Nieuw overleg tussen Dulles en Abba Eban begonnen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT cfte" HET WEER Sukarno zweept grote massa op ten behoeve van zijn plan Nieuw Guinea-debat in schraal bezette politieke commissie Nadere Israëlische voorstellen V.S. trachten onder druk van Senaat sancties af te wenden Philippijnen vrezen, dat conceptie op burgeroorlog uitdraait 71e JAARGANG No 194 MAANDAG 25 FEBRUARI 1957 302e JAARGANG No 42 Op wacht in de Golf van Akaba fuy! Patrouille aangevallen in Australisch Nieuw-Guinea Later opklaringen Uesprek met Eban gaf nieuwe hoop Prinses Wilhelmina woonde herdenking bij van de februaristaking Noors schip aan de grond in Schelde bij Walsoorden Zes doden in het verkeer Taxitarieven mogen verhoogd worden Gemeentebesturen moeten goedkeuring verlenen Het woord is aan Minister Spaak Gemeenschappelijke Europese politiek in Afrika V erkeer songelukken DIT JAAR: 152 DODEN Verfilming van het leven van Fokker begonnen Première deze zomer ook in twee Haarlemse theaters Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (0 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N., Soendaplein, TeL 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Terwijl binnen en buiten de UNO druk overleg gepleegd wordt over de situa tie, die is ontstaan nadat Israel de ont ruiming van de Gazastrook en van het gebied langs de Golf van Akaba afhan kelijk gesteld heeft van duidelijke garanties, houdt het Israëlisch fregat „Miftach" (KUF-28), de wacht bij Sjarm El Sjeik tegenover de ingang van de golf, de Straat van Tiran. WASHINGTON (Reuter). Abba Eban, de Israëlische ambassadeur in de V.S., is zondagavond voor besprekingen met de Amerikaanse leiders over het Nabye- Oosten in Washington aangekomen. Hij verklaarde tot verslaggevers: „De instruc ties en verduidelijkingen, die ik heb ge kregen, behoren zeker een constructieve en rechtvaardige oplossing tot stand te brengen". Volgens de correspondent van de Ameri can Broadcasting Company te Jeruzalem zouden de nieuwe Israëlische voorstellen die Eban zal ontvouwen, de volgende zijn: 1. Egypte zou akkoord moeten gaan met de doorvaart van Amerikaanse koopvaar dijschepen in de Golf van Akaba om aan te tonen, dat het niet de bedoeling heeft deze waterweg onder eigen beheer te plaatsen zoals met het Suezkanaal is ge beurd. 2. De V.S. moeten in de UNO hun steun geven aan het voorstel van de Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson, om een internationale marine macht in de Golf van Akaba te statio neren. 3. Israel zal de strook van Gaza ont ruimen op voorwaarde dat het Egyptische leger dit gebied niet bezet. 4. Israel moet economische banden met de strook van Gaza onderhouden. 5. Een kleine politiemacht der UNO moet in de strook van Gaza worden gelegerd. Eban heeft zondag drie uur met Foster Dulles beraadslaagd. In een vervolgens uitgegeven gemeenschappelijke bekend making wordt gezegd dat Dulles bepaalde punten uit het Amerikaanse memorandum van elf dezer heeft toegelicht. In dit me morandum beloofden de Verenigde Staten hun invloed ten bate van Israels veilig heid te zullen aanwenden. Deze Ameri kaanse beloften betekenden echter' geen inwilliging van de eisen van Israel inzake speciale waarborgen, vóórdat het erin zou toestemmen zijn troepen uit de strook van Gaza en het gebied langs de Golf van Akaba terug te trekken. De voor maandagochtend vastgestelde bijeenkomst van de Algemene Vergade ring van de UNO, uitgeschreven ter be spreking van vraagstukken betreffende het Nabije-Oosten, is uitgesteld tot maan dagmiddag. Daar het uitstel bekend werd gemaakt nadat de permanente Ameri kaanse afgevaardigde bij de UNO, Cabot Lodge, secretaris-generaal Hammarskjoeld had bezocht, wordt vermoed dat de V.S. hierom hebben verzocht. Weerzin in Senaat Acht Democratische en Republikeinse leiders uit de Amerikaanse Senaat hebben zondag twee uur met de minister van Bui tenlandse Zaken, Dulles, van gedachten gewisseld over de situatie in het Nabije- Oosten. De Republikeinse senator Leverett Sal- tonstall heeft zondag verklaard, dat de ADVERTENTIE BARTELIORISSTR HAARLEM IEL '.3439 fERD BOLSTR. 