Ellen Vogel en Joan Remmelts in „Aparte tafels" Uitvoering door de V olksmuziekschool Concours te Haarlem van honderd accordeonisten RGNSONOL 4 Te mager? Burgerlijke Stand van Haarlem Jaarvergadering zwemclub Haarlem Ds. S. A. Baljon overleden in Minerva Theater Twee vergeefse inbraken Auto rijdt fietser aan en botst tegen ANWB-bord Bed in brand Uitslagen competitie van bedrijfsklaverjassers UIT STAD EN STREEK Nog weinig schot in liquidatie woningnood Vierde lustrumviering van politie-sportvereniging in Zandvoort ZANDVOORT Elke aansteker een betere aansteker- met De nieuwe LISSE Troephuis r.-k. verkenners te Lisse geopend VOGELENZANG „St. Deus Dedit" bestaat in 1958 veertig jaar HILLEGOM Botsing in Leidsestraat Auto in bollenveld Burgerlijke Stand van Hillegom Burgerlijke Stand van Lisse MAANDAG 25 FEBRUARI 1957 -f HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Er is geen enkele wet ter wereld, die voorschrijft dat een toneelstuk met inbe grip van de pauze die wël op voorschrift berust, namelijk terwille van de exploi tatie van het buffet in de schouwburg, dat blijkbaar niemand kan missen onge veer drie uur moet duren. Evenmin kan men volhouden, dat in alle gevallen de meestal gekozen verdeling in drie bedrij ven noodzakelijk is. Integendeel: vele proeven van dramatische kunst zouden in beknoptere vorm aanmerkelijk veel effec tiever zijn geweest. Doch vraag het iedere directeur van theater of gezelschap: het publiek staat op zijn gewoonterecht en is wantrouwend en vooringenomen jegens iedere afwijking van deze ongeschreven regel. Het is een verdienste van de be kende Engelse auteur Terence Rattigan van wie de laatste tijd in ons land „The Winslow Boy" en „De grote stilte" zijn vertoond hiertegen protest te hebben aangetekend met overtuigende bewijzen van de waarde van de tot dusver zo on populaire éënakter. Hij had enkele jaren geleden een paar bruikbare gegevens, toe reikend ieder voor stukken met een speel- duur van respectievelijk drie kwartier en anderhalf uur. De gecombineerde opvoe ring hiervan met dezelfde bezetting van de diametraal verschillende hoofdrollen heeft in Engeland een opzienbarend succes opgeleverd. In Nederland is het experi ment niet overgenomen en daardoor heb ben „Harlequinade" (door de Haagse Co- medie) en „The Browning Version" (door het toenmalige A.T.G. met Albert van Dalsum) bij lange na niet de aandacht ge kregen die zij verdienden. Daarom moet men de Nederlandse Co- medie dubbel dankbaar zijn, dat zij drie jaar na de eerste voorstelling te Londen de proef op de som met „Separate Tables" van dezelfde auteur heeft willen nemen. En zo is jongstleden zaterdag in de volle Amsterdamse Schouwburg de langverwachte première onder de titel „Apai-te tafels" gegeven. Het is een merk waardige variatie op het eerste probeer sel, want de twee korte stukken (respec tievelijk „Tafel bij het raam" in drie en „Tafel zeven" in twee tafrelen) vertonen een grote samenhang. De plaats van han deling blijft dezelfde: eetzaal en lounge in een hotel-pension in Bournemouth, eerst in de winter, dan in de zomer. Het thema is in beide gevallen: de „moderne" eenzaamheid van de mens. Men ontmoet twee keer dezelfde bezoekers, behalve dan de geheel andere hoofdpersonen, die ech ter door dezelfde acteur en actrice worden voorgesteld. Men zou het dus in die zin een onzuiver experiment kunnen noemen, dat nu de aantrekkingskracht wordt be paald door de kunstgreep, door de toege voegde attractie van virtuositeit. En in derdaad wordt in „Aparte tafels" meer de knapheid van de auteur dan de noodzaak van de gekozen vorm getoond. Het aandeel van de acteurs daarin is bij ons veel minder spectaculair dan in Engeland, waar het to neelleven op een geheel ander systeem be rust. In Nederland zijn acteurs gewoon vandaag het ene, morgen het andere stuk te spelen, vaak intussen een derde instu derend. Men kan het vertolken van twee rollen op één avond, hoe uiteenlopend die ook zijn, dan ook nauwelijks als een bijzondere krachttoer beschouwen, al blijft de directe vergelijkingsmogelijkheid in teressant. ~*Het eerste stuk handelt over een gewezen socialistische politicus, die wegens mishan deling van zijn echtgenote in de gevange nis heeft gezeten en nu onder een andere naam als