WYBERT Panda en de olie^niaönaat Regenkansen nemen af Frankrijk heeft drastische plannen voor versterking deviezenvoorraad zo De radio geeft dinsdag Wereldnieuws 2 vennootschapsbelasting onaanvaardbaar GEWRICHTSPIJN thermogene STILf PIJN DOOR WARMTE Groothandel acht verhoging men in het personeelstekort voorzien door Lezing voor C.B.T.B. over Europese marktvorming Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland „Newsweek" wordt voor taan in Amsterdam gedrukt Examens ^ocA ió Aet Ossian- poëzie MAANDAG 25 FEBRUARI 1957 (Van onze correspondent in Parijs) Nadat de Franse minister van Financiën, Ramadier, reeds vorige week een aantal bezuinigingen had aangekondigd, zoals het voorlopig uitstellen van de bouw van een nieuw groot schip voor de transatlantische vaart, het aanleggen van de tunnel door de Mont Blanc en de verbetering van het Noorder kanaal, staat er thans weer een nieuwe serie maatregelen op stapel. Het doel er van is het tekort aan deviezen van de Franse schatkist tegen te gaan. De deviezenvoorraad van de Banque de France, is de laatste tijd steeds terugge lopen. Op 31 december 1955 bedroeg die voorraad nog 695 miljard francs, op 31 december 1956 was zij 100 miljard francs en wanneer men er rekening mede houdt, dat in de laatste maanden van het vorige jaar het verlies ongeveer 45 miljard francs per maand bedroeg, begrijpt men dat de Toen de groothandel zich indertijd ach ter de in de Sociaal-Economische Raad bereikte overeenstemming over het pro gramma der bestedingsbeperking heeft gesteld, is men er van uitgegaan dat ook de overheid haar bestedingen zou beper ken. Zo merkt het Verbond van de Neder landse Groothandel op in een uiteenzet ting van zijn standDunt ten aanzien van de bestedingsbeperking. De beperking van de overheidsbestedingen blijkt echter voor een belangrijk deel te zijn gezocht in ver schuivingen van de overheidssector naar de particuliere sector. Het verbond is erover teleurgesteld, dat de bestedingsnota. naast een verhoging van vennootschapsbelasting ten behoeve van een nieuw landbouwbe leid, ook nog f 50 miljoen uit hoofde van bestedingsbeperking van het bedrijfsleven vraagt door verhoging van het tarief van de vennootschapsbelasting. De nota toont echter niet aan, dat het hier een onvermij delijke maatregel geldt. De aard van de groothandel brengt mede. dat de vereiste versterking van zijn midd "m moet worden gevonden in in terne financiering. Bij ontbreken van de mogelijkheid tot voldoende onbelaste re servering is deze interne financiering al leen mogelijk uit de winst na aftrek van vennootschapsbelasting. Verdere verho ging van de vennootschapsbelasting be tekent, dat het gedeelte van de winst dat de financieringsmoeilijkheden moet op lossen, nog geringer wordt. De voorgestelde verhoging van de ven nootschapsbelasting is dan ook voor de groothandel, wil deze zijn bijdrage aan de nationale welvaart kunnen blijven leveren, onaanvaardbaar, zo verklaart het verbond. In overeenstemming met het tijdelijk karakter van de voorgestelde maatregelen kan niet anders dan een tijdelijke voor ziening op haar plaats zijn. Deze is te vinden in een verdere temporisering van de vervroegde afschrijving. Gezien het daarvoor geldende percentage en de bre dere werking, welke niet is beperkt tot ondernemingen, die onder de vennoot schapsbelasting vallen, zal reeds een ma tige verdere temporisering hetzelfde effect hebben als door de regering wordt beoogd. Voor het bedrijfsleven zal deze oplossing eerder aanvaardbaar zijn. (ADVERTENTIE) Als de kou zich vastzet tussen spieren en gewrichten, leg dan Thermogène watten op de pijnlijke plek. Een heerlijke warmtebron, die pijn en stijf heid verjaagt. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws, 8.15 Platen. 