het gebouw Kenaupark 18. Deze verhuizing is nodig, omdat de gemeentelijke geneeskundige dienst in het gebouw aan de Nieuwe Gracht aan een ernstig gebrek aan ruimte lijdt, waardoor het noodzakelijk wordt, dat. behalve een deel van het genees kundig schooltoezicht, ook enige doktoren en verpleegsters in het gebouw Kenaupark no. 13 ondergebracht worden. Omdat het wenselijk is, dat de dependances van de ge meentelijke geneeskundige en gezondheids dienst zoveel mogelijk in de nabijheid van het. hoofdgebouw geconcentreerd worden, zullen de ambtenaren van Openbare Werken elders moeten worden ondergebracht. Voor dit doel vragen B. en W. de raad een krediet van 16.000.dat gebruikt zal worden voor het verrichten van de nodige werkzaamheden, waardoor het gebouw aan de Zijlweg voor zijn nlfuwe doel geschikt gemaakt zal worden. Verder wordt een be drag van 3.500.aangevraagd voor enige noodzakelijke veranderingen in gebouw Kenaupark 18. AUCKLAND (Reuter) De Britse oud premier Sir Anthony Eden, die met vakan tie te Waiwera in Nieuw-Zeeland verblijft, heeft vrijdagavond opnieuw koorts ge kregen. In een bulletin wordt gesproken van een „lichte terugkeer" van de ziekte verschijnselen. Eden had bovendien enige ingewandsklachten. De gegadigden voor het in aanbouw zijnde complex van 68 middenstandswo ningen bij De Glip in Heemstede hebben dezer dagen een circulaire van het ge meentebestuur ontvangen, waarin enkele financiële gegevens worden gevraagd, welke van belang kunnen zijn voor de toekomstige toewijding van deze woningen. Daarin wordt tevens meegedeeld, dat de huren hoger zullen liggen dan aanvankelijk was berekend. De zogenaamde tussenhuizen aan de Ringvaart zullen in plaats van tegen 77,tegen ongeveer negentig gulden per maand worden verhuurd. De eind- en hoekwoningen, die groter en fraaier gelegen zijn, zullen in plaats negen tig gulden 95,tot 105,per maand aan huur moeten opbrengen. De garages worden afzonderlijk verhuurd. De huren van de woningwetwoningen in hetzelfde complex, die aanvankelijk op elf gulden per week waren berekend, zijn nog niet herzien, omdat de bouw nog niet ver genoeg is gevorderd. Het staat vast, dat ook deze bedragen een verhoging zul len ondergaan. Wij vestigen er trouwens de aandacht op, dat ook de thans genoemde huren der middenstandswoningen nog niet definitief zijn. De uiteindelijke bedragen kifnnen pas worden vastgesteld, nadat alle bouw kosten bekend zijn. Wegens de rioleringswerkzaamheden in de Julianalaan in Overveen is wederom oen routewijziging van buslijn 4 noodzake lijk gebleken. De bussen rijden nu (in beide richtingen) via de Zijlweg, de Ju lianalaan tot de Willem de Zwijgerlaan en via deze laan en de Dompvloedslaan naar de Bloemendaalseweg en vandaar naar Tuindorp en De Blinkert. Tijdelijke stop plaatsen zijn ingericht op de hoek van de Willem de Zwijgerlaan en de Julianalaan, in de Dompvloedslaan voor de percelen 1 en 46 en op de Bloemendaalseweg bij het raadhuis. Deze halte geldt alleen voor de richting Tuindorp, daar passagiers voor de stad en verder kunnen instappen aan de bestaande halte bij de villa Djember. Voor de groep Kennemerland-Zuid van de vrouwen in de V.V.D. sprak het Rotterdamse gemeenteraadslid mevrouw ir. A. Kuiper Struyk donderdagavond in restaurant P. van Aken te Haarlem over woningbouwproble- men. Als eerste vraagstuk behandelde de spreekster de plaats waar gebouwd kan wor den. Vroeger werd willekeurig binnen de muren van