journalist de kost (en de whisky) verdient. Zijn inmiddels voor de tweede keer gescheiden ex-vrouw komt hem (ADVERTENTIE) Schriele figuren, die genoeg of zelfs véél eren en toch maar niet aan willen komen, zien er vaak slecht en onaantrekkelijk uit, voelen zich ongelukkig, hebben geen weerstand. De Amerikaanse supervoeding Plus-Form - smakelijk en licht verteerbaar - bevat alle bouwstoffen en groeivitaminen, die door het lichaam snel worden omgezet in de ponden die u mist. Met de extra calorieën van Plus-Form komt u zienderogen 5, 8, 12 pond aan, ja zelfs 20 pond is geen uitzondering. Méér weerstand tegen kou en infectie - méér energie en levenslust. En wat een gevoel, zeker te zijn van een gezond en welgevormd lichaam Begin nog vandaag met Plus-Form, f 6.80. Ellen Vogel en Joan Remmelts in de door Han Bentz van den Berg geregis seerde voorstelling van „Aparte tafels" van Terence Rattigan. schijnbaar toevallig, maar de list lekt uit opzoeken omdat zij hem nodig heeft. Na hardhandige verwikkelingen wordt de wei nig plausible verzoening tot stand ge bracht. Men had paradoxaal genoeg de nei ging er toch wel in te geloven, omdat Joan Remmelts en Ellen Vogel geen van beiden aan de gesuggereerde types beantwoord den. Remmelts maakte van John Malcolm een robuuste zwakkeling, in dronkenschap briesend van rancune in de zonderlinge scène, waarin hij conservatieve dames de stuipen op het lijf jaagt met zijn theorie van hernieuwde „bestedingsbeperking". El len Vogel vertoonde te weinig onderscheid tussen innerlijke gesteldheid en uiterlijke gedraging. Zij draaide de rol bijna om, er van uitgaand dat deze diamant 'van een vrouw een tedere kern zou bezitten. Door allerlei toespelingen op een voor het pu bliek onverklaarbare voorgeschiedenis zijn er vele interpretaties mogelijk. Het gaat er maar om de gekozene waar te maken. Misschien zou men meer bevredigd zijn ge weest door een dwangmatig ontwikkelde oplossing van een groter raadsel Joan Remmelts is in het tweede stuk een boven zijn stand levende, beschaafd snoe vende krijgsman, zich ten onrechte majoor noemend. Hij valt uit de gratie zijner mede gasten, als blijkt dat hij zich in een bio scoop heeft schuldig gemaakt aan wat hier met een zonderlinge uitdrukking „zedelijk wangedrag" wordt genoemd. In een gevoe lige, hoewel rijkelijk lange bekentenisscène ontdoet hij zich van alle valse pretenties, de verklaring leverend hoe hij zijn minder waardigheidscomplex verkreeg en dit met geloofwaardig gefingeerde grootheid ca moufleerde. Een mooie rol, al kreeg hij in een dergelijke onthullingstirade in „Mui terij op de Caine" meer kans om indruk te maken. Ellen Vogel was zijn aandoenlijke tegenspeelster: een wereldvreemd, wat hys terisch meisje van vierendertig jaar, met een schichtige schoudertrek, het volslagen tegendeel van haar eerste creatie. Rattigan is in de novellistische aard van zijn onderwerpen blijven steken. Door de alle subtiliteiten aftastende regie van Han Bentz van den Berg werd het tekort aan dramatiek van allure tot een wezenlijk ge brek. Het zijn twee „zielige gevallen" ge worden, door traag tempo onnodig gerekt. Deze regisseur heeft de neiging meer uit een stuk te willen opdiepen dan erin zit, met als gevolg een soort vervaging, waar voor het onduidelijke spreken symptoma tisch is. Het best geslaagd is in deze spelen over tweederangsmensen de milieuteke ning. Met scherp observatievermogen en veel talent voor expressieve details heeft de auteur een stel teleurgestelden en mis lukten bijeengebracht, die in een sfeer van uit berusting geboren verbeelding het be staan dragelijk maken. In het weergeven hiervan is Bentz van den Berg uitmuntend geslaagd, waarbij hem een prima bezetting ten dienste stond. Zo zag men goede typeringen van Clara Vischer, Sara Heyblom, Yda Andrea, So phie Kohier van Dijk, Philippe la Chapelle en Allard van der Scheer, vooral van beide laatstgenoemden. De in alle opzich ten dominerende figuur was Mien Duy- maer van Twist, die een bonk maatschap pelijke vooroordelen tot waarachtig leven de werkelijkheid wist te maken. Hulde ook voor de pittige dienster van Rita Maré- chal, helder en met élan gespeeld, een voorbeeldige prestatie, die de reeds eerder gewekte verwachtingen omtrent haar toe komst op het toneel plezierig bevestigde. Het meest heb ik genoten van het waarlijk prachtige spel van Mimi Boesnach, een zeldzaam zuiver afgewogen vereniging van praktische geest en wijze gevoeligheid, met evenveel zelfkennis als begrip voor ande ren, zich na ondervonden teleurstelling loyaal schikkend in de haar door het leven toegewezen plaats. Door voortdurend ruim te open te laten, waarin haar alternatieve mogelijkheden tot bloei zouden zijn geko men als het lot het anders had gewild, was zij in haar bescheiden rol als dramatisch karakter de meest overtuigende figuur. David Koninp SUPER - VOEDING Haarlem. 