9.00 Gym. v. d. vrouw 9.10 V. d. huisvr. 9.15 Pla ten. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Lichte muz. 1.30 Piano recital. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuim- b.meded. 12.33 Twee piano's. 13.00 Nieuws. Nieuws. 13.15 Meded. of platen. 13.20 Prome- nade-ork. 13.55 Beursber. 14.00 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 V. d. vrouw. 15,30 Clave- cimbel, koor en kamorork. 16.25 Platen. 16.30 V. d. jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, caus. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano spel. 18.30 R.V.U. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Disco-caus. 19.50 Film praatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar.progr 22.15 De Antwoordman. 22.30 Orgelconc. 22.35 Ik geloof, dat...., caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. te New York. 23.16 Act. 23.35 24.00 Platen met comm. HILVERSUM II, 298 m 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturg.kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Platen. 8.50 V. d. vrouw. 9.40 Lichtbaken, caus. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Schoolradio. 10.50 Platen. 11.00 V. d. vrouw 1.30 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, caus 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.15 V. d. boe ren. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Viool en piano. 13.50 Platen. 14.00 Schoolradio. 14.20 Platen. 14.30 Wij vrouwen v. h. land. 14.40 Cabaret. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. kind. 17.40 Koersen. 17.45 Regeringsuilz. 18.00 Strijkork. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Lichte muz. 18.50 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 „En Gij zult het aanschijn der aarde vernieu wen", klankb. 22.45 Avondgebed en liturg, kla. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (NTS en NCRV) 20.30 Journ. en weerber. 20.45 Piano, zang gitaar en viool, 21.00 Film. BRUSSEL, 324 m. 12.00 Platen. 12.30 Weerber. 12.34 Platen 13.00 Nieuws. 13.11 Platen. 14.00 Schoolradio 15 45 Symf.ork. en soliste. 16.00 Koersen 16.02 Recital. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen 17.15 Omr.ork. 17.45 Boekbespr. 18.00 V. d. jeugd. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nieuws, 19.40 Lied v. d. week. 19.45 Platen. 19.50 Caus. 20.00 V. d. vrouw. 21.00 Omr.ork. 22.00 Nieuws. 22.11 Pianorecital. 22.55—23.00 Nieuws. toestand ernstig is. Weliswaar heeft Frank rijk een nieuw krediet van het Internatio naal Monetair Fonds gekregen ten bedrage van 93 miljard francs, maar in de huidige omstandigheden is dat een druppel op een gloeiende plaat, In de eerste plaats zal de Franse schat kist thans weer het oude en door de directie van de Banque de France de laatste jaren telkens afgerade middel beproeven: men zal een nieuwe staatslening uitschrijven. Half maart zal de inschrijving worden opengesteld. Het nominale bedrag zal on geveer 100 miljard francs bedragen. Bij zonderheden over rente, aflossing en in- schrijvingskoers zijn nog niet bekend. Het ministerie van Financiën heeft ver der bekend gemaakt, dat de invoervergun ningen voor alle goederen die ook in Frankrijk kunnen worden geproduceerd of die niet van wezenlijk belang zijn, zoals dat heet, zullen worden gereduceerd. Ook zal de invoer van katoen worden beperkt en de produklie van kunststoffen in Frank- 111 L rtjk worden bevorderd. Voor de mijnen wil de meer dan 6000 mijnwerkers, die onder de wapenen zijn, zo spoedig mogelijk te demobiliseren. Tevens zal men een groot scheepse propaganda-actie op touw zetten. Er zijn ongeveer 10.000 mijnwerkers te wer ven, voornamelijk in Italië en Spanje. Hun tewerkstelling zal Frankrijk jaarlijks mil joenen dollars besparen, welke