een stad gebouwd, later werden voornamelijk agrarische gronden voor de bouw bestemd. De woningwet van 1901 be tekende een 'mijlpaal in de geschiedenis van de woningbouw. In 1924 werd de woningwet herzien, waarbij bepaald werd. dat voor elke gemeente een uitbreidingsplan nodig is. Me vrouw Kuiper bepleitte een ruimer bouwen, waarbij zij de verschillende wijzen van bou wen de revue liet passeren. Zij noemde als nadeel van de strokenbouw, dat de bewoners aan de voorkant steeds kijken op de achter zijde van de huizen aan de overkant van de zelfde straat. Ook was zij een voorstandster van een smalle strook eigen tuin. die zij ver koos boven een grotere gemeenschappelijke tuin. Aan de hand van lichtbeelden over oude en nieuwe woonwijken wees spreekster erop dat er huishoud-technisch nog veel verande ren moet. Met het oog hierop bepleitte me vrouw Kuiper een grotere invloed van de vrouwen-adviescommissies, waarbij er echter voor moet worden gewaakt, dat deze niet ontaarden in klachtenbureaus. De Neder landse Huishoudraad heeft een woningcom missie in het leven geroepen, die een aantal rapporten het licht zal doen zien, onder meer een zogenaamd keukenrapport, waarbij wordt nagegaan, wat er met het voedsel ge beurt van het tijdstip van inkopen af tot aan dat van consumptie. Mevrouw Kuiper besloot haar lezing met haar toehoorsters te verzoeken er voor te zorgen, dat er in het algemeen een evenwicht is tussen de eisen en wensen op woning- gebied. ADVERTENTIE Hei behoud van Uw eigendommen eist in ons grillige klimaat niet de duurste, maar wel de dege- lijkste verf. En degelijk is "Scbabora-Verf" tot en met. U bent dus goed af, als Uw schilder "Schabora-Verf" verwerkt. Agent te Haarlem: C.V.Verf- en Glasindustrie U C. J. Krug, Julianapark 54, Tel. 15348 j DJAKARTA (ANP) Werden vrijdag in de hoofdstad de vlaggen gehesen om de bekendmaking van Sukarno's recept tot redding van de natie te vieren, de eerste perscommentaren waren niet zo opgewekt. De onafhankelijke krant „Times of Indo nesia" noemde het plan ronduit een „fiasco". „Moeilijk te slikken" schreef de islamietische „Duta Masjarakat" boven een hoofdartikel, waarin het blad de hoop uit sprak, dat Sukarno geen dwang zal toe passen om zijn conceptie er door te krijgen. Van politieke waarnemers vernam de correspondent van het ANP in Djakarta, dat de .islamietische partijen, en ook de christelijke en de katholieke partijen deel neming van de communisten in een nieuw kabinet van de hand zullen wijzen. Voorts verklaarden zij het te betwijfelen of de nationale raad, die uit vertegenwoordigers van de'arbeiders, landbouwers, de jeugd en van vrouwenorganisaties zou moeten bestaan, wel zo gemakkelijk zal kunnen worden gevormd. Wie zal bij voorbeeld beslissen over de vertegenwoordiging in die raad van -laat ons zeggen - de arbei ders, zo vroeg een van hen zich af. Er zijn verschillende arbeidersorganisaties, varië rend van de communistische „Sobsi" tot de islamietische „S.B.I.I.". De communistische „Harian Rakjat" en het officiële orgaan van de nationalistische partij van de premier, de „Suluh Indone sia" hebben het plan toegejuicht. Daarentegen merkte de „Times of Indo nesia" op, dat „wat Sukarno voorstelt, doorspekt is met tegenstrijdigheden". Zo heeft de president het bij voorbeeld een open vraag gelaten, of het advies van de nationale raad aan het kabinet bindend zou zijn. „Zo niet, dan is het alleen maar tijd verspilling, en zo wèl