23 februari 1957 GEHUWD. 23 februari: II. J. Timmerman en M. Visser. BEVALLEN van een zoon, 22 februari: W. L. C. M. WilmeringKüppers; C. M. van der MierdenAarts; A. G. K ossenJordaan; C. C. van ElkVan der Valk; A. F. Th. M. van La mm eren—Koersvelt. BEVALLEN van een dochter, 22 februari: J. G. DriessenBeetz; L. BoonVan der Veer; 23 februari: G. VerhulstLicht. OVERLEDEN, 20 februari: M. C. Blijham, 64 j., Florapark; 21 februari J. Kok, 40'j., Delftlaan; M. de Keizer—Starre, 69 j., Sara- cenenstraat; 22 februari: F. van Klingeren, 70 j., Maerten van Heemskerkstraat; D. van der Woude, 76 jaar, Hazepaterslaan. Onder voorzitterschap van de heer Th W. Hölsken heeft zwemclub Haarlem in een van de zalen van restaurant Brink- mann, een goed bezochte jaarvergadering gehouden. De jaarverslagen gaven een gunstig beeld over het afgelopen jaar hoe wel het ledenaantal enige teruggang onder ging. Bij het uitreiken van de prestatie-bekers mocht Thei Hölsken de Najade-beker in ontvangst nemen en Jan Watertor de co- mingman-beker. In de vacatures, ontstaan door het zich niet herkiesbaar stellen als bestuurslid van mevrouw R. Jongert Brendel, D. Verdel en J. de Brie, werd door de vergadering voorzien door dé verkiezing van mej. N. Franke en de heren A. J. van Dijk en C. Huël. Bij de bespreking van het aanstaande j zomerseizoen werd medegedeeld dat er on derhandelingen gevoerd worden met Bre men en Hannover over een return-polo wedstrijd in Duitsland. Voorts was er we derom uit Spanje een uitnodiging ontvan gen voor de kunstzwemploeg. In de leeftijd van tweeëntachtig jaar is te Dieren overleden ds. S. A. Baljon, eme ritus-predikant bij de Hei-vormde kerk, die een groot aantal jaren predikant te Spaarndam is geweest. De thans overledene is op 12 april 1874 te Rotterdam geboren en studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht theologie. Na dat hij in 1900 kandidaat was geworden, werd ds. Baljon op 15 oktober van dat aar predikant bij de Nederlandse Her vormde gemeente te Spaarndam, na be vestigd te zijn door zijn broer prof. dr. M. S. Baljon. Zijn eerste gemeente heeft hij bijna vijfentwintig jaar gediend. Van 1925 tot 1933 is ds. Baljon predikant bij de Evangelisch Lutherse gemeente te Paramaribo geweest; op 1 juni 1933 keer de hij naar ons land terug en werd hij hulppredikant van de Hervormde ge meente te Sneek. Op 27 mei 1934 werd hij predikant te Boxmeer, waar hij tot zijn emeritaat op 31 mei 1942 werkzaam is ge weest. Later vestigde hij zich te Dieren. Tijdens zijn arbeid in Spaarndam was ds. Baljon vele jaren lid van het bestuur der classis Haarlem der Hervormde kerk en leraar kerkgeschiedenis aan de inrich tingen Meer en Bos te Heemstede. Als er kenning voor zijn werk in de forten in de oorlog 1914-1918 werd hem het Witte Mo- bilisatiekruis aangeboden. In Paramaribo was ds. Baljon secretaris van de Melaatsen-inrichting „Bethesda", voorzitter van de padvindersvereniging en oprichter van de vereniging voor dieren bescherming. De begrafenis is bepaald op woensdag 27 februari in Boxmeer na een rouwdienst in de Hei-vormde kerk aldaar. Zaterdagmiddag had in het Minerva- theater te Heemstede de aangekondigde leerlingenuitvoering plaats van de Volks muziekschool voor Haarlem en omstreken. Behoudens een paar individuele prestaties werden alleen uitvoeringen in groepsver band gegeven. Het schoolorkest (bestaande uit violen, cello, fluiten, klarinet, trom petten, hoorn en piano) had een belangrijke taak die het onder leiding van de direc trice, mevrouw C. Kat-Beylevelt, zeer ver dienstelijk vervulde. De vertolking onder meer van een Concertino voor solopiano, met begeleiding