thans be taald moeten worden voor de invoer van steenkool uit de Verenigde Staten. Het ministerie van Financiën wil ook speciale kredieten verlenen aan Franse industrieën, die hun verkopen naar het buitenland willen stimuleren en de export, die het land de hoog nodige deviezen be zorgen, zullen nog grotere belastingfacili teiten dan zij thans reeds genieten, ver krijgen. Op de gezamenlijke ledenvergadering an de afdelingen Halfweg en omstreken en het zuidelijk gedeelte van Noordholland van de Christelijke Boeren- en Tuinders- bond. die dezer dagen in „De Landbouw" te Hoofddorp werd gehouden, heeft de secretaris van het Landbouwschap mr. J. S. Biesheuvel, een uitvoerige uiteenzetting ge geven over de plannen tot vorming van een gemeenschappelijke markt in West- Europa. Allereerst gaf spr. een schets van de huidige wereldpolitieke situatie, waarna hij het streven naar een nauwere samen werking tussen de Westeuropese landen ter sprake bracht. Hiertoe heeft ongetwij feld de Marshall-hulp bijgedragen. Deze hulp bedroeg niet minder dan een miljard dollar, waarvan een-derde de landbouw ten goede is gekomen. De vele conferenties, gewijd aan de nauwere samenwerking tus sen zes Europese landen Duitsland, Ita lië, Frankrijk, Luxemburg, België en Ne derland hebben wel vele fraaie rappor ten opgeleverd, doch nog weinig concrete esultaten, aldus mr. Biesheuvel, die zijn betoog verder bepaalde tot het rapport- Spaak. Het Landbouwschap heeft zich in tensief met deze kwestie beziggehouden, hetgeen onder meer leidde tot een tiental vergaderingen met minister Mansholt. Hier werden de diverse bezwaren bespro ken. die het Landbouwschap tegen dit rap port meent te moeten aanvoeren; zoals de integratie en de dwang tot een hoger kos- tenpeil, waardoor een verlies van het af zetgebied te vrezen valt. Uit dit alles con cludeerde spreker dat het advies van het Landbouwschap over het rapport in zijn huidige vorm afwijzend zal moeten luiden. Gedurende zijn betoog bracht mr. Bies heuvel ook de vijfdaagse werkweek ter sprake, waarbij hij het betreurde, dat deze vooral door het NVV moet worden gepro pageerd.Want spreker beschouwde dit als een bij uitstek christelijke zaak, die dus juist door deze groeperingen dient te wor den voorgestaan. Op deze wijze zou im mers de zaterdag aan sport, spel en andere ontspanning besteed kunnen worden, ter wijl de zondag als rust- en familiedag kan gelden. De vergadering was geopend door de tweede voorzitter van de bond, de heer Ant. Verkuyl, die de heer C. van Beem wegens verhindering, verving. Hij opende met gebed en schriftlezing, waarna het overleden lid de heer G. Rip werd herdacht met het voorlezen van de geloofsbelijdenis, die door de vergadering staande werd aan gehoord. Vervolgens werd verslag uitgebracht van de Christelijke Landbouwwintersc'nool te Hoofddorp door de directeur daarvan, ir. L. Troost. Deze wees erop dat het aantal leerlingen dalende is, hetgeen echter in ver band met het openen van nieuwe scholen en het verdwijnen van enige bedrijven niet behoeft te verontrusten. Het verslag be sloot met de vermelding van een nadelig saldo van vijfduizend gulden; voor welk bedrag een extra subsidie bij het rijk zal worden aangevraagd. (ADVERTENTIE) Bij guur weer kunt U verkoudheid voorkomen met Spanjaard 5 pet. dividend Naar het ANP verneemt zullen commis sarissen van Spanjaard n.v. te Borne aan de algemene vergadering van aandeelhou ders voorstellen over 1956 een dividend uit te keren van 5 percent (v.j. nihil). De Duitse landbouw De Westduitse minister voor Voedsel voorziening heeft in het parlement mede gedeeld, dat onder het tweede „groene plan" 1.212 miljoen DM uit de middelen der bondsregering zal worden besteed aan steun voor de landbouw. Dit is 316 