48 ADAM TEL. 717162 DUFFEL MONTY COATS ƒ59.50 PORT MORESBY (Reuter/UP) Onge veer tweehonderd inheemsen hebben in het ontoegankelijke binnenland van het Sepik- district een aanval gedaan op een pa trouille van het bestuur van Australisch Nieuw-Guinea. Deze patrouille, die be stond uit vier Europeanen en 33 inheemse agenten, stelde een onderzoek in naar een moord, die de Teletomin-stam in decem ber op zeventien leden van de Atbalmin- stam zouden hebben gepleegd. Een aan valler werd gedood en een inheemse agent gewond. De patrouille nam zestien aan vallers gevangen en arresteerde 21 inboor lingen, die verdacht worden van moord. Het patrouilleren in het district zal wor den voortgezet tot de inboorlingen hun neiging tot doden verloren hebben. XCOCOOCCCOCOCCODOCOCOCXCCCOCCCOCCCCOOOOCCOOOCCCCCCOCOGD VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van maandagavond tot dinsdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met hoofdzakelijk in het zuid oosten van het land plaatselijk nog enige regen of motregen. Hier en daar mist, later enkele opklaringen. Zwakke tot mati ge veranderlijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. UNO sancties tegen Egypte moet nemen, wanneer Egypte Israëlische schepen de doorvaart door het Suezkanaal weigert, wanneer dit land zijn troepen uit Egypte heeft teruggetrokken. Reeds op dit mo ment zou „sterke pressie" op Egypte moe ten worden uitgeoefend, dat een derge lijke situatie zich niet kan ontwikkelen. Volgens Saltonstall zouden sancties te gen Israel de stemming van de Senaat ten aanzien van het plan-Eisenhower voor het Nabije-Oosten ongunstig kunnen beïn vloeden. Senator Mansfield zeide, dat vrijwel de gehele Senaat tegen het nemen van sanc ties is, doch dat de kwestie berust bij de afvaardiging in de UNO. Minister Dulles had eerder in een schrij ven aan de leider van de Democratische fractie in de Amerikaanse Senaat, John son, gezegd, dat onder vele leden van de UNO „een krachtige stemming heerst voor economische sancties tegen Israel als het zich niet geheel uit Sinaï en Gaza terug trekt". De Democratische senator Hubert Hum phrey heeft zaterdag verklaard, dat als de Amerikaanse delegatie bij de UNO stemt voor economische sancties tegen Is rael, hij „er ernstig over zal denken" om uit de delegatie te treden. Ook een ander congreslid dat deel uitmaakt van de Amerikaanse delegatie, de Republikeinse senator Knowland.zou Dulles, de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, medegedeeld hebben, te zullen aftreden uit protest tegen enig besluit om Israel te straffen. Sovjet-visie Blijkens een hoofdartikel in de „Pravda" Zal de Sovjet-Unie een resolutie, die sanc ties eist tegen Israel steunen. De „Pravda" beschuldigde de Verenigde Staten ervan in stilte Israel te steunen, en de aggressie van Israel door dollars mogelijk te hebben gemaakt. In feite is het plan-Eisenhower een plan om de Golf van Akaba in beheer te nemen, aldus de „Pravda". Terwijl de Amerikanen een uiterlijk beroep doen op Israel om zich terug te trekken, dient dit slechts tot het dekken van de diplomatieke activiteit achter de schermen, die de ex tremistische Israëlische kringen steunt in hun aggressie. In Washington is men na een gesprek van drie uren, dat Dulles heeft gevoerd met Israels ambassadeur Eban, hoop gaanj koesteren, dat een oplossing voor het ge schil bereikbaar