van het hele ensemble, was opvallend goed en ook die van een Symfonie van Georg Lang wekte respect. Het orkestje werd zelfs gedeeltelijk inge schakeld bij de balletscène, die de tweede helft van de schoolmanifestatie uitmaakte. Onder leiding van mej. S. van Nièrop legden mandolinisten en gitaristen een drietal proeven af. Bijzonder merkwaardig was het optreden van de groep die op eigengemaakte bamboefluiten onder direc tie van mej. J. Dito. musiceerde. Zuiver heid van intonatie en milde klank ken merkten de prestaties, waaronder vooral een trio van Praetorius opvallend was. Goede beloften vernamen wij uit de solis tische vertolkingen van een deel uit een vioolsonate van Viotti en uit het Adagio van een concert voor klarinet van Weber. De balletklasse van M. Tschernoff kwam met een zeer verzorgde prestatie voor het publiek. De grote deelneming aan de cur sus maakte het mogelijk de omvangrijke dansscène „Het Circus" op het programma te nemen. De muziek van dit ballet heette van Louis Ganne te zijn, aan wiens ope rette „Les Saltimbanques" (Kermisklanten) werkelijk enige fragmenten ontleend wa ren, doch deze genoten het eerbiedwaar dige gezelschap van werk van Gounod, Of fenbach en anderen. Enfin, het was een potpourri waarop de beelden uit het cir cusleven karakteristiek konden worden aangepast. Kostumering en belichting werkten doeltreffend mee om het geheel te doen slagen, doch vooral viel de nadruk op de technische verzorging. De choreo grafie getuigde van ruime fantasie. Jos. de Klerk In de nacht van vrijdag op zaterdag heb ben onbekenden zich toegang verschaft tot een textielfirma aan het Spaame in Haar lem. Het hele gebouw werd doorzocht en verscheidene kasten overhoop gehaald. De inbrekers konden echter niets van him ga ding vinden. In du-zelfde nacht is ingebroken in een chemische wasserij aan het Lorentzplein in Haarlem. De deur werd geforceerd en enige laden geopend. Hoewel er in een van de laden een bedrag van vijfentwintig gulden lag, wordt er niets vermist. Toen een dertienjarige fietser zondag middag omstreeks een uur op de Kinder huissingel te Haarlem ter hoogte van de Pieter Kiesstraat plotseling linksaf sloeg, werd hij door een personenauto, die even als de jongen in de richting van de stad ging, aangereden. Door de val liep de jeugdige fietser een hersenschudding op. Na in het ziekenhuis St. Joannes de Deo te zijn behandeld, werd hij naar zijn huis vervoerd. De automobilist heeft getracht, de jongen te ontwijken en reed als gevolg hiervan tegen een A.N.W.B.-bord, waar de auto tot stilstand kwam. In de afgelopen nacht merkte een bewoner van een perceel aan de Palmstraat in het Rozenprieel in Haarlem tot zijn grote schrik, dat zijn bed in brand stond. Om half vijf werd de man wakker door een doordringen de brandlucht, zag dat zijn bed smeulde, belde in allerijl de brandweer op en sleepte zijn bed naar buiten. De brandweer heeft bet bed op straat geblust. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De man zou niet in bed hebben gerookt. In de Haarlemse bedrijfsklaverjascompe- titie waren de uitslagen in de afgelopen week: Hoofdklasse: PTTDKC 128—124; SAC—GEB 122—120: DSH—L. Coster 116 130: FigeeStork 114132. Eerste klasse A: PTT II—SAC II 120—130; Nederland—DSH II 122—120; VMB—GEB II 124—104. Eerste klasse B: PTT III—HSM 104—144; Beynes— DKC II 128124. Tweede klasse A: Union' L. Coster II 112—130; CPTT—HSM II 128 126; DKC III—Figee II 130—112. Tweede Klasse B: SAC III—DKC IV 140—116; OW— Boru II 128—120; Stork III—O. Slachthuis 130134; Nederland IIFigee III 126114. Derde klasse A: HAC—VMB II 100—134; Haarlems Dagblad—H. en Plants. II 112 142; O. Slachth. IINederland III uitgest.; DKC V—Figee IV 128—110. Nieuws in het kort „Schakels" voor N.V.V. Plet Nieuw Ne derlands Toneelgezelschap zal woensdag 20 maart in de Haarlemse Stadsschouwburg voor de N.V.V. Bestuurdersbond-Haarlem het toneelstuk „Schakels" van Herman Heyermans opvoeren. Kaderbyeenkomst P.v.d.A. Hedenavond wordt in het Hervormde Wijkgebouw aan de Gedempte Oude Gracht te Haarlem de twee de gewestelijke k ad erbij een komst van de Partij van de Arbeid gehouden. Het Tweede Kamerlid de heer G. Ruygers, zal een inlei ding houden over „Israël en de Arabische landen". Streekplan „IJmond". Woensdagavond 27 februari belegt de afdeling Haarlem VII van de Partij van de Arbeid in het clubge bouw van de speeltuinvereniging „Het Von delkwartier" aan de Vergierdeweg in Oud- Schoten een ledenvergadering. Na hst huis houdelijk gedeelte van de agenda zal ir. P. K. van Meurs, hoofdingenieur van de Pro vinciale Planologische dienst, het streekplan voor Zuid-Kennemerland belichten. Filmavond. Vanavond houdt de Oorlogs gravenstichting in het gebouw van de Haar lemse Kegelbond te Haarlem een bijeen komst, waarop een kleurenfilm over het werk der stichting vertoond zal worden. Onderscheiding. Bij Koninklijk Besluit is aan de heer W. J. Brandihof te Bloemen- daal, chauffeur bij de Nederlandse Basalt maatschappij te Zaandam, toegekend de ere medaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Hebben wij nog een toekomst? De wijk- gemeente Aerdenhout van de Hervormde gemeente Bloemendaal zal donderdag 28 februari in de kapel aan de Leeuweriken laan te Aerdenhout een bijeenkomst beleg gen. Ds. W. G. Overbosch, predikant voor cultureel kerkewerk te Amsterdam, zal spre ken over „Hebben wij nog een toekomst?" Inbraak. Ingebroken is in een der pa viljoens aan het Bloemendaalse strand. Een aantal flessen sterke drank, rookartikelen en snoeperij, tezamen naar schatting voor een waarde van ongeveer vijftig gulden werden buitgemaakt. Zakbybelbond. In de Zuiderkapel te Haarlem wordt donderdagavond 28 februari een bijeenkomst gehouden van de Zakbijbel- bond, waarop Rev. A. W. Gromsmey, mede werker van de Engelse Zakbijbelbond en de heer E. Andriessen, reizend secretaris van de Nederlandse bond, zullen spreken. Een gekleurde film over het werk van de zak bijbelbond in de wereld zal vertoond worden. Uit de maandstatistiek van het Haarlem se Huisvestingsbureau blijkt dat het gelei delijk gereedkomen van de woningcom plexen van St. Bavo-Oost aan de Schiphol- weg en Volkshuisvesting in Delftwijk van weinig invloed is op het sombere beeld van de woningnood. Op 31 januari van dit jaar stonden 737 onhoudbare gevallen inge schreven tegen 736 op de laatste dag van december 1956 en 724 op 31 januari van het vorige jaar. Toch werden 25 onhoud bare gevallen geholpen, maar er werden 22 nieuwe ingeschreven, terwijl er vijf zeer urgente gevallen werden overge bracht naar de groep dér onhoudbaren. Een enkel onhoudbaar geval vertrok uit de gemeente. Voor de categorie der zeer urgente ge vallen ligt de verhouding nog ongunstiger. Ondanks de 79 woningzoekenden die aan een woning konden worden geholpen liep het. aantal zeer urgente gevallen op van 2228 tot 2233 in een maand en van 2073 tot 2233 in een jaar tijd. Er werden namelijk in januari 97 nieuwe gevallen ingeschre ven, acht gezinnen vertrokken naar elders en verder werd het getal der zeer urgenten „gunstig" beïnvloed door de vijf aanvra gen, die voortaan onder het hoofd „on houdbaar" staan geboekt. Ook bij de bejaarden is er nog weinig sprake van soelaas: de 259 gevallen van 31 december waren een maand later tot 260 toegenomen, omdat tegenover de vier geholpenen vijf nieuwe inschrijvingen stonden. Een jaar geleden stonden er 269 bejaarden ingeschreven: de invloed van de ingebruikneming van „De Blinkert", „Het huis in de duinen" en „De Olijftak" vindt hierin een zwakke weerspiegeling. Het aantal ingeschreven woningzoeken de kinderloze echtparen en verloofden van tezamen meer dan vijftig jaar nam in de afgelopen maand toe van 1217 tot 1224. Een jaar geleden stonden er onder dit hoofd 1276 gegadigden voor een huis inge schreven. Onder zeer grote belangstelling heeft de Zandvoortse politiesportvereniging zaterdag avond in restaurant „Zomerlust" haar twin tigjarig bestaan gevierd. Vele Zandvoortse autoriteiten onder wie burgemeester mr. H. M. van Fenema, de gemeente-secretaris de heer W. M. B. Bosman, wethouder W. van der Werff, vele raadsleden, doktoren, hoof den van takken van dienst en de directeur van Stichting Touring Zandvoort, de heer J. Th. Hugenholtz, woonden de feestavond bij, terwijl de Koninklijke Nederlandse mo- torrrijdersvereniging vertegenwoordigd was door de heer P. Majoor. Mevrouw van Fene ma ontving uit handen van de voorzitter van de feestcommissie, de heer C. van Buren, bij haar aankomst een fraai boeket bloemen. Een