miljoen DM meer dan het bedrag, dat onder het eerste „groene plan" in 1956 werd besteed voor landbouwsteun. Het zwaartepunt van het nieuwe programma ligt bij de bevor dering van de melkveehouderij. (DPA). Anoniem buitenlands kapitaal James Eastland, democratisch senatoren voorzitter van de ondercommissie van on derzoek van de senaat, heeft zondagavond tegenover de pers verklaard, dat er op verontrustende wijze anoniem buitenlands kapitaal de Verenigde Staten binnenkomt. Er wordt een onderzoek ingesteld, want, zei hij, een vijandige buitenlandse mogend heid zou zich op die wijze meester kunnen maken van de voornaamste industrieën. (AFP). N.V. Concertgebouw Het Concertgebouw n.v. te Amsterdam zal ook over het jaar 1955-'56 geen dividend uitkeren, aldus is besloten in de algemene vergadering van aandeelhouders. De ba lans vermeldt een verliessaldo over 1956 van 17.220 gulden. In het daaraanvooraf- gaande jaar bedroeg het verlies 189.689 gulden. Het bestuur zal zich beraden over de wijze waarop men in de toekomst het nadelig saldo, dat in de laatste jaren is ge stegen tot 206.909 gulden, hoopt te bestrij den. Uit het jaarverslag blijkt, dat 642.540 personen in het afgelopen jaar de concer ten, balletvoorstellingen, voordrachtsavon den en lezingen bezochten. Dit betekent ten opzichte van het daaraan voorafgaan de jaar een stijging van het bezoekei-stal met ruim 60.000. N.V. BEFO In de algemene vergadering van aan deelhouders van de N.V. „Befo" te Rotter dam zijn de jaarstukken over 1956 goed gekeurd. De heer T. Slavenburg is als com missaris herkozen. De directeur, de heer C. van den Bos, wees erop, dat het winst saldo inderdaad uit bedrijfsresultaten is verkregen. Er zal naar worden gestreefd het verlies sneller in te lopen dan in het afgelopen jaar. Men beschikt over vol doende orders. Zaterdagavond is bij Weesp een jonge man met een uit Bussum gestolen auto door de sneeuwval verblind de Vecht in geredenNa een uur lang zijn hoofd uit het portierraam boven het- water te hebben gehouden, werd hij door voorbijgangers uit zijn benarde positie bevrijd. Zondag trachtten motorrijders, die aanvankelijk meenden dat er nog passagiers in de auto waren, de wagen te kantelen. N.V. Ammeaf Ter voortzetting van de zaken tot dusver gedreven door de gelijknamige comman ditaire vennootschap, is opgericht de n.v. metaalwarenfabriek Ammefa. Nieuwe n.v. te Harlingen Opgericht is de n.v. Voorheen Firma H. Smeding jr. te Harlingen, ten doel hebbend de fabricage van en de handel in marga rine, vetten, olieën en aanverwante arti kelen, de groothandel in en fabricage van zoetwaren enzovoort. Internationale viscose In de onlangs gehouden vergadering van de raad van beheer der n.v. Internatio nale Viscose Compagnie te Breda werd besloten aan de algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1955/1956 een dividend uit te keren van 9 percent. Bedoelde vergadering wordt gehouden op 21 maart a.s. Over 1954/55 werd 12 perecent dividend betaald. De Europeesche editie van het Ameri kaanse weekblad „Newsweek" zal met in gang van 4 maart in Amsterdam worden gedrukt in plaats van in Parijs. Het blad zal bij n.v. De Arbeiderspers worden ver vaardigd. Daardoor hoopt men, aldus de heer R. Putnam, directeur van de interna tionale editie van het blad, de aflevering te versnellen. Volgens de heer Putnam heeft men bij de Arbeiderspers een nieuwe offset pers van Duitse makelij geplaatst. (UP) Gedurende het weekeinde trokken ver scheidene storingen over Noord-Frankrijk, België en Nederland naar Duitsland en het Alpengebied. Deze gingen vergezeld van uitgestrekte neerslaggebieden: vooral in Zuid-Duitsland en Zwitserland -vielen grote hoeveelheden sneeuw; op verschei dene plaatsen in 24 uur tijds ongeveer 60 