is, zonder dat de UNO sancties tegen Israel behoeft in te stellen. Eban is naar Amerika teruggekeerd met nieuwe instructies en Dulles van zijn kant heeft een nadere toelichting verstrekt om trent de zekerheden, die Amerika aan Is- sael wil geven inzake de blokkade en de gewapende overvallen. Nog altijd schijnt de Amerikaanse rege ring van zin, ondanks de oppositie in het Congres, sancties te steunen indien geen enkel compromis tot terugtrekking der Is raëlische troepen kan leiden, maar van het begin af aan heeft de regering in Washing ton gehoopt, dat zonder sancties een uit weg uit de impasse gevonden zal worden en de kans dat Dulles in dit streven zal slagen scheen zondagmiddag in Washing ton groter te zijn geworden. COCXXXlOO^XX^XXXXXxXOCOCOOOOOOCXXXXXXXXOOCCC DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Prinses Wilhelmina was een der velen, die vanochtend bij het monument „De Dokwerker" op het Jonas Daniël Meyer- plein te Amsterdam de februaristaking van 1941 hebben herdacht. Uit haar auto, door het geopende portier, volgde zy de sobere plechtigheid, die onder an dere bestond uit een rede van burge meester Van Hall, koorzang van het man nenkoor en declamatie van verzetspoëzie. Acht leden van het erepeloton van oud- B.S.'ers stonden, gekleed in de bekende blauwe overall, terzijde van het gedenk teken. Langzaam ontplooide zich de half stok gehesen vlag met het Amsterdamse wapen en het devies „heldhaftig, vastbe raden, barmhartig". De Prinses verliet haar auto en plaatste een sierstuk in de vorm van een margriet met rood, wit en blauwe linten aan de voet van „De Dok werker", nadat burgemeester Van Hall een krans had gelegd namens het stads bestuur. Vele bloemstukken volgden van voormalige verzetsgroepen en andere or ganisaties. „Deze daad, waarbij de werknemers als één man het werk neerlegden, schonk aan alle Nederlanders een moment van vreug de en hernieuwde levensmoed. Deze daad deed het volk inzien, dat wanhopige be rusting niet de enig overgebleven moge lijkheid was", zo sprak burgemeester .Van Prinses Wilhelmina legt een krans bij het monument. Hall, die zelf een belangrijke rol in het verzet heeft gespeeld, tot de om het mo nument verzamelden. „De ware aard van een volk openbaart zich slechts, wanneer het in nood verkeert. In plaats van ver slagenheid teweeg te brengen, zoals de Duitse overheerser had gewild met zijn maatregelen tot het plaatsen van een on zer bevolkingsgroepen in een uitzonde ringspositie, leidde de vervolging der Joodse stadsgenoten tot een nationale op leving, tot een versterking van het saam horigheidsgevoel". „Het gevoel van vogel vrij verklaard te zijn was meer dan het Nederlandse volk kon verduren. Geen waarheid is in de bezettingsjaren zo dui delijk naar voren gekomen als deze, dat vrijheid het hoogste goed is, dat een volk bezit". „Mogen wij allen sterk blijven staan voor de verdediging van gerechtig heid en vrijheid", aldus eindigde mr. Van Hall zijn korte toespraak. Vervolgens legde mr. Van Hall namens het gemeentebestuur een krans aan de voet van het monument, waarna het mannenkoor van het Gemeente-Energie bedrijf twee werken van Bruckner zong. Marie Hamel declameerde verzetspoëzie. Het mannenkoor zong tot slot het Wilhel mus, begeleid door de Amsterdamse Po- litiekapel. Het 5375 brt. metende Noorse schip „Sunny Prince" is in de afgelopen nacht in de Schelde bij Walsoorden aan de grond gelopen. Uit Vlissingen is de sleepboot „Scaldis" ter assistentie uitgevaren. Haarlemmer bij de slachtoffers In de afgelopen nacht is de 47-jarige M. van Barneveld uit de Borneostraat in Haarlem in het ziekenhuis St. Joannes de Deo overleden aan verwondingen, die hij tengevolge van een ongeval op de Spaarndamseweg had opgelopen. Zondag avond omstreeks