prachtig bloemstuk was voorts door de KNMV gezon'den. De korpschef van politie, de heer H. Huijsman, verwelkomde de aan wezigen, sprak woorden van waardering tot Zandvoorts burgemeester, die steeds weer toont de politie een warm hart toe te dragen en deelde vervolgens mede, dat mede ter viering van het twintig-jarig bestaan der Zandvoortse politiesportvereniging in de loop van dit jaar nationale politie zwemkam- pioenschappen in „Riche-bad" zullen wor den gehouden, terwijl ook een politie-voet- baltoernooi zal worden georganiseerd. Een cabaret-varieté-ensemble onder leiding van Joop Theunisz verzorgde hierna het pro gramma van deze avond. Het werd een klein- kunst-programma, dat op hoog peil stond en waarin de leider een belangrijk aandeel had. Hij toonde zich een gezellige humorist, con ferencier, bekwaam en geestig buikspreker, voorts volleerd rijwiel-acrobaat, een virtuoos akkordeon en goede muzikale clown. Aan het programma werkten verder mee Rina di Viéta, aangekondigd als de „Hollandse nach tegaal", die inderdaad een fraaie mezzo sopraan heeft. Zij zong liederen en aria's. Voorts zag en hoorde men „De Klema's", een duo, dat als parodisten in lied en voordracht iets geheel nieuws bracht en veel gelach veroorzaakte en tenslotte Eddy Schuyer, die als manipulator, goochelaar en telepaat ver bluffende staaltjes liet zien, met als hoogte punten het blindschieten en een nieuwe goocheltruc met brandende kaarsen. Het was een programma, dat van begin tot einde boeiend en humoristisch was, waarvan de aanwezigen kostelijk hebben genoten. Jan Wagenvoort aan de vleugel droeg in grote mate bij tot het welslagen. Na een veidoting om fraaie prijzen volgde een gezellig bal met muziek van „De vrolijke vrijbuiters" en zang van Janny Wessels. Het bestuur van het district Noordhol land van de Nederlandse Accordeonisten- Associatie had zaterdag in gebouw „Cultu- ra" te Haarlem een concours belegd. Het ging bij deze wedstrijd niet om de beoor deling van de prestaties van ensembles, maar om een vergelijkende waardering van het spel van solisten door een jury, die onder voorzitterschap van de heer Eddy Reeskamp uit Utrecht stond. De aan melding voor dit concours was overstel pend, want niet minder dan honderd be ginnende, aankomende, vergevorderde en zeer ver gevorderde accordeonisten wil den hun persoonlijk spel aan een deskun dig oordeel onderwerpen. Middagwcdstryd Het concours werd 's middags begonnen met de eerste elementaire afdeling. Van de eenendertig vermelde deelnemers wa ren er zevenentwintig uit Amsterdam af komstig. Er kon waarlijk van een Amster damse invasie gesproken worden, want ook in andere afdelingen waren het de Amsterdammers, die in aantal domineer den. Jongens en meisjes tot dertien jaar hadden tot taak een verplicht werk „Win teravond" van Coen van Orsouw te spe len. Wat zij verder aan vrij werken geko zen hadden, dwong respect af voor hun durf en voor hun kunnen. Maar daarnaast was er in sommige gevallen ook sprake van overmoed en een tekort aan realiteits zin voor eigen muzikale en technische ca- pacateiten. Dit viel eveneens te constate ren ten aanzien van de accordeonisten boven de dertien jaar, die in de volgende elementaire afdeling optraden. Daarbij liet zich nog een praktisch bezwaar gelden door de lengte van de gekozen nummers, dat niet in verhouding stond tot het tijd schema. De eerste afdeling van de tot „amateurs" bevorderde jeugdige accordeonisten had als verplicht werk „Het circuspaard" van Eddy Reeskamp, dit werd uiteraard in verschillende graden van volmaaktheid „voorgereden". A vondwedstry d Het was intussen ver over half negen geworden, voordat met de avondwed strijd kon worden begonnen. Opdat dit concours geen nachtelijke aangelegenheid zou worden, besloot de leiding de tweede en de derde afdeling amateurs parallel te schakelen en in twee zalen voor een ge splitste jury te laten spelen. Bij het be luisteren der prestaties kan men zich wel eens afvragen of enkele deelnemers voor wat de concourseisen aangaat, zich wel „bevoegd" hadden doen adviseren. Maar gelukkig waren er ook uitvoeringen te ho ren, die een verheugende indruk van mu zikaliteit en technische vaardigheid ga ven. De accordeonisten, die hiertoe in staat bleken, maken een goede