milimeter. In ons land viel de neerslag zaterdag avond. Vooral in de provincies Zuid-Hol land, Utrecht en Gelderland in de vorm van sneeuw, maar deze dooide zondag na het binnenstromen van zachtere lucht van oceanische oorsprong .snel weer weg. In het midden en zuiden van het land kwamen in deze zachtere lucht maximum temperaturen van omstreeks 8 graden voor. De noordelijke provincies bleven echter onder invloed van koudere uit Duitsland aangevoerde lucht waarin de temperatuur niet hoger steeg dan tot ongeveer 2 graden. De laatste van een serie storingen trok maandagmorgen over België naar het oos ten waarna over de Britse eilanden een rug van hoge luchtdruk volgt, welke ver gezeld gaat van opklaringen. De kans op regen neemt dan ook af. In het ternpera- tuurverloop komt nog niet veel verande ring. WEERRAPPORTEN 26 februari Zon op 7.35 uur, onder 18.16 uur. Maan op 5.48 uur, onder 15.21 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 25 februari Hoog water: 1.01 en 13.31 uur. Laag water: 8.45 en 21.24 uur. Dinsdag 26 februari Hoog water: 2.06 en 14.27 uur. Laag water: 9.48 en 22.18 uur. Temperaturen buiten- BS land maxima van giste ■2 P ren. Binnenland: heden 1 -m4 •O'S 0. 7 uur, Neerslag: laatste O - 24 uur. c Stockholm zwaar bew. windst. -6 0,1 Oslo onbewolkt nno -3 0 Kopenhagen zwaar bew. 0 1 0 Aberdeen geheel bew. nw 4 9 Dublin zwaar bew. wzw 10 1 Londen mist windst. 8 7 Amsterdam regen 0 8 0,1 Brussel regen windst. 8 13 Parijs regen wzw 13 13 Bordeaux licht bew. zw 16 0 Grenoble nevel windst. 9 5 Nice zwaar bew. nnw 12 0 Berlijn nevel 0 3 0 Frankfort regen zw 10 2 München regen z 5 24 Zürich regen wzw 10 41 Genève geheel bew. zw 12 30 Locarno mist O 6 0 Wenen regen wnw 7 1 Innsbruck regen windst. 2 35 Rome nevel windst. 15 0,2 Mallorca onbewolkt windst. 22 0 Den Helder geheel bew. ozo 2 0 Ypenburg lichte regen o 4 2 Vlissingen lichte regen ozo 6 8 Eelde geheel bew. o 3 0,1 De Bilt mist ono 3 0,2 Twente geheel bew. o 1 1 Eindhoven lichte regen o 5 5 vlv. Z.-Limb. regen zzw 7 8 AMSTERDAM (Vrije Universiteit): Doc toraalexamen theologie: M. H. O. Kloppers Randfontein (Z.-Afr.). Kandidaatsexamen economie: L. J. de Lange, Almelo; H. Tho mas. Hilversum; T. O. Vreugdenhil, Ruiner- wold. Doctoraalexamen psychologie: H. G. V. Beek (cum lau.de), Amstelveen. Op het proefschrift „De rol van de vak beweging in de moderne maatschappij" pro moveerde de heer W. Albeda, functionaris bij het Christelijk Nationaal Vakverbond aan de Vrije Universiteit tot doctor in de economische wetenschappen. Het hoofd selectie der Koninklijke Marine, kapitein-luitenant-ter-zee R. W. van der Giessen is cum laude gepromoveerd tot doc tor in de letteren en wijsbegeerte aan de Vrije Universiteit op het proefschrift „Enkele aspecten van het probleem der predictie in de psychologie, speciaal met het oog op de selectie van militair personeel". AMSTERDAM (Gemeente Universiteit): Kandidaatsexamen economie: F. van Puf- felen, Den Haag; A. G. M. Gerver, Amster dam. DELFT: Geslaagd voor het ingenieursexa men werktuigkundig ingenieur: C. van den Berg, Amsterdam; H. G. de Cock, Utrecht; H. J. Dokter, Utrecht; M. J. W. Gelissen, Hoensbroek; F. O. Gorter, Almelo; J. de Groot, Eindhoven; C. Grooters, Haarlem; H. Hagens. Delft; P. J. Heddema, Amsterdam; P. H. M. G. Janssen, Venray; M. A. H. M. Koeken. Delft; A. J. Kool, Amsterdam; J. van der Lende, Munnekeburen; W. J. M. Quik, Waal ijk; H. R. Schilpzand, Delft; J. Schipperus, Rotterdam; R. C. Schol, Delft; F. Staudt, Leeuwarden; J. H. de Visser, Dor drecht; A. S. J. van der Wegen, Tilburg; R. Wereldsma, Haarlem; J. P. Zondervan, Bloemendaal. LEIDEN: Doctoraalexamen rechten: mej. J. Koolboom, Amsterdam. Doctoraalexamen vrije studierichting in dis rechtsgeleerdheid: A. Jahja, Leiden. LEIDEN: Doctoraalexamen Nederlands recht: W. van Olden, Den Haag. Kandidaats examen Franse taal- en letterkunde; mejuf frouw J. M. C. Nolen, Amstelveen; mejuf frouw A. M. van Es, Santpoort. Kandidaats-- examen klassieke letteren: mejuffrouw M. de Haas, Arnhem. NIJMEGEN: Kandidaatsexamen Engels: mejuffrouw G. M. Berger, Venlo. GRONINGEN: Artsexamen le ged.: H. J. Bonnet Ezn., Welkom (Z.