dan zal hij het par lement en het kabinet hebben „ontmand", in strijd met de grondwet". Het blad verwijt de president tenslotte een gebrek aan hoffelijkheid om de naam van de man, die op het ogenblik het meest in ieders gedachten is, namelijk de vroegere vice-president Mohammad Hatta, niet eens te noemen. De onafhankelijke „Indonesia Raya" herinnerde aan de bloedige communistische opstand in Madiun, toen negen jaar geleden de republiek de Hollanders bestreed en voegde daaraan toe: „De duizenden slacht offers van deze opstand zullen zich in hun graf omdraaien, als wij de communisten gelegenheid zouden geven deel te nemen aan de regering." De islamietische „Abadi" schreef, dat alleen naïeve mensen zullen geloven, dat in geval van een conflict de communisten de democratie boven het Kremlin zullen stellen. De Parkindo, de christelijke regerings partij, gaf vrijdag een verklaring uit, waar in wordt gezegd dat zij het kabinet-Ali Sastroamidjojo in wezen als ontbonden beschouwt na de bekendmaking van Su karno's plannen. De partij had aanvanke lijk besloten op 15 februari uit het kabinet te treden, omdat dit zijn gezag had ver loren, doch in afwachting van het bekend Ter uitvoering van het Haarlemse uitbrei dingsplan „zuid-west" is het nodig, dat de gemeente de beschikking krijgt over een stuk grond gelegen aan de westzijde van de Hospeslaan ter grootte van ongeveer 500 vierkante meter. De eigenaars van dit ter rein, het bouw- en aannemersbedrijf Gebrs. van Schuppen, hebben zich bereid verklaard het aan de gemeente te verkopen, mits zij van de gemeente een stuk grond van onge veer 2.360 vierkante meter op de hoek van de Pieter Wantelaan en de Lambrecht van Dalelaan kunnen kopen, dat door hen be stemd zal worden voor de bouw van vijftien woonhuizen en vier garages. B. .en W. zijn bereid tot deze transacties over te gaan en hebben de raad een desbetreffend voorstel doen toekomen. De prijs van de door de gemeente aan te kopen gronden bedraagt 9.871,80. De grond, die hiervoor in ruil wordt afgestaan, willen B. en W. verkopen tegen een prijs van 25.05 per vierkante meter. Het verschil in waarde zal door de firma Gebrs. van Schuppen aan de gemeente worden betaald. (ADVERTENTIE) SINDS 1851 Ged. Oude Gracht 107 Tel. 14245 worden van Sukarno's plannen had de partij de uitvoering van dit besluit uitge steld. De minister van Voorlichting Sudibjo verklaarde vrijdag, dat het kabinet nor maal zal doorwerken. Toen Sukarno donderdagavond zijn rede had beëindigd, liep hij op Hatta, die daar bij ook aanwezig was, toe en omhelsde hem. Het Hekster-Kwartet uit Amsterdam, dat vrijdagavond in het Minerva Theater voor de Heemsteedse Kunstkring een ka mermuziekuitvoering gaf, trad slechts voor de vertolking van het Kwartet in A (K.V. 464) van W. A. Mozart als strijkkwartet op. Het ensemble had zich voor het overige deel van het programma artistiek geasso cieerd met de Heemsteedse pianiste Miep van Luin en aan deze omstandigheden was het te danken, dat men op deze avond de uitvoering beleefde van het Kwintet opus 44 van Robert Schumann en het Kwintet in f van César Franck, twee werken, die betrekkelijk weinig in het openbaar ten gehore worden gebracht. Dat tussen deze composities Mozarts wonderbaarlijk mooie Kwartet toi uitvoering kwam, was eigen lijk voor de muziek van Schumann en Franck een nadeel. "VVant ondanks de vele positieve kwaliteiten daarvan, kon zij toch niet de concurrentie weerstaan van de