kans om opgeno men te worden in de vierde afdeling ama teurs, welke met die der „professionals" eveneens een plaats in het programma van deze wedstrijd was ingedeeld. Hiervoor waren lastige werken als een Concert etude van A. van Oort (de organisator van dit concours) en „La C..mpanella" van Pa- ganin gekozen, benevens de „Ballszene" van Kellmesbergen. Deze wedstrijd heeft als algemene in druk de overtuiging gegeven, dat het ac- cordeonspel buitengewoon veel beoefe naars telt en dat het technische muzikale peil op steeds hoger niveau komt. Maar een belangrijke wens betreft het muzikale gehalte van het repertoire, dat uitzon deringen daargelaten geen gelijke tred gehouden heeft met de genoemde voor uitgang. P. Zwaanswijk Supportersvereniging „Geel Blauw" De Zandvoortse supportersvereniging „Geel blauw" houdt dinsdag 26 februari in hotel Keur haar jaarvergadering. Periodiek treden af de heren L. Bluijs, J. van Keulen en W. Zwemmer, die zich herkiesbaar stellen. Voorts zal een voorstel worden behandeld om het bestuur uit te breiden met een lid. Als kandidaat wordt genoemd de heer S. Waterdrinker. Aardappelteelt is nog verboden Het gemeentebestuur van Zandvoort heeft belanghebbenden meegedeeld, dat de be schikking van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening van 29 okto ber 1955, inhoudende bepalingen met betrek king tot bestrijding van de aardappeplmoe- heid in de gemeente Zandvoort., ook voor het komende teelseizoen nog steeds van kracht is. Bij deze beschikking is Zandvoort, met uitzondering van de terreinen van de Am sterdamse waterleiding, aangewezen als een gebied, waarop de teelt van aardappelen en tomaten, alsmede van bloembollen en knol len, boomkwekerijprodukten, koolraapplan- ten, koolplanten, stekbieten en dergelijke voor voortplanting bestemd materiaal, dat met aanhangende grond wordt gedistribu eerd, verboden is. Voorbereidingen op het strand De Zandvoortse strandpachters hebben reeds voorbereidingen getroffen voor het ko mende seizoen. Dit jaar is dit wel erg vroeg en blijkbaar wil men elke zonnige voorjaars dag gebruiken om de schade van het slechte strandseizoen in het vorig jaar zoveel mo gelijk in te halen. Einde vorige week verscheen de bulldozer op het strand om de grond voor diverse strandpachters te egaliseren. Men zal er deze week vermoedelijk mee gereed komen. In tussen is het eerste strandgebouwtje opge bouwd, namelijk dat van de heer Bol voor de Rotonde. De heerlijke temperatuur lokte zondag vele bezoekers naar de badplaats, waar het gezel lig druk was. Ook de zomerverhuur bij parti culieren verloopt dit jaar vlot. Er is reeds veel meer verhuurd dan vorig jaar omstreeks deze tijd. Vorig jaar februari was het erg koud en daardoor de belangstelling voor vakantie gering. Motorcross op 19 mei De motorclub „Zandvoort", onder wier lei ding de jaarlijkse motorcross wordt ge houden, is zaterdag begonnen met het uit zetten van het circuit in de duinen binnen het circuit van Zandvoort. Een bulldozer heeft gedeelten duin in gereedheid gebracht. De rit zal worden gehouden op zondag 19 mei en geldt als eerste rit voor het nationale kampioenschap 1957. Boekenrode won bridge-wedstrijd De jaarlijkse strijd om de wisselbeker tus sen de Zandvoortse bridgeclub en de Heem- steedse bridgeclub „Boekenrode" is zaterdag avond in hotel Keur gespeeld. In zijn wel komstwoord herinnerde de voorzitter van de Zandvoortse bridgeclub, de heer J. G. Bisen- berger, eraan, dat de wisselbeker de eerste maal door „Boekenrode" werd gewonnen en het vorig jaar door Zandvoort. Spreker hoop te op een prettige en sportieve wedstrijd, waarna de voorzitter van „Boekenrode", de heer Daniels, de Zandvoortse bridgeclub dankte voor de voortreffelijk voorbereiding en prettige ontvangst. De heer Bisenberger ontving tulpen. De viertallenwedstrijden stonden leiding van de heren Joh. Fabel en J. van der Wey- den. Honderdvierenveertig personen namen deel. „Boekenrode" won tenslotte met 23-13 (642 tgen 508 wedstrijd-punten). (ADVERTENTIE) ll| rÉljiii V t i de zuiverste, de zuinigste aanstekerbenzine in fles of bus f 1.20 Een Ronson produkt In tegenwoordigheid van burgemeester mr. Th. M. J. de Graaf en pastoor Schneiders is zondagmiddag het troeplokaal van de r.k. verkenners te