-Afr.); W. E. de Lange, Stadskanaal; J. Melles, Groningen. Bevorderd tot arts: G. B. Kamps, Gronin gen; M. Saan, Groningen. Doctoraalexamen psychologie: M. A. R. Kliphuis, Amersfoort. GRONINGEN: Doctoraalexamen lette en wijsbegeerte (Duits) J. A. de Dries, Eind hoven. DELFT: (Technische Hogeschool): Kan didaatsexamen werktuigkundig ingenieur: T. C. Bouwman, Den Haag; J. J. M. Heijting, Maastricht; J. A. G. van Aken, Utrecht; W. J. C. van Bergen. Gennep; C. Bogerman, Schiedam; S. Bosman. Rotterdam; J. H. Brouwer, Groningen; H. J. Bruins, IJssel- muiden; H. Clement, Amsterdam; W. J. C. de Clercq, Aardenburg; J. J. Dikkers, Zwolle; W. M. van Dongen, Den Bosch; D. van Eg- mond, Haarlem; J. B. Fortuin. Hilversum; F. Q. van Gentevoort, Rijswijk; F. O. Gerdes, Gorinchem; J. Haan, Hengelo (O.); E. de Heer, Utrecht; H. A. P. Hemipenius, Amster dam; A. H. Hoefsloot, Wageningen; C. J. 'Houtman, Wassenaar; D. G. Jongstra, Echt (L.); W. D. Karte, Delft; F. T. Kellermann, Rotterdam; W. de Kleuver, Veenendaal; W. G. Koster, Schiedam; J. A. B. Kwaaitaal, Nijmegen: mejuffrouw D. C. Lammens, Lei den; T. W. M. van Lammeren, Wageningen; T. Lauwers, Rotterdam; Liem Siong Sioe, Rijswijk; G. M. L. van Loon, Steenbergen; R. van Maaren, Rotterdam: D. Makkink, Hil versum; H. J. Meima, Bunschoten; J. D Melio, Driewegen; G. T. M. Neelen, Wouw; P. W. Otto, Sneek; J. L. Peters, Groningen; Saifoel Ta/ar, Delft; G. H. Sanderink, De Lutte; G. H. Scholtens, Hoogezand; G. H. H. Schoolkate, Hengelo (O.); W. K. Schram, Hoek van Holland; D. Snip, Voorburg; J. Strikwerda, Voorburg; S. E. Tal, Rijswijk; A. Tiktak, Nieuwe Pekela; C. J. Vollebregt, Oegsitgeest: H. L. Wals, Gorinchem; H. J. Weersink, Tubbergen; P. S. Weltevreden, Deventer; E. P. Westerdijk, Den Haag; H. Wildschut, Rotterdam. 56. Het is begrijpelijk, dat zich weldra een dolle vreugde meester maakte van Joris Goedbloed. Daar, waar hij door lis tig bedrog de schijn van een petroleum- bron had doen ontstaan, daar spoot nu een helemaal échte met flinke straal de lucht in! „Ik ben rijk!", riep hij uit - en terwijl hij zich met huppelende tred naar de overblijfselen van het kasteel Malpertus begaf, vervolgde hij: „Per aspera ad pecu nia oleo, roepen wij, latinisten, feestelijk uit, hetwelk wil zeggen, dat ongehoorde rijkdommen ons nu in de schoot gaan vloeien„Je hebt het helemaal niet verdiend en ik geloof het ook nog niet!", zei Panda, die hijgend achter hem aan kwam rennen. „En in ieder geval heb je geen assistent meer nodig en ik heb weer geleerd dat ik nooit een betrekking van jou aan moet nemen,- omdat het toch alle maal maar bedrog en narigheid is Joris luisterde nauwelijks naar hem. Er waren nu grote zaken te doen! Hij greep de bejaarde telefoon-apparaten, die in de ruïne aanwezig waren en begon in grote haast op te bellen naar alle grote petro- leum-maatschappijen in de wereld. „Hallo, New York!", schreeuwde hij. „Oliebron op Malpertus!" „Hallo, Parijs - een geweldige olievondst„Hallo, Tokio - hier spreekt Goedbloed, met een fantastische olievondst Maar thans zal men zien, dat de ondeugd gestraft wordt! Door alle tele foons, uit alle werelddelen, klonk nu na- Gevaarlijk. Twaalf jaar lang blijken trei nen in de Brennerpas over zes bommen te zijn gereden. De bommen, die van Amerikaanse makelij zijn, werden door deskundigen van het leger onschadelijk