half zeven reed de heer Van Barneveld als duo-passagier op een bromfiets over de Spaarndamseweg. Ter hoogte van het Hoge Bruggetje sprong de band, waardoor de man van de bromfiets viel. Hij kwam zo ongelukkig met zijn hoofd op het wegdek, dat hij met een schedeldakbreuk in de Deo moest worden opgenomen. Bij het oversteken te M a u r i k van de rijksweg Utrecht-Den Bosch is de 57-jarige bromfietser N. van der Markt uit Meteren aangereden door een personenauto, die werd bestuurd door een heer uit Dussel- dorp. De aangeredene was op slag dood. Zijn echtgenote, die op de duo zat, is levensgevaarlijk gewond overgebracht naar een ziekenhuis in Utrecht. Te Haaksbergen is de 68-jarige H. Bloemen onder een autobus geraakt toen hij de Enschedeseweg overstak zonder goed uit te kijken. Hij werd ongeveer 30 meter door de bus, die met grote snelheid reed, meegesleurd en bleek direct na de aan rijding te zijn overleden. In het Julianaziekenhuis te Apeldoorn is de 82-jarige mevrouw de weduwe W. Franck-Broese van Groenou overleden aan de gevolgen van een aanrijding, die haar enkele dagen geleden is overkomen. Mevrouw Franck werd toen bij het over steken van de Regentesselaan door een auto gegrepen. Het vijfjarig zoontje van de familie P. Vaane uit Oosterland, is op de rijksweg naar Zierikzee, nabij de gemeente Nieu- werkerk door een vrachtwagen aange reden en op slag gedood. Vermoedelijk door de sneeuw verblind is de 19-jarige H. Cremer uit Zevenaar met zijn bromfiets tegen een andere brom fietser gebotst en aan de gevolgen van zijn daarop volgende val overleden. Op de Wandelweg te Wormerveer, brug-Limmen, is de 39-jarige stucadoor B. een onderdeel van de provinciale weg Hem- van Duinen uit Zaandam met zijn brom- Het ministerie van Economische Zaken heeft aan de huurauto- en taxi-bedrijven in beginsel toestemming verleend de ver hoging van de benzineprijs in de tarieven door te berekenen. De stadsritten mogen met 2V2 cent per afgelegde kilometer of met 10 cent op de eerste aanslag worden verhoogd. De prijzen van interlocale rit ten mogen met ten hoogste vijf percent van de op het ogenblik geldende kilometer- prijzen worden verhoogd. Het ministerie heeft deze maxima vastgesteld. Deze goedkeuring van het ministerie houdt intussen niet in, dat de tarieven in derdaad verhoogd zullen worden, daar de beslissing in handen ligt van de gemeente besturen. Zij kunnen een verzoek tot ver hoging van de hand wijzen of verhoging beneden de maxima toestaan. Ebner-Eschenbach: Wij verkeren in doodsangst dat de naas tenliefde zich te ver zal uitbreiden en daarom maken wij nationaliteiten. BRUSSEL (Belga) De Belgische mi nister van Buitenlandse Zaken, Spaak, heeft in een interview met het Belgische blad „Le Peuple" verklaard, dat het Euro- marktverdrag boven zijn louter economisch en handelskarakter uitgaat, want dat het gaat om de instelling van een gemeen schappelijke politiek van de Europese lan den in Afrika. „Dat is volgens mij een goed, praktisch en doeltreffend begin van de politiek van hulpverlening aan de on ontwikkelde landen", zo zei hij. DJAKARTA, MANILLA (ANP, UP) President Sukarno heeft zondag verklaard, dat het volk, en niet de partijleiders moe ten uitmaken of zyn conceptie tot redding van de natie, gepaard met deelneming van de communisten in een nieuw kabinet, aanvaardbaar is. In een toespraak vanaf de trappen van zyn paleis tot een juichen de mensenmenigte van tienduizend perso nen, die volle steun gaf aan en onmiddel lijke doorvoering van dit plan eiste, zeide Sukarno: „Ik weet thans, dat de meerder heid van het volk mijn conceptie steunt". Op tal van muren en winkelruiten in Djakarta waren zondag met metershoge letters leuzen geschilderd, waarin onmid dellijke invoering van Sukarno's