Lisse geopend. Nadat de ver kenners en welpen zich bij de vlaggemast hadden opgesteld sprak de voorzitter van het afdelingscomité, de heer Van Weyckeren, woorden van welkom. Hij dankte Graaf Van Lynden voor het beschikbaar stellen van tweeënhalve hectare grond en anderen, die aan de voorbereiding hebben meegewerkt. Nadat aan hopman Smit de sleutel van het troeplokaal was overhandigd sprak deze na mens de verkenners woorden van dank. Men heeft de beschikking over een goede ruimte. De aalmoezenier der verkenners, kapelaan Bijnsdorp, gaf een overzicht van de voorbe reidende werkzaamheden, die tot de bouw van het troephuis hadden geleid en burge meester mr. De Graaf gaf de verzekering, dat het gemeentebestuur met belangsteling het jeugdwerk gadeslaat. Het troeplokaal bestaat uit een grote zaal, een leiderskamer en een hall. In de loop van de middag kregen ouders gelegenheid een bezoek aan het lokaal te brengen. Op de vergadering van de Katholieke Landarbeidersbond „St. Deus Dedit", af deling Vogelenzang, kwam vooral aan de orde de viering van het veertigjarig be staan van de afdeling, die in april 1958 zal plaats hebben en waarvoor reeds nu plannen worden gemaakt. Voorgesteld werd, de contributie met tien cent per week per lid te verhogen. Er werden naar aanleiding van dit voorstel vragen gesteld omtrent de viering van een soortgelijk ju bileum door de afdeling Vogelenzang van de Katholieke Arbeidersbeweging, maar daaromtrent was nog niets definitief be kend. Het voorstel werd niet aangenomen. Na ampele bespreking over de feest viering werd besloten contact op te nemen met de plaatselijke afdeling van de K.A.B. teneinde deze viering gezamenlijk te doen houden. Uit de jaarverslagen van de secretaris en de penningmeester bleek dat het leden aantal constant is gebleven en de finan ciële toestand eveneens bevredigend is. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat in de plaats van de heer F. Roeien die zich niet herkiesbaar stelde, de heer E. Warmerdam Mz. benoemd werd. Herkozen werd de heer H. v. Tongeren. In de Leidsestraat te Hillegom is zondag middag een aanrijding ontstaan, waarbij twee auto's zwaar beschadigd werden. Een bewoner uit De Zilk wiens auto aan de kant van de weg geparkeerd had gestaan, wilde in de richting van het dorp rijden. Hij reed naar het midden van de weg en meende, dat er geen verkeer naderde. Een auto, bestuurd door 'n Haarlemmer, botste tegen de auto op. Het voertuig uit De Zilk maakte een zwaai, vernielde twee stenen paaltjes en kwam tegen een stenen muurtje van een tuin tot stilstand. Een dame, die naast de bestuurder van de Haarlemse auto zat, liep lichte won den op. Zaterdag wilde de bestuurder van een be stelauto van Van Gend en Loos op de derde Loosterweg te Hillegom de Pastoorslaan in rijden. In de bocht geraakte de auto in een greppel, waardoor deze kantelde en in een bollenveld viel. Een kraanwagen heeft de auto op het rechte spoor gebracht. EVANGELISATIESAMENKOMST Woensdag zal in het jeugdgebouw Wel tevreden te Hillegom een evangelisatie samenkomst worden gehouden voor alle gezindten. Als spreker treedt op de heer Van der Schors uit Amsterdam. GEBOREN: Jacobus Ronaldus Maria, z. v. A. P. Rutten en M. W. v. d. Weyden; Marcel Hyacinthe Paulus, z. v. W. J. de Groot en M. Th. Zwetsloot; Johannes Marcelus Theo- dorus, z. v. H. D. Klinkenberg en M. P. v. d. Steyn; Hendrik Willem, z. v. H. W. Hart man en P. Winkelaar; Esther Elisabeth, d. v. A. de Rruyn en J. P. Koomen; Cornelis Gomarus, z. v. C. G. v. Duin en A. Rotmen sen; Johannes Gerardus Cornelis, z. v. J. G. Zwaaneveld en G. C. v. d. Voort. ONDERTROUWD: J. Baartman en J. A. Zijlstra. GEHUWD: J. J. Parmentier en H. v. Hunen. OVERLEDEN: J. Maasen, m., 90 jaar. GEBOREN: Geertruida Klazina, d. v. J. F. Möhlmann en W. Beukers; Maria Alida Eli zabeth, d. v. A. J. v. d. Hoorn en A. C. de Klerk; Gerarda Maria, d. v. G. J. Wassenaar en M. Mesman; Suzanna, d. v. K. Koning en N. v. Tol; Franciscus Maria Jozef, zoon van J. de Wit en A. Wit. ONDERTROUWD: A. W. Hovenier en M. Smink; H. J. P. Mooijekind en G. M. Arra- chart. GEHUWD: S. D. de Joode en C. A, v. d. Bent. OVERLEDEN: W. H. Turnhout, echtgen. v. P. J. v. d. Burg, oud 59 jaar.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6