gemaakt. Ondermijning. De directeur van het Franse communistische partijblad l'Humanité is door een Parijse rechtbank tot een geld boete veroordeeld wegens het „versprei den van valse berichten, die de tucht of het moreel in het leger zouden kunnen ondermijnen". Verstoord. Een jonge Algerijnse bruid, die tot haar huwelijk gedwongen was, riep onder de huwelijksmaaltijd tot enkele binnenkomende Franse militairen dat haar man en verscheidene gasten op standelingen waren, waarop dezen ge arresteerd werden. Vraatzucht. Meer dan achtduizend perso nen in de centrale provincie van de Philippijnen lijden honger als gevolg van een invasie van ratten, die 95 per cent van de oogst hebben vernield. lindelük. Meer dan honderd Griekse mili tairen, die in de jaren 1946 tot 1949 door communistische verzetsstrijders gevan gen waren genomen en sindsdien in Al banië werden vastgehouden, zijn in Griekenland teruggekeerd. Fietser. De 23-jarige Nepalese student Ba- ha Boer Prem, is na een reis van twee jaar per fiets via Voor-Indië, het Mid den- en Nabije Oosten en Zuid-Europa in Hamburg aangekomen. Hij is van plan door Noord- en West-Europa, via de Verenigde Staten en Japan naar Nepal terug te keren. Hij hoopt over twee jaar thuis te zijn. Terechtstellingen. In 1956 zijn in de Ver enigde Staten 65 personen allen mannen terechtgesteld, elf minder dan in 1955. Van hen waren er 52 veroor deeld wegens moord, twaalf wegens aanranding en een wegens ontvoering van een kind. De meesten (46) zijn te rechtgesteld op de elektrische stoel, zes tien in een gaskamer, twee gefusilleerd en een opgehangen. Een der tereehtge- stelden was een Indiaan, 43 waren ne gers en 21 blanken. Nog meer. Tsjechoslowakije en Indonesië hebben hun legaties in Praag en Dja karta tot ambassadeur verheven. Ver klaard wordt, dat deze wijziging de be staande vriendschappelijke betrekkin gen tussen beide landen zal aanduiden en hun „veelzijdige samenwerking" nog meer zou verbeteren. Opperbevelhebber. Het Russische blad Komsomol Skaja Pravda meldt de ver vanging van oppermaarschalk P. F. Zji- garef als opperbevelhebber van de luchtmacht der Sovjet-Unie door lucht^ maarschalk Konstantin Versjinin. Ver- sjinin was van 1946 tot 1949 opperbevel hebber van de Russische luchtmacht. Ontdekking. Bij een poging om het lijk van een student, die in het „Meer van de duivel" in Bohemen verdronken was bo ven te brengen, heeft een Tjsechische kikvorsman een aantal Duitse soldaten in uniform aangetroffen in goed geconser veerde toestand. Het meer ligt in een van de ontoegankelijkste delen van Bo hemen niet ver van de Duitse grens, waar tijdens de vorige wereldoorlog hevig is gevochten. Koninkrijk. Nabij de Frans-Belgische grens niet ver van het strand van de Panne, is een grenspaal ontdekt, waarop de letters „F" en „N" voorkomen. Waar schijnlijk werd de paal in 1819 aange bracht ter afbakening van het konink rijk Frankrijk en het koninkrijk der Nederlanden. Aardbeving. De oostkust van het eiland Formosa is zondag getroffen door een krachtige aardbeving. Veertien personen zijn om het leven gekomen. Aanslag. De politie in Saigon gelooft dat de achttienjarige Vietnamees die vrijdag een moordaanslag heeft gepleegd op premier Ngo Dinh Diem, geestelijk ge stoord is. De voor Diem bestemde kogel trof de minister van Landbouw. Achteloos. Een achteloos weggeworpen si garettenpeukje heeft de brand veroor zaakt in de automobielfabrieken van Jaguar in Coventry. Sinds de fabrieken elf dagen geleden gedeeltelijk werden verwoest, is zaterdag de honderdste auto van de montageband gekomen. De 270 auto's die bij de brand beschadigd zijn worden vernietigd om te voorkomen dat ondeugdelijke onderdelen vei-kocht zouden worden. Eden. Ex-premier Sir Anthony Eden heeft