pure schoonheid, de ontroerende eenvoud, de opperste harmonie en de bevrijdende macht van Mozarts gave schepping. Het Hekster-Kwartet speelde het werk met een knappe techniek en met een ver- lolkingsinstelling, die verfijning van klank en licht genuanceerde dynamiek beoogde en die deze ook inderdaad kon verwerke lijken. Uiteraard werkte de gelijksoortig heid van het timbre der vier strijkinstru menten deze eenheid in de hand. Voor de uitvoering van de kwintetten kwam de piano zich als nieuw, zelfstandig klankelement bij het kwartet voegen. Dit schiep natuurlijk een probleem waarvan de oplossing door de weinig stralende, korte en in de bas doffe klank van de vleugel zelve niet eenvoudiger gemaakt werd. En evenmin door de opstelling van hef. instrument op de achtergrond van het veel klank absorberende toneel. Men weet uit ervaring, dat de akoestiek van het Minerva Theater voor kamermuziek heel gunstig is, mits men de instrumenten een gelijkwaardige plaats op het toneel geeft, zo dicht mogelijk bij de zaal. Afgescheiden van deze bezwaren heeft men kunnen con stateren hoe voortreffelijk Miep van Luin de haar toevertrouwde partijen beheerste en hoe nauwkeurig zij zich bij het spel van de strijkers: de violisten Jo Hekster en Frits Waterman, de altist Karei Schouten en de violoncellist Johan de Nobel, aan sloot. Van Schumann's kwintet heeft mij voor al het uitnemend uitgevoerde, tintelende Scherzo getroffen, een juweeltje na het zwaarmoedig gestemde „in modo d'una marcia". Met dit Scherzo toonde Schu mann zich weer een meester van de kleine vorm. Het kwintet van Franck heeft al evenzeer een somber accent. De muziek klinkt soms als een uiting van heimwee naar geluk, soms in hartstochtelijke bewo genheid. dan weer stil meditatief, met een intensiteit, die vreemd lijkt aan de Franse geest, waardoor Franck zich te Parijs steeds omringd wist. In de uitvoering zijn al deze uiteenlo pende facetten van emoties voortreffelijk tot uitdrukking gekomen. Miep van Luin speelde de veeleisende klavierpartij be heerst en muzikaal geladen en het Hek ster-Kwartet verenigde zich daarbij met de pianiste tot een vertolking, die veel in druk maakte door de bewogenheid, die erin gebracht werd. Met warme bijval en bloemen hebben de toehoorders hun er kentelijkheid jegens de pianiste en het kwartet getoond. P. Zwaanswvjk In het gemeentelijk concertgebouw te Haarlem gaf Willem Andriessen vrijdag avond een recital, dat geheel aan werken van Chopin gewijd was. Hoewel de zaal niet uitverkocht was, bleek uit de aan dacht waarmee geluisterd werd en het warme applaus dat de concertgever na ieder programmanummer in ontvangst mocht nemen, dat Andriessen als „de nestor der Nederlandse pianisten" op de strooibiljetten aangekondigd nog steeds een trouwe schare bewonderaars heeft, al is het betrekkelijk populaire programma hierbij zeker ook een factor. Men kan zeker bewondering gevoelen voor de wijze waarop de bijna zeventig jarige pianist dit programma van ongeveer anderhalf uur muziek ten gehore wist te brengen. Mocht men al eens in de robuuste passages (eerste deel van de Sonate in bes, Ballade in g) wat meer plastiek in de voor dracht wensen, dan stond daar toch tegen over dat het laatste deel van de genoemde Sonate, die eigenaardige stofwolk van klank, of bij voorbeeld het middendeel van de Polonaise in As met de beruchte rond cirkelende octavenfiguur in de linkerhand en menig stuk van een intiemer karakter, zoals