plannen werd geëist. Tal van auto's werden door mensenmenigten aangehouden, die soort gelijke leuzen op de voorruiten plakten. Ook in andere steden op Java werden massa-bijeenkomsten tot steun aan Sukar no's conceptie gehouden. In diplomatieke kringen op de Philippij nen vreest men, dat Sukarno's plannen voor een geleide democratie zouden kun nen leiden tot een burgeroorlog in Indone sië. In Phillippijnse regeringskringen is Tengevolge van verkeersonge lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 152 personen, van wie 22 kinderen. fiets ten val gekomen. Met een schedel- basisfractuur en een hoofdwond is het slachtoffer in levensgevaarlijke toestand naar het gemeente-ziekenhuis te Zaandam overgebracht. Bij een autobotsing op de Rijksstraatweg onder Wassenaar, ter hoogte van de Persijnlaan, zijn zondagavond omstreeks 9 uur zes mensen gewond geraakt. De bot sing volgde, nadat een uit de richting Amsterdam komende auto door nog onbe kende oorzaak plotseling op de linker rij baan raakte en tegen een tegenligger reed. In de uit de richting Amsterdam komende auto zaten zes personen. In de andere wa gen zaten er vier. Het bleek dat zeven van de bij de botsing betrokken mensen gewond waren; een van hen was ernstig gewond. Alle gewonden zijn naar het ziekenhuis aan de Zuidwal in Den Haag overgebracht Zaterdag is het debat in de politieke commissie van de Algemene Vergadering der UNO over Nederlands Nieuw Guinea geopend met redevoeringen van Sudjarwo namens Indonesië en van ambassadeur Schürman namens Nederland en ondanks al ons respect voor de UNO mogen wij naar aanleiding hiervan niet nalaten te zeggen, dat een groot deel van de energie der jaar lijkse Assemblée wordt besteed aan het uit de sloot halen van oude koeien. Het dispuut over Nieuw Guinea behoort ook langzamerhand tot die bejaarde herkau wers en begrijpelijkerwijs bestond er, be halve bij de betrokken partijen, maar wei nig belangstelling voor deze routine-acti viteit aan de slootkant. Een aantal Afro-Aziatische landen plus een drietal Latijns-Amerikaanse leden, alsmede Joegoslavië hebben een resolutie ingediend waarin aan de president van de Assemblée wordt verzocht een commissie van goede diensten in te stellen, bestaande uit drie leden van de UNO, teneinde Ne derland en Indonesië bij te staan in de onderhandelingen, gericht op een recht vaardige, vreedzame oplossing. Ambassadeur Schürmann, Nederlands permanente vertegenwoordiger bij de UNO, behoort tot de helderste pleitbezorgers in dit internationale juristengezelschap. Dit bleek opnieuw in zijn rede over Nieuw Guinea. De heer Schürmann zag geen en kele reden waarom de UNO thans haar standpunt zou herzien, dat zij in 1954 al heeft ingenomen. Onderhandelingen, zoals Indonesië die met Nederland thans wenst te voeren, zouden neerkomen op beslissin gen ten aanzien van de bevolking van Nieuw Guinea zonder dat deze zelf daarin zou worden gekend. Zulks zou in strijd zijn met het UNO-handvest. De heer Schürmann maakte kennelijk indruk op de vergadering, toen hij Sukar no's woorden van 1945 aanhaalde, waarin deze sprak tot „de bevolking van geheel Indonesië, van Atjeh tot Amboina". Dank zij de zorgen van de Nederlandse delegatie hadden de afgevaardigden een kaartje voor zich, waaruit bleek dat Nieuw Guinea bui ten dat door Sukarno zelf afgebakende ge bied valt. Ter onderstreping van zijn betoog, dat Indonesië verklaard had, dat het niet be reid zou zijn zelfbeschikking aan de bevol king van Nieuw Guinea te verlenen, haalde de Nederlandse afgevaardigde het ant woord aan van de Indonesische regering onder premier Ali Sastroamidjojo op een vraag van een lid van het voorlopige In donesische parlement, Burhanuddin op 2 september 1953. De tekst van dit antwoord was: „De