opnieuw koortsaanvallen en last van zijn maag gekregen. Sir Anthony zal enige dagen onder artsentoezicht blij ven. r~ melijk een smadelijk lachen. „Malpertus oliehahadat is bedrog! Daar weten we alles van!", schaterden de petroleum- maatschappijen. En terwijl Joris wanhopig steeds maar nieuwe gesprekken aanvroeg en steeds weer opnieuw uitgelachen werd klaterde de echte oliebron maar voort; de bron die hem rijk had kunnen maken, als hij nog maar iemand had kunnen vinden die hem geloofde! Nu had hij dus spijt van al zijn jokken. „Dag, Joris", zei Panda. „Het spijt me voor je, maar het is toch wel rechtvaardig!" En zo stapte Panda weg, met het goede voornemen om zich nóóit meer beet te laten nemen! EINDE IN DE VROEGE middeleeuwen werden de Ieren door Latijnse schrijvers algemeen als Scoten aangeduid. Deze naam werd overgedragen op de Ierse kolonie in noor delijk Groot-Brittannië, waaruit zich een zelfstandig koninkrijk heeft ontwikkeld, dat de naam Schotland droegSchotland is dus eigenlijk: Scotenland, d.i. Ierland. Om verwarring te voorkomen tussen deze Ierse kolonie en Ierland zelf, werd Ierland in de middeleeuwen als Scotis Major betiteld. We hebben deze herinnerin gen uit het verleden opgediept, om des te sterker het verband te doen uitkomen dat om streeks de 4de eeuw na Chr. tussen de Ierse en de Schotse taal heeft bestaan. Het Schots-Gaelisch is n.l. de Keltische taal die zich in Schotland ontwikkeld heeft uit het oud-Iers, dat daar gebracht is door de Ieren die er van 360 n. Chr. af invallen deden en aan het einde van de 5de eeuw een staat stichtten, waarin de oorspronke lijke bevolking van de Hooglanden ten slotte opging. Het is duidelijk, dat door deze nauwe verwantschap tussen beide talen en vol ken, er veel gemeenschappelijks is in de sagen, balladen en heldenliederen die in Ierland en Schotland roerden voorgedra gen. Zo was Ossian in de Gaelische sagen en balladen van de Finn-cyclus een van de voornaamste helden. Volgens de over leveringen zou hij de slag bij Baghar 150 jaar overleefd hebben en zou hij St. Patri- cius bij diens komst in 432 als gids gediend hebben bij het doorkruisen van Ierland en de belangstellende heilige hebben inge licht over de daden van allerlei helden. Deze voorstelling overheerst vooral in een J groot middel-Iers raamverhaal, dat als het „Gesprek der Ouden" bekend staat en waarin veel lokale overleveringen ver werkt zijn. Ook in de talrijke Schotse balladen van Ossian, die in de Hooglanden zeer popu lair werden, verheerlijkt de oude heidense held Ossian zijn gezellen van weleer en wil hij niet weten van een hemel, waarin hij de held Finn niet zou aantreffen. Om kort te zijn, in deze balladen iperd gefixeerd het type van de afgeleefde, blinde zanger der Gaelen, die in een tijd van verval (het opko mende Christendom) de ver gane heldenglorie van zijn jeugd beweent. Het is wellicht overbodig, hieraan toe te voegen dat deze heldenzangen in het leven van de Schotse Hooglanders eeuwen lang levende elementen zijn geweest, die van geslacht op geslacht werden overgele verd, waardoor zij in verschillende streken wijzigingen hebben ondergaan en aange vuld werden met plaatselijke overleverin gen, zodat een moeilijk te ontwarren klu wen ongeschreven volkslitteratuur ont stond. Daarom veroorzaakte in de 18de eeuw James Macpherson zo'n geweldige op schudding, toen hij een oud Keltisch ge dicht voor de dag haalde, dat door de des kundigen als een litterair monument uit de derde eeuw werd herkend. Deze Kelti sche poëzie heeft op de Europese letter kunde grote invloed gehad, maar vóór we dat punt aansnijden, moeten we eerst eens iets vertellen over die geniale Macpherson. Daarover morgen. H. PétiUori (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2