de Mazurka opus 24 nr. 4, voortreffe lijk tot hun recht kwamen. De wijze waar op Andriessen deze en nog vele andere stukken vertolkte, doet denken aan de rei ziger die lange tijd in een vreemd land vertoefd heeft en daarover smakelijk en beeldend weet te vertellen zonder te ver vallen in het snobisme van de man die met plaatjes op zijn bergstok, etiketten op zijn koffer en een overvloedig gebruik van drie dozijn vreemde woorden zijn omgeving tracht te épateren. Andriessen is geen Pool en zijn voordracht wordt niet gekenmerkt door de „zal", die vergeefse opstandigheid die volgens Chopin's vriend en tijdgenoot Liszt de kern vormde van het Poolse volks karakter en die zelfs aan de meest uitge laten passages van Chopin's muziek een melancholieke strekking verleent. Andries sen zendt ons geen signalen van het verre land in zijn spel, hij is thuisgekomen on praat in onze taal over vreemde gebieden, maar ook wie, zoals hij, dit boeiend doet en met kennis van zaken, kan op veler sympathie rekenen. Dat bleek duidelijk uit de ovatie die men de pianist na afloop staande bracht en waarvoor hij dankte met twee toegiften: „Des Abends" van Schu mann en de Wals in cis van Chopin. Sas Bunge Vannacht omstreeks twee uur is het echtpaar J. Gol-Van der Laan uit Smilde, vermoedelijk misleid door de mist, in de Drentse Hoofdvaart geraakt en verdron ken. De man en de wouw zijn beiden 48 jaar oud en laten dirie kinderen achter. Hoewel hulp vrijwel onmiddellijk aanwe zig was en de drenkelingen spoedig op het droge waren gebracht, bleken zij reeds te zijn overleden- Ze waren van een feestje op weg naar huis. Nieuws in het kort Ouderdomswet. Maandagmiddag houdt het Haarlemse gemeenteraadslid die heer G. K. Janssen in het Nederlands Hervormd Jeugdhuis aan de Schoterweg voor bejaarden een inleiding over de algemene ouderdoms wet. De bijeenkomst staat onder auspiciën van de afdelingen 5 en 6 van de Partij van de Arbeid in Haarlem. Jubileum. De heer Ch. Boeree, procu ratiehouder van de n.v. zeepfabriek „Het Klaverblad", zal 1 maart het feit herdenken, dat hij veertig jaar geleden in het bedrijf in dienst trad. De receptie zal 1 maart tussen vijf en zes in café-restaurant Brinkmaan te Haarlem worden gehouden. Doopsgezinde Gemeente Wijk IV (Haar lem-oostKleine Houtwegkwartier). Maan dagavond 25 februari om acht uur in het wijkgebouw Ned. Herv. Kerk. Zomerkade. Mejuffrouw Ytje Feenstra vertelt over „Mijn reis naar Amerika en mijn verblijf bij de Doopsgezinden daar". Lezing over staatsmijnen. De contact kring Haarlem van het Nederlands Instituut van Middelbare en Hogere Technici zal dinsdag 26 februari in het gebouw Cul'tura te Haarlem een krimgbijeenkomst beleggen. De heer Antoon van Aernsbergen, chef redacteur van de voorlichtingsdienst van de staatsmijnen te Heerlen, zal een inleiding houden over het onderwerp: „Aan de bron van de zwarte stroom". Na de lezing zal de gelijknamige geluidsfilm worden vertoond. Benoemd. Mej'-ffrouw C. F. Luuring godsdienstlerares te Haarlem, is benoemd tot hoofd van een kleuterschool in Heerlen. Bejaardenzorg. De Hervormde Vrou wendienst houdt 5 maart in het Jeugdhuis aan de Herenweg in Haarlem een bijeen komst. Mejuffrouw W. M. E. de Klerk, direc trice van het bejaardenhuis te Haarlem, zal iets vertellen over bejaardenzorg, waarbij dia's vertoond zullen worden over dit werk in Londen en Zweden. Vergadering NCVB. Op donderdag avond 28 februari houdt de afdeling Bloe