regering stemt niet in met de opmerking van het lid Burhanuddin, dat de republiek Indonesië vooraf de bevolking van West-Irian moet raadplegen of zij werkelijk bereid is, samengaan met Indo nesië te aanvaarden". Die houding van de kant van Indonesië maakt het voor Nederland onmogelijk met Indonesië over de toekomst van Neder lands-Nieuw Guinea te onderhandelen. „Ik vertrouw, dat onze mede-leden, die zo dikwijls welsprekende rede voeringen ten gunste van het beginsel van zelfbeschikking van volken gehouden heb ben, in dit geval zullen tonen, dat zij wer kelijk geloven in wat zij gezegd hebben en zich ervan bewust zullen zijn, dat zelfbe schikking door de bevolking van Neder lands-Nieuw Guinea slechts verzekerd kan worden, indien alle Indonesische eisen inzake overdracht of omtrent onderhan delingen worden verworpen". men zeer bezorgd over de mogelijkheid, dat de communisten in Indonesië de macht overnemen. Hierdoor zou een diepe wig worden gedreven in de Oostaziatische de fensie tegen het communisme. In Philippijnse regeringskringen geeft men toe, dat hervormingen in de Indonesi sche regering noodzakelijk zijn, maar het voorstel van president Sukarno, commu nisten in de regering op te nemen, heeft ongerustheid gewekt. In een hoofdartikel van het invloedrij ke „Manila Daily Bulletin" wordt gezegd: „Kennelijk is hij (Se^arno) bereid het ri sico van een burgeroorlog, die door som migen mogelijk wordt geacht, te aanvaar den. Het Indonesische kabinet zal voortaan bij decreten regeren. De maatregelen der regering zijn niet meer afhankelijk van de wil der meerderheid, maar van een in vloedrijke groep onder leiding van presi dent Sukarno, waarvan de communisten ook deel uitmaken. Doch de communisten zullen sterke tegenstanders vinden in het leger, de Masjumi en de socialistische par tij. Dit bergt het gevaar van een bur geroorlog in zich. De gehele wereld hoopt, dat een dergelijke verschrikking kan wor den vermeden. Maar de plannen van pre sident Sukarno voeren niet direct in deze richting". De parlementaire fractievoorzitter van de Nahtadul Ulama, heeft de plannen van president Sukarno, volgens welke de com munisten in de regering zitting zouden krijgen, verworpen. In de Cinetone Studio's in Duivendrecht zijn maandagochtend de eerste opnamen gemaakt voor de film „De vliegende Hol lander" over het leven van de Nederlandse vliegtuigbouwer Anthony Fokker. Sce nario en het draaiboek zijn van de dich ter Ed Hoornik. Gerard Rutten voert de regie, aan de camera staat de Hongaar Andor von Barsy, produktieleider is Bob Rosenboom. Henk Badings heeft de mu ziek gecomponeerd, de decors zijn van Eppo Doeve en de kostuums werden ont worpen door Noni Lichtveld. De rolprent wordt vervaardigd in opdracht van de Corona Film n.v. De rol van Fokker wordt gespeeld door Ton £uyl. De andere mede werkenden zijn: Cruys Voorbergh, Mimi Boesnach, Adelheid van der Most, Anne- Marie Heyligers, Bob de Lange, Jacques Snoek, Coen Flink, Henk Rigters, Guus Oster, Sofie Köhler-Van Dijk, Jules Croi- set, Betsie Smeets, Ton Verwey, Ab Ab- spoel, Peter Lichtveld, Bernard Droog, Lies Franken, Guus Hermus, Paul Storm, Paul Huf en Cees Laseur. Scène uit de film „De vliegende Hol lander" met v.l.n.r. Bob de Lange, Ha rold Horssen en Ton Kuyl in de rol van Anthony Fokker. Tijdens de Filmweek Den Haag zal, op 21 juni, een besloten voorstelling worden gegeven van „De vliegende Hollander" voor genodigden en recensenten. Op een nader bekend te maken dag, kort nadien zal de officiële première worden gegeven in tien (mogelijk elf) Nederlandse biosco pen, ook in Haarlem, waar Fokker geboren werd. In Haarlem komt de film zelfs in twee theaters tegelijk namelijk Lido en Frans Hals.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1