mendaal van de Nederlandse Christen Vrou wenbond haar maandelijkse bijeenkomst in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloe mendaal. De heer B. Reehorst uit Santpoort zal een lezing houden over de textielfabriek van de firma Spanjaard te Bome fO.). Deze causerie zal met lichtbeelden worden toege licht. Kan weer zingen. Vanmorgen heeft de heer J. H. Musscher uit Zandvoort met een kus afschieü genomen van de verpleegsters van het St. Elisabeth's gasthuis te Haarlem, waar hij een maagoperatie heeft ondergaan. Onder belangstelling van een aantal pers fotografen vertrok de heer Musscher vervol gens in zijn met freezia's versierde wagen naar zijn woonplaats. De heer Musscher ge niet onder de naam Johnny Jordaan enige bekendheid als zanger van door een Amsterdams accent gekenmerkte populaire liederen. Uit het net. Vrijdagmiddag heeft een passagier van de tram Zandvoort naar Haar lem een bus met vet, die een medepassagier in het bagagenet had gelegd, op het hoofd gekregen, waardoor hij een bloedende hoofd wonde opliep. Nadat in de remise der NZH eerste hulp was verleend is de gewonde ter observatie naar de MariasticHting overge bracht. ADVERTENTIE DE VULPEN EN DE NATUURLIJKE HISTORIE DE KAT. 12 De poes heet Mimie. Grijsje, Petertje of Dons. Soms „Hazepepertje" (maar dit blijft onder ons!) Een poes heeft veel geheimen in haar ogen, Waarmee ze muizen en veel Katers heeft bedrogen. Maar hóe een poes ook krabt, miauwt of huis'lijk snort, 'k Weet dat 'n „DANTUMA" m'n nieuwe vulpen wordt' Luisterspel prijsvraag De KRO heeft een besloten luisterspel prijsvraag gehouden, waarin aan achttien auteurs opdracht werd gegeven tot het schrijven van een oorspronkelijk luister spel. Verscheidene daarvan zijn reeds uit gezonden, andere komen nog. De jury van deze prijsvraag heeft thans uitspraak gedaan en de uitgeloofde drie duizend gulden onverdeeld toegekend aan de Amsterdamse avocaat mr. Mattheus Verdaasdonk, van wiens hand ook reeds enige dichtbundels het licht zagen. Het bekroonde luisterspel „De deur van het veerhuis staat altijd open", zal op za terdagavond 13 april worden uitgezonden. De Vereniging Ontwikkeling Arbeids- techniek, een der subverenigingen van het Nederlands Instituut voor Efficiency, belegt donderdag 28 februari in café-res taurant Brinkmann te Haarlem een voor lichtingsavond. Dr. N. W. Bruynis uit Arn hem, voorzitter van de V.O.A., zal de bij eenkomst met een causerie over „De be tekenis van de V.A.O. voor het bedrijfs leven" openen. Het ligt in de bedoeling op de bijeen komst te komen tot de oprichting van een kring Kennemerland van het V.O.A. ADVERTENTIE DE EERSTE COÖP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING' ZIJLWEG 63 - TELEFOON 15141 (2 LIJNEN) Aantal leden 23000 Contributie ƒ1.per jaar voor het gehele gezin, met restitutie bij overlijden van het lid Haarlem, 22 februari 1957 GEHUWD, 22 februari: H. W. de Kleijn en M. G. Huijboom. BEVALLEN van een zoon, 21 februari: H. W. Koning—Hoogkamer; 22 februari: A. VriendVan Dalfsen. BEVALLEN van een dochter, 21 februari: H. BalmKuijper; M. KalkhuisVan Ak ker; II. D. Ferwerda—Stieltjes; 22 februari: A. M. S. JanssenMeddens; P. H. M. Am- baumDriessen; Th. M. van HoofOelp; M. B. LammerseLommerse. OVERLEDEN, 20 februari: W. J. M. de Kok, 36 j., Vier Sterrenstraat; W. Daudeij Kulk, 67 j„ Gasthuisvest; 21 februari: D. Aarse, 86 j., Kleine Houtweg.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 19